R Katten en ratten het strakke dansen koord op Jean Hoppe en zijn Schweinerei 55.000 Nederlanders wachten op een telefoonaansluiting P.T.T. kan vraag niet bijhouden Toezending van geschriften van Titus Brandsma v erzocht DUF0UR i Het verbod van de film Tyl Uilenspiegel ZATERDAG 12 JANUARI 1957 PAGINA 5 FRED THOMAS BEVELSCHRIFT MGR. MUTSAERTS Vrijstelling motor rijtuigenbelasting Dode en ernstig gewonde bij aanrijding Landarbeider omgekomen Geen audiëntie „De Zeven Provinciën" naar de West Museumpenning voor mevr. KlugtKlever REINAERT ALS CIRCUSARTIST einaert de Vos als circusartist, te zien tij Strass burger in Carré, is beslist een unicum. Wij hebben tenminste in de vaklitteratuur nooit een precedent gevonden. De beid uit bet dierenepos, „den feilen metten roden baerde moge dan intelligent ge noeg zijn, alles waarmee de natuur hem begiftigde bleef tot dusver uitsluitend dienstbaar aan zijn per soonlijk profijt. Geen mens is nog ooit aan een le vende vos een cent rijker geworden, wij denken zelfs Willem niet, zijn grote impresario. Voor onze ver beelding beeft bij de première in Carré Willem, die Madocke maakte, in een der loges gezeten en ver bijsterd toegezien hoe zijn held in plaats van de pluimen te doen stuiven een grote vette gans in een kinderwagen reed. En wij hadden reeds lang een deputatie verwacht van lieden uit het Hulster Am bacht en het Land van Waes, van overal langs het Reinaertspad, mensen uit het volk, dat Reinaert als geen ander kent, om hier in Carré het fenomeen te aanschouwen. Met mr. van Son en Broeder Aloys aan het hoofd zouden zij daar zitten en het voorhoofd fronsen, tot één enkele blik van verstandhouding van Reinaert in de piste hun de overtuiging zou schenken, dat het slechts een nieuwe streek gold, de kleine, rode artist straks wel voor een ontknoping zou zorgen, die Carré lang heugen zou. Tenzij Willem zijn meester heeft gevonden in Reinhold Kasten, de dresseur, de eerste mens ter wereld, die met een vos in vriend schap leeft. De vos, die in Carré optreedt, heet overigens geen Reinaert of Reinecke, maar Moritz, met als roepnaam Pum- pelmuck. Hij werd vorig jaar juni in het Oostenrijkse Burgenland geboren en door een jager, die de moeder schoot, als een welpje zo klein als een rat ca deau gedaan aan de familie Kasten, die van circus naar circus reist met een show van kleine dieren. Het dochtertje bracht de vossenbaby met de fles groot. De opgroeiende Moritz werd dagelijks ln gezelschap gebracht van kippen en hanen en die vertrouwelijke omgang bleek in staat de ontwakende lust tot agressie volkomen te nivelleren. Tus sen Moritz en de gans Paul, waarmee hij in de piste optreedt, werd de ver houding zelfs idyllisch, met als dage lijks hoogtepunt het bad van Paul in een tobbe, waar Moritz levendig aan deel in neemt. Op zijn aangeboren ach terdocht tegenover de mensen maakt Moritz alleen maar een uitzondering voor de familie Kasten, die hij 's mor gens opgewekt begroet met een fluitend, jodelend geluid, terwijl zijn grote rode staart kwispelend als bij 'n hond. Zozeer is Moritz van Reinaert vervreemd, dat hij een mals kippetje, hem voor zijn maaltijd geoffreerd, weigert en negeert. Zijn menu bestaat uit kalfsniertjes en kalfshart, brood met jam en als spe ciale attractie harde bokking. Als te genprestatie duwt Moritz de kinderwa gen met de gans door de piste, terwijl de muziek hem uitdaagt met de wijs in hui van „Fuchs, du hast den Gans gestoh- lenMoritz is nog jong en de toe komst zal leren of zijn repertoire voor uitbreiding vatbaar is. De kleine dierenshow van de fami lie Kasten bestaat uit 34 pupillen, van heel jong af in eikaars gezelschap. Alleen op die manier is het gelukt katten en ratten in harmonie te laten samenwerken. Zij beschouwen elkaar sok inderdaad als goede collega's. De drie zwarte ratten zijn trouwens kort na hun geboorte bij een der katten gebracht en door haar gezoogd. De katers en katten van de show, de eerste in het volle bezit van hun viriliteit, maken als zij in de piste verschijnen een slaperige indruk. Zij hangen schouder aan schouder over een koord te soezen en te knikkebollen als ooit de gasten over het lijntje in een Jordaan-logement. Men zou ge neigd zijn te veronderstellen, dat de dieren opzettelijk in die toestand zijn gebracht, het is echter uitsluitend de overgang naar de warmte en het al te felle licht van de schijnwerpers, dat hen dommelig maakt. Bovendien kennen zij het werk zo door en door, dat zij het maar een vervelend cor vee vinden, waar zij zich langoureus bereid toe verklaren. Want tenslotte is het elke keer opnieuw iets bijzon ders, dat een kater of kat zijn kunst jes vertoont. Hun aard is die van een zigeuner, hooghartig en volkomen onafhankelijk. Als zij de baas helpen het brood te verdienen, dan doen zij dat genadiglijk, omdat zij hem sympa thiek vinden en niet in verlegenheid willen brengen. Het gezelschap wordt gecompleteerd met honden, apen, hanen en een cavia, blijken dan ook lieve mensen te zijn, vader, moeder, het meisje en het jon getje, die met en voor hun dieren le ven als één grote familie. Wij hebben met hen in hun wagen gepraat, op de avondlijke wallekant van de Onbekende Gracht, die, verborgen achter het mas sief van Carré, haar naam alle recht doet. Reinhold Kasten heeft de rustige, geduldige blik, die bij zijn uniek metier behoort. Hij heeft zijn leven lang van dieren gehouden en jarenlang Is hij werkzaam geweest als begeleider van dierentransporten uit de tropen naar zijn vaderstad Hamburg. Hij is pas door zijn huwelijk in het artistenvak geko men, en samen met zijn vrouw heeft hij dit nummer van de grond af opge bouwd, een werk van jaren. De beide kinderen zijn er in opgegroeid en heb ben er niet minder plezier in. Het doch tertje werkt reeds mee. Op de lievelingshond na, die bij de baas in bed slaapt, hebben de dieren De zeer exclusieve vriendschap tussen Reinhold en Reinaert, de laatste hier Moritz geheten, met de gans Paul als ,J3ritte um Bunde". Sedert 1953 is de wachtlijst van hen, die telefoon hebben aangevraagd, bij na verdubbeld. Het aantal liep op van 27.000 tot bijna 55.000. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat de jaarlijkse vraag naar aansluiting sterker steeg dan de produktiecapaeiteit van P.T.T., leveranciers van apparaten en centra les en van de aannemers van P.T.T.- gebouwen. Eind 1949 bevatte de wachtlijst 62.300 aanvragen. Vertraging in het tot stand komen van gebouwen, beperkte produktiecapaeiteit van de fabrieken van telecommunicatie-apparatuur en -kabel, de beperkte montagecapaciteit bij P.T.T. en bij de aannemers voor de bouw van bedrijfsmiddelen ten opzichte van de voortdurend toenemen de vraag naar telefoonaansluitingen maakten het niet mogelijk de wachtlijst tussen 1950 en 1953 sneller in te krim pen dan met plm. 10.000 per jaar Na dien is het aantal aanvragen, vooral in de zich snel uitbreidende steden, sterker gestegen. Dat gebeurde vooral daar, waar nieuwe ondercentrales moesten worden gesticht, terwijl elders in den lande in verschillende netten de be staande centrales vol zijn. Ook zijn er wijken in sommige steden, waar plaats in de centrales is, doch waar de ka belnetten geheel bezet zijn. Begin 1954 kwamen bij 27.000 wach tenden 52.000 aanvragen. Dat jaar wer den 49.000 aansluitinger gemaakt, zodat 1955 met 30.000 wachtenden begon, waar 66.000 aanvragen bij kwamen. Bijna 58.000 aansluitingen werden gemaakt, zodat 1956 begon met ruim 38.000 aan vragen. In het afgelopen jaar kwamen echter bijna 79.000 aanvragen binnen. De P.T. T. slaagde er in ruim 62.000 wachten den te helpen, hetgeen resulteerde in een wachtlijst van pl.m. 55.000 in het begin van dit jaar. P.T.T. maakte in 1956 dus 13.000 aansluitingen méér dan in Katten en ratten vertonen hun nummer op de hoge draad. een Guinees biggetje. Het Resusaapje Machey lacht op commando: een brede grijns met blikkerende tanden, als gold het de reclame voor een nieuw merk tandpasta. De show zal binnenkort nog worden uitgebreid met een Corsicaans ezeltje, dat met hond, kat en haan, staande op eikaars rug de Bremer Stadsmuzikanten gaat uitbeelden, uit het wereldbekende sprookje. Ondanks het griezelig element der samen koord- dansende katten en ratten, elk zwiepend met de staart als met een balanceer stok, is het een alleraardigste verto ning, die van begin tot einde als een spelletje verloopt en geen enkel ogen blik geforceerd aandoet. De Kastens Het bonte gezelschap van Kastens kleine dieren-show. hun eigen wagens en een speciale verzorger, die belast is met het be reiden van het dagelijks menu, nauw keurig samengesteld en even geva rieerd als de leden van het gezel schap.. Zo krijgen ook de dieren met Kerstmis een feestelijk diner, waar bij zij zich alle met elkaar op een grote tafel verenigen. Daar vinden de ratten hun uitgezochte lekkernij, mar sepein, de apen hard gekookte eieren en de inhoud van een fruitmand, de katten gecondenseerde melk en sprot, de honden een varkenscotelette. Het is ook ditmaal een uitbundig feest ge worden, waarna de heren en dames zich tevreden terugtrokken om eens prettig te digesteren. In het programma van Strassburger is nog een dierennummer, dat opzien baart: het optreden van Jean Hoppe met zijr. in vrijheid gedresseerde varkens. Jean Hoppe verschijnt in de piste als een scherts-cowboy, gevolgd door de logge gratie van vier enorme, donker- huidige Burcshire-varkens, allemaal he ren met grote slagtanden. Varkens, evenals de ganzen, hebben zich reeds vroeg in de piste thuis gevoeld, Zij be hoorden van ouds tot het gezelschap van de clown, die zij assisteerden bij zijn werk. Zowel de gans als het varken hebben de reputatie van dom en onnozel te zijn, terwijl zij in werkelijkheid over een behoorlijke intelligentie beschikken. Wie daar nog aan twijfelen mocht, moet eens gaan kijken naar Otto, het favoriete varken van Jean Hoppe, die zelfs zijn staart op commando recht omhoog richt en vervolgens pal omlaag. Ver der doen Otto, Emiel, Willy en Franz niet onder voor de best gedresseerde paarden. Zij lopen keurig hun ronden, changeren, draaien pirouettes, waarbij hun verschijning en vooral hun physio- nomie het geheel iets grotesk verlenen. Jean Hoppe zelf is jong en vrolijk, hij schijnt zichzelf nog het meest te amuseren met zijn „Schweinerei." Hij stamt uit de bekende circusfa milie Althoff—Hoppe en heeft de jeugd gehad van een echt artisten- kind, dat reeds als driejarige debu teerde, in een hand in hand-nummer met zijn vader, en verder alles ge leerd en beoefend heeft wat dit bonte vak aan mogelijkheden biedt: tram poline, trapeze, paarden- en wilde die- rendressuur. De vrijheidsdressuur van varkens, waarop hij zich thans heeft gespecialiseerd, is als nummer uniek ter wereld. De dieren zijn intelligent, maar tegelijk uiterst sensibel en kop pig. Zij komen uit één nest en het zijn dus broers, maar hun karakter is zeer verschillend. Otto is de Ster van het gezelschap, de pienterste, Emiel is de filosoof, Willy de bruta le, maar tegelijk ook de vredestichter bij het voortdurend geharrewar tus sen de broers Franz tenslotte is de dromer van de familie, een beetje schuw van aard. Hij is ook de zwaar ste van de troep met een respectabel gewicht van 225 kilogram. De andere wegen zo om en bij de 200 kilo; alles vlees, zegt Hoppe er bij, want vet mo gen ze niet worden. Daartoe worden zij met veel overleg gevoederd, zoals zij ook verder een prima verzorging ge nieten: elke dag gewassen en in de olie gezet, hun tanden gepoetst en hun neusgaten gereinigd. Het zijn lie ve en bijzonder aanhankelijke dieren, zegt Hoppe, en daar behoeft niemand aan te twijfelen, die hen in de piste in actie ziet en zich om de baas verdrin gen. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, onder wiens verantwoordelijk heid het diocesaan proces ter voorbe reiding van de Zaligverklaring van Ti tus Brandsma wordt gevoerd, heeft zich tot de gelovigen gericht niet het ver zoek de geschriften van de Dienaar Gods, die zijzelf in bezit hebben of waarvan zij weten, dat andere deze be zitten, binnen een maand aan het bis dom Den Bosch of aan de Notarius van de Kerkelijke Rechtbank, paster Jac ques Hamers C.ss.R., klooster „Nebo" te Nijmegen, te doen toekomen of dien Houders van fabrieks-kentekenbewij- zen, fabrikanten en handelaren dus, kunnen gedeeltelijke vrijstelling van motorrijtuigenbelasting krijgen voor de van hun fabrieks- en handelsvoor raad deel uitmakende motorijtuigen, welke zij uitsluitend in de uitoefening van hun bedrijf van fabrikant of han delaar bezigen. Dit is neergelegd in een Koninklijk Besluit. Deze gedeeltelijke vrijstelling houdt in, dat voor niet meer motorrij tuigen dan gelijktijdig op de openbare weg worden gebruikt, belasting be taald moet worden. In Vlaardingen zijn de 42-jarige motor rijder C. J. van H. uit Rotterdam en de 32-jarige bromfietser W. A. M. de B. uit Vlaardingen met elkaar in botsing gekomen. Beide personen moesten in zeer ernstige toestand naar het zieken huis worden vervoerd. In de loop van de avond is de bromfietser overleden. Toen de landarbeider G. Schouten, oud 66 jaar, van zijn werk af kwam, is hij bij het oversteken van de rijksweg nabij het Shellstation in Krabbendijke door een auto, komende uit de rich ting Bergen op Zoom, aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. aangaande de nodige inlichtingen te verstrekken. Het bevelschrift tekent hierbij aan, dat zo iemand kwaadwil lig in gebreke mocht blijven, de bis schop zich genoodzaakt ziet kerkelijke straffen op hem toe te passen. Onder geschriften worden hier ver staan: preken, toespraken, brieven, dag boeken, autobiografische aantekeningen, kortom al hetgeen hij persoonlijk schreef of door anderen liet optekenen. Boeken van de Dienaar Gods, die in druk zijn verschenen, behoeft men ech ter niet toe te zenden, daar deze reeds in het bezit zijn van de kerkelijke rechtbank; artikelen in couranten en tijdschriften gelieve men eerst op te ge ven, alvorens ze op te zenden, zodat eventueel aangevuld kan worden, wat nog ontbreekt. Bovendien dienen allen die weten, dat bij andere dan de dio cesane bibliotheken en archieven brie ven of andere geschriften van de Die naar Gods bewaard worden, hier het bisdom Den Bosch of de Notarius van in kennis te stellen. Degenen die uit eerbied of devotie enig handschrift willen behouden, kun nen dit op hun schriftelijk verzoek te rugontvangen, nadat er een authentiek afschrift van genomen is. „Wij zijn ervan overtuigd," aldus sluit het bevelschrift, „dat allen de gro te zorgvuldigheid, waarmede de H. Kerk te werk gaat in de processen van Za lig- en Heiligverklaring processen die voor de Katholieke Kerk van zo groot belang zijn zullen waarderen en door hun medewerking mogelijk ma ken. Z. H. Exc. de bisschoppen van Haar lem en Rotterdam zullen woensdag 16 januari geen audiëntie verlenen. Advertentie Betere schoenen zijn voorzien 1 1954 en verzesvoudigde haar capaciteit sedert 1953. Nederland telt thans 772.000 telefoon- abonné's en 55.000 adspiranten. In Den Haag wachten 9.000, in Rotterdam en Amsterdam ieder 7500, in de districten Haarlem en Den Bosch ruim 4.000 ieder, in district Arnhem 3500 en in de dis tricten Amsterdam. Breda, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht elk meer dan 2.000 aanstaande abonné's. In de andere districten tellen de wacht lijsten 800 tot 1600 aanvragers. De film Tijl Uilenspiegel, door Ge rard Philipe met medewerking van de Nederlander Joris Ivens gemaakt, is door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring voor Nederland verbo den, omdat de film een tendenz ver toont die voor het katholieke volks deel kwetsend wordt geacht. Aan vankelijk was de film bij eerste keu ring toelaatbaar gesteld voor de leef tijd van veertien jaar. De commissie was zelfs bereid de film zogenaamd „cultureel" te verklaren, op voor waarde echter dat een veertigtal ta ferelen en/of titels zouden verwij derd worden, hetgeen de importeur echter weigerde. Bij herkeuring is de film toen gevallen. Motief: historisch onjuiste voorstelling van de aflaten handel en van het optreden der In quisitie. Het feit is niet onopgemerkt geble ven en sommige bladen hebben er hun afkeurende mening over gezegd. Niet ten onrechte verbaast men zich over de mogelijkheid dat een film, die nota bene kans gelopen heeft voor veertien jaar aanvaardbaar te worden verklaard en zowaar „cul tureel" dreigde te worden, tenslotte helemaal verboden is. Dat mag men wel opmerken zonder de film gezien te hebben. Indien het echter waar zou zijn, dat de historische voorstel ling van de aflatenhandel en van het optreden der Inquisitie misleidend is en dat is die voorstelling naar de mening van de commissie dan wordt daardoor inderdaad een voor katholieken kwetsend karakter aan de film verleend, hetgeen niet het geval zou zijn, indien de waar heid, hoe onaangenaam ook, verkon digd werd. Een en ander valt echter niet te controleren. De filmcopie is alweer naar Parijs terug. De pers heeft er geen kennis van kunnen ne men. Het heeft dus geen zin, op die kant van de zaak verder in te gaan, maar het lijkt ons onjuist, een oor deel te formuleren (zoals Het Vrije Volk doet), dat reeds a priori stelt, dat de film een juiste weergave zou zijn van de roman van Charles de Coster, waarbij dan altijd nog de vraag open blijft, in hoeverre dat boek kwetsend kan genoemd worden. Ter zake doet dit echter niet. Is de film door zijn overdrijving of een zijdigheid kwetsend, dan achten wij een verbod gemotiveerd, nu eenmaal de commissie naar haar normen heeft te oordelen. Ook heeft het geen zin te gaan mijmeren over het verschijn sel dat aan de film heel wat meer keuringskopzorg te pas komt dan bij voorbeeld aan het boek. Maar wél moet ons een opmerking van het hart wat de zogenaamde culturele keuring betreft. Het woord „cultu reel" is eigenlijk niet juist. Het wordt in de wandeling gebruikt, maar het slaat eigenlijk op die films, die om bepaalde redenen voor een lagere be lasting in aanmerking komen. Een film, die bijvoorbeeld behandelt een historisch of een wetenschappelijk gegeven of een onderwerp van han del en nijverheid, komt voor de be faamde favoriete keuring in aanmer king. Dit betekent, dat een wansma kelijke film over het leven van een kunstenaar of een stumperige verfil ming van een boerenbedrijf met voordelen gaat strijken, die een su perieure film onthouden worden. Een krankzinnige instelling, zoals u ziet. die weer eens duidelijk wordt aan de hand van Tijl Uilenspiegel. Want, aangenomen dat men met de nodige coupures de film in een staat had ge bracht, die al die belastingvoordelen garandeert, dan zouden de voordelen toch door verminking zijn verkre gen en dan zou een film, die in Frankrijk met zijn kwetsende ten denz ronddraait, in Nederland tot een uitverkorene zijn uitgeroepen. Men kan dus, dunkt ons, gezien de eenmaal bestaande verordeningen, de commissie, die men eerlijk dient te achten, geen verwijten maken. Een andere zaak is, of het oordeel van de commissie per se onttrokken moet worden aan iedere verificatie, met andere woorden, of het niet raadzaam zou zijn, de pers in staat te stellen, haar oordeel te formuleren. De varkens Otto, Emiel, Willy en Franz by hun evoluties in de piste. Uitgeleide gedaan door talrijke fami lieleden van de opvarenden is hr ms kruiser „De zeven provinciën" onder commando van kapitein ter zee mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk voor een oefenreis naar de West vrijdag uit de haven van Den Helder vertrokken. De reis wordt meegemaakt door de com mandant van het Nederlandse oefen smaldeel V commandeur L. Brouwer, die het commando over de artillerie oefeningen zal voeren. Ofschoon vlagvertoon dus niet het hoofddoel van de reis is, zal ook aan dit oefendeel de nodige aandacht worden besteed. In de Nederlandse Antillen en Vene zuela zullen door de Nederlandse kolo nies ontvangsten worden georganiseerd. Bij K.B. van 7 januari JX is de mu seumpenning in goud toegekend aan mevr. J. Lugt-Klever te Parijs als blijk van waardering voor haar verdiensten betoond bij de totstandkoming van het Institut Néerlandais te Parijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5