Djambi en Riouw status van provincie Half miljoen voor de T.H. Britse vrachtvaarder in de storm „aan de zwier Radio en TV. Tintoretto ontdekt Besluit van militaire raad Nieuwe proefvaart Statendam tcf cfer MPi+te Geschenk van ingenieurs en van het Nederlands bedrijfsleven Radiofonische voordracht Sovjet-delegatie naar Jemen? Negerleiders doen beroep op Eisenhower ERIC DE NOORMAN f m n MAANDAG 14 JANUARI 1957 PAGINA Gaat Bonifatiuspomp te Dokkum verdwijnen? Meer landbouwers naar Brazilië FRANCO voorkomt politieke crisis Elektriciteitsstoring te Zwolle Mr. L. A. Niemöller officier O.-N. Prins Bernhard bij de Franse president Boek over kardinaal Mindszenty verschenen Ui OVERTREDING VAN ZONDAGS RIJVERBOD 55 55' D O O R C. BAUER Hanneke en JannekeShane begon Slecht experiment Vanavond Dr. Klein te Apeldoorn plotseling overleden - Ir- ae uuitse stad Lübeck Heeft men dezer dagen, zoals wij al hebben bericht, ontdekt, dat een schilderij, dat al lang in het St.-Anna-museum hangt, door Tintoretto geschilderd is. Het stelt de opwekking van Lazarus vopr, moet in 1576 vervaardigd zijn en is reeds sinds 1578 in Lübeck. Het is in de loop der eeuwen slecht gerestaureerd, zodat van de oorspronkelijke compositie weinig meer te zien was. Thans wordt het deskundig onder handen genomen. Het zal naar men mededeelt zes tot acht weken duren, eer het in zijn oorspronkelijke toestand te zien zal zijn. De militaire raad van Midden-Suma- tra, die drie weken geleden de macht In dit gebied overnam, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij aan de residen ties Djambi en Riouw de status van pro vincie heeft toegekend. De centrale re gering was bezig met juridische voor bereidingen om hetzelfde te doen. Radio Padang maakte gisteren be kend, dat de voorbereidende commissie voor provinciale autonomie van de Riouw-archipel, tussen Sumatra en Sin gapore, ontkend heeft, dat het een dele gatie naar Djakarta heeft gezonden om met de centrale regering over de auto nomie voor de archipel te spreken. De commissie zou allee» het besluit van de revolutionaire raad van Midden-Suma- tra erkennen, aldus de radio. Dr. Djuanda, de Indonesische onaf hankelijke minister voor de staatsplan nen, die na het aftreden van de Masju- mi-ministers ook het ministerie van fi nanciën beheert, heeft gisteren ver te blijven, tenzij de politieke ontwikke lingen hem er van overtuigen, dat het land zijn diensten nodig heeft. Van de houding die de christelijke en katholie- De uit 1884 stammende Bonifatius pomp te Dokkum, die reeds enkele tien tallen jaren niet meer gebruikt wordt, Is zodanig in verval geraakt dat het gemeentebestuur overweegt haar te ver wijderen. Grote historische waarde heeft deze pomp niet. De plaats waar zij staat echter es te meer. Want in vroe ger eeuwen diende de hier gelegen Bo- nifatiusbron de stad tot een openbare drinkwatervoorziening in tijden van droogte. Jaarlijks worden bedevaarten Baar deze plek gehouden. In 1932 bleek dat het water uit de inmiddels aange legde Bonifatiuspomp van buiten af zo danig verontreinigd werd, dat het ge bruik van het water in ongekookte toe stand afgeraden moest worden. De ge meente heeft tenslotte de pomp bulten werking gesteld, ook al omdat in 1933 de stad op het waterleidingnet werd aan gesloten. Men overweegt nu op deze his torische plek een of ander monument te plaatsen. In Brazilië bevinden zich Nederland se kolonies in Carmabi en Gastrolandi. Het ligt in de bedoeling op een 24000 hectare groot gebied, 60 km. ten noor den van Carmabi. een derde Neder landse kolonie te stichten. Dit is op een te Lunteren door de plaatselijke land bouworganisaties belegde bijeenkomst medegedeeld door de heer J. Dussel- jee, die direct na de oorlog naar Bra zilië is geëmigreerd, doch nu tijdelijk ln een Lunters pension verblijft om on geveer tweehonderd jonge Nederlandse landbouwers te animeren voor een nieuwe toekomst in Brazilië. De Braziliaanse regering is bereid de grond, die van goede kwaliteit is, voor 100 per hectare aan emigranten te verkopen. Zij wil bovendien op aan nemelijke voorwaarden kredieten ver lenen voor de bouw van eigen boerde rijen. Emigranten die over ongeveer 25 mille beschikken, kunnen zich, vol gens de heer Dusseljee, direct vesti gen op een eigen boerderij met een bedrijf van ongeveer 100 hectare. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft, naar men zaterdag te Madrid meende te weten, een politieke crisis voorkomen door de secretaris-ge neraal van de Falange, Arrese, te verzoeken als minister zonder portefeuil le in functie te blijven tijdens een re organisatie van het kabinet. Arrese had verleden week maandag zijn ontslag ingediend, omdat generaal Franco het niet eens bleek te zijn met zijn grondwetsvoorstellen, die niet alleen door de monarchisten maar ook door een deel van de Falange heftig werden bestreden. d?«it«rï ke partijen aannemen zal het afhangen of hij lid van de regering zal blijven. Men verwacht, dat de christelijken dit weekeinde nog een besluit zullen ne men. Sedert de opstand in Sumatra heb ben tot dusver zes ministers zich uit het kabinet Sastroamidjojo teruggetrok ken. Volgens berichten, die in Djakarta zijn ontvangen is een militair convooi nabij Bandung vanuit een hinderlaag door op standelingen overvallen. Twee soldaten en een burger werden bij deze overval gedood, terwijl een sol daat ernstig werd gewond. Volgens de berichten wisten de opstandelingen zich met twee machinegeweren en een ge weer uit de voeten te maken. (A.N.P., U.F.) Omstreeks half elf vanmorgen is de „Statendam" de Nieuwe Waterweg uit gevaren voor een nieuwe technische proefvaart. Zwolle en omgeving, waaronder Kam pen, Dalfsen en Ommen hebben zater dag een groot deel van de middag en een gedeelte van de vooravond door een elektriciteitsstoring zonder stroom gezeten. In de winkels in Zwol le werd in de namiddag met kaarsen gewerkt, zodat het op een verlate kerst viering leek. Een van de bruggen was op het ogenblik dat de stroom uitviel juist half geopend en moest toen gedu rende enige uren in dezelfde stand blij ven hangen. De storing ontstond door een kortslui ting in een schakelhuis bij de nieuwe IJsselcentrale in Zwollerkerspel. De sluiting was zo hevig, dat een van de twee turbogeneratoren afsloeg. Het gehele schakelhuis viel daardoor buiten de spanning. Sectiegewijs konden de gedupeerde gebieden weer van stroom worden voorzien. Op een feestelijke vergadering ter viering van het veertigjarig bestaan van het centraal bureau van de tuin bouwveilingen, heeft ir. A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de landbouw, medegedeeld, dat het H. M. dv Koningin heeft behaagd mr. L. A. Niemcller, de algemeen directeur van hei centraal bureau, bij bevordering te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De president van Frankrijk, René Co- ty, heeft zaterdag ter ere van prins Bernhard een noenmaal gegeven in het Elysée, de ambtswoning van de pre sident te Parijs. Behalve de president en de Prins waren o.a. aanwezig de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk en mevrouw Van Boetzelaer van Oosterhout en me vrouw Egloff. (Dochter van de presi dent). In Oostenrijk is het eerste deel ver schenen van een uitgave van documen ten betreffende de Hongaarse kardinaal Mindszenty, die op het ogenblik ver blijf houdt in het gebouw van de Ame rikaanse legatie te Boedapest. Dit eer ste deel, getiteld „Kardinaal Mindszen ty waarschuwt", bevat redevoeringen, herderlijke boodschappen, verklaringen voor de pers en stukken betreffende de onderhandelingen tussen de Kerk in Hongarije en de regering in de jaren 1944 tot 1946. Het volgende deel, „Kardinaal Minds zenty strijdt", dat met Pasen zal ver schijnen, handelt over de Kerk in Hon garije in 1946 en 1947. Omstreeks juni zal het derde deel, „Kardinaal Mindszenty gaat naar de gevangenis", worden gepubliceerd. (Reuter) De Gorsselse dansgroep, als folkloristi sche dansgroep vermaard ln heel Europa, is uitgenodigd deel te nemen aan het amandel-bloemenfeest op het eiland Sicilië. Gisteren heeft de burgemeester van Gorssel op de stoep van het raad huis de fakkel der vriendschap ontsto ken, die de groep meer naar Sicilië zal nemen als „symbool van de vriendschap aller landen". 71. Nadat ze enige tijd doelloos hebben voortgelopen, wendt Eric zich wederom tot de krijgers. „Is hier nergens een geschikte plaats, vanwaar we ons enigszins kunnen verdedigen?" „Ja", aarzelt een van de mannen, „de ruïnes van de oude stad zijn hier in de buurt, enkel de muren staan nog overeind". „Wel, dat is tenminste iets", zegt Eric. „Gaat er vlug heen met het meisje en Cendrach en brengt alles daar zo goed mogelijk in staat van verdediging. Ik zal met enkele krijgers trachten de achtervolgers tegen te houden". Eric kiest enige mannen uit, die met pijl en boog bewapend zijn. Terwijl de anderen snel op weg gaan, zoekt hij met Svein en de krij gers eer. beschutte plek. Daar wachten ze roerloos in hinderlaag gelegen de achtervolgers af. De viering van de 115e verjaardag der Delftse Hogeschool heeft - na de vrijdag j.l. officieel in gebruik gestelde vier prachtige collegezalen annex een imposante hal en het openen van het Stevinlaboratorium zaterdagmiddag een indrukwekkende climax gevonden met het aanbieden van een waarlijk vorstelijk geschenk ten bedrage van een half miljoen gulden door de leden van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, de Vereeniging van Delftse Ingenieurs en het bedrijfsleven voor het stichten van een representatieve aula in de nieu we T.H.-wijk. De voorzitter van het Kon. Inst. voor Ingenieurs dr. G. Neher gaf een over zicht van de geschiedenis van de zgn. aulacommissie, welke in 1939 o.l.v. ir. Damme werd ingesteld met het doel om in 1942 bij het honderdjarig bestaan van de T.H. een nieuwe aula te kunnen aanbieden. De oorlog en nadien andere omstandigheden waren oorzaak dat de commissie vijftien jaar langer heeft moeten werken om tot het beoogde doel te komen. Thans was het echter zover en het stemde spreker tot grote voldoening om nu als welsprekend bewijs van de verbondenheid en aanhankelijkheid van de Nederlandse ingenieurs aan de Tech nische Hogeschool dit waardevol ge schenk te kunnen aanbieden. Nadat de jongste eredoctor van de T.H. de oorkonde van overdracht had voorgelezen, spraken zowel de pres. cu rator dr. C. H. van der Leeuw, als de rector-magnificus prof. dr. O. Botte- ma woorden van grote erkentelijkheid, waarbij de verwachting werd uitgespro ken, dat de nieuwe aula een centrum zal worden van vele activiteiten op technisch gebied en waar het geschenk de banden tussen de T.H. en de indus trie nog nauwer aanhaalt, de bedrijven er zich straks bij de congressen wel ke er gehouden zullen worden vol komen thuis zullen voelen. In de plechtige slotzitting gaf prof. dr. R. Kronig, con-rector der hoge school, een magistraal gebouwd over zicht van de groei en de ontwikkeling der technische wetenschap vanaf de grijze oudheid tot aan de dag van vandaag, bij welk vertoog hij uitvoe rig inging op de wijze van exact waarnemen, de groei der empirische wetenschap, de nieuwe waarheden die daardoor aan het licht gekomen zijn, de ingrijpende waarden daarvan en de ernstige waarschuwingen, welke de technische ontwikkelingen inhou den voor de moderne mens. Tijdens de ochtendbijeenkomsten heeft ir. H. I. Keus, president-commis saris van de Heemaf, een exposé ge geven over „Automation en enige eco nomische en sociale aspecten", waarbij deze na een beschouwing over de revolutie, welke de atoomsplitsing en de automatie in het huidige wereld bestel teweeg zullen brengen tot de conclusie kwam, dat wil men aan de daaruit voortvloeiende ontwaarding van de persoonlijkheid ontkomen er een ver dieping en groei in geestelijke zin in ons zelf zal moeten plaats vinden. Overigens verwachtte spreker, dat de automatie in ons land niet zulke ver strekkende gevolgen zal hebben als el ders en dat zij hoofdzakelijk in de ad ministratieve sector toepassing zal vin den. Dr. ir. F. Q. den Hollander, directeur der Ned. Spoorwegen sprak over het vermogen om analytisch en kwalitatief te denken, dat de ingenieur in staat stelt om projecten te ontwerpen en te realiseren. De ingenieur zal dit vermo gen in zich moeten scherpen en ont wikkelen. Voorts lichtte spreker toe, waarom volgens zijn inzicht de verschillende in genieursrichtingen onderling gelijk waardig zijn. Bijzonder interessant was tenslotte de voordracht van dr. Ir. J. G. Schlinge- mann over: „De economische scholing van de ingenieur", waarin hij met veel overtuiging de stelling verdedigde, dat een bedrijf eerst dan doeltreffend ge leid wordt, wanneer de directeur een ter zake gesprek kan voeren met zijn boekhouder, zijn accountant, zijn ban kier en zijn aandeelhouders. Zondagmiddag is in Amsterdam een personenauto in beslag genomen om dat de bestuurder niet gerechtigd was op zondag te rijden. De man, die op het Thorbeckeplein op visite ging, be weerde als oorlogsslachtoffer geen ver gunning nodig te hebben, maar toeval lig was deze week uit Den Haag bij de Amsterdamse politie een schrijven bin nengekomen, waarin verzocht werd speciaal te letten op dergelijke ge vallen. Alleen invaliden, die in een drie wieler met motortractie rijden, hebben geen vergunning nodig. Dinsdag 15 januari 1957. HILVERSUM I, 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO7.50 Dagope ning. AVRO8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Prot. pr. 10.00 Gram. 10.50 Kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Viool en piano. 11.50 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.30 Jeugd. 17.20 Caus. 17.30 Mil. Kapel. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Caus. 18.40 Ballroom ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Kind. 19.05 Koorconc. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Ant woordman. 22.30 Orgelconc. 22.55 Ik ge loof, dat... 23.00 Nws. 23.15 Koersen. 23.16 Act. en New York calling. 23.35 Gram. DINSDAG BBC, light program, 1500 en 247 m: 13.00 Pianospel. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Dansmuz. 16.45 Mil. ork. 17.30 Orgel spel. 18.00 Dansmuz. 19.00 Koorzang. 21.30 Dansmuz. 22.00 Gevar. muz 2320 Dansmuz. 0.15 Dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m12.00 Ork. conc. 13.15 Opera- muz. 16.00 Klassieke muz. 17.20 Piano recital. 17.45 Populaire muz. 19.15 Lich te muz. 21.15 Gram. 23.30 Ork. conc. 010 Dansmuz. FRANKRIJK, nat. progr. 347 m12.30 Ork. conc. 13.55 Gram. 14.05 Pianoreci tal. 18.30 Kamermuz. 19.01 Gevar. muz. 20.00 Kamermuz. 22.30 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.02 Orgelspel. 16.30 Gram. 17.10 Gram. 17.15 Ork. conc. 19.40 Gram. 2100 Ork. conc. 22.11 Pianorecital. 484 m12.00 Gram. 13.10 Lichte muz. 14.45 Omr. ork. 15.25 Gram. 16.05 Lichte 21.10 ENGELAND, BBC, uitz. v. Nederland. 17.45-18.15 Nws. Londens Radiodagb. en Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA-S: 17.00 V. d. kind. 17.20 V. d. jeugd. 17.40- 18.00 V. d. vrouw. 20.00 Journ. 20.20 HILVERSUM II, 298 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Vrouw. 9.40 Licht- muz. 17.10 Gram. 20.00 Symf. ork. baken. 10.00 Kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Gram. Schoolradio 11.00 Vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Caus. 12.00 Angelus .12.03 Gram. 12.15 Boeren. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 progr. 1550 Gram. 16.00 Zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Jeugd. 17.30 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Lichte muziek. 1820 Sportpraatje. 18.30 Metropole ork. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Caus. 19.30 22.00 Carnavalsliederen. Cabaret. 19.55 Gram. 20.30 Act. 2045 De gewone man. 20.50 Caus 2220 Bra- BELG. TELEVISIEPROGRAMMA bants ork. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. Franse ultz.19.00 V. d. jeugd. 19.30 -"3.15 Nieuwe gram. De club v. uitvinders. 20.00 Act. 20.40 Gevar. progr. HiernaWereldnws. TELEVISIEPROGRAMMA Vlaamse uitz.: 19.00 De Gezanten van AVRO: 20.30 Journ. en weerber. 20.45 Mars. 19.06 V d. jeugd 19.30 De Katho- Filmpremtêres. 21.05 Filmprogr. ,|eke Gedachte en Actie. 20.00 Nws. 20.25 Kennismaking met Francine So- ENGELAND, BBC, home service 330 mers. 20.45 Muzikale succesliederen, m: 13.00 Lichte muz. 16.45 Gram. 19.45 21.15 Carnevalsllederen. 22.00 Voordr. Ork. conc. 22.45 Pianotrio. 22.20 Journ. en nws. Zaterdag is de Britse vrachtvaarder Assimina K, een zogenaamd Canadees Libertyschip van 7.142 bruto register ton, in de haven van IJmuiden een speelbal geworden van de uitschieters in de zuidwësterstorm. Het schip, dat eigendom is van de rederij J. P. Ha- doulis Ltd., Londen, kwam leeg van Amsterdam met bestemming Hampton Roads (U.S.A.). Drie schadevaringen en een stranding hebben echter tot ge volg gehad, dat het vertrek uit IJmui den uitgesteld moest worden. Bij het binnenvaren van de midden- sluis in IJmuiden kreeg de stormwind vat op het hoogliggende schip. Het is het kritieke moment, als de vaart uit het schip gehaald is. Het schip sloeg tegen de sluismuur en vernielde enige hardstenen, waarvan er een in de sluis- kolk viel, zodat later op de dag een duiker naar beneden moest om het ge vaarte op te sporen. Bij het verlaten van de sluis, toen de Assimina K ge trokken werd door de sleepboten Titan en Nestor, werd de sluisdeur geraakt, zonder dat dit overigens ernstige schade en stagnatie veroorzaakte. Daarmee was de Brit nog niet uit zijn moeilijkheden vandaan. Een meerstoel Voor de AVRO werd zondagmiddag een radio-experiment betracht. Op tekst van Henk Lokman werd er een eerste radiofonische voordracht uitge zonden, gezegd door Ko van Dijk. Men trachtte daarbij het element ra dio, een abstract element dus, tot de hoogste waarde op te voeren. Het ge heel werd nochtans weinig boeiend, maar dat lag aan vele factoren teza men. De tekst van Henk Lokman was weliswaar uitsluitend op het gehoor af gestemd, de rest van het „klankbeeld" was bijzonder conservatief. Ko van Dijk werkte aan alle zijden mee, doch er 64 „Ja," knikte Shane, „dat is misschien nog de beste oplossing." Hij draaide zich om naar de tafel, waar anderen reeds waren begonnen met het los maken van de touwen. Brennan boog zich over Mar- jorie heen. „Alles in orde inspecteur!" zei een der mannen geruststellend. „De juffrouw is alleen maar flauw gevallen, denk ik. Wat frisse Jucht zal 'r een heel stuk opknappen!" Erennan knikte. „Nou, dan moesten we haar maar even naar buiten brengen." De twee agenten deden al een stap naar voren om Marjorie op te nemen, maar Shane kuchte en zei achteloos tegen Brennan: „Het is voor twee man nogal een gesleep hier door de kelder en tegen die trappen op. Misschien is het handiger als één man haar draagt. Zó zwaar lijkt ze me niet." Brennan keek Shane onderzoekend aan. maar in diens blauwe ogen lag alleen maar een bijna kinderlijke onschuld. „Ik méén 't!" zei hij ern stig. „Ja," zei Brennan, „ik zou 't bijna geloven!" Hij schoof zijn handen behoedzaam onder het tengere meisjeslef en beurde toen Marjorie van de tafel. Met haar in zijn armen liep hij door de kelder. De anderen volgden hem zwijgend. „Denk om die Andrews", waarschuwde hij over zijn schouder. „Hij was nogal toegetakeld, geloof ik. Hij zal daar nog wel in die kamer liggen, waar we jullie gevonden hebben. De agenten verdwenen om te kijken hoe het met Andrews stond. Shane liep neuriënd achter Brennan: „Onder moeders paraplu Toen Brennan voorzichtig de trap beklom die uit de kelder naar het souterrain leidde, keek hij even naar Marjorie's gezicht. Haar normale gelaatskleur begon snel terug te komen en tot Brennan's ver bazing waren haar ogen wijd geopend. Hij liep door en wist niet wat te zeggen. Zwijgend schoof hij door de zware branddeur. Dan draaide hij even opzij, zodat Marjorie het lijk van Igor niet zou kunnen zien. En al die tijd weken hun ogen geen moment van elkaar. Brennan vond het helemaal niet vreemd toen zij tenslotte bijna onhoorbaar fluisterde: „Tom daar liepen eens twee kindjeszong Sha ne achter hun rug. „JaMarjorieBrennan antwoordde slechts met een bewegen van zijn lippen. „Mag ik zo nog even blijven liggen tot we buiten zijn?" steeds harder te zingen. Brennan keek glimlachend in Marjorie's donkere ogen. Hij knikte en drukte haar steviger tegen zich aan. Zij sloot de ogen en duwde haar hoofd tegen zijn arm. Brennan keek over zijn schouder naar Shane, maar die liep juist in een van zijn pijpen te peuteren, terwijl hij luidkeels zong: dat waren dikke vrindjes „Eigenlijk is het nog aan het stomme toeval te danken dat de zaak zó is afgelopen," zei Brennan. Commissaris O'Henry knikte. „Als die vingerafdruk ken van Averill alias Hendricks er niet waren ge weest," vervolgde Brennan, „dan had ik 't nog niet geweten. Shane kreeg op een gegeven ogenblik de zaak aardig door, maar voor hij iets kon beginnen hadden ze 'm al te grazen." „Heeft het verhoor van Hendricks nog veel opge leverd?" informeerde O'Henry. „Ja, zijn verklaring heeft alles eigenlijk pas goed opgehelderd. Hij heeft opgespoten wat hij wist en dat was om de drommel niet weinig. Kijk, de geschiedenis is eigenlijk al begonnen bi) die brand in het vorige museum van Jarrod. Zoals u weet was Burke daar financieel sterk bij geïnte resseerd. Jarrod kon dat financiële juist geen blik sem schelen. Als het aan hem had gelegen, was er nooit één bezoeker gekomen, want hij beschouwde dat museum zo'n beetje als zijn particuliere collec tie. Op verschillende van die beelden was hij bijna verliefd, ze waren hem om het zo maar es te zeg gen dierbaar geworden alsof het zijn eigen kinderen waren. Dat is ook wel te begrijpen want er waren beelden bij waaraan hij jaren had gewerkt. Maar Burke wilde wel eens geld zien en toen er tenslotte bijna geen enkele bezoeker meer kwam, stelde Burke voor de boel maar in de brand te steken. De zaak was namelijk vrij hoog verzekerd. Jarrod dacht er natuurlijk niet over om op dat voorstel in te gaan, maar op een goeie dag, of liever: een kwaaie dag vloog het museum tóch in de brand. Die wasrom- mel brandt als de hel en het had niet veel ge scheeld of Jarrod had er het hachje bi) ingeschoten. Een paar chirurgen hebben er een aardig karwei aan gehad. Toen ze hem weer aan de maatschappij afleverden, kon hij niet meeT lopen en zijn handen waren zo afschuwelijk verbrand dat hij voortdurend handschoenen moest dragen. De oorzaak van de brand is nooit ontdekt, maar Jarrod begreep drommels goed hoe de vork in de steel zat. Hij kon niets bewijzen en daarom besloot hij dan maar zijn eigen rechter te gaan spelen. En dat was ook een van die gevolgen van de brand, waaraan de heren chirurgen niets hadden kunnen doen: Jarrod was altijd ai een zonderling geweest, maar van een goedaardig soort. Door het verlies van zijn kostbaarste bezit bij die brand ik zei u al: hij hield van sommige beelden als van zijn kin deren èn door de brandstichting van Burke die waarschijnlijk ook bedoeld was geweest als een aan slag op Jarrods leven, door al die ellende ging er in de hersenen van professor Jarrod iets verkeerd: van een goedaardige zonderling werd hij een kwaad aardige. En ten dienste van die duivelse kwaadaar digheid stond zijn scherpe intelligentie. Zonder me te willen verontschuldigen mag ik toch wel zeggen dat het geen wonder is dat we hem niet eerder te pakken hebben gekregen. Het begon ermee dat hij Burke wilde vermoorden. Hij wilde wraak nemen en langs wettelijke weg was dat niet mogelijk. Daarom stelde hij een plan op. Het geniale van dat plan was dat het geduld er een belangrijke rol in speelde. (Wordt vervolgd) was weinig sprake van een oorspron kelijke visie op het geheel. De techni cus, die heus wel vermeld had mogen worden, deed niets dan verouderde in vallen op de band vastleggen. Toch zijn wij benieuwd naar het ver volg van deze serie, waaraan verder zullen medewerken Paul Steenbergen, Ton Lutz, Lo van Hensbergen en Louis Saalborn. Een ander experiment werd zater dagavond voor de TV getoond. Er was een goochelwedstrijd tussen Nederland en Engeland, de jury zat in Brussel. De drie landen waren dus door de ether maar in beeld verbonden. In een res taurant in Amsterdam speelde de ene ploeg, in een zaak in Manchester de andere ploeg, in Brussel zat de omroe per met de jury van drie schone T.V.- omroepsters. Dat er in Nederland beter gegoocheld wordt dan waar ook ter wereld, daar spreken we maar niet over. Maar de jury wist kennelijk niets van het onder werp. De wedstrijd zelf werd, dit zij ook nog even vastgesteld, in ieder opzicht slecht gepresenteerd. De NTS moet met dergelijke zaken niet meer mee doen. Het kost ons onze zendtijd en de rekening komt ook nog achteraf. J. v. S. Voor de VARA speelt vanavond het Omroep Kamerorkest o.l.v. Maurits v. d. Berg. De mezzosopraan Nan Mer- riman zal daarbij medewerking verle nen. Uitgevoerd wordt werk van Von Gluck en Mozart. (402 m 22.10 uur). Voor het Franse Nat. Progr. speelt het Nat. Orkest o.l.v. George Tzipine waarbij Berthe Mommart, sopraan, Ja- nine Collard, mezzo-sopraan, en Michel Roux, bariton, medewerking zullen ver lenen met koren van de Franse om roep. Uitgevoerd wordt werk van Ho- negger, waarbij o.m. Les cris du mon de. (347 m 20 uur). Der Schöpfung van Jos Haydn wordt uitgevoerd voor het Derde Progr. door het koor van de St. Hedwigs-kathe- draal in Berlijn, het Berlijns Filhar monisch Orkest en de volgende solis ten: Irmgard Seefried, sopraan, Richard Holm en Kim Borg, bas. Het geheel staat o.l.v. Igor Markevitch. (464 m. 21.30 uur). moest het ontgelden en werd vernield. Hierdoor helemaal uit de koers gesla gen, luisterde het schip niet meer naar zijn roer en liep tenslotte vast op de beschoeiing van het tweede sluiseiland. De twee sleepboten kregen assistentie van de Hector en de Stentor, maar het heeft alles bij elkaar een uur of drie geduurd, voordat het schip vlot getrok ken kon worden. De Assimina K is daarna rond het forteiland gevaren en via de Noorder- sluis teruggebracht in het Noordzeeka naal, waar het schip aan de zuidelijke kanaaloever werd afgemeerd in af wachting van een nader onderzoek. De schade aan sluis- en havenwerken zal vermoedelijk ongeveer 100.000 bedra gen. Volgens geruchten ln de Egyptische hoofdstad zal 'n Sovjet-afvaardiging bin nenkort uit Cairo naar Jemen vertrek ken om met koning Ahmed te spreken over vergroting van de samenwerking op ver iheidene terreinen. Volgens het Egyptische avondblad „Al Massaa" is de delegatie reeds enige dagen geleden tn Egypte aangekomen. De Jemenitische gezant te Cairo zei, toen men hem vroeg of hij kon bevestigen dat er Russen naar zijn land gingen: „Ik ontken het niet". Een woordvoerder van de Sovjet-ambas sade te Cairo heeft later meegedeeld, dat enkele Sovjet-artsen naar Jemen zijn gegaan. Verder wilde hij niets mede delen. De Jemenitische ambassadeur in Egyp te, Abdal Rahman Aboe Taleb, heeft te Cairo verklaard, dat zijn regering de Brits-Jemenitische verdragen van 1934 en 1951 als opgezegd beschouwt na Britse aanvallen op gebieden in het zui den van Jemen. Zestig neger-leiders in de Verenigde Staten hebben een beroep gedaan op pre sident Eisenhower om zich naar de zui delijke staten te begeven en daar een persoonlijke bijdrage te leveren tot op heffing van de rassenscheiding. De pre sident zou redevoeringen moeten hou den, waarin hij de blanke bevolking op wekt gehoor te geven aan de uitspra ken van het Opperste Gerechtshof, waar in allerlei vormen van rassenscheiding worden veroordeeld. De neger-leiders hebben tevens een verzoek gericht tot vice-president Nixon om een reis door de zuidelijke staten te maken en daar feiten te verzamelen over de stand van zaken met betrekking tot de rassenscheiding, net zoals hij dat m Oostenrijk heeft gedaan met betrekking tot het probleem der Hongaarse vluch telingen. (Van onze correspondent) Op 56-jarige leeftijd is zondagmorgen te Apeldoorn plotseling overleden dr. S. P. Klein, een bekend keel-, neus- en oorarts. In 1942 promoveerde dr. Klein aan de Groningse universiteit op het proefschrift „serologische studies bij al lergische discantibilisaties". Hij vestig de zich in 1949 te Apeldoorn. Dr. Klein weigerde tot tweemaal toe een aanzoek voor een professoraat aan de univer siteiten te Djakarta en te Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2