Na bestedingsbeperking herstel van welvaart KIEL VAN „DE GROENE DRAECK" GELEGD Hamsteraankopen de oorzaak van hogere omzetten IV2 ton schade bij brand in Elspeet en Venlo-Blerick Eisenhower wil 63% vari Amerika's uit gaven besteden aan veiligheid ZENUWRUST kou gevat Ingrepen ook voor overheid pijnlijk Lemster aak die Prinses Beatrix ten geschenke zal krijgen Arrestatie in moordzaak Batig saldo van 1800 miljoen dollar ivordt voor de schuldaflossing aangewend Gefluit in het Pauselijk Paleis K.A.B. hekelt opvat tingen van Kath. werkgevers Nieuwjaarsreceptie van de Koningin Grootste stijging in textielwarenbranche Ook Spierpijn Hulp voor getroffen boeren Verrekenprijs en subsidie voor consumptiemelk Graaf van Athlone overleden DONDERDAG 17 JANUARI 1957 PAGINA 7 Prijsstabilisatie straks hebt U griep helpen direct Elke landbouwer betaalt vijftig cents per ha MINISTER HOFSTRA IN EERSTE KAMER: Detailhandel in november :cca;-»wc-X'X-" „Wanneer Nederland de bescheiden operatie van de komende bestedings beperking zal hebben uitgevoerd en er komen geen ernstige verstoringen in de wereldeconomie meer bU, dan zal onze welvaart zich ongetwijfeld herstellen," zo luidde het oordeel van de minister van Financiën, de heer Hofstra in zjjn antwoord tot de Eerste Kamer over wat ons te wachten staat wanneer bin nenkort de regeringsnota over deze be perking zal worden gepubliceerd. Hoewel hij van een „bescheiden ope ratie" sprak, liet de minister toch uit komen dat de ingrepen pijnlijk zullen zijn, speciaal ook voor de overheid. De minister van Financiën doet zelf geen uitgaven, maar zijn ambtgenoten zullen verschillende taken moeten verminde ren en zelfs afkappen. Er zal voor worden gezorgd dat de druk evenredig zwaar zal worden voor de drie secto ren: bedrijfsleven, consumenten en over heid. De minister zei dat de regering moeilijkheden had om tot de uitwer king van het gehele complex van maat regelen te geraken, omdat er verschil lende kwesties bij elkaar zijn gekomen. Bovenop het SER-advies zijn nog de landbouweisen ons komen verrassen, waarvan de minister zei dat ze „finan ciële maatregelen nodig zullen maken" en tenslotte zit men met het probleem dat de veronderstellingen van de S.E.R. te optimistisch zijn gebleken. Afschaffing van de vervroegde af schrijvingen komt zeker niet voor 1 januari 1958 aan de orde en valt dus buiten het komende complex van maatregelen. Minister Hofstra gaf de heer Teulings (K.V.P.) de verzeke ring, dat men niet te ver zal gaan, zodat de structuur van onze economie zou worden aangetast. Hij hield de Kamer duidelijk voor ogen dat de re gering uiterste waakzaamheid wil be trachten dat onze munt waardevast blijft. Achteruitgang van de koop kracht van het geld is in wezen een vorm van belastingheffing, maar dan een die sluipend komt. Ik geef verre de voorkeur aan eerlijke belasting maatregelen, aldus minister Hofstra. Hij bestreed de opvatting van mr. Hel- lema (A.R.) dat de overheid zelf de oor zaak zou zijn van het feit dat wij ge ruime tijd boven onze stand hebben ge leefd. De toeneming van onze bevolking heeft meegebracht dat uitbreiding van het overheidsapparaat in de afgelopen jaren niet kon worden voorkomen. Een deel van de moeilijkheden die be trekking hebben op de kapitaalmarkt zag de minister met ir. Vos in het te hoog opvoeren van het aantal in aan bouw zijnde woningen. Met minister Wit te wordt thans naar een oplossing ge zocht om te voorkomen dat op die ma nier grote kapitaalbedragen van de markt worden gehouden. HU deelde voorts mede dat behalve de 400 miljoen die reeds toegezegd zijn van de verze keringmaatschappijen, de regering ook nog een optie heeft op 200 miljoen uit deze bro terwijl voorts nog onderhan delingen zullen worden opgenomen met de pensioenfondsen. Ook hieromtrent had de minister optimistische verwach tingen. Minister Hofstra bestreed de opvat ting van zijn partijgenoot het Kamerlid Vos, dat de aflossing van buitenlandse schuld en onze rechtstreekse investerin gen in het buitenland bij de berekening van de kapitaalexport buiten beschou wing zouden dienen te blijven. Hij noem de dit te abstract geredeneerd. Wij moe ten de aflossing wel degelijk reëel op nemen ook al betreft het schulden die nog hét gevolg zijn van de oorlogsom standigheden en die niet rechtstreeks tot onze welvaart heben bijgedragen. Ook heeft een land als Nederland, dat zo op het buitenland is aangewezen, daar zekere steunpunten nodig. Voorts verwierp de minister onder de huidige omstandigheden de suggestie van ir. Vos om uit de belastingontvang sten ook het aandeel dat Nederland voor de onderontwikkelde gebieden ter be schikking stelt te verhogen. „Wij moe ten eerst onze eigen achterstand inha len om te zien wat wij daarna verder kunnen doen". Wel was hij het met de Kamerle den Teulings CKVP) en De Wilde (VVD) eens, dat het beter is dat er gespaard wordt dan dat thans luxe goederen worden gekocht. Dwang maatregelen om tot sparen te komen wees hij van de hand. Voor een indi recte bevordering van het sparen zag hij echter eveneens weinig mogelijk heden. Gaat men fiscale tegemoetko mingen geven, dan zou dit voor de schatkist nadelig zijn, omdat er in Nederland naar verhouding tot ande re landen reeds veel gespaard wordt. Tegemoetkomingen zouden dus naar de opvattingen van de minister niet nodig zijn. By interruptie van VVD-zyde werd gevraagd hoe het staat met de bevorde ring van de bezitsvorming langs de fis cale weg. De minister antwoordde dat dit nadere bestudering vereist. „De ver mogensvorming in Nederland is niet zo slecht". HU deed echter de toezegging dat hieraan wel degelUk aandacht wordt be steed. Over het rentegamma zei minister Hof stra dat hij dit wel wil vasthouden, maar dat het met de nodige soepelheid zal worden toegepast, zoals reeds is geble ken uit bepaalde woningbouwcontracten. De bedoeling is alleen om een zekere ordening op de kapitaalmarkt mogelijk te maken. „Wij betreuren het standpunt van de katho' eke werkgevers inzake de over legprocedure bU prijsverhogingen met het ministerie van economische zaken zaken en hopen, dat minister Zyistra hun duidelijk zal .naken, dat elk voor nemen hunnerzijds om na melding tot prijsverhoging over te gaan, voordat het overleg is beëindigd, een prUsstop ten gevolge zal hebben." Aldus Ruim Zicht, het kaderblad van de K.A.B. over het advies dat het katholiek verbond van werkgeversverenigingen aan haar leden richtte om eventueel naar het oordeel van de ondernemer onvermij- deiyke prUsverhogingen wel aan het ministerie van economische zaken te melden, doch deze dan toch autonoom door te voeren en eventueel overleg en ingrUpen van de minister achteraf af te wachten. Ruim Zicht wijst er op dat iedere prijsverhoging, die de overheid achter af niet tolereert in de tussentijd een extra last voor de consument vormt, terwijl het in een labiele en stormach tige situatie veel moeilijker is, achter af iets recht te trekken dan het te voorkomen. Bovendien veroorzaakt het eigenmachtig optreden van de een on vermijdelijk navolging bij de anderen. De consequentie is, dat binnen korte tijd het land in een situatie komt te ver keren, welke de overheid niet meer meester kan worden. Advertentie Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Voordat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard woensdag de tra ditionele Nieuwjaarsreceptie hielden in het paleis op de Dam te Amsterdam, heeft de Japanse ambassadeur, Z. E. Akira, zijn geloofsbrieven overhandigd. Bij zijn aankomst inspecteerde de Ja panse ambassadeur de erewacht die voor het paleis stond opgesteld. H.M. de Koningin heeft woensdag de nieuwe Japanse ambassadeur, de heer A. Ohye, voor de aanbieding van zijn geloofsbrieven op het koninklijk paleis te Amsterdam ontvangen. Om kwart voor elf arriveerden de koningin en Prins Bernhard bij het pa leis, waar een erewacht, bestaande uit een compagnie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" en de konink lijke militaire kapel met tamboerkorps stond aangetreden tot het brengen van de protocollaire eerbewijzen. Het ko ninklijk paar inspecteerde de erewacht. Korte tijd later arriveerde de heer A. Ohye, vergezeld door mr. J. H. L. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, ka merheer van H.M. de Koningin. Daarna werden de den het corps diplomatique voor de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie ontvangen. Een paar honderd Amsterdammers trotseerden de koude om de aankomst van het konink lijk paar en het voorrijden van de auto's met de letters „CD" gade te slaan. Voor de ambassadeurs werd het ge weer gepresenteerd, vier roffels gesla gen en de eerste strofen van het volks lied van hun land gespeeld. Op het bor des voor de ingang stonden twee ma rechaussees in ceremonieel tenue met getrokken klewang. De vijftig diploma tieke vertegenwoordigers, velen waren met hun echtgenoten, begaven zich naar de burgerzaal. Omstreeks twaalf uur ontving het koninklijk paar de gasten in de troonzaal. De koude werd vijf leden van de ere wacht te machtig. Zij geraakten onwel. Tegen twaalf uur rukte de verkleum de erewacht in. In het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam hebben H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Bernhard gisteren de traditionele nieuwjaars receptie gehouden. Voor het koninklijk paar het paleis betrad, heeft het de ere wacht, bestaande uit een compagnie van hetgarderegiment fuseliers „Prin ses Irene" en de Koninklijke Militaire Kapel met tamboerkorps, neïnspec- teerd. De koude werd vi i leden van de erewacht te machtig. In een voor de veiligheid gereed gehouden wagen van het Rode Kruis werden zij weer opge lapt. Wat vanmorgen een grauw-bruine fragment gietijzer was, dat op de scheepswerf van G. de Vries Lentsch in Amsterdam-noord met enige plech tigheid op de blokken gelegd is, zal in mei a.s. een stoere lemsteraak zijn, met de naam ,,De Groene Draeck". En in dit zeiljacht, dat het Neder landse volk Prinses Beatrix bij haar 18e verjaardag heeft aangeboden, zal menige reis gemaakt worden, waarbij elke reis weer een propaganda-tocht zal zijn voor de vanouds zeevarende en scheepsbouwende natie die Neder land is. Het jacht, dat degelijkheid en betrouwbaarheid paart aan krachtige élégance, is het ontwerp van de heer A. de Boer uit het Friese Lemmer. Prinses Beatrix, die op het ogenblik nog buitenslands vertoeft, liet zich ver tegenwoordigen door haar particulier secretaresse mej. mr. M. Meurs. Bij de kiellegging waren onder meer ook leden aanwezig van het comité „Va rend Nederland". De voorzitter van dit comité, de heer Ernst Crone, ver telde dat Prinses Beatrix haar wensen omtrent de vorm en de binneninrich ting, de kleuren en de materialen had laten gelden en dat die geconcretiseerd waren in het ontwerp. Bij de Vries Lentsch jr., waar in 1937 ook het Koninklijke jacht „Piet Hein" gebouwd is, moet het jacht voor 15 mei gereed gemaakt worden. „De Groene Draeck" wordt 15 meter lang; groot zeil, fok en kluiver hebben een totaal oppervlak van 143,5 vierkante meter. Een hulpdieselmotor van 65 pk. kan eveneens voor de aandrijving zorgen. De ruime, teakhouten cockpit kan plaats bieden aan acht personen. Ver der zijn een salon, hutten, toilets en douches, een kombuis en een schippers- verblijf voor twee personen in het in terieur begrepen. Met betrekking tot de Nieuwlandse zaak kan worden medegedeeld, dat is overgegaan tot de arrestatie van een chauffeur. Hij wordt ervan verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal of verduistering van geld, dat na de dood van de weduwe Kodde ver mist wordt. Hij is opgesloten in het huis van bewaring te Middelburg. Omtrent de vraag in hoeverre hier nog sprake kan zün van moord, kon vanwege de justitie niets naders worden medegedeeld. De Abdij van Berne belegt op 23 januari een studiedag die gewijd zal zijn aan het 100-jarig verblijf der Norbertij nen te Heeswijk. Prof. dr. H. Heijman O. Praem. en dr. P. Hollenberg zullen over de geschiedenis van de afgelopen eeuw voordrachten houden. Uit de gegevens die door het econo mist' instituut voor de middenstand zijn gepubliceerd betreffende het om- zet-verloop in een aantal branches uit het midden- en kleinbedrijf gedurende november 1956 kan worden afgeleid, dat in al deze branches ten opzichte van november 1955 een toeneming van de geldomzet werd behaald. Bij de verge lijking van de geldomzetten in de ge noemde twee maanden dient te wor den bedacht, dat beide maanden even veel verkoopdagen telden en het aan tal zaterdagen eveneens gelijk was. Bij vergelijking van het geldomzet- Advertentie De particuliere secre' zresse van H.K.H. Prinses Beatrix en de heer J. D. de Vries Lentsch (links), commissaris van de werf, gefotografeerd tijdens de kiellegging voor „De Groene Draek" het zeiljacht, dat H.K.H. Prinses Bea trix ten geschenke zal worden aangeboden. Advertentie en rheumatische pijnen wrijft U weg met Twee branden, in een veevoederpak huis te Elspeet en in een fabriek van houtwaren te Venlo-Blerick, hebben woensdagavond voor ongeveer ander halve ton schade aangericht. In Elspeet ontstond de brand door kortsluiting in een dieselmotor. Het veevoederpakhuis annex maalderij en mengerij van de veevoederhandelaar J. van de Ridder was in een oogwenk een vuurzee. Hoewel de Elspeetse brand weer spoedig aanwezig was, kon alleen het naast het pand geleden woonhuis worden beschermd. Ook de brandweer van Nunspeet was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Pakhuis met voor raad en machinerieën waren niet ver zekerd. De schade beloopt bijna een ton. De oorzaak van de brand in Venlo- Blerick is nog niet bekend. De brand weer kreeg een melding toen de brand reeds enige tijd begonnen was. Boven dien had de brandweer nog oponthoud bij een spoorwegovergang, zodat de fa briek in lichter laaie stond toen de spuit gasten aankwamen. Men moest zich daarom allereerst bezig houden met het nat houden van de omgeving om uit breiding te voorkomen. Toen later nog twee autospuiten en een materiaalwa gen kwamen helpen kon men gaan po gen het vuur meester te worden Het was de derde keer, dat er in deze President Eisenhower heeft vandaag in zjjn begrotingsboodschap aan het Amerikaanse Congres voorgesteld de militaire en economische hulp aan het buitenland te verhogen met 600 mil joen dollar tot een totaal bedrag van 4400 miljoen dollar. De president schat te, dat in het begrotingsjaar 1957/'58 de regeringsuitgaven zullen stijgen tot 71.800 miljoen dollar, terwijl de inkom sten naar schatting 73.600 miljoen dollar zullen bedragen, zodat de begroting sluit met een batig saldo van 1800 miljoen dollar, hetgeen aangewend zal worden voor aflossing van de nationale schuld en dus niet voor belastingverlaging. Het begrotingsoverschot berust op de ver wachting dat de Amerikaanse economie welvarend zal blijven. Voor het lopen de begrotingsjaar 1956/57 wordt het voordelig saldo geraamd op 1700 mil joen dollar. De militaire uitgaven zullen naar schatting 38.000 miljoen dollar bedragen, 2.000 miljoen meer dan voor 1956/57. Voor de luchtmacht zal 17.472 miljoen dollar worden uitgegeven, voor het le ger 9.130 miljoen en voor de marine 10.347 miljoen dollar. De president raamde de totale uitga ven voor de nationale en internationale veiligheid op 45.300 miljoen dollar, dat is 63 pet van het totaal van de uitga ven. De militaire en economische hulppro gramma's aan bet buitenland zullen naar schatting resp. 2.450 miljoen en 1.950 miljoen dollar kosten. De president zei de uitgaven voor de ontwikkeling en het beheer van de atoomenergie te ramen op 2.300 miljoen dollar, een stijging van 400 miljoen dol lar vergeleken met de schatting voor het lopende begrotingsjaar. Voor de sociale diensten en andere binnenlandse aangelegenheden zal 24 pet van de uitgaven worden besteed. In de boodschap met de aanbevelin gen voor het Amerikaanse Congres zei Eisenhower, dat hij zich bij het op stellen van deze begroting heeft laten leiden door de volgende nationale doel einden: 1. Vrede, rechtvaardigheid en vrijheid voor het Amerikaanse volk en andere volken. 2. Sterke strijdkrachten om agressie af te schrikken en zo nodig, te ver slaan. 3. Een gezonde economie en groeiende welvaart, waaraan velen deel hebben. 4. Vergroting van de mogelijkheden voor het individu en het welzijn van allen. 5. Verstandig beheer van de grote na tuurlijke hulpbronnen van de Verenig de Staten. 6. Fiscale integriteit. 7. Een goed afgewogen keuze van pro gramma's voor binnen- en buiten land. 8. Toeneming van de internationale handel en investering, zijnde een es sentiële voorwaarde voor de groei van de economie der Ver. Staten en van de rest der vrije wereld. Eisenhower zei, dat reeds belangrij ke stappen in deze richting zijn ge daan en dat in de komende jaren ver der zal worden gegaan. Over het feit, dat hjj 63 procent van de uitgaven wil besteden voor de Ame rikaanse defensie en versterking van de defensie en economie van andere landen, zei de president, dat de Ame rikanen uit zelfbehoud hun kracht moe ten handhaven en de stabiliteit in de wereld moeten bevorderen door be- fabriek waar in hoofdzaak radiokas- ten worden gemaakt brand was. De eerste keer, in de oorlog brandde de fabriek geheel uit. Ditmaal heeft men een deel van het fabriekscomplex, weten te behouden. De schade beloopt naar schatting ongeveer 50.000, de fabriek was laag verzekerd. 1 verloop in november j.l. met dat In de overeenkomstige maand van 1955 werd bij een deel der branches in de verslagmaand eer opmerkelijke omzetstijging waargenomen, die in belangrijke mate moet worden toege schreven aan de omstandigheid, dat de zeer gespannen internationale poli tieke toestand, die op 5 en 6 novem ber j.l. een hoogtepunt bereikte, het publiek ertoe bracht extra aankopen te doen in een aantal artikelen. De meest gewaagde artikelen waren in dit verband: spjjsvetten en oliën, rijst, geconserveerde voedingsmiddelen, zeep, koffie, thee, specerijen, petro leum, lakens, ondergoed, wollen kle ding, wol, garens, schoeisel, alcohol houdende dranken en tabak. In de voedingsmiddelenbranche va rieerde de omzetstijging in november j.l. t.o.v. november 1955 an 7 pet. voor het bakkersbedrijf tot 35 pet. voor het kruideniersbedrijf. Met betrekking tot de omzet in het slagersbedrijf dient nog te worden vermeld, dat de in 1956 geste gen vleesprijzen in belangrijke mate tot de toenemeing van de geldomzet met 14 pet. hebben bijgedragen. Wat betreft de branches in duurzame consumptiegoederen kan ten aanzien van de omzetontwikkeling in november j.l. de volgende rangschikking naar om vang van de omzetstijging worden ge maakt. Stijgingen van de geldomzet in november 1956 t.o.v. november 1955: detailhandel in textielwaren -F 45 pet.; detailhandel in schoeisel -j- 38 pet.; de tailhandel in meubelen e.d. 26 pet.; de tailhandel in glas, aardewerk, porse lein en huishoudelijke artikelen 11 pet.; kantoorboekhandel 9 pet.; boekhan del 6 pet Wat de genotmiddelen betreft hield de aanzienlijke omzettoename in de detailhandel in alcoholhoudende en al coholvrije dranken met 35 pet. o.a. ver band met de accijnsverhoging voor gedistilleerd en eveneens met de extra aankoop in alcoholhoudende dranken tengevolge van de politieke spanning. De omzet in de detailhandel in tabaks fabrikaten ondervond met een stijging van 10 pet. eveneens de invloed van deze extra aankopen, zij het in veel geringere mate. Ook het drogistenbedrijf behoort met een stijging van 24 pet. tot de branches waarin de omzetstijging in belangrijke mate moet worden toegeschreven aan de eerder genoemde extra aankopen tengevolge van de politieke spanning. Bij de vergelijking van de geldomzet in de verslagmaand met die in okto ber j.l. dient eveneens te worden be dacht, dat de reeds eerder genoemde extra aankopen van het publiek in een aantal artikelen de omzet in bepaalde branches gunstig heeft beïnvloed. De branches, waarin de omzet in novem ber j.l. ten gevolge hiervan relatief hoog waren, zijn: de detailhandelsbranches in textiel, schoeisel, kruidenierswaren, en alcoholvrije dranken en in geringere mate bij die in tabaksfabrikaten. Voorts dient te worden gewezen op de omstandigheid, dat in november j.l. een verkoopdag minder voorkwam dan in de daaraan voorafgaande maand, ter wijl het aantal zaterdagen in deze beide maanden geliik was. In de voedingsmiddelensector steeg de geldomzet van oktober op novem ber j.l. met niet minder dan 24 pet. voor het kruideniersbedrijf en met slechts 10 pet. voor het bakkersbedrijf en voor de detailhandel in melk- en zui- velprodukten. In de duurzame consumptiegoederen sector steeg de omzet van oktober op november met 11 en 14 pet. voor resp. de boekhandel en de kantoorboekhan del en met 18. 36 en 46 pet. voor resp. de detailhandel in schoeisel, die in tex tielwaren en die in huishoudelijke arti kelen. In de detailhandel in meubelen e.d. daalde daarentegen de omzet in de genoemde maanden en wel met 8 pet., hetgeen ten dele verband houdt met de relatief hoge omzet in oktober j.l. In de genotmiddelenbranches kwam van oktober op november j.l. een om zetstijging van 25 pet. voor bij de detail handel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken en met 12 en 5 pet. voor resp. het banketbakkersbedrijf en de detailhandel in tabaksfabrikaten. De re latief hoge omzet in de verslagmaand in alcoholhoudende dranken is mede een gevolg van de accijnsverhoging. 400 A.merikaanse matrozen, die een bezoek brachten aan het Pause lijk Paleis in Vaticaanstad en er een audiëntie bijwoonden, staken hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. Een bewonderend gefluit weerklonk, toen de H. Vader naar binnen werd gedragen, een gefluit uit 400 kelen, op 800 vingers.... De Paus glimlachte en wuifde naar de matrozen. (U.P Teneinde hulp te kunnen bieden aan meer dan 10.000 boeren, die door de buitengewone wateroverlast in de zomer van 1956 ernstige schade leden, name lijk asm meer dan dertig procent van het te velde staand gewas, heeft het landbouwschap thans definitief een hef fing van 50 cent per hectare aan alle Nederlandse landbouwers opgelegd. Uit dit fonds, dat op ongeveer een miljoen gulden wordt geraamd, zal hulp en steun als tegemoetkoming kunnen wor den aangeboden. Het is daarbij de vraag of dit in de vorm van een kre diet of fonds perdu zal zijn. De des betreffende verordening is in een be stuursvergadering van het landbouw schap goedgekeurd. De provinciale overheid van Overijssel stelde ook reeds fondsen voor dit doel beschikbaar, de rijksoverheid nog niet. vriende landen te helpen zich te ver sterken. De nieuwe wapens, die in steeds gro ter wordende hoeveelheden aan de strijdkrachten worden geleverd, zijn veel duurder dan de wapens, waarvoor zij in de plaats komen. „Wij zullen voortgaan met het uitbreiden van ons arsenaal van kernwapens totdat er overeenstemming zal zijn bereikt over beperking en regeling van de bewape ning onder veilige waarborgen door in spectie," aldus Eisenhower. De nadruk zal liggen op tactische kernwapens. De Amerikaanse 'economische hulp aan minder ontwikkelde gebieden zal worden voortgezet om de economi sche kracht van deze landen te vergro ten. Een groot deel van de uitgaven voor economische ontwikkeling zal geschie den in de vorm van leningen. In het aanbevolen bedrag voor hulp aan het buitenland is voor hulp aan het Midden-Oosten een bedrag van 200 miljoen dollar begrepen. Uit het dagelqks bestuur van het pro duktschap voor zuivel zal een kleine commissie worden gevormd, die het standpunt van het produktschap over de verrekenprys en de subsidie voor consumptiemelk voor het melk- prijsjaar 1956/1957 zal pogen te be palen. Dit werd besloten tydens een vanmorgen in Den Haag gehouden openbare bestuursvergadering. De werkgeversorganisaties, die inmiddels hebben besloten toch bestuursleden voor het produktschap aan te wijzen, waren in deze vergadering nog niet of ficieel vertegenwoordigd. Daar is de tüd te kort voor geweest. Het bestuur zal in de volgende vergadering echter voltallig zyn. De in de aanhef genoemde commis sie, waarvoor de mogelijkheid bestaat dat zij wordt aangevuld met een of meer werkgevers, zal op zeer korte ter mijn het resultaat van haar studie aan het bestuur ter goedkeuring voorleg gen. Wanneer het uiteindelijke stand punt dan bekend is, kan de minister van landbouw worden ingelicht. Deze heeft immers het produktschap advies gevraagd over de vaststelling van de verrekenprijs en de subsidie voor con sumptiemelk. Het is de bedoeling dat in de bestuursvergadering van 30 ja nuari over deze materie zal worden be slist. In de brief waarin minister Mansholt om advies verzocht, noemde hij ver schillende kostprysverhogende factoren, die de consumptiemelkprijs zullen ver hogen. Genoemd worden onder meer de wensen van het landbouwschap en de voorgenomen afschaffing van de subsi die. De graaf van Athlone, gehuwd met prinses Alice, kleindochter van konin gin Victoria en nicht van prinses Wil- helmina, is gisternacht in de ouderdom van 82 jaar te Londen overleden. De graaf was oudoom van koningin Eliza beth en is vroeger gouverneur-generaal van Canada en Zuid-Afrika geweest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7