De bisschopswijding van mgr. W. Bekkers Om de kosten van Elburgs keitjesstoepen )M. Moeilijkheden bij de export van kabeljauw naar België Vlissingen en de DE RUYTER- herdenking MACMILLAN geeft blijk „Europees" te denken Adams sloeg advies van patholoog in de wind Kruiswoordraadsel K.R.O. verzorgt radio en televisie uitzending Ongelijke strüd in Jlmtsp dWentuin Bisschop van Berlijn benoemd cfer MPi+te Deense vis naar onze zuiderburen ,V oorwerpen dringen luchtruim der aarde binnen Minister Klompé in Budel 'A dmm wmmÈM Plechtigheid op 22 maart en feest in eerste week van juli „Engeland is geen tweede- of derde rangs mogendheid De negen miljoen overschreden Drama aan de Hongaarse grens Ontsnapte aap verwondt twee brandweerlieden Pïlnik haalt toch nog remise ERIC DE NOORMAN PAGTNA Leeuwen verscheuren twee tiigers Verklaring in V.S. Mgr. dr. Döpfner Toestand Hongaren uitstekend mwr: J o am\S BBÊÊ&rm IPferÉI Britse premier voor radio en T.V. Voor Hongarije Autorij -instructeur vrijgesproken Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Hoogoventoernooi Z.H. de Paus heeft er welwillend in toegestemd, dat mgr. W. M. Bekkers, benoemd-bisschop-coadjutor met recht van opvolging van mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, de bis- schopwijding zal ontvangen op dinsdag 12 februari. Zoals bekend zal mgr. Mut saerts deze toedienen in de kathedrale basiliek van St. Jan te 's-Hertogen- bosch, terwijl mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, en mgr. dr. Jos Baeten, bisschop van Breda, als co- con-secratoren fungeren. Het misformu lier der wijding zal zijn de votiefmis van O.L. Vrouw van Den Bosch. Om zoveel mogelijk gelovigen in de gelegenheid te stellen de plechtigheid van de wijding mee te maken, zendt de K.R.O. deze zowel in haar radio- als televisieprogramma uit. Te dien einde treft de K.R.O. voor de televisie-uitzen ding in de basiliek bijzondere voorzie ningen. Een daarvan zal zijn, dat ook in a« zijbeuken van de kathedraal te levisie-ontvangapparaten worden opge steld, zodat de genodigden, ule het gi taar niet kunneu zien, de plechtig heden via het televisiescherm Kunnen volgen. Dit geschiedde ook bij de wij ding van mgr. Alfrink tot bisschop. De plechtigheid van de bisschopswij ding, die om half tien begint en op geluisterd wordt door de schola van St. Jan, wordt onder meer door de pauselij ke internuntius in Den Haag, mgr. Pao lo Giobbe, en de leden van het Neder lands episcopaat bijgewoond. Na afloop hiervan recipieert mgr. Bekkers van 13.00 uur en 14.30 uur in het moederhuis der zusters Dochters van Maria en Jo zef aan de Choorstraat te 's-Hertogen- bosch. Mgr. Bekkers, die als titulair bisschop van Taso en als bisschop-coadjutor van Den Bosch het recht heeft een wapen te voeren, koos als wapenspreuk uit: „Caritas Pro armis", hetgeen betekent ,,de liefde als wapen." Deze wapen spreuk behelst een program voor zijn Een oppasser in de dierentuin van Frankfort heeft in alle vroegte de ver minkte lichamen van twee tiisers in hun kooi ontdekt. In het nachtelijk duister bleek een gevecht geleverd te zijn tussen de tijgers en leeuwen die in de belendende kooi gehuisvest waren. De zegevierende leeuwen waren er in ge slaagd door een verbindingsdeur in de kooi van de tijgers te komen Geen mens is van de strijd der dieren getuige ge weest. maar omwonenden vertelden dat het gebrul en gegrauw bij hen thuis de ruiten deed rinkelen. Vijf volwassen leeuwen en drie iongen huizen in de kooi naast de tijgers, zodat de ongelijke strijd spoedig voorbij was. De waarde van de tiigers, het eni'ge paar in de dierentuin te Frankfort, wordt geschat op 10.000 mark. Het verlies is vermoedelijk het gevolg van de zorge loosheid van een 14-jarige leerling-op passer. toekomstig bestuur: namelijk dat het zijn wens is, dat de liefde tot God en tot de evenmens in het bisdom Den Bosch zal mogen heersen in de onder linge verhoudingen. De kunstenaar Luc van Hoek en de heraldicus mr. Smit uit Den Bosch ont vingen de opdracht het bisschoppelijk wapen van mgr. Bekkers te ontwerpen. Tot bisschop van Berlijn is benoemd mgr. dr. Julius Döpfner thans bis schop van Würzburg. Hij volgt mgr. dr. Wilhelm Weskamm op, die vorig jaar overleden is. Hij is de vijfde bis schop van het in 1930 opgerichte diocees van Berlfln. Mgr. Döpfner is 44 jaar oud en de jongste der Duitse bisschoppen. Op 35- jarige leeftijd werd hij in augustus 1948 cpw'jd Hij is sinds zijn bisschopswij ding speciaal belast met de zielzorg van de vluchtelingen en als zodanig bijzonder bekend met de Oostduitse pro blemen Hij is altijd zeer beslist voor de belangen der Kerk opgetreden en daardoor ver buiten zijn diocees bekend geworden. (K.N.P.) Het gemeentebestuur van Elburg heeft de eigenaars van de vermaarde keitjes- stoepen in deze gemeente ongedragen deze merkwaardige overblijfsels uit vroeger tijden in goede staat te hou den. Daarvoor stelt de gemeente dan een subsidie van 10,— per vierkante meter beschikbaar. De eigenaars zijn hiertegen echter in protest gegaan. Niet, omdat zij niet bereid zouden zijn hun stoepen in goede staat te houden, maar wel omdat de gemeentelijkse sub sidie hiervoor, naar hun mening, zeker 60,— tot 80,— per vierkante meter zou moeten bedragen. Vele van deze eigenaars, die donderdag een protest bijeenkomst hebben gehouden, menen, dat het op de weg van Monumenten zorg ligt voor de nodige condsen te zor gen, omdat de gemeente bijvoorbeeld ook niet zelf de kosten voor het onder houd van de stukken oude stadsmeer betaalt. Tenslotte werd een resolutie aange nomen, waarin de raad van Elburg wordt verzocht de meerkosten tussen keitjes- en tegelstoep geheel gesubsi dieerd te krijgen verhoogd met een jaar lijkse bijdrage van 5 pet voor onder houdskosten. Een commissie werd ge vormd om met de gemeente-architect studie te maken van het keitjesstoepen- probleem. De stoepen, die veel vreemdelingen trekken, zijn door de wet beschermd. Opzettelijk verwaarlozen, dichtsmeren of veranderen mag niet. De gemeente overweegt tot het nemen van ernstige maatregelen, indien de stoepen niet worden verbeterd. De keitjessfoepen in Elburg zijn enig in ons land. Wat deze stoepen zo mooi maakt zijn de figuren, die er in gemetseld zijn in zwarte steentjes, af stekend tegen de witte. Deze figuren hebben een symbolische betekenis: vijf hoek, zes- en achtpuntige sterren en een enkele in gestyleerde vorm met twee zwanen. /r a 9? In de kringen van de IJmuidense groothandel it vis is ernstige ont stemming ontstaan door de contro le, die het bedrijfschap voor visserij- produkten uitoefent op de export van verse vis naar België, speciaal op ka beljauw. Sinds het begin van dit jaar verricht het bedrijfschap deze contro le, die men bij de groothandel als een zware belemmering var de export be- schouwt, hoewel men niet verheelt, dat er controlemaatregelen nodig zijn. Aan de kant van het bedrijfschap wordt gesteld, dat controle noodzake lijk is, omdat de naam van de IJmui dense groothandel in vis de afgelopen maanden ernstig schade heeft gele den. Er is in een Belgisch visserijblad na melijk een beschouwing over de kwes tie van de import van Nederlandse ka beljauw versi ïenen, dat constateerde, dat Nederland grote hoeveelheden Deen se kabeljauw naar België uitvoerde, ter wijl bij het protocol van Ulvenhout over de uitvoer van vis naar de Benelux- partner is gesteld, dat beide landen geen vis van vreemde origine naar el kaar mogen exporteren. De Belgen zijn hier al ee.der fel tegen van leer ge trokken en met officiële cijfers in de hand heeft de Belgische overheid reeds een demarche bij de Nederlandse re gering ondernomen. Toen is aan Neder landse zijde een nauwkeurige controle toegezegd. De Nederlandse handelaren zijn van mening, dat de beperkingen op de uit voer in de toekomst beter uit het pro- 99 De gepensioneerde Amerikaanse schout bh nacht Delmer Fahrney, vroeger hoofd van het marineprogram voor geleide projectielen, heeft verklaard dat er volgens betrouwbare berichten „voor werpen met zeer hoge snelheden in de atmosfeer van de aarde binnendrin gen". Hij zeide dat noch Amerika noch Rnsland in staat is de snelheden en de wijze van versnelling te evenaren waarmee die voorwerpen volgens ra darwaarnemingen en deskundige oogge tuigen kunnen vliegen. Hij voegde er aan toe dat de „voorwerpen vermoe delijk door „een intelligente kracht" worden bestuurd te oordelen naar de manier waarop zij vliegen". „Zij worden niet geheel door auto matische apparatuur bediend, want de wijze waarop zij in formatie van plaats veranderen en eikaars banen kruisen zou moeten aangeven dat hun voort beweging wordt geleid". Fahrney is voorzitter van een particuliere „natio nale commissie voor onderzoek van luchtverschijnselen", die berichten over vliegende schotels en ongeïdentificeerde vliegende voorwerpen uit de gehele wereld verzamelt en na ze op hun waarde beoordeeld te hebben, publi ceert. (Btr.-UJ».) De minister van Maatschappelijk Werk mej. dr. Klompé heeft donderdag een bezoek gebracht aan de legerplaats Budel, waar sinds maandag ruim vijf honderd Hongaarse vluchtelingen zijn ondergebracht, die tijdelijk in Nederland verblijven op doorreis naar Canada. Mej. Klompé bezocht allereerst het gebouw van de militaire geneeskundige dienst en de patiënten die in de zieken zaaltjes worden verpleegd. De gezond heidstoestand van de Hongaren, zo ver telde haar de militaire arts die haar rondleidde, is in het algemeen uitstekend. Alleen de kinderen blijken wat onder voed te zijn. In totaal zijn er slechts drie volwassen patiënten, die vandaag nog worden ontslagen en vier kleuters. Grote belangstelling toonde minister Klompé voor het kledingmagazijn, waar de vluchtelingen helemaal in het nieuw gestoken worden. Hare Excellentie hielp een van de kleuters in zijn nieuwe jasje en bekeek met kennersblik het dames ondergoed. Na nog een gezinsbarak, de eetzaal en de keuken te hebben bezich tigd. verliet minister Klompé, die om goed tien uur in Budel arriveerde, rond twaalf uur de legerplaats. Gisterochtend beeft burgemeester C. Remmen van Budel, die als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde, vier Jonge Hongaarse paren in het huwelijk verbonden. tocol kunnen worden gelicht. Maar de ontstemming van dit moment betreft vooral de dreiging, die voor de export is geschapen: er zullen grote afzetge bieden verloren gaan, wanneer er geen kabeljau-v aan de Nederlandse havens wordt aangeboden en men dus vreemde vangsten moet gaan uitvoeren om aan de contractuele verplichtingen te vol doen, wat niet mag. De handel moet het bewijs leveren, dat elke na„.r België te versturen partij kabeljauw in Nederland is gekocht en aangevoerd. Maar wanneer er per dag een zesduizend stuks kabeljauwen wor den aangevoerd, wordt zulk een con trole geheel ondoenlijk, meent men in handelskringen. Van de zijde van het bedrijfschap voor visserijprodukten wordt opgemerkt, dat de bepaling nu eenmaal in het pro tocol staat en dat er dus de hand aan gehouden dient te worden. Men kan zich niet voorstellen, dat het verzamelen van enige bewijsbriefjes inderdaad tot ern stige vertragingen aanleiding zou zijn. Inmiddels ebben de binnenlandse groothandelaren in vis opgemerkt, dat zij het met de gewraakte controlemaat regelen volledig eens zijn. Door de ex port van Deense kabeljauwen naar Bel gië waren zij veelal niet in staat goed kope (Deense) kabeljauw te kopen. De enige reden var de export van deze Deense kabeljauw naar België zou vol gens deze handelaren zijn, dat de IJmui dense handel grotere winstmarges kan bedingen. V.S ■L Gisteren is te Utrecht het stoffelijk overschot van de heer Dreesmann in het familiegraf bijgezet. Deze foto geeft een overzicht van de begrafenis plechtigheid. De geboortestad van Michiel Adriaansz. de Ruyter, Vlissingen, heeft een uitvoerig programma van gebeur tenissen en feestelijkheden opgesteld ter herdenking en viering van de geboorte dag van De Ruyter, 350 jaar geleden. Volgens het voorlopig programma zal een plechtige herdenking worden ge houden op 22 maart 1957 (de juiste her denkingsdatum is 24 maart, doch deze valt op een zondag) in een bijeenkomst de St.-Jacobskerk een cantate worden heid in de kerk volgt een kra-islegging met militair eerbetoon bij het stand beeld van De Ruyter. 's Avonds zal in in de St.-Jacobskerk. Na deze plechtig- opgevoerd door schoolkinderen. De reesteiijke herdenking zal vallen in het tijdvak van 2 tot en met 7 juli, waaraan de koninklijke marine zal me dewerken door het geven van een vloot- schouw. Vermoedelijk zal 2 juli een historische landing worden gemaakt met medewerking van de koninklijke marine. Voorts zullen in genoemd tijd vak enige opvoeringen worden gegeven van een openluchtspel en zal de ten toonstelling over het leven van De Rui ter en het zeewezen in zijn tijd worden geopend. Deze tentoonstelling zal onge veer 2 Yi maand duren, en wordt voor bereid door een daartoe opgerichte lan delijke stichting. Zij zal in Amsterdam en in Vlissingen worden gehouden. Met de reeds verleende opdracht tot het uitgeven van een boekwerk over De Ruyter hebben B. en W. van Vlis singen in principe opdracht verleend aan de heer H. G. Stam, directeur van de Zeeuwse muziekschool, tot het com poneren van een orkestwerk, gewijd aan De Ruyter, waarvan de opvoering hoogstwaarschijnlijk 9 mei zal geschie den in de St.-Jacobskerk tijdens een concert van het Residentieorkest 75. Glimlachend om Sveins uitroep vraagt Eric: „Maar als dat zo is, waarom werd er dan niet eerder een poging gedaan, deze schat te vin den?" „O, maar dat is talloze malen geschied", antwoordt Brigit. „Ook mijn vader zelf heeft herhaaldelijk gezocht, doch nooit is er iets gevon den". „Wat is het voor een schat?" „Goud, sieraden en edelstenen", is het antwoord. Svein staart het meisje met een verheerlijkt gezicht aan. „Dat klinkt niet kwaad, Noorman", zegt hij dan, en vol ijver laat hij er op volgen: „Er valt nu toch niets voor me te doen, eh, mag ik eens gaan snuffelen?" Zonder antwoord af te wachten gaat hij voort: „Dan ga ik eerst maar in de kelder zoeken, dat is de aangewezen plaats voor een schat, zou ik zo zeggen". Eric knikt de lange Sakser lachend toe. „Welja, doe je best maar, Svein!" Deze is echter al verdwenen, voor de Noor man is uitgesproken. Het enthousiasme van Svein heeft zelfs een glim lach op Brigits gelaat te voorschijn geroepen. Juist wil Eric verder gaan met zijn speurtocht in de bouwval, als een kreet hem doet opzien. Een der krijgers op de wallen schreeuwt opgewonden en wijst in de verte. Drie mannen komen over de vlakte op de ruïne toe. Zij zijn reeds hal verwege en zwaaien heftig met de armen. LONDEN, hedenmorgen „Engeland is groot geweest, is nog steeds groot, en zal groot blijven," zei gisteravond Harold Macmillan, Enge- lands nieuwe premier, die zich via ra dio en televisie tot de Britse natie richtte. Hij verklaarde eveneens, dat Brittannië geen tweederangs mogend heid was. Hij voelde zich blijkbaar ge noopt op deze wijze te spreken, omdat er dagelijks zulk een lange rij van as pirant-emigranten te zien is in Londens Green Street bij het Canadese immi gratie-kantoor, en omdat er een zo groot aantal ingezonden stukken in de Britse pers verschijnt van Engelsen, die menen, dat het voorbij is met de glorie en dat Engeland gefaald heeft in Egypte. De rede, welke Macmillan gisteren voor de televisiecamera's hield, was in zekere zin de aankondiging van een regeringsprogram. En van niet-Engels standpunt was het hoofdpunt van de rede de dui delijke aanwijzing, dat de nieuwe pre mier „Europees" denkt. „Groot-Brit- tannië", zei de premier, „staat niet al leen. Denk aan het Gemenebest. Denk eveneens1 aan de naties van Europa. Met deze landen, en misschien in het bijzonder met Frankrijk, zijn wij reeds nauw verbonden. Ik geloof stellig, dat het onze lotsbeschikking is steeds nau wer samen te werken met deze lan den." De premier begon zijn rede met te verklaren dat hij sprak met gemengde gevoelens, gevoelens van droefheid en trots. Droefheid om het feit, dat zijn „vriend en leider" zich had moeten ontdoen van zijn zware last, vanwege zijn ernstige ziekte, trots omdat hij zelf benoemd was tot premier van Groot Brittannië. Hij meende, dat het non sens was Engeland te beschouwen als een tweede- of derderangs mogendheid en dat geen Engelsman zich ervoor De stand van giro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis is f 4.540.466,96 en die van giro 999 van het Nationaal comité hulpverlening Hongaarse volk 4.472.563,76. Daar mee is, voor deze organisaties, de ne gen miljoen overschreden. Bovendien is het Roode Kruis voor minstens één miljoen aan goederen geschonken. Sedert 3 januari heeft de intendance van het Nederlandsche Roode Kruis 61 wagons met hulpgoederen naar Wenen verzonden. Daarbij waren 12 wagons, die geladen werden met per schip uit Engeland aangevoerde zaken die ten behoeve van het Britse Roode Kruis en het Safe the Children-Fund werden doorgestuurd. Uit Wenen werd bericht ontvangen dat de duizendste wagon met hulpgoederen, die 14 januari voor de Liga van Roode Kruisverenigingen arriveerde, een Ne derlandse wagon was met gedroogd fruit. De leden van het Roode-Kruisteam, die de zorg op zich zullen nemen van het vluchtelingenkamp Schloss Alt Ket- tenhof in Schwechat (bij Wenen) dat is het tweede kamp dat onder patro naat van het Nederlandsche Roode Kruis staat vertrekken 25 januari. In totaal zijn nu ongeveer 60 medewer kers van het Nederlandsche Roode Kruis in Oostenrijk gedetacheerd voor de hulpverlening aan de Hongaren. Vannacht kwam een Hongaarse man, een kind in de armen geklemd, het Oos tenrijkse grensdorp Rechnitz blnnen- strompelen. „Help, nog veel vrouwen en kinderen buiterv", stamelde hij en verloor toen het bewustzijn. Gendarmes alarmeerden alle mannen van het dorp en begonnen in het holst van de nacht een grote reddingsactie. Hoewel de felle sneeuwstorm, die bij een temperatuur van tien graden onder nul woedde, het zoeken bemoeilijkte, werd na twee uur een groepje vluchte lingen gevonden dat door uitputting enkele meters over de Hongaars-Oos tenrijkse grens was blijven steken. En kelen hunner waren reeds met sneeuw bedekt. Een vrouw was al dood toen de Oostenrijkers haar vonden. Het was de 41-jarige echtgenote van de man, die er in geslaagd was de Oostenrijkse grens wacht te Rechnitz te alarmeren. Ver moedelijk zullen nog een vrouw en een kind aan de gevolgen van bevriezing bezwijken. De Haagse rechtbank heeft een 35- jarige autorij-instructeur uit 's-Graven- hage, die beschuldigd werd van oplich ting, vrijgesproken. behoorde te schamen Engeland een groot land te noemen. Hij wees op wat Engeland gepresteerd had op het ge bied van wetenschap en industrie, en op de omvang van Engelands huidige uitvoer en op de grote som welke het afgelopen jaar was gedeponeerd bij En gelands spaarbanken. Na zijn opmerkingen over samenwer king met Europa was Macmillans ver klaring omtrent Engelands defensie wel licht het belangrijkste punt in zijn rede. Hij zei dat Engeland het zijne zou bij dragen voor de defensie van het wes ten, maar niet meer dan een eerlijke verdeling vereiste. Dit betekent, dat de premier niet te vreden is over de houding van Duitsland en de traagheid, waarmee het zijn be lofte omtrent een bijdrage tot de verde diging van West-Europa naleeft. Het be tekent eveneens, dat het Macmillan ernst is met zijn plannen voor aanzien lijke bezuinigingen op de post voor de fensie. Macmillan gaf verder te ver staan, dat hij niet van plan was om ont binding van het Lagerhuis te vragen. Zijn regering hac een karwei uit te voe ren en was van plan zulks te doen. En hij verklaarde te geloven, dat de geschiedenis zou uitwijzen dat Engelands optreden in het Nabije Oosten juist was geweest. De Britse patholoog dr. Shera heeft gisteren voor het gerecht in Eastbour ne, waar de 57-jarige arts dr. John Adams verdacht van vergiftiging van drie patiënten terecht staat, ver klaard, dat dr. Adams vorig jaar juli zijn advies heeft ingewonnen over me vrouw Gertrude Hullett, een van de patiënten die in de aanklacht worden genoemd. Mevr. Hullett, wier man het jaar tevoren door morfinevergiftiging om het leven gekomen zou zijn, ver keerde in een coma en dr. Shera dacht, dat zij aan vergiftiging door het ge bruik van verdovende middelen leed. Hij had, naar hjj gisteren verklaarde, een maagonderzoek voorgesteld, doch dr. Adams was daar niet op ingegaan. Volgens dr. Adams was de coma een gevolg van een hersenbloeding. De rechters hielden zich gisteren ook bezig met de geheimzinnige verdwij ning van een chèque van duizend pond sterling, die mevr. Hullett volgens de aanklager vijf dagen voor haar dood aan dr. Adams gegeven zou hebben. De chèque is na de lijkschouwing van mevr. Hullett verdwenen. De verdedi ger van dr. Adams maakte er bezwaar tegen, dat de kwestie van de chèque bij de zaak betrokken werd, omdat er volgens hem geen bewijzen zijn dat de chèque er een was die mevr. Hullett als betaling aan dr. Adams heeft gege ven. De rechters verwierpen echter dit be zwaar, waarna employé's van een bank verklaarden, dat dr. Adams enige da gen voor het overlijden van mevr. Hul lett de chèque had aangeboden en om snelle betaling had gevraagd. Bij de lijkschouwing in augustus is de chèque bij de stukken gevoegd, doch toen deze onder de advocaten rondgingen, ver dwenen. U Horizontaal: 1. telwoord; 4. Frans pers. voornaamw.; 6. inhoudsmaat (afk.); 7. muziekinstrument; 10. als eerder (afk.); 12. famililid; 15. zangnoot; 16. gevreesde ziekte; 19. gedicht; 22. reeds; 23. rang telwoord; 24. vogel; 25. grondsoort; 26. delfstof; 27. titel (afk.); 29. maanstand (afk.); 31. goud (Frans); 32. titel (afk.); 33. soort; 35. toeleg; 38. sportterm; 39. plant; 41. Frans lidwoord; 42. ontvangst bewijs; 44. geleerd; 45. tandeloos zoog dier; 46. rijksgrens (afk.); 48. wrede keizer; 50. vlinderlarve; 52. de somma van (afk.); 54. metaal; gedeeltelijk; 61. voegwoord; 62. Engels voorzetsel; 63. versturen; 67. dierentuin; 70. dierenge luid; 71. plaats in Duitsland; 73. land in Azië; 76. vogel; 78. titel (afk.); 79. plaats in de schouwburg; 81. bewijs van verdriet; 83. iel; 85. begrip; 86. ton; 87. vlammend 90. vruchtvliesje; 92. stad der oudheid; 94. lengtemaat; 95. meisjesnaam; 97. Frans lidwoord; 98. telwoord; 100. deel van het lichaam; 101. bestaat; 103. bediende; 104. ons inziens (afk.); 105. barmhartigheid; 108. kerkelijk besluit; 11. Chinese maat; 112. behoeftig; 114. voorzetsel; 115. genodigde; 116. voeg woord; 117. koude lekkernij; 118. deel van het bestek. Verticaal: 2. rivier in Nederland; 3. lidwoord; 5. soort onderwijs (afk.); 6. vlaktemaat (afk.); 8. vaas; 9. watertje; 11. water in Friesland; 13. bericht; 14. rivier in Italië; 16. vertrek; 17. deel v.d. hals; 8. vrucht; 19. inhoudsmaat; 20. rekening; 21. lekkernij; 28. hemellichaam; 30. overdreven onderdanig; 31. voorzet sel; 32. afsluiting; 34. deel v.h. hoofd; 35. selenium (afk.) 36. voegwoord; 37. nummer (afk.); 38 deel van een toneel stuk; 40. voorzetsel; 43. voegwoord; 44. etenbereider; 45. uitroep; 47. eter; 49. gewicht; 50. onder het nodige voorbe houd (lat. afk.); 51. selenium (afk.); 53. de dato (afk.); 55. vreemde munt; 56. enzovoort (afk.); 58. soort stof; 59. aanzien; 60. vadsig; 61. reus; 63. roofdier; 64. ruim; 65. vogelprodukt; 66. en anderen ruim; 65. vogelprodukt; 66. en anderen (afk.); 67. meisjesnaam; 68. bende; 69. Duits pers. voornaamw.; 72. bijwoord; 74. zijrivier van de Donau; 75. zangnoot; 77. jongensnaam; 79. gode zij lof (lat. afk.); 80 kleur; 82. inhoudsmaat (afk.); In het proces tegen dr. John Bodkin Adams in Eastborne werden drie ver pleegsters gehoord. Op de foto ziet men de dames tijdens de middagpauze. V. I. n. r. Helen Rose Stronach, Caroline Sylvia Randall en Annie Helen Mason-Ellis. 84. bolgewas; 85. hetzelfde (afk); 86. branderig; 88. meisjesnaam; 89. ketting met emmers zonder einde; 91. bloem; 93. zangstuk; 96. struisvogel; 99. kleur; 102. muziekteken; 104. rivier in Duitsland; 106. holte in de muur; 107. lidwoord; 109. jongensnaam; 110. netto (afk.); 112 klaar; 113. pers. voornaamw. Horizontaal: 1. r.i.; 3. de; 5. ode; 7. rue; 8. la; 10. or; 11. dr; 13. paria; 17. va; 18. on; 19. die; 20. do; 21. r.-k.; 22. Vaals; 24. sr.; 26. is; 27. tij; 29. pek; 31.'kim; 33. st.; 34. a.e. Verticaal: 1. rood; 2. id.; 3. du; 4. sela; 6. el; 7. r.r.. 9. a.p.; 10. o.a.; 12. rok; 14. Ada; 15. Ria; 16. iel; 17 vos; 21. rups; 22. V.S.; 23. st.; 25. Rome; 26. ik; 28. ijk; 30. et; 32. ia. (Van een verslaggever) Vijf brandweerlieden hebben donder dagmiddag op de daken bij het Amster damse Carré jacht gemaakt op een ontsnapte baviaan van het circus Strass burger. De aap, dia nog maar kort bij Strassburger is en voordien nog in het wild leefde, verbrak donderdag de deur van zijn kooi en rende via brandlad ders, vensters en afvoerpijpen omhoog. Een aantal stalknechten begon het steeds ver weg klauterende dier te ach tervolgen. Het bleek nodig de hulp in te roepen van enige brandweerlieden, die met een uitschuifbare ladder, touwen en jute zakken de steeds doller wordende bavi aan in het nauw probeerden te drijven. Het schel gillende dier zag op het laat ste moment telkens kans met een enor me sprong zijn belagers te vlug af te zfln. Een zak reet hij in flarden. In een wanhopige situatie sprong hij toen recht op twee brandweerlieden af om die met de nagels en tanden te bewer ken. Beide kregen bloedende wonden en moesten in het Weesperpleinziekenhuis gedesinfecteerd en verbonden worden. Eenmaal In een hoek gedreven, werd de baviaan overmeesterd. De partij uit de zesde ronde van de hoofdgroep van het Hoogovenschaak toernooi tussen de Argentijn Pilnik en de Zweed Stahlberg, welke gisteren werd afgebroken, is vandaag in remise geëindigd. De erperts waren van oor deel, dat de Zweed de beste winst kansen bezat, maar Pilnik, die dit eind spel zeer sterk speelde, kwam tot een puntenverdeling. Het was een zeer fraaie prestatie van de Argentijn De stand na de zesde ronde luidt: 1 Matanovic 4Ms pnt.. 2 Stahlberg 4 pnt., 3/4/5. Donner. Kramer, Pilnik 3% pnt., 6. O'Kelly 3 pnt.. 7/8 Toran en Van Scheltinga 2% pnt., 9. Span jaard 2 pnt., 10. Bink 1 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2