SOEKARNO wil Revolutionaire Raad instellen Zevende minister verlaat het kabinet Weg de Volgens het dagblad ..Merdeka Tevoren: Afkondiging van staat van beleg en oorlog in de gehele archipel jor ontsnappend gas versperd Gemeente-middelen bestemd voor woningbouw eter KRUISWOORDRAADSEL Bedrijfsleven bij besprekingen onvoldoende gekend De moord in Broek in Water land Goedkeuring vereist voor overige kapitaalsuitgaven Parade in Volkel Dordrecht wil spoorwegtunnel onder Oude Maas Sovjet-geleerde wil raket naar Venus zenden Verhoging van rechten dient zo veel mogelijk te worden beperkt Tekort aan post bodes Nieuwe order voor Fokker Kanker-therapie Van Everdingen ERIC DE NOORMAN PAGINA r Tankauto lekgestoten Roof motief van de dader In de Eerste Kamer H. Rottinghuis volgt H. C. Nijkamp op C.P.N.-motie over suikerprijs verworpen Prof. J. P. Bakker onderscheiden Circulaire aan gemeentebesturen t v v- ~v. i -w-i* T;;i Honderd Kandinsky's voor München De Russische geleerde Joeri Tsjlebtsevitsj is van plan tussen 1962 en 1967 een waarnemingsraket naar de planeet Venus te zenden, die door middel van „kosmische televisie" op namen naar de aarde zal doorgeven, aldus heeft radio-Moskou bekendge maakt. Gedurende de laatste 24 uur van zijn reis zal de raket om de tien seconden beelden uitzenden. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van elektronische verrekijkers. Deze proef met een raket maakt deel uit van het plan van Tsjlebtse vitsj tot ontwikkeling van „kosmi sche televisie" voor het onderzoek van de oppervlakte van de planeten. De raket zal worden gelanceerd van een „moederraket in de strato sfeer" en in de ruimte eenmaal van brandstof worden voorzien door „tankraketten", die elk vijftig ton wegen. Dit bijtanken zal geschieden op een afstand van 35.200 kilometer van de aarde. Daarna zal de raket het laatste deel van zijn reis naar Venus, dat 146 dagen zal duren, be ginnen. Volgens Tsjlebtsevitsj zal de raket op een afstand van 96.000.000 kilo meter van de aarde met de uitzen dingen van de kosmische televisie beginnen. Geen olierantsoenering in West-Duitsland Nieuwe olielagen ontdekt Het Centraal Orgaan over gemeenschappelijke markt Overgangsbepalingen kort te handhaven Vervallen tweede bestelling nog niet in overweging Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Uit Australië Nederlands rapport aangekondigd ■ss^-ï—s—af Het in Djakarta verschijnende natio nalistische dagblad „Merdeba" heelt gisteren gemeld, dat president Soekar- no binnenkort de instelling van een „re volutionaire raad" zal bekend maken, welke onder zijn eigen leiding zal staan. Dit gewoonlijk welingelichte blad voeg de hieraan toe, dat de instelling van de ze raad zal worden voorafgegaan door de afkondiging van de staat van oorlog en beleg voor de gehele Indonesische archipel. Naar „betrouwbare bronnen" aan „Merdeka" mededeelden, zal vol gens het plan van de president, de re gering, die zal kunnen blijven voortbe staan, verantwoording verschuldigd zijn aan de revolutionaire raad, en niet lan ger aan het parlement. Het bericht van „Merdeka" verscheen na aanhoudende geruchten in de hoofd stad. dat de president zou overwegen eer. raad van leiders in te stellen, on der zijn aanvoering, om de huidige ver warring, welke de greep naar de macht door het leger op Sumatra hebben ver oorzaakt, te boyen te komen. Naar ver luidt, legt de "resident thans de laat ste hand aan zijn ontw-rp voor de raad. Het onafhankelijke dagblad „Indone sia Raya" waarschuwt er vandaag in een hoofdartikel voor, dat het Indone- (Van onze correspondent) Een Belgische tankwagen met pro- paangas is dinsdagmorgen van de rijks weg Breda—Moerdijk geraakt en na een duike.ing van negen meter aan de voet van de dij1- van het viaduct, bij de grens van Breda, terechtgekomen. Tijdens de val ontstond, zoals wjj gisteren in een groot deel van onze oplage konden be richten, een lek in de afsluiter van een van de tanks. In verband met het ont snappende gas moest het verkeer wor den stop gezet. Het ongeluk gebeurde s morgens om negen uur. Door de noord-oosten wind werd het ontsnappende gas over de weilanden weilanden verspreid. Daar bij kerende wind de weg en de spoorweg gevaar gingen lopen, besloten de autoriteiten de rijksweg af te sluiten. Het verkeer uit de richting Breda werd omgeleid over Zevenbergen, het verkeer uit de richting Rotterdam ging over de oude weg MoerdijkBreda. Twee woonhuizen op veertig meter afstand van de lekke tank aan de voet van de dijk, werden uit voorzorg verlaten. De twee families vonden bij buren onderdak. De brand weer uit Breda heeft direct getracht het lek groter te maken, maar het afsluit- mechanisme was geheel ontzet en er was geen beweging in te krijgen. Men kon echter niet werkeloos blijven toezien. Het tempo waarin de tank leegliep was zo langzaam, dat dit wel enkele dagen zou kunnen duren. Terwijl men aan „et beraadslagen was vroor het lek dicht. Het gevaar werd daardoor kleiner. Be sloten werd de tankwagen op de weg te takelen. Dit zou vanmorgen gebeuren. Daarna zou de weg worden vrij ge geven voor het verkeer. sische volk nooit een dictatuur of eniger lei regering, die gebaseerd zou zijn op de zogenaamde „geleide democratie" zal aanvaarden. Kortgeleden had de president er bij de politieke leiders op aangedrongen alle partijen „te begraven". Wat de 'jonge republiek op het ogenblik nodig had, was volgens hem een „geleide demo cratie". De kleine Mohammedaanse partij in Indonesië, „Perti", heeft te kennen te- geven haar minister uit de regering terug te trekken. Roesli Abdulwahid is de enige 'verte genwoordiger dezer partij en beheert de portefeuile van West-Iriaanse zaken. Hy deelde aan de pers mee, dat de situatie in Midden-Sumatra het onmogelijk maakt, dat hij langer deel uitmaakt van het kabinet. Roesli zal de zevende mi nister zjjn, die na het militaire ingrij pen op Sumatra het kabinet verlaat. Het Islamietische dagblad „Duta Masjarakat" voorspelde gisteren, dat het besluit van de Perti van grote invloed zal zijn op de Nahdatul Ulama en de P.S.I.I., de twee Islamietische partijen, die tot dusver het kabinet nog steunen. Volgens in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten, worden door drie regentschappen in Midden-Celebes voorbereidingen getroffen voor het uitroepen van een autonome provin cie Midden-Celebes. De militaire politie in Midden-Suma- tra. dat thans reeds bijna een maand lang wordt bestuurd door de militaire raad. die het gezag in december heeft overgenomen, heeft vijf bestuursleden van de communistische partij gearres teerd. Het betreft hier bestuursleden van de afdeling Midden-Sumatra van de P.K.I, en van communistisch georiën teerde vakverenigingen. (A.N.P.) Het onderzoek in de zaak van de ge worgde caféhoudster in Broek in Water land heeft bij de politie het vermoeden versterkt dat roof de drijfveer van de dader is geweest. Aan de hand van gegevens over het bezit en 't inkomen van het slachtoffer heeft men een schatting kunnen maken van het bedrag, dat zij op de bewuste avond in huis moet hebben gehad. In werkelijkheid was er veel minder. Vol gens de schatting bedraagt de verdwe nen som ongeveer achthonderd gulden. Het K.V.P. Eerste Kamerlid H. C. Njjkamp, die om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen, zal worden op gevolgd door de heer H. Rottinghuis uit Groningen. D& heer Rottinghuis werd in 1904 te Delfzijl geboren. In 1930 kwam hij in het familiebedrijf en werd benoemd tot directeur van het Rottinghuis' aan nemersbedrijf n.v. te Groningen. De heer Rottinghuis was ook actief in het organisatieleven. Van 1930 tot 1940 was hij onder meer kringvoor zitter van de R.K. Staatspartij en lid van het partijbestuur, verder kringvoor zitter van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging. Van 1942 tot 1943 was hjj lid van de provinciale sta ten van Groningen en lid van gedepu teerde staten. (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag bij de aanvang van de vergadering een communistische motie, die zich keerde tegen de afschaffing van de consumen tensubsidie op suiker, met 48-3 stemmen verworpen. De „Frankische Geographische Ge- sellschaft" heeft prof. J. P. Bakker, hoogleraar in de physische geografie te Amsterdam, onderscheiden met de Martin-Behaim-medaille wegens „zijn verdiensten als veelzijdig wetenschappe lijk onderzoeker." Deze medaille herin nert aan Martin Behaim (14591507) zeevaarder, geograaf en globe-bouwer uit Neurenberg. Zij werd prof. Bakker zaterdag j.l. overhandigd toen deze te Erlangen een voordracht hield over Su riname en de drie expedities die hij na de laatste oorlog door dat gebied heeft geleid. De regering acht het noodzakelijk, dat gemeentelijke kapitaalsuitgaven an ders dan voor de woningbouw zoveel mogelijk worden beperkt en opgeschort, opdat de beschikbare middelen op de eerste plaats kunnen worden aange wend voor de woningbouw en de daar aan onverbrekelijk verbonden investe ringen. Aldus verklaart minister A. A. M. Struycken in een circulaire aan de gemeentebesturen. Voor het doen van andere kapitaals uitgaven mag naar het oordeel der re gering niet alleen de kasgeldnorm niet zonder meer overschreden worden, doch deze uitgaven zullen teneinde ruimte te houden of te scheppen voor meer urgente gevallen bovendien slechts mogen geschieden wanneer de mogelijkheid van uitstel niet aanwezig is, ook al zou in de betreffende ge meente nog voldoende kasgeld beschik baar zijn. In verband met het voorgaande heeft de minister bepaald dat kapi taalsuitgaven met uitzondering van die betreffende de bouw (in enge zin) van woningen niet gedaan mogen worden dan nadat gebleken zal zijn dat ook Ged. Staten van oordeel zijn dat de urgentie van de uitgave moet prevaleren boven financieringsbezwa- ren. De minister heeft daartoe een bepaalde procedure voorgeschreven. Minister Struycken wijst er op, dat in verband met de huidige capaciteit van de kapitaalmarkt en de positie van de betalingsbalans het nationale investeringsprogramma ten spoedigste zodanig dient te worden gereduceerd, dat het op niet inflatoire wijze uit het aanbod van besparingen kan worden gefinancierd. Teneinde dit te bereiken, zal ook de sector van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen een bijdrage tot de beperking der investeringen moe ten leveren. De minister wijst dan op de onrust barende stijging der vlottende schuld der gemeenten, welke eind september 1956 640 miljoen bedroeg. En daarbij komt nog dat de gemeenten tot belang rijke bedragen kapitaalswerken in uit voering hebben, waarvan de voltooiing in de toekomst vlottend zal moeten worden gefinancierd, zonder dat vol doende uitzicht bestaat deze vlottende financiering op de kapitaalsmarkt te consolideren. Uit dezen hoofde bestaat de zekerheid dat de gemeentelijke vlot tende schuld in de komende maanden nog aanmerkelijk zal oplopen. De regering beschouwt deze stijging van de vlottende gemeenteschuld als zeer ongewenst, omdat daardoor niet alleen het monetaire en financiële even wicht wordt verstoord doch ook het gevaar ontstaat dat de financiering van de meest dringende zaken vastloopt. Zij doet dan ook een ernstig beroep op de lagere publiekrechtelijke lichamen om alle investeringsprojecten welke niet beslist nodig zijn achterwege te laten of tot een later tijdstip uit te stellen. Dit dient naar het oordeel van de regering ook te geschieden voor projecten die reeds èvjn goedgekeurd doch nog niet zijn aangevangen. Hoewel het van het grootste belang is, dat de kasgeldschuld der gemeen ten niet verder oploopt, heeft minis ter Struycken er geen bezwaar tegen, indien de woningbouw ingevolge de Woningwet zo nodig voorlopig met kort geld wordt gefinancierd, ook in dien dit tot gevolg zal hebben dat de kasgeldbehoeften ener gemeente uit gaan boven de door de minister ge stelde norm. Ook nadat een ontspanning op de ka pitaalsmarkt zal zijn ingetreden blijft voorzichtigheid met het doen van in vesteringen geboden en zullen de ge accumuleerde uitgestelde werken mede in verband met de omstandigheid dat zich inmiddels weer nieuwe behoeften voordoen niet in een snel tempo kun nen worden uitgevoerd. De vraag naar kapitaal zal, om de acute moeilijkheden het hoofd te bieden, de eerste tijd dras tisch moeten worden beperkt, doch zal ook daarna binnen zekere grenzen moe ten worden gehouden om nieuwe moei lijkheden te voorkomen. Ai 73. Zonder op of om te kijken rennen de mannen voort, wc.zrbij de krijgers de weg aangeven. Eindelijk bereiken ze een open vlakte en ontwaren ze de resten van wat eens een groot bouwwerk moet zijn ge weest. De vooruitgezonden krijgers, die de ruïne zo goed mogelijk in staat van verdediging hebben gebracht, haasten zich, de vluchtenden binnen te halen. Nadat hij wat op adem is gekomen, gaat Eric met Cendrach en Svein rond, om de toestand van hun primitieve vesting in ogenschouw te nemen. Al met al kon het nog slechter, stelt Eric vast. De aanwezigheid van een waterput is om te beginnen al een groot voor deel. De mannen die de ruïne bezetten, hebben bovendien flink wat wild kunnen schieten, zodat er tenminste ook voedsel voorradig Zijn de verkenners, die naar Ragnar de Rode zoeken, reeds terug? vraagt de Noorman. Dit blijkt niet het geval te zijn. Svein, die met een comber ge zicht rondloopt, laat zich eensklaps horen; Mij bevalt dat zaakje hier- zo niets. Ik heb meer met die roodhuidige kerels op, als je het mij vraagt. Hadden we toen maar dat aanbod van die Mohaka aangenomen! Nu zitten we er maar mee! Terwijl Eric hier en daar nog snel een verbetering aan brengt, ziet hij plotseling beweging aan de bosrand in de verte. Ze komen, roept hij zijn mannen toe. Terwijl hij zich met zijn mannen op maakt, hun schamel toevluchtsoord zo goed mogelijk te verdedigen, na deren de roodhuidige krijgers de ruïne. 36 Thunderstreaks razen hoog boven de gemotoriseerde troepen tijdens het défilé op de vliegbasis Solkel, waar dinsdag het vijfjarig b staan werd gevierd van het tweede administratieve commando van de geallieerde tactische luchtmacht. Het gemeentebestuur van Dordrecht is van mening, dat Dordrecht een cpoortunnel onder de Oude Maas moet krijgen. In zijn nieuwjaarsrede heeft j burgemeester mr. J. A. H. «J. van der Dussen, nadat hij over de moeilijkhe- j den met de voor de scheepvaart te laag liggende spoorbrug had gesproken, gezegd, dat geen compromis meer ge vonden kan worden tussen het steeds intensie.er wordende railverkeer en de eveneens in frequentie toenemende scheepvaart op de Oude Maas. Het gemeentebestuur van Dordrecht, zo zeide hij, is dan ook van oordeel, dat hier, evenals voor Rotterdam, te gelijk en in aansluiting daarmee, plan nen moeten worden ontworpen voor de aanleg van een spoorwegtunnel onder de Oude Maas, op de plaats waarbo ven nu de brug ligt. Het gemeentebe stuur en de Kamer van Koophandel voor Dordrecht en omstreken zullen zich over dit onderwerp gezamenlijk tot de minister van verkeer en water staat wenden. De burgemeester deelde voorts mede, dat volledige overeenstemming is be reikt over de plannen voor en de finan ciering van de bouw van een verkeers- brug over de Merwede, bij Baanhoek. Het is niet waarschijnlijk dat nog dit jaar met de bouw er van zal kunnen worden begonnen, omdat de voorberei dingen te omvangrijk zijn. Een kostbare collectie werken van Vassily Kandinsky, bestaande uit ruim 100 stuks, is door Gabriele Muenter, zijn leerlinge, aan de stad München ten ge schenke gegeven. De waarde van de schenking wordt op een miljoen mark geschat. Gabriele Muenter is 80 jaar oud, en is jarenlang bevriend geweest met de in 1944 over leden schilder. De olie- en benzinevoorraadspositie der Westduitse Bondsrepubliek blijft goed. De minister van Economische Zaken, prof. Ludwig Erhard, heeft zijn maande lijkse oriënterende gesprek over de si tuatie gehad met de vertegenwoordigers der oliemaatschappijen. Laatstgenoemden gaven een gunstig beeld van de voor- raadssituatie. Zij verklaarden evenwel nog niet te kunnen voorspellen, of de recente prijsverhogingen in Amerika ook invloed zullen gaan uitoefenen op de prijzen der Arabische olie en daardoor op het prijspeil in de Bondrepubliek. Olie en benzine zijn in West-Duitsland nog steeds niet gerantsoeneerd. Bij de gunstige voorraadspositie lijkt het ook niet waarschijnlijk, dat beperkende maat regelen alsnog zullen moeten worden ingevoerd. Intussen wordt uit Hamburg verno men, dat een consortium van de Deutsche Erdöl A. G. en de Amerikaanse Stan dard Oil op 12 km. ten westen van het Neder-Saksische stadje Gifhorn, name lijk bij het dorp Hardesse, nieuwe olie- lagen heeft ontdekt en aangeboord. In de afgelopen jaren waren daar al proef boringen verricht, die evenwel geen be vredigende resultaten opleverden. Op 1850 meter diepte werd echter thans een zgn. spuiter aangeboord, die reeds tien ton ruwe olie per dag produceert. Het Centraal Orgaan voor de Econo mische Betrekkingen met het Buiten land, dat de handelspolitieke belangen van industrie, handel, landbouw, visserij en verkeer behartigt, heeft in een schrij ven aan de minister van Economische Zaken over de economische integratie van de Messina-Ianden het essentiële belang van het binnen gelimiteerde tijd tot stand komen van een gemeenschap pelijke markt beklemtoond. Het zal dan echter nodig zijn, aldus het Orgaan, dat de nodige regelingen worden getroffen ter waarborging van de levensbelangen van de Nederlandse economie, zodat hetgeen politiek wenselijk is, ook eco nomisch realiseerbaar zal zijn. Het Centraal Orgaan is er zich van bewust dat het Nederlandse bedrijfs leven zich ter bereiking van de ge meenschappelijke markt offers zal moe ten getroosten, doch het is van oordeel dat aan het bedrijfsleven onvoldoende gelegenheid is geboden om te beoor delen in hoeverre bij de opstelling van het concept-verdrag rekening is gehou den met zijn essentiële belangen. Het beveelt dan ook aan dat voordat door Nederland tot tekening van het verdrag wordt Overgegaan aan het Nederlandse bedrijfsleven een duidelijk beeld gege ven wordt van de tijdens de Brusselse besprekingen uiteindelijk bereikte stand van zaken. Het vrijmaken van het onderlinge verkeer tussen de zes Messina-landen t.a.v. goederen, diensten, kapitaal en personen wordt door het Centraal Or gaan als noodzakelijk beschouwd. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat de daarvoor noodzakelijke over gangsbepalingen niet langer dan strikt noodzakelijk mogen worden gehand haafd, terwijl in het verdrag een pro cedure dient te worden neergelegd waaruit het aflopend karakter van deze regelingen duidelijk blijkt. Dit geldt ook voor de landbouw. Het Centraal Orgaan is er bepaald tegen stander van de landbouw buiten de ge meenschappelijke markt te houden. Het waarschuwt echter tegen overgangs maatregelen, die de (export-) belangen van de Nederlandse land- en tuinbouw aanzienlijk zullen benadelen. Met name moeten de van Franse zijde voorge stelde kunstmatige preferenties worden afgewezen, daar de Nederlandse agrari sche export hierdoor in een positie zou geraken, dat wel de algemene kosten stijging die in ons land van de inste' ling van de gemeenschappelijke mark moet worden verwacht aanvaard zoi moeten worden, nog geaccentueerd doe de afnameverplichting van bijvoorbeeld Franse granen boven de wereldmarkt prijs zonder dat hiertegenover een noemenswaardige vergroting van de af zet op de gemeenschappelijke markt kan worden verwacht. Gezien de zeer sterke oriëntatie op de wereldmarkt van de Nederlandse economie acht het Centraal Orgaan het van het grootste belang dat een ver hoging van de rechten zoveel mogelijk wordt beperkt. Het gemeenschappelijk buitentarief op basis van het reken kundig gemiddelde van de bestaande tarieven zal voor Nederland, gezien de lage Beneluxtarieven, over het alge meen rechtenverhoging en dus een kostenstijging met zich meebrengen. Een punt van bijzondere zorg vormt voor het Centraal Orgaan het verlan gen naar harmonisatie van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, daar deze harmonisatie tot een niet onaanzien lijke kostenverhoging zou leiden, die zo niet gepaard gaande met een over eenkomstige stijging van de producti viteit zou leiden tot verzwakking van de Nederlandse concurrentie-posi- tie. Wat betreft de regelingen voor het verkeer merkt het Centraal Orgaan op, dat het er de voorkeur aan geeft dat geen bijzondere regelingen in het ver drag worden opgenomen indien aan het principe, dat ook het verkeer een be drijfstak is, welke moet kunnen werken naar commerciële beginselen, geen recht gedaan wordt; hier zou dan de algemene regeling voor diensten van toepassing moeten worden verklaard. (Van onze Haagse redacteur) Zoals bekend kampt de postdienst met een ernstig tekort aan bestellers, vooral in de grote steden. Men heeft veel moeite om de bestellingen goed te blijven uitvoeren, waarbij overuren gemaakt moeten worden en gepensio neerden en vrouwelijke krachten de dienst mede draaiend houden. In verband met deze moeilijke situ atie is in een der ochtendbladen een bericht verschenen dat de P.T.T. thans zou overwegen de tweede bestelling in 'e centra van Amsterdam, Rotterdam, 'en Haag en Utrecht te laten verval en. Naar men ons van de zijde der '.T.T. desgevraagd mededeelt, is deze eperking op het ogenblik nog niet in erweging. Men wil zolang mogelijk achten met over te gaan tot inkrim ping van de dienstuitvoering. jiorizoniaal: 1. stof, 3. ijzerhoudende aarde, 6. laag, 8. deel van de kleding, 10. kreet, 11. groente, 12. etmaal, 14. zangnoot, 16. pers. voornaamw., 17. grondtoon, 18. interest, 19. bevestiging, 20. eenheid van kracht, 21. pers. voor naamw., 23. graafwerktuig, 25. voorzet sel, 26. deel van het hoofd, 28. vogel, 30. vaartuig, 31. klein plantje, 32. niet moe dig. Verticaal: 1. woest, 2. voorvoegsel, 4. getij, 5. verstand, 6. zangnoot, 7. hemel lichaam, 9. zangnoot, 10. fijn steenstof, 13. gaarne, 15. zwaardvis, 16. deel van het jaar, 20. uitheemse plant, 22. ge vlochten mandje, 24. familielid, 27 in orde (afk.), 29. sportterm (afk.), 30. rivier in Brabant. Horizontaal: 1. Lena, 4. as, 6. snaar, 10. kei, 11. krekel, 14. stal, 16. re, 17. toe, 18. ik, 19. s.l„ 20. da, 21. onze, 23. eg, 25, satan, 28. ondulatie, 30. ems, 32. so, 34. or, 35. Esse, 37. verandering, 42. nu, 44. pen, 45. po, 46. e.k., 47. min, 48. ar, 49. terugstoten, 53. aker, 55. or, 56. ge, 58. ulo, 59. evangelie, 63. kanon, 65. on, 66. elan, 68. is, 70. dd, 71. ia, 73. Ier, 75. id., 76. Eire, 78. garage, 80. Ede, 81. rente, 82 mm, 83. lama. Verticaal: 1. leen, 2. ei, 3. ako, 4. a.e., 5. ski, 6. sX, 7. asla, 8. at, 9. rad, 10. kroes, 12. recu, 13. ekster, 15. lans, 17. tenor, 19. steenkool, 22. zo, 24. glad, 26. ai, 27. nes, 29. draperend, 31. mening, 33. overal, 36. s.g., 38. en, 39. nor, 40. eng, 41. iet, 43. un, 44. pa, 47. me, 49. te, 50. urania, 51. sago, 52. Trier, 54. kok, 57. einde, 58. unie, 60. v.o., 61. enig, 62. el, 64. Aden, 67. Aïda. 69. sir, 72. arm, 74. eel, 77, re, 78. ge, 79. a.m., 80 om. De Australische minister voor de bur gerluchtvaart, Shane Paltridge, heeft bekend gemaakt dat ten behoeve van zijn ministerie een Fokker F-27 Friend ship is besteld, die in 1959 afgeleverd zal worden. Deze Friendship, die met voor onge veer een ton aan speciale apparatuur zal worden uitgerust, is bestemd voor de inspectie en controle van het uit gestrekte netwerk van radio-, navigatie- en veiligheidshulpmiddelen, die d# luchtvaart in Australië ten dienste staan en die over een uitgestrekt ge bied van dit continent zijn verspreid. Tevens zal het toestel voor de con trole der vliegvaardigheid van verkeers vliegers gebruikt worden. De huidige voor dit doel uitgeruste Dakota's beantwoorden door hun ge ringe snelheid en de geringe hoogte waarop zij kunnen opereren niet meer aan de eisen, welke de tegenwoordige verkeersluchtvaart met haar snelle ver keersvliegtuigen met drukcabine stelt. Dit is dan ook de reden geweest waar om het Australische ministerie van burgerluchtvaart besloten heeft, deze vliegtuigen door de Friendship te ver vangen. De Australische luchtvaartmaat schappij „Trans-Australia Airlines" heeft reeds geruime tijd geleden een zestal Fokker Friendships besteld, die de Dakota-vliegtuigen van deze maat schappij begin 1959 zullen gaan ver vangen. Fokker weet zich thans verzekerd van de bestelling van ruim honderd Friendships, de licentiebouw van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Fairchild en enkele van de meest „stevige" op ties meegerekend. Naar aanleiding van publicaties over een door dr. W. R. G. van Everdingen, arts te Bilthoven, voorgestane behande lingsmethode van kankerpatiënten, wordt vanwege de stichting „Landelijke Or ganisatie voor de kankerbestrijding" het volgende meegedeeld: „Door het bestuur van de Landelijk# organisatie voor de Kankerbestrijding, waarin samenwerken de vijf universi taire kanker-centra, het Nederlandsch kanker-instituut, het Rotterdamsch ra dio-therapeutisch instituut en een aan tal provinciale behandelings-centra zo mede het Koningin Wilhelmina-Fonds, werd op 20 juni 1956 ingesteld een com missie van onderzoek van de methode- dr. v. Everdingen. Deze wetenschappe lijke commissie, samengesteld in over leg met dr. v. Everdingen, maakt met dit onderzoek, met medewerking van de betrokken medicus, goede vorderin gen. Zij zal van hare bevindingen eer lang een rapport uitbrengen. Het ligt in het voornemen van 't bestuur aan dit rapport de nodige bekendheid te geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2