Nasser egy55 de Britse en Franse banken Israëlische leger heeft morgen de Sinaï-woestijn ontruimd Universiteit in Barcelona gesloten Cyaankali op de straat Brand verwoest oud huis in Amsterdams centrum SCHIJNGEVECHT DER MATADOREN Hongaarse verzets leider ter dood veroordeeld Hoge functie voor generaal Wenck Zelftucht in het verkeer Witte zeep tegen uitbreken Grootscheepse aanval van de brand weer tevergeefs Geen Amerikaans vergif Babies in hun bedjes gestikt Tijdens geheime zitting Vonnis over burgemeester van Boedapest' Falcon wollen Tweedjassen 9750 1 Het weer Na vele relletjes Man na proeven gered, zijn hondje omgekomen Poolse katholieken moeten stemmen DODELIJK ONGEVAL OP WERF WOENSDAG 16 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26806 Hoofdstad ontruimd FRIS DRANKJE Verzet blijft De man, op wie Hitiers laatste hoop was gevestigd Brede basis Droog weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïiïmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de grondwet heeft de Egyptische regering vandaag enige wetten afgekondigd, waardoor onder meer de Franse en Britse bankonderne mingen in het land „geëgyptiseerd" worden. Een rechtskundige en arbitrai re commissie heeft opdracht gekregen de schadeloosstellingen te bepalen. De Franse en Britse banken in Egypte zullen onder het beheer gebracht wor den van een „economische stichting", die namens de regering controle uit oefent op openbare instellingen en de mate van samenwerking regelt welke tussen de regering en de openbare en particuliere ondernemingen bestaat. Naar het nieuwsagentschap voor het Midden-Oosten, een semi-officiële in stantie, uit Cairo bericht, zal het Egyp tische ministerie voor de industrie het beheer op zich te nemen van alle indus triële ondernemingen in Egypte. In de officiële bekendmaking wordt de actie van president Nasser niet als een na tionalisatie omschreven, maar als een „egyptisering". De „egyptisering" ver schilt in zoverre van een nationalisatie dat niet de staat, maar Egyptenaren de aandelen overnemen. Het is echter nog niet bekend welke Egyptenaren de aandelen zullen krijgen, hoe ze die zul len krijgen, en hoe de „egyptisering" in zijn geheel zal worden doorgevoerd. De minister van financiën, dr. Abdel Moneim El Kaysouni, heeft slechts ver klaard dat „een faire schadeloosstel ling zal worden uitgekeerd. De minis ter verklaarde voorts dat „vele landen aanzienlijk verder zijn gegaan dan Egypte". „Frankrijk heeft de handels banken bijna geheel genationaliseerd. De Egyptische wet daarentegen laat de aandelerf, en de banken, in privé- bezit, op voorwaarde dat de eigenaars Egyptenaren zijn", aldus de Egyptische minister van financiën. De regeringswoordvoerder die na het bekendmaken van de „egyptisering" een uiteenzetting gaf over de nieuwe maatregelen van de Egyptische rege ring, deelde mee dat na de nationali sering van het Suezkanaal de Britse en Franse banken geweigerd hebben de katoenoogst te financieren of steun te Verlenen aan andere Egyptische onder nemingen. „Hun doel was het econo mische leven van Egypte te ontwrich ten", aldus de regeringswoordvoerder. „Zij hadden hiervoor instructies ont vangen uit Londen en Parijs". Het kapi taal van de Britse en Franse banken in Egypte omvat een totaal van twee Het gemeentebestuur van Barcelona heeft gisteravond laat verklaard dat 67 personen, van wie de meesten studen ten zijn, gearresteerd zijn na onlusten in de stad en in de universiteit, waarbij het meermalen tot gevechten kwam. De ongeregeldheden zijn een uitvloeisel van de tramboycot in Barcelona. Falangis- ten en anti-Falangisten raakten gisteren in de universiteit van Barcelona slaags, nadat de anti-Falangisten in het open baar een portret van José Antonio Pri mo de Rivera, de stichter van de Fa- lange, vernield en vertrapt hadden. De politie drong de universiteit binnen en sloeg de betogers uiteen, waarop het universitair bestuur besloot de universi teit voorlopig gesloten te houden. De tramboycot heeft in het algemeen geen ongeregeldheden veroorzaakt, maar de studenten schijnen de gelegen heid te hebben aangegrepen om hun grieven kenbaar te maken. Zij hebben de trams met stenen bekogeld, en re- gerings- en gemeente-autoriteiten in spreekkoren uitgejouwd. In de afgelopen weken was de spanning in de universi teit goed voelbaar. Vorig jaar is de uni versiteit van Barcelona ook voor korte tijd gesloten geweest. Gistermiddag laat kwam een stel Fa- langisten naar de universiteit. Zij waren ontstemd over de vernedering die hun grote voorganger was aangedaan. Zij plaatsten in de hal bij de ingang van de universiteit een groot portret van De Rivera, en verklaarden met nadruk dat de Falange iedereen zou aanvallen die het portret of de aangeplakte foto's durfde vernielen. (U.P.) miljoen pond sterling, ruim 20 miljoen gulden, terwijl aan deposito's ongeveer 'n totaal van 70 tot 100 milj. pond, ruim 700 tot 1.000 milj. gulden, staat geboekt. De maatregel die voor de banken van kracht is geworden is eveneens toege past op de buitenlandse verzekerings maatschappijen en de ex- en import agentschappen in Egypte. Israëlische militairen hebben giste ren El Arisj, dat als de hoofdstad van de Sinaï-woestijn wordt beschouwd, ont ruimd. Strijdkrachten van de Verenig de Naties zijn later de stad binnenge trokken. Het politieleger van de V.N. heeft tevens het zesde-eeuwse klooster Sint Catharina, aan de voet van de berg Moses, van de Israëliërs overge nomen. Israël heeft de Verenigde Na ties ervan op de hoogte gesteld, dat de ontruiming van het schiereiland, met uitzondering van de zuidelijke punt van Sinaï en de landstrook van Gaza, mor gen voltooid zal zijn. Volgens welinge lichte kringen in Jeruzalem is deze stap bedoeld om te voorkomen, dat de Verenigde Naties sancties tegen Israël zullen nemen. De Knesset, het Israëlische parle ment, heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de regeringsplannen tot terugtrekking - van het leger uit Sinaï. De uitslag van de stemming luidde: 63 voor, 11 tegen en acht onthoudin gen. Het is voor het eerst dat de com munisten vóór de plannen van de rege ring stemden. Leden van de conserva tieve algemene Zionistenpartij onthiel den zich van stemming. (U.P., Reuter) De 53-jarige W. Weger uit de Feijen- oordstraat te Rotterdam schrok dins dagmorgen, toen hij zijn hondje, dat de gebruikelijke wandeling moest ma ken, op de Prins Hendrikkade plotse ling dood zag neervallen, nadat het aan enige op straat liggende korrels ge snuffeld had. De heer W. wilde eens weten wat het was en stak een van de korrels in de mond. Op advies van de dierenarts, die hij raadpleegde, is de man haastig naar het Zuider Zieken huis gegaan om zichzelf te laten behan delen. De korrels bleken nl. cyaankali te zijn. Vermoedelijk zijn ze bij het lossen van een grote partij verloren ge gaan. Door tijdige geneeskundige be handeling heeft W. geen nadeel onder vonden, maar het hondje kon niet in het leven worden teruggeroepen. De laaiende vuurzee in het zeventiende- eeuwse pand op de hoek van de O.Z. Achterburwal en de Stoofsteeg in Amsterdam. Gisteren is de 8.268 ton metende Franse tanker Janina voor de Portu gese kust, tussen Expozonde en Mato- zinhos, in brand geraakt. Passerende schepen hebben de 48 opvarenden, waar bij zich veel Nederlanders en Fransen bevonden, aan boord genomen. De Ja nina was met een lading olie op weg van Odessa naar Finland. (U.P.) Het Poolse Episcopaat heeft de gelovi gen opgeroepen aan de zondag te houden algemene verkiezingen deel te nemen In een communiqué wordt de katho lieken er op gewezen dat stemmen een gewetensplicht is. Het communiqué is getekend door dé secretaris-generaal van het Episcopaat mgr. Zygmunt Choromanski, en is ver moedelijk het gevolg van heit onderhoud tussen Stephan kardinaal Wyszynski, en premier Josef Cyrankiewicz, dat maan dag heeft plaatsgevonden. De gevangenen in de gevangenis te Hamilton, in de Amerikaanse staat Ohio, krijgen voortaan witte zeep in plaats van de groene zeep, die zij tot dusver gebruikten. Het is namelijk gebleken, dat de kleur van deze zeep te goed paste bij die van de tralies. De gevangenen, die wilden uitbreken, maakten hiervan gebruik door de openingen, waar zij de tralies hadden doorgezaagd, met zeep te camoufleren. (Van een verslaggever) Met razende snelheid heeft het vuur dinsdagmiddag een huis verwoest aan de Oude Zijds Achterburgwal in Am sterdam. Eigenlijk voordat de op „groot alarm" uitgerukte brandweer volledig in stelling was gekomen, moest het huis verloren worden genoemd. Het oude pand stond op de hoek van de Stoofsteeg en de Achterburgwal, te midden van de rosse buurt van de hoofd stad. Zoals gebruikelijk bij branden in de oude binnenstad rukte de brandweer ook na dit alarm uit met groot mate rieel. Het huis brandde als een fakkel toen de brandweer arriveerde. De wal- lekant, die daar smal is en die voor een deel wordt ingenomen door altijd ge parkeerde auto's, stond al dicht bevolkt met ontelbare belangstellenden en de wagens van de brandweer konden zich nauwelijks een weg banen. Het vuur was echter al niet meer te stuiten. De 64-jarige oud-matador van de Spaanse arena's Juan Saleri leidt al jaren een school voor jonge stieren vechters in Madrid. Tussen de twee wereldoorlogen heeft Senor Saleri een generatie lang grote triomfen gevierd in ettelijke gevechten met tot razernij gebrachte stieren. Hij was het idool van duizenden en werd ge vierd als een nationale held. Geen wist de toro beter te treffen dan hij. Niemand was in zijn dagen zelfver zekerder en gracieuzer dan de'thans vergrijsde meester. Thans leidt hij Spaanse jongens op in het gevaarlij ke vak waarin hij een wereldnaam heeft verworven. Het is een gevaarlijk vak. Want als de picadores een stier tot het uiterste getergd hebben, aan gemoedigd door de wilde kreten van een duizendkoppig publiek, worden van de matador weergaloze behen digheid en koelbloedigheid gevraagd om geheel alleen de waanzinnig ge worden monsters te lijf te gaan. Juan Saleri kent de gevaren, kent de piste en het publiek en deze er varing brengt hij thans op zijn leer lingen over. In een arena in Madrid laat hij zijn pupillen een schijnge vecht aanbinden met namaakstieren. De 19-jarige Emilio Gonzales Garcon is een veelbelovende knaap die met grote behendigheid de banderillos in de kruiwagen-stier weet te drijven. Zijn jongere broer Juan Luis heeft de strijd aangebonden met de als stier vermomde Juan Espejo; een so bere vermomming, akkoord, maar met een beetje fantasie kan Juan Luis in hem een vervaarlijke toro zien, ook al hangt hij de horens straks weer aan de muur. Grote hoeveelheden water werden door de open gesprongen ramen gespoten. Acht spuiten en een waterkanon kon den pas de vlammen baas toen er wei nig meer dan een geblakerd geraamte overeind stond. De drijvende motor spuit Jan van der Heyden hoefde toen al niets meer te doen. De brand, die nogal spectaculair was en ongeveer an derhalf uur duurde, kon verder geen kwaad meer. De brandweerlieden kap ten uit voorzorg nog de half verkoolde dakspanten weg. De zedenpolitie heeft de helpende hand geboden bij het onderzoek naar het ontstaan van de brand, waarover de twee dames die daar woonden aan vankelijk niets wilden vertelle--. Hoewel officieel nog niets omtrent de oorzaak vast staat, vermoedt men dat de brand is ontstaan toen een loodgieter, die daar werkzaamheden verrichtte, benzine moest overgieten. Hij deed dit bij een gasbrander. De benzine vatte vlam, ook de kleren van de loodgieter werden aangetast. Zijn broer die hem met de werkzaamheden geholpen had, bedacht zich geen moment: hij trok de brandende loodgieter naar buiten en duwde hem in het koude water van de gracht. De man moest, nadat hij op de kant was getrokken, naar het Binnen gasthuis gebracht worden om zijn brand wonden te laten behandelen. In een van de ontvangstcentra voor Hongaarse vluchtelingen werden de zer dagen enkele kratten Coca-Cola afgeleverd. Tot grote schrik van de vluchtelingen werden de flesjes op een feestavond uitgereikt. Resoluut en eensgezind weigerden zij allen ook maar een slok te nemen. Wat bleek? „Voorgelicht" door Radio Boedapest verkeerden de Hongaren in de me ning, dat Coca-Cola een zwaar Ame rikaans vergif was! Eerst nadat de stafleden van het ontvangstcentrum het voorbeeld hadden gegeven, waren zij van het tegendeel overtuigd. Dit weekeinde zijn twee babies in msterdam door verstikking om het leven gekomen. In een woning aan de Reigerweg is een eenjarig jongetje gestikt in een tuigje, dat vermoedelijk om zijn keel is gaan vastzitten. Een zeven maanden oude baby is in een woning aan de Haarlemmerweg in een kussentje gestikt. Een Hongaars gerechtshof keeft Joszef Dudas, een van de leiders van de oktokeropstand op een gekeime zitting ter dood ver oordeeld, aldus kekken gewoon lijk ketrouwkare kringen gisteren in Boedapest meegedeeld. Dudas •zou de leiding kekken gekad van een gewapende groep, die op 29 oktoker de redactiekureaus van ket officiële klad „Szakad Nep kezette. Hij werd in feite kurge- meester van Boedapest in begin november tijdens de korte periode waarin de Russiscke troepen zicfi uit de Hongaarse koofdstad kad- teruggetrokken. Nadat de com munisten met bekulp van Sovet- tanks weer aan de mackt waren gekomen, werd Dudas als „con tra-revolutionair' gearresteerd. Volgens genoemde kringen verwackt men dat kij spoedig zal worden doodgesckoten. Voorts heeft men gisteren vernomen, dat een militaire rechtbank in Boeda pest de 20-jarige Istvan Horvath ter dood heeft veroordeeld. Horvath zou aan het hoofd gestaan hebben van een gewapende groep die de vorige maand in de heuvels van Ba- kont in het westen van Hongarije ope reerde. Volgens een verklaring hebben andere leden van de groep, die twee maanden geleden deel heeft genomen aan de gevechten tegen de Russen in Boedapest, gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar gekregen. De politie ver klaarde dat zij nog een andere groep verzetsstrijders onschadelijk heeft ge maakt. Deze groep zou wapens verbor gen hebben in de hoop ze „in betere tijden" te gebruiken. De leden van deze groep zullen bin nenkort voor een speciaal standgerecht verschijnen. Een hoge regeringsfunctionaris heeft gisteren in een vraaggesprek met een Indische journalist verklaard, dat de „contra-revolutionairen" in vele delen van het land nog steeds sterk zijn. Zij zouden „kleine ongeregeldheden" ver oorzaken. Het officiële communistische partij orgaan „Nepszabadsag" heeft erklaard dat de huidige werkloosheid zal wor- Aan de voormalige generaal Walther Wenck is de functie van inspecteur-ge neraal van de Westduitse strijdkrachten aangeboden. Dit verneemt United Press in regeringskringen te Bonn. Wenck, die op het ogenblik directeur is van een grote fabriek in het Roergebied, heeft nog geen beslissing genomen. Als hij het aanbod aanvaardt, komt Wenck in rang boven alle andere officieren in West- Duitsland te staan. Alleen aan de mi nister van defensie, Josef Strauss, en aan diens staatssecretaris, Josef Rust, zou hij verantwoording schuldig zijn. Wenck was in 1940 stafchef van de eerste Duitse pantserdivisie, die in Frankrijk opereerde. Later was hij staf chef van de legergroep Zuid-Oekraïne en tenslotte bevelhebber van het twaalf de leger. Hitier verwachtte op het eind van zijn heerschappij, dat dit twaalfde le ger Berlijn zou ontzetten van het Ro de Leger. „Waar is Wenck?", vroeg hij herhaaldelijk. Maar het leger van Wenck bestond toen eigenlijk alleen nog maar op papier en de generaal heeft nooit geprobeerd de jongens, grijsaards en gewonden, die nog onder zijn bevel stonden, tegen de Russen te gebruiken. (U.P.) Op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam-Noord is een arbeidsongeval ge beurd, dat een 47-jarige classificeerder het leven heeft gekost. Met een zeven tal arbeiders had de classificeerder plaats genomen op een z.g. werkbak, teneinde door middel van een kraan aan boord van het voor de wal liggende schip Greta te worden gehesen. Door de wind stootte de werkbak op een hoogte van twee meter beneden het dek tegen de scheepswand. Daar de bak scheef kwam te hangen verloor de classifi ceerder zijn evenwicht. Hij kwam te vallen op het moment, dat de werkbak tegen het schip zwaaide. De man kreeg de bak, die een gewicht had van 1200 kg tegen het hoofd, en viel bewusteloos te water. Toen hij was opgehaald, wa ren de levensgeesten geweken. den opgeheven door de arbeiders, ont slagen tengevolge van het tekort aan kolen, tot maximaal drie maanden „met buitengewoon verlof" te sturen. Versterking van de communistische party in Hongarije is een voorwaarde voor een verbreding van de basis der regering. Dit heeft de regering-Kadar laten weten. De boodschap werd uit gesproken door staatsminister Gyoer- gv Marosan die een rede hield voor arbeiders, communistische activisten, van een lampenfabriek in Ujpest bij Boedapest. De sociaaldemocratische partij zal in Hongarije niet meer wor den toegelaten, omdat de communisti sche partij niet kan toestaan, dat de eenheid der arbeidersklasse wordt ver nietigd, aldus Marosan. Radio Boedapest heeft meegedeeld dat er tijdens de Hongaarse revolutie tussen de 2.500 en 3.000 mensen zijn gedood en 11.500 gewond. Deze cijfers zijn het resultaat van het jongste onder zoek door het statistisch bureau der Hongaarse regering. In Boedapest al- Leen waren 1.700 mensen omgekomen. 500 lijken zijn nog niet begraven. Wie dagelijks de sombere lijst van ernstige verkeersongevallen in de bla den leest, krijgt de indruk, dat on danks alle zorgen, die aan de ver keersveiligheid worden besteed, de verkeersonveiligheid voortdurend toe neemt. Het bestuur van de Tufihtunie zoekt de kern van dit verontrustende probleem in de toenemende tuchte loosheid van het Nederlandse volk", zoals het in een brief aan de KNAC, de ANWB en het Verbond voor Vei lig Verkeer heeft geschreven. Gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en ge mis aan waardering voor het wettig gezag zijn de symptomen hiervan. Wij weten niet of de tuchteloosheid van ons volk werkelijk toeneemtmaar wel dat een te veel aan wettelijke voorschriften en een te gevarieerde toepassing en uitleg daarvan het ver antwoordelijkheidsbesef en de waar dering voor het wettig gezag niet ten goede komen. Wij zijn het echter met het schrijven van de Tuchtunie vol ledig eens, waar het wijst op het on miskenbare feit, dat het algemene be schavingspeil geen gelijke tred heeft gehouden met de welvaartsspreiding. Alle soorten van motorvoertuigen zijn binnen het bereik gekomen van grote groepen, die vroeger uitsluitend van openbare vervoersmiddelen, fietsen of hun voeten konden gebruik maken. Gebrek aan opvoeding, beschaving en fatsoen spelen bij vele nieuwbakken gemotoriseerde weggebruikers voorze ker een rol van betekenis. De sensatie van de ongekende snelheid en het ge voel van triomfantelijke branie wer ken vooral op jeugdige personen vaak verleidelijk en dit is te gevaarlijker, omdat zij als praktisch nog weinig ge schoolde arbeiders ingeschakeld wor den in het verbijsterend gecompliceer de en soms warrige verkeersbedrijf. Bij de meer geroutineerde weggebrui kers kan echter een al te zelfverze kerde zorgeloosheid ontstaan. Boven dien speelt de aprioristische veronder stelling, dat alle weggebruikers zich stipt aan alle verkeersvoorschriften houden, menigeen noodlottige parten. Verbetering van de verkeerstechniek en van de verkeersregelingen alleen zijn daarom inderdaad niet voldoende. Wij onderschrijven dan ook de con clusie van de Tuchtunie, dat de op voeding van de mens in gezin en op school ook uit het oogpunt van ver keersveiligheid gericht dient te zijn op het aankweken van zelftucht, disci pline, gemeenschapszin en persoonlijk verantwoordelijkheidsbesef. Als dan het wettig gezag zich in zijn voor schriften to h etnoodzakelijke beperkt en zijn zucht naar perfectionisme, voor zover die tot onduidelijkheid en ver warring leiden, weet in te tomen, zal er op de duur zeker verbetering ko men. 4 ctverientie BARTEL10RISSTRHAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEl 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk weinig bewolking met hier en daar mistbanken, later en kele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Vannacht lichte vorst, morgen overdag tempe raturen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. Zon: 8.42-17.03 Maan: 19.21-8.54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1