eum van Het zilveren jubil „Generaal Cronjé" jaarverslag Poppentheater Bert Brugman speelt ter opening van seizoen „De Parelvissers" van Bizet Toneelgroep „Puck" speelt De dwaze dochter Mr, M. A. Stufkens, griffier der Staten van Noord-Holland, gaat 1 september met pensioen Recidivist heeft kritiek op ver blijf in Van den Hoeven-kliniek MEVR. MORRELL DR. ADAMS KORT HEEFT VOOR HAAR DOOD ONTERFD ZIJN ER NOG 8 KATHOLIEKE PROPAGANDISTEN IN HAARLEM KATHOLIEKE PROPAGANDISTEN Verschillende plannen om het feest te vieren AGENDA Volgende week vrijdag Haarlemse avond om eenwording van V.U. en H.K.G. te vieren Lea Nikel exposeert in Galerie Espaee L.T.J. en L.T.M. in Bollenstreek In het Minerva-theater Mr. G. van Dokkumeerste op de voordracht voor benoeming van een opvolg er Films Volksuniversiteit en Kunst gemeenschap „Het meisje van buiten" door de H.T.G. Het weduwenmysterie van Eastbourne DONDERDAG 17 JANUARI 1957 PAGINA 2 WACHTVERBOD VOOR HET PRINSENHOF Voortvluchtige aangehouden Burgerlijke Stand Haarlem Gezellige dag op 27 januari te Hillegom Drie auto's op elkaar (eventueel tegen vergoeding) In het Minerva-theater in Heemste de heeft de Toneelgroep „Puck" gisteravond voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring getracht 'n opvoering te geven van „De dwaze dochter", één van de honderden blij spelen van de 16e eeuwse Spaanse toneelschrijver Lope de Vega. Het is bij een poging gebleven, want van Lope de Vega is weinig gerealiseerd, temeer nog omdat het stuk gespeeld werd in een vertaling vol modernis men, die de sfeer ernstig schaden, van de hand van Paul Rodenko. „Puck" moet oppassen met dit soort opvoeringen. Het weet, dat het daar mee zijn bestaan op het spel zet. Het rijk is niet van zins dergelijke esca pades nog veel langer te subsidiëren. Enfin, de première van deze dwaze dochter ligt al weer vele maanden achter ons en sindsdien heeft het ge zelschap in elk geval blijk gegeven ook nog andere pijlen op de boog te hebben, zoals recentelijk met Goldo- ni's „Knecht van twee meesters". Auto over de kop bij Abbenes Bestuurder ernstig gewond In kader van Landjuweel Worst en spek verbrand Slot-verantwoording „Stille Armen" te Heemstede Vergadering „De Eendracht" HAARLEMSE RECHTBANK Grafstenen Invalidenbond HAARLEMMERLIEDE VLUCHTELINGEN- HULP Beurs van New York In café-restaurant .Bolwerk" hield ander zal door het bestuur nader wor de winkeliersvereniging „Gen. Cronjé" gisteravond een algemene jaarvergade ring onder leiding van de heer A. v.d. Borg. Het belangrijkste punt ter ver gadering was niteraard de bespreking der plannen om het zilveren jubileum der vereniging, waarover wij zaterdag reeds berichtten, zo goed en feestelijk mogelijk te vieren. Het was aan de heer v.d. Borg wel toevertrouwd om op enthousiaste wijze de vergadering warm te maken voor een uitgebreide viering, welke natuur lijk haar commercieel effect niet zou mogen missen. Ten aanzien van een eventuele versiering werd besloten aan het begin van de Cronjéstraat en aan het eind van het Julianapark een, des avonds verlichte, erepoort op te richten. Bonvendien zullen er vlaggemasten op gesteld worden bij iedere straat, welke de Gen. Cronjéstraat kruist. Vanaf 26 januari zullen de kooplustigen dus ma ken, dat er feest is. Dinsdag 29 januari zal het bestuur 's middags van 3 tot 5 uur recipiëren in café-restaurant Bolwerk". Wat de meer zakelijke activiteiten be treft, werd besloten nog enige maan den te wachten. Bij het begin van hel tweede kwartaal ,in april dus, hoopt men het publiek de nodige attracties te be zorgen. Het blijkt in deze steeds moei lijker te worden iets te ondernemen, maar de mensen van „Cronjé" hopen toch te slagen. Vanachter de bestuurs tafel kwamen er enige suggesties en ook de leden, bij wie het aan bereid heid om mee te werken niet ontbrak, hadden verschillende ideeën. Een en VL» De eerste weken van het yfc nieuwe jaar brengen nog al eens vergissingen met zich mee voor wat betreft de datering van brie ven. Men schrijft nog gemakkelijk 1956, terwijl wij niettemin al een flink stuk in 1957 zijn doorgedrongen. Wie schetst evenwel onze verbazing, toen wij dezer dagen het jaarverslag van de Gemeentelijke Geneeskundige Ge zondheidsdienst toegestuurd kregen over 1955, zonder dat de vermelding van dat jaartal op een vergissing bleek te berusten. Het zal duidelijk zijn, dat een jaarverslag dat over een reeds zo lang vervlogen periode handelt, nog slechts archiefwaarde heeft. Het zal eveneens duidelijk zijn, dat wij het jaarverslag om deze reden doorge keken hebben en in ons archief heb ben opgeborgen, zonder er in onze redactionele kolommen aandacht aan te besteden. Het is een merkwaardig feit,'dat de jaarverslagen van de gemeentelijke diensten steeds weer meer dan een half jaar en zoals nu weer blijkt, soms meer dan een jaar na het be trokken jaar verschijnen. In het par ticuliere bedrijfsleven is men daar doorgaans vlotter mee, omdat men be seft, dat de belangrijkheid van een jaarverslag staat of valt met zijn tij dige verschijning, met zijn actuali teit. De gemeentelijke diensten zijn daar veel trager mee en men vraagt zich af waarom. Het lijkt ons op zijn minst van weinig respect tegenover de raad als hoofd der gemeente, en tegenover andere belanghebbenden, te getuigen wanneer men daarmee zo laat komt. Men herkent de takken van dienst aan het tijdstip waarop hun jaarver slagen verschijnen. Sommige, zoals het gemeentelijk waterbedrijf, zijn er altijd weer het eerst bij. Andere ko men soms maanden later. Wanneer men bedenkt, dat de be stedingsbeperking in de gemeente Haarlem terecht zover wordt doorge geven dat zelfs het aanschaffen van schrijfmachines wordt uitgesteld tot de economische situatie zal zijn verbeterd, dan vraagt men zich af of de gelden, besteed aan het drukken van jaar verslagen over zo lang vervlogen pe riodes, niet een op dit mo- den uitgewerkt. In ieder geval zal er in die voor jaarsdagen een speciale verlichting worden aangebracht, die aan de acti viteiten een extra glans zullen geven. Ons artikel van zaterdag 12 janu ari over de zilveren „Cronjé" be hoeft in zoverre aanvulling, dat nog vermeld had moeten worden, dat ook de heer Drupsteen enige tijd de voorzittershamer heeft gehanteerd. Om misverstand te voorkomen zij nog megedeeld, dat de heer C. J. van Kuijeren voorzitter is geweest van fe bruari 1948 tot september 1951. De afdeling Haarlem van het katho lieke vrouwengilde houdt op 30 januari in hotel Royal een bezinningsavond, waarop de zeereerwaarde heer A. Schlatmann, moderator van het Sint Maartens Lyceum te Voorburg, het woord zal voeren. Aanvang 8 uur. De grote drukte van parkerende auto's in de Pandpoort en op het Prinsenhof is er al verschillende malen de oorzaak van geweest, dat er een volkomen cha otische situatie ontstond, waardoor het wegrijden van geparkeerde auto's in sommige gevallen vrijwel onmogelijk werd. B. en W. van Haarlem hebben daarom besloten het parkeren te beper ken tot het Prinsenhof langs het plant soen. Voor het overige gedeelte van het Prinsenhof en voor de Pandpoort wordt een wachtverbod ingesteld. De 22-jarige B. de J. uit Haarlem, die op Nieuwjaarsdag uit de Rekkense in richtingen wist te ontsnappen en vorige week in Rotterdam er met een auto van een verzekeringsagent van door ging, is in Haarlem aangehouden en naar Rotter dam overgebracht. Hij was juist bezig de gestolen auto van de hand te doen. Ge bleken is nu, dat hij na zijn ontvluch ting een bromfiets heeft gestolen, waar mee hij naar Amsterdam is gereden. In Velsen heeft hij nog een pomphouder op gelicht, want nadat de benzinetank was gevuld ging hij er zonder te betalen van door. In de auto lagen boeken met post zegels en tafelbestek ter waarde van f 3000. Deze goederen verkocht hij in Utrecht maar ze konden worden achterhaald. ment overbodige vormen. uitgave NHC CINEMA PALACE: High Society, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: The proud One, 14 jaar, 2.30 en 8 u. LIDO: Folies Bergère, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Bandido, 18 jaar, 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: Leise flehen meine Lieder, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXYHet Rattennest, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. Donderdag 17 januari Schouwburg: Haarlems Toneel Ensemble met „Fluffie neemt de leiding", 8 uur. Vrijdag 18 januari Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest. 5e concert, serie V, o. 1. v. M. Adam. Solist: Bernard Michelin, cello, 8.15 u. Schouwburg: Toneelver. „St. Genesius" met „Jij weet, jjj weet, wat ik niet weet" (dil.), 8 u. GEBOREN: J. M. Stoelinga-Weijers, z.; J. A. Ootman-van Leeuwen, z.; G. Visscher-Asma, z.; J. P. Chung-Bové, z.; W. P. Cedee-van Dijk, z.; M Ne- derkoorn-de Bell, z.; C. M. Keesom- Kunst, z.; Chr. A. Poppen-Roobol, z. A. van den Broek-Wesseling, d.; J. Th. Beune-Pannekeet, d. ONDERTROUWD: J. W. van Melsen en B. M. Th. Louman; C. D. Aarsen en M. Th. J. Baars: J. H. B. Versluis en W. Rohde; B. van Maas en J. G van Batenburg: K. J. Rotteveel en M. L. Chr. Zwiersen; M. Schoenmaker en W. G. Dam; A. H. Haer en C. M. Stam; P. C. van Hal en A. B. D M. de Beer; H J. Dirks en K. Borg; C E. de Haas en N. M. Jonker; P. Anker en J. van der Werf; J. J. Geutskens en W. M. Meijer. GETROUWD: A. J. M. Warmerdam en M. A. Peperkoorn; J. Heijne en S. E. KoeleveidH. N. Lejjs en E G. T Gerlofs; J. van Wijk en M. L. van Wer ven: H. W. Luiten en J. van Berloo; G. R. Bodeving en G. M. Scheurkogel. OVERLEDEN: P. G. Bos, 78 jr., Rip- perdapark: H. J. Bom, 83 jr., Diepen- brockstraat; D. W. M. Vierhout. 51 jr., Raamvest; R. Chr. A. van Cranenburgh, 83 jr., Wagenweg: G. J Th. J. Kennis, 69 jr.. Wagenweg; S. Bouman-Spittje, 86 jr., Zaanenlaan; R. Th. Luijte-Oomèn, 87 jr., Witte Herenstraat. De opening van het seizoen van de Haarlemse Volksuniversiteit stond gisteravond in het teken van de opname der Haarlemse Kunst Gemeenschap in genoemd instituut. Daarop duidde de voorzitter, dr. L. M. van Dis, toen hij in de zaal der schutters van het Frans Halsmu seum behalve V.U.'ers ook H.K.G.'ers mocht begroeten. Hij meende, dat het samengaan van de Volksuniver siteit met Kunstgemeenschap op een echt Haarlemse wijze gevierd moest worden, en daarom heeft het bestuur een extra avond,buiten het officiële programma om, belegd op vrijdag 25 januari in de Haarlemse Stads schouwburg. Het programma zal ook een echt Haarlems karakter dragen en daartoe is de medewerking ingeroepen en ver kregen, van Felix de Nobel (oud-Haar lemmer) met zijn Kamerkoor, Sas Bun- ge (piano) en de Haarlemmer bij uitstek doctor C. Spoelder, die op zijn eigen manier de karaktertrekken en ver schijningsvormen zal belichten van het genus „Haarlemmer". De avond zal in geleid worden met een kort woord door wethouder D. J. A. Geluk, die ook gis teravond present was. Dr. van Dis bleek er op te rekenen, dat volgende week vrijdag de stads schouwburg uitverkocht zal zijn, te meer daar door de beperkte ruimte in het museum vele aanvragen voor gis teravond moesten worden afgewezen. Er was dus bij de opening belang stelling genoeg, en dat verwonderde ons niets, want het poppentheater van Bert Brugman, dat de avond zou ver zorgen, heeft reeds vele successen in Haarlem geoogst. De familie Brugman kwam ditmaal met de romantische ope ra van Bizet „De Parelvissers", een ge liefd stuk muziek voor wie maar enig muzikaal gevoel heeft. En dat heeft bijna iedereen. De muziek ligt de luis teraar heerlijk in het gehoor en de intrige bezorgt de luisterende toeschou wer niet veel moeilijkheden. Ook bij-de ze voorstelling hebben wij met de groot ste bewondering de prestaties van de familie Brugman gevolgd. De voorbe reiding moet enorm veel tijd, inspan ning en geduld gevraagd hebben van deze mensen om de „zaak" helemaal te laten kloppen. Het is per slot van zaken geen poppenspel zonder meer, maar men heeft zich vastgelegd aan de muziek, aan de zang vooral, en men moet een scherp gevoel hebben om het spel der poppen gelijk met de zang en muziek te laten opgaan. Die „synchro nisatie" slaagde ook gisteravond uitste kend. Wel moeten wij vaststellen, dat een komische opera voor zo'n poppen theater meer mogelijkheden biedt. Men kan de poppen dan naar hartelust la ten chargeren (denk nog maar eens aan Donizetti's „L'Elisir d'amore"). Bij een ernstig werk kunnen de poppen onwillekeurig toch op de lachspieren werken. Om aan dat gevaar te ont' komen hebben wij het verhaal Léila en Nadir vanaf de achterste rij ge volgd en wij hebben volop kunnen ge nieten. De muziek was een voortreffelijke Philips opname van de, naar onze me ning, beste vertolking, die via een plaat is te verkrijgen. Léila, de pries teres, wordt gezongen door Pierrette Alarie, Nadir, de woudloper, door haar echtgenoot Léopold Simoneau. Voorts zingt René Bianco de Zurga-rol en Xavier Depraz vertolkt Nourabad. De Parelvissers worden gezongen door het Elisabeth Brasseur Koor, terwijl de muziek onder directie van Jean Four- net gespeeld wordt door „L'Orchestre des concerts Lamoureux". De muziek kreeg doorgaans, ondanks de benauwde zaal, een gave klank. Noe men wij tenslotte nog de geslaagde dé cors van Wim Vesseur. Het werd dus een aantrekkelijke ope ning van een nieuw seizoen, dat op deze manier schone perspectieven biedt. W. H. Een van de deelneemsters aan „Fa cetten", de tentoonstelling van he dendaagse kunst in de Vishal die zoveel bezoek heeft getrokken, was Lea Nikel. Zij is een schilderes die in Is raël haar opleiding heeft genoten, maar sinds enige jaren in Parijs werkt en daar uitkomt, zoals bij ons het geval was, in groepstentoonstellingen. Zij is niet meer zo piepjong en heeft wel wat artistieke ervaring achter de rug, maar thans eerst acht zij haar tijd gekomen voor een eerste zelfstan dige expositie welke is ingericht in Haarlem, Galerie Espace, Klein Heilig land 36. Deze duurt slechts kort, n.l. tot 21 januari omdat dezelfde schilde rijen enige dagen later te zien zullen zijn in de Parijse kunsthandel van Co- lette Allendy. De collectie omvat abstract werk dat op een spontane wijze kleur geeft aan een haast kinderlijke blijmoedige ge steltenis. Het werk roept associaties op met de kleurigheid van bloemen en de centrale compositie geeft het de intimi teit van het stilleven, samengesteld uit „voorwerpen" die zeer individueel gedroomde vegetaties zijn. Lea Nikel toont zich hier fantasierijk, geloofwaar dig en ongecompliceerd. Hoewel dit soort verbeeldingen altijd uit een per soonlijk domein afkomstig zijn, zijn de hier getoonde voldoende sociaal aan sprekend omdat zij appeleren aan zeer algemeen menselijke gevoelens en hier van slechts de zeer persoonlijke expres sie zijn; bij de beschouwer roepen zij echter dezelfde sensatie op als die wel ke de schilderes tijdens het werk heeft beleefd. Een tweetal figuratieve stillevens be wijzen de capaciteiten van Lea Nike] in het weergeven van het optisch-waar- neembare. Wij hadden deze twee schil derijen hier niet graag gemist, maar dat wat men elders graag als bewijs zou wensen is hier niet nodig om te overtuigen dat men ten deze met een begaafde schilders met verfijnde geest te doen heeft. L. T. De L.T.M. en L.T.J. in de Bollenstreek organiseren dinsdag 22 januari in „Flora" te Hillegom een gezellige dag. Na een H. Mis om 9.30 uur in het Hillegomse St.- Josef-kerk komt men bijeen in café „Flo ra". Daar houdt in de loop van de och tend mr. H. Velu een inleiding met als onderwerp „De jeugd in de branding van deze tijd". De middag staat in het teken van de ware gezelligheid. De afdeling Hillegom komt met het toneelstuk „Zuster Popey" en ook andere afdelingen krijgen gelegenheid „wat" te doen. Óm 4.30 uur begint het vastenavondbal. Woensdagavond omstreeks zes uur reed de metaalbewerker J. van L. uit Haarlem met zijn auto in de Kostver- lorenstraat te Zandvoort. Ter hoogte van de fa. Hamers moest hij afremmen, omdat daar een auto geparkeerd stond en een derde auto uit tegenovergestelde richting naderde. De auto van de heer van L. slipte en botste achtereenvol gens tegen de naderende en de gepar keerde auto. De drie auto's werden ern stig beschadigd. De heer van L. werd met een lichte hersenschudding en en kele verwondingen per ziekenwagen naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd en aldaar opgenomen. De Zandvoortse politie heeft de auto's in beslag genomen voor een nader onder zoek. Advertentie Een katholiek genootschap met een zuiver geestelijk doel vraagt voor een bepaalde actie (dus niet voor verkoop, colportage o.i.d.) de medewerking van Noodzakelijke vereistenenige bespraaktheid, doorzettings vermogen en een groot enthousiasme voor een mooie taak. Nadere inlichtingen onder no. 29770 „De dwaze dochter" is een comedie, die de liefde verheerlijkt. De liefde maakt van het domme gansje Finea immers een verstandig, geestig meisje. Die liefde wordt haar geleerd door Laurentio, de aanbidder van haar zeer verstandige en geestige zuster Nise, die overigens van aanbidders omgeven is. De moeilijkheid is echter, dat Finea is uitgehuwelijkt aan de edelman Liseo, die aast op de toegezegde bruidschat, maar na ontdekt te hebben hoe dom de dwaze dochter wel is, heul zoekt bij haar zuster Nise. Kortom, Lope de Vega heeft de verschillende vrijers met feilloos gevoel voor theater om de zus ters laten spartelen en houdt het pu bliek te vriend door aan slot de voor elkaar bestemde geliefden ook werkelijk bij elkaar te brengen. En die geliefden vindt men naar de eisen des tijds zowel onder de meesters als onder hun die naren. Het is zeker niet Lope de Vega's beste stuk, maar het bevat zoals vrijwel heel zijn oeuvre vrijwel alle elementen, die samen het theater uit maken. Het is vol van bizarre actie, kleurig en spits, een beetje oppervlak kig en vooral levendig, bruisend van het begin tot het einde. Die vaart heeft Rodenko in zijn afgezien van de mo dernismen toch wel voldoende ver taling, weten te behouden. „De dwaze dochter" bevat daarenboven enkele prachtige passages, zoals de ode aan de liefde, die de dwaze dochter aan het bègin van het derde bedrijf uitspreekt. Van heel die charme van dit Spaanse blijspel is echter bij de vertoning van „Puck" weinig overgebleven. Op de eerste plaats miste het de vaart, die de verschillende scènes aari elkaar moet binden. Die vaart is onmisbaar voor het romantische blijspel van de Spaanse zo goed als van de Engelse renaissance. Dat regietekort werd nog versterkt door de weinig edele allure van de ver schillende acteurs en actrices. Het zwieren met armen, het buigen en revereren alléén is niet voldoende. Meesters en dienaren verschilden daardoor enkel in costuum. Van een groei van de intrige, door Lope de Vega zeer duidelijk in zijn scène- opbouw neergelegd, bleef weinig over, vermoedelijk doordat Cas Baas als regisseur het te mooi en te gedetail leerd heeft willen doen. En wederom trof ons, dat „Puck" al geen uitzon dering maakt op de regel, dat het Nederlandse toneel de routine in het spel van de klassieke comedie mist. Men vat het allemaal te zwaar op. De decors van Herman van Eiteren waren op zichzelf wel aardig en in elk geval handig, maar ze misten toch de luchtige, kleurrijke sfeer, die de co medie zelf heeft. De costuums van Noni Lichtveld waren in dat opzicht veel beter, zelfs al waren ze hier en daar wat overdadig. Tine de Vries speelde de dwaze dochter Finea. Zij deed het zwierig en met zekere tedere accenten, die haar ver boven haar medespelenden uithief. Zij ontwikkelt zich steeds meer tot een actrice van allure in dit genre. Karin Haage speelde haar geestige zus ter te traag, te zwaar, te weinig ele gant. Herhaald moet worden, dat zij het figuur mist voor dergelijke rollen. Piet Romer miste wederom evenals Guus Verstraete en Eric van der Donk overigens de natuurlijke gratie van de jonge edelman. Wim van den Heuvel benaderde deze charme aardig, die hij overigens later als „De Knecht van twee Meesters" helemaal gevonden heeft. In deze rol was hü nog iets te weinig genuanceerd, iets te zwaar ook. Jan Grefe mislukte volkomen als de intrigerende vader en Cas Baas toonde aan, dat een pruik en een snor niet voldoende zijn om van een jong acteur een oude man te maken. Egbert van Paridon markeerde een aardige knecht, boertig en sluw en Leen Jongewaard lukte dat minder. Pim Mallan was een beetje te modern als kamenier, terwijl Greet Feldmann als de domme diena res geen slecht figuur sloeg. Al met al was de vertoning van deze „Dwaze dochter" nogal stuntelig, maar werd zij gered door Tine de Vries. J. W. v. d. V. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen aan Provinciale Staten voor mr. M. A. Stufkens, griffier dezer Sta ten, met ingang van 1 september 1957 wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op de meest eer volle wijze ontslag te verlenen uit de provinciale dienst, zulks met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan de Provincie be wezen. Ter voorziening in de door het ko mende vertrek van hun Griffier ont staande vacature hebben G.S. een voor dracht opgesteld. Als eerste komt daar op voor mr. G. W. van Dokkum, hoofd administrateur A ter Provinciale Grif fie van Zuid-Holland. Voorts vermeldt de voordracht de namen van dr. D. van der Wel, administrateur C ter Pro vinciale Griffie van Noord-Holland en mr. M. van Manen, hoofdadministrateur ter Provinciale Griffie van Noord-Hol land. Mr. M. A. Stufkens die lid is van de Partij van de Arbeid werd met ingang van 1 januari 1936 benoemd tot Grif fier der Staten van de provincie Noord- Holland. Op 10 december 1891 is hij te Gorinchem (Z.H.) geboren, waar hij het gymnasium bezocht heeft. Na zijn rechtenstudie aan de Stedelijke Univer siteit van Amsterdam, waar de heer Stufkens in 1917 promoveerde, was hij gedurende ongeveer anderhalf jaar waarnemend inspecteur bij de Directe Belastingen in de inspectie van Win schoten. Vervolgens was mr. Stufkens gedurende drie jaren werkzaam te Mid delburg als advocaat. In 1921 werd mr. Stufkens benoemd tot afdelingschef ter Provinciale Griffie van Overijsel, waar hij tot november 1929 bleef. Vanaf 1926 was hij tevens waarnemend griffier der Staten van Overijsel. Sinds november 1929 is mr. Stufkens verbonden aan de Provinciale Griffie van Noord-Holland, waar hij tot zijn benoeming tot Griffier, chef was van de afdeling Waterstaat, Openbare Middelen van Vervoer, Werk verschaffing en Werkverruiming. Mr. Stufkens is secretaris-penning- Op onverklaarbare wijze is heden morgen om acht uur op de Rijksweg nabij de Hoofdvaart onder Abbenes een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een personenauto, bestuurd door de heer A. de Groot uit Amstelveen, die op ge noemde weg in de richting Den Haag reed, sloeg even voorbij het viaduct over de kop. De auto kwam over de middenberm op de andere rijbaan te recht. Daar er geen andere auto's in de buurt waren, is er geen sprake van een aanrijding. De autobestuurder kwam op het wegdek te vallen. Le vensgevaarlijk gewond moest hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. De Haarlemsche Tooneel Club heeft gisteravond in de Haarlemse Stads schouwburg voor de leden van Cremer een gastvoorstelling gegeven van het be kende Amerikaanse toneelstuk „Het meisje van buiten" van Clifford Odets. De voorstelling, die zich kenmerkte door gaaf en voortreffelijk toneelspel en die werd ingeleid door een vriendelijk wel komstwoord van de voorzitter van Cre mer, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, had plaats in het kader van het'Nationaal Landjuweel. Een recensie over de pres taties van de spelers moet derhalve ach terwege blijven. Na afloop was er een bal in het ge bouw van de Haarlemse Kegelbond. In een slagerij aan de Rijksstraat weg is gisteren 25 kg worst en spek verloren gegaan bij een brandje, dat in de rookkast ontstond. Op het rooster is een stuk spek van 5 kg gaan branden, waardoor nog 20 kg aan de vlammen ten prooi vielen. De slager en zijn zoon blusten het vuur met emmers water. Zij liepen daarbij lichte brandwonden aan het hoofd op. meester van de N.V. Ontginningsmaat schappij Noord-Holland, opgericht bij K.B. van 5 november 1931, welke maat schappij werkverschaffing beoogt. Lan ge jaren is hij ook secretaris geweest van de Raad van Advies voor de Eco- nomisch-Technoiogische Dienst in Noord-Holland, terwijl hij buiten zijn ambtelijke werkzaamheden steeds een werkzaam aandeel genomen heeft in het verenigingsleven. Lange tijd was mr. Stufkens bestuurslid van de Prot.- Christelijke School voor Nijverheidson derwijs te Haarlem. Mr. van Dokkum, op de voordracht voor de benoeming van een opvolger van mr. Stufkens als eerste vermeldt, is in 1906 te Utrecht geboren. Hij heeft aldaar aan de Rijksuniversiteit rechten gestudeerd en was na zijn doc toraal examen enige jaren werkzaam ter Provinciale Griffie van Utrecht. Op 1 januari 1937 werd mr. van Dok kum benoemd tot hoofdcommies bij de Provinciale Griffie van Zuid-Hol land, waar hij op 1 januari 1957 in de hoogste rang die van hoofdadmi nistrateur A werd benoemd. Mr. van Dokkum is doopsgezind. Het comité voor Stille Armen mocht na de verantwoording van 19 december 1958 nog de volgende bijdragen ontvangen: J. E. f 5.—; J. W. S. f 20.—: N.N. f5.—: J. C. W. f 5.—: mevr. K. f 2.—: H. J. A. f 10.—M. H. B. f 50.—; W. A. v. G. f5.—: R. K. f 20.—; L. v. L.—S. v. L. f 10.—; B. D. O. f 100.—; H. E. v. T. f 2.50; M. A. K. f 7.50.—; J. A. t. W. f 25.—; H. d. W. f 5.P. v. d. P. f 5.—; P. M. v. D. f 5.D. Z. f 10.mevr. H. B. f 2.H. B. f 5.—; F. J. G. Z. f 5.—; C. J. H.—S. f 5.—; A. B. f 5.—; M. B.—d. V. f 2.50; R. S. f 12.50; C. H. B. f 5.—; M. C. d. V. v. d. V. f 10.—; V. H. f 10.—, mevr. P. E. f 5.mevr. S. v. S. f 5.mevr. A. v. S. f 5.—; G. H. K. f 5.—; F. H. H. f 15.—: T. en L. f 25.—; mevr. B. K. W.—H. f25.—: mevr. G. A. f 10.—; H. C K. f 7.50; J. A. J. v. d. M. f 10.jhr. H. v. L. f 25. A. K. f 1.—; H. J. L. f 2.50; E. v L. f 10.—; J. v. M. f 10.—: O. E. M. f 10.—; R. C. en A. S. f 5.—; J. V. f 2.50; Blok 7 f 32.42; L. B. D.-potje f 100.—; A. W. V. f 50.—; N. N. f 4.50; N. A. J. f 2.50; A. v. d. L. T. H. f 5.—; mevr. K. f 5.—; M. J v. T.—B. f 100.—; J. J. v. L. f 12.50; H. L. S. f 5.—; P. H. F. v. d. S. f 10.—; P. M. v. d. G. f 10.—; H. C. K. S.—W. f 50.—; K. W. v. d. T. f 20.—; N. W. A. O. f 25.— G. M. S. f 5.—; N. N. f 10.—; totaal f 979.42, zodat nu is ontvangen f 3943.19. Gezien het vele dat reeds op ander gebied werd geofferd is het bereikte resultaat zeer mooi te noemen. Gaarne betuigt het comité zijn harte lijke dank aan allen die door hun giften het mogelijk hebben gemaakt dat wederom aan een groot aantal gezinnen een „kerst- gave" kon worden uitgereikt De pluimvee- en konijnenfokkersver eniging „De Eendracht" houdt heden dag in de cafetaria aan de Binnenweg een algemene ledenvergadering waarop o. m. een verslag van de gehouden na tionale tentoonstelling en een bespre king van de kienavond aan de orde zullen komen. Een 39-jarige srhilder uit Utrecht, die reeds zestien maal veroordeeld is, liet zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank minder gunstig uit over een verblijf in een psychiatrische inrich ting, met name in de kliniek van prof. Baan te Utrecht. De schilder moest te recht staan wegens diefstal van een klein geld bedrag uit een woning te Heemstede, waartoe hij een ruit heeft verbroken. Ook de officier van justitie meende, dat het voor de verdachte geen goede oplossing zou zijn hem weer in een of andere inrichting te plaatsen, en eiste daarom een jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte was een oude bekende van de rechtbank, die hem al eens ter be schikking van de regering heeft ge steld. Dit toezicht van hogerhand is de schilder nooit wel bekomen. Hij was in het bezit van diploma's, die zijn vakmanschap erkenden en voelde er meer voor de schilderskwast te han teren dan in een „ziekenhuis" ver pleegd te worden. Overigens verklaarde hij zelf. dat de verpleging niets te wensen overlaat. „Maar kunnen meis jes van een jaar of twintig, die in de van den Hoeven-kliniek dienst doen, kerels met respectabele strafbladen op het goede pad brengen? Ik kan daar niet zelfstandig zijn: als normaal man moest ik daar verschrikkelijk simpele karweitjes opknappen net als de men sen, die daar werkelijk thuishoorden. Ik werd er ook haast gek van", ver zuchtte verdachte. „Als ik er nogmaals naar toe moet, dan ontvlucht ik weer, want daar wordt ik nooit een mens". De rechtbank luisterde aandachtig naar de woorden van deze recidivist, die ging stelen om in zijn onderhoud te kunnen voorzien. „Schildersopdrachten kreeg ik niet, want ik zat zonder papieren." Het de lict. dat hem nu werd verweten, was van betrekkelijk geringe omvang. In de nacht van 8 op 9 oktober van het vorig jaar brak hij in. Uit een huis aan de Const. Huygensstraat te Heemstede haalde hij een buit van 25. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was het met de verdachte eens, dat er aan alle kanten aan hem gedokterd was en dat er ver schillende psychiatrische rapporten en inrichtingen aan te pas waren gekomen zonder aanwijsbaar succes. „U bent te veel in de watten gelegd, u heeft een straf nodig, die een normale delinquent krijgt en daarna moet u gewoon gaan schilderen, wat u goed kan." De officier was verder van mening dat de Van den Hoeven-kliniek in Utrecht de man geen goed heeft gedaan Met Kerstmis kreeg hij van de doktoren en verpleegsteds van deze inrichting een ansichtkaart ge stuurd met de beste wensen. De man begint zich zo op den duur een buite- Bij de voortzetting van de zaak in de Engelse badplaats Eastbourne tegen de arts dr. John Bodkin Adams, die ervan beschuldigd wordt zes jaar geleden de 81-jarige mevr. de weduwe Morrell met morfine vergiftigd te hebben om van haar te kunnen erven, heeft de verde diging gistermiddag aangetoond, dat mevr. Morrell twee maanden voor haar dood dr. Adams uit haar testament heeft geschept. De notaris van mevr. Morrell, Hu- bert Sogno, die door de verdediging was opgeroepen, verklaarde voor het ge recht in Eastbourne, dat mevr. Morrell tussen 1946 en 1950 veel testamenten had gemaakt. In een oud testament was dui zend gulden aan dr. Adams vermaakt, later vermaakte de dame haar huis en al haar roerende goederen aan de dok ter, doch in een nog later testament kreeg de dokter alleen maar een kist met zilveren serviesgoed, een antieke kast en haar Rolls-Royce. In septem ber 1950 heeft zij echter in een woeden de bui dr. Adams geheel uit haar testa ment geschrapt. Dat dr. Adams toch de Rolls-Royce heeft gekregen, is een gunst van de zoon vau mevr. Morrell geweest, aldus de notaris. De verdediger van dr. Adams wees er nog op, dat het lijk van mevr. Mor rell niet op verzoek van de dokter verast is, doch dat de overledene dit zelf in haar testament heeft bepaald. De rechtbank hoorde gisteren ook nog een getuige in verband met het overlij den van de 71-jarige heer Alfred Hullett, die, volgens de aanklager, vorig jaar met zijn 50-jarige vrouw, Gertrude, ook door dr. Adams vergiftigd zou zijn. Een verpleegster, mej. Gladys Miller, verklaarde dat zij acht uur voor het DR. JOHN BODKIN ADAMS overlijden van Hullett gezien heeft, dat dr. Adams hem een injectie gaf met een vloeistof uit een bruin flesje, dat gewoonlijk een soort morfine bevatte. Toen dr. Adams na het overlijden van Hullett geroepen werd, verklaarde hij nog voor hij het lijk goed gezien had: „Hersenbloeding, hij klaagde gis teravond over hoofdpijn." (A.F.P., Reuter) nissige persoon te vinden. Hem wordt een minderwaardigheidscomplex aange kweekt. De verdediger, mr. K. A. F. J. Plies- ter, bestreed het beleid om iemand van inrichting naar inrichting te sturen en hem nooit de kans te geven zichzelf te ontwikkelen. De raadsman achtte toe zicht van de reclassering na de straf een remedie tegen een opnieuw ontspo ren van zijn cliënt. Hij vroeg voorts een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak dinsdag 29 januari. Ongecorrigeerd) (De m deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Bij een bezoek aan het graf van mijn zoon op het r.k. Kerkhof St.-Barbara aan het Soendaplein kwam ik j.l. woensdag tot de ontdekking, dat de grafsteen verdwenen was. Slechts een hardstenen pilaar stond er nog. Ik heb mij met de opzichter en het personeel in verbinding gesteld. Zij vertelden mij, dat er altijd iemand op het kerkhof aanwezig is, behalve op zaterdagmid dag. Daar ik de 2e januari de begraaf plaats nog heb bezocht moet de dief stal gebeurd zijn in de week van 2 tot 10 januari. Ik kan mij de mentaliteit van zulke mensen niet indenken. Het is toch grafschennis en diefstal. Nu worden deze graven heel spoedig ontruimd, aangezien er geen plaats meer is, maar dat geeft toch niemand het recht om grafstenen weg te halen. Ik hoop met dit schrijven te bereiken, dat de dader gaat beseffen wat hij ge daan heeft. Een abonné. Zoals u vermoedelijk hebt vernomen, is de katholieke invalidenbond „St. Li- duina", afdeling Haarlem, onlangs weer opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld: rector D. de Wit, geestelijk adviseur, J. Bergman, voor zitter, F. W. Schoonebeek (Amster damsevaart 106), secretaris, mej. G. Beuk, penningmeesteresse, H. v. d. Putten en M. Ebbing. Ik doe een beroep op alle katholieks invaliden om lid te worden van de af deling en op alle andere belangstellen den zich te melden als donateur. Want de Heer is de Wijnstok En wij zijn de ranken Gedenk de invaliden en de kranken, Want God zal U er later voor be danken. B. J. VAN ROODE Propagandist. In de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is een plaatselijk comité voor de hulp aan vluchtelingen gefor meerd, dat zal nagaan, welke mogelijk heden in dezen ter plaatse aanwezig zijn. Dit comité maakt deel uit van een regionale stichting voor de gemeenten Aalsmeer, Diemen, Haarlemmerliede, Haarlemmermeer, Nieuwer-Amstel, Óu- der-Amstel en Uithoorn. Het comité in Haarlemmerliede staat onder voorzitterschap van de burge meester, drs. J. Visser en is verder als volgt samengesteld: mevrouw J. EilanderHogenhout, mevrouw A. M. FyenCornelisse, mevrouw E. T. Sta pelvan Hemmen, mevr. T. Tangenburg Dol, en de heren J. J. L. M. Fruy- tier, F. Hokwerda, A. M. J. G. van Roermund, M. A. C. Roovers, J. Schip per en A. B. Stokman. Het comité heeft inmiddels zijn werkzaamheden aangevangen en vertrouwt daarbij da onontbeerlijke steun van de gehele be volking te mogen ontvangen. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera) Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Stee) Stemming 15/1 16/1 68% 68% 184% 185Ü 66% 86% 56 55% 40% 41% 122% 121% 39 38% 33% 33 53% 53% 42% 41% 85% 85 45 45 44% 44-H 36% 35% 66% 66% nauw prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2