Reorganisatie Rijksstraatweg voorlopig van de baan Sigaretten automaat in Haarlem Buurtvereniging Overveen hield eerste vergadering Algemene jaarvergadering van „Ziekenzorg" te Haarlem De Indische marinepensioenen Concert met Beethoven-programma Oude treurwilg in Julianapark trotseert de stormen niet meer Dr. J. H. Jager Gerlings over de Berbers van Marokko Het Rijk heeft zich teruggetrokken gemeente Haarlem heeft meer belang stelling voor de randwegen TAXI 115000 Kapelaan W. Akkermans geestelijk adviseur Nog geen vrouwe lijke postbestellers in Haarlem Twee zaken in behandeling bij de Centrale Raad van Beroep H. T. HAANDRIKMAN: MET AANGENAME HERINNERINGEN NAAR HAARLEM it I Hoe spelen de r.-k. clubs? ZIJN ER NOG KATHOLIEKE PROPAGANDISTEN IN HAARLEM? KATHOLIEKE PROPAGANDISTEN Zaalhandbalcompetitie van RKNHB aantrekkelijk begonnen yamftuiEi® Voorstel 30 januari in de raad Films NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Theo Bruins als solist Vijf Hongaarse gezin nen betrekken flats aan Hannie Schaftstraat HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Wereldreizigersserie in Minerva Theater WOENSDAG 16 JANUARI 1957 PAGINA 5 Burgerlijke Stand Haarlem Wetgevende vergadering K.A.B. BURGEMEESTER OPENT HAARLEMSE VOORJAARSBEURS RENAULT 4 of RENAULT Dauphine GARAGE DEN HOUT KOOPT NU BEHANG ISSPt »i t OUD-NOTARIS R. G. A. VAN CRANEN- BURGH OVERLEDEN Bridgedrive voor hulp aan Hongarije Faillissementen „Het Witte Paard" Beurs van Amsterdam Beurs van New York Winnaars Sportprijs- vraag (Zondag 13 januari 1957) le prijs 10.-C. Vester, Schouw- broekerstraat 14, Heemstede, 5 punten. 2e prijs 7.50 C. Weijers, Vinke- dwarsstraat 2, Hillegom, 5 pt. 3e prijs 2.50 J. de Graaf, Ooster straat 43, Haarlem, 5 punten. 4 prijs 2.50 H. de Boer-Buijze, Bennebroekerdijk 187 a, post Hoofddorp, 4 punten. 5e prijs 2.50 P. Willemse, Lange- buurt 22, Uitgeest, 4 punten. (eventueel tegen vergoeding) Nu er de laatste dagen op de Rijks straatweg en Schoterweg verschillende ernstige ongevallen zijn geschied, waarvan enkele met dodelijke afloop, hebben velen zich afgevraagd, of er nog ooit iets zal komen van de reor ganisatie, welke de gemeente Haarlem zich voorstelde daar uit te voeren. Naar thans blijkt, heeft het Rijk geen Interesse meer voor die reorganisatie, welke vooral zou bestaan in het ver breden van de weg. Het Rijk heeft slechts belangstelling voor de nieuw aan te leggen weg ten oosten van Haarlem, waarvan het tra cé overigens nog moet worden vast gesteld, en men is daar van mening, dat de geprojecteerde weg de verbete ringen aan de Rijksstraatweg min of meer overbodig maakt. Deze houding van het Rijk heeft ten gevolge, dat de gemeente Haarlem de kosten van re organisatie van de Rijksstraatweg ge heel voor haar rekening zal moeten nemen. De gemeente op haar beurt voelt daar niet zo veel voor, vooral in verband met de huidige financierings moeilijkheden. Ieder werk, dat grote investeringen vraagt, wordt nu door de gemeente op de korrel genomen, en volgens urgentie afgedaan. De gemeente Haarlem is thans de mening toegedaan de urgentie voor ogen houdend dat het beter is eerst de stadsrandwegen aan te leg gen, waardoor automatisch het ver- B. en W. van Haarlem zijn voorne mens in de raadsvergadering van 30 ja nuari voor te stellen het artikel, waar bij sigarettenautomaten verboden zijn verklaard, uit de Algemene Politiever ordening te schrappen. Wanneer de raad hiermee instemt, zullen dus in Haarlem vanaf 31 januari tabakswaren in automaten verkrijgbaar zijn. Daar mee komt dan een einde aan een toe stand, die Haarlem jarenlang in een uit zonderingspositie heeft geplaatst ten op zichte van andere gemeenten. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om het voorstel tot schrapping van het betreffende verbodsartikel reeds 9 ja nuari in de gemeenteraad te brengen, maar de juridische commissie uit de raad de commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen Wier overtreding straf is bedreigd heeft langer werk gehad met de voor bereidende werkzaamheden dan men aanvankelijk verwacht had. Advert entte CINEMA PALACE: High Society, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: The proud One, 14 jaar, 2.30 en 8 u. LIDO: Folies Bergère, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Bandido, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: Leise flehen meine Lieder, a. 1„ 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Het Rattennest, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 16 januari Schouwburg: Letterl. Ver. J. J.Cremer: „Het meisje van buiten" door H. T. c. In het kader van het Nat. Landjuweel, 8.15 u. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. Bert Brugman's Marionettentheater met „De Pa relvissers van George Bizet, 8 uur. Donderdag 17 januari Schouwburg: Haarlems Toneel Ensemble met „Fluffie neemt de leiding", 8 uur. GEBOREN; A. Veugen-Duindtam, z., W. J. de Joode-Passchier, z„ H. Breed-Maas, z., J. J. van Lierop-van Berkel, d., C. M. Beelen-Prins, d., H. M. J. Kloosterman-van Duivenboden, d„ A. C. Klinkenberg-Harren, d., H. Spie- rings-van der Woord, d. ONDERTROUWD: J. Heemstra en A. Verkroost, C. A. Hoogeland en E. A. Ad miraal, G. H. van Kessel en L. A. Schef- felaar. GETROUWD: A. C. Ekel en M. J. Rolvers. OVERDEDEN: L. Sluijter, 76 j„ Kam perlaan, C. van der Schoot, 69 j., Gast- huisvest, G. Kuijper-Somer, 95 j., van Nesstraat, A. M. von Winckelmann- Fauck, 60 j., Hazepaterslaan. keer op de Rijksstraatweg wordt ont last. Een en ander betekent dus, dat de reorganisatie voorlopig op de ach tergrond is geraakt. Dit houdt dus niet in, dat de bestaande plannen eerlang niet gerealiseerd zullen wor den. Het trage verloop van de onder handelingen over de verkoop van par ticuliere grond langs de Rijksstraat weg aan de gemeente is niet zonder invloed geweest op de termijn, waar binnen men oorspronkelijk de reorga nisatie hoopte te verwezenlijken. Voor sommige Haarlemmers aan of in de omgeving van de Rijksstraatweg en Schoterweg is de huidige gang van zaken een teleurstelling, anderen de eigenaars van tuintjes zijn er niet zo rouwig om. Tijdens de gisteravond in gebouw Sint Bavo gehouden wetgevende verga dering van de Haarlemse K.A.B., over de opkomst waarvan voorzitter A. An- genent slechts matig te spreken was, is kapelaan W. Akkermans geïnstal leerd als geestelijk adviseur. Die ge beurtenis was zowel voor de voorzitter als voor kapelaan Akkermans aanlei ding de functie van geestelijk adviseur aan een kleine beschouwing te onder werpen. Van beide kanten werd mede werking en loyale vriendschap toege zegd. Een tweede hoogtepunt van de ver gadering was de inzegening van de nieuwe afdelingsvlag, die achter de bestuurstafel stond opgesteld. Een voorstel van de kring West om voortaan ook de kringbësturen af te vaardigen naar de bondsvergaderingen werd als niet verenigbaar beschouwd met de structuur van Ce K.A.B. Meer dan een uur besteedde de vergadering aan de behandeling van de ontwerp-begroting voor het jaar 1957, die evenasl de con cept-begroting voor het fonds Hulp in nood zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld. Met een rondvraag werd de bijeenkomst, die bijna drie uur in beslag nam, gesloten. Nog geen vrouwelijke postbestellers in Haarlem. In het postdistrict Haarlem zullen voorhands geen vrouwelijke post bestellers in dienst genomen worden. Hoewel er een vrij groot personeelsver loop is, heeft men zich in dezen tot nu toe kunnen redden met mannelijke be zorgers, die uit het gehele land afkom stig zijn. De centrale directie der P.T.T. ziet het in dienst nemen van vrouwelij ke postboden als een noodmaatregel, die dus niet dan bij uiterste noodzaak in Amsterdam deed zich deze voor wordt toegepast. Een reden te meer is, dat vrouwelijke postbestellers slechts een halve dagtaak mogen vervullen. De burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers zal donderdag 28 februari 's morgens om 10 uur de vijf tiende voorjaarsbeurs voor de vrouw openen, welke van 28 februari tot en met 8 maart in het Krelagehuis te Haarlem zal worden gehouden. De beurs wordt dit jaar in plaats van acht, negen dagen gehouden. Advertentie Doe de benzineprijsverhoging teniet d.m.v. Beide tot 90 km per uur 1 op 17. Bij lagere snelheden nog lager verbruik. Prijzen vanaf ƒ4190. In het gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad in Overveen heeft de in de cember 1956 opgerichte buurtvereniging Overveen dinsdagavond onder voorzit terschap van de heer K. J. Aanstoot de eerste algemene ledenvergadering gehouden, waarvoor grote belangstelling was. De voorzitter deelde mede, dat in middels het ledental was gestegen tot 237 en daaruit bleek het winnen van leden voor de nieuwe buurtvereniging niet zo moeilijk te zijn geweest als men na de oprichtingsvergadering wel had gemeend. Het vormen van de buurtver eniging en het opstellen van een be zwaarschrift tegen het ontwerp streek plan Zuid-Kennemerland waren in eer ste instantie de belangrijkste zaken, waarvoor het bestuur zich zag gesteld. Dit voorlopige bestuur stelde zich op de vergadering van dinsdagavond kan didaat na te zijn afgetreden. Het werd herkozen uit dertien gestelde kandida ten en blijft dus bestaan uit de heren K. J. Aanstoot, voorzitter; A. Jacob- son, vice-voorzitter; C. J. Reinalda, se cretaris, Oranjelaan 4, Overveen, tele foon 18085, J. Boskamp jr., penning meester en A. Schipper, tweede secre taris. Bovendien werden gekozen mevr. J. H Fahrenfort-Meuffel en de heer drs. A. P. W. van der Ham, zodat het nieu we bestuur van de B.V.O. zeven leden telt. Er werd een contributie vastge steld van drie gulden per jaar. De oprichting van de buurtvereni ging Overveen kwam voort uit een spon taan gebaar, nadat de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler op 29 november in hetzelfde ge bouw voor de Overveense bevolking een uiteenzetting over het ontwerp streek plan had gegeven. Deze voordracht her haalde hij dinsdagavond voor degenen, die toen niet aanwezig waren geweest. Wij volstaan daarom met de vermelding hiervan. De heer Boskamp las het request voor, dat aan Gedeputeerde Staten werd verzonden. Van de in een aantal punten samengevatte inhoud vermelden we het In de jaarlijkse algemene vergadering van het Algemeen Ziekenfonds „Zie kenzorg" te Haarlem herdacht de 2e voorzitter, de heer G. Koot, het ver scheiden van de bestuurder de heer E. W. Goedhart. Op 10 december 1956 mocht hij zijn 25-jarig jubileum herden ken; op 26 december overleed hij. De voorzitter prees de heer Goedhart als een rechtschapen en goed mens, een actief bestuurder, die met grote toewij ding heeft medegewerkt aan de behar tiging van de ziekenfondsbelangen. De verslagen van de secretaris en de financiële commissaris over 1955 werden behandeld en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat hoewel de Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht diende dinsdag het beroep van de heren G. H. te Leidschendam en A. J. L. F. te Heemstede tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage dd. 12 maart 1956, waarbij hun aanspraken op pensioen waren afgewezen. Beide appelanten behoorden destijds tot het personeel van de gouvernements marine van het voormalig Nederlands- Indië. Tijdens de jongste wereldoorlog heeft men besloten dit instituut te de militariseren om het personeel voor in ternering (door de Japanners) te vrij waren. Dit laatste is niet gelukt, maar wel schijnt tengevolge van deze maat regel het pensioen in gevaar te zijn gebracht, althans het Ambtenarenge recht in 's-Gravenhage wees de aan spraken van twee tot deze categorie van oud-marinemensen behorende per sonen af. Voor de centrale raad van beroep trad als hun verdediger op mr. W. H. Vermeer, advocaat te Amsterdam, het afwijzende standpunt van de staatsse cretaris van Marine werd verdedigd door kapitein-ter-zee C. P. van de Berg te 's-Gravenhage. In eerste instantie betoogde mr Ver meer, dat de gehele kwestie beheerst wordt door de vraag, of de eisers al dan niet tot de categorie van de mili taire ambtenaren in de zin van de mili taire ambtenarenwet 1929 kunnen wor den gerekend. Volgens pleiter is zulks inderdaad het geval en tot staving van zijn betoog verwees hij naar zijn plei dooi, 12 maart 1956 gehouden voor het Haagse ambtenarengerecht. De gevolmachtigde van de staats secretaris van Marine betoogde o.m., dat de hier bedoelde personen niet als militaire ambtenaren kunnen worden aangemerkt, omdat zij niet in het bezit waren van een vaste aanstelling als zodanig. Verder meende hij, dat de voormalige Indische gouvernementsma rine niet een zuiver Nederlands, maar een Indisch instituut was, waarvan de leden dus niet ressorteerden onder de moederlandse rechtssfeer en derhalve ook geen aanspraak kunnen maken op de voordelen, die de Nederlandse mui- Het Noordhollands Philharmonisch Orkest gaf dinsdagavond zijn vijf de concert in de D serie. Het pro gramma bestond geheel uit werken van Ludwig von Beethoven, eigenlijk een overbodige luxe, gezien de Beethoven- cyclus, die naar alle waarschijnlijkheid ook in het komende voorjaar wel weer door het orkest verzorgd zal worden. Na een afwezigheid van enkele weken, stond Marinus Adam weer aan de di rectielessenaar, hetgeen merkbaar zijn stempel op het orkest drukte. Men is gewend aan zijn directie en zijn opvat ting is bij het orkest vertrouwd. Een gastdirigent mag dan nog zo voortref felijk zijn, hi) schept nooit die sfeer van zekerheid en bezinking in de uitvoe ring als die van de vaste en geregelde leider. leider. Stappen we dus over het bezwaar van een, in deze om standigheden, samengesteld programma heen, dan dient gezegd te worden, dat Marinus Adam het orkest deze avond opvallend goed heeft laten spelen. On willekeurig gaat men toch vergelijkin gen treffen met vorige uitvoeringen on ver de gastdirigenten. De conclusie *omt hierop neer, dat het gehalte van dit concert zeer zeker niet minder was dan onder de gastdirigenten. Het is goed dit hier nog eens duidelijk vast te stellen. Het programma werd geopend met een geestdriftig en klankrijk gespeelde „Egmont"-ouverture. De pianist Theo Bruins speelde hierna tezamen met het fraai secunderende orkest het piano concert no. 5 in Es grote terts. Het spel van Theo Bruins ligt ons hierin bij zonder na aan het hart. Het was écla tant, zonder dat aan de innerlijke waar de van dit prachtige opus werd voorbij gelopen. Het meditatieve middendeel bezat een grote bezonkenheid, sterk contrasterend met de meer briljantere hoekdelen. In één woord gezegd, het pianospel van Theo Bruins was oerge zond. Voor de rest stond zijn artistieke instelling borg. Na de pauze bleef het orkest met de zelfde artistieke animositeit spelen in de zevende symphonie in A grote terts. Marinus Adam verkreeg hierin fraaie resultaten door de gehele structuur op spanningsvolle wijze te realiseren, zon der de rijke melodische détails te ver- ontachtzamen. Het laatste deel klonk als één grote jubel en bewuste uiting van levensvreugde. Het succes voor dirigent en orkest was tèrecht zeer groot. J. L. tairen genieten krachtens de militaire ambtenarenwet. Bij zijn repliek bestreed mr. Vermeer dit standpunt en betoogde dat de In dische gouvernementsmarine destijds een werkelijk deel uitmaakte van de Koninklijke Nederlandse Marine en dus dezelfde rechten heeft. Deze rechten zijn, anders dan bij de landmacht, niet aan grenzen gebonden. Derhalve con cludeerde hij tot rechtmatigheid van de pensioen-aanspraken van zijn cliën ten en tot vernietiging van de afwijzen de uitspraak van het Haagse ambte narengerecht. De Centrale Raad zal 5 februari uit spraak doen. Advertentie Pracht restanten tegen spotprijzen ZIET DE ETALAGE Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 resultaten van de Vrijwillige verzekering over 1956 niet ongunstig zullen zijn, de Ziekenfondsbesturen zich toch genood zaakt zagen de premie per 1 januari 1957 te verhogen van 1.80 op 1.95 per week, omdat voor dit jaar weer gerekend moest worden op grotere uit gaven voor diverse hulpverleningen, in het bijzonder als gevolg van verdere stijging van de honoraria voor bepaal de groepen medewerkers en voor de ver- pleegprijzen inziekenhuizen, zomede door de overgang van een grote groep betalende verzekerden naar de bejaar den-verzekering. De voorzitter stelde verder dat de in komensgrens om tot de vrijwillige ver zekering te kunnen worden toegelaten nu definitief is gebracht van 3.750 op 6.000 en dat het in de bedoeling van de regering ligt om de loongrens voor de verplichte verzekering per 1 januari 1957 te brengen van 6.000 op 6.900. Voor wat de per 1 januari 1957 in werking getreden be jaarden-verzekering betreft, waarin zowel ongehuwde als ge huwde personen kunnen worden inge schreven tegen een premie van 0.55 per week bij een inkomen tot 2.400 en. van 10 per week indien het inko men ligt tussen 2.400 en 3.410 per jaar, deelde voorzitter mede, dat zij wier inkomen boven 3.410 uitgaat al léén in de vrijwillige verzekering kun nen worden ingeschreven en derhalve eci. premie zullen hebben te betalen van 1.95 per persoon per week. Hij merkte op dat dit voor velen die voorheen als verplicht verzekerden een premie ad 1.50 per maand betaalden, een groot financieel offer zal betekenen en hij achtte het dan ook noodzakelijk dat er een zodanige regeling tot stand komt dat er ook voor deze groepen een premie naar draagkracht kan worden ingevoerd. Ten slotte deelde voorzitter mede, dat als gevolg van de opheffing per 1 janu ari 1957 van het Rotterdams Zieken fonds ongeveer de helft of pl.m. 13.000 verzekerden van dit fonds bij Zieken fonds „Ziekenzorg" zijn ingeschreven, waardoor het totaal aantal verzekerden is gestegen tot ruim 51000. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. J. Breddels, secretaris, J. de Haas en J. Adelaar, bestuurders, herko zen. Het lid van de raad van toezicht, de heer L. Salie, werd eveneens herkozen. Tussen Scheemda (Gr.) en Haarlem ligt Blaricum. Dit mag geografisch ge zien wat eigenaardig zijn uitgedrukt, voor de heer H. T. Haandrikman, direc teur van gemeentewerken in Blaricum, klinkt het volkomen logisch. 15 ja nuari 1949, gisteren pre cies acht jaar geleden, kwam hij van Scheemda, waar hij onder een ande re titel dezelfde functie bekleedde, naar Blaricum, dat hij per 1 april a.s. weer zal verlaten, om in Haarlem de taak op zich te nemen van bouwkun dig hoofdambtenaar bij de Provinciale Waterstaat. Tijdens het achtjarig „bewind" van de heer Haandrikman is er in Bla ricum wel een en ander veranderd. En dan den ken wij in de eerste plaats aan veranderingen, waar hij ex professo de hand in had. De openba re lagere school werd ge bouwd. Het hele dorp werd gerioleerd, 120 wo ningen werden gebouwd, de gronden in de Blari- cumse Engh werden aan- gekocht de kleuterschool kwam tot stand, het grote project van de riool zuiveringsinstallatie werd voorbereid en ligt klaar voor zijn opvolger, zoals ook de verbetering van de kruispunten klaar ligt, waarbij dan de nadruk valt op het woordje klaar. Maar in Blaricum veranderden niet alleen dingen op het gebied van de dienst van openbare werken, welke dienst met de komst van de gemeen te-architect uit Scheemda eigenlijk ge heel opnieuw werd georganiseerd. Er veranderde meer en daarin heeft niet alleen de heer, maar ook mevrouw Haandrikman de hand gehad. Het lijst je van functies, door hen in het open bare leven van het dorp bekleed, be hoeft geen commentaar; de heer Haan drikman was: commandant van de vrij willige brandweer, secretaris van de welstandscommissie, plaatsvervangend hoofd van de B.B., bestuurslid van de oranjevereniging, van de Blaricumse paardensportvereniging, van de rijwiel padenvereniging Gooi en Eemland, ter wijl hij ook nog zitting had in het ijs baancomité en het dorpshuiscomité. Mevr. Haandrikman was secretaresse van de Oranjevereniging, van het Ko ningin Wilhelmina-fonds en belast met de organisatie van de collectes voor blindenhulp. Door het vertrek van het echtpaar Haandrikman ontstaan in Bla ricum dus niet minder dan 12 vacatu res! En hoe staat het in deze met de fa milie Haandrikman zelf? Hier komen de bekende „gemengde gevoelens" om de hoek kijken. De vreugde over de mooie promotie, die de nieuwe benoe ming inhoudt, is vermengd met het lij den, dat aan het scheiden vastzit. En het verbreken van vriendschapsbanden is moeilijker naargelang men er meer in „verstrikt" zit. bezwaar tegen de noord-zuidverbinding bij de Willem de Zwijgerlaan met de kruising Julianalaan; tegen de oost- westweg door de Dompvloedslaan; de confrontatie van het wegenplan met het algemeen landelijk karakter en aantas ting van onvervangbaar natuurschoon; het uit het verband rukken van een woonwijk met 310 woonhuizen met als gevolg waardedaling van deze percelen; het passeren van 378 schoolkinderen enige keren per dag nabij de kruising van de noord-zuidverbinding met Julia nalaan en het verwachte massale ver keer naar een nieuw ontworpen recrea tiegebied voorbij de watertoren. De heren mr. M. Cohen, mr. H. Vos en ir. F. M. G. Cochius werden be noemd in een commissie, die de statuten en het huishoudelijk reglement van de nieuwe buurtvereniging Overveen zullen moeten vaststellen. Bij de rondvraag kwam de hinder van de zandauto's naar voren, waarover destijds veel te doen is geweest. Er is toen gesproken dat de zandwagens dek zeilen over de vracht moesten doen om het afwaaien van zand te voorkomen. Gevraagd werd nu of tegen het stuiven niets gedaan kon worden. Na dit officiële gedeelte van de eerste vergadering van de B.V.O. heeft de heer J. Th. F. Voorwalt bij een aantal kleu ren dia's verteld van zijn reis naar Ca nada. In de Hannie Schaftstraat in Haar lem-oost zullen vrijdagmorgen tussen half elf en elf uur de vijf Hongaarse gezinnen aankomen, die gehuisvest wor den in onlangs opgeleverde flats aan deze straat. De vluchtelingen, die on geveer twee maanden in het kamp Herperduin in Ravestein (N.-Br.) heb ben gewoond, zullen niet officieel in de Spaarnestad worden ontvangen. Na een korte begroeting door het comité voor Hongaarse vluchtelingen zullen zij di rect hun intrek nemen in de eigen flat, welke sober, maar voldoende is inge richt. Tolken zullen de eerste tijd de- gezinnen helpen bi.i hun moeilijke accli matisering. De vijf gezinnen brengen in totaal tien kinderen mee. Op 83-jarige leeftijd is overleden oud notaris R. C. A. van Cranenburgh, die gedurende een 30-tal jaren te Haarlem notaris is geweest. In november 1915 werd de overledene, die 1 augustus 1873 te Cuyck aan de Maas was geboren, in Haarlem benoemd. De H. Requiem mis zal worden opgedragen vrijdag morgen, 18 januari, om half elf in de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo. In samenwerking met het districts- bestuur van de afdeling Kennemerland organiseerde de vereniging „Garenko- kerskwartier" zaterdag een bridge-drive in „Dreefzicht". De belangstelling viel tegen, maar er werd enthousiast ge speeld voor het goede doel. De verloting van een grote taart bracht nog een be hoorlijk bedrag op, zodat een beschei den saldo kan worden overgemaakt. De uitslagen waren: A-lijn: 1. Kessler-Oldenbroek 50*4; 2. mevr. van Hoolwerff-H. Polak 49J4i 3. Fabel-Zwager 48; 4. fam. Dijkhuizen 42; 5. fam. Vader 41; 6. Jansen-Kroon 38; 7. Schornagel-Smit 36; 8. Koster-de Lugt 31. B-lijn: 1. Koopman-Koopman 46; 2 mevr. Fabel-hr. v. d. Midden 39; 3. Arends-Scharff 38*4; 4. fam. de Jong 37; 5. van Enthoven-Kaptijn 35 *4; 6. mevr. Veet-hr. v. d. Vlugt 35*4; 7. fam. Schnei ders 32*4; 8. v. d. Goes-v. d. Poorten 30; 9. dames Obbes-v. d. Poorten 30» C-lijn: 1. dames Jansen-Kroon 64; 2 Bongers-Opzeeland 6314; 3. Dirkse-Smal- bil 57*4; 4. dames v. d. Bosch-Opdam 57; 5. dames Arends-Bongers 5514; 6. Nottrot-Sluis 53*4; 7. dames Blitz-v. d. Goes 52; 8. mevr. v. d. Vlugt-hr. Need De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 15 januari 1957 in staat van faillissement ver klaard R. W. Neugel, vertegenwoordiger, wo nende te Zaandam, Blauwe Arendspad no. 6. Rechter-Commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur, te Zaandam, Westzijde 51 a. C. S. Schellevis, metselaar-aannemer, wonende te Beverwijk, Van Breenstraat no. 18. Rechter-Commissaris: Mr. N. Reeling Brouwer. Curator: Mr. J. O. Baron, advocaat en procureur te Be verwijk, Breestraat 95 a. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 15 januari 1957 opgeheven het faillissement van: W. J. Holl, importeur, wonende te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, Hoofdweg 1312. Rechter-Commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. B. J. Lam- bers, advocaat en procureur te Haar lem, Ged. Oude Gracht 92. De uitslagen van de onderlinge com petitie van de r.k. Schaakvereniging „Het Witte Paard" luiden: Bleekemo- len-Reeuwijk 01, v. Emmerikv. Rïjnsoever 10. v. d. Spekv. d. Velde 10, HooglandHuyboom 01, Holt- kamp—Pancras 0-1 v. d. StoopBan ken *4*4, Hunekerv. d. Berg 1—0, 45: «...rkort-Kom™ 1-d, Van een ongeveer 50-jarige treurwilg, die midden in het plantsoen van het Julianapark staat, is deze dagen een grote tak afgewaaid. Als gevolg van de extra-belasting met bevroren sneeuw heeft deze tak het begeven. Vanwege de gemeentelijk Haarlemse dienst van Hout en Plantsoenen zal thans onder zocht worden, of deze treurwilg ter plaatse nog gehandhaafd kan worden. Wanneer de boom ernstig misvormd is, zal hij definitief moeten verdwijnen. On getwijfeld zal er dan een wat jeugdiger remplasant komen voor de oude treur wilg. Reeds meer dan twee jaar lang staat deze boom op de lijst van slecht-gewor- den bomen, die te zijner tijd verwijderd dienen te worden. Daar de treurwilg evenwel zijn omgeving ten zeerste siert, hebben de verschillende hierbij betrok ken instanties steeds, als er sprake was van het vellen van de boom, een lans gebroken voor zijn behoud. Een reden te meer hiervoor was, dat de wilg midden op het gras van het plantsoen gesitueerd is, zodat er geen ernstige persoonlijke ongelukken te vrezen zijn. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 In het kader van de tweede wereld reizigersserie sprak dinsdagavond in het Minerva-theater dr. J. H. Jager Gerlings over zijn reizen naar de Ber ber-stammen van Noord-Afrika en spe ciaal van Marokko in verband met volkenkundige onderzoekingen die hij bij dit typische volk heeft verricht. Der traditie getrouw werd het gesprokene geïllustreerd met een serie uitsteken de kleurendia's, zwart-wit foto's en na de pauze met twee smalfilms. Allereerst gaf dr. Jager Gerlings een topografische en geografische tekening van het gebied dat de noord-west-punt van het Afrikaanse contingent vormt. Marokko is te verdelen in drie stukken, namelijk het noordwestelijke gebied, tussen oceaan en Aatlos-geberkte, het Atlasgebergte zelf en tenslotte het zuid-oostelijke gebied, een uitgestrekt heid van steen- en zandwoestijnen met hier en daar een oase van geconcen treerd leven rond het belangrijkste ele ment van het bestaan van de Berber, het water. Dit gebied vormt een schrille tegen stelling met het vruchtbare, waterrij ke en dus dichtbevolkte noord-weste lijke district waarin de belangrijkheid van Marokko zich gecentraliseerd heeft. Hier vindt men dan ook alleen de grote steden, vaak duizend en meer jaren oud, als Casablanca, Fez en Mar- rakesj. Hier. is het ook dat de Franse belangen het meest spreken en waar de westerse invloeden het duidelijkst merkbaar zijn. Aan de overkant van het Atlas-gebergte, achter de tot 4.000 meter hoogte rijzende, met sneeuw be dekte toppen, heeft het leven zich niet laten leiden buiten de vaste banen die het misschien al 2.000 jaar volgt. In een haast irreële en toch fascine rende omgeving van zandzeeën en steen akkers, die tot verre horizonten lopen, vechter de Berber met zijn gezin voor een onwezenlijk pover bestaan, geïllus- 3% Ned. 1953 3*4 Ned. 1953 3*4 Ned. 1956 3',4 Ned. 1948 3',4 pCt. Ned. 1950 8*4 Ned. 1954 3',4 Ned. 1955 1 3-3*4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Insch Grtb. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogoven» cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon Ned Stoomb. Mij Ned. Scheepv Unie H.VA. Dell M1J. Cert. A'dam 2*4 .56 1 A'dam '56 II A'dam '56 til Claims Philips f 15.50 treerd door een film, die beschikbaar was gesteld door de Marokkanase voor lichtingsdienst. Daarin zag men de weg „van de wieg tot het graf" van een Berber verbeeld. Voor deze interessante lezing bestond zeer veel belangstelling. De treurwilg is afkomstig uit het oude bos rond het huis te Zaanen waarin thans een filiaal van de Stadsbibliotheek is ondergebracht In de twintiger jaren van deze eeuw was deze oude buiten plaats eigendom van de familie Bre- dius. Toen de gemeente Haarlem Zaa nen aankocht dit geschiedde om streeks 1930 werd de treurwilg vei> plaatst naar het plantsoen van het Ju lianapark. (Zondag 20 januari) 1. SchotenDEM 2. HBCHollandia 3. ADO—Vitesse 4. VelsenKW 5. AssendelftWijk aan Zee 6. VoorburgLisse 7. GDA—TYBB 8. DIOOnze Gezellen 9. HalfwegGeel Wit 10. DOSRTeylingen De inzendingen moeten uiterlijk zater dagmiddag op ons bureau zijn. Koersen i Vorig Opening slot 16/1 90i/2 88 883» 881/2 84Viz 841,2 851/4 8434 833,4 835,4 89 3 8 89j* 871/a 170 207 V2 202 181V2 3133,4 201 281 35534 353 267 299 2261,4 164.80 161.60 821,2 81 1821/2 182 1701/2 1701/4 170i,4 171 983,4 98^ 1041,4 941/2 101Ü 102 Advertentie Een katholiek genootschap met een zuiver geestelijk doel vraagt voor een bepaalde actie (dus niet voor verkoop, colportage o.i.d.) de medewerking van Noodzakelijke vereisten: enige bespraaktheid, doorzettings vermogen en een groot enthousiasme voor een mooie taak. Nadere inlichtingen onder no. 29770 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrlo General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 14/1 70% 186% 68% 56% 41*4 124*4 39% 33% 55*4 43 87 45% 45 36*4 67% 15/1 68% 184*4 66*4 56 40% 122*4 39 33*4 53% 42% 85*4 45 44*4 36*4 66% Stemming: nauw prijshoudend (Van onze handbalmedewerker) Zondag heeft de Bollenstreek voor het eerst in de geschiedenis van de Katholieke Nederlandse Handbalbond daadwerkelijk kennis gemaakt met zaalhandbal. Het district Den Haag, dat reeds enige jaren in de Westlandse groenteveilinghallen zijn aangesloten verenigingen de gelegenheid biedt, de ze zaalsport te beoefenen, heeft dit jaar dank zij de volledige medewer king van het bestuur van de Hobaho- veiling te Lisse eindelijk een compe titie voor de clubs uit de Bollen- en Veenstreek op stapel kunnen zetten. Afgaande op het succes van de eerste wedstrijddag kan gezegd worden, dat de nieuwe competitie een uitermate aantrekkelijk verloop belooft. In de eerste klasse dames is het tweede team van ADO met twee gelij ke spelen, die beide in 22 eindigden, uit de bus gekomen. Tegen Zwaluwen openden de dames uit Heemskerk de score, maar vijf minuten later was het reeds 11; een stand, waarmee de rust aanbrak. Na de hervatting kwam Zwaluwen het eerst aan scoren toe. Lange tijd zag het er naar uit, dat de ploeg uit Voorhout de volle winst ging opstrijken, doch vlak voor tijd zorgde ADO 2 er voor, dat de punten werden gedeeld (22). Ook in de strijd tegen HBC nam ADO 2 de leiding. Met rust echter was het evenwicht hersteld. In de tweede helft van deze nogal forse wedstrijd veroverde ADO 2 de leiding. Maar niet voor lang, want onmiddellijk daarop zorgde HBC voor een tweede voltref fer. En daar bleef het bü (22). Leonidas is de competitie tegen IEV goed begonnen met een zege van 43. Aanvankelijk wilde het in de gelederen van de winnende ploeg nog niet vlot ten, hetgeen een achterstand van 02 tot gevolg had. Pas vlak vóór rust kon een tegenpunt worden gefabriceerd. Een herboren Leonidas had spoedig na rust tweemaal succes en hoewel IEV nog eenmaal terug kwam (33) was het laatste woord toch aan het Haar lemse team (43). IEV had daarna pech, omdat een strafworp precies na het eindsignaal de gelijkmaker ople verde. MSV 2 toonde zich in dezelfde klasse royaal de meerdere van Zwaluwen 2: g3 De herenwedstrrid in de eerste klas se tussen Quick Sport 2 en MSV stond op een uitstekend peil. Dat de heren uit Noordwijk het nodige in hun mars hebben, bewezen zij door liefst twaalf maal het doel van de tegenpartij te vinden; dit ondanks vaak uitstekend werk van de keeper van Quick Sport 2. Verder dan twee tegenpunten liet MSV het niet komen. Bij de dames junioren eerste klasse was v. Nispen tegen WSB veel meer in de aanval. Gebrek aan voldoende schotvaardigheid was er o.m. echter oorzaak van, dat doelpunten achterwe ge bleven. Ruststand: 10 voor WSB, dat kort vóór tijd nóg eenmaal succes boekte (20). De jeugd van TYBB heeft zich in de tweede klasse van haar beste zijde la ten zien. Bij rust stond zü tegen WSB b reeds met 30 voor. Ook na de her vatting ging het crescendo. Weliswaar moest de Haarlemse keepster vele ma len reddend optreden, maar de schot- vaardige voorhoede bracht met vier voltreffers de zege (70) resoluut in veiligheid. IEV bleef in deze afdeling Zwaluwen met 51 ruimschoots de baas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5