Het nieuwe Britse kabinet Selwyn Lloyd blijft minister van Buitenlandse Zaken Macmillan heeft geen be rouw over de Suezkanaal- affaire Wordt Khroesjtsjef premier van de -Unie? Scherpe maatregel van Janos Kadar Doodstraf op aanzetten tot staking Sovjet Pensionhoudster te A'dam van wurging gered Kranige dochter levert dader aan de politie over Spoor in zaak „Chinese Annie" en Broek in Waterland? Belg schiet boer in IJzendijke neer Russen eisen vrijlating van scheepsarts Toch een algemene staking op komst? Bejaard man gedood Het weer Lichte vorst MAANDAG 14 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26804 s (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Hedenochiend zijn de namen bekendgemaakt van de nieuwe leden van hei kernkabinet, dat achttien leden telt in plaats van negentien, zoals onder Edens eerste minister schap. Er zijn weinig, al ie weinig, verrassingen, maar de verrassingen die er zijn, zijn groot. De grootste is hei aan houden van Selwyn Lloyd als minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd werd beschouwd als een vrij onbe langrijke figuur, die de bevelen uitvoerde van zijn meester, Anthony Eden, welke laatste ie lang minister van buiten landse zaken was geweest om enig initiatief over ie laten öan zijn opvolger, toen hij zelf premier werd. Hei aanhou den van Selwyn Lloyd betekent derhalve, dat de heer Macmillan de wereld kond wil doen, dat hij geen berouw heeft over de Suez-affaire. En men kan er dan ook inkomen dat de „Manchesier Guardian" van hedenochiend zegt: „Hei aanhouden van de heer Lloyd is een verbazingwek kende en betreurenswaardige stap". Een tweede verras sing is, dat de „belangrijke gepasseerde", de heer Butler, niet slechts aanblijft als Lord Geheimzegelbewaarder en leider van hei Huis, maar dat hij ook hei ministerie van binnenlandse zaken heeft gekregen. Zo belangrijk is de beer Butler. En Macmillan heeft het blijkbaar nodig ge- vpnden om de man, die premier had moeien worden, doch uie op verlangen van de meest reactionaire groep in de conservatieve partij en volgens de wens van de meest ondemocratische oligarchie die men zich denken kan ge passeerd werd voor hei eerste ministerschap, ie belonen Voor wat hem is aangedaan. fgw STRIJD OM LAND Dader gearresteerd In Londen zijn gezaghebbende berichten ontvangen uit een van de hoofdsteden in Oost-Europa, volgens welke een opzienbarende wijziging in de Russische rege ring op komst zou zijn. Er is volgens deze geruchten sprake van, dat enerzijds de tegenwoor dige communistische partijsecre taris Khroesjtsjev de functie van minister-president zou krijgen, anderzijds de destijds afgezette minister-president Malenkov, die juist de laatste tijd weer aan aanzien schijnt te winnen, een aanmerkelijke promotie zou ma ken. Volgens deze inlichtingen heeft Khroesjtsjev de leiders der com munistische partijen en regerin gen in de satellietstaten over dit alles geraadplee gd. De overwe gingen, die cLe Russische commu nistische partijleider tot dit ex periment hebben gebracht, zijn, aldus deze berichten, dat het internationale communisme niet gecompromitteerd moet worden door maatregelen, die de Sovjet- Unie om redenen, haarzelf en haar positie betreffende, meent te moeten nemen. Zo heeft het Russische optreden in Hongarije ernstige terugslag teweeggebracht in communistische kringen in de gehele wereld. Aan het hoofd van de Rus sische regering en niet langer de leider van de partij zou Khroesjt sjev vrij zijn om zijn politieke denkbeelden te verwezenlijken. -0^1 „Volledige staking" Arrestaties Roof de drijfveer Trein overvallen Bij ongeval op Schot er- weg te Haarlem WINTERSPORTKLEDING Opklaringen O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Een verdere opmerkelijke benoeming is die van een buitenstaander, Sir Per cy Mills, tot minister van „Power", «i.w.z. macht, kracht of energie. Dit nieuwe ministerie neemt de taak over Van het ministerie van brandstoffen- Voorziening, en de benoeming van de- Ze nieuweling betekent, dat Macmillan Kroot belang hecht aan de kwestie van de atoomenergie en, voorlopig, van ben zine tn olie. Sir Percy Mills zal in de adelstand worden verheven om hem in staat te stellen vanuit het Hogerhuis Zijn functie uit te oefenen, want Sir Percy is geen Lagerhuislid. Lord Salisbury, de griezelig machti ge figuur die de Koningin adviseerde, zoals zjjn voorvader Cecil Koningin Elisabeth I adviseerde, blijft Lord President van de Kroonraad en leider van de conservatieven in het Hoger huis. Lor Kilmuir (voorheen Maxwell Fy- fe) blijft Lord Kanselier en blijft zitten op de Wolzak. Thomeycroft, een bekwaam politi cus, gaat van het ministerie van han del naar het ministerie van financiën als kanselier van de schatkist. Churchill's schoonzoon Duncan San dys, voorheen mininster van woning- houw, is benoemd tot minister van de fensie. Eccles, voorheen minister van onder- Wijs, is nu minister van handel, want dat kan in Engeland. Een weinig verrassend is het hand haven van Heathcoat-Amory als mi nister van Landbouw. Er werd ver- Wacht dat deze zeer geziene minister gepromoveerd zou worden. Lord Hailsham. korte tijd geleden henoemd tot minister van marine, is hu minister van onderwijs, want dat kan in Engeland. Een zeer zonderlinge benoeming. En dr. Charles Hill, die Postmaster- General was, een alleronbeduidendste Post, maar die vervolgens belast werd met de afdeling regeringspublieiteit als extra-post, is nu in het Kernkabinet benoemd als Kanselier van het Hertog dom van Lancaster. Deze post is een sinecure en zal de voormalige radio dokter in staat stellen al zijn energie te wijden aan publiciteit. Goede publici teit natuurlijk, voor de regering. De minister van defensie in het ka binet-Eden, Anthony Head, keert in het habinet-Macmillan niet terug. Datzelf de lot delen: dc gewezen algemeen be taalmeester .„paymaster general") Sir falter Monckton, de ex-minister vooi binnenlandse zaken, Gwilym Lloyd-Geor Ie, de voormalige minister van arbeid Patrick Buchan Hepburn en de vroe gere minister voor Schotse aangelegen "eden, James Stuart Mills. .Koningin Elizabeth heeft deze laatste vier afgetreden ministers adellijke ti els verleend, hetgeen hun het recht Seeft zitting te nemen in het Hogerhuis Hierdoor zullen drie tussentijdse ver idezingen voor daardoor vrijgekomen ~agerhuiszetels moeten worden gehou den. De leider van de Britse socialistisch! Partij, Gaitskell, heeft zaterdag te Cam bridge in de Amerikaanse staat Massa ""usetts verklaard, dat hij zijn bezoel aan de Verenigde Staten met een weel aal bekorten. Hij zal vrijdag of uiterlijk saterdag a.s. naar Groot-Brittannië te rugkeren. BT-d.»-;»:«SSSSffiK SELWYN LLOYD Waar heeft u dat gezicht van die jonge man rechts op deze foto toch al meer gezien de laatste dagen? U weet het niet? Wel, die jonge man is Harold MacMilian, de thans 62-jarige nieuwe Britse premier, opvolger van Sir An thony Eden; de vrouw is lady Dorothy, zjjn achtgenote. De opname dateert echter al van 1920, in welk jaar de heer MacMilian met lady Dorothy in het huwelijk trad. ;js f mm® Deze foto toont de Nederlandse bokken „Condor" en „Arend" bezig om in de haven van Port Saïd het wrak van een 380 ton metende sleepboot te lichten. Op de foto herkent men ook de omtrek ken van de Nederlandse bergingsvaar tuigen „Zeehond" en „Bruinvisch". De deelname van de Nederlanders in het vrijmaken van het Suez-kanaal geeft allerwegen aanleiding tot grote tevredenheid. De wethouder van IJzendijke, de veer tigjarige landbouwer C. J. Doens is za terdagavond het slachtoffer geworden van een moordaanslag. De vermoede lijke dader, een 25-jarige Belg kon nog dezelfde avond in een café te IJzen dijke worden gearresteerd. De heer Doens, wiens boerderij vlak bij de Bel gische grens ligt, heeft deze gepacht van de stiefvader van de Belg. Reeds eerder was een deel van de 40 hectare van de heer Doens toegewezen aan de jonge Belg, maar deze wilde meer. Hij had het oog op de gehele boerderij. Het plan moet in hem gerijpt zijn de heer Doens, die kinderloos is van het leven te beroven en zodoende zijn doel te bereiken. Toen de wethouder zater dagavond de beesten ging voeren, zag hij de Belg in de stal. Er volgde een korte worsteling, waarna de Belg de heer. Doens neerschoot. Deze wist, hoe wel ernstig in de buik gewond, wan kelend een honderd meter verderop ge legen arbeiderswoning te bereiken, waar hij de naam van de dader kon mompelen, voordat hij bewusteloos in elkaar zakte. Hij is in levensgevaarlijke toestand in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. De Belg kon nog dezelfde avond, dankzij knap speurderswerk van de rijkspolitiee worden gegrepen. Hij blijft hardnekkig ontkennen. De Russische regering heeft de on middellijke vrijlating geëist van een Russische scheepsarts, die volgens haar in een Britse haven van een Russisch schip is gehaald. Radio Moskou deelde mede, dat de Russische ambassadeur in Londen, Ja kob Malik, twee dagen geleden een of ficieel protest heeft ingediend, waarin de beschuldiging wordt uitgesproken, dat de arts it Engeland wordt vastge houden in een krankzinnigengesticht om te voorkomen dat hij zich met Russische autoriteiten in verbinding stelt.'Volgens radio Moskou verdween dr. Biryukov op 22 december van het Russische schip „Sivash" in de haven van Huil „onder omstandigheden, die reden geven te vre zen dat hij waarschijnlijk het slachtoffer is geworden van een van de anti-Sovjet organisaties in Engeland die onder be scherming der autoriteiten staan." De berichten, die Londen van achter het ijzeren gordijn bereiken, spreken er verder van, dat tot eigenlijke partijlei der een figuur met meer spectaculaire dan politieke eigenschappen zou worden aangewezen. Voor Malenkov zou bij de ze ontwikkeling de functie zijn wegge legd van plaatsvervangend minister-pre sident met binnenlandse zaken als spe ciaal arbeidsterrein. Ook „The New York Times" heeft geruchten over aanstaande wijzigingen in de leiding van de Sovjet-Unie ver nomen. Zo schrijft het gezaghebbende Amerikaanse bla. dat Khroesjtsjev vo rige maand bij een stemming in het bestuur van de communistische partij van de Sovjet-Unie de post van eerste secretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unie bijna heeft verloren. Hij zou slechts weinig stem men meer hebben gekregen dan oud premier Malenkov. Volgens „The New York Times", die een telegram uit War schau aanhaalt, zou Malenkov waar schijnlijk binnenkort eerste secretaris van de partij worden. Khroesjtsjev zou dan maarschalk Boelganin als premier vervangen, terwijl laatstgenoemde in de plaats zou komer van maarschalk Wo- rosjilov als voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet. Van Molotov, thans minister van staatstoezicht, werd gezegd, dat hij niet tot de hoogste lei ders zal gaan behoren. Premier Kadar van Hongarije heeft de doodstraf gesteld op het aanzetten tot staken. Dit wordt verklaard in een decreet, dat het presidium van de Hon gaarse volksrepubliek zaterdag heeft goedgekeurd en dat snelle berechting mogelijk maakt wegens contra-revolu tionaire activiteit. Het decreet is be halve op het aanzetten tot staken te vens van toepassing op mensen die schuldig zijn aan moord, aan misda den. gericht op het omverwerpen van de staat of de sociale orde en sabotage of aanstichting daartoe in fabrieken. In het decreet dat door radio Boeda pest is uitgezonden wordt gezegd dat speciale rechtbanken gewoonlijk slechts „vijandige elementen" ter dood zullen veroordelen, maar verder een mini mumstraf van vijftien jaar kunnen op leggen. Deze rechtbanken bezitten gro tere bevoegdheden dan de militaire rechtbanken hebben gekregen in het begin van de Hongaarse opstand. Radio Boedapest heeft overigens gis teravond verklaard dat er in de naai- machinefabriek en in de fabriek van machinegereedschappen op het Donau- eiland Csepel een „volledige staking" heerst. De ongeregeldheden van vrij dag, waarbij een tot nu toe onbekend aantal arbeiders door leden van de communistische militie werden dood geschoten, zijn in de fabriek van ma chine-gereedschappen begonnen, aldus deelde radio Boedapest gisteren mee. Volgens berichten die Wenen hebben bereikt overwegen leiders van de Hon gaarse arbeiders opnieuw een algeme ne staking uit te roepen, uit protest tegen het optreden van de rode militie. De staking wordt besproken door de raden van fabrieksarbeiders, die daar mee het gevaar van strenge vergeldings maatregelen lopen. De Hongaarse radio heeft slechts toegegeven dat er één dode is gevallen bij de ongeregeldheden van vrijdag, waarbij door Russische tanks gesteun de militairen vuurden op ongeveer 5.000 demonstranten op het eiland Cse pel. Toevallig heette het slachtoffer Imre Nagy, een naamgenoot derhalve van de in ballingschap vertoevende premier wiens terugkeer nog immer geëist wordt door Hongaarse arbeiders en studenten. De Hongaarse politie heeft acht stu dentenleiders gearresteerd, toen zij bij een waren om een agenda voor een bijeenkomst van de Hongaarse studem tenbond op te stellen. Communistische bladen hebben gemeld, dat de groot scheepse bijeenkomst van de studenten- bond, die zaterdag zou worden gehou den „om technische redenen" is uitge- (Van een verslaggever) Een 44-jarige oud-militair van het Vreemdelingenlegioen heeft zaterdag zijn invalide pensionhoudster mevr. J. J. M. Pot, in haar pension in de Mar- nixstraat te Amsterdam getracht te wurgen en haar van haar portemonnaie te beroven. De 21-jarige dochter van de pensionhoudster, die tevoren door de ex-legionaire was opgesloten in haar kamer, wist zich te bevrijden en de wurging te verhinderen. Haar optreden was zo doortastend dat de man geen poging meer deed om te ontvluchten. De recherche van het nabij gelegen poli tiebureau Raampoort heeft de aanval ler gearresteerd. Mogelijk heeft zij met deze vangst een goed spoor in handen naar de dader van de moord of op Sijtje Koster in Broek in Waterland, of op „Chinese Annie" in Amsterdam. De pensionhoudster van de Marnix- straat, de 62-jarige mevrouw J. Pot, is bijna blind. Gewoontegetrouw ging zij zaterdagmorgen tegen elf uur wasgoed verzamelen op de vierde verdieping. Toen zij voor de kamer van de oud- legionaire, tegenwoordig los-werkman van beroep, stond werd zij van achter aangevallen. Handen grepen om haar keel, een knie werd in haar rug gezet en zij werd gedwongen haar portemon naie te geven „of ik maak je van kant". De vrouw slaagde er toch in enig geluid te geven en zodoende haar dochter te alarmeren. Zorgvuldig echter had de los-werkman B. S. de kamer van de dochter kort tevoren ongemerkt met een hangslot gesloten. De 21-jarige doch ter, Ansje Pot, kreeg, zoals zij later vertelde, reuzenkrachten en slaagden er in het slot van de deur te forceren en haar moeder te hulp te snellen. De oud gediende schrok en liet de greep om de hals van de moeder onmiddellijk ver slappen. De dochter waarschuwde hem niet te vluchten. De man smeekte bijna het meisje hem te laten gaan. Ze dwong hem voor haar de trap af te lopen. Be neden belde ze de radio-autodienst van de politie, die de man onmiddellijk overleverde aan de politie van het bu reau Raampoort, waar hij al spoedig een volledige bekentenis aflegde. De drijfveer tot zijn daad was roof van de portemonnaie van de pensionhoudster, waarin zij gewoonlijk een behoorlijk geldsbedrag had. Deze keer zat er ruim tweehonderd gulden in. De vroegere militair van het Vreem delingenlegioen werd reeds enige tijd door de politie gezocht. Hij is op het ogenblik „statenloos" en moet zich op gezette tijden bij de politie melden, het geen hij de laatste weken had nagelaten Uiteraard rees al direct het vermoe den dat de man iets uitstaande had bij de twee recente geruchtmakende wur- gingsgevallen in Amsterdam en Broek in Waterland. Hoewel de man zich daar over nog niet heeft uitgelaten, is de dactyloscopische dienst van de politie aan het werk gegaan, om de vroeger gevonden vingerafdrukken met de zijne te vergelijken. Resultaten van dit on derzoek zijn nog niet bekend. steld. Het bestuur van de Hongaarse studentenorganisatie heeft overigens een verklaring uitgegeven waarin ge zegd wordt dat de studenten trouw blij ven aan de denkbeelden van de revo lutie van 23 oktober. „Wij hebben aan de revolutie deelgenomen teneinde bij te dragen tot de diepgaande wijzigin gen in de volksdemocratie en een einde te maken aan de methoden van de kliek van Rakosi en Gerö. maar wij zullen elke poging om het kapitalisme te herstellen, bestrijden", aldus het be stuur. Hongaarse grenswachten hebben twee studenten-vrijwilligers van het Interna tionale Rode Kruis, die in het gebied van Andau Hongaarse vluchtelingen hielpen Oostenrijk te bereiken op de grens tussen Oostenrijk en Hongarije gearresteerd. Er wordt thans door het hoofdkwartier te velde van het Inter nationale Rode Kruis en de leiding der Hongaarse grenspolitie te Sopron on derhandeld over eventuele vrijlating der arrestanten, van wie de een de Noorse en de andere de Amerikaanse nationaliteit bezit. In het Bakony-woud, ten noorden van het Balaton-meer, is een goederentrein door gewapende opstandelingen over vallen. De machinist werd ernstig ge wond en is in een ziekenhuis opgeno men. Volgens radio Boedapest heeft de politie maatregelen genomen om de re bellen te arresteren. De Britse contra-spionagedienst heeft tenminste vijftien agenten van de Hon gaarse geheime dienst ontmaskerd die er in geslaagd waren met de Hongaar se vluchtelingen Groot-Brittannië bin nen te komen, aldus heeft de Sunday Dispatch bericht. Volgens het blad be vinden er zich nog vele communistische agenten onder de vluchtelingen. De Rockefeller-stichting is voorne mens voor een waarde van een miljoen dollar aan uitrusting te schenken aan de ziekenhuizen en klinieken van Boe dapest. (U.P.-Reuter) De 84-jarige heer W. Venema uit Haarlem is zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf bij het oversteken van de Schoterweg ter hoogte van de Kloos terstraat te Haarlem door een auto aan gereden en aan de gevolgen hiervan later overleden. De grijsaard, die vermoedelijk slecht ziende was, werd bij deze aanrijding met een auto, die bestuurd werd door een 20-jarige groentehandelaar uit Noordscharw-oude. tegen het wegdek gesmakt. De bestuurder had nog ge tracht om door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen. Bij deze ma noeuvre slipte hij evenwel, waardoor hij met zijn wagen de grijsaard schepte. Deze bekwam een buil aan zijn voor hoofd en een wond aan zijn neus. Hij moest, nadat de Ongevallenöienst hem ter plaatse had behandeld, naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden overgebracht, waar hij zaterdagavond is overleden. De 13-jarige R. P. M. Jeurissen te Arnhem is zaterdagavond op de Sons- beekweg aldaar door een slippende be stelwagen dodelijk gewond en kort na aankomst in het Elisabeths Gasthuis overleden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEl. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717167 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind tus sen noordoost en oost. Over het al gemeen lichte vorst. Zon: 8.44-17.00 Maan: 16.33-7.38 Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Een depressie, die zaterdag boven De nemarken lag, is gisteren over Duits land naar Italië getrokken. Tegelijker tijd ontwikkelde zich boven Scandina vië een krachtig gebied van hoge lucht druk. Hierdoor ontstond boven een groot deel van West- en Midden-Europa een krachtige noordoostelijke luchtstro ming, die gisteravond ook tot ons land doordrong. De gure noordoostelijke wind zal in de komende 24 uur geleidelijk koudere lucht aanvoeren. Morgen zal de wind afnemen en kunnen ook opklarin gen voorkomen. In de komende nacht zal lichte, hier en daar wellicht matige vorst optreden. Boven de Noordelijke IJszee is een ac tieve depressie aangekomen, die in noord-Scandinavië weer luchtdruk- dalingen veroorzaakt. Het Scandinavi sche hogedrukgebied zal zich hierdoor langzaam naar het zuiden verplaatsen en is derhalve niet stabiel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1