Geanimeerde receptie ter ere van Tsjoe KHROESJTSJEV: Stalin is ons als communist een voorbeeld geweest „Geve God, dat iedereen als Stalin kan strijden voor de arbeiders Regering Kadar beveelt Hongaarse bond van schrijvers moet activiteit staken Staliri als voorbeeld „Stalinist'' geen scheldnaam op Edith Summerskill bezoek bij Nasser Hatta had ook een plan, maar dan zonder communisten r mBmm De nieuwe N13 van de Navy Tito eind april naar Amerika Amerikaans aanbod om Suezkanaal voor 10 jaar te pachten afgeslagen T elevisie-opnamen van Venus? De crisis in Indonesië K.L.M. bestelt drie Twin Pioneers Auto te water Poolse kandidaat van de lijst geschrapt Het weer li*®®! Prinses Margriet 14 jaar [lederen motobkleding VRIJDAG 18 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26808 <m mm De federatie van Hongaarse I gen van de volksdemocratie is. schrijvers heeft van de minister Er is een regeringscommissie be- van binnenlandse zaken, Ferenc|noemd om de belangrijkste zaken Munnich, opdracht gekregen alle activiteit te staken, omdat haar optreden „in strijd met de belan- De leider van de Russische communistische partij, Nik^ta Khroesjtsjev, heeft gisteren tijdens een receptie, die te Moskou in hotel Sovietskaja ter ere van de Chinese minister-president, 1 sjo En Lai, werd gegven, een beroep gedaan op God. Hij deed dit tijdens een redevoering, waarin hij onder meer verklaarde dat Stalin als communist strijdende voor de belangen van de arbeidersklasse allen ten voorbeeld is geweest. „Wij hebben kritiek gehad op Stalin en we hebben die kritiek nog, zo nodig zullen we die kritiek blijven uiten. Niet omdat we hem als een slechte communist be schouwen. Wij oefenen kritiek op hem uit, omdat hij fouten had, die Lenin gezien heeft en waarop Lenin gewezen heeft voordat wij ze zagen en voor ze aan de dag traden, zei de Sovjetleider. Wij zien die fouten ook en wij geven toe dat die fouten ernstig waren. Doch in het essentiële en essentieel is het belang van de arbei dersklasse geve God dat iedere communist kan strijden als Stalin, en zo die belangen kan verdedigen," aldus Khroesjtsjev. De hon derden gasten op de receptie applaudiseerden lang, toen Khroesjtsjev Stalin een voorbeeldig communist in de strijd voor de belangen van de arbeiders noemde. Tsjoe klapte het hardst. Onder nog meer applaus verklaarde Khroesjtsjev, dat „het voor ons allen, leden van de communistische partij der Sovjet-Unie, een erekwestie is om even trouw aan het Marxisme-Leninisme te zijn als StaJin. Dit is de tweede maal binnen drie weken dat Khroesjt sjev Stalin in het openbaar prijst. Op Nieuwjaarsdag verklaarde hij op een receptie in het Kremlin, dat alle Sovjetleiders Stalinisten zijn in de „klassestrijd en de „strijd tegen het imperialisme." f Niet genoeg Eindoordeel van de federatie te behandelen, aldus meldt radio-Boedapest. Westelijke waarnemers in Boe dapest verklaren dat de federatie een der voornaamste organisaties achter de opstand van 23 oktober is geweest. Sedert de regering- Kadar met Sovjet-hulp aan de macht kwam, is de federatie de mocratisering blijven eisen. Vol gens de federatie is het de schuld van de Russen dat „de revolutie met bloed bevlekt is." Koningin en Prins in Engeland Voor Nieuw-Guinea Twee inzittenden verdronken Ambonezen laten hun kinderen honger lijden Meikverstrekking wordt gesaboteerd Militair bij ongeval omgekomen Rebuswedstrijd „Voor het kind" brengt een ton op Rustig weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementer, 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red iJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. llllllllltlllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Dit is de N. 113, een eenpersoons jachtvliegtuig en bommenwerper, die binnen niet al te lange tijd een van de meest gebruikte vliegtuigen van de Engelse Marine-luchtvaartdienst zal worden. Het vliegtuig, dat een grote actieradius en een hoge snelheid heeft zal ook in staat zijn atoombombarde menten uit te voeren. De bovenste foto toont het mo ment, waarop het toestel zich van een scheepsdek zal gaan losmaken. Op de andere foto suist de N 13 met zijn neus in de wind de hemel tegemoet. iiirMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii Het is nog maar elf maanden ge leden dat Khroesjtsjev Stalins daden „monsterlijk" noemde, dat hij zijn vroegere chef als een „ziekelijk ach terdochtig" iemand schilderde, als een man die zich ten onrechte een „mili tair genie" liet noemen, en als een tyran die de rechtspraak verkracht te. Op 25 februari 1956 werd Stalin door Khroesjtsjev volkomen verguisd. De ^.eerste-secretaris van de Russische communistische partij trachtte de in druk te wekken, dat er in de ge schiedenis van de Sovjet-Unie nu een nieuw tijdperk was aangebroken en dat met het „Stalinisme" voorgoed gebroken was. Maar de destalinisa tie schiep het klimaat voor opstan den als die van Poznan en Boedapest, en de ontluistering van wijlen de Russische dictator bracht verwarring in de gelederen van de Westeuro- pese communistische partijen. Khroesjtsjev is inmiddels dan ook van tactiek veranderd en nu, in ja nuari 1957, nog geen jaar na zijn historische rede op het twintigste congres van de Russische communis tische partij, slaat hij een geheel an dere toon aan. In het begin van deze maand verklaarde hij op een Nieuw jaarsreceptie in het Kremlin plotse ling, dat Stalin een „groot Marxist" was en een „groot strijder tegen het imperialisme". Sprekend namens het collectieve leiderschap zei hij ook: „Wij zijn allen Stalinisten als het gaat om de strijd tegen het imperia lisme". Intussen heeft Khroesjtsjev gisteren opnieuw de man geprezen die hij nog zo kort tevoren scherp had veroordeeld. Hij maakte de blas femische opmerking: ,,Geve God dat iedere communist kan strijden als Sta lin" en hij sprak de hoop uit dat alle leden van de Russische communisti sche partij even trouw aan de leer van Marx en Lenin zouden blijven als Stalin dat geweest was. De term Stalinistschijnt nu weer als een ere-titel te worden beschouwd, en terwijl begin 1956 Stalins fouten breed werden uitgemeten, is de nieuw ste theorie dat zo Stalin dan fouten gemaakt mag hebben, die fouten in geen verhouding staan tot het vele goede dat hij tot stand bracht. Feitelijk is echter de hele verto ning van de zogenaamde ontluiste ring van Stalin reeds duidelijk vals gebleken, toen de Russen op 4 no vember vorig jaar in Hongarije in grepen. Als sinds 1953 ooit bewezen is, dat de geest van Stalin is blijven rondwaren in het Kremlin, dan wel op deze dag. De wraak van Moskou op Boedapest is in het zogenaamde Post-Stalinistische tijdperk zonder Weerga. Stalin zelf zou het de nieu we leiders van de Sovjet-Unie niet Verbeterd hebben. Uitspraken als die welke gisteren door Khroesjtsjev gedaan werden, Woet men niet licht opnemen. Het eVn niet zo maar onbeheerste kreten 'dan een man die te veel gedronken deeft en die niet meer zou weten wat y zei. Als het dronkemanstaal is. dan is het berekende dronkemanstaal. Khroesjtsjev weet, dat de wereldpers ZVn woorden haarfijn weergeeft en dat de diplomaten zich ernstig in zijn Uitlatingen verdiepen, ook al betreft ddt een toost uitgebracht tijdens een rVkelijk met wodka overspoelde re ceptie. Khroesjtsjev is bepaald geen naïef of argeloos man. Indien dat U>el het geval was zou hij zich niet lang in zijn huidige functie heb- °en kunnen handhaven Voor communisten is de naam „sta linist" geen scheldnaam, zo vervolgde Khroesjtsjev, doch het betekent „on verzettelijkheid, weigering om compro missen te sluiten en strijd tot het einde voor de overwinning van de werkende klasse". „Wij hebben de wil en de een heid om tot het einde toe daarvoor en voor het Marxisme-Leninisme te strij den." Khroesjtsjev was zijn rede begon nen met te zeggen, dat hij niet hoefde te zeggen, dat hij communist is. Terwijl di in het Chinees vertaald werd, boog premier Boelganin zich naar hem toe en zei glimlachend: „Maar sommigen zeggen dat je stalinist bent." Onmid dellijk keek Khroesjtsjev ernstiger en antwoordde: „Ik scheid het stalinisme en Stalin niet van het communisme. Als mijn vriend Boelganin me niet had uit gedaagd, zou ik waarschijnlijk niet hier over gesproken hebben." Na de opmerking van Khroesjtsjev, dat hij en de zijnen er trots op zijn trouw te zijn aan het Marxisme-Lenin isme, even trouw als Stalin zelf, poog de Boelganin Khroesjtsjev te remmen, doch Khroesjtsjev was vastbesloten door te gaan. „Neen, neen, niet genoeg," lachte hij. „De vijanden van het com munisme hebben datgene aangeval len, dat voor hen het voordeligst was. Zij trokken de conclusie, dat wij, in on ze kritiek op Stalin, het essentiële, het Marxisme-Leninisme kritiseerden. Doch neen, mijne heren, dat zult ge nimmer zien, dat zult ge evenmin zien, als dat ge uw oren kunt zien zonder spiegel." Daarop sprak Khroesjtsjev over de kapitalistische wereld en kondigde aan, dat haar einde nabij is. „Het is duidelijk, dat ik daarbij spreek over een natuurlijke dood zonder geweld van onze kant. Gij zult sterven, of ge wilt of niet. Het is onvermijdelijk. En zijn glas opnemend, besloot Khroesjtsjev: „Ik breng een dronk uit op de Chi nese communisten. Zij, die geen com munisten zjjn, zouden er verstandig aan doen ons voorbeeld te volgen, want het zal tegen u gelden als de eindre- kening wordt opgemaakt," en hierbij wees Khroesjtsjev naar de hemel om zeker te zijn, dat zijn toespeling niet werd misverstaan. Het was een geanimeerde receptie, waarbij overvloedig „moe hai", een Chinese drank van ongewone sterk te, geschonken werd. Onophoudelijk speelde een orkest Chinese muziek, dat vooral tot gevolg had dat het ge sprokene moeilijk verstaanbaar was. Alle gasten waren overigens uiterst spraakzaam en toegankelijk. Tsjoe En Lai leunde over een zwaarbeladen ta fel, die de prominenten scheidde van de overige gasten en dronk de bui tenlandse journalisten toe. Er waren Chinese lekkernijen li tsji (noten), geconfijte amandelen, Chinese bon bons en een indrukwekkend sortiment Chinese dranken en Tsjoe nodigde voortdurend de verslaggevers uit, aan zijn tafel te drinken, zeer tot ongenoe gen van de wachtposten der staatspo litie, bij wier instructies dit blijkbaar niet hoorde. (Zie ook pag. 3) KHROESJTSJEV Te Washington wordt van diploma tieke zijde vernomen, dat de Verenigde Staten en Joegoslavië overeen zjjn ge komen, dat president Tito Amerika eind april a.s. zal bezoeken. De Britse Labour-afgevaardigde, me vrouw dr. Edith Summerskill, oud-mi nister van onderwijs, is gisteren door president Nasser van Egypte ontvangen, aldus meldt de correspondent van het Belgische persbureau Belga. Dr. Sum merskill maakt op het ogenblik een reis door Egypte om zich op de hoogte te stellen van de toestand in dit land. Nasser heeft in een vraaggesprek met een Amerikaanse journalist volgens ra- Russische geleerden hebben plannen ontworpen voor het zenden van met te levisie-zenders uitgeruste raketten naar Mars, Venus en de maan. De eerste raket zou tussen 1962 en 1967, wanneer Venus dicht bij de aarde staat, worden afgeschoten. Op deze wijze zouden te levisiebeelden op de aarde kunnen wor den ontvangen, aldus heeft radio-Mos kou medegedeeld. Wanneer de raket na een reis van 146 dagen bij Venus zou aankomen zouden tijdens het dalen achtduizend televisie beelden kunnen worden uitgezonden. De Russische geleerde Yuri Slepke- vitch zeide, dat de laatste beelden, op genomen terwijl de raket enkele tien tallen kilometers boven Venus zou zijn, de duidelijkheid zouden hebben van beelden, die op enkele honderden me ters afstand waren genomen. Moeilijkheden bij het overbruggen van de enorme afstand zouden kunnen wor den opgelost door gebruik te maken van een grote golflengte, aldus Slepkevitch. Het invloedrijke socialistische dag blad „Pedoman" in Djakarta, heeft vandaag onthuld, dat niet alleen presi dent Soekarno, doch ook de vroegere vice-president Mohammed Hatta een „conceptie" heeft gehad om de binnen landse moeilijkheden op te lossen. Bei de leiders wensen de eenheid van het land te bewaren, doch zij verschillen van mening ten aanzien van het deel nemen door de communisten aan een nieuwe regering. Soekarno verlangt, zoals gemeld, dat de communisten zit ting zullen hebben zowel in het nieuwe kabinet als in de door hem voorgeze ten „adviserende raad". Hatta daaren tegen is sterk gekant tegen samenwer king met de communisten. Volgens „Pedoman" heeft Soekarno in zijn ontwerp-oplossing niet voldoen de aandacht geschonken aan de belan gen van de gebieden buiten Java, ter wijl Hatta, die als de voorvechter voor de provinciale autonomie wordt be schouwd, wel opkomt voor de wensen en belangen van de buitengewesten. „Pedoman" merkt op, dat het her stel van de eenheid in het leger alleen kan worden bereikt na een „hereni ging" van de beide topleiders, die thans van elkaar zijn vervreemd en op het ogenblik op tal van punten van me ning verschillen. Bijna alle dagbladen in Djakarta hebben vandaag in hoofd artikelen een beroep gedaan op Soekar no en Hatta om weer tot elkaar te ko men en de leiding over het land over te nemen uit de handen van de partij politici. Doch tot dusver hebben zij el kaar niet meer ontmoet sedert Hatta op 1 december als vice-president is af getreden. Volgens een mededeling van het le- ger-hoofdkwartier in Djakarta, hebben de verliezen van het leger in de door benden geteisterde gebieden van Indo nesië gedurende de eerste acht maan den van 1956 bedragen 142 doden en 134 gewonden. Dit betekent in vergelijking met dezelfde periode van 1955 een ver mindering van veertig procent. De ver liezen onder de opstandelingen in At- jeh, West- en Midden-Java en Zuid- Celebes bedroegen 1.094 doden, terwijl 1.395 bendeleden gevangen werden ge nomen. Bovendien gaven er zich nog 301 vrijwillig over. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft vanmorgen verklaard, dat Jemen kan rekenen op de steun van Indonesië, als het zijn geschil met Engeland over het protectoraatgebied van Aden aan de Verenigde Naties voorlegt. (A.N.P.) dio Cairo desgevraagd gezegd, dat de Amerikaanse oliemaatschappij Aramco en de „Chase Manhattan Bank" hem het aanbod hebben gedaan om het Suez kanaal voor tien jaar te pachten tegen betaling van een miljard dollar. Hij heeft dit aanbod echter afgeslagen „om dat de Egyptische soevereiniteit niet te koop of te huur is". De Egyptische president zei verder het niet eens te zijn met de stelling van president Eisenhower, dat een „leegte" zou zijn veroorzaakt in het Midden-Oosten als gevolg van de Brits- Franse tussenkomst in Egypte. „Als er een leegte is, zoals de Westelijke mo gendheden beweren, dan moeten wij Arabieren deze opvullen", aldus de Egyptische president. Gisteren is een geheim getuigenis van Dulles voor de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden bekendgemaakt. Dul les zei, dat president Eisenhower niet voor gewapend ingrijpen is (in het Midden-Oosten), als er in de toestand niet een werkelijk gevaar voor de Ver enigde Staten besloten ligt. Als een land in het Midden-Oosten een ander land aanviel en de hulp van Russische vrijwilligers inriep, zou dit volgens Dulles niet als een „openlijke gewa pende aanval" worden beschouwd zo lang de Russen in het land bleven, dat hen had uitgenodigd. Naar verluidt zijn alle colleges aan de Hongaarse universiteiten, die maan dag zouden beginnen, tot eind februari uitgesteld om „technische redenen". Van universitaire zijde is verklaard, dat het uitstel te wijten is aan materiële moeilijkheden zoals gebrek aan brand stof. Sommige Westelijke waarnemers geloven, dat de autoriteiten zich ook zorgen maken over veelvuldige bijeen komsten van Hongaarse studenten in groten getale. De vorige week zouden acht leiders van de studentenvereniging Me'esz gearresteerd zijn. Een Hongaarse commissie onder lei ding van een regeringsfunctionaris is naar Wenen gereisd om behulpzaam te zijn bij de repatriëring van Hongaarse vluchtelingen, die thans terug willen keren. Tot dusver heeft Oostenrijk Hon gaarse autoriteiten niet toegestaan, vluchtelingenkampen te bezoeken. Op grond van een speciale amnestie kunnen Hongaren die na de opstand naar het Westen zijn uitgeweken zonder vrees voor straf terugkeren, mits dit voor 31 maart gebeurt. De militaire rechtbank te Boedapest heeft een Hongaarse militair ter dood veroordeeld wegens „ontvoering en po gingen tot moord tijdens de gebeurte nissen van oktober en november", zo meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. De militair, Tibor Jenoe Lederer, is in beroep gegaan. Gisteren zjjn twee westelijke corres pondenten uit Hongarije gewezen. Het zijn 'n correspondent van Reuter en een correspondent van de Süddeutsche Zei- tung en andere Westduitse bladen. Dins dag werd de Weense correspondent van „The New York Times," Jack McCro- mack, het land uitgezet. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gisteren met de door de prins zelf bestuurde regerings-Dakota naar Enge land gevlogen. H.M. de Koningin heeft zich onmiddellijk na aankomst naar het Kensington Palace begeven om prin ses Alice haar deelneming te betuigen met de dood van de graaf van Athlone. De Koningin keert vandaag naar Ne derland terug. Prins Bernhard blijft nog enkele dagen in Engeland om de begrafenis van de graaf van Athlone op Windsor Castle bij te wonen. Prinses Margriet wordt morgen 14 jaar. Speciaal ter gelegenheid van verjaardag werd deze foto gemaakt. (Foto Meyboom) deze De KLM heeft ten behoeve van haar dochteronderneming op Nederlands Nieuw-Guinea „De Kroonduif" drie Scottish Aviation Twin Pioneerver- keersvliegtuigen besteld. De toestellen, die samen met de reservedelen onge veer twee en een haif miljoen gulden zullen kosten, zullen in april worden afgeleverd. De Twin Pioneer is een tweemotorige hoogdekker met niet- intrekbaar landingsgestel en met een staartwiel. Het vliegtuig kan zestien passagiers en een bemanning van twee koppen vervoeren. Het type is ontwikkeld uit de eenmoto- rige Pioneer, die eveneens is gebouwd voor het gebruik in vrij ontoegankelijk gebied. De Twin Pioneer heeft ten hoogste driehonderdvijftig meter nodig om op te stijgen of te landen. Het toestel is echter, vooral als er een beetje wind is, na een aanloop van nog geen honderd meter in de lucht. De landingssnelheid is zeer gering. De toestellen worden bijzonder ge schikt geacht voor het helpen bij het openleggen van Nederlands Nieuw Gui nea. Vanmorgen is tussen Leiderdorp ei. Leiden een personenauto op de weg langs de Oude Rijn, vermoedelijk door slippen, tegen een boom gereden en vervolgens omgekeerd in het water te recht gekomen. De twee inzittenden, boeren uit de omtrek, op weg naar de veemarkt te Leiden, konden de wagen niet verlaten en verdronken. Een uur na het ongeval werden de stoffelijke overschotten geborgen en naar het stads en academisch ziekenhuis te Lei den gebracht. De kandidaat Jerzy Krezel uit Kra- kau is van de kandidatenlijst van het Nationale eenheidsfront voor de Poolse verkiezingen die zondag gehouden wor den, geschrapt. wordt beschuldigd van het uiten van onware beschuldigin gen tegen andere kandidaten en partij leden. Bovendien zou hij beloften heb ben gedaan die niet vervuld kunnen wor den, om zich oopulair te maken. Woensdag meldde radio-Warschau, dat de Poolse oud-premier Osobka-Moraw- ski van de lijst is afgevoerd. Hij is van huis uit een sociaal-democraat en eerst in oktober tot de communistische partij toegetreden. (Reuter) In het Ambonezenkamp West-Kapelle, waar de bevolking nog steeds uit protest te gen de zgn. zelfverzorgingsregeling weigert in eigen levensonderhoud te voorzien, komt het de laatste weken tot uitermate onge wenste toestanden. Verschillende Ambonese ouders hebben hun kinderen een soort hon gerstaking opgelegd en deze heeft tot ge volg dat reeds enkele kleintjes verschijn selen van oedeem beginnen te vertonen. Het Groene Kruis heeft thans maatrege len genomen om deze kinderen regelmatig van melk te voorzien. Maar ook deze actie wordt stelselmatig door de ouders gesabo teerd. Zij zetten hun kinderen aan de melk niet zelf op te drinken maar aan hun ouders te geven. De Ambonezen weigeren de kratjes melk van de poort naar de cantine te brengen en hebben steeds aanmerking op de kwa liteit. Dan weer is ze te koud. dan weer te warm. Er worden thans voorzieningen getroffen om ervoor te waken dat de kin deren in ieder geval zelf de melk opdrinken. Anders zou een onhoudbare situatie ont staan. Gisteravond is op de Zuiderzeestraat weg te Wezep een ongeluk met dode lijke afloop gebeurd. De bestuurder van een in de richting Zwolle rijdende mili taire jeep bleef, na het inhalen van een melkauto, nog enkele ogenblikken op de linker weghelft rijden en botste toen tegen een militaire tegenligger. De chauffeur van de jeep, soldaat eerste klasse H. Noorbergen, gelegerd te As sen en afkomstig uit Amsterdam, is tijdens het transport naar het zieken huis te Zwolle overleden. Hij was 22 jaar oud en gehuwd. De rebuswedstrijd „Voor het kind" 1956 heeft ongeveer 100.000 opgebracht, die ten goede komen aan het Neder lands comité voor kinderpostzegels. Advertentie BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagvond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met enkele wolken velden en plaatselijk mist, maar ook opklaringen. Weinig wind. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.40-17.06 Maan: 22.09-9.48

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1