SOEKARNO zegt geen dictatuur te beogen Wij hebben van de Hollanders een strikt gecentraliseerd bestuur geërfd overleden Verenigde Staten nodigen leiders uit het Midden- Oosten uit Russische Migs in Syrië aangekomen INGEWIKKELDE FRAUDE BIJ DE FINANCIERING VAN AUTO-AANKOPEN Oproep tot een nieuwe opstand Voorzichtigheid geëist Toscanini weer Veel Joden verlaten Polen Vele bedrijven in Noord- en Zuid-Holland zijn er bij betrokken Vuurwater" in Brandweer kazerne Een nieuwe dictator) Het i*i K.L.M.-vliegtuig in Londen onderzocht In Boedapest DONDERDAG 17 JANUARI 1957 o 80ste JAARCANC No. 26807 Nog vorst Tijdens de slaap door een be roerte getroffen is op 89-jarige leeftijd de grote dirigent Arturo Toscanini in New \ork in zijn buis in Riverdale overleden. De gezondheid van Toscanini was sinds bij in 1954 zicb uit bet openbaar muziekleven terugtrok gestaag achteruitgegaan. Italiaanse communistische partij wordt kleiner De Verenigde Staten zullen „Arabische, Afrikaanse en leiders uit bet Midden-Oosten uitnodi gen voor een bezoek aan Wash ington als onderdeel van de politiek om de vestiging van een vijandige, door de Sovjets ge steunde as in bet Midden-Oosten tegen te gaan, zo wordt van ge woonlijk welingelichte zijde te Washington vernomen. Er zijn al voorbereidingen getroffen voor een bespreking met koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië, te be ginnen op 30 januari, met kroon prins Emir Abdoel Hab van Irak in bet begin van februari en met de Libanese minister van buiten landse zaken. Malik, kort daarna. Naar verluidt willen de V.S. spre ken over de algemene beginselen en zich niet begeven in ingewikkelde on derhandelingen over bepaalde kwes ties. In bepaalde officiële kringen te Washington wordt vernomen, dat be zoeken van leiders van de nieuwe na ties in Noord-Afrika, zoals Soedan, Libië en de Goudkust, vooral wense lijk worden geacht. Het Amerikaanse ministerie van bui Anonieme mededeling be treffende plaatsing van bom :TEL AVIV; /SRAEL MIDDELLANDSE ZEE; t Vrijmaking van het \kanaal vordert snel JERUZALEM ■GA IA' PLANNEN TOT AAN- LEG VAN EEN PIJP LEIDING NAAR DE MIDDELLANDSE zee ALEXANDRIE EL ARISH TANTA ISMAILIA CAIROy ISRAEL WEIGERT ONTRUIMING VAN DE GAZA STROOK NASSER STELT VOOR- 'Golf van Aqaba BEZETTING OOOR UNO- TROEPEN TOT OEZE LUN\ VOLTOOID Tiran; KANAAL President Soekarno beeft vanmorgen voor het eerst sinds 1950 een conferentie belegd met de buitenlandse correspon denten in Djakarta. Hij verklaarde, dat hij een „conceptie" heeft om de tegen woordige binnenlandse crisis in Indone sië te boven te komen. Natuurlijk werd hem gevraagd naar de juistheid van de berichten, dat hij van plan zou zijn een „revolutionaire raad" in te stellen. De president antwoordde, dat de raad, waarover hij denkt, een „adviserende raad" is, die door hem zelf zal worden voorgezeten. Hij legde er de nadruk op, dat zijn plan in geen enkel opzicht tof een dictatuur zal leiden. Maar Soekarno betoogde ook, dat als de democratie in Indonesië haar tegenwoordige koers blijft volgen, niet de resultaten bereikt kunnen worden, waarop is gehoopt. In donesië voldoet op het ogenblik volgens Soekarno nog niet aan de vereisten om de westerse democratie met succes toe te passen. Die vereisten zijn: een ze kere mate van geletterdheid en een ze kere graad van voorspoed. Over de verhouding tussen de centrale regering en de provoincies zei de president dat voor het proces van decentralisatie en de verlening van plaatselijke auto nomie tijd en tal van voorbereidingen nodig zijn. „Wij hebben van de Hol landers een strikt gecentraliseerd be stuur geërfd," aldus de Indonesische pre sident. „Om de democratie te redden, moet ik beslist een uitweg vinden uit het experiment, dat wij in Indonesië elf jaar lang hebben uitgevoerd," zei Soekarno. „Het zal in geen enkel op zicht een dictatuur zijn. De Indonesiërs hechten meer waarde aan hun indivi duele vrijheid dan wie dan ook." Hjj wees in dit verband op „het eeuwen oude erfdeel der democratie, zoals dié in de desa's wordt toegepast." „Maar aan de andere kant zal het toelaten van een ongebreidelde oppositie om een meerderheid van „de helft plus één" te krijgen, alleen maar ontaarden in een wegwerken zonder meer van poli tieke tegenstanders." Tv\ee dagbladen in Djakarta, het invloedrijke Islami tische dagblad „Abadi" en de socialis tische „Pedoman" melden hedenmor- étl, dat de president van plan is com- iïiunisteii op te nemen zowel in de „ad viserende raad" als in het te reorgani seren of misschien wel geheel te ver nieuwen kabinet. In dat kabinet krijgen de „Masjumi" en de P.N.I. evenveel Ketels, aldus „Pedoman". Maar ook de communistische partij en de Nahdatul Ulama krijgen evenveel zetels, zij het iets minder dan de beide eerstgenoem- den. Volgens „Pedoman" zouden aan vankelijk dr. Mohammed Hatta en sul tan Hamengkubuwono van Djokjakarta de voornaamste posities in het kabinet innemen, maar thans worden hun na men niet meer genoemd Toen Soekarno gevraagd werd, of de door hem overwogen „adviserende raad" het hoogste gezag in de jonge republiek aan zich zou trekken en het kabinet op zij zou zetten, antwoordde Soekarno, dat hij ervan overtuigd is, dat er met zijn conceptie „geen con flicten meer zullen bestaan tussen het parlement, het kabinet en de politieke leiders". Soekarno weigerde hierover meer te zeggen en volstond met de opmerking, dat zijn plan geen schen ding van de huidige grondwet zal zijn. De berichten, dat hij een ontmoeting zou hebben met de 'vroegere vice-pre sident dr. Mohammed Hatta, alvorens zijn plan bekend te maken, wilde Soe karno noch bevestigen, noch ontken nen. Ook weigerde hij te bevestigen, dat hij de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië zou afkondigen alvorens de samenstelling van de door hem bedoelde raad bekend te maken. In een toelichting op de aanleiding voor het gebeurde op Sumatra, zeide de president, die tevens opperbevelheb ber is, dat hij niet kan goedkeuren, dat militairen in politieke aangelegenhe den met hun geweren spelen. „Ik weet, d|it er alle reden is om ontevreden te zijn". Een van de redenen is, aldus Soekarno, de voortschrijdende emanci patie van de bevolking op Java (die nie" alleen uit Javanen bestaat), in vergelijking met de bevolking op de andere eilanden. Met betrekking tot de toenemende eisen voor autonomie; welke door de andere eilanden worden gesteld, zeide Soekar no: „Er bestaat voor Indonesië geen andere mogelijkheid dan het systeem van plaatselijke autonomie voor de ver schillende gebieden. De kracht van In donesië moet worden gegrondvest op een welvarend en gezond bestaan op al le eilanden". Hij noemde de vrees voor desinte gratie niet gemotiveerd, gezien de betuigingen van aanhankelijkheid", die Advert pri tie BARTELJORISSTR. HAARLEMIEL. 13439 FERD BOLSTR 48 A DAM TEL 717162 Handschoenen gev. m. lamsvacht Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Weinig bewolking en droog weer, maar plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht lichte vorst, morgen over dag temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.41-17.05 Maan: 20.46-9.23 hij uit alle delen van de archipel had ontvangen. Hij betoogde verder, dat hij met zijn jongste beroep op de politieke leiders om bijeen te komen en „alle partijen te begraven", niet had be- doeld, de democratie te begraven. I „Het was alleen maar bedoeld als j een krachtige waarschuwing tegen de j partijleiders, dat zij niet op dezelfde weg konden blijven doorgaan en de noden en verlangens, de hoop en de teleurstellingen van de talloze miljoe- nen Indonesiërs konden blijven nege ren alleen maar, omdat er overeen stemming bestond tussen de leiders op de hoofdkwartieren. De democratie beoogt in de eerste plaats het belang van het gewone volk te dienen, en niet alleen maar het tentoonspreiden van politieke vrijheid va de partijbonzen." j Soekarno zeide onder de huidige om- j standigheden niet de leiding van een presidentieel kabinet op zich te willen j nemen, omdat onder de tegenwoordige politieke partijtoestanden zulk een ka- binet alleen maar tijdelijk de actuele j vraagstukken zou oplossen, zonder in enig opzicht de weg te banen naar een wezenlijke Indonesische democratie. Tenslotte zei Soekarno, dat voorlopig voor Indonesië sociale vaardigheid eer der „een rechtvaardig aandeel in het dragen van de nationale lasten en ver plichtingen" zal betekenen dan het uit delen van een billijk aandeel in geluk en vreugde in het leven. Toscanini was op 25 maart 1867 in Parma, Italië geboren. Hij studeerde muziek vanaf zijn prille jeugd. Voor hij 18 jaar oud was had hij in het i plaatselijk conservatorium de diplo- I ma's violoncello, piano en compositie behaald. In 1898 kwam Toscanini aan de „Sca la di Milano", waar hij tot 1907 bleef. Daarna ging hij naar New York en keerde in 1921 naar de Scala terug als artistiek directeur. In Amerika bleef hij echter ook geregeld dirigeren. Zijn grootste vermaardheid dateert van een tournee, die hij met het Fil harmonisch Orkest van New York door Europa maakte. Toscanini muntte niet alleen als opera-, maar ook als concert dirigent uit. Toen Mussolini in Italië aan het bewind kwam ging Toscanini voorgoed naar Amerika. De familie van Arturo Toscanini heeft verklaard, dat zijn lichaam in het fa miliegraf te Milaan, naast dat van zijn in 1951 overleden echtgenote Carla zal worden begraven. In het Scala-gebouw te Milaan waren gisteravond alle lichten gedoofd (Zie ook pag. 3) Toen in de Poolse hoofdstad de Chinese delegatie uit Moskou aankwam onder leiding van de eerste minister van communistisch China, Tsjoe en-Lai, staken de rode heren terwille van een „vreedzaam" kiekje arm in arm. De foto toont de Poolse leiders, eerste minister Joseph Cyrankiewicz (links) en de secre taris van de Poolse communistische partij Vladislaw Gomulka (rechts) met hun Chinese gast Tsjoe en-Lai bij de aankomst op een vliegveld bij Warschau. Ongeveer 30 procent der leden van de Italiaanse communistische partij heeft zijn lidmaatschap voor 1957 niet vernieuwd. In het centrale comité van de partij heeft Giorgo Amendola. de rechterhand van partijleider Togliatti verklaard, dat 586.000 arbeiders, of 30 procent der par tijleden, hun contributie voor het ko mende jaar nog niet hadden voldaan. Het leven in het tussen Egypte en Israël betwiste gebied Gaza jmat rustig door, alhoewel hier en daar wel enkele veranderingen zijn te merken als gevolg van de Israëlische inval. Een armoedig Arabisch meisje met een distributiekaart in de ene hand en een kan frisse melk in de andere komt uit de drukte rond het distributiekantoor, waar wekelijks aan ongeveer 30.000 vluchtelingetjes melk wordt uitgereikt. JORDA NIE Golf van Sue2 SNELLE UITBREIDING VAN DE ISRAËLISCHE HAVEN VOOR GEBRUIK DOOR MARINE EN KOOPVAARDIJ EGYPTE 200 km SAOED! ara bie tenlandse zaken beschikt over inlich tingen volgens welke vliegtuigen van Russische makelij in Syrië zjjn aange komen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie in Washington bekend gemaakt. De woordvoerder verklaarde dit op vragen van verslaggevers om commentaar op geruchten volgens wel ke in de afgelopen weken tien Migs aan Syrië geleverd zouden zijn. HM voegde hier nog aan toe, dat het ministerie nog geen bevestiging van de inlichtin gen heeft ontvangen. In Franse regeringskringen is giste ren verklaard, dat Frankrijk het Egyp tische besluit tot nationalisatie van Franse banken en verzekeringsmaat schappijen in Egypte niet zal erkennen. Er is overleg 'gepleegd met Engeland, dat eveneens door het Egyptische be- sluit wordt getroffen. Het nationalisa- tie-besluit is volgens Frankrijk in strijd met internationale verplichtingen, met name met de Conventie van Gene ve van 1949. (A.F.P., Reuter) 25.000 Joden hebben toestemming ge vraagd Polen te mogen verlaten. Dit is bijna de helft van het Joodse volks deel. In regeringskringen wordt gezegd, dat dit cijfer „sterk overdreven" is, maar men geeft toe, dat er veel Joden naar Israël gaan. Volgens Joodse waar nemers zien de Joden in Polen geen toekomst meer. Een lid van de Poolse Raad van State, prof. Oskar Lange, heeft gezegd dat het antisemitisme de kop weer opsteekt. Enige tijd, voordat woensdagmiddag de Convair 340 PH-CGE (Jeroen Bosch) van de K.L.M. van Lohdoh-Airport naar Amsterdam zou vertrekken, kwam bij de K.L.M. te Londen de anonieme mededeling binnen, dat de Ierse repu blikeinse beweging een bom aan boord van het toestel had geplaatst. De K.L.M. heeft assistentie van de politie ingeroepen en het toestel laten onderzoeken. De passagiers bevonden zich nog niet aan boord, maar in het restaurant. Hun bagage werd gecontro leerd, de reeds in het vliegtuig geladen vracht werd uitgeladen en zou later aan een onderzoek worden onderworpen. Een minutieus onderzoek van het toestel leverde niets op. Het vliegtuig is met de passagiers een uur te laat naar Amsterdam vertrokken. Op de vlucht is niets bijzonders gebeurd. West-Duitsland. De Westduitse Bondspresident, Theodor Heuss, zal van 6 tot 9 maart een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Kanselier Adenauer wordt einde maart, begin april in Washington verwacht. (U.P.) De laatste dagen deden in de gemeente Velsen geruchten de ronde dat een fi- nancieringsbedrijf, dat zyn hoofdkantoor in deze gemeente gevestigd heeft, in ern stige moeilMkheden "verkeert. Die ge ruchten blijken thans op waarheid te berusten. Op last van de justitie wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de manipulaties van het bedrijf, dat zich in hoofdzaak bezig hield met bemidde ling te verlenen bij de financiering van de aankopen van vrachtauto's. Het be drijf trad op als tussenpersoon tussen de koper en elders gevestigde bankinstel lingen. Er zMn reeds enige arrestaties verricht. De zaak is aan het rollen gekomen, toen deze week een van de kopers van twee banken een verzoek tot aanbeta ling kreeg. Hierdoor is bij een van de banken argwaan ontstaan en de justitie werd in de zaak gemoeid. De politie moet zich echter voorlopig een oordeel voorbehouden, omdat de hoofdfiguur dermate ongesteld is, dat hij zich nog niet kan verklaren. De moeilijkheden zijn waarschijnlijk ontstaan, doordat de man om mogelijke kopers te gerieven getracht heeft de fi nancieringsbedragen zo hoog mogelijk op te voeren boven de toegestane percen tages. Dit zou gebeurd zijn door de af gifte van valse en vervalste nota's van garagehouders, in enkele gevallen ook door dubbele financiering, dus door in schakeling van twee banken op een ob ject. Voorzover op dit moment valt,#a te gaan hebben de moeilijkheden van het bedrijf geen betrekking op de af deling verzekeringen. Bij de manipulaties zijn tal van be drijven in Noord- en Zuid-Holland be trokken. Het gaat hier vooral om kleine bedrijfjes, die voor de financiering van een nieuwe wagen werden aangelokt door de bijzonder gunstige aanbieding van het Velsense kantoor. De zaak loopt waarschijnlijk reeds enige jaren, waarbij het ene gat met het andere gestopt is. De administratie is voorzover nodig ver zegeld. Het onderzoek is echter uiter mate ingewikkeld in verband met de tal rijke boekhoudkundige manipulaties, die stuk voor stuk nagegaan dienen te wor den. De Velsense politie acht het voors hands waarschijnlijk, dat de hele affaire niet moet worden gezien als boos opzet, maar is geneigd aan te nemen dat hier eerder bij de hoofdfiguur sprake is van een verkeerd inzicht in de mogelijk heden van een dergelijk bedrijf. Een Joegoslavisch soLdaat van de V.N -politiemacht in het M'dden-Ooste i hijst de vlag van de Verenigde Naties op een gebouw in de Had El Arish, waarin het hoofdkwartier van de V.N.-strijdkrachten voor et schiereiland Sinaï zal worden gevestigd. El Arish, een sterkte van het Egyptische léger, welke door dr Israëlische troepen tijdens hun campagne op het schier eiland was bezet, is thans door deze troepen verlaten en be- -t door de eenheden de V. N. en een garnizoen van de Egyptische grenspolitie. Woensdag hebben ambtenaren van de dienst van invoerrechten en accijnzen te Eindhoven een inval gedaan in de brandweerkazerne en daar beslag ge legd op een hoeveelheid van honderd liter jenever. Hiervan was geen aan gifte gedaan voor de accijns-navorde ring. De jenever zou het gezamenlijke eigendom zijn van de brandweerlieden. Op de muren van Boedapest zMn bil jetten verschenen, waarin de bewoners worden opgeroepen over tien dagen de strüd tegen de Russen te hervatten. Reizigers, die uit de Hongaarse hoofd stad in Wenen aankwamen, verklaar den dat de biljetten 26 januari noem den als de datum voor een nieuwe op stand. „65.000 Hongaren zijn niet vergeefs Testorven". zo wordt gezegd, „de leven de Hongaren moeten hun doden niet vergeten." Zelfs voordat de biljetten waren aan- ;eplakt circuleerden in Boedapest reeds geruchten, dat in februari een nieuwe opstand zou uitbreken. In dit verband worden de Hongaarse mijnwerkers ge noemd. die thans met de dood worden bedreigd wanneer zij ook maar enige tegenstand bieden of klagen over ar beidsvoorwaarden. Reeds zouden 12.000 arbeiders van de Csepel-fabriek in de hoofdstad zijn overgebracht naar de mijnen, waar een ontstellend tekort aan personeel heerst. (U.P.) De door ons gepubliceerde circulai re van de minister van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen laat zien, dat het de regering ernst is met haar streven naar beperking van de investeringen in de overheidssector. De tot aan de Kamerverkiezingen van 1956 ook door de regering gestimu leerde welvaartspsychose heeft geleid tot het lichtvaardig doen aan kapi taalsinvesteringen en wel in die mate, dat men thans hardhandig moet wor den herinnerd aan de oude economi sche wet dat men kapitaalgoederen eerst kan verwerven, nadat daarvoor is gespaard. Evenals in 1951 zijn ook thans weer de besparingen achterge bleven bij de kapitaalsinvesteringen en moet men met kunst en vliegwerk het kapitaal bijeen zien te brengen om althans de woningbouw veilig te stellen. Uit de circulairekrijgt men de in druk, dat de activiteit der overheid op het gebied der kapitaalwerken zich voorshands tot de woningbouw zal be perken. Ook gemeenten die nog niet met geldschaarste te kampen hebben zijn aan dat regiem onderworpen. Een uitzondering zal wellicht moeten wor den gemaakt voor werken, die met de woningbouw onlosmakelijk zijn ver bonden, zoals de aanleg van wegen, rioleringen e.d. Maar voor de scho lenbouw bijvoorbeeld ziet het er op dit moment niet rooskleurig uit. De door de regering aangegeven ge dragslijn zal ongetwijfeld ernstige re percussies kunnen hebben op het be drijfsleven. Als is het gevaar van werkloosheid, gezien de nog heersende overspanning van de arbeidsmarkt op het ogenblik niet dreigend, het zou het op den duur toch kunnen worden. Indien het spook van de werkloos heid om de hoek komt kijken, zal men ook andere wegen moeten inslaan om aan de kapitaalbehoefte te voldoen; bijvoorbeeld door een lening in het buitenland. Als men zijn oren in krin gen der financiers te luisteren legt, dan kan men de laatstgenoemde maat regel reeds als wenselijk op dit ogen blik horen aanbevelen. Hoe het ook zij, de regering dient geen voedsel te geven aan een andere psychose, Tiamelijk een van nodeloos pessimisme. Deze zou immers de oor zaak kunnen zijn van een ongerecht vaardigde depressie in ons economisch leven. Wij hopen, dat de regering de wijs heid en de bestuurskracht kan op brengen, welke noodzakelijk zijn, wil men ons land zonder onnodige schade dóór de huidige moeilijkheden heen loodsen. President Soekarno maakte geen misplaatst grapje, toen hij enige tijd geleden suggereerde, dat de politieke partijen in Indonesië zich zelf maar moesten opheffen. Het was hem ernst. Hoezeer, blijkt thans uit de door het P.N.I.-blad Merdeka onthulde presi dentiële plannen tot vorming van een boven de regering staande Re volutionaire Raad, waaraan de rege ring verantwoording schuldig zal zijn. Ook over het parlement zal deze on der zijn persoonlijke leiding staande raad zeggingsmacht moeten hebben. Soekarno noemt dit „geleide demo cratie", maar het heeft verdacht veel van een eerste stap naar een per soonlijke dictatuur. De politieke par tijen in Indonesië, die het niet met Soekarno en zijn aanhang eens zijn, zien dat heel goed m en het is dan ook niet te verwachten, dat Soekar- no's plannen zonder slag of stoot zullen worden verwezenlijkt. De re bellie van het leger in Sumatra en andere buitengewesten, het zich te rugtrekken van verschillende par tijen uit de regering-Sastroamidjojo en het zich steeds sterker manifeste rende verlangen naar provinciale autonomie in gebieden buiten Java hebben Soekarno blijkbaar de indruk gegeven, dat nu de tijd rijp lijkt om zijn kans te wagen. De geforceerde eenheidsstaat Indonesië staat op het spel, want het streven naar meer autonomie in de buitengewesten zou wel eens kunnen leiden tot een fe deratieve staatsopbouw. Het is dui delijk, dat Soekarno dit wil compen seren. Het is ook duidelijk, waar Soekarno zijn ideeën heeft opgedaan. BUREAU SMEDESTRAAT. 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: I. 1 W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1