Grote verdeeldheid rond de voetbalpool Defamil ie P.van Uzzel EEN GOED BEGIN Debutant BINK de Belg O'Kelly rendse af Van Dam en Dame EDO en Haarlem ontmoeten nu Fortuna en De Volewijckers HBC en TYBB ontvangen de lijstaanvoerders Clubs willen in elk geval meer geld dan de K.N.V.B. voorstelt Atoomreactor naar ons land Honved ontbindt eerste elftal Feyenoord tegen Engelse club? Donner verliest van Toran Vau stukken en schijven SEMI-PROFCLUBS Kritiek op de FIFA in Zwitserland Hoogovenschaaktoe.raooi ZATERDAG 12 JANUARI 1957 Oplossing 15 december 1956 REGRESO REIGER BGRADoLbVETbE GCfeGEBAZELsDC EEKc- N EDERfMEE NIETfe-REEvWELP T*TEEK*POEl*T ^HEMDvv^ORENè' GtzNEEOVDIER^S EVENfrAAR&NEST Ma'NvLaTERvNEE Elft*ÜOLOGIE& NV ARGv I&- TEftt* I NADEELvLENING Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Voor tentoonstelling „Het atoom" Nederlandse klokken spelvereniging Onderzoek naar stijging olieprijzen in V.S. Braziliaanse club speelt ondanks het verbod tegen Honved Wielrennen en voetbal van Olympisch programma? Voor vluchtelingen Nederlandse ruiters naar Hannover NEDERLAND EN DE RONDE VAN SPANJE Nederlandse zwemploeg naar La Louviere e f 9 ■4 ■4 ■4 COMPLETE SKI-UITRUSTINGEN LANGE PANTALONS GRETHA DE BRUI7N Het begint weer koud te worden, de olie is schaars, gas en kolen zijn duur en het valt dus niet mee om de huizen warm te stoken. Een van de beste remedies, om het warm te krijgen, is: zo hard mogelijk te wer ken. Dat heeft Pa al dikwijls onder vonden en daarom heeft hij zijn uiter ste best gedaan om het kruiswoordraad sel deze week zo moeilijk mogelijk te maken. Hij heeft er echt, wat men noemt, op zitten transpireren en hij hoopt, dat u dat ook zult doen. Veel sterkte in ieder ge val. De omschrij vingen luiden: Horizontaal: 1. schoof; 5. leng temaat; 10. publie ke wandelplaats; 14. ladder; 15. nobe le; 16. rivier in Nederland; 17. jongens naam; 18. soort bont; 19. met tegenzin; 20. vrouwelijk heilige; 22. voorzetsel; 23. deel van een trap; 24. deel van een schip; 26. riviertje in Engeland; 28. Europeanen; 33. onderdeel van ra; 37. reeds; 38. vest; 40. vogel; 41. niet breed; 42. overste; 43. brilslang; 44. hoofddeksel; 45. vertering; 46. oor zaak; 47. electrode aan positieve pool (mv.); 49. Gotisch siertorentje (mv.); 51. emmer; 53. gezichtsorgaan; 54. He breeuws muziekteken; 57. hutje; 59. gelijk; 64. kellner; 65. woonplaatsaan duiding; 67. tijdperk; 68. roemen; 69. gemeenschappelijke weide; 70. berucht Spaans landvoogd; 71. Indische plant; 72. posterij (Frans); 73. beest. Verticaal: 1. doorzichtige stof; 2. tijdperk; 3. zuiver; 4. marterachtig roofdier; 5. be sturen van paard en wagen; 6. plaats in Gelderland; 7. uitdrukking; 8. nieuw Nederlands gebied; 9. overblijven; 10. roofdier; 11. liefdegod; 12. toespraak; 13. bamboe store; 21. denkbeeld; 25. meetkundig figuur; 27. vochtig; 28. Zuidamerikaanse dans; 29. boom (mv.); 30. muze van het minnedicht; 31. ganzevoet (pl.)32. riviertje op Hok kaido; 34. Turks keizerlijk decreet; 35. deel van de vinger; 36. schittering; 39. een groot aantal; 42. plaats in Overijsel; 43. deel van de hals; 45. kap op schoorsteen; 46. razernij; 48. bij woord; 50. nijvere; 52. bijeenkomst van cowboys; 54. luchtig gebak; 55. rivier in Spanje; 56. grondsoort; 58. boordsel; 60. voeg; 61. landstreek op Sumatra; 62. erfgenaam; 63. vreemd; 66. loot. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 19 januari aan 't Kasteel van Aemstel, afd. prijs raadsel, N.Z. Voorburgwal 65, Am sterdam, met vermelding: ouder of jonger dan 18 jaar. Het woord luidt: DIERENTEMMER. De prijswinnaars zijn: H. Bonarius, Orionweg 142, HAARLEM; R. v. San ten, J. J. Cremerstraat 9, AMSTER DAM; mevr. Teeling-Bakker, Kleis 37, UITGEEST. Horizontaal: 1. k.m.; 2. fondant; 7. aard; 10. eer; 11. ooi; 12. eva; 13. adelaar; 16. talent; 19. lam; 20. karwats; 22. vat; 24. snoe per; 26. oplage; 29. eel; 30. ai; 32. ein; 33. ussr; 35. laks; 37. engel; 39. si; 40. tien; 42. anti; 44. pi; 45. tóan; 47. torn; 49. aken; 51. aad; 52. ia; 53. dar; 54. nel- lie; 57. sierlijk; 61. gom; 62. antenne; 64. gei; 66. sonate; 68. eenheid; 71. een; 72. iep; 74. tor; 75. rust; 76. pla teel; 77. re. Verticaal: 1. kaal; 2. fel; 3. orakel; 4. dorre; 5. ao; 6. nita; 7. ave; 8. aanvang; 9. de; 10. eemnes; 12. elspeet; 14. das; 15. aap; 17. ato; 18. tag; 21. wrak; 23. telling; 25. oertaal; 27. liniaal; 28. mustang; 31. issar; 34. sir; 35. Ie; 36. anti; 38. epe; 41. indiaan; 43. n.n.; 46. aalmoes; 48. oase; 50. krijger; 53. drente; 55. eos; 56. ent; 58. inept; 59. ene; 60. kei; 63. teil; 65. idee; 67. net; 69. hol; 70. or; 73. e.a. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekendgemaakt dat zai worden voorgesteld vergunning te verlenen voor de uitvoer van een atoom reactor naar Nederland. Het betreft hier een demonstratiemodel, dat onder auspiciën van het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen zai worden opgesteld in de expositie „Het atoom" te Amsterdam. De „Atomic energy commission" voegde er ter verduidelijking aan toe dat deze export geschiedt in het kader van de overeenkomst welke tussen Ne derland en Amerika terzake van de sa menwerking in atoom-kwesties bestaat. De Amerikaanse reactor voor „Het atoom" staat geboekt voor een waarde van 145.000 dollar, dat is ruim een half miljoen Nederlandse guldens. De oud-stadsbeiaardier van Den Bosch de heer Toon van Balkom heeft beslo ten zijn werkzaamheden als adviseur voor de Nederlandse Klokkenspelver eniging neer te leggen. De aanleiding daartoe is gelegen in het feit dat door een bestuurslid van deze vereniging voor het nieuwe carillon van de St. Lambertustoren een hamerverdeling is ontworpen die verschillende fouten vertoont en waarvan de verbetering voor de gemeente een schadepost van f 4.000 zou betekenen. De heer Van Balkom wenst voor verdere fouten in de adviezen niet verder mede aanspra- lijk gesteld te worden, en heeft daarom zijn functie neergelegd. Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft een onderzoek geopend naar de oorzaak van de recente olie-prijs verhogingen in de Verenigde Staten. Als de verhogingen, zoals men meent, het gevolg zijn van een afspraak tussen de oliemaatschappijen onderling, zullen er gerechtelijke vervolgingen plaats heb ben op grond van de anti-trustwetge ving. I.V.V.V. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft pre mier Mollet en Robert Lacoste, Frans minister met standplaats Algiers, tele grammen gezonden, waarin wordt ge protesteerd tegen dwangmaatregelen tegen vakbondsleden in Algerije. Het I.V.V.V. waarschuwt, dat indien deze maatregelen niet onverwijld worden opgeheven, een klacht zal worden in gediend bij het Internationaal Arbeids bureau. (AFP) Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 febr. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2197 van G. Naman te Bloemendaal Wit speelt naar: 44, 3328, 37, 34, 32, 11. 10 en wint. Via bekende slagwendingen komt men al gauw in het goede spoor en is het ontleden niet erg moeilijk. Niet temin een verdienstelijk «tukje. DE K.V.D. OPLO S WED STRIJD Verscheidene onzer lezers zullen wel enige keren tevergeefs hebben uitge zien naar een aankondiging van de jaar lijkse grote oploswedstrijd van de Kring Voor Damproblematiek. Deze wedstrijd heeft inderdaad traditie gemaakt en de echte speurders deden met veel animo mede. De heer P. v. d. Kwartel te Leiden, die deze wedstrijd bijna geheel leidde, heeft daarmede dan ook een stuk goed werk gedaan, waarvan de meesten de omvang niet kennen. Het bestuur van de Kring heeft ge meend in de gang van zaken een ver andering te moeten brengen en heeft bepaald dat dit jaar de diverse dam- rubrieken in de nieuwsbladen zullen worden ingeschakeld en zo vindt men danhier het eerste probleem voor de ze wedstrijd. Het is een probleem van bijzondere klasse en men zal genieten van de fraaie oplossing. De opgave luidt: wit speelt en wint. Men wordt verzocht de oplossing op een apart velletje of kaart in te zenden voor 1 febr. as. aan de redactie van deze rubriek. Onder de inzenders van de Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 443 en 444 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 febr. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 439 van C. C. H. Swinkels, te Schiedam 29—24 30x39 4843 39x48 47—42, 48x37, 41x5. 31—36, 5—10. 26—31. 10—15. 31—37. 1520, 3641, 2047 en wint. De beginzet is wat verrassend en bij het slot moet wit even uitkijken, overi gens een wel erg gemakkelijke opgave. juiste oplossing wordt een half jaar gratis abonnement op de „Problemist" verloot, beschikbaar gesteld door de K.V.D. En nu aan de slag; veel succes! Auteur Ir. 3. Viergever te Amersfoort. ~7mTm,77 Het bestuur van „Honved" heeft, tij dens een speciale bijeenkomst te Boe dapest, besloten het eerste team te ont binden en de manager, Emil österrei- cher, te ontslaan. De FIFA en de Zuid amerikaanse voetbalorganisaties, als mede de Braziliaanse club „Flamen- go", zijn van dit besluit in kennis ge steld. In de brief aan de FIFA wordt ge zegd, dat het bestuur het elftal het recht ontneem om onder leiding van österreicher de naam „Honved" te gebruiken en dat het de ploeg met te rugwerkende kracht tot 22 december (de uiterste datum, tot welke „Honved" in het buitenland mocht spelen) be schouwt als een gelegenheidscombinatie Het bestuur aanvaardt in de toekomst geen enkele morele of financiële ver antwoordelijkheid meer voor het elftal. Het Hongaarse elftal verblijft op het ogenblik nog in Ospedaletti een plaatsje aan de Italiaanse Riviera, österreicher verklaarde gisteren in Milaan, dat zijn spelers nog geen in reisvisa voor Brazilië hebben ge kregen. De ploeg hoopt desondanks zondag met een toestel van de KLM via Amsterdam naar Rio de Janeiro te kunnen vliegen. In Zwitserland wordt veel kritiek uit geoefend op de houding van de FIFA. De internationale voetbalorganisatie wordt verweten deze kwestie weinig diplomatiek te hebben behandeld. In de brief aan de aangesloten bon den (waarin het verbod om wedstrijden te spelen tegen „Honved" werd mede gedeeld) heeft het bestuur van de FIFA geen enkele toelichting op het besluit gegeven, hoewel de bonden daarop wachtten zo wordt gezegd. In dit verband wordt de vraag gesteld of „Hon ved" nog als een Hongaars elftal kan worden aangemerkt, nu de spelers zich zelf als geëmigreerd beschouwen. Men had van de FIFA een moedige daad verwacht. In plaats daarvan heeft het bestuur van de internationale voetbal organisatie de moeilijkheden altijd ont weken aldus de Zwitserse commen taren. De Braziliaanse voetbalclub Flamen- go is niet van plan zich te storen aan het feit dat ook de FIFI de Zuidameri kaanse toernee van de Hongaarse voet balclub Honved verboden heeft. De voorzitter Jose Moraes verklaarde: „Honved komt op 13 januari naar Bra zilië en Flamengo zal ondanks het ver bod spelen." Moraes zeide deze hou ding te baseren op het op 29 december in Amsterdam ondertekende contract, vóór de afkondiging van het verbod dus, en op de aankoop van retourvlieg biljetten MilaanRio de Janeiro. Naar eerst nu Is bekend geworden, heeft het Internationaal Olympisch Co mité te Melbourne besloten om op het eerstkomende congres in september te Sofia niet alleen te spreken over de kwestie van het amateurisme. Op verzoek van de president, de Ameri kaan Avery Brundage, is aan de agen da toegevoegd een voorstel om zowel het wielrennen als voetbal te schrap pen op het Olympische programma. De reden voor deze maatregel zou dan zijn dat de internationale federaties van de ze twee takken van sport zowel leiding geven aan amateurs als aan professio nals. Verder is er dan nog het stre ven om het programma van de Olym pische Spelen drastisch te beperken. In de finale heren dubbelspel van het internationaal tennistoernooi om de Pierre Gillou-beker, te Parijs, verloren de Zweed Davidson en de Egyptenaar Drobny van het Amerikaanse paar Ri chardson en Fox met 16 1012, 108, 6—2, 8—6. Te Gent is op 70-jarige leeftijd over leden generaal René Marichal, vice- voorzitter van de Koninklijke Belgische Roeibond. De vertegenwoordigers van de clubs van het betaalde voetbal zijn gisteren bijeen geweest om te spreken over het voorstel van het bestuur van de KNVB, dat een eigen voetbalpool wil organiseren. Er heerst, zo bleek, alom in den lande een grote verwarring en verdeeldheid. Toch ziet het er naar uit dat het grootste deel van de clubs wel bereid is het voorstel te steunen. Voor het zover is zullen echter eerst twee dingen moeten gebeuren. Het eerste is contact tussen het KNVB-bestuur en de leiders der huidige poolorganisaties. Vervolgens zullen de baten voor de clubs verhoogd moeten worden, hetgeen, vol gens de heer Martens, vice-voorzitter van de KNVB, zeker niet tot de onmo gelijkheden behoort. In dat geval zou den de thans bestaande organisaties zonder bezwaar in de pool van de KNVB kunnen worden opgenomen, aldus de heer Martens. s Voor de westelijke clubs zette de heer Martens in een korte beschouwing uiteen, waarom de KNVB de pool wenst te organiseren. De KNVB wil o.m. als leidend lichaam op voetbalgebied, niet de kans lopen dat hem het gras voor de voeten worden weggemaaid door verenigingen die niet bij de KNVB zijn aangesloten. Een jurist uit Dordrecht maakte vervolgens duidelijk, dat de kan sen voor verenigingen die onder de hui dige omstandigheden door zouden wil len gaan met het organiseren van een eigen voetbalpool, zeer gering zijn. Zij zullen voortdurend dansen op een gloei ende plaat, zo zei hij. Dreigementen Men kreeg de indruk dat de ene helft van de aanwezigen voor en de an dere helft tegen een pool in KNVB- verband was. De heer Kruyver kwam toen met de verklaring, dat het be stuur van de KNVB er eventueel niet voor zal terugschrikken om tot krasse re maatregelen over te gaan, b.v. door de wedstrijdprogramma's pas laat be kend te maken, waardoor de verenigin gen geen gelegenheid meer zouden krijgen, om hun poolformulieren te la ten drukken. De wedstrijdprogramma's worden wel door de KNVB in overleg met de verenigingen samengesteld, doch zij mogen niet door de verenigingen wor. den gepubliceerd. Dit houdt in dat de KNVB de auteurrechten heeft. Tijdens de rondvraag kwam de Stich ting „De Nederlandse voetbalpool" bij monde van de heren Van Doesburg en Van Sanderen met een motie. In deze motie wordt het voorstel van de KNVB aanvaardbaar genoemd. Het bondsbestuur werd evenwel verzocht om voor de buitengewone algemene bonds vergadering (26 januari a.s.) contact op te nemen met de Stichting „De Ne derlandse voetbalpool" en andere pool organisaties die op het gebied van de voetbalsport werkzaam zijn, teneinde te komen tot één organisatie in ons land. In verband hiermede zou eventueel de buitengewone algemene bondsvergade ring moeten worden uitgesteld. Deze motie werd unaniem goedgekeurd. Verdeeldheid in zuid De vergadering van de zuidelijke se- mi-profclubs heeft wel zeer duidelijk aangetoond hoe verward de situatie thans is. Men was het allemaal met elkaar eens, dat het instellen en in stand houden van een voetbalpool onder de huidige omstandigheden voor club en bond van het grootste belang is. Ten aanzien van de wijze waarop men dit moet doen, waren de meningen uiterma te verdeeld. De heer Joosten heeft in zijn inleiding duidelijk gesteld waarom de KNVB tot de inrichting van de landelijke besloten pool wil overgaan: De zaak in eigen handen houden, maar daarmee tevens beschermen tegen uitwassen en tegen instanties, die met de sport niets ge meen hebben. De verenigingen, die thans in een of andere combinatie zijn saamgebracht en dus elke week al een aardige bron aan inkomsten hebben aan de door hen in het leven geroepen pool, waren het meest aan het woord: „We dansen om het gouden kalf," zo sprak voorzitter Claus van Helmondia. „We willen hier iets behouden, wat we niet kunnen be houden," zo verklaarde de heer Van Gelder van PSV. „We moeten gaan pra ten met de bestaande combinaties," zei Van Brussel van Willem II, die later vroeg: „Is de beslotenheid niet te hou den in groter verband, bijvoorbeeld door inschakeling van alle bij het Ne- derlandsch Olympisch Comité aangeslo ten bonden?" De heer Van Gorp (RBC) wilde eerst niet, later wel meegaan met de KNVB, maar wilde de percentages veranderen in 40 pet. voor de clubs, 40 pet. voor prijzen en 20 pet. voor de KNVB. Noord en oosi voor Op de gewestelijke oriënteringsbijeen komst van de districten noord en oost ging men akkoord met het principe van het instellen van een KNVB-pool. Men was het eens met het argument van het bestuur, vertegenwoordigd door de heren H. Hoolboom, L. Brunt en B. Beugel, dat er thans een te onover zichtelijke situatie heerst. Uit de ver gadering werd bepleit, dat vóór de bondsvergadering op 26 januari nog con tact zou worden opgenomen met de bestaande poolcombinaties. De heer Hoolboom meende, dat het KNVB-be stuur het hier wel mee eens zou kun nen zijn. Wat de verdeling van de opbrengst van de pools betreft, was zeker de meerderheid van de sprekers van me ning, dat 25 pet. voor de verenigingen te weinig is, omdat men thans veelal 40 pet. krijgt. Het gemiddelde van het geen bepleit werd was ongeveer 35 pet. In samenwerking van KNVB, stadion Feyenoord en de Intematiohal Lions Club, waarvan de goeverneur, de heer J. E. Lioni hiertoe het initiatiéf heeft genomen, zal Feyenoord op woensdag 16 mei a.s. een wedstrijd spelen tegen een sterke buitenlandse club ten bate van de internationale vluchtelingenhulp. Wie de tegenstander van Feyenoord in deze wedstrijd, te spelen in het be langeloos ter beschikking gestelde sta dion, zal zijn, is nog niet bekend. Ver moedelijk wordt het een Engelse prof club, want de heer L. Brunt, secreta ris-penningmeester van de KNVB, die 'voor een tegenstander zal zorgen, zoekt in die richting. Hij heeft reeds voeling met enkele bekende ploegen, waarbij Arsenal en Blackpool. Eventueel zai Feyenoord een ver sterkte ploeg in het veld brengen. De Nederlandse ruiters M. M. Koster en A. Ebben hebben individueel inge schreven voor deelneming aan het in ternationaal concours hippique, dat van 24 tot en met 27 januari a.s. te Hannover wordt gehouden. De paarden, die de twee ruiters meenemen zijn: „Veraeru- zano", „Tarahumara", „Cobbey" en „Fleur d'Oranger". De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Nederlandse dressuurruiter J. Gilhuys eveneens tot de deelnemers zal behoren. De heer Gilhuys zou de wens te kennen hebben gegeven met de paar den „Chammartin" en „Grand Fils" in de dressuurnummers te willen uitko men. Jullie hebben werkelijk gezorgd voor een goed begin van het nieuwe jaar. Zo veel hebben jullie nog nooit ingezon den. Goed zo! De prijswinnaars: le prijs Margootje Woudenberg, Zaa- nenlaan 78, Haarlem; 2e prijs: Mia Ho- gerheyde, Vlügthovenstraat 4, Santpoort; 3è prijs: Jos Heijens, Walravenstraat 42, Velsen-Noord. De juiste oplossing van de vorige pqzzle was zo: Horizontaal: 2 straat, 5 lamp. 6 geen, 7 tand, 9 raam, 12 laan, 13 drum, 14 smidse. Vertikaal: 1 slager, 2 spin, 3 raat, 4 alen, 8 dynamo, 10 adem, 11 mond, 12 lade. Nieuwe inzendingen per briefkaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linker bovenhoek schrijven: „Kinderprijsvraag". De jeugdige Amsterdammer Bink heeft in de tweede ronde van de hoofd groep van het Hoogovenschaaktoernooi een zeer verrassend resultaat bereikt tegen de Belg O'Kelly. Hij forceerde een dusdanig evenwicht, dat tot re mise werd besloten: Het eerste succes je van de debutant op internationaal niveau. De Joegoslaaf Matanovic, die donderdag van Bink won, kwam nu te gen de Zweed Stahlberg niet verder dan remise. 3Iatanovic deelt de eerste plaats met de Spanjaard Toran en de Argentijn Filnik, die winst behaalden op respectievelijk Donner en Spanjaard. Van Scheltinga en Kramer konden te gen elkaar geen winst forceren. De jeugdige Bink speelde tegen O'Kel ly aanmerkelijk rustiger dan tijdens zijn debuut tegen Matanovic. O'Kelly open de Konings-Indisch, maar Bink verde digde zich met zwart bekwaam tegen de Belgische grootmeester, die met de lichte stukken en een toren kennelijk op winst speelde. De talenten van de Amsterdammer bleken tenslotte vol doende om remise te bereiken. Ook Stahlberg en Matanovic speelden Konings-Indisch. waarbij zwart met d doorzette en druk uitoefende op de diagonaal alh8. Na 20 zetten be sloten beiden het punt te delen. Toran en Donner volgden de gesloten variant van de Spaanse partij. Donner koos bij de twaalfde zet zijn geliefkoos de variant (Te 8), maar de Spanjaard ondernam een actie op de damevleugel en verkreeg daardoor goede kansen. Onze landgenoot verloor tenslotte de kwaliteit en moest op de 30ste zet op geven. Pilnik speelde tegen Spanjaard de Si- ciliaanse partij en wel met de gevrees de PuOuzer-variant. Er ontwikkelde zich een vast beeld. Wit speelde door mid del van e 5 op koningsaanval en zwart stelde daartegenover de attaque b 7 e 5-—b 4 (keer c 3) op de damevleugel. De aanval van wit kwam het eerst. De Argentijnse grootmeester joeg de koning van Spanjaard naar het mid den van het bord en won tenslotte na 31 zetten. Een zeer levendige partij. Van Scheltinga en Kramer wisselden aanvankelijk de Samisch-variant van het Nir.ezo-Indisch af met het Konings-In disch. Zwart verdedigde zich met de dame-Indische ops telling;. Na wederzijds correct spel en dameruil werd de par tij na 19 zetten op remise afgesloten. De uitslagen van de (tweede ronde luiden: O'Kelly de Galway SBelg.)Bink (Ned.) Stahlberg (ZwöMatanovic (Joe- gosl.) V2-%;Toran (SpODonner (Ned.); 1-0; Pilnik (Arg.)Spanjaard (Ned.) 1-0; Van Scheltinga (Ned.)Kramer (Ned.) ii-%. De stand na de tweedie ronde is: 1. Matanovic, Toran en Pilnik, elk l',i p., 4. Stahlberg, Van Scheltinga, O'Kelly de Galway en Kramer, elk 1 p., 8. Spanjaard, Donner en Bink, elk ',i p- Nadat Pellenaars eerst een stellige verklaring had gegeven dat Nederland geen gevolg kon geven aan de uitnodi ging om deel te nemen aan. de komen de Ronde van Spanje zuüks irr ver band met het reeds overbeüaden pro gramma laat de Bredase ploegleider thans weten, dat er misschien toch nog een verandering in het besluit kan ko men. Hij gaat binnenkort naar Parijs om daar een bespreking te hebben met de organisatoren van de Ronde, die kennelijk veel prijs stellen op een Ne derlandse afvaardiging. In de Franse hoofdstad zal uiteindelijk de definitieve beslissing vallen. Ter gelegenheid van een jubileum zwemfeest in La Louviere, een plaatsje aan de Belgisch-Franse grens, hebben de organisatoren van dit feest een uit nodiging gezonden naar de Koninklijke Nederlandse Zwembond, met een ploeg zwemmers en zwemsters naar België te komen. Behalve Nederland heeft men ook een invitatie gericht tot de Duitse zwembond. Het ligt in de bedoeling in La Lou viere internationale zwemwedstrijden te houden tussen Belgische, Nederlandse en Duitse deelnemers en wel op 13 en 14 april a.s. Op het programma zouden, behalve de 1500 meter vrije slag, alleen Olympische nummers voorkomen. De invitatie is inmiddels door de KNZB aanvaard. De Italiaanse ski-loopster Carla Mar- chelli behaalde in de internationale ski wedstrijden te Grindelwald haar derde overwinning, door behalve in de reuze slalom en de speciale slalom te zege vieren in de afdaling. Probleem No. 3 van G. H. Goethart. Wit g teft in 2 zetten mat. Tg3:f! 18. hg3: Tg3:t 19. Lg2 Dh3 20. Df3 (Wit hoopte op 20. Tf3: 21. Lh3: maar daar ging zwart niet op In!) Pd4ü Wit gaf hier de partij op. Op 21. Dg3: volgt eenvoudig Pe2 mat en na 21. fg3: volgt Pe2 met „dubbel- mat". Speelt wit 21. De4 dan valt de beslissing door Tg2:t gevolgd door Pe2 mat, of Pe2i gevolgd door Tg2 mat. Een aardige slotstelling. Voor de liefhebbers van meerzetten nog een aardige driezet van A. Aker blom; probleem No. 4. Wit: Kal Db7 Lb3, pion h7. Zwart: Kh8. Wit geeft in 3 zetten mat. Probleem No. 5 van G. Guldelli Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ka4 De7 Ta5 Tf4 La7 Lh3 Pd5 Pd6. Zwart: Kc5 Db2 Tg4 Th4 Le6 Pd2 Ph8, pionnen a3 b3 d3 g3 h2 ho. Oplossing proi leem No. 2 van C. Goldkschmeding: 1. Pd4: dreigt De4 mat. Pb5 2. Dg7; Fdb 2. P8c6; JDb5 12. Pb3; Dd5 2. P4c6 mat. Soubtanbeieff met1, wit tegen Marx met zwart. 1. e4 dB 2. ecB: I'f6 3. c4 c6 4. dc6: Pc6' 5. Pf3 e5 6. d3 Lf5 7. Lg5 Lb4t 8. Pc3 Dd7 9. I',f6gf6: 10. Ph4 0-0-0 11. Pfö: Df5: 12. Le2 Thg8 13. 0—0. (Niet helemaal ongevaarlijk. Wit acht de ver ried: gir.gskracht van de loper echter voldoende). Kb8 14, Pd5 Tg7 15. a3? t Tijdverlies, hetgeen wit zich in deze stelling zeer zeker niet kan permitte ren. Wit had Khl moeben spelen). 15. Tdg8 16. g3 (Op 16. aïb4: zou volgen Tg2u en Dh3). Lcö 17. Lf3? (De laat ste fout; wit had Kg2 moeten spelen). Wit: Ka4 Df2 Tc8 Tf3 Lc4 Lg7 Pb3, pion d3. Zwart: Kc3 Dd4 Th5 Th6 Lh8 Pbl, pionnen a3 a5 h2. Correspondentie betreffende de schaak- rubriek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. Probleem voor geoefende oplossers No. 2204 van Joh. Lere te Breda. Probleem voor beginners No. 44* van H. J. H. W. Vrinten, te Weert Het zal de Haarlemse voetballiefhebbers moeilijk vallen morgen een keus te maken uit het grote programma dat wordt voorgeschoteld. EDO ontvangt in het Noorder Sportpark Fortuna uit Vlaardingen, Haarlem heeft een thuis wedstrijd tegen De Volewijckers en in het kamp der amateurs speelt HBC de belangrijke wedstrijd tegen een der leiders van de tweede klasse, Zand- voortmeeuwen. Maar ook bij de katholieke derde en vierde klassers enkele belangrijke wedstrijden, welke de nodige belangstelling zullen trekken. Wij noemen in dit verband TYBBLaakkwartier, Onze GezellenBloemendaal en Geel WitASV/Arsenal. En dan hebben we in de omtrek o.a. Wijk aan ZeeVelsen en zullen ongetwijfeld vele Haarlemse voetbalfans met good old HFC meegaan naar DCG, want in deze wedstrijd ligt voor de HFC-ers de grote kans! Een voetbalzondag dus van grote allure! EDO's opmerkelijke successen van de laatste weken trekken meer dan ge wone belangstelling. Gewaagden we er verleden week van dat sinds de terug keer van Roodselaar de roodzwarten op de goede weg zijn beland, eerlijk heidshalve dienen we daaraan toe te voegen dat EDO's vroegere trainer de heer Smit, die gelijk met Roodselaar de training weer had opgenomen, veel tot de successen heeft bijgedragen. Het is in elk geval opvallend dat EDO uit de laatste 5 wedstrijden niet minder dan 9 punten vergaarde en de volgende twee liggen klaar. Want we mogen niet verwachten dat het Vlaardingse For tuna de Haarlemse opmars zal stuiten. De Haarlem supporters werden ver leden week biy gemaakt met een dode mus toen de radio een overwinning voor de Roodbroeken verkondigde in de zware uitwedstrijd tegen Limbur- gia. Dat was dus achteraf wel een strop voor de Haarlemmers die zich met een gelijkspel tevreden moesten stellen maar de prestatie is er o.i. praktisch niet minder om en de Roodbroeken bleven daardoor nog volop in de run ning. En nu zullen zij thuis tegen De Volewijckers moeten bewijzen dat zü in de strijd om het kampioenschap nog volledig hun woordje willen blijven meespreken. VSV's thuiswedstrijd tegen De Graafschap kan misschien een gelijk spelletje opleveren en de beide uitspe lende Haarlemse clubs, RCH en Storm vogels zullen, wanneer zij het tot een gelijkspel brengen, waarschijnlijk niet ontevreden zijn. Al zien we Stormvo gels tegen EBOH eerder winnen dan RCH bij Sittardia. Bij de tweede klassers zal de ont moeting tussen HBC en Zandvoortmeeu- wen ongetwijfeld grote belangstelling trekken. De Zandvoorters delen de eer ste plaats, HBC moet nog wat punten vergaren om de onderste plaats te ont lopen en is juist tegen leidende ploegen op eigen terrein tot heel wat in staat. Aan spanning zal het niet ontbreken. Een gelijkspel? DEM trekt naar Hoorn om tegen Hollandia waarschijnlijk een nieuwe nederlaag te incasseren waar door de positie op de ranglijst er weer niet beter op zou worden. Beverwijk De Kennemers brengt heel de Wijk in rep en roer in welke strijd we een pun tenverdeling zeer goed mogelijk achten en VVB heeft een goede kans revanche te nemen voor de zware nederlaag wel ke het destijds tegen Schoten geleden heeft. Good old HFC gaat dus naar het lei dende DCG in Amsterdam West in wel ke strijd de bovenste plaats de onmid dellijke inzet vormt. DCG verspeelde de laatste tijd enkele punten, HFC ver overde er elf uit de laatste zes wedstrij den! Wint HFC dan komt de Span jaardsclub aan de top. Zal DCG het ech ter zover laten komen? Bij de katholieke derde klassers dit maal TYBBLaakkwartier de be langrijkste ontmoeting wagrin we TYBB een klein kansje durven te ge ven waarmee dan VVSB in de eerste plaats gebaat zou zijn. Aangenomen dat VVSB zelf van Hillegom wint. Lisse moet nodig weer eens een overwinning behalen want de toestand wordt pre cair. Tegen Roodenburg is daar wel enige kans op. In West I zal Vitesse in Alkmaar van Alc. Victrix moeten winnen om niet uigeschakeld te worden in de strijd om het kampioenschap en ADO moet CSV toch wel in staat geacht worden op de volle buit beslag te leggen. Wijk aan ZeeVelsen zal wei nig krachtsverschil te zien geven zodat een gelijkspel niet onwaarschijnlijk ljjkt. Bij de vierde klassers een lastige uitwedstrijd voor USVU tegen Zwaag- dijk, een zeer lastige thuiswedstrijd van Onze Gezellen tegen Bloemendaal waarvan de zwartwitten nog niet ge wonnen hebben en een niet minder las tige wedstrijd van Geel Wit aan de Schalkwijkerweg tegen ASVArsenal. Na het verrassende succes van de vo rige week zou het nu weer een teleur stellend resultaat voor Geel Wit moe ten worden, gezien de wisselvalligheid waarmee Geel Wit speelt. NAS krijgt het bij Swift ook al niet cadeau zodat we al met al niet veel succes verwachten voor de vierde klas sers. Ook niet in West II waar we Tey- lingen zien verliezen van Meerburg en SJC bij Docos misschien ook voor een te zware taak wordt gesteld. Warmun- daDOSR lijkt ons een vrij zekere over winning voor de thuisclub. Advertentie <4 -4 •4 <4 voor dames, heren en kinderen. GEKLEURDE LANGE KOUSEN. SPORTMAGAZIJN De best gesorteerde speciaalzaak Twijnderslaan 7, Haarlem, Tel. 15116 100 SERVICE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4