Vele doden en gewonden? Russische gevechtswagens bewaken fabrieken op industrie-eiland Csepel *2 Macmillan druk bezig met vorming van een kabinet Butler werkt loyaal met de nieuwe premier mee Nieuwe Kominform in de maak? Ander soort van vergeten groepen Weg gebaand voor hervatting overleg over Suezkanaal De „Zeven Provinciën" naar de West Arbeiders geven uiting aan hun afkeer van de regering-Kadar Sovjet-bewaking Kadar in Moskou 94.000 militairen in de V.S. doof m Chinese premier in Polen College van kardinalen Kind speelt op spoorrails KEN WHARTON VERONGELUKT Het weer ZATERDAG 12 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26803 Overleg met Chinese en Russische leiders Gevolg van lawaai van straalmotoren msm Zeeslang ontspoord Poging banden met Moskou nauwer aan te halen Nederlandse straaljager maakt buiklanding - Heilige Vader zou nieuwe benoemings- regels overwegen Koning Hoessein voorkomt vliegramp Door aanstormende trein doodgereden Uitlating van mevrouw Furtseva bevestigt veronderstelling Driemaal winnaar van T ulpenrallye Sociaal commentaar Opklaringen Winter... ANTON HUNINK BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severiru NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Rode militie in Boedapest vuurt op betogers Gisteren is het in Boedapest opnieuw tot loonsverhoging. Ze eisten het ontslag tot hevige ongeregeldheden gekomen, van de door de regering benoemde di- waarbij voor de eerste maai sinds be- recteur van de fabrieken en hieven gin december doden zijn gevallen. Vol- kreten aan als ,,weg met Kadar, weg gens de berichten van de persbureaus met de militie." De in de fabriek ver zijn tenminste twee arbeiders om het blijvende militie achtte het daarop leven gekomen, toen afdelingen van de raadzaam de hekken te sluiten en om communistische militie het vuur open- assistentie te vragen. Toen vervolgens den om een betoging van ontevreden nieuwe eenheden van de eommunisti- arbeiders van de Csepel-fabrieken uit- sche militie in vrachtauto's aankwa- een te jagen. Radio-Boedapest heeft la- men, werden zij door de demonstran- ter ontkend, dat er doden en gewonden ten met stenen bekogeld. De militie waren gevallen, maar volgens berich- opende hierop het vuur, eerst over de ten die vandaag Wenen bereikten moet hoofden heen, maar toen de arbeiders eerder worden aangenomen, dat er meer bleven opdringen en met stenen 'en stuk- slachtoffers zijn te betreuren. De ar- ken ijzer wierpen, werd ook op de beto- beiders op het eiland Csepel protes- gers geschoten. Tenslotte reden de teerden tegen de sfechte economische mannen van de communistische militie omstandigheden en het niet nakomen met grote snelheid weg. door de regering-Kadar van beloften De betoging, die "s morgens om tien uur begon, durde tot laat in de middag. De rust keerde eerst weer, toen met verscheidene vrachtauto's aangevoerde Russische infanterie-eeh- heden ter plaatse verschenen. De Russen, die door tanks werden onder steund, moesten evenwel nog ver scheidene salvo's in de lucht lossen. De ingang tot een wagonfabriek, waar de arbeiders het werk hadden neergelegd na vernomen te hebben dat hun loon slechts 600 forint per maand zou bedragen, i.p.v. de door de rege ring toegezegde 800 forint, werd door zes Sovjet-tanks en infanterie versperd. De stakers hadden zich in een gedeelte van de fabriek verschanst. Zij werden aangemoedigd door arbeiders uit na burige fabrieken, die eveneens het werk hadden neergelegd. De toegang tot de stalen brug, die het eiland Csepel waarop zich de grootste fabrieken van Hongarije be vinden met de rechteroever van de Donau verbindt, werd gisteren door twee Russische gevechtwagens be waakt. In de straten van Csepel, wadrin eveneens werd gepatrouilleerd door Rus sische gevechtswagens, verdrongen de arbeiders zich rondom journalisten uit westelijke landen, om hen in hefitge termen deelgenoot te maken van hun afkeer van de door de Russen gestam de regering-Kadar. De arbeiders verklaarden dat een an dere grief van hen was, dat de rege ring hun verzoek, om de werkdag van acht tot zes uur te verminderen, met wilde inwilligen. Dit verzoek was ge daan om de werkzaamheden meer te spreiden en daardoor het voorgenomen ontslag van 11.000 van de 38.000 ar beiders in de fabrieken van Csepel te Voorkomen. Er werden vanmorgen, als gevolg van het nieuwe bloedvergieten in Boedapest, vandaag wederom gewelddadige beto gingen in Hongarije verwacht. Overal in het land staan de arbeiders in de fabrieken klaar om het voorbeeld van Boedapest te volgen en te protesteren tegen de massa-ontslagen, het tussen beide komen van de regering bij de arbeiders-raden en de straffe maatre gelen die Kadar heeft aangekondigd. In de afgelopen drie a vier weken zijn volgens betrouwbare berichten in Hongarije naar schatting vijfhonderd Verzetslieden terecht gesteld. De gehei me politie der communistische rege ring-Kadar is thans even machtig en actief als in de dagen van het Rakosi- bewind. Zij jaagt op meedogenloze wij ze op allen, die aan de opstand heb ben deelgenomen. Er worden dagelijks tientallen arrestaties verricht. (Reuter, A.F.P., U.P.) De Hongaarse premier, Janos Kadar en zijn minister van staat Gyoergy Marosan, hebben donderdag in Moskou besprekingen gevoerd met Russische en Chinese leiders, zo meldt het offi ciële persbureau „Tass". Van Russi sche zijde namen partijsecretaris Khroesjtsjev, premier Boelganin, mi nister van buitenlandse zaken Sjepilov en vice-premier Mikojan aan de be sprekingen deel. China was vertegen woordigd door premier Tsjou en Lai, Wang Tsjia Hsiang en Hau Teh Tsjoeng. In een communiqué dat ,,Tass" be kendmaakte, wordt gezegd, dat gespro ken is over uitbreiding en versterking van het contact tussen de communisti sche en arbeiderspartijen van Honga rije, de Sovjet-Unie en communistisch China. Ook werd overleg gepleegd over de belangrijkste wereldvraagstukken van het ogenblik. De Hongaarse, Chinese en Sovjet leiders spraken het vaste vertrouwen uit, dat ,,het systematisch contact tus sen alle communistische partijen ver sterkt en ontwikkeld zal worden op ba sis van het Marxistisch-Leninisme en de beginselen van het proletarisch in ternationalisme, die de onveranderlijke grondslag van de revolutionaire Marxistische partijen vormen," aldus het communiqué. (Rtr-U.P.) De Amerikaanse organisatie van oud- strijders keert thans jaarlijks ruim 59 miljoen dollar aan schadevergoeding uit aan ruim 94 duizend jongemannen, die door hun werk in militaire dienst bij het onderhoud van straalvliegtuigen doof zijn geworden. (A.F.P.) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Ijverig bijgestaan door de gehele Britse pers en een groot deel van de Engelse natie, is de nieuwe premier, Macmillan, gisteren de gehele dag druk bezig geweest met het vormen van zijn nieuwe regering. Talrijke ministers, die onder Eden tot de regering behoord hebben, brachten gisteren op uitnodi ging van hun nieuwe chef een bezoek aan 10 Downingstreet. Onder hen be vond zich Thorneycroft, voorheen mi nister van handel, aan wie door pers en publiek de portefeuille van finan ciën is verleend, een functie waarin hij wellicht zal worden bevestigd door Edens opvolger. Ook Edens minister van landbouw, Heathcort-Amory, een persoon die hooglijk gewaardeerd wordt door zijn collega's in de. regering, werd ontboden naar de ambtswoning van de premier. Men verwacht dat hij herbe noemd zal worden als minister, doch in hogere regionen. Edens minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, daagde eveneens op. .Men acht het zeer onwaarschijnlijk dat hij terug zal keren op zqn oude post. De heer R. A. But ler, de belangrijke gepasseerde, bracht gisteren enige malen een bezoek aan zijn nieuwe chef, hetgeen er op wijst dat hij loyaal meewerkt. Vermoedelijk bljjft hij in zijn oude post ais Leider van het Huis en Lord Geheimzegelbe waarder. En er bestaat een goede kans dat hij officieel benoemd zal worden tot waarnemend premier. Een minister van wie eveneens ver wacht wordt dat h\j promotie zal ma- Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft thans, na vele jaren opdracht gegeven tot de restauratie van de Brandenburger Poort, het imposante monument op de grens tussen Oost en West-Berlijn, dat tijdens de oorlog ernstig werd beschadigd. En zo kan men sinds enkele dagen arbeiders aan het beroemde bouwwerk bezig zien. Het zal echter wel een hele tijd duren eer de „Brandenburger Tor" weer in al zijn pompeuze luister bo ven Berlijn prijkt. Besprekingen tus sen oost en west over een gezamen lijke algehele restauratie zijn gaande. Ken zeeslang in de dierentuin te Washington heeft in koelen bloede meer dan een dozijn eieren gelegd. En dat, waar in alle boekjes staat, dat zeeslangen haar jongen levend ter wereld brengen. Een vreemde toestand dus, waar noch directeur, noch oppassers, noch geleerde be zoekers van de dierentuin weg mee weten. Vast staat maar één ding: voor de zeeslang, mevrouw Laticanda Colu- brina, is de kous af. De premier van communistisch Chi na, Tsjoe en Lai, die gisteren uit Mos kou in de Poolse hoofdstad is aange komen, heeft er bij zijn aankomst op het vliegveld van Warschau geen twij fel aan laten bestaan dat hij wil trach ten de banden tussen Polen en Rusland nauwer aan te halen. „Lang leve de vriendschap van de socialistische lan den, met de Sovjet-Unie aan het hoofd", zo verklaarde hij o.m. in zijn eerste toespraak op Poolse bodem. Korte tijd geleden heeft het officieel orgaan van de Chinese communistische partij reeds verklaard dat er een „toenadering" no dig is tussen Polen en Rusland. Een Nederlandse straaljager heeft gistermiddag een buiklanding gemaakt bij het plaatsje Limelette in de omge ving van Brussel. De piloot, de 27-ja- rige sergeant-vlieger W. J. Veldhuis, is ongedeerd. Het toestel, een Gloster Meteor M 4, was afkomstig van de vliegbasis Woensdrecht. Een commissie van onderzoek is naar Limelette ver trokken, om de reden voor de buiklan ding te onderzoeken. IgMre&as f'V X:vi, In bepaalde Vaticaanse kringen ver wacht men, dat de Heilige Vader eer lang nieuwe regelen zal afkondigen voor de benoeming van kardinalen, waardoor deze niet meer, zoals tot nog toe, van de persoonlijke keuze van de regerende Paus zou afhangen, aldus meldt de correspondent van Reuter te Rome. Er zouden drie criteria worden aangelegd om tot een billijke verdeling der zetels te komen, zowel geografisch als over de verschillende riten en de voornaamste orden en congregaties. Verder zou de Paus de bevoegdheden van het College van Kardinalen willen uitbreiden. (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdagnacht vrijwel zeker een vliegramp voorkomen, door een nood landing van een Libanees passagiers vliegtuig, dat op weg van Beiroet naar Koeweit motorstoring had ge kregen, mogelijk te maken. Het toe stel cirkelde te middernacht boven Amman om een landing uit te voe ren, maar de landing slichten van het nabijgelegen vliegveld waren zoals gewoonlijk om tien uur 's avonds ge doofd. De jeugdige Koning Hoessein, die zelf een ervaren vlieger is, hoorde in zijn paleis aan het geronk van het vliegtuig, dat er iets aan de motoren haperde. Hij reed ijlings in een auto naar het vliegveld, liet de lichten ontsteken en nam zelf radiocontact op met het vliegtuig, tot het veilig was geland. Rrt-UP Een Amerikaans politieman bekijkt in Montgomery in de staat Alabama de treurige resten van de doopsge zinde kerk in de Bell Street, welke, evenals drie andere negerkerken in deze stad met dynamiet werd opge blazen tijdens een nieuwe, zeer ern stige, uitbarsting van rassenhaat als uitvloeisel van de bus-boycot door de negerbevolking in de Zuidelijke Sta ten. De huizen van twee neger-pre dikanten, leiders van de beweging, welke wil komen tot vervoer in de plaatselijke bussen van negers en blanken onder dezelfde voorwaarden, werden eveneens met springstof ver nield. Er zouden geen doden of ge wonden te betreuren vallen. De ker ken, die werden vernield gebruikte men voor massale bijeenkomsten van negers. Uitgeleide gedaan door talrijke familieleden van opvarenden is Hr. Ms. kruiser „Zeven Provinciën" vrijdagmiddag Uit Den Helder vertrokken voor een oefenreis naar de West. Op deze foto ziet men de bodem aan het begin van de grote reis. Gistermiddag om half zes is een tweejarig jongetje door een trein, die onderweg was van Deventer naar En schede, ter hoogte van Bathmen, dood gereden. Het kind was de spoorbaan opgelopen en zat tussen de rails met grint te spelen. De treinbestuurder zag hem pas op het laatste moment, zodat de trein te laat tot stilstand kwam. De trein kreeg een half uur vertraging. Het enige vrouwelijke lid van het presidium van de Russische commu nistische party, mevrouw Ekaterina Furtseva, heeft de mening van vele westelpke waarnemers bevestigd, dat de Sovjetleiders werken aan een nieuwe Kominform. Mevrouw Furtseva een trouw volgelinge van Kroesjtsjev, heeft naar verluidt de studenten van de Moskouse universiteit onlangs ver teld, dat voor de communistische par tijen van verschillende landen een soort van bilateraal verbindingsorgaan wordt overwogen. Men neemt aan, dat deze kwestie reeds is gesproken met de premier van communistisch China, Tsjoe en Lai, ge durende zijn recente bezoek aan Mos kou eii met de Oostduitse delegatie en op de conferentie van Oosteuropese communistische leiders in Boedapest. Deze conferentie werd tevens bijge woond door Kroesjtsjev en Malenkov. De Poolse leiders, die niet op deze con ferentie aanwezig waren, zouden op de hoogte kunnen worden gesteld via de Chinese premier, die momenteel in Warschau verblijft. Mevrouw Furtseva verklaarde voorts, dat het communistische blok spoedig een gezamenlijke publikatie ter hand zal nemen. Toen de Cominform vorig jaar april werd opgeheven, werd tevens de uitgave van het blad „voor een duur zame vrede en democratie" gestaakt. (UP) ken is Sir David Eccles, Edens minis ter van onderwijs. De koningin keert morgen van haar landgoed Sandring- ham naar Londen terug, en Macmillan zal haar waarschijnlijk morgen rapport uitbrengen over zijn vorderingen als formateur. Morgenavond of maandag morgen zullen de benoemingen waar schijnlijk publiek gemaakt worden. Gis teravond begaf zich Macmillan naar de Londense woning van Sir Winston Churchill, om er te rade te gaan bij de bron van alle wijsheid, zoals Mac millan het zelf uitdrukte. Hij dineerde met zijn oude chef. Zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage is gemeld, heeft Eden gisteren bekend gemaakt, dat hij zijn ontslag heeft genomen als lid van het Lagerhuis Eerder had hij het traditionele aanbod van de soeverein om hem in de adelstand te verheffen met de rang van graaf van de hand gewezen, althans voor het ogenblik. Het is mogelijk dat hij zulks deed om de mogelijkheid open te laten voor zijn zoon in de politiek te gaan. Indien na melijk Eden zich in de adelstand zou laten verheffen, zou by zyn dood zijn zoon ahtomatisch zijn titel erven, en, indien hy Lagerhuislid zou zyn, zou hij genoopt worden het Lagerhuis te ver laten. Tijdens de race om de Grote Prijs van Nieuw Zeeland te Auckland is de wagen van de Britse coureur Ken Whar ton verongelukt, waarbij de ook in Ne derland zeer bekende rijder zo zwaar werd gewond dat hij kort daarna in het ziekenhuis is overleden. Khen Wharton was enige jaren gele den een zeer bekend rallyerijder, die o.m. drie keer de Tulpenrallye heeft gewonnen. Later ging hij over naar de autorensport, waar hij zich even eens naar de voorgrond had gewerkt. Volgens een officiële verklaring pas seerde Wharton op het moment, dat het ongeluk gebeurde, een auto rechts op de baan. „Hy kwam te snel te voorschijn uit een klaverblad om links te passeren en daarom week hij naar rechts uit. Hij kwam op het zachte grint terecht, raakte vaten, balen en stalen tijdmeters, waarna zijn auto met dolle vaart driemaal om zijn as draai de en de coureur uit de wagen geslin gerd werd", aldus de officiële mede deling. (Van een bijzondere medewerker) De leiders van onze sociale en poli tieke organisaties worden dag in dag uit geconfronteerd met hoogst actuele problemen." De topfiguren weten hun agenda's vaak van 's maandagsmor gens tot zondagsavonds gevuld met be sprekingen en conferenties en de wei nige niet ingevulde uren moeten wor den besteed voor het bestuderen van ingewikkelde rapporten en nota's. Wie een klein beetje thuis is in het leven van deze figuren, weet dat zij met zich zelf weinig medelyden hebben, maar dit helaas ook vaak niet kunnen op brengen voor hun gezinnen. Hun voort durend geestelijk ingespannen zijn voert zeer regelmatig naar overspannenheid en talrijk zyn onder hen de gevallen van wat wordt genoemd de manager ziekte. Kardinaal Suhard heeft van dit soort mensen eens gezegd, dat zij leiden aan „activisme". Tijd voor bezinning, ja zelfs tijd om de accu weer eens op te laden, ontbreekt hun ten enenmale. Dit is vooral zo erg. omdat zij naast hun belangrijk conferentie-werk als re gel de meest ge- vraagde mensen zijn om hel pu bliek door middel van spreekbeurten voor te lichten. Is het wonder dat wij in ons leven een figuur hebben ontmoet (het is al vele jaren geleden) die in zyn leven maar voor één spreek beurt de tekst had geschreven en daar al jaren lang mee rond trok. Van een titel die het vragende bestuur hem had opgegeven trok hij zich slechts zoveel aan, dat hij die titel braaf telkens bo ven zijn traditionele speech plakte. Hij had geen tijd, beweerde hy steeds, om telkens nieuwe voordrachten te schrij ven. Of dit verschynsel een gevolg was van geestelijke luiheid of van onvermo gen laten we hier maar in het midden. Waar het ons om gaat, is dat hier een bepaalde minachting uitspreekt: a. voor de mens aan wie men meent iets te vertellen te hebben b. voor de wezen lijke taak van de volksvoorlichting. We kennen op het ogenblik nog men sen die een bepaald thema in meerdere of mindere mate beheersen en daar voortdurend de boer mee op trekken. Het beïnvloeden van het publiek is voor hen een tijdrovende bijkomstig heid geworden en men dient zich er dus ook met zo weinig mogelijk tyds- besteding van af te maken. Hiermede evenwel wordt het zo ge vaarlijke verschijnsel in de hand gewerkt van een vergrote afstand tussen leiders en leden in onze sociale en politieke organisaties. Wie het woord „vergeten groepen" hoort noemen, denkt onwillekeurig aan weduwen en wezen, aap kleine rentetrekkers enz. wy zouden dit predicaat ook willen hechten, zij het dan uiteraard in andere zin, aan de massa's der mensen voor wie in regeringsvertrekken en confe rentiekamers wèl met ijver wordt ge werkt. De honderdduizenden, die' zijn aangesloten en hun contributie betalen aan onze organisaties, worden zeker niet vergeten by het loonoverleg en bij de zorg voor materiële bestaansze kerheid, maar daar gaat het toch niet alleen om in het leven. Men wordt toch geen lid van de vakbeweging of van een politieke party uitsluitend omdat men hoopt daardoor een verzekering voor een beter materieel bestaan af te sluiten! (Vervolg op pagina 6) Een woordvoerder van de Britse delegatie by de Verenigde Naties heeft vrijdag verklaard dat de „weg is ge baand voor hervatting der besprekin gen over het Suezkanaal, mits er geen nieuwe hinderpalen worden opgewor pen". Hij zei dit in een commentaar op berichten, volgens welke Hammars- kjöld heeft voorgesteld een rondetafel conferentie te doen houden als middel om hervatting der besprekingen tus sen Engeland en Frankryk enerzijds en Egypte anderzyds, mogelijk te ma ken. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in New York wordt vernomen, dat voor gesteld is vertegenwoordigers naar Noorwegen, Italië en Ceylon in de voorgenomen Brits-Frans-Egyptische besprekingen te betrekken. Noorwegen is in dit verband genoemd als een der voornaamste gebruikers van het Suez kanaal, Italië vanwege zijn gematigde optreden in de Kanaalcrisis en Ceylon als Aziatisch land, dat zeer kritisch heeft gestaan tegenover de Brits-Fran se actie t.a.v. Egypte en dat voordien Nassers nationalisatie der Suezkanaal- inaatschappy had gesteund. Het volgende, uit drie stadia bestaande plan zou zijn opgesteld, om tot een oplossing van het kanaalvraag- stuk te komen: 1. secretaris-generaal Hammarskjöld treedt op als bemiddelaar, en brengt wederzijdse denkbeelden aan partüen over. (Dit heeft hij reeds enige tijd gedaan). 2. Wanneer er voldoende vorderin gen zouden zyn gemaakt, zouden Brit se, Franse en Egyptische vertegen woordigers in Hammarsköjlds werk vertrekken van gedachten kunnen wis selen. 3. Een rondetafelconferentie. In een rapport aan de Verenigde Na ties over de situatie in het Suezkanaal heeft Dag Hammarsköld meegedeeld dat het Kanaal tegen mei van dit jaar weer voor alle schepen, dus ook die van de grootste tot het kanaal toelaat bare tonnage van 10.000 ton, bevaar baar zal zyn. (Rtr.-UP- Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 EERD B0LSIR. 48 A DAM - TEL 717162 Suède Dames- Heren- Kinderjasjes Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk enkele buien afgewis seld dcor opklaringen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk stormachtige tot krach tige, later geleidelyk afnemende noordoostelijke wind. Zondag: Zon: 8.45-16.57 Maan: 14.12-5.45 Zon: Maandag. 8.44-16.58 Maan: 15.17-6.46 Advertentie Winterkost-weerNu zo'n malse sappige Anton Hunink's worst! De lekkerste Gelderse Rook worst; dat proeft u bij de eerste hap! Hom... zo'n worst ver zoent u met de vinnigste kou Gauw een kopen... maar iet wél op het loodje-met-de-naamuw garantie voor de lekkerste! Hoe verser - boe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1