Zonder waarborg trekken Israëliërs niet verder uit Sinaï terug „Egypte vraagt geen financiële steun van de V.S. Schip mag niet door Suezkanaal Minstens 20 doden bij relletjes in Roemenië Felle protestantse betoging Mei ingang van L november van GenHasselman legt functie bevelhebber neer Gen. majoor G. J. Lefèvre de Montigny volgt hem op GOMULKA STAAT VOOR PROBLEMEN Schepen in moeilijkheden S.U.S. maakt de eerste serie prijzen bekend BEN GOERION VERKLAART: il IS - v - mt M Films boven 14 voor T.V. Missie naar Hongarije Wapenhandel op de West-Veluwe Twee artiesten op Java verdwenen Kolossale rivierdam in Indië Ravijn-overspanning SSl Pieter van der Meer aan altaar Koperen ooievaar MAANDAG 14 JANUARI 1957 PAGINA Het gehele Israëlische kabinet heeft zich achter de politiek van premier Ben Goerion geschaard om de Israëlische troepen niet verder uit het schiereiland Sinaï terug te trekken, voordat afdoen de waarborgen zijn ontvangen voor de vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba. De Isra ëlische regering zal ook niet wij ken, indien de Amerikaanse regering economische sancties tegen Israël zou willen toepassen om het te dwingen tot een on voorwaardelijke terugtrekking van Zijn strijdkrachten. Van welinge lichte zijnde wordt te Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering terzake reeds druk op Ben Goerion heeft uitgeoefend. De diplomatieke vertegenwoordi gers van Israël in het buitenland en hij de Verenigde Naties trach ten thans meer dan een derde gedeelte van de afgevaardigden naar de volkerenorganisatie op hun hand te krijgen, want voor het aankondigen door de Ver enigde Naties van economische sancties tegen Israël is tweederde meerderheid nodig. Nieuw succes voor Nederlandse bergers in het Suezkanaal In de toekomst plastic tanks 5? gmm Tegen benoeming van katholieke burgemeester van Den Haag I r Overeenkomst van N. T.S. met staatssecretaris 175 lassers staken bij Wilton-Fijenoord Tsjoe En Lai in Warschau Noor doo ster storm Inval in boerderij Brand in strokartonfabriek Verkiezingen Nieuwj aarsreceptie ten hove Benoeming bisdom Rotterdam Benoemingen bisdom Haarlem Wéér dat schroeiend, brandend maagznnr. Tijd voor 'n paar Kennies 1 20.000 voor 0.20 Kostbare vergissing Drijvende mijn De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft deze week in de commissie voor buitenland se zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat indien de Bussen het Midden-Oosten in hun macht zouden krijgen, dit de grootste overwinning zou zijn die zü ooit kunnen behalen. Zij zouden dan Europa zonder oorlog in hun macht hebben gekregen. De tekst van de verklaring van Dulles is zaterdag gepubliceerd. Hij drong er bij de commissie op aan het plan van Eisenhower inzake het Midden-Oosten te aanvaarden. „De Sovjets vergroten hun activiteit in het gebied zeer snel en de tijd waarbinnen wjj doelmatig kunnen handelen is niet van heel lange Een Indisch vrachtschip met thee voor Egypte moet op bevel van de Egyp tische politie buiten de haven van Suez blijven omdat het Britse officieren heeft, aldus heeft het Egyptische blad „AI Massaa" gisteren bericht. Volgens het blad is het bevel gegeven toen men vernam dat de kapitein en vier andere officieren Britten zijn. Het schip, dat volgens het blad „Indian Shepherd" heet, is onder de hoede van de Egyp tische marine twee mijl buiten de ha- Ven van Suez gebracht en moet daar gelost worden. De kapitein, die onder bewaking blijft totdat het schip de Egyp tische territoriale wateren heeft verla ten, heeft „beloofd gevolg te geven aan het bevel", aldus deelt „Al Massaa" mee. Lloyds maakte bekend, dat er geen schip onder genoemde naam bij haar is ingeschreven. (Keuter) Onder leiding van de Nederlandse gezagvoerder J. M. Lolkus uit Rotter dam hebben bergers in dienst van de Verenigde Naties zaterdag het westelpk deel van de brug over het Suezkanaal bij El Ferdan gelicht. Met dit werk was men woensdag begonnen. Het oos telijk deel van de brug werd op 4 januari uit de vaargeul verwijderd. Generaal Wheeler, die namens de V.N. het ber gingswerk leidt, was tegenwoordig bij de laatste fase van het lichten van het Egyptische schip „Aboukir", dat nabij Suez in het kanaal tot zinken was ge bracht. Volgens gisteren te Wenen binnenge komen berichten zijn minstens 20 doden gevallen bij relletjes tussen Roemenen en de Bulgaarse minderheid van de Roemeense provincie Dobrutsjka die ten oosten van Boekarest tussen de Donau en de Zwarte Zee ligt, aldus berichtten reizigers die gisteren te Wenen aankwa men. Drie steden werden door de Roe meense geheime politie, die uit Boeka rest was ontboden „gezuiverd". In Man- galia, Cernadova en Rasova openden de agenten het vuur op de menigte. De botsingen ontstonden bij demon straties tegen het zenden van gevan gen genomen Hongaarse vrijheidsstrij ders naar concentratiekampen in Do- brutska. Het Westduitse ministerie van defen sie onderzoekt de mogelijkheid tanks van plastic te bouwen. De ex perimenten bevinden zich nog in een eerste stadium, maar deskundigen toetsen reeds super-sterke plastic ma terialen ter vervanging van de pantser beplating op tanks. De deskundigen me nen dat met plastic gepantserde tanks sneller en beter te hanteren zouden zijn dan die met stalen beplating en min der kwetsbaar zouden zijn voor radio activiteit in een toekomstige atoom oorlog. (U.P.) duur", aldus Dulles. Egypte verkeert in een bijzonder moeilijke economische positie Het semi-officiële Egyptische blad „Al Gomhoeria" heeft gisteren Dulles ervan beschuldigd, dat hij in zijn ver klaring voor de commissie van bui tenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden geen nauw keurige inlichtingen heeft verstrekt over de toestand van de Egyptische economie, die volgens het blad „ge zond is en gestaag verbetert". Het blad zegt, dat Egypte niet steunt op zijn handel met Amerika maar op ziin handel met vele be vriende landen. Het toerisme is voor Egypte nooit een bron van inkomsten geweest waarop het kon steunen en de in komsten van het Suezkanaal zijn voor Egypte nimmer hoger geweest dan 1 miljoen Egyptische ponden per jaar; de imperialisten haalden echter meer dan 24 miljoen Egyptische pon den uit de exploitatie van het kanaal, aldus het blad, dat hieraan toevoegt, dat „Egypte niet vraagt om finan ciële steun van Amerika, maar slechts zijn bevroren dollar-tegoed in de V.S. opeist." Deze foto toont, hoe Franse arbeiders steigers en bekisting gereed maken voor het bouwen van de overs panning van een ravijn bij Roselend in de Savoyaanse Alpen, zulks ten gerieve van een in aanbouw zijnde stuwdam. In de matig gevulde Nieuwe Kerk te Scheveningen hebben zaterdagavond drie dominees een getuigenisavond ge leid, belegd door de Vereniging Pro testant Nederland, om te protesteren tegen de benoeming van de katholieke mr. H. A. M. T. Kolfschoten tot bur gemeester van Den Haag. Het meren deel der protesterende Protestanten werd gevormd door Scheveningers, van wie werd gezegd, dat „wanneer zij wer den opengesneden, men zou vinden de Reformatie en Oranje". Met een ongewone felheid van toon trokken de drie dommees P. de Jong (Gereformeerd) Van Ravenswaay (Christelijk Gereformeerd) en Lager- In de abdij te Oosterhout heeft pater Pieter van der Meer de Walcheren zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Zoals reeds eerder werd medege deeld, is generaal B. R. P. F. Hassel man ;net ingang van 1 januari opge- trede- als voorzitter van het militaire comité van de NATO. Het ligt in de bedoeling generaal Hasselman, die op verzoek van de re gering bereid werd gevonden nog na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd in militaire dienst te blij ven, 1 november te ontheffen uit zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber der land strijdkrachten, en op 31 december uit die van voorzitter van het comité ver enigde chefs van staven. Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat generaal Hasselman door zijn wekr in internationaal verband meer dan tot dusverre in beslag kan worden genomen, zal generaal-majoor G. J. Lefèvre de Montigny onder gelijktijdige benr riing tot luitenant-generaal 1 april worden benoemd tot plaatsvervangend chef van de generale staf, bevelhebber der landstrijdkrachten. Het ligt in het voornemen generaal-majoor Lefèvre de Montigny per 1 november te benoemen tot chef van de generale staf, bevelheb ber der landstrijdkrachten. Gillis Johannis Lefèvre de Montigny is 18 december 1901 in Amsterdam ge boren. Van 1938 tot in de meidagen van 1940 was hij chef-staf van de vierde di visie en maakte als zodanig de strijd om de Grebbeberg mee. Van mei 1942 tot mei 1945 vertoefde hij in Duitse krijgsgevangenschap. Na zijn terugkeer was hij tot 1 januari 1947 verbonden aan het militair kabinet van de minis ter van oorlog, waarvan hij tot oktober 1950 hoofd was van de sectie opleidin gen (sectie vijf) van de generale staf. Van 1 oktober 1950 tot 1 oktober 1953 vervulde hij de functie van de chef-staf van het eerste Nederlandse legerkorps. In 1951 was hij tevens tijdelijk toege voegd als chef-staf aan de staf van de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht. In 1952 werd hij bevorderd tot brigade-generaal. Met ingang van 1 oktober 1953 werd hij verbonden aan het hoofdkwartier van de NATO te Fon- tainebleau als waarnemend hoofd van do iogistieke afdeling van de geallieer de strijdkrachten in de centrale sector van Europa. Met ingang van dezelfde datum werd hij bevorderd tot generaal- majoor. 1 november 1955 werd hij be noemd tot eerste sous-chef van de ge nerale staf. wey (Nederlands Hervormd) van leer tegen wat zij noemden de penetratie van Rome. Zij begonnen evenwel alle drie hun inleiding met de plechtige verklaring, dat hun protest niet was gericht tegen de persoon van de nieuwe burgemeester, omdat zulks het gebod der naastenliefde verbiedt. „Het gaat ook niet om de persoon", aldus dr. de Jong. „De benoeming van een burgemeester van Roomsen huize, is een exponent van Rome's penetra tie." De Nederlands Hervormde domi nee Lagerwey zag de benoeming van een katholieke burgemeester als een teken van toenemende verroomsing en van verdere uitwissing van het protes tantse karakter der natie. Een telegram van de volgende in houd werd door de Vereniging Protes tants Nederland namens de gemeente aan het ministerie van binnenlandse zaken verzonden: „De samenkomst van de Vereniging Protestant Nederland te Scheveningen, zaterdag, 12 januari 1957. spreekt haar ernstig leedwezen erover uit, dat zonder dat daarvoor genoeg zame redenen aanwezig zijn, voor het eerst sinds de Reformatie een Roomse burgemeester is benoemd." Dezer dagen is over de toelating voor de vertoning in de Nederlandse televi sieprogramma's van films, die door de centrale filmkeuringscommissie niet voor alle leeftijden zijn goedgekeurd, een be spreking gehouden tussen de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. Höppener, en een de legatie van de Nederlandse Televisie- Stichting, waarin alle omroepvereni gingen vertegenwoordigd waren. Het resultaat van dat onderhoud is geweest, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie thans mede, dat de staatssecretaris voor 1957 er mee heeft ingestemd dat de verant woordelijkheid voor het uitzenden van films, toegelaten voor vertoning aan personen van 14 jaar of daarboven, in nog sterkere mate wordt gelegd bij de N.T.S. en alle omroeporganisaties, die ingevolge het televisiebesluit over zendtijd beschikken. De staatssecretaris zal tijdig op de hoogte worden gebracht van de films, waarvan het voornemen bestaat deze uit te zenden, om daardoor gelegen heid te bieden voor voorafgaand over leg, zo daartoe aanleiding bestaat. Van de zijde van de N.T.S. is voorts toegezegd de films, die min der geschikt zijn voor vertoning aan jeugdige kijkers, niet voor 21 uur uit te zenden, waarbij voorts is afge sproken, dat eenzelfde gedragslijn zal worden gevolgd bij het vertonen van toneelstukken en andere programma's wélke daartoe aanleiding geven. Het bovenstaande komt meer op een voorlopige algemene toestemming, op grond van artikel 4 derde lid van het televisiebesluit 1956, tot het uitzenden van films, die niet voor alle leeftij den zijn toegelaten, mits aan evenge- noemde voorwaarden is voldaan. Zaterdag heben ongeveer 175 las sers op de werf bij Wilton-Fijenoord in verband met gerezen moeilijkheden het werk neergelegd. Aangezien zij zich, na onderhandelingen met de directie, niet tevreden gesteld voelden, namen ze collectief ontslag, dat echter door de directie niet werd aanvaard. Deze be schouwt het conflict als een staking. De groep stakers omvat de helft van het aantal lassers op de werf. Vanmorgen zijn de lassers inderdaad niet op het werk verschenen. Naar wij nader vernemen gaat het hier om een spontane actie, welke voornamelijk een gering verschil van betaling tussen de verschillende groepen arbeiders betreft. De leiding van de actie zou, naar het schijnt, door de E.V.C., overgenomen zijn. De drie grote vakbonden zullen slechts bemiddelen, indien zij door de directie van „Wilton-Fijenoord" uitgenodigd worden. Het politbureau der Poolse commu nistische party is, naar United Press van betrouwbare zijde verneemt, voor een spoedzitting bijeengeroepen. Naar verluidt houdt deze stap verband ener zijds met de rede van de Chinese pre mier, Tsjoe En Lai, anderzüds met de toenemende agitatie der niet-com- munistische partijen in het zicht van de verkiezingen, die op 20 januari wor den gehouden. De kern van Go- mulka's probleem schpnt te liggen in het feit, dat de rede van Tsjoe En Lai, welke hy zaterdag in Warschau heeft gehouden, de Poolse leiding tot gehoor zaamheid aan Moskou heeft opgecom mandeerd, al geschiedde dit dan in de vorm, dat het werd voorgesteld alsof alles reeds in orde was. De Chinese leider zei in zijn rede onder meer, dat er in de betrekkingen tussen so cialistische landen soms abnormale verhoudingen kunnen ontstaan, maar het belangrijke is, voor ogen te hou den, dat alle socialistische landen ver enigd zijn in een gemeenschappeiyk doel en dat er geen fundamenteel ge schil of conflict tussen hen bestaat. De moeiiykheden tussen Polen en de De noordooster storm heeft zondag enige schepen ir> moeiiykheden gebracht Zondagmorgen om half zes verliet de sleepboot Titan van Bureau Wijsmul ler de haven van IJmuiden om een wed loop aan te gaan met de Franse sleper Jean Bart uit Boulogne. Het Liberi aanse vrachtschip cormorant van 7.427 brt. was oostelijk van Harwich aan de grond gelopen. Toen beide slepers vlak- bii waren kregen zij van de Liberiaan te horen, dat hun hulp niet meer nodig was. Nadat de Titan toch nog even pools hoogte was gaan nemen, kwam er een noodkreet van de Nederlandse kust vaarder Tiny, een in 1953 gebouwd schip van 496 brt. De Tiny was uit Huil vertrokken met stukgoed en bestemd voor Malmö in Z eden. By het verlaten van de mond van de Humber was het schip echter aan de grond gelopen. De Tiny is eigendom van de rederp J. de Vries in Groningen. Aan boord bevindt zich een bemanning van 10 koppen. Kapitein J. A. Smit liet we ten. dat hij om 4 uur, bü hoog water, zou proberen op eigen kracht vlot te komen. Toen dit niet gelukte, werd met de Titan een contract afgesloten op Lloyds open form. De kapitein meldde, dat aar boord alles wel was. Het was er slecht weer. Zondagavond omstreeks negen uur stond het schip volkomen droog. De sleepboot Holland van de rederij Doeksen op Terschelling is zondagmid dag uitgevaren om assistentie te ver lenen aan de Duitse coaster Agricola van de Washbay Co., een scheepje van 499 ton. De Agricola had op het zoge naamde Zwarte Bankje op 53.20 graden N.B. en 3.53 graden oosterlengte, ma- chineschade gekregen en dreef stuur loos in windkracht acht. In de avond was de Holland bü de Agricola en werd vastgemaakt. Het doel is Cuxhaven. Om half elf zondagavond meldde het Panamese schip Somalegra, een schip van 5660 Drt. en gebouwd in 1928, dat het in moeilijkheden was komen te ver keren. De positie was ongeveer tien mijl benoorden Groningen. Daar geen Nederlandse sleepboten meer beschik baar waren, is de Duitse sleepboot See- falke uitgevaren om het schip op sleep touw te nemen. Hij zal proberen hem naar Embden te brengen. Ook de red dingboot Insulinde is uitgevaren. De Edese politie heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen een landbouwer te Lunteren wegens handel in vuurwa pens en munitie. Twintig personen, die wapens van hem hadden gekocht, kre gen eveneens een proces-verbaal. Het was de politie opgevallen, dat er op de west-Veluwe vry veel pistolen en revolvers zonder vergunning voor- h an den waren. Toen er voldoende aan wijzingen waren, dat de landbouwer er in handelde deed de politie een in val in zpn bedrijf, waarby assistentie werd verleend door met myndetectors uitgeruste manschappen van de mpn- opruimingsdienst, om het zoeken in de hooibergen, loodsen en schurer wat te vergemakkelijken. Dank zij de detec tors vond men tenslotte ondei in een hooiberg een pistool, een revolver en een kist met patronen, waarna de land bouwer bekende in de afgelopen tijd tal van vuurwapens te hebben verhan deld. Nog ongeveer twintig pistolen en revolvers, alsmede een partij patronen konden bij verscheidene personen op de Veluwe worden achterhaald en in be slag worden genomen. Volgens de man kocht hij de wapens op van hier te lande verblijvende Ame rikaanse, Canadese en Engelse mili tairen. Een impresario te Singapore, Donald Moore, heeft meegedeeld, dat twee voormalige leden van het Sadlers Wells Ballet, die in Singapore zouden optre den, „verdwenen" waren. Hp zei: „Ik ben geneigd aan te nemen, dat zij in Midden-Java moeten zijn gestrand. Zij zijn gewoon verdwenen. Ik heb naar hun agent in Djakarta geschreven, maar vergeefs." Het betreft Anthony Burke en mej. San Fang Tjiok, die vrijdagavond en vanavond in Singapore zouden optre den. De impresario zei niets van hen gehoord te hebben sedert hp regelingen met hen getroffen had voor hun ver trek naar Indonesië drie maanden ge leden. Indonesische consulaire functionaris sen beschikten niet over inlichtingen. In de strokartonfabriek De Een dracht te Appingedam is zondagmorgen door een brand vrp ernstige schade ontstaan. Het bedrpf kwam daardoor vandaag volkomen stil te. liggen. Men hoopt morgen het werk te kunnen her vatten. Sovjet-Unie waren verdwenen, aldus Tsjoe En Lai. Dit is een grote inspi ratie voor andere volken, die voor vre de en socialisme strpden. „In de ge schiedenis hebben alle heersende klas sen fouten gemaakt, maar alleen de werkende klasse is in staat fouten te herstellen," aldus Tsjoe. Hp verklaar de dat zpn regering hem had belast met een missie naar Polen en Honga- rpe om door persoonlpk contact te hel pen bp de versterking van de banden tussen de socialistische landen. Aangezien er een aanzienlijk anti- Russisch ressentiment in Polen heerst, kan een voorstelling '-an zaken, alsof de verhouding tot de Sovjet-Unie uit stekend is, slechts onrust teweegbren gen Ten overvloede was de strekking van Tsjoe's rede, dat Rusland de lei ding van het communistische blok heeft, terwp] Gomulka zich alle moei te heeft gegeven om de Polen ervan te overtuigen dat Polen en Rusland ei kaars soevereine gelijken zijn. slechts verbonden door hun gemeenschappeiyk socialisme. Bp dit alles komt, dat de verkiezin gen voor de deur staan en dat de be richten, die de Poolse hoofdstad over de verkiezingscampagne bereiken, niet geheel geruststellend zpn. Berichten ovc vechtpartUen, anti-semitische uit barstingen, ernstige baldadigheid en zelfs lynchpartijen zpn aan de orde van de dag. De stemming on der de bevolking keert zich meer en mettegen de communistische party, die geieidelpk aan de tendens vertoont, de methodes uit de tpd vóór Poznan wfpr te willen toepassen. Op vele plaatsen wordt gepoogd, de kiezers te pressen om op de communisten te stemmen, zulks met de toespeling, dat w'e anders stemt een verrader is. Er wordt veel geld uitgegeven aan de op bouw van het politieapparaat, geld dat velen liever uitgegeven zouden zien aan verboging van de volkswelvaart. Ook dit wekt ontstemming. Woensdag zal in het koninklijk paleis te Amsterdam de nieuwjaarsreceptie voor de leden van het corps diplomati que worden gehouden. De Prinses Irene-brigade zal de erewacht vormen. Ook de koninklijke militaire kapel zal aanwezig zpn. Vóór de receptie, welke om twaalf uur begint, zal H.M. de Koningin te kwart voor elf ten paleize de Japanse gezant, de heer Akira Ohye, ter overhandiging van zpn geloofsbrie ven ontvangen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft tot kapelaan te Zwijndrecht benoemd de weleerw. heer W. H. de Munck, die kapelaan was te Leimuiden. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H. Joseph) de weleerw. heer H. van 't Hart, tot kapelaan te Bovenkarspel de weleerw. heer P. G. B. Ruiter en tot ka pelaan te Hoofddorp de weleerw. heer S. Besseling. Advertentie Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterp verkoopt men U Rennies graag. Tijdens de zaterdagavond gehouden radio-uitzending van de K.R.O. met de uitslagen van S.U.S. 3 hebben zich reeds enkele prpswinnaars gemeld, on der wie de heer P. Kikkert uit Amers foort. De heer Kikkert, die zich zondag bij de S.U.S.-leiding te Rotterdam aan diende, is stoffeerder'behanger van be roep en heeft vier kinderen. In 1929 won de heer Kikkert reeds een prijs uit de staatsloterij ten bedrage van f 1000. Tijdens het bezoek aan een van zpn cliënten, kocht de heer Kikkert een lot van een gulden. De heer Kik kert. die slechts één coupon van zijn lot, bestaande uit vijf coupons, aan de organisator behoefde af te staan, merkte op. dat hij volgende week weer een prijs hoopt te winnen. Bijvoorbeeld een televisietoestel of een auto. Voor 20 cent stelde de heer Kikkert zich nu in het bezit van f 20.000 en verder van een stofzuiger, twee solex-rijwielen, een naaimachine ter waarde van f 734, een tafel en een vloerkleed, twee jaar lang dagelijks diverse soorten kaas en even eens twee jaar dagelijks een pakket versnaperingen. Op alle verkoopadressen in den lande zijn voor het controleren van prijzen trekkingslijsten waarwezig. Zaterdag 19 januari volgt de tweede uitzending. Premier Nehroe van Indië heeft gister avond het grootste waterbouwkundige werk, dat tot dusver in zijn land is on dernomen, de Hirakud-dam in de Maha- madi-rivier, 15 km van de stad Sambal- pur in de staat Orissa. in werking re- steld. De dam zelf is negen km lang. Het bouwsel steekt ruim 90 meter boven de bodem van de rivier uit. Door een druk op de knop deed Nehroe tientallen schpnwerpers aanflitsen, die het kolos sale bouwwerk in een felle gloed plaats ten. Op hetzelfde ogenblik gingen de overlaten open en vloeide het water in de irrigatie-kanalen. Het doel van de Hirakud-dam is drie voudig: het voorkomen van overstro mingen, irrigatie van een grote opper vlakte landbouwgrond en het opwekken van hydro-elektrische energie. De bevol king in de omgeving zal voortaan twee maal pei jaar kunnen oogsten, inolaats van één maal. De installaties voor het opwekken van elektriciteit zijn van Britse makelp, de andere technische uit rusting komt uit Duitsland. De bouw van de Hirakud-dam heeft geheel onder leiding van Indische ingenieurs plaats gehad (UP' Een jongeman betaalde dezer dagen in een Apeldoornse rijwielstalling met twee stuiverstukjes. Tenminste dat dacht men. Maar toen men 's avonds de ont vangsten natelde bleek, dat men twee gouden tientjes als betaling had aange nomen. De gouden munten zpn van het jaar 1877 tn dragen de beeltenis van koning Willem IH. De jongeman, die de kostbare vergissing maakte, heeft men in de rijwielstalling niet meer te rug gezien. Althans is er niemand in de stalling geweest, die repte over een vergissing bp het betalen van het ver schuldigde bedrag voor het bewaren van zijn stalen ros. Zondagmorgen werd de scheepvaart ge waarschuwd. dat om kwart voor elf een drijvende mijn was gerapporteerd op 52.50 graden Noorderbreedte en 4.04 graden Oos terlengte. dat is ongeveer ter hoogte van Petten, een 40 mijl uit de kust. Een tweemotorige Ilyushin-14, die door de Russische regering aan presi dent Soekamo van Indonesië is geschon ken, is gisteren in Djakarta geland, be stuurd door een Russische bemanning, aldus meldde radio Moskou. Volgens de radio zal het toestel over enkele dagen formeel aan president Soekamo worden overgedragen. (U.P.) Zaterdag arriveerde bij de dienst Gemeentewerken in Den Haag de grote koperen ooievaar, die een plaatsje zal vinden op het topje van de St. Jacobstoren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5