„DE STATENDAM" een imposant schip, comfortabel en snel Erkenning van Amerikaanse vakbond op Aruba? Prof. mr. A. L. de Block lid van de Raad van State Gaat Tsjoe naar Tito? lïlontieA Rick Linn, een moderne Muizenaar "Mg srzE Fonkelend pronkjuweel van scheeps bouwkunde, architectuur en techniek Ook goed voorzien 1 mssm museum van heden- ise kunst daagt Vuurwater voor de brandweer Kerkboek na 12 jaar retour ée Arbeiders dreigen met staking Eervol ontslag aan mr. J. van Schaik Internationale bidweek Geen sprake van opzet Verkeersslachtoffer overleden de nieuwe Virginia KING SIZE Toscanini's concert in Nederland Receptie in Aioskou Midden-Oosten Hongarije Automobilist rijdt meisje dood Vijf maanden geëist tegen fabrieksdirecteur Bedrijf saalmoezenier Klinkenberg t Honderdduizenden hebben MILLER BROS nu gerookt. Ze zijn enthousiast! MILLER BROS is een King Size van sublie me goudgele Virginia, die door zijn lange formaat een natuurlijk filter heeft. Deze 80 cts-King Size geeft U een ongekende kwaliteit. Iedereen merkt het fantastisch goede resultaat van het kostbare smaakonder zoek, dat vooraf over geheel Nederland werd gehouden. Profiteer daar óók van! Twee weken en zes maanden ontzegging geëist Keeltabletten VRIJDAG 18 JANUARI 1957 PAGINA 3 (Van onze correspondent) De waarheid van de uitspraak ,,a •hip is a lady" kan eigenlijk slechts worden aangetoond tijdens de vaart. Want dit bekende, door de scheepsbou wers met voorliefde gehanteerde ada gium heeft vooral betrekking op de eigenschappen die een schip in volle zee aan den dag pleegt te leggen,' ty pisch vrouwelijke eigenschappen blijk baar. De Statendam, triomfantelijke re- incarnatie van ons grootste vooroorlog se, in de meidagen van 1940 verwoeste, passagiersschip, Iaat zich echter reeds bij de eerste aanblik direct herkennen als een lady, en wel als een bijzonder elegante lady. Het imposante, duifgrijs getinte schip tekent een bevallig sil houet, dat gekenmerkt wordt door strak ke lijnen zonder een spoor van stijf heid, hier en daar harmonisch onder broken, zodat in het geheel een het oog strelend ritme steekt. De stroomlijn, waaraan zelfs de reus achtige schoorsteen, beschilderd met de groen-gele strepen van de Holland Amerika Lijn, niet is ontkomen, ver leent de Statendam snelle contouren, die wel gerechtvaardigd zijn, gezien de kruissnelheid van 19 knopen. Na een spectaculaire en teleurtstellende eerste, en een tot volle tevredenheid geslaag de tweede proeftocht ligt de Statendam thans voor de hade van Wilton-Fijen- oord in Schiedam om klaargemaakt te worden voor de eerste officiële vaart op woensdag en donderdag van de vol gende week. Dat worden hoogtijdagen voor de HAL en Wilton, voor Rotterdam en de vaderlandse scheepsbouwwereld, en eigenlijk voor heel ons land, want we mogen allemaal wel een beetje fier zijn op wat ons nationale vernuft en onze nationale werkkracht weer eens hebben voortgebracht: een fon kelend pronkjuweel van scheepsbouw- kunde (of kunst?), architectuur en techniek. De Statendam is overigens meer dan een nieuw Nederlands drij vend hotel. Het is ook een goed voor zien museum van hedendaagse kunst. Want de opdrachtgeefster heeft zich bepaald als een maecenas gedragen. De eisen van comfort en efficiency hebben gelukkig voldoende ruimte ge laten voor de esthetica en dit ver leent het interieur van de Statendam een grote mate van rust en behaag lijkheid. Men voelt zich er vrijwel onmiddellijk thuis door het harmo nisch samengaan van distinctie en doelmatigheid. Verfijnd-sober Dit dubbelschroef turbinemailschip is verdeeld in negen dekken, namelijk van boven te beginnen het brugdek en het promenadedek, beide bestemd voor de 84 eerste klasse-passagiers, het hoofd- dek en de dekken A, B en C ten ge- bruike van de toeristenklasse, die in to taal 871 passagiers kan bevatten, het D-dek met een gesloten zwembad en een indoor-sportgelegenheid, en tenslot te nog twee sportdekken. De eerste klasse telt 43 hutten, de toeristenklasse 364. De meubilering en uitrusting van elke hut kunnen de hoogste eisen door staan. De architecten zijn niet verval len in ontsierende protserigheid doch alles is eer aan de verfijnd-sobere kant. Op enkele na zijn alle hutten voorzien van eigen douche- of badkamers en van telefoons. Om de variatie te dienen zijn er voor de hutten vijf verschillende houtsoorten, gordijnmotieven en rubber soorten gebruikt. Ter bestrijding van brand zijn in de plafonds sprinklers, automatische bluspompjes, aangebracht die b;j een bepaalde temperatuur in werking treden. Het publiek kan zich verpozen in gro te, gezellige en grotendeels met kera miek, beeldhouwwerk, mozaïek of wand schilderingen verluchte zalen die soms Intrigerende namen dragen als: obser vatory, ocean-bar, ante-room, aperitif, cardroom, maar ook: restaurant, draw- ingroom, clubroom en rooksalon. Alles van een ingetogen luxe in stoffering en inrichting. Het meubilair is gema tigd progressief in model en bekleding, maar in elk geval zeer comfortabel. Behalve het gesloten zwembad op het benedendek, is er ook een open badgele genheid op het promenadedek. Een riante bioscoopzaal zonder kolommen Is niet vergeten; zij kan tevens als kapel worden ingericht. Er is een dames- en herenkapsalon aan boord, een parfu merie, een fotohandel, een hypermo derne wasserij en een drukkerij. Het hos pitaal met spreek- en behandelkamers is gelegen op het B-dek, waar ook de uitgebreide keukens met tal van culi naire listigheden zijn ondergebracht. De «33 leden van de bemanning hebben af geschoten hutten en vertrekken. Het is waarlijk geen wonder dat ka pitein C. Haagmans, aan wie het bevel Kapitein C. Haagmans, de gezagvoer der van de „Statendam", aan de tele graaf van het schip. over de Statendam zal worden toever trouwd, zich een gelukkig man voelt met deze uitverkiezing. „Ik ben er bij zonder trots op," zei hij donderdag, toen de Statendam behouden van de tweede proefvaart was teruggekeerd, „en ik zal mijn uiterste best doen het ver trouwen niet te beschamen." Architecten en kunstenaars Tot slot nog enkele algemene gege vens. De Statendam is met zijn bruto inhoud van ruim 24.000 ton in grootte het tweede Nederlandse mailschip, na de Nieuw Amsterdam van 36.000 ton, die dus het vlaggeschip blijft van de HAL. De totale lengte bedraagt 195 me ter en de grootste breedte 24 meter. De diepgang is circa 25 voet. Maximum snelheid 21,9 mijl. Er kunnen 955 passa giers op meevaren. Aan boord bevinden zich drie laadruimen, in een waarvan 27 auto's vervoerd kunnen worden. De voortstuwing geschiedt met twee Par- metrada turbines met een vermogen van 11.000 pk elk. In de Statendam zijn 250 kilometer elektrische kabel ver werkt en er zijn ongeveer 12.000 aan sluitingen voor lichtpunten. Bij de bouw van het schip is veelvuldig van lichte metalen gebruik gemaakt en de mo derne lasmethoden hebben een ge wichtsbesparing van ongeveer twaalf procent opgeleverd. De interieurs, gan gen en trappen zjjn ontworpen door de architecten Han van Tienhoven, Ca- rel Wirtz, Joost Schuil, Barend van Veen en Cornelis J. Engelen en de betim meringen, stoffering, meubilering en verdere inventaris werden geleverd door De Nijs' Meubelfabriek te Rotterdam in samenwerking met de firma H. Pander Zn. en de Kon. Meubelfa briek H. P. Mutters Zn. Van de kun stenaars die met werkstukken zijn ver tegenwoordigd noemen wij Gisèle van Waterschootvan der Gracht, Han Polak, Clara Schiavetto, Han Rehm, Rudi Rooyakkers, Pieter den Besten, Peter Roovers, William Akkermans, H. Bantzinger, Ernée van der Linden 't Hooft, Armand van Aarsen, Cuno van der Steene, Nel Klaassen, Nico Nagler, mevrouw Rinse, Rie Kooiman, Dick ten Hoedt, Frits Haseveld, Frans Bouhuis, Pieter Starreveld, Adriaan Lubbers, Cesar Domela Nieuwenhuis, Geurt Brinkgreve, A. Winkel, mevrouw H. Winkel-Stadtler, Jan Rot, Dook Ever- se, Toon Koster, Jan Makkes, Otto Cra mer, Agnes Canta, Gerda Rubinstein, mevrouw Cornelia Leeflang en H. F. Bieling. Met betrekking tot het in beslag ne men van een hoeveelheid drank in de brandweerkazerne te Eindhoven door de dienst van invoerrechten en accijn zen vernemen wij, dat het hier een hon derdtal flessen verschillende soorten sterkedrank betrof. De ambtenaren waren uitstekend ingelicht, want zij ver langden opening van de kast met het nummer 61. Daarin bevond zich de drank, waarvan geen aangifte was ge daan voor de accijnsnavordering. In een gesprek met de waarnemen de commandant van de brandweer ver nam het ANP, dat de in beslag ge nomen drank eigendom is van het ge hele personeel. De winst, welke de can tine oplevert, wordt in een gemeen schappelijke pot gedaan. Uit deze pot wordt onder andere het jaarlijkse St.- Nicolaasfeest gedeeltelijk gefinancierd en materiaal aangeschaft voor ont spanning der brandweerlieden. Ook wordt daarmee de aankoop van drank gefinancierd, welke echter alleen be stemd is om de leden van het perso neel bij huiselijke feestjes goedkoop aan drank te helpen. Deze drank wordt dan tegen inkoopsprijs overgedaan. Toen onlangs een stijging der prijzen te ver wachten was, is een iets grotere voor raad aangelegd, waarbij voor de aan koop geld is „geleend" uit het per so- neelfonds. De waarnemende comman dant verzekerde, niet geweten te heb ben dat hiervan aangifte moest wor den gedaan voor de navordering van accijns, te meer daar volgens hem hier sprake is van een gemeenschappelijk bezit der personeelsleden, neerkomen de op twee flessen per man. De in beslag genomen drank is in middels vrijgegeven tegen betaling van de verschuldigde accijns, alsmede van een boete, bij de bepaling waarvan in aanmerking was genomen dat de_ bega ne overtreding niet met opzet is ge pleegd. De familie Van den Bos te Bruinisse heeft een kerkboek teruggekregen, dat zij tijdens de evacuatie in de oorlogsjaren is kwjjt geraakt. Aan de vermissing van het boek besteedde de familie in 1945, toen zij van de evacuatie in haar wo ning terugkeerde, weinig aandacht. Honderdzestig huizen waren gehe,el ver woest, alle andere waren beschadigd en er was veel gestolen door soldaten van allerlei nationaliteit die in de ont ruimde woningen hadden gebivakkeerd. Daarom keek de familie vreemd op, toen de post deze week een pakket be zorgde, dat blijkens het poststempel en de postzegel uit Engeland kwam en dat het vermiste kerkboek bevatte. Op het pakket stond alleen het adres van de eigenaresse onvolledig geschreven. Elke aanduiding van de afzender ontbrak. de 40-jarige vertegenwoordiger J. Tholen uit Amsterdam, die donderdag met zijn auto slipte op de Rijksweg nr. 1 ter hoogte van het viaduct in de spoorweg Amsterdam-Amersfoort, is hedenmorgen in het Onze Lieve Vrou wegasthuis te Amsterdam aan de op gelopen verwondingen bezweken. Hedenmorgen is in een winkel te Zaandam de bedrjjfsaalmoezenier G. J. Klinkenberg waarschijnlijk door een hartverlamming getroffen en ter plaat se overleden. Kapelaan Van Waesber- ge van de parochie van de H. Bonifa- tius te Zaandam heeft hem nog het H. Oliesel toegediend. Dit stoffelijk over schot is naar het St.-Jansziekenhuis overgebracht. Aalmoezenier Klinkenberg werd 12 sep tember 1921 te Hillegom geboren en 31 mei 1947 priester gewijd. Hij was eerst kapelaan in de parochie van het H. Hart te Heerhugowaard en daarna in de pa rochie van O. L. Vrouw Geboorte te Uit geest. Hij werd 28 augustus 1954 be noemd tot bedrijfsaalmoezenier te Zaan dam, in welke functie hij tevens prefect was van de Stichting Bedrijfsapostolaat „Zaanstreek". Advertentie De eerste klas eetzaal op de „Statendam", die reeds de bijnaam „zebra-zaal" heeft gekregen. MILLER BROS De correspondent op Aruba van het ANP meldt dat, indien de op Aruba werkzame Amerikaanse petroleum- maatschappü, de Lago, deze week de P.W.F.A. (Petroleum workers federa tion of America) niet erkent, het per soneel van de Lago de volgende week in staking zal gaan. Deze mededeling werd door de gou- vernements-bemiddelaar van de Ned. Antillen, de heer De Castro, donderdag overgebracht aan de directie van de Lago, alsmede aan de LEC (Lago's employees council, de werknemersraad van de Lago, die het personeel vertegen woordigt tegenover de directie). De kaartzaal van de toeristenklasse op de nieuwe JStatendam". „Scandinavische samenwerking inzake wetgeving", waarop hij in 1927 promo veerde tot doctor in de rechtsweten schap. In datzelfde jaar volgde zijn benoe ming tot commies-griffier van de Eer ste Kamer en in 1935 werd hij benoemd tot griffier van dit lichaam als opvolger van wijlen jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland. Drie jaar later werd mr. de Block buitengewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht aan ae katholieke economische hogeschool te Tilburg. Naai aanleiding van zijn werkzaam heden als secretaris van de commissie tot reorganisatie van de genie, welke in 1930 werd opgeheven, werd prof. de Block benoemd tot ridder in de orde zaam was en een semester aan de van Oranje-Nassau. Hij publiceerde universiteit te Oslo meemaakte ter verscheidene artikelen op het gebied voorbereiding van zijn proefschrift: van het staatsrecht. Bü K.B. is aan mr. J. R. H. van Schaik op zijn verzoek met ingang van 1 februari eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State met dank betuiging voor de gewichtige diensten in dié functie aan het land bewezen. Bij K.B. is met ingang van 15 tebruari benoemd tot lid van de Raad van State prof. mr. A. L. de Block te 's-Graven- hage. Prof. mr. A. L. de Block is thans griffier van de Eerste Kamer. Anton Leo de Block is in 1901 te Amersfoort geboren. Hij bezocht het gymnasium te Leeuwarden, te Leiden en te 's-Gravenhage en studeerde ver volgens aan de Rijksuniversiteit te Lei don in de rechten. In 1923 behaalde hij de meesterstitel, waarna hij enige tijd als secretaris van de Nederlandse Ka mer van Koophandel te Keulen werk- De directie van de Lago verklaart, dat zij zich houdt aan de bestaande arbeidsovereenkomst. Dat het personeel van de Lago, een der grootste raffinaderijen van de Ame rikaanse Standard Oil-groep, zich niet wenst te organiseren in de grote vak vereniging der Amerikaanse petroleum- arbeiders, de P.W.F.A., is deze organi satie reeds lang een doorn in het oog. In het verleden heeft zij reeds ver schillende pogingen daartoe aange wend. De directie van de Lago, en met haar het bestuur van de Standard Oil, verzetten zich tegen een vervanging van de werknemersraad door een onder auspiciën van de P.W.F.A. staande or ganisatie van het personeel omdat dan het gevaar bestaat, dat de vakvereni ging, via een staking van het personeel van de belangrijke Lago op Aruba, ei sen zou kunnen stellen op het stuk van arbeidsvoorwaarden in de Verenigde Staten, die zij daar nu geen kracht kan bijzetten. Ook is handhaving van de arbeidsvrede in de olie-industrie in de Ned. Antillen van veel belang in ver band met de houding die de leverancier van de olie voor de Antilliaanse raffi naderijen, Venezuela, tegenover de vak beweging aanneemt. In Venezuela wordt n.l. geen vakbeweging geduld. Tegen over een onder buitenlandse invloed staande vakvereniging op de Antillen zou de Venezolaanse regering een af wijzende houding aannemen. 19 jan. Terugkeer der Anglikanen. Terwijl de meeste Amerikaanse olie maatschappijen hun verhoogde prijzen handhaven, heeft de Continental Oil Company in- Houston, Texas, de prijs voor ruwe olie met 0,10 per vat ver laagd. De Vara zal op vrijdag 18 januari 's-avonds om negen uur, eigen opnamen uitzenden, die zij op 23 maart 1938 heeft gemaakt van het enige radioconcert, dat Toscanini in Nederland heeft gedirigeerd. Hij trad met het Residentieorkest voor de Vara op. Vooraf zal een fragment worden weer gegeven van een repetitie, die Tosca nini met het orkest hield. Daarbij hoort men aanwijzingen van de dirigent. (Vervolg van pagina IJ De weinige Westelijke ambassadeur» die aanwezig waren dronken niet mee, toen Khroesjtsjev toastte op de Chine se communisten. Khroesjtsjev en de an dere Sovjet-leiders, onder wie oud-pre mier Malenkov, klonken met him Chi nese gasten. Tijdens de rede van Khroesjtsjev stond de Joegoslavische ambassadeur, Micunovic, achter een tafel met wijn en etenswaar recht tegenover de Sov jet-leider. Hij keek streng en grimmig. Later voerde hij een geanimeerd ge sprek met Khroesjtsjev, die herhaalde lijk zijn vinger naar hem schudde. Tsjoe En Lai antwoordde op de vraag van verslaggevers of hij naar Belgra do zal gaan: „Natuurlijk." Toen hem gevraagd werd, wanneer hij zal gaan, pleegde hij even overleg met zijn tolk en zei toen: „Dat is niet zeker. Ik heb al zoveel steden bezocht." In Chinese kringen werd verklaard, dat Tsjoe in de niet te verre toekomst naar Belgrado zal gaan, maar eerst zou hij naar Peking terugkeren om verslag over zjjn lange reis door Azië en Euro pa uit te brengen. Tsjoe, die gisteren uit Boedapest naar Moskou is teruggekeerd, ging onmiddel lijk na aankomst in de Russische hoofd stad naar het Kremlin. Op een vriend schapsbijeenkomst, waaraan behalve Khroesjtsjev, Mikojan, Molotov, Malen kov en verscheidene andere hoofdfigu ren in de Sovjet-hiërarchie ook drie en een half duizend Moskovieten aanwezig waren, heeft de Chinese premier teza men met zijn Russische ambtgenoot, Boelganin, aangedrongen op „groter waakzaamheid, en bestrijding van het Amerikaanse plan voor het Midden-Oos ten". Beiden veroordeelden ze scherp de Eisenhower-doctrine. In zijn toespraak verzekerde Boelganin communistisch China van Russische steun voor het verkrijgen van een zetel in de Verenig de Naties. Ook stelde hij Japan voor, diplomatieke betrekkingen met Peking aan te knopen. Japan heeft kortgeleden diplomatieke betrekkingen met Rusland aangeknoopt. In Boedapest is na afloop van de be sprekingen tussen Tsjoe En Lai en da Hongaarse premier, Kadar, een ge meenschappelijk communiqué uitgege ven, waarin de Hongaarse opstand wordt beschreven als geleid door krachten van de imperialistische reactie. Met de hulp van het Sovjet-leger is de Hongaarse regering erin geslaagd te verhinderen dat contra-revolutionairen het „Hon gaarse socialisme" vernietigden. In hot communiqué wordt de Verenigde Na ties verweten, dat zij de overheersende invloed van de Verenigde Staten tole reren. (Reuter, U.P., A.F.P.) De kantonrechter te Apeldoorn heeft een automobilist uit Apeldoorn veroor deeld tot een hechtenisstraf van twee weken met ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van zes maanden. Verdachte werd ervan beschuldigd 2 oktober van het vorige jaar in de hoofdstraat te Epe zo snel te hebben gereden, dat hij niet tij dig kon stoppen voor een schoolkind, dat met enkele klasgenootjes de weg overstak op een oversteekplaats, die werd gemarkeerd door enige verkeers- brigadiertjes. Het meisje, dat werd doodgereden, was de laatste van het groepje, dat overstak. De officier van justitie bij de Bos sche rechtbank heeft tegen de 61-jarige directeur van een zuivelfabriek vijf maanden gevangenistraf geëist wegens verduistering van gelden, die aan deze fabriek toebehoren. Volgens de dag vaarding had verdachte in 1955 3.400 verduisterd. Zelf gaf hij toe, dat hij reeds veel eerder begonnen was en dat het tekort wel een bedrag vein 6.000 zou belopen. De accountant was tot een totaal bedrag van 10.000 a 13.000 gekomen. De verdediger betoogde, dat deze man, die 32 jaar directeur is ge weest, de fabriek tot grote bloei heeft gebracht. Uitspraak 31 januari. Advertentie helpen direct! De enige bewoner van de Maas trichtse St. Pietersberg, Rick Linn, is woensdag tachtig jaar geworden. Ter ere van dit feit is in zijn gammele woonwagen die de weidse naam Sci- Hoi draagt, geen feest gevierd. Rick Linn heeft daar geen tijd voor. Zjjn toch al druk bezet werkprogramma is overbelast sinds hij met bouwplannen bezig is. Boven een magnifiek in de berghelling gelegen mergelgroeve wil de bewoner van de St. Pietersberg een nuraghe bouwen. Op zijn reizen door Europa heeft hij de ideale woning ontdekt op Sardinië. Een soort ves tingstoren of als u wilt een molen zon der wieken. In een dergelijke woning wil de natuurliefhebber zijn laatste dagen slijten samen met zijn geit Mekky, het hondenviertal Bliksem, Donder, Bamse en Nero, en zijn 34 kippen. Niet dat Rick Linn ontevre den is over zjjn huidige woning, maar het onderdak dat een oude circuswa gen vol gate), en spleten hem biedt is toch nog minder romantisch dan een nuraghe. En romantiek beheerst nu eenmaal het leven van deze zonder ling. Zeker vanaf het tijdstip dat hij zich voorgoed vestigde op een van de mooiste maar ook een van de meest afgelegen plekjes van de St. Pieters berg. Toch heeft Rick Linn zich hier nooit eenzaam gevoeld. Er is geen dag voorbijgegaan of er kwam be zoek. Zijn eerste bezoekers waren aan vankelijk de kinderen van het idyl lisch gelegen plaatsje Canne die graag opa met de grijze baard en het grappige lorgnetje bij het verzorgen van de honden hielpen, maar later waren dat ook douaniers en tenslotte honderden toeristen en natuurliefheb bers, erop uit om iets meer van deze moderne kluizenaar aan de weet te komen. Dit is beslist geen moeilijk karwei aangezien de Ski-Hoi bewoner graag vertelt. Aan ieder die het maar horen wil doet hij zijn levensverhaal. Linn, die m Schoonhoven geboren is, vertelt honderd uit over zijn studenten tijd in Christiania, het tegenwoordige Oslo, waar hij zegt te hebben gestu deerd, over zijn werkzaamheden als mijnbouwkundig ingenieur, over zijn ski- en motorsportsuccessen, over zijn reizen, maar vooral over zijn liefhebbe rijen, het schrijven van gedichten, de bestudering van de natuur en het fok ken van honden. Met zijn hobby's is Rick Linn het grootste deel van de dag bezig. Daartussendoor zorgt hij voor zijn eten en werkt hij de dagelijkse post van vele vrienden die voorkomen in het lijvige gastenboek bij. Het dage lijks kostje bereiden vergt weinig tijd en moeite. „Mekky zorgt voor geiten melk, de kippen voor eieren en ik zelf bak tarwebrood en stoof diverse groenten. Weir.ig gevarieerd, maar desondanks gezond. Voorlopig brengt deze bezigheid het werkschema zelfs ernstig in de war. Een berg verjaar- dagpost wacht immers op afwerking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3