Amerikaans voorstel aan V.N. Produktie van kernmaterialen voor vreedzame doeleinden Koeznetsov valt Eisenhowers plan scherp aan Het Midden-Oosten heeft beslissende betekenis. MONACO WACHT OP DE SALUUTSCHOTEN Prinses Gracia breit alleen maar gele kleertjes Mislukte overval op taxichauffeur Stormvloedkering in aanbouw Dulles tot Senaatscommissies: „Oprechte vriend" De Sovjet-voorstellen KhroesjtsjevEisenhower is 'n dromer Nieuwe heren, nieuwe tapijten Het weer Schipper wint de Austin Honderd of twintig? De twee daders gegrepen Het program Marokkaanse leider eist stuk van de Sahara op flee MORRIS hejjoteycuiuy! Noorse sokken-kousen-truien DINSDAG 15 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26805 De Verenigde Staten hebben bet mogelijk zou maken alle bern- gisteren bij de opening van een proefexplosies op een veilige ma debat over het ontwapenings- nier te beperken en tenslotte uit vraagstuk in de politieke commis sie van de Algemene Vergade ring der V.N. voorgesteld de toekomstige produktie van kern materialen alleen te bestemmen voor vreedzame doeleinden en haar onder internationaal toezicht te plaatsen. In een vijf punten omvattend ontwapeningsprogram zei de Amerikaanse ambassadeur Henry Cabot Lodge jr., dat zulk een internationale overeenkomst te schakelen. De Russische plaatsvervangen de minister van buitenlandse zaken, Wasili Koeznetsov, die twee resoluties indiende, stelde voor de proeven met kernwapens onmiddellijk te staken en opperde op een ander te bepalen datum een speciale zitting van de Alge mene Vergadering over ontwa pening te convoceren. fpmups Nieuwe Amerikaanse minister De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Jobn Foster Dulles beeft gisteren bij een be spreking van de „Eisenbower- doctrine" op een gemeenschap pelijke vergadering van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen en de strijdkrachten verklaard, dat de buidige crisis in bet Midden- Oosten wel eens van beslissende betekenis in de strijd tussen communisme en vrijheid zou kunnen zijn. In gebieden die aan bet Midden-Oosten grenzen Bulgarije, de Zwarte Zee, de Oekraine, de Kaukasus en Mid- den-Azië zijn Sovjet- land-, zee- en luchtstrijdkrachten zoda nig opgesteld, dat zij op elk ge wenst ogenblik kunnen ingrijpen. Dit feit is niet nieuw, aldus Dulles, doch onder de huidige omstandigheden heeft het een nieuwe betekenis gekregen. De Russische heersers hebben altijd bet Midden-Oosten willen bezitten, aldus Dulles. „Nu scbijnt bet de communistiscbe heersers toe, dat de gebeurtenis sen meewerken en dat een grote overwinning zo goed als binnen bun bereik is. Hun vertrouwen is niet zonder grond," zei de Amerikaanse minister. Zelfverdediging Winters weer Tegenwoordigheid van geest redt Kees de Ruyter Kees de Ruyter, de bekende bil- jartmeester uit Waalwijk, is gister avond in Oosterhout ternauwernood aan de dood ontsnapt toen hij de on bewaakte overweg bij Dorst opreed, juist op het moment dat de perso nentrein BredaEindhoven naderde, die om 21.18 uur uit Breda was ver trokken. De Ruyter zag nog kans het stuur om te gooien, waardoor zijn auto tussen beide sporen kwam te staan. De trein rukte de linker voor kant van de auto af, maar De Ruy ter en zijn vriend Van Boxtel uit Kaatsheuvel bleven ongedeerd. De Ruyter verklaarde tegenover de po litie dat hij voor de overweg was ge stopt omdat hij meende dat uit de richting Tilburg, voor hem links, een trein naderde. Toen hij bemerk te dat het seinlichten waren die hij zag trok hij op, maar verzuimde eerst opnieuw naar rechts te kijken. Tsjechische soldaat vraagt asyl ln Oostenrijk ROND UW KACHEL- Nu de geboorte van de erfge naam (oma Kelly Koopt altKans dat Ket een erfgenaam wordt: zij vindt, dat zij al genoeg klein- docKters Kee ft) of erfgename (oma Kelly Keeft Ket niet voor Ket zeggen) voor de deur staat, scKijnt de caraKinier Pascal Louis wel- Kaast de enige man te zijn, die aan de vooravond van de blijde verwachting Ket hoofd koel houdt. De bovenstaande foto Iaat altKans zien, Koe Pascal Louis er niet eens een overall bij aangetrokken Keeft, doch gewoon in zijn zon dagse uniform Ket enige stuk kanon, dat Monaco rijk is, aan een laatste inspectie onderwerpt. Straks zal Ket opgepoetste wapen ofwel 100 (als oma Kelly' s wens in vervulling gaat) of maar 20 (als Ket een meisje is) saluutscho ten doen Koren en dan Koopt iedereen, dat daarmee dan ook alle problemen van thans uit de wereld zullen zijn geholpen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 0. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-tioogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave val» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. - V. -,<■ 'si! Koeznetsov begon zijn overzicht be treffende de Russische ontwapenings- politiek dat geen nieuwe voorstel len bevatte met een aanval op Eisenhowers plan voor het Midden- Oosten. Dit leidde tot een scherpe woordenwisseling, waarin de Peruaan Victor Andres Belaunde, voorzitter van de commissie, Koeznetsov drie maal vergeefs tot de orde riep en Lod ge protesteerde dat de opmerkingen van de Rus niet ter zake deden en impertinent waren. Zowel de Verenig de Staten als Rusland stelden voor dat de subcommissie van vijf mo gendheden bestaande uit de Ver enigde Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en Canada het ontwape ningsprobleem zou blijven bestude ren. De Britse spreker sloot zich daarbij aan. doeltreffende internationale controle op naleving van de ontwapeningsverplich ting. De Sovjet-Unie, aldus Koeznetsov, is ervan overtuigd dat de toepassing van het ontwapeningsprogram dat thans wordt voorgesteld, de weg zou openen tot de volledige liquidatie van strijd krachten en bewapening van alle types, waarbij de staten slechts zulke militia- contingenten, politie, zouden handhaven als noodzakelijk zjjn om de interne vei ligheid te handhaven en hun grenzen te bewaken. Lodge kwam met het volgende pro gram: 1. Een overeenkomst krachtens wel ke, op een spoedig tijdstip en onder doeltreffende internationale inspectie, alle toekomstige produktie van splijtbaar materiaal uitsluitend gebruikt of opge slagen zal worden voor doeleinden die niets met bewapening te maken heb ben en onder internationaal toezicht zullen staan. 2. Hangende .een overeenkomst om alle kernproefexplosies te beperken en tenslotte uit te schakelen, zijn de Ver enigde Staten ook bereid spoedig me thodes uit te werken om alle kernproe ven vooraf bekend te maken en te re gistreren en om te voorzien in beperk te internationale waarneming van zul ke proeven. 3. Vermindering, onder voldoende in spectie, van conventionele bewapening en strijdkrachten van Rusland "en de Verenigde Staten tot 2.5 miljoen man en die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man. Lodge repte niet van Chi na. Hij zei dat het inspectiesysteem Eisenhowers plan voor luchtverkenning en de stationering van grondeenheden op strategische punten zou moeten om vatten. 4. Faire, evenwichtige en betrouw bare controlesystemen voor ruimte-ex perimenten, onder internationaal toe zicht en met internationale deelneming, om te waarborgen dat toekomstige ont wikkelingen in de ruimte uitsluitend aan vreedzame en wetenschappelijke doeleinden gewijd zouden worden. 5. Geleidelijke invoering van inspec tiesystemen om een waarborg te krij gen tegen de mogelijkheid van een gro te verrassingsaanval. Koeznetsov deelde de Russische voor stellen aldus in: 1. Vermindering van de strijdkrach ten van Rusland, de Verenigde Staten en China in het eerste jaar tot 2.5 miljoen man en die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man, met verdere inkrim ping in het tweede jaar tot 1.5 miljoen wat Rusland, de Verenigde Staten en China betreft, en 650.000 voor Engeland en Frankrijk. Andere mogendheden wor den beperkt tot 250.000 man. 2. Verbod van kernwapens binnen twee jaar en het onmiddellijk staken Van proeven met kernwapens. 3. Vermindering met een derde ge durende 1957 van de strijdkrachten van de Verenigde Staten, Rusland, Engeland en Frankrijk die in Duitsland gesta tioneerd zijn. 4. Een aanzienlijke inkrimping gedu rende 1957 van de Amerikaanse, Britse en Franse strijdkrachten die in NATO- landen gestationeerd zijn en van de Sovjet-strijdkrachten in landen die bij het Pact van Warschau zijn aangeslo ten. 5. Liquidatie binnen twee jaar van alle militaire bases op buitenlands ter ritoir. 6. Besnoeiing van de militaire begro tingen binnen twee jaar, in overeen stemming met de beperking der bewa pening, verbod van kernwapens en li quidatie van buitenlandse bases. 7. Voorstellen worden ingediend strek kende tot vestiging van een strikte en President Eisenhower van de Ver enigde Saten heeft besloten de Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, C. Dou- Slas Dillon, tot adjunct-onderminister v<K>r economische zaken te benoemen. (A.F.P.) In zjjn aanval op Eisenhowers pro gram voor het Midden-Oosten verklaar de de Rus dat deze doctrine een plan voor koloniale onderdrukking is dat de dreiging van een nieuwe oorlog mee brengt. De Sovjet-Unie schilderend als de „op rechte vriend" der Arabieren, maakte Koeznetsov de Amerikanen het verwijt in november geweigerd te hebben sa men met de Sovjet-Unie „resolute maat regelen" te nemen om de Brits-Franse aanval op Egypte te beantwoorden. Het doel der Amerikanen was, zo betoogde de Rus, de Anglo-Franse positie te be nutten om het betrokken gebied alleen te kunnen beheersen. (U.P.) De leider van de Russische communistische partij, Nikita Khroesjtsjev, heeft op een vergadering van de Opperste Sovjet, de raad van ministers en het centrale comité van Oezbekistan verklaard, dat Eisenhower „een grote dromer" is wanneer hij veronderstelt, dat de Sovjet-Unie het Mid den-Oosten wenst te controleren. Khroesjtsjev, die naar Oezbekistan is gevlogen om de republiek de Orde van Lenin toe te kennen, zei, dat Eisenhower met de dreiging van Sovjet-penetratie in het Midden-Oosten schermtom bijzondere volmachten van het Congres te verkrijgen. „U weet, dat iemand een grote dromer moet zijn, om de Sovjet-Unie van dergelijke dingen te beschuldigen", aldus de Russische leider. Khroesjtsjev sprak als zijn mening uit, dat de Amerikaanse oppositie tegen Frankrijk en Engeland niet wordt ingegeven door de wens de Arabische landen te helpen of hun vrijheid te versterken. (U.P.) Kennelqk verwijzend naar Engeland en Frankrijk vervolgde de minister, dat er een wijziging is gekomen in de mogelijke afschrikwekkende rol van be paalde Westeuropese landen in het Midden-Oosten, die tot voor kort een ernstige belemmering voor een commu nistische aanval was. Als gevolg van psychologische, financiële en politieke omstandigheden bestaat die belemme ring niet meer. Er zijn bewijzen, dat de communistische heersers nu wellicht denken aan de mogelijkheid van opera ties van „vrijwilligers" in het Midden- Oosten. Niemand kan voorspellen of, en zo ja wanneer, de communisten zullen aanvallen, doch wel is bekend, dat zij het vermogen voor een aanval bezitten, dat er een sterke verleiding bestaat, in dien morele remmingen ontbreken. Terzelfdertijd loopt het Midden-Oos ten gevaar door een snel groeiende fi nanciële en economische crisis als ge volg van het sluiten van het Suezkanaal en het afsluiten van de olietoevoer via pijpleidingen. Er zijn talrijke bewij zen van communistische infiltratie, in het bijzonder onder de georganiseerde arbeiders. Er zijn samenzweringen voor moordaanslagen en sabotage met com munistische doeleinden. Een speciaal doel voor de krachtig werkende com munistische propaganda zijn de circa een miljoen Arabische vluchtelingen. Dit alles, aldus Dulles, heeft de Verenigde Staten ertoe gebracht alle geschikte maatregelen te nemen om aan het nieuwe, grote gevaar het hoofd te bieden. Die maatregelen mogen geen herinnering opwekken aan het kolonia lisme of vijandigheid inhouden ten aan zien van de verlangens van de volken in het Midden-Oosten. De Democratische senator Ful- bright vroeg aan Dulles, of een Ame rikaanse verklaring dat de Verenigde Staten zich tegen „openlijke gewa pende agressie" zullen verzetten, niet ieiden zou tot de communistische con clusie, dat de Verenigde Staten alleen zullen handelen in geval van grens overschrijdingen. Dulles antwoordde, dat de Verenigde Staten zich houden aan het V.N.-handvest, dat het ge bruik van geweld als zelfverdediging „in geval van een gewapende aan val" toestaat. Toen Fuibright vroeg of goedkeuring van Eisenhowers ver zoek aan het Congres ook machtiging om atoomwapens te gebruiken in houdt, zei Dulles: „Neen, daarvoor zijn andere besluiten van het Congres nodig." Op de vraag van Fuibright, welke landen in het Midden-Oosten er economisch slecht aan toe zijn, antwoordde de minister: „De mees te van hen verkeren in een vrij slech te positie". In de Hollandse 1 Jssel is een groot project onderhanden: de bouw van een stormvloedkering, die de construe tie omvat van een schutsluis, een af sluiting van de rivier door twee be weegbare schuiven en de overbrugging van de rivier. Deze panoramafoto geeft een overzicht weer van de stand der werkzaamheden aan de lage zij van het project l.d.i. de naar zee gekeerde zijde). Allal EI Fassi, de leider van de be langrijkste politieke party in Marokko, de Istiqlal, heeft in een rede te Marra- kesj twee miljoen vierkante kilometer van de Sahara voor Marokko opgeëist. Frankrijk heeft al eerder een regionale organisatie voor de Sahara voorgesteld om de exploitatie van de minerale rijk dom van een gebied van 3.600.000 vier kante kilometer te vergemakkelijken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 De heer Harold Macmillan is bezig zich op Downingstreet 10 te installeren. Daarvoor moet de butler sjouwerv Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele lichte sneeuwbuien. Matige, af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.43-17.01 Maan: 17.55-8.19 Na de heer P. Kikkert, winnaar van het SUS 3 huis, heeft zich gisteren bij de SUS-leiding te Rotterdam ook de winnaar van de Austin-met-verwarmïng gemgld. Het is de heer Jan Kroezen van het 134-tons motorschip „Viot", dat op het ogenblik aan de Wilhelminabrug te Maastricht ligt. De 60-jarige schipper heeft gevraagd om het geld. De SUS-leiding kan aan dit verzoek echter geen gevolg geven. Een Tsjechische soldaat is gisteren de Oostenrijks-Tsjechische grens over gestoken en heeft de Oostenrijkse auto riteiten politiek asyl gevraagd. De man droeg zijn uniform en was gewa pend toen hij Tsjechoslowakije ont vluchtte, aldus de politie, die zich van het geven van verdere bijzonderheden onthield. de kolen in Uw kachel zijn reeds ettelijke mil- orqen voor de warmre joenen jaren oud ,d Ca. 2<bmiiIoenTachelse|c r ca.9000 brandstoffen - handelaren in ons land zorgen vpor.de warmte llw kolen zijn ersfeenderesten van planten en bomen een kilo sfeentolen levert ca 6xmeerwarmtecfen een kilo dynamiet 77jaarv.Chr. gebruikfen dewomeinen reeds kolen oudste kolenversche- m ons land vond plaats inlZ84 van Luik naar Dordrecht jaarlijks heef! Nederland ca 33 van onze kolen ca.18miljoen Ion kolen I verbruiken wij indehuis- nodio houding en de kiene in- E93|duslrie Er doen zich namelijk nogal wat moeilijkheden voor, afgezien van het incident, dat de aankomst van oma Kelly vergezelde. Weliswaar had de bezorgde prins Rainiei er in eerste instantie bezwaar tegen gemaakt, dat zijn vorstelijke gade moeder ging af halen, doch hjj bezweek tenslotte voor de begrijpelijke wens van .Gracia en reed met haar naar het vliegveld. Toen zij daar aankwamen, bleek mevrouw Kelly al op weg te zijn naar het paleis. Een gedienstige perschef was het prin selijk echtpaar voorgeweest. Min of meer verstoord vanwegt de tientallen journalisten, die met de pen in de aan slag op het vliegveld wachtten, keerde prms Rainier zijn wagen en reed in snelle vaart naar Monaco terug. Intus sen was het paleis van de „vergissing" op de hoogte gesteld. Motorordonnansen reden oma Kelly tegemoet en stelden Twee militairen, resp. 17 en 18 jaar oud, hebben getracht een Amsterdam se taxichauffeur te overvallen maar de overval mislukte en ze zyn beiden gearresteerd. Ze waren gelegerd in het marine vliegkamp Valkenburg maar waren niet van verlof teruggekeerd. De mare chaussee had hun opsporing verzocht. Ze hebben maandagavond in de binnen stad van Amsterdam een taxi aange roepen en lieten zich naar de Van Houweningenstraat, een stille straat in Amsterdam-West, brengen, waar ze de taxichauffeur lieten stoppen en hem overvielen. Ze staken hem met een zak mes in de nek maar het mes klapte enigszins dicht en de taxichauffeur werd slechts Jicht gewond. Hij sprong on middellijk uit zijn wagen en riep luid om hulp. De militairen gingen er van door, maar twee in de buurt surveil lerende agenten hoorden het hulpge roep van de taxichauffeur en schoten toe. Ze gingen terstond de militairen achterna en wisten een van hen te grij pen De tweede militair ontsnapte maar heeft zich later op de avond bij de marechaussee gemeld. De 44-jarige taxichauffeur behoefde zich niet onder doktersbehandeling te stellen. Het kan bij de overval zowel op zijn wagen als op het geld, dat hij b\j zich had, gemunt zijn geweest. haar van het misverstand op de hoogte. Mevrouw Kelly wachtte toen. totdat de prins en haar stralende dochter de wa gen van de persche hadden ingehaald, zodat er toch nog al was zulks dan niet volgens plan een min of meer officiële begroeting kon plaats hebben. Veel ingewikkelder zijn intussen de moeilijkheden rond d» vraag, waar straks het borelingske ter wereld zal komen. Weken is men bezig geweest in de kraamkliniek van Mona co verscheidene kamers in te richten. Die zijn aan alle kanten opgeknapt en van passend meubilair voorzien. Giste ren heeft echter prins Rainier zijn stand punt herzien en verklaard, dat hij het toch maar beter vindt en meer in overeenstemming met de aloude traditie, dat de geboorte plaats heeft in het paleis en niet in de kraamkli niek. De correspondenten in Monaco berichten op l.un beurt, dat deze be slissing niet definitief behoeft te zijn. Paleiskringen zeggen namelijk, dat prin ses Gracia nog altijd de voorkeur geeft aan de kliniek. Nochtans zijn in op dracht van de prins timmerlieden en schilders begonnen met in het paleis een kraamkamer in te richten. Ze zijn bezig veranderingen aan te bren gen in een leegstaand vertrek naast het gelijkvloerse appartement van Rai nier en Gracia, dat uitzicht biedt op de blauwe Middellandse Zee. Mogelijk was deze moeilijkheid wel uit de weg geruimd, wanneer de geneesheren hun stem deden gel den, doch spijtig genoeg zijn de twee dok toren, die bij de geboorte moeten assis teren, het evenmin met elkaar eens. Professor Emile Hervet, de gyneco. loog uit Parijs die vorige week zijn in trek in het paleis heeft genomen, zegt dat het beter schikt om het kind in het paleis ter wereld te laten komen, maar dr. Charles Bernasconi, de directeur van de kraamkliniek, zegt, dat als iets ver keerd zou gaan, de kliniek de enige plaats is, waar al het benodigd mate riaal beschikbaar js. En hoe zal het kind gaan heten? Prinses Gracia heeft besloten, dat de namen Hercule, Honoré, Augustin en Hippolyte geen geschikte namen zijn. Weliswaar zijn het namen, die vanouds in het geslacht van de Grimaldis voor komen, doch de prinses is van mening, dat zij een beetje moeilijk uit te spre ken zijn voor de Amerikaanse familie leden van de baby. Hoe het kind dan wel zal gaan heten is op dit ogenblik nog niet te zeggen. De Monagasken ma ken zich er geen zorgen om. Het enige wat zij belangrijk vinden, is, dat alles goed zal verlopen en dat er dan dus een erfgenaam zal zijn. Intussen leven zij toch ook wel van harte mee. Aan het paleis zijn reeds geweldige hoeveelheden speelgoed bezorgd, waaronder wel honderd ted dyberen. 's Avonds brandt er nog lang licht in de huizen van de Monagasken, maar ook in de kamers van de leden van de hofhouding. Iedereen is druk aan het breien. Er zijn al zoveel kinder- kleertjes gemaakt, dat elk baby'tje, dat in de eerstkomende tien jaren in Mo naco geboren zou worden, er dik in zou kunnen zitten. De aanstaande moeder breit alleen gele kleertjes. Prinses Gracia vindt, dat gele kleertjes zowel een jongetje als een meisje zullen staan. O zeker, naast alle moeilijkhe den en zorgen, verschilt in het paleis van Monaco de stille, lieve vreugde om het kindje, dat gaat komen, niet van de blijde verw-achting, die waar ook ter wereld dezelfde is, wanneer twee ge lukkige mensen hun liefde bekroond gaan zien. Daarom ook heeft Pascal Louis zijn zondagse uniform opgeperst, steken kinderen in Monaco een kaars op bij de beeltenis van de Lieve Vrouw en breit Prinses Gracia, net als iedere andere aanstaande moeder, met grote liefde en toewijding kleine zachte kleertjes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1