TSJOE EN LAI beschuldigt Eisenhower van imperialisme RADIO VATICANA OVER MR. KOLFSCHOTEN Belgische militairen slaan in tweede helft hun slag Matanovics voorsprong is volledig in gevaar Pleegzuster Bloedwijn Kadar oefent scherpe kritiek op de Hongaarse pers WEK DE GAL IN UW LEVER OP Burgemeester beboet Bilbao wint van Manchester U. Waardering voor het katholiek reveil in ons land Hongaarse klacht bij de Fl.F.A. Famos-toernooi ifgeschaft Duidelijke zege tegen Oranje KRUISWOORDRAADSEL Etappes van de Tour de France HOOGOVENTOERNOOI DONNER wint van Spanjaard I OP BEZOEK IN BOEDAPEST Brandweerauto niet laten passeren H. Oosterhuis verlaat S.E.R. ai Ordeverstoringen onvermijdelijk ERIC DE NOORMAN Jhr. dr. E. van Nispen tot Sevenaer t -én afe ntaaterf/ SANOSTOL C. BAUER METSELAAR WORDT NIET OPGEGRAVEN DONDERDAG 17 JANUARI 1957 PAGINA Europa-beker Oud-burgemeesters bij koninklijk paar Een succes Gerechtelijke vervolging als „Honved" speelt Directeur van Monumentenzorg Oplossing kruiswoordraadsel van woensdag n^»fiP< Pracht handen Bust in Barcelona De Chinese premier, Tsjoe en-Lai, die gisteren en vandaag een bezoek aan Hongarije heeft gebracht, beschul digde in Boedapest president Eisenho wer van de Verenigde Staten ervan ,,zich te mengen" in Hongaarse aan gelegenheden om de afnemende kracht van het Amerikaanse imperialisme weer te vergroten. De Chinese premier sprak enkele uren na zijn aankomst in de Hongaarse hoofdstad voor een ge hoor van louter communisten, onder wie de Hongaarse premier, Kadar. Westerse correspondenten mochten niet bjj deze bijeenkomst aanwezig zijn. Tsjoe sprak zijn grote verwachting uit over de mislukte revolutie van het Hongaarse volk. Zijn rede werd weer gegeven door radio Boedapest, die cn- der meer verklaarde dat Tsjoe gezegd had dat Hongarije in de toekomst op de Russische vriendschap moest ver trouwen. Het Russische leger had, vol gens de Chinese premier, gelijk gehad met het verpletteren van de Hongaarse opstand, omdat anders de imperialisten de revolutie zouden hebben gesteund. Tsjoe verklaarde voorts dat het Chinese volk de ontwikkelingen in Hongarije ,,met de grootste belangstelling" heeft gevolgd. China is er zich van bewust dat fouten van de regering „in het afgelopen jaar gemaakt", het Hongaar se volk ontevreden hebben gemaakt, aldus Tsjoe, die zijn vertrouwen erover uitsprak dat deze fouten in de toekomst zullen worden uitgewist. „Hongarije kan te allen tijde op de hulp van China rekenen", aldus voegde hij eraan toe. Premier Kadar zei op dezelfde com munistische vergadering dat „de eis tot invoering van een democratie op al gemene basis slechts een eis van de contra-revolutionairen kan worden ge noemd. De dictatuur van het proleta riaat beoogt uitbreiding van de rechten van de arbeiders en beperking van de rechten van de burgerlijke elementen. De vernietiging van deze elementen kan slechts worden verzekerd door verster king van de partij en van de staats- discipline," aldus Kadar. De Hongaar se premier oefende scherpe kritiek op de Hongaarse pers. Hij achtte de wijze waarop het partijorgaan „Nepszabad- sag" de regeringsverklaringen beknot ontoelaatbaar. Ook het vermelden van moorden onder grote krantenkoppen en de manier waarop berichten uit het Advertentie ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u op geblazen. u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u nddr en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. (Van onze correspondent) Voor de kantonrechter te Den Bosch heeft woensdag terecht gestaan de burge meester van een Brabantse gemeente. De ze was onlangs op de Helvoirtseweg te Vught met zijn auto niet uitgeweken toen een brandweerauto hem wilde passeren en hii daar door geloei van de sirene op op merkzaam was gemaakt. Ter zitting van de kantonrechter werden twee wethou ders van deze gemeente, die destijds de burgemeester vergezelden, als getuigen gehoord. Hun verklaringen werkten echter niet verhelderend omdat zij met elkaar in tegenspraak waren. De ambtenaar O. M. noemde deze overtreding bijzonder ern stig, omdat men zeker van een burge meester naleving van de verkeersvoorschrif- ten moet kunnen verwachten. Hij eiste f 150 boete en intrekking van het rij bewijs gedurende zes maanden. De kan tonrechter veroordeelde de burgemeester conform de eis. Westen worden gepubliceerd, keurde hij ai. „Er bestaat toch een socialistisch nieuwsbureau", zei de premier. Hij dankte Tsjoe voor China's politieke en ideologische hulp aan Hongarije en ook voor de beloofde economische bijstand van totaal 200 miljoen roebels, onge veer 200 miljoen gulden Na afloop van de bijeenkomst was de Chinese premier de eregast op een receptie van de regering in Gundel's restaurant, dat voor de oorlog een van de deftigste van Europa was. Het pro gramma van vandaag werd niet be kendgemaakt, kennelijk om elke open bare betoging te voorkomen. Het Chi nese bezoek is nagenoeg aan de aan dacht van het Hongaarse volk ontgaan. Tsjoe en zijn gezelschap zijn vanmid dag uit Boedapest vertrokken, volgens de verwachtingen naar de Russische hoofdstad. Ongeveer 60.000 toeschouwers trotseer den de hevige sneeuwstorm, die woedde tijdens de wedstrijd tussen de kam- pioensploegen van Spanje en Engeland in de kwartfinale voor de Europa-beker. Zij werden daarvoor beloond door een schitterende overwinning van hun land genoten, want van de eerste minuut af aan was de Spaanse ploeg fel in de aan val met het gevolg dat de rust reeds in ging met een 3-0 voorsprong en het einde kwam met een 5-3 overwinning. De tweede ontmoeting tussen beide clubs wordt op 6 februari te Manchester gespeeld. Indien Manchester de tweede wedstrijd zou winnen, geëft het doelge- middelde de doorslag. De Engelse club zal op 6 februari dus een overwinning met een verschil van minstens drie doelpunten moesten behalen, om voor de halve finale geklasseerd te worden. De heer H. Oosterhuis heeft ontslag genomen als lid van de Sociaal-Econo mische Raad. Ter vervulling van de hierdoor ontstane vacatures zijn door het Nederlands Verbond van Vakver enigingen benoemd tot lid A. H. Kloos en tot diens plaatsvervanger P. de Vries. Deze benoemingen zijn aanvaard. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben de oud-burgemeester van Am sterdam en mevrouw d'Ailly en de oud- burgemeester van 's-Gravenhage en mevrouw Schokking op Soestdijk voor het middagmaal ontvangen. De benoeming van mr. H. A. M. T. Kolfschoten tot burgemeester van Den Haag is voor Radio Vaticana aanlei ding geworden een korte beschouwing te wjjden aan deze benoeming en aan het katholicisme in Nederland in het algemeen. „Hoewel Den Haag niet de hoofdstad van Nederland is," zo zei de spreker, „is het toch de zetel van de regering. Met ingang van 11 februari zal het bestuur van deze stad geleid worden door H. Kolfschoten, een be kende figuur in het openbare leven van Nederland." Na te hebben herinnerd aan zijn func tie van minister van justitie vlak na de oorlog (een bijzonder zware functie in verband met de gevoelens van res sentimenten, die na vijf jaar militaire bezetting tot uitbarsting kwamen), zei de radiospreker, dat zijn benoeming tot de eerste katholieke burgemeester van Den Haag sinds eeuwen nog belang rijker kan worden geacht. „Als katho liek heeft hij zijn geloof nooit onder stoe len of banken gestoken, maar integen deel altijd met moed en loyaliteit ge tuigd, en wel op een wijze, dat hij daar door het vertrouwen en de achting heeft kunnen winnen niet alleen voor zijn per soon, maar ook voor het geloof, dat hij belijdt. Zijn eigenschappen hebben hem burgemeester gemaakt van een stad, die voor het merendeel niet-katholiek is. De katholieken hebben dus zonder meer een succes behaald. Want hun godsdienstige en maatschappelijke le venskracht hebben de laatste jaren een aanzienlijke groei te zien gegeven. De oorzaak daarvan moet men zoeken in de geloofsijver, die voortvloeide uit het volgen van de richtlijnen van Pius X over het Eucharistisch Leven. Het was een tijdperk van katholieke herleving op theologisch, wijsgerig en catheche- tisch gebied, een tijd, toen ook de so ciale studies en activiteiten zich sterk gingen ontplooien. Als gevolg van deze godsdienstige herleving is het aantal priester-, klooster- en missieroepingen aanzienlijk toegenomen. Het is interessan', hierbij te ver melden," zo ging de spreker van Ra dio Vaticana voort, „dat ook de Ne derlandse leken hun taak in het mis siewerk begrijpen. Jonge mensen zijn begonnen zelf twee 'of drie jaar hun leven aan de missie te wijden door er te gaan werken en er kerken en scho len te bouwen, ja zich zelfs aan de zijde van de missionarissen te scha ren om er te onderwijzen en de ge neeskunde uit te oefenen. Van de andere kant moet men niet over het hoofd zien, dat de katholieke Kerk in Nederland ook met moeilijkhe den te kampen heeft. De lauwheid heeft verschillende katholieke milieus aange tast. Het samenwonen met niet-katholieken stelt het probleem van de gemengde huwelijken aan de orde, hetgeen vaak leidt tot geloofsafval, bijzonder in de grote steden." De radio-commentator besloot met er op te wijzen, dat ondanks de bestaan de moeilijkheden het aantal katholieken in Nederland regelmatig toeneemt ten gevolge van het feit, dat zy meer dan ooit bewust en apostolisch hun geloof beleven. De Hongaarse voetbalbond heeft bij de FIFA een klacht ingediend tegen de Zuidamerikaanse voetbalorganisaties, die ondanks het uitgevaardigde ver bod zullen toestaan, dat de bij hun aangesloten verenigingen wedstrijden spelen tegen „Honved". Een desbetref fende verklaring van Marcel Nagy, de voorzitter van de Hongaarse bond, is dinsdagavond uitgezonden door radio Boedapest. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de „gemengde Hongaarse ploeg", d;e zich op het ogenblik illegaal in Zuid-Amerika bevindt, geen enkel recht heeft de naam „Honved" te dragen. Indien de ploeg desondanks als zodanig overeenkomsten aangaat, zullen de or ganisaties, die daarbij zijn betrokken, gerechtelijk worden vervolgd. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Braziliaanse voetbalbond op verzoek van de vereniging „Flamengo". aan de FIFA heeft gevraagd „Honved" toch toestemming te verlenen om wedstrij den te spelen tegen Braziliaanse teams. Het beroemde, jaarlijkse kersttoernooi van FAMOS voor leerlingen van de Amsterdamse middelbare scholen is we gens de schijnbaar onvermijdelijke orde verstoringen, waarbij na afloop telkens de hoofdstedelijke politie moest ingrij pen, definitief afgeschaft. De staf van de A.M.V.J., waarbij de jeugdvereniging FAMOS is aangesloten, heeft zich genoodzaakt gezien dit vooral voor de schooljeugd zelf zo teleurstel lende besluit te nemen, nadat ook bij het 19e toernooi, dat in december j.l. is gehouden, een nadrukkelijk beroep op de jongelui om het toernooi „binnen de perken van gezond enthousiasme te houden" zonfler resultaat is gebleven. „Er blijken machten buiten het toer nooi te zijn," aldus een schriftelijke mededeling van de A.M.V.J.-leiding aan de hoofden der scholen, „waartegen het ons onmogelijk is om iets te ondernemen. Een bepaalde categorie jonge mensen misbruiken het toernooi en de hieruit voortkomende bijeenkomsten om een reden te vinden tot ordeverstorende manifestaties, die politie, burgerij en onze federatie uitsluitend een buitenge woon grote en onnodige last veroorzaken. Deze verstoringen tasten de goede naam van FAMOS aan, aangezien deelnemers aan het toernooi vereenzelvigd worden met FAMOS-leden." De ijshockeywedstrijd tussen YHC „Den Haag" en oud-spelers van HHYC, welke woensdagavond op de Hoky ls ge speeld, is in een overwinning van 4-1 voor de oud-HHYC-spelers geëindigd. 74. Van de wallen af slaan Eric en Svein de bewegingen van de tegen standers gade. Dezen zijn niet meer dichterbij gekomen en bepalen zich er toe, enkele pijlen af te schieten, die echter niets raken. Svein moppert iets onverstaanbaars en Eric zegt: „Ze zullen wel wachten met aanvallen tot morgen vroeg, voor zonsopgang, zoals gebruikelijk". Toch geeft hij de krijgers opdracht, vooral op hun hoede te blijven. Daar er voorshands geen gevaar dreigt, maakt hij van de gelegenheid gebruik, de voormalige neder zetting eens grondig te bekijken. Hierbij ontmoet hij Brigit. Het meisje blijkt juist op zoek naar hem en vraagt of hij gelegenheid heeft, naar haar te luisteren. Enigszins verwonderd stelt de Noorman vast, dat Brigit een verdrietige en uiterst zenuwachtige indruk maakt. Uit haar woorden blijkt, dat hij goed heeft gezien. Zij stelt zichzelf blijkbaar verantwoorde- de'lijk voor de toestand, waarin Eric en de zijnen geraakt zijn. „Het is vrese lijk", stamelt zij, „dat ik u zoveel last bezorg, u en uw vrienden. De aanval lers hebben het immers allereerst op ons gemunt. Gij zoudt misschien. „Komaan", wimpelt Eric lachend af, „maak u om ons geen zorgen! Boven dien komen zij hier niet zo gemakkelijk in en als ze dat merken, geven ze het waarschijnlijk wel op". Brigit begrijpt heel goed, dat Eric iaat gerust wil stel1 n, en ze schudt mismoedig het hoofd. De Noorman weet echter het gesprek handig een andere wending te geven door ozer de oude nederzetting te beginnen. Brigit blijkt er wel een en ander van te weten. „Hoe oud zou deze sterkte zijn?" vraagt Eric. „O, heel, heel oud", vertelt het meisje. „Het was een van de eerste bouwwerken, die onze voorvaderen in het nieuwe land maakten. Ze hadden vele kostbaarheden uit het stam land overzee meegebracht. Waar die alle gebleven zijn, is niet te achter halen. Wij hadden slechts een klein gedeelte. Maar Conall, mijn vader, zei altijd, dat hier in de ruïne nog een grote goudschat verborgen moet zijn". Svein, die er bij is gekomen en ook naar het meisje luisterde, wordt eens klaps een en al belangstelling. „Tsjonge", knort hij met een brede grijns, die de somberheid van zijn verweerde tronie vaagt, ..als dat zo is, zol ik deze in elkaar gezakte steenhoop tot mijn laatste snik verdedigen". In het toernooi om het International militaire voetbalkampioenschap heeft het Nederlandse elftal woensdagavond op het terrein van Anderlecht een neder laag met nogal sprekende cijfers: 1-4 geleden tegen de Belgische „Jassen". De nederlaag kan niet onverdiend heten want alhoewel de Nederlandse militairen zich in de eerste helft, die met de stand 1-1 eindigde, behoorlijk weerden en er zelfs in slaagden de score te openen maakten de Belgen toen toch ook al po tentieel een sterkere indruk. Dadelijk na het begin trokken de Bel gen van leer volgens het bekende Rode Duivels-recept. Een snelle aanval noopte Van Dijk tot ingrijpen, en nauwelijks had hij de bal weggewerkt of de Belgen zwermden al weer voor zijn doel. De voorwaartsen hadden op het gladde veld echter nogal moeite de bal onder con trole te krijgen, waardoor in laatste in stantie aardige combinaties mislukten en schoten faalden. Een van die uitvallen der Nederlanders resulteerde in een hoekschop waaruit Bisschops, in de 41e minuut de score opende. Prompt was de Belgische repliek en een minuut later kon Hanon de gelijkmaker in de touwen jagen. Na de hervatting installeerden de Bel gen, die blijkbaar grote plannen hadden, zich op onze helft. Na een kwartier, waarin de Nederlanders het hard te ver duren hadden gehad, konden ze zich aan de greep ontworstelen en het spel ver plaatsen. Lang duurde dit niet want de Belgische aanval kwam weer aan het woord en Van Gooi besloot een fraaie combinatie met een zuiver schot: 2-1. Het offensief van de gastheren werd voortgezet. In de 25e minuut liet Bertels het derde Belgische doelpunt aanteke nen. Een minuut later dreef Jurion het leer langs twee van onze verdedigers om het vervolgens in het net te plaatsen, daarmee de stand, die tevens de eind stand werd, op 4-1 brengend. In de vorige nacht is in het zie kenhuis Westeinde te 's-Gravenhage, waar hij twee weken geleden was op genomen, overleden jhr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van het rijksbureau voor Monumentenzorg. Van zijn hand zijn verschenen een geïllustreerde beschrijving van de mo numenten van Maastricht, „Nederland se kastelen" (in de Heemschutserie) en vele artikelen op het gebied vein Monumentenzorg en -kunde. Advertentie De minister van Volksgezondheid van België, de heer Leburton, heeft tijdens een plechtigheid in het Paleis van Schone Kunsten in Brussel de wisseltrofee „Desgrange-Colombo" overhandigd aan de kampioen 1956, Alfred Debruyne. Bij deze plechtigheid was o.a. ook de weduwe van Stan Ockers met haar zoontje aanwezig. D O O R 66 Dat was met Cathy als minnares van Burke natuurlijk het geval. Bovendien zorgde Jarrod er op dezelfde wijze als met de whiskyfles voor dat hij over een sigarettenkoker met de vingerafdrukken van An drews beschikte. Op een avond ging hij naar de kamer van Cathy. Hjj vermoordde het meisje, liet de sigarettenkoker met de vingerafdrukken van An drews ergens slingeren en zou net met Cathy over de brandtrap verdwijnen, toen hij gestoord werd door mevrouw Flannigan. Hij verborg zich in de muurkast, wachtte tot mevrouw Flannigan weer was weggegaan om de politie op te bellen, en maakte toen dat hij wegkwam. Hier is opnieuw een be wijs van zijn geweldige physieke kracht, want hij is met het lijk van Cathy over zijn schouder de brandtrap afgedaald en vervolgens is hij met haar over de muur van de binnenplaats geklommen. Aan de andere kant van die muur stond Hendricks met een auto te wachten. Zo verdween dus Cathy Gray. En enkele dagen daarna beschikte Jarrod in zijn museum over een prachtig beeld van Cleopatra en een minder goed gelijkend van Cathy Gray. Het eerste werd ver vaardigd door Igor en Hendricks, het tweede door Andrews ...En de zaken gingen hoe langer hoe be ter. Jarrod maakte een hoop tam-tam met zijn mu seum en vooral met zijn zaal der verschrikkingen. De bezoekers begonnen met bussen vol toe te stro men. Intussen waren Shane en ik druk bezig met het opstellen van onze theorieën, die aardig overeen kwamen met de wensen van Jarrod... In die theo rieën was Scott Andrews de moordenaar, zowel van Burke en als van Cathy Gray. Hoewel ik eerlijk moet toegeven dat Shane altijd veel meer getwijfeld heeft dan ik; hij voelde dat er ergens iets scheef zat, maar hij kon niet precies zeggen waar. Een van de grote fouten die we gemaakt hebben, was dat we ons nooit gerealiseerd hebben dat Jar rod een man was die geen vingerafdrukken zou ach terlaten. Misschien lag die gedachte niet zo direct voor de hand: ten eerste wisten we niet beter of Jarrod was verlamd (maar misschien hadden we ook daaraan moeten twijfelen) en ten tweede waren de gevonden vingerafdrukken van Andrews zó duide lijk dat het geen moment bij ons is opgekomen dat dit niet wil zeggen dat er geen anderen zijn ge weest Allemaal fouten; niet te vergeven mis schien maar in elk geval heel goed te begrijpen Dan krijgen we de rol die Marjorie Vandervelde bü dit alles heeft gespeeld..." Hier onderbrak Bren nan zijn verhaal. Hij aarzelde en kreeg een kleur. O'Henry grijnsde vergenoegd en knikte hem toe: „Vooruit maar! Da's nou een van de dingen waar 'k het meest nieuwsgierig naar ben..." „Het is 'n beetje moeilijk omdat 't hier en daar samenhangt met.... ehmet met persoonlijke gevoelens van sympathie," hielp O'Henry hem. „Juist," zei Brennan opgelucht, „met persoonlyke gevoelens van sympathie." „Daar zeil je dan maar zoveel mogelijk omheen," adviseerde O'Henry, „en waar het niet mogelijk is, kun je rekenen op m'n volle geheimhouding!" „Kijk," zei Brennan, zoekend naar zijn woorden, „het is eigenlijk al begonnen toen Marjorie nog assistente van Allison was. Ze moest voor Allison een stukje schrijven over het museum van Jarrod. Ze ging natuurlijk ook met Jarrod zelf praten. Bij die gelegenheid vroeg Jarrod haar of zij een keer wilde poseren voor een beeld van Marie Antoinette. Nou moet u weten dat Marie Antoinette in het vorige museum een van Jarrod's meest geliefde werkstuk ken was geweest. Hij had er jaren over gedaan om dat beeld te maken en toen ze verbrandde was dat feit op zichzelf al voldoende om hem gek te maken. Na de brand was het hem nog niet gelukt een nieuw beeld van Marie Antoinette te maken. Zijn eigen handen waren niet meer geschikt voor het fijne werk en Andrews scheen er de slag niet van te hebben. Nu bleek Marjorie toevallig een sterke overeenkomst te vertonen met de verbrande Marie Antoinette. Het kan ook wel zijn dat ze precies beantwoordde aan de voorstelling die Jarrod zich in zijn gedachten had gemaakt van de nieuwe Ma rie Antoinette. Hoe dan ook Toen Jarrod voor de eerste keer Marjorie ontmoette was het alsof hij een verloren beminde terug kreeg. Maar Marjorie voelde met veel voor dat poseren; ze vond het een beetje vervelend om het hem gladweg te weigeren maar ze beloofde heel vaag dat ze er nog wel eens over zou denken. Kort na de moord op Burke bracht Marjorie opnieuw een bezoek aan Jarrod. Allison wilde namelijk bij gebrek aan meer sensationeel nieuws over de zaak een levensbeschrijving van Pat terson en Burke publiceren. Marjorie zocht de gege vens bjj elkaar en belandde natuurlijk ook bij Jarrod. Tijdens dit onderhoud vertelde Jarrod het een en ander over de gespannen verhouding tussen Burke en Andrews. Hij drukte Marjorie echter op het hart dat zij er geen regel over mocht publiceren. Hij had het alleen maar verteld om te laten zien wat voor 'n soort man Burke eigenlijk was. Verduiveld geraf fineerd, want hij wist bliksems goed dat het verhaal toch wel verder zou komen, ook al was het niet voor iedereen in de „Morning Post" te lezen. Maar hier pakte de zaak toch enigszins anders uit. Ten eerste behoort Marjorie tot een van de weinige mensen die inderdaad hun mond weten te houden als ze dat hebben beloofd en ten tweede kreeg Allison het idee om een zekere inspecteur Brennan de nek te breken middels een aantal nogal smerige arti kelen. Nu had ik, zoals u weet, op een tamelijk vreemde manier kennis gemaakt met Marjorie. Ze heeft me letterlijk uit een hoekje van haar kast opgediept. Na die tijd ontmoetten we elkaar zo nu en dan; ik had met haar afgesproken dat ze me op de hoogte zou houden van de activiteit van Ca thy. Ik was verliefd op Marjorie, eigenlijk van het eerste ogenblik af, maar ik dacht dat zij om mij niets gaf. Zij van haar kant dacht precies hetzelfde. (Wordt vervolgd) 7— 3 y r 7"~ 9 f /f ts ti /J *9 Ja n li 14 zt 44 Jé is tl lx èi Horizontaal: 1. het Romeinse rijk (Lat. afk.); 3. titel (afk.); 5. lirisch gedicht; 7. straat (Frans); 8. zangnoot; 10. goud (Frans); 11. titel (afk.); 13. uitgestotene; 17.fami lielid; 18. Frans onb. voornaamw.; 19. aanw. voornaamw.; 20. zangnoot; 21. godsdienst (afk.); 22. plaats in Limburg; 24. de oudere (afk.); 26. bestaat; 27. duur van eb en vloed; 29. teerprodukt; 31. horizon; 33. heilige (afk.); 34. als eer der (afk.). Verticaal: 1. kleur; 2. hetzelfde (afk.); 3. Duits pers. voornaamw.; 4. muziekteken; 6. stofmaat; 7. onder het nodige voorbe houd (Lat. afk.); 9. waterhoogte (afk.); 10. onder andere (afk.); 12. kleding stuk; 14. gravin van Holland; 15. meis jesnaam;"^. dun; 17. roofdier; 21. vlin derlarve; 22. deel van Amerika (afk.); 23. heilige (afk.); 25. Europese hoofd stad; 26. pers. voornaamw.; 28. keur; 30. Frans voegwoord; 32. dierengeluid. Horizontaal: 1. wol, 3. oer, 6. min, 8. bef, 10. gil, 11. sla, 12. dag, 14. do, 16. me, 17. ut, 18. rente, 19. ja, 20. pk.. 21. ik, 23. spa, 25. met, 26. oog, 28. alk, 30. ark, 31. mos, 32. laf. Verticaal: 1. wild, 2. on, 4. eb, 5. rede, 6. mi, 7. planeet, 9. fa, 10. gruis, 13. graag, 15. ork, 16. mei, 20. palm. 22. korf, 24. pa, 27. o.k., 29. k.o., 30. a.a. Advertentie I Bfl I H en nimmer ruw ol schraal |^-= HAMEA-GELEI Het is de Hamamelis die het 'm doel De etappes voor de Ronde van Frank rijk, van 27 juni (Nantes) tot 20 juli (Pa- hijs), zijn thans bekend gemaakt. De to tale lengte van het parkoers is ongeveer 4630 km. De etappes zijn: le etappe: Nantes- Granville 200 km, 2e etappe: Granville- Caen 224 km, 3e etappe: op het circuit van de Paririe, klassementsrit tegen het uurwerk in ploegen, daarna Caen- Rouen 135 km, 4e etappe: Rouen-Roubaix 233 km, 5e etappe: Roubaix-Charleroi 195 km, 6e etappe: Charleroi-Metz 250 km, 7e etappe: Metz-Colmar 224 km, 8e etappe: Colmar-Besangon 195 km, 9e etappe: Besangon-Thonon 186 km, za terdag: rustdag te Thonon, 10e etappe: Thonon-Briancon 247 km, 11e etappe: Briancon-Cannes 270 km, 12e etappe: Cannes-Marseille 242 km, 13e etappe: Marseille-Ales 170 km. 14e etappe: Ales- Perpignan 243 km. 15e etappe: Perpignan-Barcelona 198 km, zaterdag; rustdag te Barcelona. Eigenlijk betreft het hier slechts een halve rustdag want de renners zullen avonds uitkomen in een individuele tijd rit op het circuit van Montjuich over ongeveer 15 kilometer. De organisatoren verwijzen als toelichting op deze noviteit naar het feit dat de meeste renners toch op een rustdag vrijwillig enige tijd trainen. De tijdrit wordt, om zich aan te passen aan het ritme van het leven in Spanje, in de avonduren gehouden. 16e etappe: Barcelona-Aix les Thermes 220 km, 17e etappe: Aix les Thermes-St Gaudens 235 km. 18 etappe: SL Gaudens- Pau 205 km, 19e etappe: Pau-Bordeaux 195 km, 20e etappe: op het traject Bor- deaux-Royan: individuele tijdrit over 60 km tegen het uurwerk, 21e etappe: Royan-Tours 278 km, 22e etappe: Tours- Parijs 228 km. Advertentie versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIEI UITSLUITEND bij apothekers en drogisten 'o Haco product (Van onze schaakmedewerker) In Beverwijk werd het Hoogoven schaaktoernooi voortgezet met de zesde ronde. Zeer merkwaardig was de ont moeting tussen Spanjaard en Donner. In een Konings-Indische partjj had de laat ste het initiatief weten te bemachtigen. Spanjaard bracht een pionoffer en stond de tegenstander zelfs twee verbonden vrijpionnen op de damevleugel toe die ,er zeer gevaarlijk uitzagen. Hij kreeg echter een fraaie ontplooiing van zijn strijdkrachten. De situatie was zeer on overzichtelijk en daarom besloot Don ner de knoop door te hakken met een offer van de dame. Een geweldige gok Omstreeks de dertigste zet had Span jaard een volle dame meer. Twee van Donners vrijpionnen waren echter in tussen tot op de tweede rij opgemar cheerd. Spanjaard bekommerde zich niet meer om materiaal en speelde terecht fel op aanval. Op een gegeven ogenblik De familie van de kortgeleden gestor ven metselaar uit Florence heeft beslo ten het lichaam niet te laten opgraven, omdat het gebleken is dat het verdwenen poolformulier men dacht dat de overledene het bij zich had niet het formulier was met de oplossing die enkele tienduizenden lire zou hebben opgebracht. Pool-functionarissen hebben bekend gemaakt dat zij de winnaar hebben ge vonden en dat de hoofdprijs al is uitbe taald, met welke mededeling een einde kwam aan de knagende onzekerheid die in de familie van de metselaar Rossi heerste. kon hfj door een ernstige font van zijn tegenstander mat in twee zetten geven. Hij koos een andere weg, die Donner een kans gaf te ontsnappen. Toen op de veertigste zet Donner zijn beide vrij pionnen in dames had omgezet en van een aanval voor Spanjaard geen sprake meer was, gaf de laatste op. De leider, Matanovic, probeerde van alles tegen Kramer. De stoere Fries was onverzettelijk. Weer kreeg Matanovic, evenals gisteren tegen Van Scheltinga, een eindspel van vier lopers. Weer was het remise. Stahlberg kon dus door te winnen van Pilnik gelijk komen op de eerste plaats. Hij kreeg uit de opening een fraaie stelling en begon een zwakke pion van Pilnik te belegeren. Hij ver overde deze inderdaad, maar het eind spel dat resulteerde was toch niet zeer gunstig voor hem ondanks de pion meer, daar Pilnik een sterk centraal gepos teerd paard had tegen een slechte loper. Maar vlak voor het afbreken zag Stahl berg de kans schoon onder opoffering van twee pionnen zijn stelling te bevrij den. Hij staat nu zeer goed, zo niet ge wonnen. O'Kelly en Toran speelden een moei lijke laveerpartij. Hoewel de Spanjaard voortdurend iets minder stond, werd het evenwicht nimmer beslissend ver broken. Na algemene afruil besloten de spelers tot remise. Van Scheltinga ma noeuvreerde met geijkte middelen Bink in een slechte stelling. De wijze waar op Bink zet voor zet werd teruggedron gen, was klassiek te noemen. Van Schel tinga behaalde een verdiende overwin ning. De resultaten van de zesde ronde lui den: O'Kelly-Toran Ys-V>, Pilmk-Stahl- berg afgebroken. Van Scheltinga-Bink 1-0, Kramer-Matanovic Spanjaard- Donner 0-1. Na de zesde ronde luidt de stand: 1 Ma tanovic 4 pnt. 2 Stahlberg 3H 1 afgebr. part.. 3 en 4 Donner en Kra mer beiden 3J4 pnt, 5 Pilnik 3 pnt 1 afgebr. part., 6 O'Kelly 3 pnt 7 en 8 To ran en Van Scheltinga beiden 2pnt 9 Spanjaard 2 pnt 10 Bink 1 pnt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5