Engeland neemt deel aan Europese vrijhandel B rits-F rans-A merikaanse samenwerking ongewenst Radio eoTV m I Veelsoortige wasmiddelen verwarren de huisvrouw j Verdrag voor douane-unie wordt de volgende maand getekend RUTER5EPT Films voor de T.Y. Wl LL'S Wl LL'S I HET VERBRUIK VAN SYNTHETISCHE WAS- I MIDDELEN IN DRIE JAAR VERDUBBELD I Resultaten 1956 nagenoeg gelijk die van het voorgaande jaar aan Wat zon en ozon vroeger dedenzit nu zelhver- j kend" in het pakje Als U keelpijn hebt... Eerste besluit van Macmülan Overtreedt „Lotisico de loterij wet Dulles over Midden-Oosten Televisie Vanavond C.P.N. royeert J. de Jong, Groningen Brand in voormalige klompenfabriek WOENSDAG 16 JANUARI 1957 PAGINA 4 85 ct im 1 ièi Katholieke Illustratie Eindelijk een eigen woning. Glycerine Cream. Glycerine Cream Emissieprospectus Ned. Spoorwegen soViriivin^sdatum z°aL! b?k?"d TArd ,in_ dec.e™ Inschrijvingsdatum 23 januari SCHILDER P. GERRITS OVERLEDEN N.A.M. boort bij Zoetermeer De Engelse premier Harold Macmillan heeft zijn eerste besluit genomen: Engeland zal deelnemen aan het Europees vrijhandelsgebied. Macmillan heeft dit besluit genomen na zijn besprekingen met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak, die voor dat doel twee dagen naar Londen is gekomen. Door Engelands deelname aan het vrijhandelsgebied wordt een markt-gebied gevormd dat ruim 250 miljoen inwoners heeft, en in omvang en sterkte de door Busland en Amerika beheerste gebieden nabjj komt. Advertentie Macmillan heeft de zes landen van de Europese douane-unie, de Benelux, West-Dultsland, Frankrijk en Italië voorgesteld toe te treden tot een „gebied van gedeeltelijke vrijhandel", dat de overgangsfase naar het vrijhandelsgebied aangeeft. Tegen eind februari zal, naar Spaak in Londen verklaarde, de Euro pese douane-unie gereed zijn voor onder tekening. De ratificatie zal daarna onge veer zes maanden duren, zo veronder stelde hij. Het douane-verdrag voorziet in het neerhalen van de tariefmuren door de leden en voor de leden, en het oprichten van een gezamenlijke tarief' muur tegen niet-leden van de douane- unie. Het Engelse voorstel omvat een vrij handelsgebied waarin de leden de be perkende bepalingen tegenover elkaar verminderen, maar ze onverminderd van kracht laten blijven voor de niet- leden. Macmillan verklaarde, dat het echter onmogelijk is de voornaamste Britse voorwaarde voor het toetreden tot een vrijhandelsgebied te laten val len. Het betreft de bepaling dat Enge land toestemming moet krijgen om ta rieven op landbouwprodukten voed sel, drank, tabak te handhaven, ter bescherming van koloniën en gemene- bestlanden. In Stockholm zal een Engelse delegatie de volgende week een vergadering van Uniscan bijwonen, met het doel de Scan dinavische landen te polsen omtrent hun deelneming aan het vrijhandelsgebied. De Amerikaanse regering heeft België, Frankrijk, West-Duitsland. Italië. Luxem burg en Nederland medegedeeld, dat zij het plan voor een gemeenschappelijke markt en een vrijhandelsgebied in West- Europa toejuicht. Met betrekking tot Engelands voor lopig besluit zich door middel van een vrijhandelsregeling te associëren met de gemeenschappelijke markt is de Ameri kaanse regering van oordeel, dat een dergelijke regeling zal bijdragen tot ver sterking van de eenheid der Atlantische gemeenschap en van de vrije wereld. Een toonaangevende voorstander van een Verenigd Europa, oud-minister Pierre-Henri Teitgen, heeft in de Franse Nationale Vergadering over de plannen voor een gemeenschappelijke Europese markt verklaard, dat de voorgestelde gemeenschappelijke markt niet een vrij handelsgebied zonder meer moet worden, maar een gebied met een gemeenschap pelijke financiële, economische en so ciale politiek. Voorts moeten de Franse gebieden in Noord-, West- en Centraal- Afrika er in worden opgenomen, daar deze gebieden anders gedoemd zouden zijn tot „het n tionalisme van de armoe de" of „het dictatorschap van de dollar". De deelgenoten dienen bovendien de las ten der investeringen samen te delen, ook de investeringen in projecten, die niet lonend zijn, zoals wegen en spoor wegen. Teitgen drong verder aan op de in stelling van een Europees investerings fonds en een Europese bank voor het organiseren en financiëren van de econo mische ontwikkeling van Frans-Afrika. 11 De zoon van de huidige minister van Buitenlandse Zaken van Honga rije, Imre Horvath, heeft verklaard dat hij in geen enkel contact meer wil komen met zijn vader, die de Hongaarse kwestie een binnenlandse aangelegenheid noemt. Imre Horvath junior is door de druk van de Sov jets uit zijn vaderland gevlucht en werkt thans als bouwvakarbeider te Kappenberg in Oostenrijk. De foto geeft een beeld van Horvath jr. tij dens deze arbeid. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft conclusie genomen in de zaak tegen de directeur van de N.V. Eerste Nederlandsche maatschappij tot verzekering van risico in loterijen (Lo tisico van 1898) te 's-Gravenhage. Hij concludeerde tot vernietiging van het vonnis van de rechtbank, alleen voor zover het bewezen verklaarde niet straf baar is verklaard en de gerequireerde ontslagen was van alle rechtsvervolging. De verdachte is strafbaar, aldus de procureur-geneaal, omdat het bewezen verklaarde een strafbaar feit oplevert, n.l. ovetreding van de loterijwet. Hij requireerde dat de raad de verdachte zal veroordelen tot een boete van 1.000 subsidiair 100 dagen hechtenis. De Hoge Raad zal 26 februari arrest wijzen. De kantonrechter had in juli 1955 de directeur tot elf gulden boete veroordeeld omdat .Lotisico" de loterij- wet zou hebben overtreden. In de appèl zitting van de rechtbank werd de di recteur ontslagen van alle rechtsver volging. De officier van justitie tekende tegen dit vonnis appèl in cassatie aan. „Ik kan niets bedenken dat er zeker der toe zou bijdragen het Midden- Oosten in de macht van het internatio nale communisme te brengen, dan dat de Verenigde Staten er toe zouden overgaan daar nauw met Groot-Brit- tannië en Frankrijk samen te werken", aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, gisteren op een gezamenlijke bijeenkomst van de Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten verklaard. Foster Dulles deed zijn mededeling over de onwenselijkheid van een Brits- Frans-Amerikaans samengaan in het Midden-Oosten in antwoord op een vraag van senator Estes Kefauver, de Democratische kandidaat voor het vi- ce-presidentschap bij de jongste Ame rikaanse presidentsverkiezingen. Kefau ver vroeg, of de V.S. hun Europese bondgenoten of landen uit het Midden- Oosten hadden geraadpleegd, alvorens het plan Eisenhower op te stellen. Kefauver herinnerde Dulles er ook aan, dat hij maandag had gezegd dat Engeland en Frankrijk grotere belan gen in het Midden-Oosten hadden dan Amerika. ,,En niettemin heeft u niet gepoogd Eisenhowers voorstel ook door Groot-Brittannië en Frankrijk te doen schragen?" vroeg Kefauver. Dulles antwoordde te menen, dat dit niet in het algemeen belang zou zijn geweest. ,,De sentimenten doen zich op het ogenblik in het Midden-Oosten nog al sterk gevoelen. En ik meen ook, dat algemeen erkend is en met name op de jongste bijeenkomst van de NATO-ministerraad dat het voor be paalde landen in strijd met hun eigen belangen zou zijn, indien zij tezeer met het uitstippelen van de politiek voor het Midden-Oosten zouden worden ver eenzelvigd". Kefauver vroeg ook, of overwogen is de driemogendhedenverklaring van Behalve algemene, dus morele, poli tieke en organisatorische zijden heeft het vertonen van films voor de TV nog wel enige andere kanten. Zo zijn er voorschriften van de Bioscoopbond, die vooral de concurrentiemogelijkheden van de filmvoorstellingen willen beper ken. In aanmerking voor TV-vertoning komen alleen films van een bepaalde leeftijd of films die niet meer in roula tie zijn. De NTS moet dus werken met oudere goede rolprenten, maar selchte copieën, of met nieuwere copieën, van weinig zeggende produkten. Het is voor de lei ders in Bussum een bijzondere handi cap, temeer daar zeer veel films om „algemene" redenen helemaal niet voor vertoning in aanmerking komen. Nu heeft men het de laatste weken nogal aardig getroffen met deze moei lijke keuze. Gisteravond zelfs in het bijzonder, want „The galloping Major", van regisseur Henry Cornelius, was dan misschien geen topprodukt, het was in ieder geval een aardig en aanvaard baar geheel. Waren er vele van zulke geestige, pretentieloze gevallen, dan zou men weer klagen over de eenzij digheid. Want het is altjjd wat Een vreemd verschijnsel is daarbij echter dat de Bioscoopbond goed vindt, dat de filmhandel voor aankondigings programma's van alles ter beschikking stelt. Het grapje zegt: de trailer (zo heet een aankondiging) kan men krij gen, de oplegger niet. Het is toch te dwaas dat men uitvoerig kan praten over en alles kan laten zien van elke film, zelfs al moet die nog vertoond worden, mits het maar in zo'n aankon digingspraatje gebeurt. I WQ v 4 «T V' Het ergste is daarnaast nog dat de meeste van die kritieken die geen kri tieken zijn, zich alleen bezighouden met industrievoortbrengselen van minder belang en zelfs minder allooi. Frits Thors maakte gisteravond een uitzon dering door enige betere films aan een enigszins serieuze beschouwing te on derwerpen. Meestal gebeurt ook dat niet. Een vreemd geval blijft het. De Bios coopbond vreest de film voor de TV. Maar dezelfde organisatie is blijkbaar niet bevreesd voor reclame. Want men kan het draaien zoals men wil, reclame is het: met merk, naam en toenaam worden die nieuwe films aangekondigd. Dat gebeurt ook met toneelstukken e.d. Maar menig gezelschap speelt nog in het seizoen een spel uit het lopende repertoire. Alles bijeen is het dus eigen lijk zo, dat de film voor de Nederlandse TV alleen een reclamekans krijgt. J. v. S. De NCRV-TV zendt vanavond het spel „Berkeley-square" van J. L. Bal- derston en J. C. Squire uit. De Neder landse vertaling is van Willem Vogt, Ted Logeman heeft het stuk bewerkt, de regie is van Peter Koen. Het is een wonderlijk verhaal van iemand, die een huis erft en daarin de sfeer aantreft uit de Queen Anne-tijd. Hjj vindt zelfs een oud dagboek en gaat het leven leiden van een zijner voor vaderen maar komt daarbij in scherp conflict met het verleden. Het stuk speelt dus zowel in de twintigste als in de achttiende eeuw. (Lopik kan. 4, Eindhoven kan. 5, 20.00 uur). 1950, waarin de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk de grenzen tussen Israël en zijn Arabische buurstaten, als vastgesteld bij het Pa lestijnse Bestand, waarborgden, nieuw leven in te blazen, .eventueel met een uitbreiding hiervan, om het hoofd te kunnen bieden aan de communistische bedreiging van het Midden-Oos ten. Dulles antwoordde: „Neen, dat is niet overwogen, omdat Engeland en Frankrijk beide te kennen hebben ge geven deze verklaring niet langer als bindend te beschouwen". Prachtige kleurenfoto's illustreren In het nummer van deze week een exclu sieve reportage van een onderzoekings tocht in de diepste spelonk ter wereld in oostelijk Frankrijk; het verhaal wordt in het volgende nummer voortgezet. Daarnaast is er nog een tweede reeks kleurenfoto's, opnamen van wilde die ren in de Afrikaanse wildernis, zonder dat de objecten de nabijheid van de fotograaf vermoedden. J. W. Hofwijk is veertien dagen in Polen geweest en pu bliceert zijn eerste reportage: „Nieuw jaar in Warschau"; hij schrijft over de situatie en over de mentaliteit van de bevolking na „de tweede revolutie" (die van Gomulka). Het Poolse volk heeft volgens hem nu „zijn allerlaatste vertrouwenstroef" opgebracht. De re portage is rijk geïllustreerd met de meest recente foto's. Verder is er een causerie over de „talentenjacht" van de K.R.O., die steeds bedacht moet blijven op het aantrekken van begaafde jonge krachten. Ook is er een reportage over de Haagse televisieamateur en -pionier W. G. Storm, de enige amateur in Nederland met vaste eigen televisie uitzendingen, vanuit de zolder van zijn huis! Dr. Melchior vertelt bij eigen tekeningen over de enorme draaikolken en watervallen van de Kongorivier. Verder is er bij een aantal reproduc ties een beschouwing over de uitbeel ding door verschillende schilders van de Opwekking van Lazarus. De serie „Mijn beste korte verhaal", die onge veer een jaar heeft gelopen, wordt be sloten met een vertelling van Felix Tim mermans. Jan Cottaar schrijft over de Sportclub Enschede, die de eredivisie aanvoert. Advertentie Voor de NCRV speelt vanavond het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Ni- colai Malko o.m. de Eerste symfonie van Dimitri Sjostakowitsj. (298 m. 20.20 uur). Voor het Franse Nat. Progr. wordt in de serie „vergeten opera's" een uit voering gegeven van „Dardanus" van Philip Rameau. Solisten, koren en or kest staan o.l.v. Marcel Couraud. (347 m. 20.00 uur). Voor de Home Service wordt een uit voering gegeven van de grote Mis van J. S. Bach. Onder de uitvoerenden zijn de sopraan Heather Harper en de tenor Peter Pears. Het geheel wordt geleid door Walter Goehr. (434 m.20.45 uur). Nu kan zij ook zelf koken en afwassen. Het enige onaangename hiervan is, dat zij er z.g. "washanden" van krijgt. Op Moederdag kreeg zij echter van haar dochtertje, op aanraden van 'n dro« gist een tube Fantastisch was het resultaat. is beter, omdat alleen zij glycerine en ha- mamelisextract bevat en die werken genezend Thans is verschenen het prospectus inzake de reeds aangekondigde emissie van f25.000.000 4%% 25-jarige obligaties (lening 1957) in stukken van nom. f 1.000 ten laste van de Nederlandsche Spoor wegen. De inschrijving staat open op woensdag 23 januari tot de koers van 98% bij de Ned. Handel Mij., de heren Hope en Co., de Amsterdamsche Bank, de Twentsche Bank, Lippmann, Rosen thal en Co., de heren R. Mees en Zoo- nen en Pierson en Co., de Rotterdam- sche Bank en de heren Vlaer en Kol. Notering ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. De lening is aflosbaar, aanvangende 15 februari 1963, in 20 gelijke jaarlijkse termijnen van f 1.250.000 a pari. Ver vroegde aflossing is niet toegestaan. Het investeringsprogramma 1953 t.m. 1958 werd oorspronkelijk vastgesteld op f784 miljoen, maar is thans als gevolg van de stijging van lonen en prijzen ge steld op f841 miljoen. Het grootste ge deelte kan uit eigen middelen worden gefinancierd, maar rond f 200 miljoen zal door middel van geleidelijk te plaat sen leningen moeten worden verkregen. Zoals bekend werd in december 1955 een obligatielening ad nom. f 50 miljoen uitgegeven. Voorts werden sedertdien ondershands leningsovereenkomsten op lange termijn afgesloten tot een bedrag van f 59 miljoen, met een gemiddelde looptijd van 15 jaar, waarvan tot op heden gestort f 29,5 miljoen. De lening 1957 dient om te voorzien in f 25 mil joen nieuwe middelen. Tegenover de uit de leningen voort vloeiende lasten staat de gunstige in vloed, welke de nieuwe investeringen op de bedrijfsresultaten uitoefenen. Zij stellen, aldus het prospectus, de - ven nootschap in staat het bedrijf technisch en exploitatief verder te moderniseren en gelijke tred te doen houden met de ontwikkeling van de vervoerstechniek in het algemeen. De inkomstenbasis wordt hierdoor verstevigd. Anderzijds leiden de investeringen tot een verdere rationalisatie en hebben daarmede een gunstige uitwerking op het kostenpeil. De bedrijfsresultaten over 1956 zullen nagenoeg gelijk zijn aan die over 1955. Het reeds eerder uitgesproken vertrou wen „dat ook in de toekomst, voor zo ver zij zich laat overzien, het spoorweg bedrijf ziin rendabiliteit zal behouden" acht de directie ook thans gerechtvaar digd. /n de doolhof van nieuwe artikelen, die de huis vrouw dagelijks ontmoet zijn textielsoorten, die een label dragen, waarop vermeld staat: „niet wassen in synthetische middelen". Maar weet de huisvrouw wel van alle wasmiddelen, die er tegen woordig aan bod zijn, welke wèl en welke niet syn thetisch zijn? „Waarom staat dat niet duidelijk op het pakje vermeld?" heeft een groepje kritische huisvrouwen dezer dagen, op bezoek bij een van on ze grootste zeepfabrieken, aan de directie gevraagd. „Misschien zullen we het in de toekomst wel eens gaan vermelden"was het antwoord. En het is maar te hopen, dat dat dan ook gebeurt. Die arme huisvrouw van deze eeuw, die moet maar ineens alles weten. De synthetische wasmid delen bestaan nauwelijks tien jaar. Daarvóór was ze gelukkig met zeeppoeder en daarvoor met harde zeep en zachte zeep. Eeuwenlang heeft ze haar was gedaan zoals het in zuidelijke landen nog gebeurt, gebogen aan de oever van de vaart of de beek ter wijl ze op het wasbord of rustieker op de oeverrotsen, het goed bewerkte met een groot vier kant blok harde zeep. In streken, waar het water zacht is, schuimt de zeep lekker en wast goed schoon. Op de bleek deden dan zon en ozon wat nu „zelf werkend" in het cartonnetje zit. Die pa/cjes met inhoud, die al dat vroegere be werkelijke bleken en blauwen hebben overgenomen, maken het leven op wasdag inderdaad veel makke lijker. Maar ook in zoverre gecompliceerder dat, nu het oude vertrouwde proces is losgelaten, er veel meer te experimenteren valt. De wasmachine bij voorbeeld, dat is gebleken, kan het niet altijd vin den met de synthetische wasmiddelen. De rubber- rollen gaan soms kleven als ze niet heel zorgvuldig worden onderhouden na het „synthetisch" wassen en het zink van de ketel wordt aangetast. Een huis vrouw, die daar last van had maar die zo flink was waren ze dat allemaal maar om daarover naar de wasmiddelen-fabrikant te schrijven, voegde er haar eigen geïmproviseerde noodoplossing aan toe. Ze had een plastic zak gemaakt als een soort voe ring voor de wasketel, en daarin liet ze het was- proces gebeuren. Op die wijze was het goed tegen roestvlekken gevrijwaard. Geen slecht idee, meende de fabrikant van was middelen, maar nog beter is het, zegt hij, dat er nu een beginnend contact bestaat tussen de makers van wasmachines en de makers van wasmiddelen. Want die mogen elkaar niet blijven bijten (machines en poeders bedoelen wij). De synthetische wasmiddelen, dat weet iedereen uit ervaring, zijn zo sterk ontvet tend, dat een paar druppels ervan, die terechtkomen in de smeerolie van het mechaniek, dat kunnen uit drogen en onklaar maken. Maar de ene huisvrouw is accurater, handiger, slimmer dan de andere. Bij de ene doet de wasma chine het wèl met synthetische wasmiddelen, bij de ander komen er klachten. De een weet wol te was sen en te drogen, dat het zacht blijft als een poesje; onder de handen van de tweede wordt het een plank. Dat ligt niet uitsluitend aan het wasmiddel of de zeep, aan hard of zacht water, aan de temperatuur ervan, maar ook en vooral aan de huisvrouwelijke kunde, aan de „hand" van wassen, van omgang met de dingen. Maar dat neemt niet weg, dat er van de huisvrouw steeds meer handigheid en begrip wordt gevraagd want we leven middenin een hevig expe rimenteer-stadium. Sommigen vinden dat het goed meer te lijden heeft van de synthetische wasmiddelen dan van zeep of dat het hard wordt (jonge moeders wassen luiers liever in echte zeep) maar daar staat tegenover, dat de moderne wasmiddelen makkelijker zijn omdat ze niet bokkig doen in hard water, en praktisch alle water in ons land is „hard", dus kalkhoudend. Bij wassen in een zeepsop, krijgt men dan die vervelende onopgeloste kalkzeep, die soms het witte goed goor maakt en het bonte goed grijzig. Vooral wanneer men spoelt in koud water tenzij daar een scheutje azijn in gaat en vooral is er dat gevaar als men te zuinig spoelt. De statistieken wijzen uit, dat in drie jaar tijds het gebruik van synthetische wasmiddelen in Ame rika en in West-Europa meer dan verdubbeld is. Ten koste van het verbruik van harde en zachte zeev. Nu zeggen die getallen nog niet alles want „de" huisvrouw doet gewoonlijk wat de buurvrouw ook doet en was en afwasmiddelen zijn ook mode-artike len. En hoe meer er af te soppen en in de tobbe te stoppen is, hoe gelukkiger het gros der huisvrou wen schijnt te zijn en de (af)wasbaarheid van de materiële dingen, die ons leven maken neemt steeds toe. Op de lijst van het verbruik per hoofd per jaar van synthetische reinigingsmiddelen staat Amerika bovenaan en Nederland op de zevende plaats. Waarom we de zeep sinds tien jaar zo ontrouw zijn geworden? De oliën en vetten, die groeien in de natuur, hetzij aan de walvis, hetzij aan de cocospalm en die bij de zeepfabricage nodig zijn, werden door de wereldoorlogen schaars en nodig voor de voedsel bereiding. Men ontdekte toen, dat de minerale oliën, die vrijkomen bij het „kraken" van petroleum, door Vroeger ploeteren aan de vaart Nu in een handomdraai met een pa/cje „zelfwerkend". 5 behandeling met sterk zwavelzuur, óók dienst kon- den doen. De herkomst van de grondstof voor zeep- poeder of synthetisch waspoeder is dus heel ver- 3 schillend. De wording van de twee soorten waspoe- 3 ders eveneens. Als men door de zeepfabriek loopt 3 valt het op, hoe het oude „hand"werk van het zeep- 3 maken er nog in zit. En met ontzag staart men neer op de open reuzen ketels, waarin de ziedende zeep- brij blubbert als een kokende lavapoel. Uiteindelijk 3 komt daar de zeeppoeder van, na een laatste verstui- vingsproces onder afkoeling. i lllllflItllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllltlllllllllllltlllllllIllllllltlHIIIIIIIIIItllllttK Hllllllllll llllllllllllllll1!,llllllllllllll"l""l'l"l"i""l"im""l"l"""!""!ll""""IMMI Maar in de afdeling van de synthetische waspoe- ders ziet men alleen maar een enorme container 3 waarvan de inhoud wordt verhit tot 400 graden met schellebranders, en de registratie en con- trole van wat zich in de geheimzinnige beslotenheid van de toren afspeelt, gebeurt foto-elektrisch. Het g gaat allemaal mechanisch en op een groot signaleer- g paneel met manometers en klokken en rijen van rode lichtjes, zo ongeveer als op het paneel van een g atoomoven, die wij eens op het toneel hebben gezien! g Tenslotte hebben wij gevraagd of het schade doet g aan de was als men de ene week wast in zeeppoeder g en de volgende maai in een synthetisch poeder. Het 3 antwoord hier, aan de bron van de reinigingsarti- 3 kelen was: neen. Maar als men regelmatig m zeep wast en het goed krijgt dan ineens een beurt met 3 een synthetisch sopdan slaat alle oude vastzittende 3 kalkzeep los, die is gaan wonen tussen de vezels en 3 dan krijgt men ineens zoveel „vuil", dat het lijkt of 3 het goed goor wordt. Een tweede „synthetische" 3 wassing belooft dan meer succes. En hoe is het nu precies met de ny- Ion, vroegen wij hier, in het huis van 3 de experts, aan de laborante, die werkt 3 in de proef waskeuken. Mag men nylon 3 heus niet meewassen met ander goed 3 omdat alle vuil uit het sop dan haas- 3 tiglijk naar de „aantrekkelijke" nylon 3 toe zou zwemmen. Dat is namelijk de 3 mening van sommige huishoudkundi- i gen, die het toch uit ervaring ook wel weten. Dat is niet zo, zei ze. nylon 3 kan gewoon worden meegewassen, als het sop maar niet warmer is dan tach- 3 tig graden. Maar de nylonvezel breekt 3 op de duur en da&rdoor wordt he' goed goor. Zo ziet men, de experts zijn het met elkaar nog niet eens. De huis vrouw moet haar eigen ervaring dar I ook wel degelijk inzetten. En dan nog dit. Wie zich ooit heeft laten verontrusten door de toename van de moderne wasmiddelen omdat de reinigingsinstallaties van het afvoer overvoerd raakten door vuil schuim aangezien de bacteriën, die het zeep- afvalwater zuiveren hun neus optrok- ken voor het nieuwe, die kan haar zorgen opzij zetten. De bacteriën zijn langzamerhand aan het „synthetisch I vuil" gewend. En ze doen weer braaf f hun reinigende plicht. De natuur past zich aan aan wat de mens uitvindt 3 Er zijn immers ook al vliegengeslach- ten opgegroeid, die immuum zijn voor DDT! A.Bgl huiurnminimin milmmmmMinimum De heer J. de Jong uit Groningen, voormalig voorzitter van de communis tische fractie in de Groninger gemeen teraad, is geroyeerd als lid van de C.P.N. omdat „het optreden en de op vattingen van de heer de Jong volkomen in strijd zijn met de grondslagen en de politiek van de communistische partij". Het royement is inmiddels door het dis- trictsbestuur bekrachtigd. Naar de heer de Jong meedeelde is het besluit van het partijbestuur een gevolg van een verschil van mening dat in de loop van enige jaren is gegroeid. De heer de Jong was in de periode 1946-1949 en 1949-1953 lid van de gemeenteraad en trad op als voorzitter van de commu nistische fractie. Dinsdagmiddag is op de Heilige- Landstichting bij Nijmegen vrij plotse ling overleden de schilder P. Gerrits, sinds de oprichting in 1911 artistiek ad viseur van de Heilige Landstichting. Verscheidene cnwerpen, verwerkt in de kerk en op de kruisweg, zijn van zijn hand en naar zijn ontwerp. De heer Gerrits heeft veel muurschilderingen vervaardigd. Hij is 78 jaar geworden. Het Rotterdams Toneel heeft onder regie van Pim Dikkers „De wals der to readors" (La valse des toreadors) van Jean Anouilh in studie genomen in de vertaling van Ad. Morriën. Bij een brand in een voormalige klom penfabriek te Doetinchem is dinsdag avond een grote voorraad rompen van stoelen en klompen ter waarde van ongeveer ƒ33.000 verloren gegaan. De Nederlandse Aardolie Maatschap pij zal, in het vertrouwen dat haar de convessie in het westen des lands zal worden toegewezen, haar exploratie]: ro gramma aldaar voortzetten. Vorige week is een verkenningsboring begonnen te Zoetermeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4