Gaat Adenauer bemiddelen in stakingsgeschil Roofmoord op postbesteller Ander soort van vergeten groepen Het Institut Néerlandais in Parijs feestelijk geopend MEDISCHE ENCYCLOPEDIE H w Lichte muziek op zwarte schijven Ernstige crisis in Slees wijk-Holstein Beter toezicht op luchtverkeer vereist Buit f300.-; dader bekent Kwestie-Jemen „opgeblazen" Militie in Oostduitse universiteiten Londen laakt Sovjet propaganda ZATERDAG 12 JANUARI 1957 PAGINA 6 Boven Atlantische Oceaan - .V i De leek die leest over ziektebeelden en geneeswijzen gaat licht lijden aan „candidaten-ziekten" GRETA KELLER is terug op de plaat (Decca 33 toeren nr LK 4126) en dat zal menigeen plezieren, die haar tijdens haar glansperiode rond de dertiger jaren heeft zien en horen optreden. Bij het beluisteren van de plaat zal men zich dan ook met een wel weer herinneren, om welke redenen Greta in die dagen zo boeide behalve dan om haar verschijning, die schoon was en stra lend en welke nu weliswaar getekend wordt door de tijd, die intussen niet heeft stilgestaan, doch aan charme aan lieflijke charme, mo gen wij wel zeggen nauwelijks heeft ingeboet. Als vocaliste impo neerde Greta Keller door haar bijzonder zuivere dictie, waaraan zij evenveel aandacht besteedde als aan de schildering der teksten van die liedjes, die zij zong. Door haar sterk persoonlijke zeggingskracht in letterlijke en in figuurlijke zin trok Greta Keller stampvolle zalen. Zij heeft haar aparte stijl van zingen behouden en men zou zelfs kunnen beweren, dat en mogelijk juist doordat ook haar ja ren zijn verstreken, met alle vreugden en verdriet van dien haar zingen nog dieper, warmer, voller van gevoel geworden is. Terwijl de pianist Harry Jacobson op illustratieve wijze het klavier hanteert, zingt Greta een twaalftal van haar geliefde songs Remember me, The very thought of you, AU of a sudden my heart sings, Easy come, easy go, That old feeling, Lights out, Don't ask me why, Dar ling, je vous aime beaucoup, They can't take that away from me, Auf Wiederseh'n my dear, Deep in a dream en The party's over now. De weergave van deze plaat is magnifiek. (Van onze correspondent in Bonn) Om de industrie in Sleeswijk-Holstein, het financieel zwakste land der Bonds- repabiiek, op de been te helpen, heeft de Bondsregering: uit federale midde len in de loop der jaren vijftig miljoen mark geïnvesteerd. Door de staking der thans 42.000 metaalbewerkers in 38 be dreven, die al meer dan twaalf weken dnurt, bestaat de kans dat ook deze lores tering verloren zal gaan. Dit leek de Westduitse bondskanselier dr. Ade nauer naar hij gisteren op zijn twee wekelijkse persconferentie verklaarde een reden, die belangrijk genoeg is om het initiatief te nemen tot een per soonlijke poging het geschil bij te leg gen. De bondskanselier sprak de vrees uit, dat naarmate de staking der metaal bewerkers nog langer zal duren, ook anderen in de Bondsrepubliek er de ge- Communistische studenten van de Karl Marx-universiteit in Leipzig heb ben het Centrale Comité van de Oost duitse communistische partij voorgesteld afdelingen van de communistische mili tie aan te stellen om de terreur" aan de Oostduitse universiteiten te bestrij den, aldus meldt het studentenblad van de communistische jeugd-organisatie Forum". Gevechtsgroepen, die zouden moeten zijn samengesteld uit studenten en ar beiders, zouden in staat moeten zijn ,,de resultaten van de socialistische op bouw tegen terreur en putschen te be schermen". Een dergelijke militie bestaat reeds in Oostduitse fabrieken. Zy is samen gesteld uit betrouwbare communistische arbeiders en is uitgerust met geweren en machinegeweren. Waarnemers zien in het bericht in „Forum" een bewijs,, dat de Oostduitse regering bevreesd is, dat studentenonlusten zouden kunnen lelden tot een revolte, zoals die zich in Hongarije heeft voltrokken. volgen van zullen gaan ondervinden en niet alleen de Sleeswijk-Holsteinse in dustrie, die een scherpe concurrentie ondervindt vooral van werven in Oost- Duitsland. Dr. Adenauer zeide, dat de Sleeswijk- Holsteinse staking wellicht een goede aanleiding is om een federale wet uit te vaardigen, waarin de bemiddelings procedure wordt geregeld in het geval het overleg tussen werkgevers en werk nemers omtrent arbeids- en andere ge schillen niet tot enig resultaat zou lei den. De Bondsregering bezit op het ogenblik daartoe geen dwangmiddelen zoal» bijvoorbeeld de Amerikaanse Taft-Hartley wet, die de president der V.S. de mogelijkheid geeft om in te grijpen wanneer een oplossing in een arbeidsconflict niet kan worden be reikt. Een commissie der internationale organisatie voor de burgerluchtvaart is van oordeel, dat er verbetering moet worden gebracht in het toezicht op het verkeer in de lucht en de telecommu nicatie in het gebied van het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan. De commissie vestigt er de aandacht op, dat het luchtverkeer in dit gebied drukker is dan waar ook ter wereld en dat het in de komende jaren waarschijn lijk nog zal toenemen. De commissie, die bestaat uit verte genwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk. Engeland, Spanje, Brazilië, en Nederland, heeft op verzoek van de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart een verslag uitge bracht over de voornaamste verbete ringen, die naar haar oordeel in de loop van de komende vijf jaar moeten worden aangebracht in de installaties en dien sten van de luchtvaart. (A.F.P.) Vrijdagmiddag heeft een 27-jarige bakkerspatroon uit de buurtschap Miste, bij Winterswijk, een roofmoord gepleegd op de 59-jarige postbesteller J. G. Hes- selink uit die buurtschap. De dader is gearresteerd. Hij heeft bekend en is op gesloten. De postbesteller begaf zich vrijdag omstreeks vijf uur met het die dag voor de posterijen geïnde geld naar Winters wijk om dat bedrag, groot ongeveer f 300, aldaar aan de directeur van het postkantoor af te dragen. Op de Misterweg bood de bakkers- patroon, die daar met een bestelauto rreed, hem een lift naar Winterswijk aan. Samen reden ze over de Dennen- dijk in Winterswijk, waar de bestuur der stopte, omdat, naar hij zei, de auto gebrek aan benzine had. Terwijl H. uit de auto stapte heeft de ander hem met een lege fles op het hoofd geslagen, waardoor de postbesteller dood neer viel. Uit het onderzoek is gebleken dat de bakkerspatroon het stoffelijk overschot in de auto heeft gelegd en via Groenlo, Vragender en Corle naar de buurtschap De Haart, gemeente Aalten is gereden. Daar heeft hij het in een sloot gelegd, nadat hij uit de portefeuille van het slachtoffer f 300 had genomen. Daarna begaf de dader zich naar zijn woning in Miste, waar hij zich verkleedde. (Vervolg van pagina 1) Het doel van onze organisaties is de wereld een meer christelijk gezicht te geven, de menselijke verhoudingen te enten op de wetten van het evangelie. Maar dan is er meer nodig dan voor de mensen te zorgen. Dit vereist n.l. een individuele benadering en beïnvloe ding. In feite is het contact tussen de leiding en de leden echter uitermate ge ring. Naar onze stellige overtuiging wil de massa van de leden heus wel iets meer weten van de organisatie en de organi satie-doelstellingen, dan uit de belang stelling voor vergaderingen ogenschijn lijk blijkt. Dat zij niet naar een ver gadering toekomen, verbaast ons hele maal niet. Nog afgezien van het feit dat praktisch geen enkele vergader zaal kan concurreren met een gezellige huiskamer of met een van de vele mogelijkheden op het gebied van ont spanning, moet worden vastgesteld dat nog al te veel wordt vastgehouden aan methoden die het onder geheel andere omstandigheden 50 a 60 jaar geleden voortreffelijk deden. In de geschiedenis van de maatschap pelijke ontwikkeling zijn we reeds lang op het punt beland, dat een halve eeuw geleden als liggende voorbij het eind doel werd beschouwd. Zijn we er dan daarmee? Of moeten we stellen dat we nu zijn aangekomen in een nieuwe pha se, waarvoor de geesten evenzeer rijp moeten worden gemaakt als toen men in het begin van deze eeuw moest wen nen aan het „ideaal" van een 8 uren dag en sociale zekerheidswetten? Evenmin als een halve eeuw geleden het volk enthousiast kon worden ge maakt, althans langer dan voor de duur van een vergadering, voor grote idea len, evenmin is dit thans mogelijk nu het gaat om betere menselijke ver houdingen. Daarom is het zo verheugend dat weer wordt teruggegrepen naar het vormen van gespreksgroepen, kleine selecte gezelschappen die in zichzelf de geestelijke luiheid willen uit bannen en waardoor de kostbaarste contactmogelijkheden worden gescha pen. Want het feitelijke contact van mens tot mens ligt toch in het bedrijfs- milieu en wat daarmee samenhangt. Oprechte bewondering moeten we heb ben voor de ijver van de tientallen be- drijfsaalmoezeniers die we reeds ken nen, maar zij moeten de medewerking hebben van toegewijde leken, die, naar het woord van Pius XI in Quadrage- simo Anno, tot „het hart van hun broe der weten door te dringen met de lief de van een broeder". Reeds kent onze katholieke arbeidersbeweging honder den kleine gespreksgroepen waar ern stig wordt gewerkt en gestudeerd, maar het samenspel tussen priester en leek heeft hier zeker nog niet zijn juiste vorm gevonden. Omwille van de nood der massa zal ook hieraan de meeste aandacht worden geschonken. Vervolgens reed hij naar een firma te Aalten, waar hij met het geroofde geld een gedeelte van zijn schulden afbetaal de. De man is met de bestelauto weer naar de plaats gereden waar het stoffe lijk overschot lag met de bedoeling om dit ergens anders te begraven. Daartoe had hij een schop meegenomen. Nadat hij het in de auto had gelegd en op het punt stond weg te rijden hielden twee surveillerende douane-ambtenaren hem aan, zij wensten de wagen aan een controle te onderwerpen. Hierbij ont dekten zij het ontzielde lichaam. Sen uitgelezen gezelschap was bijeengekomen bij de opening van het Institut Néerlandais in Parijs. Op de voor grond president Coty en prins Bernhard. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Het was eerst tegen zes uur gister middag toen Z.K.H. Prins Bernhard slank, jeugdig, zeer op zijn gemak, ge kleed in een donkergrijs colbert met de onafscheidelijke witte anjer in het knoopsgat het Institut Néerlandais voor geopend verklaarde; zulks na een saluut te hebben gebracht aan de klas sieke voedingsbodem van de westerse cultuur: Parijs, de stad waar het Insti tuut is gevestigd. En deze opening dan had plaats in tegenwoordigheid van Frankrijks hoogste magistraat, de Pre sident der Republiek monsieur René Coty, een en al aandacht en beminne lijkheid, en een gehoor van honderden genodigden waaronder de hoge en zeer hoge persoonlijkheden uit de wereld van politiek, kunst, wetenschap en letteren bij vele tientallen te tellen waren; Fran sen en Nederlanders, doch ook de am- In de Franse stad Cesanne heeft zich op het station een zware explosie voorgedaan, toen bij het verladen van ammunitie een lid van de Franse lucht macht een granaat liet vallen, die explodeerde en een hele wagen vol projec tielen ontstak. Drie soldaten werden gedood en meer dan tien anderen liepen ernstige verwondingen op. Het station werd gedeeltelijk vernield. bassadeurs van België en Luxemburg gaven met hun aanwezigheid blijk van hun vriendschappelijk en in cultuur verbonden medeleven. Onmiddellijk nadat Prins en Presi dent gearriveerd waren speelde een uit leden van het Franse nationaal orkest gevormd strijkkwartet de beide volks liederen, rap de Marseillaise, zeer ge dragen en zangerig het Wilhelmus. En vervolgens vingen de toespraken aan. Eerste spreker was de heer M. F. Lugt, voorzitter van de bestuursraad van het Instituut en over wiens grote primaire aandeel in het totstandkomen van deze onderneming wij woensdag j.l. reeds uitvoerig berichtten. Het was een toespraak waarvan vele passages sprankelden van geest en hu mor, nogal uitdagend waar hij het aan het slot had over de tien jaren ver traging waarmee hij zijn plannen ver wezenlijkt zag. „Geestdrift", zo ver klaarde hij, „is een grote aanstekelijke kracht in de wereld van de particulie ren, maar zodra overschrijdt zij niet de plechtige poorten van een ministerie, hetzij in Nederland, Frankrijk of waar ook, of zij wordt opgesloten in een dos sier. Zij teert daar weg, verstijft, be vriest en sterft. Wij hebben dan ook veel koppigheid en volharding nodig gehad." Voordien was de heer Lugt niet ka rig geweest met zijn loflied op Parijs, modern Athene, waar hij zelf en al zijn landgenoten naar hij meende te mogen zeggen in dankbaarheid hun opvoeding konden overdoen. Op Frank rijk, land van vruchtbaarheid en over vloed aan alles: aan geest, schone din gen, goede dingen, schone taal, bodem en cultuur. „Maar", vervolgde de heer Lugt, „ik zou een slecht Nederlander zijn als ik op mijn beurt niet een nationaal sen timent had. Wij Nederlanders komen de Fransen dikwijls voor als koud, langzaam, zwijgzaam, zwaar, hetgeen gij met uw gebruikelijke hoffelijkheid ver taald als „gevoel voor evenwicht". Doch wij hebben een lang en eerbiedwaardig verleden, wij hebben enkele kunste naars waarvan een Rembrandt, Hals, Vermeer, Jongkind en Van Gogh nogal bekend zijn en het ras is niet uitge storven. Wij hebben uitvinders, inge nieurs, geleerden van waarde, literato ren, die er aanspraak op kunnen ma ken meer te worden vertaald, en com ponisten waard om gehoord te worden. Van al deze intellectuelen en artistieke activiteiten zou het Instituut in Frank rijk een weerklank willen doen horen". Nederlands contemporaine bijdrage (Van onze medische medewerker) mag ook de leek wel enig inzicht heb- iedereen van belang zijn. Tot op zekere eer dan een„ j.eb_ ben in de mogelijkheden en onmogelijk- hoogte is hij hierin geslaagd, al heeft hpn wii in dpzp ru- heden van zijn eigen lichaam en geest, hij naar onze smaak toch concessies hripk nndprwcrnpn rnaar de ervaring leert dat niet ieder- gedaan aan de menselijke nieuwsgierig- jip hptrekkine een hiermee gebaat is en dat sommigen heid. Er worden bijvoorbeeld enkele de meerdere kennis niet goed kunnen ziekten in genoemd, die de algemene verwerken. medicus zelden ziet in zijn praktijk. Dit is dan ook de reden, dat wij geen Het boek bevat vele verstandige raad- enthousiaste voorstanders zijn van uit- gevingen, o.a. de zorg voor moeder en hebben8op het voorkomen de "meërdere°kennis"niet goedkunnen ziekten^ in genoemd, die .de ^lgemene van ziekten, omdat wij dit belangrijker achten ^ii^R-v^H^^IipftPhppi11 gebreide medische encyclopédieën voor kind, "naast een aantal onjuistheden en aüï. tt„1of ,Li ,ide leek als de samenstellers daarvan verouderde opvattingen, vooral betref- to^'Tétp^ nipt inppwik" zich zonder beperking te buiten gaan fende geneesmiddelen, waarbij zelfs ren meer aie nier mge - aan be(. beschrijven van alle mogelijke waardeloze geneesmiddelen worden kpld 7Ïin nf wnrdpn Naar- aan oeauinijveu imi a lie juu^ujuc nacuucmc geileen..-"...-. matp dp wotp'ncrhan ziekten en therapieën, waardoor scru- aanbevolen. Bij het doorbladeren van puleuze naturen gevaar lopen te gaan een dergelijk boek is het verleidelijk mate de wetenschap voortschrijdt en nieuwe ontdekkingen worden gedaan moeten wij ervaren dat ziektebeelden en andere medische vraagstukken, die de medicus oorspron kelijk weinig hoofdbrekens kostten, aan merkelijk gecompliceerder zijn dan men vroeger dacht. Vanzelfsprekend heeft dit ook het therapeutisch denken be ïnvloed. Een enkel voorbeeld: toen Landsteiner in 1900 zijn vier hoofdbloed groepen ontdekte waardoor het moge lijk werd zonder de voordien zeer grote risico's bloed van de ene mens aan jijden aan de zogenaamde candidaten- om op details in te gaan. In kort bestek ?,n<tell geven, dacht men aanvan- zie^ten. Het begrip „candidaten-ziekten" is dit echter ondoenlijk. De vertaler kelijk het probleem opgelost te hebben is afk0mstig uit de medische studie; of bewerker heeft kennelijk grote moei- A1 spoedig bleek echter dat er veel het komt nogal eens voor, dat studenten te gehad met de trefwoorden: de onder meer bloedgroepen zijn; nu weten wij dje voor het eerst kennis nemen van de werpen worden herhaaldelijk op er dat er waarschijnlijk zoveel zijn, dat el- ziejjten, die zij later als arts zullen andere plaats besproken dan men zou ke mens zijn eigen bloedgroep heelt. moeten behandelen, menen zelf aan een verwachten. Hierdoor maakt het boek, Behalve de zogenaamde rhesus-groep yan dje ziekten te lijden. Een ander misschien ten onrechte een ietwat rom- is dit voor de praktijk met van zo bezwaar ;S) dat werkelijk zieken zich melige indruk. Het aantal zetfouten is bepaaldelijk te groot. De schrijver, die blijkbaar een vol geling van Adler is, bespreekt een aan tal psychologische en sexuele onder werpen in een aanhangsel. Het is te begrijpen dat hij hierin onvolledig moest zijn, maar hjj gaat op een aantal pun- groot belang, maar het demonstreert ongeruster maken dan veelal nodig is, hoe voorzichtig wij in de geneeskunde moeten zijn bij het trekken van con clusies. Nog een ander actueel voorbeeld is de zogenaamde bloederziekte (hemofi lie), die eigenlijk een groep ziekten om vat. Dezer dagen hebt u in de krant kunnen lezen dat de Amsterdamse pro fessor van Creveld, die een wereldnaam heeft als onderzoeker van deze ziekte, van de Ned. Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek een subsi die heeft gekregen om zijn studies op dit gebied voort te zetten en uit te breiden. als zij lezen welke mogelijke compli caties hun ziekte wel eens zou kunnen hebben. Daarenboven gebeurt het wel eens dat zij hun hoop stellen op be handelingsmethoden en geneesmiddelen waar zij over gelezen hebben, terwijl die voor hun geval misschien minder ten, o.a. waar het opvattingen van Ad- of helemaal niet geschikt zijn Het is nu eenmaal zo dat de mens zodra het hem zelf betreft moeilijk in staat is tot objectief en zuiver oordelen. Tot deze gedachten kwamen wij naar aanleiding van: „De nieuwe medische encyclopedie voor het gezin", die on langs op onze schrijftafel werd gedepo neerd met het verzoek er een bespre et heeft dus voor de leek weinig zin zich veel bezig te houden met king aan te wijden. 1) de ziekten die hem plagen of hem zouden kunnen treffen. Hij zal er toch niet meer dan een deel van kunnen begrijpen en juist door de onvolledige kennis gemakkelijk tot het trekken van ver :eerde conclusies komen. Natuurlijk Ier betreft, dieper in. Hierdoor ontstaat een onevenwichtig en hier en daar ver tekend geheel, zonder dat wij hier mo gen spreken van onjuistheden. De mo rele opvattingen van de schrijver, zoals zij in dit boek tot uiting komen zijn aanvaardbaar. Resumerend: een boek met zeker waardevolle bladzijden, dat zonder tot enthousiasme op te wekken geen reden biedt tot afwijzing. St. 1) „De nieuwe medische encyclope die samensteller heeft kennelijk die voor het gezin", samengesteld door zijn best gedaan de nadruk te G. Somerville, vertaald door P. Lopez leggen op algemene onderwerpen be- Cardozo. Uitgeverij Born, Assen-Am- treffende de gezondheidszorg, die voor sterdam. at de opzet van het werk betreft. aan de beschaving condenseerde de volgende spreker, de culturele atta ché te Parijs en vice-president van de bestuursraad van het Instituut de heer Sadi de Gorter, in de vraag of men wist dat ons land tien Nobelprij zen telde, hetgeen zoals een Franse vriend had opgemerkt 't grootste aan tal Nobelprijzen per vierkante kilome ter vertegenwoordigde. Het Nederlands verleden is zichtbaar in het Instituut, met name in de rijke schilderijen verzameling, een picturale en psycho- loische geschiedenis van Holland, door Claudel genoemd: „dat weids platform, waarvandaan het oog zich zo gemakkelijk verplaatst dat het aan de voet geen enkel verlangen laat." Maar de culturele uitwisseling en toe nadering zijn in onze dagen toch voor al een gecompliceerd technisch vraag stuk van specialisten geworden. Het Ne derlands Instituut heeft tot taak, al dus de heer de Gorter, het erfdeel van ons verleden te behoeden en de inter nationale toekomst voor te bereiden van onze jeugdige elite. Vervolgens voerden de beide aanwe zige ministers van Onderwijs het woord, de Franse en de Nederlandse. De heer Billères voerde de onze beide volken zo gemeenschappelijke vreugde in het artistieke scheppen aan; de traditie van wederkerige culturele uitwisseling ,die een reeds zeer oude harmonie tussen Nederland en Frankrijk in het leven heeft geroepen. Hij riep Descartes op: ons beider gemeenschappelijk bezit; en uit de Franse negentiende eeuw de nos talgie der dichters naar Holland, Bau delaire, Rimbaud. Ten aanzien van de in het Instituut aanwezige kunstverzame lingen merkte de heer Billères op: de jonge mensen die wij hierheen zullen sturen zullen ze zien: „les yeux éblouis." Excellentie Cals bracht het niet altijd gemakkelijk in de moderne maatschap pij te bereiken evenwicht ter sprake tussen de rol van de staat en de par ticuliere initiatieven en wist aldus geestig en goedmoedig een repliek te plaatsen aan het adres van de geeste lijke vader van het Instituut de heer Lugt, die geleden had onder de einde loze verwikkelingen die aan de ope ning vooraf waren gegaan. De taak van het Instituut formuleer de de heer Cals als: de eeuwenoude traditie der Nederlandse beschaving in terpreteren tegenover het bevriende Franse volk; een zeer verantwoordelijke taak die echter vergemakkelijkt zal worden dank zij de adviezen van het comité de Patronage, dat in meerder heid gevormd wordt door Franse per soonlijkheden. Vervolgens verzocht de Nederlandse minister Z.K.H. Prins Bernhard ook door hem in navolging van zijn Franse collega voortdurend aangesproken met Monseigneur de officiële inauguratie te verrichten. Hetgeen geschiedde. In groepen van twintig konden daar na de genodigden zich laten rondleiden om de salons en de verzamelingen van het Instituut te bezichtigen. Er werd druk gebruik van gemaakt evenals van de gelegenheid voor een nog lang en geanimeerd samenzijn rond de diverse welvoorziene buffetten. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de recente incidenten tussen het Britse protectoraat Aden en Jemen niet ernstiger zijn dan die in het verleden. Zij zouden echter zijn „opgeblazen" in de propaganda die Jemen onder Russische invloed te Cairo voert. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de Britse regering de bedreiging van Jemen om een beroep te doen op „vrijwilligers", Russen inbegrepen, niet ernstig opneemt. Groot-Brittannië is op het ogenblik niet van plan het conflict voor de V.N. te brengen en van de zijde der Britse regering wordt evenmin een verzoek aan de V.N. overwogen om waarne mers naar het gebied te zenden. De Jemenitische gezant in Caïro heeft nu ook een beroep gedaan op de V.S. Hij verzocht de Amerikaanse am bassadeur de regering in Washington „officieel in kennis te stellen van de ernst van de toestand in Jemen, ont staan na de Britse aanval op het zui den des lands". De gezant verzocht de Amerikaanse ambassadeur voorts te vragen om een „ingrijpen der Ameri kaanse regering die er naar streeft de vrede in het Midden-Oosten te be waren door Groot-Brittannië er toe te bewegen op te houden met zijn aan vallen op het vreedzame Jemenitische volk" (AFP-Rtr.). 0 en This is heaven to me, in het lang zame of middentempo, waarbij Lady Day het best tot uitdrukking komt. Dit jongste plaatje met oude num mers tekent sterk Billie's stijl, die nauwverwant is aan die van Arm strong, met name waar de fraserin gen van haar stem juist even achter de maat van de muziek aankomt. Slanke voetjes, in balletschoen tjes gestoken, sieren de hoes van de 33 toeren Deccapublica- tie LK 4161, die een keur van opna men bevat van befaamde balletmu ziek, uitgevoerd door het orkest van Mantovani. Mantovani zelf en voorts arrangeurs als Milner en Binge schreven de speciale „vertalingen" voor Mantovani's orkest, waarbij dus tal van zwierige partijen werden ge reserveerd voor de afdeling violen. Men kan het dan met de interpre taties van Mantovani's orkest al dan niet eens zijn, men zal intussen Man tovani en zijn mannen niet kunnen verwijten, dat zij er maar een slag naar slaan. Integendeel, de arrange menten zijn met uiterste zorg en met eerbied voor de oorspronkelijke par tituur gekozen, terwijl de uitvoering van de werken aan precisie en aan gaafheid niets te wensen overlaat. Deze plaat mag beslist wel aanbe volen worden. Het programma: Val se des Fleurs (Casse Noisette Tsjai- kowsky), Spectre de la Rose (Invi tation to the Waltz, Weber), Pas de deux (Giselle, Adam), Wals uit ,The sleeping beauty (Tsjaikowsky), Dance of the Hours (,La Gioconda' Ponchielli), Wals uit ,Swan Lake' (Tsjaikowsky), Le Cygne (.Carnival of the Animals', Saint Saëns), Wals uit Faust' (Gounod), Dance of the Comedians (,De verkochte Bruid', Smetana) eri de wals uit Eugene Onegin' van Tsjaikowsky. Uitsteken de opname en weergave. De Capitolplaat 33 toeren T 592 mag de waardering „subliem" worden toegekend, maar zjj is dan ook gewijd aan 't King Cole Trio in zijn beste dagen. In die beste da gen gold het King Cole Trio in de jazzwereld als het feilloze drieman schap (Piano: Nat King Cole; gui taar: Oscar Moore of Irving Ashby; bas: Johnny Miller dan wel Joe Com fort; bongo drums: Jack Costanzo) De plaat bevat de navolgende num mers: The man I love, Body and Soul, Easy listenin' blues, What is this thing called love, Rhumba azul, Laugh cool clown (een meesterlijke fantasie op Leoncavallo's ,Ridi, Pa- gliacci') Sweet Georgia Brown, Ho ney suckle Rose, Prelude in C sharp minor (een prima improvisatie op de gelijknamige compositie van Rach maninoff), This way out, Bop-kick en Smoke gets in your eyes. .Instru mental classics' heet de plaat en zij is fijn jazz-werk, technisch knap en fjjnere jazz-werk, technisch knap en van een gave inhoud. Naar het steeds weer wisselende mozaïek van vaak subtiele toonkleurtjes te luisteren, is de moeite waard. Zij wordt geschapen uit een onbaatzuchtige muzikaliteit en bezield door grote toewijding. Yan Nederlands fabrikaat is de kamermuziek-jazz, die op het Philips 45-toerenpIaatje 422052 PE is vastgelegd. Zij wordt uitge voerd door het Frans Eisen kwartet, waarbij Frans piano speelt, Robby Pauwels guitaar, Chris Bender de bas hanteert en Cees See het slagwerk voor zijn rekening heeft genomen. Ze zijn aan elkaar gewaagd, deze man nen-broeders in de Jazz en wat zij laten horen, klinkt serieus en soepel. Sfeervol ook en dan met name in het smaakvol gespeelde .Autumn in New York'. De andere nummers dra gen tot titel: All the things you are, Dufti Chris en Mops. New Orleans jazz van de boven ste plank wordt de luisteraar gepresenteerd, wanneer hij eenmaal de saffier heeft losgelaten op het 45 toeren Deccaplaatje nr. OE 9257, want de uitvoerenden van .Tishomingo blues, You always hurt the one you love, Alexander 's Rag time Band en Maryland, my Mary land zijn niemand minder dan Bunk BUNK JOHSON Johnson (cornet), Jim Robinson (trombone), George Lewis (clarinet) Alton Purnell (piano), Lawrence Marrero (guitaar), Alice Pavageau (bas) en Baby Dodds (drums), te zamen: Bunk Johnson en zijn New Orleans Band. Het nummer Mary land, my Maryland, waarin het mo tief van „O, denneboom, o denne- boom" wordt omlijst door een „reveil- le'-fantasie van Bunk-himself, is in teressant. Het jongste plaatje met Billie Ho liday (Decca 45 toeren nr. OE 9251) bevat vier opnamen uit 1949-1950, t.w. God bless the child, Them there eyes, Keeps on rainin' Het 45 toerenplaatje Decca nr BME 9085 vestigt de aandacht op vier trompetsterren, met name Randy Brooks, Bobby Hackett. Louis Armstrong en Roy Eldrigde in, respectievelijk de nummers Man plays a horn, More than you know, Sweethearts on parade en Stardust. Interessant plaatje, waar het im mers laat horen, wat men zoal met een trompet kan doen. En dat is nogal wat. Plaatje is ook op een dansavondje best te gebruiken. Close harmony, waaronder de Amerikanen de moderne meer stemmigheid plegen te ver staan van allerhande „sisters" en „brothers" in de song-kunst, is naar keuze te beluisteren op de navol gende 78 toerenplaten: Capitol nr. 3567 met de Andrews Sisters in twee zang-dansnummers: Crazy arms, van het pittige soort en I want to linger, in het ietwat zoetige genre. De Sisters zetten weer een flink mondje open. Decca nr M 34003: de Paris Sisters zingen bij het orkest van Jack Pleis: „Daugh ter, daughter", dat er bij een uit stekende begeleiding vlot en vaar dig uitkomt en „So much, so very much" waarbij de Paris Sisters zich van de weemoedige kant laten ho ren. Philips N 21991 H: de bekende Four Lads in „Makin ahoopee „en „On the .sunny side of the street" bij een rijk van blaaswerk voorzien muziekje van het orkest van Claude Thornhill. De drummer doet overi gens even goed zijn best. London nr L 572: De Hilltoppers met orkest begeleiding zingen „Only you" en „Until the real things comes along", twee nogal emotionele songs, aan gezet door gepassioneerde muziek, maar met overtuiging en gloed (en nogal wat kracht) gezongen. De „tophit" Lay down your arms hebben we ooit wel eens met meer pit horen zingen, hetgeen niet wegneemt dat de vocaliste Be ryl Templeman op „Embassy" (78 toeren WB 210) haar uiterste best doet en het orkest van Johnny Gre gory voor een aardige begeleiding zorgt. Het andere nummer op deze plaat „We kiss in a shadow" is een filmisch gevalletje, waarbij onze Beryl zich van haar dromerige kant laat zien. Annette Scott legt een blues-ac cent in haar vertolking van „I almost lost my mind" op de 78 toerenplaat Embassy W B202 - een nummer, waar wel sfeer in zit - maar kan het andere nummer „Al legheny Moon" niet helemaal baas, ofschoon dat ook wel te wijten kan zjjn aan de compositie als zodanig, die nogal traag en droog is. Het is als- Df Annette ervan huilen moet, of schoon dat dan wel weer kan liggen aan de.... moon. Nu ja, ieder zijn smaak. Warren Covington and the Com manders komen via de 78 toerenplaat Decca nr. M 35009 en dan met name in het num mer Petticoats of Portugal met een gedisciplineerd dansmuziekje uit de bus, waarbij de melodie gedragen wordt door vakkundige trombonis ten. Het oehoe- en awawa-gezang op de achtergrond klinkt onbenullig. In „Trombone-boogie" zetten de bla zers er tempo in en stimuleren daar bij de slagwerker, die dan prompt Rock and Roll-neigingen gaat verto nen. Of Johnny Hoes zingt te zacht en bovendien roept hij meer dan dat hij zingt of het or kest van Jack Buiterman speelt te hard, een van de twee, maar in ieder geval komt het Philipsplaatje 78 toe ren P 17659 niet helemaal tot zijn recht. „Kom in m'n duivenhok" heet het eerste „Mosselen" het tweede nummer. Tekst: gewoontjes. Melo die: gaat wel. De donkergekleurde tonen uit de pijpen van het zogenaamde mortierorgel leveren in com binatie met de fris-nijdige geluidjes van de „ritmesectie" een prettige klank op. Een medley van populaire melodietjes, uitgevoerd door zo'n mortierorgel, valt te beluisteren via het 78 toerenplaatje van Philips nr P 19331. De nummers heten: Arri- vederci Roma, Ballade van Davy Crockett, Twenty tiny fingers, Scho ne Frauen kosten geld (Waar zo'n mortierorgel al niet over „pijpt"), De Kaspische zee en Tante Nitte. Charles Aznavour mag in de rij van de Franse liedjeszangers een aanwinst worden genoemd. Hij heeft een stem met dat typisch Franse timbre, een prettige stem, en weet de sfeer van de liedjes, die hij zingt, wel te treffen. Hij zingt verzorgd, mag men zeggen, en met gevoel voor de fijnere nuances. Zijn repertoire op het 45 toerenplaatje nr 460 V013 van het label Ducretet Thomson vermeldt: „Ah!" - „Parqe que", „Mos j'fais mon rond" en „Viens au creux de mon épaule". FRéDéRTC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6