Nederlands schaatsteam wint in Noorwegen Hoogovenschaaktoernooi in Beverwijk gestart Samensmelting N.K.S. en N.H.V. 1 september n feit? K ru iswoordraadsel Wim de Graaff behaalt officieus Nederlands kampioenschap Brazilië legt zich neer bij verbod Oostduitse atleten niet naar Bonn eter Kilt belediging van waardigheid F usiebepalingen Veel remises in eerste ronde zijn gereed ERIC DE NOORMAN C. BAUER VRIJDAG 11 JANUARI 1957 PAGINA 7 Honveds toernee T.g.v. ontvangst door president Heuss Nederland niet naar Ronde van Spanje Wordt Italië wereld kampioen bridge? Staatssecretaris van marine naar V.S. Zatopek's besluit nog niet definitief Noorse sportfederatie breekt niet met Russen MILITAIR ELFTAL VOOR BRUSSEL Pastoor J. Th. Visser neemt afscheid van oud-Veritijnen Werkloosheid in december gestegen Lager dan in 1955 Oudste aapjes-koetsier overleden D O O R Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Karaktertest bij toelatingsexamen Vragen aan de minister Verplichtstelling bedrijfs pensioenfonds bloembol lenbedrij f De tweedaagse jaarlijkse schaatswed strijd tussen Hamar en Nederland is door onze landgenoten met 819.246 te gen 852.641 punten gewonnen. Een goed begin in dit seizoen. De weersomstan digheden waren voor alle paren, die op het ijs verschenen, niet even gun stig. Er stond bij vlagen veel wind. De conditie van het ijs de thermometer wees precies nul graden aan was goed. Op het programma van deze tweede dag stond de 1500 meter, welke door Wim de Graaff werd gewonnen in de uitstekende tijd van 2.19,3. Hiermede bleef hij voor Jeen van den Berg (2.21,1) en Kees Broekman, die er 2 min. 22,3 sec. voor nodig had. Wim de Graaff moest het opnemen tegen de Noor Larsen en won deze race op royale wijze. Larsen liet een tijd van 2 min. 24,6 noteren. De Noor Oeverby kon het tegen Jeen van den Berg ook niet bol werken. Onze landgenoot finishte met een kleine voorsprong: 0,1 sec. De an dere Noren bleven ver achter bij de prestaties van onze landgenoten. Overi gens hebben enkele Nederlanders weer iets van hun persoonlijke records afge knabbeld. Zo verbeterde Pesman zijn persoonlijk record, evenals Vogels en Van der Grift. Zoals bekend was aan deze wedstrijd ook 't officieuze Nederlandse kampioen- De Braziliaanse sportfederatie heeft een brief ontvangen van de FIFA waar in staat, dat de wedstrijden tussen de Hongaarse voetbalploeg „Honved" en het Braziliaanse team „Flamengo", dat de Hongaren heeft uitgenodigd, onder geen beding mogen doorgaan. ■Het bestuur van „Flamengo" ver klaarde naar aanleiding hiervan, dat de club al een bedrag van 1.900.000 cru zeiros (meer dan 90.000 gulden) heeft betaald aan een luchtvaartmaatschap pij voor passagebiljetten voor de spe lers van „Honved." De Braziliaanse bond heeft medege deeld zich te zullen houden aan de voor schriften van de FIFA, wat betekent dat de vastgestelde wedstrijden tussen „Honved" eti „Flamengo" geen door gang kunnen vinden. Men vermoedt echter dat, gezien de bijzondere omstan digheden waarin de Hongaarse ploeg verkeert, de Braziliaanse federatie nog maals contact op zal nemen met de FIFA inzake deze kwestie. Indien de FIFA zijn verbod tot het spelen van wedstrijden tegen de Hongaarse ploeg zal handhaven, zal „Flamengo" een schade van tenminste 2.000.000 cruzei- k>s (ruim 100.000 gulden) Hjden. Er zullen geen Oostduitse atleten aan wezig zijn op de ontvangst, die de pre sident van de Duitse bondsrepubliek, prof. Heuss, de Duitse prijswinnaars op de Olympische Spelen aanbiedt. De uit nodiging daartoe werd door het Oost duitse Olympische comité in een onge woon scherp antwoord afgewezen. President Heuss had zich op voorstel van de Westduitse sportbond bereid verklaard de prijswinnaars van Corti na d'Ampezzo, Stockholm en Melbourne op 21 januari in zijn villa te ontvangen en hun persoonlijk een onderscheiding (een zilveren laurierblad) te overhan digen. Daar West- en Oost-Duitsland met een gemeenschappelijke ploeg aan de Olym pische Spelen deelnamen, beschouwde men het in Bonn als vanzelfsprekend, dat ook de acht prijswinnaars uit de oost-zone op deze ontvangst geen enke le politieke bedoeling zou hebben en dat het er slechts om ging de atleten voor hun bijzondere prestaties te eren. Het antwoord van het Oostduitse Olympische comité bevatte een aanval op de persoon van president Heuss en de Westduitse regering. Volgens het Oostduitse comité zou de ontvangst „een duidelijke politieke demonstratie zijn en in geen enkele opzicht de toenadering tussen de Duitse sportbonden bevorde ren". Er zal geen Nederlandse wielerploeg deelnemen aan de Konde van Spanje, die van 26 april tot en met 12 mei \frordt gehouden. De organisatoren van deze ronde hadden Nederland wel uitgeno digd, maar Pellenaars en Van Ierlant hebben de invitatie afgewezen aange zien zij van mening zijn dat de Neder landse renners indien zij aan te veel grote wedstrijden deelnemen over. vermoeid zullen zijn als de Tour de France begint. De omstandigheid, dat de Ronde van Nederland van 6 tot en met 13 mei wordt gehouden, heeft eveneens een rol gespeeld bij het nemen van deze beslissing. Wèl zal Nederland met een sterke ploeg deelnemen aan de Ronde van Italië (18 mei tot 9 juni). Het ziet er naar uit dat Italië wereld kampioen bridge zal worden. Met nog slechts 76 van de 224 spellen te spelen, hebben de Italianen een voorsprong van 4.850 punten bereikt tegen de Verenigde Staten. Het wereldkampioenschap wordt jaar lijks betwist tussen Amerika en de kam pioen van Europa. Het is thans de zeven de ontmoeting tussen Amerikanen en Europeanen. Viermaal achtereen won Amerika, maar daarna kwam Europa aan bod. Engeland won in 1955 en Frank rijk het vorig jaar. In de kwarteindstrijden van het ten nistoernooi om de Pierre Gillou-beker te Parijs heeft de Fransman Darmon met 4—6, 6—2, 6—3 van de Deen Ulrich gewonnen. De Amerikaan Richardson versloeg de Fransman Haillet met 75, 63, Remy (Fr.) zegevierde over de Egyptenaar Drobny met 75, 1210 en Davidsson (Zw.) over de Fransman Mo- linari met 62, 64. schap verbonden. Was de ontmoeting HamarNederland na de 1500 meter geëindigd, onze landgenoten bonden voorts op de 3000 meter de strijd met elkaar aan voor de titel. Wim de Graaff toonde zich opnieuw de sterkste. Hij ze gevierde in de tijd van 4 min. 51,8 sec., hetgeen niet alleen een nieuw persoon lijk record, doch tevens een nieuw baan record betekende. Zijn oude persoonlijke record stond op 5 min. 5 sec. Ook Van den Berg, die met 4 min. 53,3 sec. als tweede eindigde, zag dat hij zijn persoonlijk record aanmerkelijk scherper had gesteld (oude record: 5.02,3) en zo verging het ook de rijders Pesman (4.56,9), Vogels (5.01,1), Koele- man (5.02,5)., Kroon (5,09,3) en Van der Grift (5.10,4). Kees Broekman werd op dit nummer derde met de tijd van 4 min. 55,3 sec. De officieuze titel kwam in het bezit van Wim de Graaff met een totaal aan tal punten van 190.336 en Broekman eindigde met 191.973 punten op de twee de plaats in het eindklassement. Voor de komende dagen staan er geen wed strijden op het programma en er zal hard worden getraind. Het wachten is nu op de beslissing van K.N.S.B. be treffende de eventuele deelneming van Nederland aan de wereld- en Europese kampioenschappen. Zaterdag zullen de rijders van de N.V.B.H.S. en nog enkele anderen naar Nederland terugkeren. De resultaten van de wedstrijden om het officieuze kampioenschap van Neder land luiden: 1500 meter: 1. De Graaff 2.19.3, 2. Van den Berg 2.21.1, 3. Broekman 2.22.3, 4. Pesman 2.24.2, 5. Vogels 22.4.5, 6. Koe- leman 2.24.7, 7. Van der Grift 2.25.4, 8. Kroon 2.27.9, 9. Dijkstra 2.29.5, 10. Zee 2.30.9. 3000 meter: 1. De Graaff 451.8, 2. Van den Berg 4.53.3, 3. Broekman 4.55.5, 4. Pesman 4.56.9, 5. Vogels 5.01.1, 6. Koe- leman 5.02.5, 7 Kroon 5.09.3, 8 Van der Grift 5.10.4, 9. Dijkstra 5.10.9, 10. Zee 5.13.4. Eindklassement: 1. De Graaff 190.336 pnt.; 2. Broekman 191.973 pnt.; 3. Van den Berg 192.916 pnt; 4. Pesman 193.780 pnt.; 5 Vogels 196.140 pnt.; 6. Koeleman 198.140 pnt De staatssecretaris van marine, vice- admiraal b.d. H. C. W. Moorman, heeft een uitnodiging aanvaard voor een be zoek aan de Verenigde Staten als gast van de Amerikaanse staatssecretaris van Marine, Ch. S. Thomas. Tijdens dit bezoek, dat een week zal duren en in het begin van februari zal worden gebracht, zal vice-admiraal Moorman worden vergezeld door de hoofd-vlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt en door de Amerikaanse marine attaché te 's-Gravenhage, kapitein ter zee J. C. Shaw, die het gezelschap ge durende het gehele bezoek zal begelei den. In de Verenigde Staten zal vice-ad miraal Moorman o.m. de basis te Quan- tico van het Amerikaanse korps ma- rinies, de marinebasis te Norfolk en het marine-laboratorium voor wetenschap pelijk onderzoek bezoeken. De Tsjechische atleet Emil Zatopek heeft op het vliegveld van Praag, waar hij met dertig andere leden van de Tsjechische ploeg uit Melbourne arri veerde, verklaard, dat zijn besluit om zich uit de wedstrijdsport terug te trek ken nog niet definitief is. Hij wil eerst nog overleg plegen met een aantal offi cials. Zatopek zei, dat hij in ieder geval wil blijven deelnemen aan wedstrijden, die niet op internationaal niveau liggen. Plannen om coach te worden heeft hij niet, omdat hij meent, dat hij geen goe de coach zou zijn. De Noorse sportfederatie heeft beslo ten de samenwerking op sportgebied met de Russen niet af te breken. Aan Noorse athleten zal niet, zoals eerder was voorgesteld, verboden worden Rus sische atleten te ontmoeten. Evenwel staat het de diverse bonden vrjj zich al dan niet aan dit besluit te houden. Dit laatste geldt eveneens voor in dividuele atleten die voor een wedstrijd tussen beide landen gekozen worden. Zij kunnen die keuze al dan niet aan vaarden. Voor de derde ronde om de Engelse cup is de wedstrijd Middlesbrough Charlton overgespeeld. Middlesborough won met 32. Carla Marcelli, de Italiaanse ski-loop- ster die eerder de reuzenslalom van de internationale skiwedstrijden te Grin- delwald heeft gewonnen, is ook eerste geworden bij de speciale slalom. 69. Zo snel als maar enigszins mogelijk is, komen de mensen nu uit de vluchtgang. Degenen, die achteraan zijn, zorgen wel, dat de voorsten opschieten, want ze horen heel ver achter zich het gerommel van de achtervolgers. Vol ongeduld wachten de overigen, tot eindelijk de laatste man uit het luik komt. „Nu de uitgang grondig afsluiten", zegt Eric. „Svein, help me een handje, je weet er wel raad mee". De lange Sakser behoeft geen aansporing. Zware stenen en armdikke takken sleept hij aan en zo weten Eric en hij het luik dusdanig te blokkeren, dat het muurvast zit. „Tja", zegt de Noorman, terwijl hij zijn blikken over de ongeduldig op ver- vertrekken aandringende groep laat gaan, „alles tot je dienst. Ik denk, dat ze ons nu bovengronds ook wel gauw achterna komen. Maar waar zijn de anderen gebleven, de vrouwen en kinderen? Waar moeten we die zoeken We weten helemaal niet, waar we ons bevinden. Is er hier ergens een meer of een rivier, die mogelijkheid biedt te ontsnappen?" vraagt hij aan de krijgers van de nederzetting. Maar de mannen blijken net zo min op de hoogte te zijn, ze weten heg noch steg. De tijd dringt, ze moeten weg, maar waarheen? Vijftien Australisch jongemannen, die na de beëindiging van hun militaire opleiding werden ingedeeld bij een eenheid van de „Territo rials", waar het dragen van de Schotse „kilt" verplicht is, uitten daar tegen bezwaren en verzochten indeling bij een andere eenheid, waar de standaard-uniform wordt gedragen. Toen dat verzoek niet werd inge willigd, weigerden zij bij de aangewezen eenheid, een bataljon van het „Black Watch Regiment", op te komen. Zij werden voor het bijzonder gerechtshof geleid en voerden daar aan, dat het dragen van de kilt „een belediging van hun waardigheid" zou betekenen. Woordvoerder van de groep was een Ierse immigrant Neville McCamey. De jongemannen werden tot 42 dagen opsluiting veroordeeld. (Rtr) Op een bijzonder originele manier is gisteren in Beverwijk de loting gehou den voor de hoofdgroep van het 17e Hoogovenschaaktoernooi. In intie me kring en in het bijzijn van alle buitenlanders en de heren Van Schel- tinga (voor de Nederlandse deelne mers) en Orbaan (wedstrijdleider) Is het sein gegeven tot het opnemen van grote dozen, waaronder naast een sur prise voor de deelnemers, de lotings nummers lagen. Eén surprise was nog niet aangeko men, zodat men genoodzaakt was, hier voor iets anders in de plaats te stel len. Tot grote verbazing van de win naar van verleden jaar, de Zweed Stahlberg, kwamen bij het optillen van zijn doos twee flessen wjjn met glazen te voorschijn, en voorts het nummer zeven. De flessen wijn gingen vergezeld van een schrijven, waarin vermeld was dat de surprise later nog zal worden overhandigd. De wjjn was bestemd voor de aanwezigen, zodat zij een dronk aan zijn succes in dit toernooi en voor het welslagen van het Hoogovenschaaktoer nooi zouden wijden. Stahlberg was ook verheugd over zijn nummer zeven. Het had voor hem slechts één nadeel, daar de loting van dit nummer uitwijst, dat hij meer met zwart dan met wit moet spelen. De eerste ronde werd gekenmerkt door een groot aantal remises. Alle partijen eindigden onbeslist, met uit zondering van die tussen de Joegoslaaf Matanovic en de jeugdige Amsterdam mer Bink, die op internationaal niveau debuteerde met een nederlaag. De party tussen Matanovic en Bink ontwikkelde zich als een Siciliaans vier- paardenspel. Een pion van Bink werd op d 5 geïsoleerd. Hij poogde nog door een offercombinatie zyn positie te ver beteren, maar maakte daarby een fout. Matanovic kon daardoor de party na 32 zetten beëindigen. Donner kwam met Stahlberg remise overeen, na een aangenomen dame gambiet. Nadat onze landgenoot op c 5 had geslagen, k am het tot een vroeg- tydige dameruil. Na veertien zetten was de conclusie van beide spelers dezelfde: Een „grootmeesteriyke remise". Kramer en Pilnik begonnen met de Rety-opening. In het middenspel kreeg de partij vervolgens een Siciliaans aan zien. De verdere ontwikkeling werd voor beide spelers bijzonder moeilijk. De Argentijn compenseerde zijn minde re bewegingsvryheid door een verster king van het centrum. Na 24 zetten werd tot remise besloten. Spanjaard en Toran bouwden een In disch vier-pionnenspel op, waarin onze landgenoot zeer goed thuis is. Toran verweerde zich echter uitstekend en wist in het middenspel een zekere druk op de e-iyn uit te oefenen. Hij ruilde de zware stukken, hetgeen zeer ver standig bleek. Na 27 zetten was het evenwicht dusdanig, dat beiden beslo ten h:t punt te delen. Van Scheltinga en O'Kelly kwamen na 25 zetten eveneens remise overeen. Het was een Nimzo-Indische party, waarby wit de e 3 variant koos. Van Scheltinga kreeg vrü spel. Daartegen over stond, dat zwart twee sterke paar den op e 4 en f6 kon posteren. Het verdere initiatief van Van Scheltinga bleef zonder resultaat. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde van de hoofdgroep waren: Kramer (Ned.)-Pilnik (Arg.) Spanjaard (Ned.)-Toran (Sp.) H-K>, Van Scheltinga (Ned.)-O'Kelly de Galway (Belg.) Yi-Yi, Matanovic (Joeg.)-Bink (Ned.) 1-0, Donner (Ned.)-Stahlberg (Zw.) Het Nederlandse militaire elftal, dat woensdag 16 januari te Brussel, voor het toernooi om het internationale mili- 'aii e voetbalkampioenschap, tegen Bet- gié zal spelen, is als volgt samenge steld: doei: Van Dpk (Sparta), acnter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (ADO), minden: Nagtegaal (DOS) Schilder (Volendam) en De Zwart (Willen II). (Rapid J.C.), Oonk (Enschede), Rut ten (MVV) en Janssen (Enschede). (Van onze sportredactie) Men mag wel zeggen dat de fusie tus sen de afdeling hadnba! van de Neder landse Katholieke Sportbond (RKNHB) (NHV) goeddeels in kannen en kruiken is. De delegaties van beide partyen heb ben overeenstemming bereikt over de fusie-bepalingen welke thans nog we- derzyds de afdelings-, districts- en alge mene vergadering moeten passeren. In Beverwijk zijn donderdagmiddag de eerste zetten gedaan door de interna tionale hoofdgroep van het Hoogovenschaaktoernooi 1957. Op deze fotocombi natie ziet men boven de deelnemers vóór de slag: v. I. n. r. I. van Scheltinga, mr. E. Spanjaard, A. O'Kelly de Galway, R. Toran, J. H. Donner, C. Orbaan (wedstrijdleider)A. Matanovic, G. Stahlberg, J. Bink, H. Kramer en H. Pilnik. Op de onderste foto ziet men Stahlberg in de eerste wedstrijd tegen Donner, terwijl de jongste deelnemer, J. Bink, toekijkt. Daarna is nog de goedkeuring vereist van het Nederlands episcopaat. De ver wachting is dat de fusie onder de thans overeengekomen voorwaarden doorgang zal vinden en dat de technische samen smelting een feit is als de nieuwe com petitie begint. Dat is op 1 september aan staande. Jaren zijn er verstreken eer het zo ver is gekomen dat de NKS en het NHV tot een accoord konden geraken. Reeds eerder zijn vele pogingen aan gewend om een fusie te bereiken, maar steeds werden de besprekingen afge broken, zonder dat er enig uitzicht was op een heropening van het ge sprek. Na veel werk binnenskamers is nu toch overeenstemming bereikt. Aan beide kanten zullen ongetwijfeld enige offers moeten worden gebracht, maar daar staat tegenover dat de ba sis gelegd is voor een ruime ontplooi ing van de handbalsport in Nederland. In de fusiebepalingen wordt onder meer vermeld dat de NKS voor de or ganisatie van de handbalsport in Ne derland de reglementen van het NHV zal aanvaarden. Verenigingen die het predikaat r.-k. wensen te (gaan) voe ren, vindt niet eerder plaats dan na goedkeuring door de NKS. De katholie ke verenigngen zullen in alle organen vertegenwoordigd worden naar rato van de geregistreerde aantallen senior-leden van alle verenigingen die onder het be treffende orgaan vallen. Is van enig or gaan een voorrzitter gekozen uit de kandidaten van een niet r.-k. vereniging dan zullen de r.-k. verenigingen het recht hebben de kandidaten te stellen voor het vice-voorzitterschap en omge keerd. Voorts zal er naar gestreefd wor den dat de jeugd tot en met 17 jaar zoveel mogelyk in katholiek verband speelt. Verder heeft de NKS het recht om uit r.-k. verenigingen eigen verte genwoordigende elftallen samen te stel len. Zij zullen ook in internationaal ver band kunnen spelen. Wat de kleding betreft, wordt in de fusiebepalingen vermeld, dat het NHV zal toezien dat de leden decente, niet aanstoot gevende kleding dragen, waar bij als norm geld dat de kleding geslo ten moet zyn. Pastoor J. Th. Visser, die 25 jaar moderator is geweest van de katholie ke studentenvereniging „Veritas" te Utrecht en onlangs werd benoemd tot pastoor in Soest, zal op 19 en 20 janu ari afscheid nemen van de oud-Verity- nen. Zaterdag omstreeks zes uur wor den de reünisten op de Sociëteit Eigen Huis aan de Kromme Nieuwe Gracht no. 54 in Utrecht ontvangen. Zondag morgen om half twaalf is er een hoog mis in de dekenale kerk van Utrecht, om 3 uur wordt in Tivoli een buiten gewone vergadering gehouden. De reü nisten worden niet. afzonderlijk uitgeno digd, aangezien niet alle adressen be kend zijn. F2EB In december 1956 steeg het aantal werklozen per 1000 manneiyke beroeps- en de bezetting van de aanvullende wer ken van 4982 tot 9889, waardoor de totale geregistreerde arbeidsreserve van 30.815 met 19.191 toenam tot 50.006. Een jaar geleden lag dit laatste cijfer ruim 12.000 hoger en bleek de seizoen- styging in december ruim 3000 groter te zijn. De oorzaak van dit verschijnsel moet vooral worden gezocht in de grote tekorten aan arbeidskrachten in de in dustrie en de dienstverleningsbedrijven. Hierdoor is het mogelijk seizoenarbei ders tijdelijk in andere bedrijfstakken te plaatsen. Voorts trachten aan seizoen invloeden onderhevige bedrijven sei zoenarbeiders vast te houden uit vrees, dat zij anders in het volgende seizoen niet meer beschikbaar zullen zijn. In de bouwnijverheid kwam de invloed tot uiting van de maatregelen om bij min der gunstige weersomstandigheden door te werken. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 3373 tot 6343, metaalarbeiders van 955 tot 1369, landarbeiders van 3243 tot 8972, transportpersoneel van 944 tot 1610 en losse arbeiders van 2658 tot 5114. Het aantal werkloze minder geschikte arbeidskrachten steeg van 8809 tot 9729 De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 68.715 tot 63.867 De relatieve werkloosheid was eind december het hoogst in Drente met 43 werkloze mannen van 25.833 tot 40.117 beoefenaren en het laagst in Limburg met 5. Het rijksgemiddelde bedroeg 13 tegen 8 op 30 november. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen steeg van 3227 tot 3673. De ge registreerde vraag haar vrouwelijk per soneel daalde van 36.068 tot 35.174. In het Mariapension te Groningen is na een langdurige ziekte op 82-jarige leeftijd overleden de heer J. M. Reuser, of zoals de Groningers hem kennen: „Hannes". Hannes was de oudste aap jeskoetsier in Nederland. In 1909 kwam Hannes naar Groningen ter gelegenheid van de festiviteiten^ by de opening van de nieuwe academie. Voordien werkte hp in Hilversum, waar hij met twee broers een stalhouderij en sleperij had. Hannes die zich zelf wel eens opper stalmeester van de universiteit noem de, genoot in de studentenwereld een grote populariteit. 61 „Wacht even'. Nou wil ik eerst weten waar dat oude heertje is?" Hendricks klemde even de lippen op elkaar. „Die zit in de kelder van het museum," zei hij toen stug. „En Marjorie Vandervelde?" De vraag ontsnapte Brennan voor hij er erg in had. „Die zit dgar ook!" Hendricks schoof onrustig op zyn stoel heen en weer en er kwam een gejaagde uitdrukking op zpn gezicht. Hij aarzelde even en zei toen snel: „Ik zou er nu maar gauw naar toe gaan, als ik u was. Ik ben bang, dat hyBrennan liet hem niet uitspreken. Hp drukte op het knopje van het rode licht. De twee agenten kwamen weer binnen. „Maak die handboeien even los en blijf er bp staan!" En tegen Hendricks, die hp een stuk papier en een potlood toeschoof: „Teken vlug een plattegrond van die kelders en geef aan waar ze zitten!" In ruwe Ipnen tekende Hendricks een situatieschets. Voor het eerst kwam Brennan toen ook het bestaan te weten van de kelder onder het souterrain. Hij stak de schets bij zich, gaf opdracht Hendricks naar een cel te brengen en sprong toen met drie treden tegelijk de trappen af. Óp de binnenplaats stonden de twee volledig bemande overvalwagens, waarvan de motoren grommend aansloegen toen hp naar de voorste wagen rende. Hij sprong naast de bestuur der en gaf opdracht naar het museum te rpden: „Zo hard je kunt!" De man knikte even met een onbewo gen gezicht en liet de wagen vooruit springen. Op hetzelfde ogenblik begon de sirene te loeien. Die rit vergeet Brennan zijn leven niet meer. Hp was ervan overtuigd, dat hp met zpn eigen wagen ook wel aardig raad wist als het nodig was, maar dat was nog maar kinderspel vergeleken bp wat nu ge beurde. Bij sommige hoeken of nauwe passages sloot hp zpn ogen en wachtte gelaten op de klap die naar zpn mening onvermpdelpk moest komen. Maar die klap kwam nooit, er schenen altpd nog wel enige centimeters speling te zijn wat niet te veel is bij een snelheid van omstreeks honderd. Op een bepaald punt was er een verkeersopstopping. Brennan zag het al uit de verte en vroeg zich af wat zijn chauffeur daaraan zou weten te doen. Zpstraten waren er niet en omkeren zou een grote omweg betekenen. Met een woestgillende sirene schoot de grote, zwarte wa gen op de kriskras over de gehele rijbaan door el kaar staande andere auto's toe. Als er nu wat ge beurde, zouden ze finaal gemangeld worden, be dacht Brennan, want de andere overvalwagen volgde hen op nog geen twintig meter. Hij had een onbe dwingbare neiging zijn jas over zpn hoofd te trekken en in het duister "t oordeel af te wachten, él'-en zijn nieuwsgierigheid was nog sterker. Op tien meter voor een grote, donkerblauwe wagen die dwars over de weg stond en geen centimeter voor- of achteruit kon, hield Brennan's chauffeur even in, gooide 'oen het stuur om en reed met een uit alle macht jankende sirene het trottoir op. Brennan keek achterom. Zon der een ogenblik te aarzelen had de chauffeur van de tweede wagen de manoeuvre gevolgd. Vijftig meter verder schoten ze weer van het trottoir af. Nou zei Brennan, en hij probeerde het zo luchtig mogelilk te zeggen, „dat ging maar precies!" „Ja. inspecteur", zei de man beleefd, naar Bren nan's idee meer om maar wat te zeggen dan omdat hp het er mee eens was. Buiten de stad werd de snelheid nog belangryk opgevoerd en na een onwaarschpnlijk korte tpd draai den de beide wagens met veel geraas van wegspat tend grind de oprijlaan naar het museum in. Bren nan riep de commandant van de tweede wagen op. ,,U blijft aan de voorkant. Een cordon trekken om het gebouw. Niemand, herhaal niemand mag eruit. Als iemand probeert te ontsnappen, mag er gescho ten worden. Vpf man naar boven en alle bezoekers van het museum in één zaal bp elkaar brengen. Goed onder controle houden. Daarna wachten op verdere instructies van mp. wy rpden door naar de achter kant van het gebouw!" „Begrepen!" kraakte de stem in Brennan's kopte lefoon. De eerste wagen schoot over het smalle zand pad dat om het gebouw heen naar de achterzijde voerde. Onder aan de trap naar het bordes stond de wagen met een ruk stil en de mannen sprongen eruit. „Aansluiten met het cordon aan de voorkant!" beval Brennan. „Drie man hier naar boven en de bezoekers opvangen. Niemand mag eruit Bij een ont snappingspoging schieten! Vpf man met mp mee!" Hp rende naar de smalle deur die rechtstreeks toe gang gaf tot het souterrain. Ze was op slot. „For ceren!" De laatste lettergreep van dat woord viel samen met het pistoolschot dat het slot verbrpzelde. Brennan nam de door Hendricks getekende schets in zijn hand en liep de gang in. Achter hem draafden zwaar de voetstappen van de vyf politiemannen. Bp een splitsing bleef Brennan staan. „Een man gaat rechtdoor, die trap op. Dat is de enige verbinding van het souterrain met het museum. Contact maken met de anderen in het museum en met twee man die trap bewaken. Iedereen die naar boven komt arresteren! Denk erom, ze kunnen gewapend zpn! De rest met mij mee!" Aan het eind van de halfdonkere gang zag hp de door Hendricks aangegeven brand deur, die toegang gaf tot de kelders. Op dat ogenblik viel er een schot. Het maakte een leven als een oordeel in de lage gang. Brennan voelde hoe kalk en steensplinters hem in het gezicht sloe gen. Er was even een kleine verwarring. Toen kwam het tweede schot. Een van de politiemannen vloekte en greep naar zpn schouder. Maar deze keer had Brennan gezien waar de schutter zich had opgesteld; hij stond in een zpgang, die kort vóór de brand deur van deze gang was afgetakt. „Daar!" wees Brennan kort. Een van de mannen achter hem liet zich op één knie zakken en hield met een machine pistool de zpgang onder schot. Brennan drukte zich aan de andere kant van de gang met zpn rug tegen de muur en begon voetje voor voetje in de richting van de zpgang te schuiven. Hij hield zijn ene arm recht uitgestrekt, zpn pistool gericht op de hoek vanwaar het derde schot zou moeten komen. Het was nu doodstil. (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. afstandsmaat; 2. lekker nij; 7. karakter; 10. lof; 11. vrouwelpk zoogdier; 12. eerste vr-.uw; 13. vogel; 16. aanleg; 19. jong dier; 20. strafwerk tuig; 22. verpakking; 24. snoeplustige; 26. aantal stuks drukwerk; 29. soort bier; 30. tandeloos zoogdier; 32. Duits hoofdtelwoord; 33. Rusland; 35. traag; 37. bovenaards wezen; 39. zangnoot; 40. bep. hoofdtelwoord; 42. tegen; 44. onmeetbaar getal; 45. teken van verdriet; 47. losse naad; 49. plaats in Duitsland; 51. jongens naam; 52. dierengeluid; 53. mannetjes bij; 54. meisjesnaam; 57. gracieus; 61. plakmiddel; 62. ontvangmast; 64. lopend touw; 66. muziekstuk; 68. ondeelbare vorm; 71. lidwoord; 72. boom; 74. insect; 75. toestand van vrede; 76. soort aarde werk; 77. zangnoot. Verticaal: 1. onbehaard; 2. hel; 3. gods spraak; 4. onvruchtbare; 5. als onder (afk.); 6. meisjesnaam; 7. gegroet (Lat.); 8. begin; 9. lidwoord; 10. plaats in Utrecht; 12. plaats op de Veluwe; 14. zoogdier; 15. zoogdier; 17. vervoerson derneming; 18. dag (Duits); 21. vergaan schip; 23. een rekenkundige bewerking; 25. oorspronkelijke taal; 27. meetlat: 28. soort paard; 31. zijrivier van de Donau; 34. Engelse aanspreektitel; 35. Frans lid woord; 36. tegen; 38. plaats op de Velu we; 41. oorspronkelijke bewoner van Amerika; 43. de onbekende: 46. kleine gift; 48. vruchtbare plaats in de woestijn; 50. soldaat; 53. deel van Nederland; 55. godheid; 56. klein takje; 58. ongerijmd; 59. lidwoord (ouderwets); 60. steen; 63. waskuip; 65. ingeving; 67. visgereed- schap; 69. inwendig leeg; 70. goud (Fr.); 73. en anderen (afk.). Horizontaal; 1. est; 4. ems; 7. Ina; 10. mop; 11. Ko; 12. da; 13 raam; 16 rage; 19. dappere: 20. Nero; 21. last; 23 de- 24 el; 26. iel; 28. are: 29. sta; 30. oma. verticaal: 1. eik; 2. snor; 3. t.a.; 4. era; 5 m?de; 6- sPa; 8- pompoen: 9. strelen; 14. ade; 15. aar; 17. ara; 18. ges; 20. neet; 22. term; 23. dis; 25. Lea; 27. la; 28. a.O Het Tweede-Kamerlid de heer W. 3. G. Peters heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schrifteiy'k vragen gesteld n.a.v. het toelatingsexamen aan een bijzondere H.B.S._ te Venlo in de zomer van 1956, waarby vele kandidaten, ondanks vol doend examen, zouden zyn afgewezen op grond van een kortstondige karak tertest, gekoppeld aan verkregen in lichtingen van de zijde van de onder- wyzer van de laatste klas van de lage re school: een van de aldus afgewezen kandidaten werd op grond van een lang durig en volledig psychologisch onder zoek geschikt geacht voor de H.B.S.- opleiding. De vragensteller deelt voorts mede, dat geen enkele dezer afgewezen kandidaten op de rüks-H.B.S. in Ven lo toegelaten is geworden, omdat er een afspraak tussen bedoelde scholen, alsmede tussen nog vele andere scho len bestaat, inhoudende, dat door een school eenmaal afgewezen kandidaten ook niet op een andere zullen worden toegelaten. Vervolgens wordt de vraag gesteld of de minister een dergeiyke afspraak, indien deze werkelijk is ge maakt, niet in strüd acht met het be lang der leerlingen, wier opleidingsmo- geiykheden op deze wyze meer beperkt worden dan op grond van de tot nog toe gevonden selectienormen verant woord is te achten. On verzoek van de organisaties van werkgevers en werknemers in het bloembollenhedrijf heeft de staats secretaris van sociale zaken met in gang van 1 februari a.s. voor de manne- liike werknemers van 18 t/m 64 iaar, werkzaam in deze bedrijfstak, het deel nemen in het bedrijfsnensioenfonds voor het bloembollenbedrijf verplicht gesteld. In dit te Haarlem gevestigde pensi oenfonds, dat reeds in 1931 is opge richt. nemen ongeveer 14.350 werk nemers deel. Met inbegrip van dit pensioenfonds is het aantal bedrijfspensioenfondsen, waarin de deelneming op grond van de wet betreffende verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds ver plicht is gesteld, thans gestegen tot 22.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7