Paters van de „Open hebben eigen huis Bilderdijktentoonstelling thans in Huis van Looy te Haarlem Zaterdagavond geopend door dr. Jaap Meijer Zandvoortse middenstands bonden protesteren tegen voor lopig eindpunt van bushalte Het hart op de tong cANATOG^ A. Corver grijpt libre-titel in de eerste klas Gisteren door de provinciaal plechtig ingezegend Geslaagde K.A.B.- avonden DISTRICTSBIJEENKOMST VAN HERWONNEN LEVENSKRACHT IN HAARLEM EN OMSTREKEN Nederlands team kansloos tegen Engelsen Dagbezoekers worden uit het dorps centrum geweerd Uit STAD en STREEK MAANDAG 14 JiUfgXRl 1957 ness PAGINA 3 m? Sip Nieuwe kapelaan St-Joseph-parochie RENAULT 4 of RENAULT Dauphine GARAGE DEN HOUT Heer van Teisterbant n zonder toga" Films Burgerlijke Stand Haarlem Badminton Badm inton wedstrij den WINTERTOGHT „JAN PASSTOORS" Non-conformist Tentoonstelling Ballingschap Basketbal NEDERLAAG VOOR S.G. HAARLEM Nieuwe sociëteit voor katholieke bejaarden Drukke tijd voor de ouden van dagen Wielrijdster aangereden op Schoterweg Edens aftreden BILJARTEN IN HAARLEM Geeft weerstand SANTPOORT Televisietoestel op lot 1930 BEGROTINGS. VERGADERING K.A.B. Beurs van Amsterdam »- J De paters van de „Open Deur", aan de Gierstraat hebben nu een eigen huis. Zij vormen sinds gisteren een zelfstan dig convent met pater Barthoiomeus Sluijs als praeses. Voor de francisca nen, die zich met zoveel toewijding toe leggen op het Open Deur-werk is dit een nieuwe mijlpaal in hun Haarlemse historie. De panden Gierstraat 14 rood en zwart zijn nu één geheel geworden en daar boven is nog een verdieping gebouwd. Architect was daarbij de heer J. van Brugge, aannemer de heer H. J. G. Klein Schiphorst. Dè franciscanen be schikken nu ook in de Gierstraat over een kapelletje, waarin de provinciaal der paters in Nederland, pater Castulus v.d. Eijnden, gisterochtend de eerste H. Mis opdroeg. Voordien had hij de al taarsteen geconsacreerd en het huis in gezegend. Bij deze plechtigheid waren verschil lende genodigden, onder wie de pas toors van de Groenmarkt en het Kle verpark, de paters Theophanes Noten boom en Manuel Louwe, de oud-pro vinciaal der Minderbroeders in Neder land, pater Honoratus Caminada, en de architect en de aannemer. Tijdens het ontbijt na de H. Mis voer den na pater Sluijs nog het woord de provinciaal, de architect en de aan nemer. Zy allen toonden zich verheugd In samenwerking met de K.A.V. hield de K.A.B. van Kring-Oost in het parochiehuis aan het Teylerplein een geslaagde en mooie culturele avond, welke verzorgd werd door Miep de Leeuw. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer B. Revjnders, droeg Miep de Leeuw het gedicht „De Dan ser van Onze Lieve Vrouw" van Ga- br'.jl Smit voor. Daarna bracht zjj het mjvA" riespel in vier delen „Mij geschie de naar Uw Woord". Met grote aan dacht werd haar voordracht gevolgd en uit het applaus bleek wel, hoe haar op treden werd gewaardeerd. De voorzit ster van de K.A.V., mevrouw Nijssen, sprak een hartelijk dankwoord en over handigde de voordrachtkunstenares een boeket bloemen. De Kring Noord van de K.A.B. hield haar jaarfeest in ge bouw Sint Bavo. De aanwezigen heb ben zich kostelijk vermaakt met het optreden van het cabaretgezelschap van Jan van Ostade uit Tilburg, dat met zuidelijke vlotheid een aantrekkelijk programma bracht, een succes, waarin vooral Pierre van Ostade met z\jn con ferenties een groot aandeel had. Het werd een programma van zang, muziek, sketches en zo nu en dan ge meenschappelijk zingen. Henk van Rijs wijk toonde een vingervaardigheid op het accordeon, waaraan hij bij de demi finale een ontroerende czardas wist te ontlokken. Henny de Klerk kreeg als chahsonnière een ovationeel applaus. Jan van Ostade, Jan van Loenhout en Lize Bogaers lieten zich evenmin onbe tuigd, terwijl Jan Hombergen een goed begeleider aan de piano was. De voorzitter van de kring, de heer A. Hendriks, liet bij het begin van de avond een opwekkend woord horen om het bezoek aan de komende culturele avonden te stimuleren. over het vernieuwde domein der fran ciscanen in de Gierstraat. Het kleine convent wordt nu gevormd door de paters Sluijs, Climacus Baijer, Cassius de Ruiter, Harold Hoogeveen en Rudolf Pans. De vier eerstgenoemden zijn verbonden aan het Open Deur-werk, de laatste is godsdienstleraar aan het r.-k. meisjeslyceum „Sancta Maria". Overzicht tijdens de H. Mis, opgedragen door de provinciaal der Franciscanen in Nederland in het nieuwe kapelletje van de paters aan de Gierstraat. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft kapelaan H. van 't Hart uit Bovenkarspel benoemd tot opvolger in de Sint Josephparochie te Haarlem van kapelaan W. Dekleermaeker, die onlangs tot pastoor te Beemster is be noemd. De nieuwe kapelaan werd 13 maart 1921 te Alkemade geboren en 3 juni 1950 priester gewijd. Hij was eerst kapelaan te 't Zand en in 1953 werd hij te Bovenkarspel benoemd. De landelijke vereniging Herwonnen Levenskracht heeft in gebouw Sint Ba vo een districtsbijeenkomst gehouden van haar afdeling Haarlem en omstre ken, die door een groot aantal mede werkers werd bezocht. Deze bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de heer H. van der Hart, propagandist van Her wonnen Levenskracht, die mededeelde, dat de afdeling Haarlem en omstreken van Herwonnen Levenskracht bevor derd is tot een eigen district, in ver band met de vele activiteiten, die hier ontwikkeld zijn. Het district Amster dam waartoe Haarlem en omstre ken tot dusver behoorden is hier voor te groot geworden. „Herwonnen Levenskracht in nieuwe banen", was de titel van de inleiding, die de voorzitter na deze mededelingen hield. Er is een adviescommissie sa mengesteld, waarvoor uit elk district een vertegenwoordiger is aangewezen. Deze commissie zal het hoofdbestuur van advies dienen in verschillende aan gelegenheden. Ook is een orgaan in het leven geroepen ter bevordering van de volksgezondheid. Het dr. Poelsoord, een rusthuis voor dames, is thans ook aan gesloten bij Herwonnen Levenskracht. De tbc vraagt aldus de heer van der Hart, steeds minder slachtoffers, zodat in vele sanatoria bedden leeg staan, hoewel in het sanatorium van Herwonnen Levenskracht hiervan nog niet veel te merken is. Bevorderd dient te worden, dat het nakuren in een sa natorium meer zal plaatsvinden. Daaren tegen dient men een kuurverpleging tot het uiterste te beperken. Ten behoeve van de bestrijding van de kinderverlamming is een grote bij drage gegeven. Herwonnen Levens kracht zal in dezen actief blijven. De vereniging heeft thans ruim 200.000 do nateurs. In 1956 is ruim 570.000 bjj- Advertentie Doe de benzineprijsverhoging teniet d.m.v. Beide tot 90 km per uur 1 op 17. Bij lagere snelheden nog lager verbruik. Prijzen vanaf ƒ4190.— De tentoonstelling van handschriften, boeken, portretten en curiosa be treffende Willem Bilderdijk ingericht vanwege het Nationaal Comité Bilderdijk-herdenking 1956 ter herdenking van de tweehonderdste geboorte dag van deze dichter is thans te bezichtigen in het museum „Huis van Looy" aan de Kleine Houtweg te Haarlem. Zaterdagavond opende de Bilder- dijk-kenner bij uitstek, dr. Jaap Meijer, deze tentoonstelling in tegenwoor digheid van een zeer groot aantal genodigden, die door wethouder D. J. A. Geluk werden verwelkomd. De tentoonstelling is reeds ingericht geweest in Amsterdam, 's-Gravenhage en Leiden, waar Bilderdijk een deel van zijn bewogen leven heeft doorgebracht. Zijn laatste levensjaren sleet hij in Haarlem, waar hij in 1831 in de Groote Kerk werd begraven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de Bilderdijk-tentoonstelling nog in het herdenkings jaar in Haarlem te houden, maar hiertoe ontbrak destijds geschikte ruimte. Het verschijnsel, dat Bilderdijk ople vert in onze culturele geschiedenis, werd op zeer geestdriftige wijze be licht door dr. Jaap Meijer in diens openingstoespraak tot de tentoonstelling, de „Heer van Teisterbant zonder to ga" tot titel hebbend. In onze „offici ële geschiedschrijving" is Bilderdijk „dood" een steriel object van onder zoek geworden, aldus dr. Meijer. Er zijn monografieën over Bilderdijk en CINEMA PALACE: High Society, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: The proud One, 14 jaar, 2.30 en 8 u. LIDO: Folies Bergère, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Bandido, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. MINERVA: Summer Madness, 18 jaar. Ma. 8.15. REMBRANDT: Leise flehen meine Lieder, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Het Rattennest, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. Maandag 14 januari Schouwburg: Toneelgroep Theater met „Dundo Maroje's dukaten", 8 uur. Brinkman: Lezing voor Kon. Ned. Natuur- hlst. Vereniging, 8 uur. Bovenzaal Ned. Credietbank: Prof. dr. H. M. M. Fortman over geloofsmoeilijkheden, voor St.-Adelbertvereniging, 8 uur. Dinsdag 15 januari Concertgebouw: N. Ph. O.. 5e Concert, serie D. o. 1. v. M. Adam, 8.15 u. Schouwburg: Het dagboek van Anne Frank, door Theater. 8 uur. Minerva: Wereldreizigersserie. Dr. .T. H. Jager Gerlings over „Van bron tot bron", 8.15 uur. GEBOREN: H. M. Fens-Rufjzenaars, z.H. Weltevreden-van Gelder, z.; H. de Vries-Heijdel, d.; L. Klein-Tiggelman, d. GETROUWD: W. van Delden en A. Paap. OVERLEDEN: A. Bottelier, 89 j„ de Clercqstraat; L. Seket-Hefjman, 74 j„ Lorentzkade; F. M. Lak-Schaap, 60 j„ Paul Krugerstraat; M. Cramer-Vermeu len, 84 j„ Junoplantsoen; T. J. Noor loos-Spaan, 84 j., Vrouwehekstraat, t In het Krelagehuis te Haarlem werd zaterdagavond een wedstrijd gespeeld tussen een Nederlands badminton ver tegenwoordiging tegen een team uit Cambridge. De studenten bleken voor de Nederlanders te sterk en slechts De Bijl (Duinwijck), invaller voor de Neder landse kampioen Bob Loo, slaagde erin een overwinning te behalen. Enkel heren: De Wit—Bhandi 12—15, 3—15; FortunatiFirth 13—18, 17—18: Mulder—Ridgee 1—15, 7—15; Den Hoed —Ledger 5—15, 10—15; Verhoef—Lee 18—17, 5—15, 6—15; De Bijl—Potter 15— ^Gemengd heren: De Wit/Fortunati— Lee/Bhandi 6—15, 5—15; Mulder/Den Hoed—Potter/Ledger 2—15; 12—15; Ver hoef/De Bijl—Firth/Ridgee 7—15, 7—15. Zaterdagavond wordt in het Krelage- huis de promotiewedstrijd Duinwijck IV—ËGBC II gespeeld voor een plaats in de tweede klasse A. Van vandaag tot en met vrijdag zijn in het instituut van G. Wolvers aan de Jansstraat badmintonwedstrij- den gehouden voor dames uit Haar lem en omgeving, die regelmatig deze sport beoefenen. Het toernooi stond onder leiding van de heer F. Kooy. De uitslagen in het damesdubbel waren: groep A. dames Wolvers en Gaillard verslaan de dames Tuinder en Meltzer (20); groep B. dames Bergé en Joos ten verslaan de dames v. Dril en Stam- meyer <20). De Haarlemse wandelsportvereniging „Jan Passtobrs" hield zondag de tweede van een serie van vier winter wandel tochten in deze omgeving. De beide volgende tochten worden gehouden op de zondagen 10 februari en 3 maart. De serie-wandelaars, de deelnemers aan alle vier tochten, waren op een en kele na weer alle negentig present. Bo vendien hadden vijfenveertig wande laars ingeschreven voor de dagtocht. De deelnemers in leeftijd van acht tot ruim zestig jaar kwamen als groep van de speeltuinvereniging „De nieuwe brug" in Vijfhuizen en de individuelen uit Kennemerland, de bollenstreek. Ook waren er wandelaars uit Hilversum en Den Haag. De jongeren liepen het par cours van tien, de ouderen dat van vijf tien kilometer. ÊH&e&'.iZ+v diens 2 vrouwen over zijn verhouding tot koning Lodewijk en over een probleem, dat des dichters „Ode aan Napoleon" zou opleveren. Door deze vormingsar- beid is het beeld van Bilderdijk ver stard. Deze dichter kan niet worden benaderd vanuit een exactheid een mil- limeterzucht, maar slechts vanuit de sfeer van zijn dichterschap. Als gevolg van de door hem gesignaleerde foutieve benadering zijn dan ook naar de spre ker meende de intelligentste Bilder- dijk-biografieën tegelijk ook de domste. „Bilderdijk is" aldus meende dr. Meijer „niet de reactionair, die de gangbare geschiedschrijving in hem ziet. Hij was zijn leven lang een re volutionaire geest, in voortdurende strijd tegen de rationalistische sfeer van zijn tijd." Men moet de dichter zien als een voortdurende non-conformist, wiens ver dienste het is professor Gerard Brom heeft hierop reeds gewezen dat hij in een strijd tegen de dageraad van de 19e eeuw het Christendom heeft over gedragen en hieraan nieuwe impulsen heeft geschonken. „De heer van Teisterbant was geen dominé," zo riep dr. Meijer uit, „maar meer dan welke dominé heeft hij een levende kerk achtergela ten. Hij was evenmin omkleed met een professorale toga, maar heeft meer dan welke hoogleraar uit zijn tijd een school achtergelaten, die nieuwe impulsen, ook aan de weten schapsbeoefening gaf." Bilderdijks ka rakter was verankerd in een vast ge loof waardoor hij in zijn tijd een negativist, een strijder tegen alles voor onze cultuur positieve resul taten bereikte. De tentoonstelling geeft een indruk van de boeiende en bewogen levenslijn van mr. Willem Bilderdijk, zich somtijds op grond van een vermeende af stamming noemende „Heer van Tei sterbant". Er zijn talrijke portretten, miniaturen en silhouetten, van de dich ter en van diens familieleden, vrienden, leerlingen en geestverwanten. Men ziet er voorwerpen, betrekking hebbend op Bilderdijk: een ziekenstoel als gevolg van een voeteuvel was de dichter, een vroegrijp kind, van zijn zesde tot zijn achttiende jaar gedoemd tot een aan huis gebonden leven zegelringen, genea logieën en wapentekeningen van de dich ter, handschriften van diens gedichten, afbeeldingen van Bilderdijks geboorte huis (Westermarkt 12, Amsterdam) en van diens sterfhuis (Groote Markt, thans de middelste gevel van café-restaurant Brinkmann, te Haarlem). Uit de jeugd- en studentenjaren van Bilderdijk treft men voorts bundels gedrukte prijsver zen aan, evenals „vriendenrollen", een college-dictaat, zijn Leidse doctorsbul en dissertatie uit 1782. Daarop volgt de levensperiode van de dichter als advocaat en als deelnemer in de politieke strijd van zijn dagen. Hieruit blijkt weer Bilderdijks non-con- formisme. In tegenstelling tot de op vattingen van de leidinggevende klasse aan het einde van de 18e eeuw ten on zent, was Bilderdijk evenals trou wens zijn vader vurig Drinsgezind. Een prent van het Rotterdamse vis wijf Kaat Mossel, aanstookster van Oranje-gezinde velletjes en deswege door haar geestverwant Bilderdijk als advocaat gerechtelijk verdedigd, herin nert hieraan. Na de omwenteling van 1795 weigerde Bilderdijk als advocaat de vereiste eed van trouw aan het nieu we bewind af te leggen. Zijn in ge schrifte geuite minachting voor deze re gering maakte Bilderdijks uitzetting spoedig noodzakelijk. Stukken, die hier aan herinneren, zijn op deze tentoonstel ling te zien. De jaren van Bilderdijks ballingschap (17951806) waren een gevolg van zijn politieke houding. In deze levensperio de gaf de dichter blijk van een ver wonderlijk groot creatief vermogen met verschillende poëziebundels. De exposi tie, die ook uit deze periode curiosa be vat, toont het bijbelblaadje, waarop Bil derdijk zijn „vrije" echtvereniging met Katharina Wilhelmina Schweickhardt heeft aangetekend, enige jaren vóór de oificiële ontbinding van zijn eerste hu welijk. Vervolgens geeft de Bilderdijk-tentoon stelling een beeld van de jaren van teleurstellingen en miskenning (1806 1817) van de dichter. Toen ex-stad houder Willem V in 1806 zijn aanhan gers van hun eed van trouw had ont slagen, keerde Bilderdijk terug naar Holland. Voor zijn biografen is des dich ters plotselinge conformisme aan het toenmalige bewind (de regering van koning Lodewijk) enigszins problema tisch. De expositie bevat een brief van 's konings secretaris, waarin Bilderdijk destijds blijkbaar als de eerste dich ter des lands beschouwd verzocht wordt een Ode op Napoleon te dichten. Interessant zijn op de expositie ook de door de dichter als leermeester in de Nederlandse taal van koning Lode wijk samengestelde Hollands-Franse zinnetjes. De teleurstellingen bleven vooral later niet uit: koning Willem I verleende Bilderdijk niet het door de dichter zo vurig begeerde professoraat aan de Leidse Universiteit. Buiten enig verband hiermede begint de dichter in het najaar van 1817 zijn beroemde priva- tissimum over de vaderlandse geschie denis. Ook van deze, tot 1827 durende, periode uit Bilderdijks leven geeft de tentoonstelling een indruk. Er zijn por tretten van Willem van Hogendorp, Isaac da Costa, mr. G. Groen van Prinsterer, Jacob van Lennep, Willem de Clercq, Abr. Capadose en andere leerlingen van Bilderdijk. Voorts zijn herinneringen aan de laatste levensja ren van de dichter tentoongesteld. Met tal van citaten uit gedichten en proza vanBilderdijk geeft de ten toonstelling voorts een indruk van "diens karaktereigenschappen ov< drevenheid, ijdelheid, verlegenheid en minderwaardigheidsgevoel, neurasthe nie en nervositeit, hulpvaardigheid en vervolgingswaan, afkeer van het Le ven, trots, zelfstandigheid van oor deel, plichtsbetrachting, boetedrang en overgave aan God. Uit het geëxpo seerde blijkt dat Bilderdijk behal ve de hiervoor geschetste uiterst ge compliceerde persoonlijkheid ook een middelmatig tekenaar is geweest. Tot en met 30 januari blijft de Bilder dijk-tentoonstelling toegankelijk. In de eerste klasse van de geweste lijke basketbal-competitie zijn bij de dames enkele belangrijke wedstrijden gespeeld. Het Antiiopen-team behaalde tegen het Rotterdamse Schilperoord een 3819 overwinning, nadat de Antilopen dames gedurende de gehele wedstrijd een voorsprong hadden. De Haagse da mesderby tussen Te Werve en Pro pellers eindigde in een 2916 zege voor Te Werve, waardoor dit team zich in de kopgroep handhaafde en Propel lers thans de laatste plaats heeft over genomen van Antilopen. Bi) de heren kwam Flamingo's in de Haagse Hout- rusthallen zaterdagavond in het veld tegen Punch uit Delft en dank zij een fraaie 6548 overwinning konden de Haarlemmers weer een plaatsje op schuiven op de ranglijst, zodat Flamin go's thans geheel in veiligheid is. Ook Sportclub Haarlem moest de uit reis naar de Houtrusthallen maken, doch was niet zo gelukkig beslag te leggen op beide winstpunten. De gast heren wonnen met 2823 na een wed strijd die slecht werd gearbitreerd. Door deze nederlaag zal de strijd voor de bezetting van de onderste plaats in de heren overgangsklasse A thans nog slechts gaan tussen Sport club Haarlem en IHJ. eengebracht. Nu deze mijlpaal bereikt is, zal aan alle patiënten van Herwon nen Levenskracht een blijvende herin nering gegeven worden. De tbc-patiënten zullen in de toe komst niet alleen een geldelijke bijdra ge voor de kleding ontvangen, die zij nodig hebben voor hun opname in een sanatorium, maar Herwonnen Levens kracht zal zich ook met hun nazorg gaan bezighouden. De patiënten, welke in rusthuizen worden opgenomen, zullen gratis verpleegd worden. Hun zal daar enboven het reisgeld worden vergoed. Ook aan de reumabestrijding zal Her wonnen Levenskracht veel aandacht besteden. De voorzitter wekte de aanwe zigen op, veel andacht te besteden aan 't op, veel aandacht te besteden aan het ziekenbezoek. Ook wees hij op het be lang van een goede samenwerking met de K.A.B. Van belang is ook de opleiding tot gezinsverzorgsters, die voor vele meis jes uit een KAB-milieu een mooie werk kring betekent. Herwonnen Levens kracht dient een Gezinsbeweging te worden. Tot lid van de adviescommissie voor het nieuwe district Haarlem van Her wonnen Levenskracht werd benoemd de heer A. Overtoom. De heer L. Luisterburg, propagandist voor het district Haarlem, hield vervol gens een inleiding, waarin hij het belang onderstreepte van landelijke acties voor Herwonnen Levenskracht. De katholieke bejaarden in Haarlem wacht weer een drukke tijd. Op 16 januari komt de geestelijk adviseur, kapelaan Van Zijp in ,,'t Stoofke" een lezing met lichtbeelden houden over de bedevaart naar O. L. Vrouw van Banneux. Tijdens de bijeenkomst wor den inlichtingen verstrekt aan degenen die aan de bedevaart wensen deel te nemen. Op 15 februari komen de „Spelers van Sint Frans" voor de Katholieke Bejaar- denbond een opvoering geven van „Je kunt 't toch niet meenemen" en op 31 januari wordt door een bedrijfstoneel- gezelschap in de grote zaal van gebouw Sint Bavo 's avonds om half acht een cabaretavond verzorgd. Op woensdag 16 januari zal rector De Wit in de kapel van de Zusters aan de Koningstraat om 9 uur s' ochtends de maandelijkse H .Mis lezen voor de over leden leden van de Bond. Met ingang van 15 januari wordt de bejaardensociëteit niet langer meer gehouden in de Lingestraat. maar in het gebouw van „Jongensstad" aan de Eemstraat nummer 6. Ter opening wordt morgenavond om half acht door een toneelclub uit „Jongensstad" een toneeluitvoering gegeven. De eerste sociëteitsmiddag wordt vrijdag 18 januari gehouden van 2 tot 5 uur. Voortaan vindt dan ieder dinsdag en vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur een sociëteitsmiddg plaats. Naar wjj vernemen, zullen de Zandvoortse middenstandsverenigingen („de Hanse" en de Handelsvereniging) zich binnenkort tot de gemeenteraad wenden inzake de plaats die zal wor den gekozen voor het eindpunt van de autobusdienst Amsterdam - Haarlem - Zandvoort. De middenstand is namelijk ernstig verontrust door geruchten, als zou de directie van de N.Z.H.V.M. er o; aandringen dat het parkeerterrein nabij de watertoren als bus-station zal worden aangewezen. Dit zou betekenen, dat een belangrijke stroom van bezoe kers van de badplaats buiten de dorps kern zou worden geleid; de winkeliers van de Haltestraat en de Kerkstraat voelen zich daardoor in hun zaken be dreigd. Het is niet de eerste maal dat deze kwestie in Zandvoort beroering wekt. In het voorjaar van 1954 werd gespro ken over de mogelijkheid, om de auto busdienst van Haarlem uit over de Bloemendaalse zeeweg te voeren naar de boulevard van Zandvoort. Ook dan zouden de bus-passagiers buiten de dorpskern worden gehouden. In die da gen was er nog weinig positiefs bekend over het maken van een tunnel onder de spoorlijn bij Heemstede-Aerdenhout. Men wilde de stagnatie bij die spoor wegovergang, die een regelmatige uit voering van de dienstregeling van de a„tobuslijnen vooral in de zomermaan den ernstig zou bedreigen, vermijden door de bussen over de zeeweg naar Zandvoort te laten riiden. „De Hanze' en de andere midden standsverenigingen hebben toen aan de gemeenteraad van Zandvoort hun bezwaren tegen deze gang van zaken kenbaar gemaakt. De raad sprak zich in maart 1954 eenstemmig uit voor het „Zwarte veld" als eindpunt van de autobusdienst Amsterdam- Haarlem-Zandvoort, waarbij deze busdienst zoveel mogelijk langs de Zandvoortselaan zou moeten worden geleid. De voortvarendheid waarmede aan de ophoging van de spoorbaan bij Heemstede-Aerdenhout wordt gewerkt, heeft het gevaar voor omlegging van de autodienst over de Zeeweg gro tendeels weggenomen. Het eindpunt is weer in discussie gekomen, omdat het onmogelijk is, terstond na opheffing van de tram, het busstation op het „Zwarte veld' in gebruik te nemen. Dit Zwarte veld ligt namelijk enkele honderden me ters oostelijk van het huidige tramsta tion Zandvoort, en wordt door de tram baan doorsneden. Met de aanleg van dit busstation en de toegangsweg daar heen (die men van de Zandvoortselaan, lang het „Huis in de duinen" over de trambaan heeft gedacht) kan men eerst na opheffing van de tram begin nen. anneer de tram op 1 september verdwenen zal zijn, zullen er nog ette lijke maanden verlopen voor de wer ken, welke met de vestiging van het bus-station verband houden, gereed zijn. In die tussentijd zullen de bussen naar een ander punt moeten worden geleid en men denkt daarbij aan het parkeerterrein bij de watertoren. Dit ligt in de onmiddellijke nabijheid van het strand hetgeen een gemak be tekent voor de strandbezoekers maar buiten het winkelcentrum van Zandvoort. Vele dagjesmensen plegen hun kleine inkopen in Zandvoort te doen na aankomst met de tram. Voor hen wordt het er niet gemakkelijker op, als zij buiten de dorpskern wor den gebracht, zij zullen dus een hal te eerder moeten uitstappen. De win keliers hebben daar geen grote ver wachtingen van; hun hoofdbezwaar wordt echter ingegeven door de vrees, dat het tijdelijk bedoelde auto busstation bij de watertoren een de finitief karakter zal krijgen; vandaar dat zij andermaal aan de gemeente raad een uitspraak in deze kwestie vragen. Onder regie van Jan Kraakman komt de r.-k. Gemengde Tonelvereniging „St.-Genesius" vrijdag 18 januari in de Haarlemse stadsschouwburg met een voorstelling van „Jij weetjij weetwat ik niet weet een blijspel door A. van Zuylen. Professor ir. H. T. Zwiers zal voor de kring Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst (Bond van Nederlandse Architecten) een tweetal lezingen houden over het onder werp „Enkele grepen" uit de moderne bouwtechniek. De kringbijeenkomsten worden gehouden bij Brinkmann op de woensdagen 16 en 13 januari. Zaterdagmiddag om half vijf is een wielrijdster op de Schoterweg, hoek Kloosterstraat aangereden door een bromfietser, toen zij linksaf sloeg zon der voldoende acht te slaan op het achteropkomende verkeer. De vrouw, de 49-jarige M. van W., liep een her senschudding op en werd ter verpleging in het Grote Gasthuis opgenomen. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) In uw editie van 10 januari lazen wij op de frontpagina dat Eden aftrad mede om de mislukking van zijn Suez- politiek. In hoeverre is die politiek ech ter mislukt? Met jongens die zo van kantoor en fabriek kwamen heeft Eden de usurpator Nasser met zijn opge zweepte miljoenen en Russische wapens in weinig dagen een sleutelpositie ont nomen, dientengevolge het door de Fransen gegraven Suezkanaal via de Uno aan de vrije wereld teruggeschon ken. Alleen moreel gezien lijkt mij dit een overwinning van de allereerste orde. Dat het beeld van De Lesseps uiteinde lijk toch van zijn voetstuk viel, danken wij aan Amerika en Labour, ja, aan al degenen die niet alleen geen waar dering konden opbrengen voor wat Enge land en Frankrijk voor het westen of ferden doch hen ook in de rug aanvie len. In die zin is Edens politiek inder daad mislukt. Die mislukking danken wjj niet aan Eden maar dankt Eden nog aan ons. J. A. Bomans, „Elba", Heemstede. Advertentie ir het zenuwsterkend tonicum Koning Hoessein van Jordanië heeft een nieuwe politieschool geopend in de Jordaanse hoofdstad Amman. Na afloop inspecteerde de koning de school en onderhield zich met enkele cadetten. Hier ziet men de koning het traditionele lint doorknippen. Zondag heeft de trekking plaats ge vonden in serie D van de loterij, die het parochieel orgelfonds heeft georga niseerd ter voorbereiding van de vie ring van het 25-jarig bestaan van de parochie van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand te Santpoort. Het te levisietoestel is gevallen op lot nr. 1930. De vijf waardebonnen van 20 komen in het bezit van de houders van de loten 265, 328, 358, 1504 en 2171. De trekking in serie E, waarvoor de loten nu ver krijgbaar zijn, vindt plaats op zondag 17 februari. Onder de inspirerende belangstelling van tientallen biljartvrienden heeft het D.E.S.-lid A. Corver zondagavond in de clublokaliteit van de B.V. 't Centrum de libre-titel van ht district Haarlem veroverd. In produktiviteit was hij de ware kampioen. Gesteund door een on wrikbare wedstrijdmentaliteit en een zelden falend gevoel voor stoten via de banden heeft hij spelers, die wellicht het librespel beter tot hun recht laten komen, die meer „vakman" zijn, gena deloos van de tafel gecaramboleerd. Dit toernooi voor eerste klassers is enigszins beneden de verwachtingen gebleven. Van de acht deelnemers heeft niemand weliswaar beneden het mini mumgemiddelde 4.50 gespeeld maar het was meer het spelpeil, dat velen heeft teleurgesteld. Bij uitzondering hebben de arbiters series kunnen au nonceren, die systematisch waren op gebouwd, met gevoelig kleinspelkunst of afgemeten „verzamelingen". De meeste spelers dreven op hun routine en „afspeelkunst", waarbij zij te veel het oog hielden op het kunnen van de tegenstander. Als deze eerste klassers vrij uit gaan caramboleren, zonder angst voor het laten liggen van de po sitie, komen er aanzienlijk hogere sco res in de boeken. Wij spraken hierboven van de mééste spelers. Niet allen. H. van Meeuwen oord van Ado heeft namelijk getoond meer in zijn mars te hebben dan al leen bandspeltechniek uit de „oude doos". Hjj stond na drie partijen met nul punten kansloos op de onderste plaats, maar wist zijn resterende vier wedstrijden met veel ajlure te winnen. In plaats van zich aan te passen aan het grote spel van de anderen waar toe hij overigens door zijn kleine pos tuur moeilijk in staat is heeft de Dinsdagavond 15 januari zal de KAB- afdeling Haarlem haar wetgevende ver gadering houden in gebouw Sint Bavo, aanvang te acht uur. De agenda ver meldt: de installatie van de geestelijke adviseur, kap. W. Akkermans, de in wijding van de nieuwe vlag. de behande ling der ingekomen voorstellen en die der begroting voor 1957. Ado-man een kaarsrecht spoor getrok ken van gedegen series ,met verstand en maatgevoel geconstrueerd. Zo luk te het hem een achterstand van bijna 100 caramboles in te lopen in zijn par ty tegen de Beverwjjker Koopman. Van Meeuwenoord legde in dit treffen een gave reeks van 94 op het laken, de hoogste van het toernooi en tevens de fraaiste. De eindstand luidt: A. Corver (DES) 1339 224 41 5.93 9: W. van Nassau (Hof van Holland) 1293 236 57 5.47 9; H. van Meeuwenoord (ADO) 1146 211 94 5.43 8: E. Koopman (Scheywijck) 1245 235 43 529 7; L. Eng- werda (OVS) 1257 225 47 5.58 6: M. Heiligenberg (DES) 1329 252 41 5.23 6; T. Kroon (Park Sociëteit) 1144 248 31 4.61 6; M. van de Putten ('t Centrum) 1219 241 44 5.05 5. Na het cabaretloze theaterseizoen, dat Haarlem thans beleeft, zullen in het sei zoen 19571958 Wim Kan en Wim Son- neveld weer in de Haarlemse stads schouwburg verschijnen. Wim Kan komt in november en Wim Sonneveld volgt dan in januari 1958. (Niet otöclêie Koersen) 3% Ned. 1953 31,4, Ned. 1953 3% Ned. 1956 3i/« Ned. 1948 3 ','4 pCt. Ned. 1950 3».'4 Ned. 1954 3V4 Ned. 1955 1 3-3 li Ned 1947 3 Ned 62-64 bei. fac. Insch Grtb 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Hull Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. Mij Ned Scheepv. Unie H VA Dell MtJ. Cert. A'dam 2li .56 1 A'dam '56 n A'dam '56 m Vorig Opening slot 14 r 907® 88% 88% 88 84% 85 86% 86% 84 83% 89% 89% 87% 170 211% 211% 182 316% 204% 288 256% 359 275 233% 234 166.40 166.80 83% 83% 183% 183% 171 171% 173% 172% 97% 99 105 106 95 101% 1017»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3