NIVEA Krupp deed offerte voor bouw walserij bij Rotterdam Zevenvoudig Hongaars huwelijk Maatregelen ter bescherming van munt en welvaart In Zwitserland is hondenvlees een delicatesse Proef met elektronisch brein Financieel debat in Eerste Kamer J hoL°^ Tussen neus en lippen Concurrentie met hoogovens te IJ muiden wordt niet heoogd Stijging prijzen dekens en wol Reeord-drukte bij de giro Cacaoprijs ver laagd Voorzichtig met bestedingsbeperking opdat onze Achillespeesde export niet getroffen wordt IN DE BERENKUIL VAN HET KREMLIN Financiering door de Rotterdamsche Bank HOOFDPIJN? In strijd met de prijs- stabilisatie Rond de jaarwisseling Weer een bromfietser verongelukt WEG HOOFDPIJN Proces van Baarlese speelclub af f aire Worsteling om het „collectieve" leiderschap AUTOMATISERING VAN DE GIRO Op z'n Russisch Suiker-kogels V eelbelovend WOENSDAG 16 JANUARI 1957 PAGINa s Brand, in Appingedam Bewoner in arrest voorkomt winter en werk handen LWOROSOluov 8QELGav/a, (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 16 januari. Bij Friedrich Krupp in Essen is men niet weinig verbaasd over de berichten in de Nederlandse pers over de even tuele bouw van een staalfabriek met een iaa-rlijkse capaciteit van 150.000 ton en de discussies, die daardoor zijn uit gelokt. In ieder geval is er geen sprake van, dat het een Kruppbedrijf in Ne derland zou worden. De wereldbefaam- de Essense grootindustrie zou slechts de uitvoerster worden van een pro- jekt, waartoe van Nederlandse zijde het Initiatief is genomen. Deze opdracht zou daarmee volkomen gelijk zijn aan andere opdrachten, zoals Krupp die overal elders ter wereld uit voert b.v. het grote staalcentrum in Indië en die een belangrijk deel uit maken van Krupp's na-oorlogse indus triële activiteit. De Nederlandse op drachtgever zou de N.V. Neerlandia in Utrecht zijn. De eventueel te bouwen fabriek zou waarschijnlijk bij Rotter dam komen en niet in de buurt van ÏJmuiden. Al ongeveer een jaar worden bespre kingen gevoerd over een plan, waar mede genoemde N.V. de firma Krupp in Essen heeft benaderd: de bouw van een eigen walserij. Krupp heeft hiervoor een offerte gedaan, voorzien van allerlei berekeningen en tekeningen. Deze offerte, gedaan door de afd. Ex port van de fa. Krupp, bevindt zich reeds geruime tjjd in handen van de eventuele opdrachtgever, die door de financiering van het projekt de steun zou hebben van de Rotterdamsche Bank Ook het Nederlandse ministerie van economische zaken schijnt in het pro jekt bijzonder te zijn geïnteresseerd. De offerte heeft de goedkeuring van de eventuele opdrachtgever, doch spij kers met koppen over de uitvoering van het projekt zijn nog niet geslagen. Wat daarvan de oorzaak is, is bij Krupp in Essen niet bekend. Met een eventuele controverse, die daarover zou zijn ontstaan met de hoogovens in ÏJmuiden, heeft de fa. Krupp niets uitstaande, hoewel men zich in Essen goed kan voorstellen, dat het hoogovenbedrijf ongaarne ziet, Advertentie dat een harer klanten zelf tot ver werking van ertsen zou overgaan. Van een concurrentie door Krupp in Ne derland jegens het hoogovenbedrijf in ÏJmuiden is evenwel geen sprake. Het zou ook uit een oogpunt van po litiek onjuist zijn, wanneer de fa. Krupp zou trachten zich in de Neder landse industrie in te dringen. De eventuele bouw van de staal fabriek „aan het water" bij Rotter dam is in overeenstemming met de tendens aller erts-verwerkende indus trieën om zich zo dicht mogelijk bij de aanvoerwegen over zee te vestigen. Over enkele decennia is wellicht de tijd aangebroken, dat de voorraad Europese ertsen is uitgeput en men ze elders ter wereld zal moeten gaan halen. Alleen over zee zullen die dan kunnen worden aangevoerd. Overigens is het, zo meent men in Essen, niet aan de firma Krupp om na dere mededelingen over het projekt te doen. De firma zet de onderhandelingen met de eventuele opdrachtgever voort, die dan tenslotte mogelijk zullen leiden tot de uitvoering er van, waarmede op betrekkelijk korte termijn zou kunnen worden begonnen, wanneer men het over de details eenmaal eens is gewor den. Desgevraagd deelden zowel de direc tie van de N.V. Neerlandia als die van de Rotterdamsche Bank ons mede, dat er over genoemde plannen niets bekend was. Ook de Kamer van Koophandel te Rotterdam kon ons geen nadere inlich tingen verschaffen. De staatssecretaris van economische j zaken, dr. Veldkamp, acht de stijging l van de prijzen van wollen dekens en I breiwol in strijd met de regeringspoli- tiek van prijsstabilisatie In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Peschar (PvdA) deelt dr. Veldkamp mede, dat niet alleen de fabrikanten de laatste maanden de stijging van de grondstoffenprijzen direct hebben door berekend, zonder overleg met het mi nisterie van economische zaken, maar 1 dat daarbij bovendien de zeer hoge handelsmarges zijn gehandhaafd. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat de j consumentenprijzen belangrijk zijn ge- stegen. Dr. Veldkamp stelt zich voor, hier- over in nader overleg te treden met de j betrokkenen, waarna hij zijn standpunt nader zal bepalen. Daarnaast is hij be- j reid, maatregelen te nemen, ten einde te waarborgen dat een verhoging van de grondstoffenprijzen niet zonder meer in de winkelprijs wordt doorberekend. Dinsdagmiddag is op de weg Nijme- gen-Wychen op de grens van Nijmegen de 48-jarige M. J. van G. met zijn bromfiets in botsing gekomen met een vrachtauto, die uit de richting Grave kwam. De bromfietser werd overreden en overleed ter plaatse. Uit de kring van bijna negentig Hon- f aar se vluchtelingen, wier tijdelijk ver- lijf in Epe dezer dagen ten einde loopt, zijn dinsdag zeven paren in het huwelijk getreden. Dit gebeurde in een gezamenlijke plechtigheid in de Eper gemeentewoning". De heer A. van der Roest trad op als ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij had de assisten tie van een Hongaar als tolk. Na de toespraak, de trouwbelofte, het voorle zen en het tekenen van de akten, klonk de bruidsmars uit Lohengrin. Op een persoonlijk woord van de ambtenaar volgden het Hongaarse en Nederlandse volkslied. Daarna bood de loco-burgemeester van Epe, de heer G. Bibo, de jonge bruiden namens het gemeentebestuur een bonbonbakje en de heren een siga rettendoos aan. De geschenken houden de herinnering aan Epe levendig door het ingegraveerde wapen en de plaats naam. In de r.-k. kerk werden zes dezer huwelijken gesloten. De kerke lijke inzegening van de zevende echt verbintenis geschiedde in een protestant se dienst, gehouden in de Nederlands Hervormde kerk. In beide kerken werd de plechtigheid besloten met het Hon gaarse volkslied. Het debat over de algemene finan ciële politiek in de Eerste Kamer kon moeilijk anders dan een prealabel ka rakter dragen. Men weet nog niet welke maatregelen de regering zal voorstellen om onze welvaart te beschermen, nu de eerste symptomen van een conjunc- tuuromslag zich aftekenen, zoals blijkt uit de betalingsbalans, het deviezenbe- zit en de kapitaalmarkt. Mr. Teulings (KVP) rekent er al op, dat wij binnen kort een geheel nieuw begrotingsbeeld zullen moeten beoordelen wanneer de nota van de regering naar aanleiding van het SER-advies bekend zal zijn. Ir. Vos, vertegenwoordiger van de uiterst linkse groepering in de PvdA, zag op zijn manier ongekende nieuwe mogelijkheden. Van de belastingverla ging in 1955 en van de gedifferentieerde loonvorming maakte hij de grote zonde bok van de ongunstige ontwikkeling van onze conjunctuur. Hij sprak ook over de algemene ouderdomsverzeke- ring, maar schakelde deze sociale maat regel als factor voor de toenemende las ten, die het leven duurder maken, met een uit. Onder de mogelijkheden om de inflatie tegen te gaan, stond bij hem een flinke belastingverhoging voor op. Voor het bevorderen van besparin gen had hij niet de minste aandacht. Mr. Teulings werd bij zijn verdedi ging van dit laatste middel, dat ook de kapitaalmarkt wat ruimer zal kunnen maken, gesteund door de heer de Wilde (WD). Hij vond het wel opvallend, dat het SER-advies hierover met geen woor rept. De heer Vos vroeg voorts of er wel aan te ontkomen zal zijn, dat ook de reserves van het bedrijfsleven door de overheid worden aangetast. Hij meen de, dat in de jaren 1957 en 1958 het evenwicht tussen wat wij verdienen en wat wij uitgeven hoe dan ook hersteld zal moeten worden. Het verhogen van de winstbelasting van 43 tot 60 procent acht hij een probaat middel om dat doel te bereiken. Terwijl hij betoogde, dat de ze belasting in het buitenland overal veel hoger is, viel mr. Hellema (AR) hem in de rede en corrigeerde deze cijfers. Verder liet men ir. Vos maar met rust, in de overtuiging, dat er met hem toch niet te praten valt. Zijn be toog eindigde met de merkwaardige uit spraak, dat het nu voor de overheid de hoogste tijd wordt, in alle regionen van hoog tot laag in te grijpen, wil men de sociale en politieke ontreddering ont gaan. „Het vrije spel der maatschap pelijke krachten heeft zich zelf gesocia liseerd". Intussen wilde ir. Vos de 300 miljoen, die de verhoging van de winstbelasting zal opbrengen, meteen weer uitgeven voor de onderontwikkelde gebieden en riep hij het landbouwegalisatiefonds te hulp voor een verhoging van de lonen van de landarbeiders. Het oordeel van de meeste senatoren was, dat wij met de bestedingsbeper king, die inderdaad moet komen, zeer voorzichtig moeten zijn, anders treffen wij onze Achillespees, de export. Mr. Teulings wees er op, dat zonder sterili satie van de verhoogde opbrengst van belastingen nog niets bereikt wordt, daar men de inflatie niet voorkomt. Hij herinnerde aan de mogelijkheid om be lastingcertificaten uit te geven, waar- dor dit laatste doel juist wel zal wor den bereikt, zelfs zonder dat de indruk al te groot wordt, daar het besparend werkt. Hij vond het .begrijpelijk, dat de re gering in overleg is getreden met de sociale organisaties over de landbouw problemen en dat zij enige temporise ring bij de inwilliging van de verlan gens van het landbouwschap voorop heeft gesteld. Mr. Pollema (CH) vroeg waarom, zo als dr. Drees had toegezegd, niet de ministers van sociale zaken en econo mische zaken bij dit debat aanwezig wa ren. Er was wel een flink aantal mi nisters, maar juist niet degenen om wie het bij het handhaven van gezond geld gaat. Niet de minister van financiën en de Nederlandse Bank met hun mone tair apparaat zijn daarbij het centrale punt, maar degenen, die lonen en prij zen regelen, aldus de CH-afgevaardig- de. Mr. Hellema (AR) herinnerde er aan, dat de beperking van de bestedin gen ook noodzakelijk zou zijn geweest, wanneer er in 1955 geen belastingverla- De jaarwisseling heeft bij de post cheque- en girodienst weer een top drukte veroorzaakt. In de periode van 27 december 1956 tot en met 7 janu ari 1957 bedroeg op de kantoren te Den Haag en Arnhem tesamen het aantal boekingsposten per dag gemiddeld 1.046.000. Het jaargemiddelde beweegt zich naar 900.000 boekingsposten per dag. Verwacht wordt, dat het topcijfer van de jaarwisseling binnenkort nor maal zal worden voor het gehele jaar. Het korte geding, dat de eigenaar van een speelclub op het omstreden gebied te Baarle-Nassau tegen de Staat aanhangig had gemaakt is dinsdag niet doorgegaan. Het was n.l. gebleken dat de eigenaar reeds failliet was toen hij zijn advokaat verzocht dit geding aan hangig te maken. De affaire is echter nog niet van de baan, omdat het niet is komen vast te staan wie de werkelijke eigenaar van de speelclub in Baarle-Nassau is. Enige bij deze speelclubkwestie betrokkenen overwegen of zij alsnog zullen gaan pro cederen tegen de staat. In het kort geding waren de eisen ge steld; teruggave van de inbeslaggenomen speelbenodigdheden en stopzetting van de acties van de politie tegen de speel- clubs op de enclave te Baarle-Nassau. Advertentie Enige Nederlandse cacaofabrikanten hebben besloten de prijs van cacaopoe- ler met 10 procent te verlagen. Dit is mogelijk, doordat de grondstoffenprijs op de wereldmarkt aanzienlijk gedaald is. Naar men ons mededeelde, geldt de prijsverlaging alleen voor cacaopoeder, en dus niet voor artikelen, waarin sui ker verwerkt is. ging was ingevoerd. Hij vroeg de mo gelijkheid te openen overtreders van de verkeersregels ook de kosten van het geding in rekening te brengen. Voorts drong hij er op aan een algemene vrij willige medewerking te verkrijgen bij de uitvoering van de te nemen maatrege len, waarbij hij vooral ook aan de con sumenten dacht. De communist Seegers schaarde zich spontaan achter de plannen van ir. Vos om de winstbelasting flink op te voeren. Vandaag zou minister Hofstra de Ka mer antwoorden. Een brand, waarbij de vlammen tot een tiental meters hoog de lucht in laaiden, heeft dinsdagavond in Appinge dam een winkelpand nagenoeg geheel vernield. De rijkspolitie heeft de bewo ner na de brand gearresteerd. Wij hebben zolang een «hond te leen. Een trage boxer met de weemoedige blik van een poète maudit Bovendien heet hij dan nog De eerste dagen drentelde Bas onbestemd snuffelend door ons huis. Maar hij vond nergens wat aan. Soms ging hij midden in de kamer liggen en keek mij met zijn verstard-expressieve kop aan. Telkens stond hij kennelijk op het punt wat te gaan zeggen. Maar om mij niet aan het schrikken te maken liet hij het na. Nochtans wist ik toch wel wat hij bedoelde. „Rot-huis" las ik in zijn droeve ogen. De laatste tijd gaat het echter wat beter met Bas. Ik heb namelijk ont dekt dat hij een passie heeft voor kranten. Een vrij negatieve en zelfs een ietwat destructieve passie overi gens. Want hij leest ze niet, de dag bladen, maar verscheurt ze. Alhoewel het mogelijk blijft dat zulks de hon den-manier van lezen is In ieder geval als ik Bas een krant geef, maakt hij er onmiddellijk met bek en poten snippers van. Zelfs mijn stukjes spaart hij niet. En hij heeft toch zekere reverenties. „Sursum Corda" bijvoorbeeld laat hij liggen. Ik zie de manipulaties van Bas met wel gevallen gade, maar mijn vrouw niet. Zij wil orde in het huis en snippers op de vloer passen daar niet in. „Bas niet doen", roept zij dus ge regeld. Eerst haalde de hond moede loos de schouders op en wandelde loom naar de buren. Maar nu is hij tot een agressiever verweer overge gaan Gisteren sleepte hij een krant mee naar de keuken en vernielde haar demonstratief voor de voeten van mijn vrouw. Daarmee een openlijk conflict uitlokken-4 Mijn vrouw vond er echter iets op. Zij zette de hond met een krant op straat. Maar toen was voor Bas de aardigheid eraf. Hij ging er op liggen, op het drukwerk. „Het lijkt wel een man. die hond," zei mijn vrouw. Maar zij bedoelde ge loof ik te zeggen: „Soms ben jij een echte hond." A dvertentt* Alleen NIVEA bevat Eueerit bet voedingsmiddel voor de huid Volgens de „Gazette de Lausan ne" wordt in sommige delen van Zwitserland het honden vlees nog als een delicatesse be schouwd. Het vlees wordt, ondanks een in 1954 aangenomen wetsartikel, waarin alle handel in hondenvlees verboden wordt, openlijk door hon denslagers tegen de somma van vier Zwitserse francs per kilo aangebo den, aldus het invloedrijke Zwitser se blad. De „Gazette" schrijft ver der, dat de arme beesten voordat zij tot ragout worden verwerkt, gevoed worden met het vlees van doodge boren of stervende dieren. Volgens het blad heeft een handelaar tegen over de president van de vereniging tot bescherming van dieren in Frei burg verklaard, dat hij 30 honden per maand slacht. De mensen, zo gaat het artikel voort, eten het hon denvlees omdat zij in de (verkeerde) veronderstelling verkeren, dat het vlees goed is tegen t.b.c. en galste nen. Zij kunnen voor dezelfde prijs gewoon vlees kopen. De „Gazette de Lausanne" roept tenslotte het pu bliek op om deze afschuwelijke han del, welke de Zwitsers in discrediet brengt bij het buitenland, onmiddel lijk te stoppen en om elke overtre ding van het wetsartikel zonder tal men aan de politie te melden. Uit Moskou komt het bericht, dat dronkaards, straatvechters en herrieschoppers, die de Russi sche politie de laatste tijd handenvol werk geven, het kalmer aan zijn gaan doen, nu er een regeringsde creet is uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat openbare dron kenschap gestraft kan worden met vijftien dagen dwangarbeid. Verder zijn „het verstoren van de openbare orde, belediging, gebrek aan eerbied voor sovjetburgérs, kwade taal in het openbaar en andere onwaardige handelingen" genoeg om de overtre der van het decreet achter prikkel draad te doen belanden. Een Weense speelgoedfabrikant dacht dat hij het gevonden had, toen hij een pistooltje op de markt bracht met kogeltjes, die van suiker waren gemaakt. H dacht verkeerd, want de gezondheidsin- De decentralisatie van de postchèque- en girodienst door de vestiging van een tweede girokantoor te Arnhem verloopt zeer gunstig. Op het ogenblik ressorte ren ongeveer 25.000 girorekeningen on der het Arnhemse kantoor; het zullen er uiteindelijk 160.000 worden. De capaci teit in Arnhem zou reeds een versnel ling van het vernummeringsproces mo gelijk maken, doch men kan dit slechts geleidelijk doen omdat de rekening houders enige tijd tevoren geprepareerd moeten worden op de verandering van hun nummer. Daarnaast wordt verder gewerkt aan de plannen tot automatisering van het girowerk. De giro zal binnen afzienbare tijd dagelijks gemiddeld een miljoen debet- en creditposten moeten verwer ken en nog vóór 1970 moet men rekenen op een verdubbeling van dit aantal. Met het oog hierop worden de automatise ringsmogelijkheden van alle kanten be keken. De plannen zijn thans zover ge vorderd, dat dit jaar een proef zal wor den genomen met enige elektronische machines een elektronisch brein zou men kunnen zeggen voor de verwer king van de binnenkomende gegevens. Het gaat hier om een interne proefne ming. Het publiek zal hiervan dus nog niets merken; hoogstens zal aan een beperkt aantal rekeninghouders, die daarvoor om bepaalde redenen in aan merking komen, gevraagd worden me de te werken aan het op een andere wijze indienen van hun overschrijvings formulieren dan tot nu toe gebruikelijk is. De moeilijkheid bij het op gang bren gen van het automatiseringsproces is namelijk vooral gelegen in de wijze, waarop de te verwerken gegevens aan het elektronisch brein moeten worden toegevoerd. Eenvoudig gezegd: het giro biljet moet eerst door een machine worden „gelezen". Hoe dit het best kan geschieden vormt nog altijd ee nonder- werp van studie. Zoals onlangs reeds werd gemeld denkt men aan allerlei mogelijkheden: aan het vervangen van cijfers door een streepjescode, aan een voorbewerking van het papier, waar door de cijfers volgens een vast patroon worden geschreven, aan indiening van ponskaarten in plaats van de bekende biljetten (dit voor grote rekeninghou ders) enz. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat er straks een machine ver schijnt, die zelfs in staat is gewoon schrift te lezen en om te zetten in ge gevens, die door het elektronisch brein verwerkt kunnen worden. Een ander punt van onderzoek is, hoe de door het elektronisch brein geproduceerde uit komsten tenslotte zo snel mogelijk kun nen worden omgezet in voor de reke ninghouders verstaanbare afrekeningen, waarbij ook het sorteringsprobleem van de AF- en BIJ-strookjes een rol speelt. Het feit, dat al deze vraagstukken thans onderzocht worden, duidt er op, dat het bij de giro-administratie in de naaste toekomst tot ingrijpende wijzi gingen zal kunnen komen. De proef met het elektronisch brein vormt een eerste stap in de nieuwe richting. spectie is er aan te pas gekomen en heeft verordonneerd, dat de pistool tjes, maar vooral de kogeltjes in beslag moeten worden genomen. De kinderen aten namelijk de kogeltjes op, hetgeen niet erg zou zijn geweest, wanneer zij dat onmiddellijk na aan koop deden. De kinderen begonnen de suiker-kogeltjes echter pas te verorberen, nadat deze zeei inten sief als kogeltjes waren gebruikt, weshalve dus de Gezondheidsdienst tussenbeide kwam. Deze was name lijk van oordeel, dat suikerwerk dan met meer zo heel fris is en allerlei gevaren kan opleveren. Yader Lemmon maakt zich ern stig zorgen over zijn vijfjarig zoontje Bobby en terecht, want Bobby blijkt een impulsief en niet ongevaarlijk mannetje te zijn. Va der Lemmon ondervond dat, toen zoonlief op een avond naar een tele visieprogramma keek en zich plots klaps blijkbaar niet verenigen kon met de situatie, die op het scherm werd voorgetoverd. Een bandiet zat een welopgevoede cowboy achterna en de laatste dreigde door de eerste te worden neergeschoten. Dat nam Bobby niet. Het jochie liep huilend de kamer uit, kwam met verbeten trekjes op zijn gezicht mitsgaders met het geweer van zjjn vader te rug en schoot pardoes het televisie scherm, casu quo het complete toe stel in scherven en stukken. Pa kalm van nature vroeg zoonlief, waarom hij dat had gedaan. „Noga! wiedes" antwoordde deze, „die cow boy moest toch worden geholpen." Pa heeft zich toen achter het hoofd gekrabd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3