Vijf Hongaarse gezinnen vestigen zich in Haarlem Aöenda Haarlem evies Echtpaar bracht de nacht door in een portiek Twee jaar geëist tegen „wegpiraat'' ifip^sssarai Vanmorgen betrokken zij hun woningen aan de Hanny Schaftstraat „Bracht de wel vaart overdaad?" Dubbel feest in Noordwijkerhout Na 42 nachten onderdak gevonden te hebben op het politiebureau te Haarlem cootercap de Vestola en.. VRIJDAG 18 JANUARI 1957 PAGINA 5 Interparochieel Soc. Char. Centrum Burgerlijke Stand Haarlem Diefstal van brons- vijlsel voor de Haarlemse Rechtbank RENAULT 4 of RENAULT Dauphine GARAGE DEN HOUT In Brouwersvaart Stoffelijk overschot van oude man gevonden Jaarvergadering K.A.B.- kring centrum Uitslag van de verkopingen Films Muziek Toneel Diversen Tentoonstellingen Meer geld voor uit zending van warme maaltijden aan be jaarden Mej. J. J. M. Beer 25 jaar kleuter onderwijzeres Rashondententoonstelling HOCKEY- PROGRAMMA Dames Een der Haarlemse woningtragedies In een portiek van een groot winkelpand op de hoek van de Grote Hout straat en de Anegang te Haarlem hebben vannacht de heer en mevrouw Van Steijn de nacht doorgebracht. Sinds medio november van het vorig jaar zyn zij verstoken van een eigen dak boven het hoofd. Vanaf die tijd zijn zij zwervend en op zoek naar woonruimte. Deze tragedie heeft er eer der toe geleid, dat het echtpaar onderdak kreeg in het politiebureau aan de Smedestraat. Niet minder dan 42 nachten hebben man en vrouw daar gebivakkeerd, maar gisteren waren zij genoodzaakt om een ander dak bo ven hun hoofd te zoeken. Dat lukte niet en zo werd een portiek een laatste toevlucht voor de nacht. De heer Van Steijn vertelde ons zijn bevindingen van de nacht. Met zijn vrouw was hij gisteravond om ongeveer kwart voor twaalf naar de Grote Houtstraat getrokken, nadat hij des middags eerst met de wethouder van Volkshuisvesting, de heer W. Happé, contact had opgenomen. Deze raadde hem aan naar Sociale Zaken te gaan, doch de heer Van Steijn sloeg dit aanbod af. Hjj vroeg de wethouder te willen bemiddelen voor onderdak in het politiebureau, maar de heer Happé vertelde hem later, dat hij daartoe niet bevoegd was. Om twaalf uur spreidde de heer Van Steijn een groot zeil in een portiek aan de Grote Houtstraat en wikkelde zijn vrouw in een deken. Gedurende de nacht kregen zij bezoek van een man, die hun een grote pot koffie bracht en van verschillende politie-agenten, met wie zij een praatje maakten. „Van slapen kwam niets", vertelde de heer Van Steijn ons, die ons toevertrouwde, dat hij en zijn vrouw ook vannacht van plan zijn in een portiek onderkomen te zoeken. De beide kinderen van de heer en mevrouw Van Steijn zijn ondergebracht bij familie in de Frans Hals straat. Bij de politie Commentaar Hogere subsidie voor Prot. Mil. Tehuis Nijverheid en Handel is opnieuw verkrijgbaar! H.V.B.-programma Clubhuis voor „Door vrede saamgebracht" K.A.B. kring-West Beurs van Amsterdam Vijf Hongaarse gezinnen zijn van ochtend zich metterwoon in Haarlem komen vestigen, met name in de wo ningen van de Bouwvereniging St.-Bavo Oost aan de Hanny Schaftstraat. De woningen zijn door de gemeente Haar lem beschikbaar gesteld en door het Comité Vluchtelingenhulp Hongarije in gericht uit de opbrengst van de gehou den collecte. Vijf Hongaarse gezinnen, die Haarlemse moeten worden, want het is de bedoeling dat zii hier blij ven. De mannen hebben hier reeds Werk gevonden in de metaalindustrie en verdienen een goed weekgeld, ge schoold als zij zijn. Met een speciale bus arriveerden zii vanochtend uit het kamp „Herberduin" te Ravestein. Tien volwassen mensen en tien kinderen in de 1 eeftijd van 1-13 jaar. Een beetje handbagage, een hond je en vooral hoop, hoop op een geluk kiger en vrediger toekomst. Gelukkig had men geen officiële begroeting ge arrangeerd. De dames van het comité hadden gezorgd dat de huizen op orde waren, dat de koffie bruin stond en dat de kachel brandde. Als attentie was er voor ieder gezin een taart, een roker tje en wat speelgoed, een sympathiek verwelkomingsgebaar tegenover de nieuwe bewoners. Al in december waren de nieuwe Haarlemmers hier geweest om hun hui zen te komen bewonderen: een woon kamer, een grote en twee kleine slaap kamers, een keuken en een douche. Zij waren verschoten van kleur en hadden gevraagd hoe zij de ongetwijfeld erg hoge huur zouden moeten betalen. „In zo een huis woont bij óns de minister president". Maar die huur was erg meegevallen en de lonen die verdiend gingen worden vielen ook al mee, zo dat zij zich vol goede moed aan het inrichten van hun woningen zetten. Het comité zou de inrichting bekostigen, maar men liet de bewoners zelf de keuze: veelal gedekte tinten, praktisch en eenvoudig. En omdat de Hongaren hu eenmaal van een goede keuken hou den en graag bakken en koken, werd leder gezin verrast met een compleet gasfornuis. De meesten der mannelijke bewo ners hadden in hun vaderland een degelijk handwerk geleerd, maar een van de vijf bleek in Hongarije zelfs burgemeester te zijn geweest van een klein plaatsje. De vijf gezinnen kennen elkaar min of meer al van vroeger, omdat zij in dezelfde omgeving hebben gewoond. Twee gezinnen woonden zelfs in de zelfde straat en samen zijn zij, toen de hel boven Hongarije losbarstte, ge vlucht. Sommigen hunner spreken Duits, de vrouwen alleen maar Hon gaars. Daarom is het gelukkig dat vijf Hongaarse dames, die al lang in Haar lem wonen en hier getrouwd zijn, zich Het Interparochieel Sociaal Charita tief Centrum in het dekenaat Haarlem organiseert in samenwerking met het diocesaan Centrum in Haarlem een vor mingscyclus van drie avonden, waarop door deskundigen gesproken wordt over het sociaal charitatief werk, dat vooral bij het huisbezoek een belangrijke rol speelt. Dinsdagavond j.l. is de eerste avond van deze korte cursus gehouden in restaurant Brinkmann, gisteravond vond eenzelfde bijeenkomst plaats in het Mendelcollege voor Haarlem-noord en Bloemendaal. De volgende inleiding Wordt belegd op 29 januari. De directeur van het I.S.C.C., drs. P. A. van Hoofstadt, stelde gisteren in zijn openingswoord vast, dat der drie hoofdvragen zijn voor de Sociaal wer ker, die zich regelmatig moet bezighou den met huisbezoek. Hoe dient zijn hou ding te zijn tegenover de godsdienstige interesse van het gezin, heeft het mo derne maatschappelijke werk wel het succes dat er van verwacht mag wor den en tot slot: bracht de welvaart overdaad en is de sociaal-charitatieve arbeid daardoor van minder betekenis geworden? Het was de heer G. W. J. Hollander, hoofdambtenaar aan de gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken te Amster dam, die zijn gedachten royaal ge ïllustreerd met cijfermateriaal over het laatste verschijnsel naar voren bracht. Als kernpunt uit het betoog kunnen Wij aanduiden de waarschuwing van de spreker om zich niet blind te staren op het woord welvaart, dat slechts een slgemeen begrip is. Individuele wel vaart is dikwijls ver te zoeken. De situa tie, waarin vele speciaal grote gezinnen in deze tijd leven, duidt geens zins op overdaad. Uit een rapport van de voedingsraad over de budgetten van een aantal gezinnen in Amsterdam blijkt duidelijk, dat ondanks een zekere technische vervolmaking van de huis houding wasmachine, radio, stofzui ger de bestaanszekerheid al vele malen vastgesteld als een natuurrecht van de mens en als een algemeen maatschappelijk principe van tallo zen onzeker is. Ofschoon de heer Hollanderr nadruk kelijk de redelijkheid van een moderne huishouding zonder overdaad naar vo ren bracht, vond hij het te betreuren dat de meeste gezinnen verhoudingsge wijs grote bedragen besteden aan het kopen van snoepgoed e.d. Dikwijls zijn deze uitgaven onverantwoord. Tenslotte deed de spreker een beroep op de aan wezigen om te allen tijde begrip te tonen voor de minder bedeelde medemens, aan wie de helpende hand moet worden geboden. Na de pauze ontstond een levendige discussie over het behandelde onder werp en problemen, die daarmee in ruim verband stonden. GEBORENz. v. A. Teeuwen-Lan- geveld; z. v. G. Bol-van der Zwalm; v. M. H. C. Snoeks-Nelis; z. v. M. Jh. Koeleman-Smits; d. v. E. Molema- Wals; d. v. J. Havenaar-Braaksma; d. v. A. C. J. Moison-van der Landen; d. v- M. a. Oud-van der Vliet. ONDERTROUWD: J. H. de Mjjtte- naere en J. M. Meure. j,GETROUWD: A. Gilein en M. J. M. U- Zuidhoek; W. Bossen en A. M. van j^euven; j. Bosman en J. A. Tielens; G. Reinink en A. Hacquebord. -.OVERLEDENP. Gelein, 90 j., Joan ■yjaetsuykerlaan; A. Ruifrok, 69 j., Te- S'hg van Berkhoutstraat; G. W. van ^eth, 58 j., Gasthuisvest; G. H. van pfoekhuizen, 82 j„ Rijksstraatweg; L. gekker, 86 j., Schotersingel; A. M. Jan- maat-Agterof, 51 j., Kamperlaan; J. W. *an Eskert-Hoogerbeets, 77 j., Hazepa- lerslaan; G. Milatz, 85 j., Hagestraat; f1- P. Meiland-van Straten, 78 j., Bus- hen Huetstraat. als tolk beschikbaar hebben gesteld, zo dat ieder gezin over een eigen tolk kan beschikken. En aangezien alle twintig katholiek zijn, heeft het interparochieel sociaal-charitatief centrum mej. De Brok als maatschappelijk werkster aan de vijf Hongaarse gezinnen toegevoegd om eventuele moeilijkheden te bespre ken en de mensen wegwijs te maken in Haarlem. De kinderen zullen naar school moeten en zo zijn er duizend en een kleine dingen die geregeld moeten worden. Omdat het de bedoeling is dat deze mensen zich blijvend vestigen, zal het nodig zijn dat zij zich helemaal assimileren met de Nederlandse samen leving. Zij zullen hun plaats moeten vinden in het verenigingsleven en in de organisaties en vooral: zij zullen met de wijk waarin zij nu zijn komen te wo nen een geheel moeten gaan vormen. Veel zal er daarom afhangen van de houding van de buurtbewoners en spe ciaal van de naaste buren. Of zij be reid en in staat zullen zijn om respect te hebben voor de eigen aard van de Hongaren en of zij hen als goede bu ren tegemoet willen treden en willen helpen waar dat nodig is. Een koopman-schipper uit Haarlem, 85 jaar oud, was gisteren de hoofdver dachte in een diefstal en heling zaak, welke voor de Haarlemse Rechtbank en détail ter sprake kwam. Het waren drie kooplieden, die terecht moesten staan. Zij ontkenden allen. De zwaar ste straf requireerde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tegen de schipper: tien maan den gevangenisstraf met aftrek. In november van het vorig jaar ver dween er van de werf ener metaalin dustrie aan het Spaarne een groot vat met bronsvijlsel, dat een waarde had van meer dan duizend gulden. Een koopman, die al zeven jaar lang door het Spaarne langs het bedrijf voer, werd van de diefstal verdacht. Bij het verhoor bekende hij, dat het vat met vijlsel in zijn schuit had gelegen, maar hoe het daar gekomen was, wist hij niet. De verklaringen van de verdachte bij de politie en de rechter-commissa- ris waren op verschillende punten niet met elkaar in overeenstemming en daar gebleken was dat de koopman het vat voor 300 had verkocht werd hij ingesloten. Al 15 maal was de man veroordeeld, o.a. wegens diefstal. De raadsman, mr. J. Spreij, kon het niet eens zijn met de visie van de officier, die het ten laste gelegde volkomen be wezen achtte. Mr. Spreij meende, dat het bewijs ontbrak en vroeg vrijspraak, subsidiair een gecombineerde straf, wanneer de rechtbank wel een veroor deling uitspreekt. De tweede verdachte, die had gehol pen om het vijlsel in zakken te stoppen en daarvoor een vergoeding zou heb ben gekregen, ontkende zftn schuld. De officier achtte schuldheling bewe zen en eiste 60 boete onvoorwaarde lijk (subs. 18 dagen hechtenis) en een maand voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Tot vrijspraak concludeerde de offi cier na zijn requisitoir tegen de derde koopman, 38 jaar oud, die het brons vijlsel voor 300 had gekocht, naar zijn zeggen omdat hij meende dat het opveegsel was ui een fabriek. De rechtbank zal dinsdag 29 januari in deze zaken vonnis wijzen. hp Gisteren was het dubbel feest in Noordwijkerhou' Niet alleen vierde burge meester P. M. M. van der Weijden zijn zilveren ambtsjubileum, maar ook werd het nieuwe gedeelte van het raadhuis officieel in gebruik genomen. Op de foto: wethouder J. van der Voet (rechts) biedt de burgemeester een schaar aan, waarmede deze het lint kan doorknippen, om de toegang naar de nieuwbouw vrij te maken. Advertentie Doe de benzineprijsverhoging teniet d.m.v. Beide tot 90 km per uur 1 op 17. Bij lagere snelheden nog lager veibrulk. Prijzen vanaf ƒ4190. In het water van de Brouwersvaart is gevonden het stoffelijk overschot van de 71-jarige heer W. van P. uit Haar lem, die sinds 23 december vermist werd. Een voorbijganger zag gister middag in het gedeelte tussen de Hout vaart en de Leidsevaart het ontzielde lichaam van de oude man in het water drijven. Hij waarschuwde de politie, die dit deed overbrengen naar het Sint Elisabeths Gasthuis, waar na onder zoek kwam vast te staan, dat het hier de sinds enige tijd vermiste heer van P. betrof. Op 24 december verzocht de politie zijn opsporing. De doodsoor zaak is vermoedelijk gelegen in ver drinking. Van een misdrijf is geen sprake. In gebouw Flora hield de KAB-kring centrum haar jaarvergadering die door voorzitter Paagman in een gloedvolle nieuwjaarsrede werd geopend. Als nieuwe bestuursleden werden, overeen komstig de voordracht van het bestuur, gekozen de heren Gortzak, Kool, Lies hout en Molenkamp jr. Als voorzitter werd de heer Lieshout aangewezen. Na de pauze sprak de heer A. van der Veldt over „Leef zelf uw leven". Zijn toespraak werd met belangstelling gevolgd, hetgeen ook gezegd mag wor den met betrekking tot de verrichtin gen van mr. Jack, die goochelaar is. Harmenjansweg 74, Haarlem, opbod: ƒ3000, afslag: totaal ƒ3000, W. Wakker; Rustenburgerlaan 19, Haarlem niet geveild; Molenaerstraat 7, Haar lem niet geveild; Spruitenbosstraat 21, Haarlem opbod: 12300, afslag: 1800, totaal: 14100, makelaar J. M. Strijbes CINEMA PALACE: High Society, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Rock, Rock, Rock, a. 1., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma. tot en met do.: 2.15 en 8 uur. LIDO: Dr. Vlimmen, str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. REMBRANDT: Trapeze, a. 1-, 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Moordend lood, 14 j. Ma. tot en met do.: Viva Villa, volw., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise. volw., 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: vr. 8.15. za. en zo. 7 en 9.15: Blackboard Jungle, 18 jaar. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15: Hans en Grietje, Ma 815: Sous le ciel de Paris, 18 jaar. Do. 8.15: Come back, little Sheba, 18 j. Vrijdag 18 januari Concertgebouw: Noordholl. Philh. Orkest, 3e Concert serie V, o. 1. v. Marinus Aaam. Solist: Bernard Michelin, cello, 20.15 u. Zaterdag 19 januari Speciale beiaardbespellng door Arie Pe ters t. g. v. verjaardag Prinses Margriet, van 1212.30. Maandag 21 Januari Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardler Arie Peters. Wan 15.30—16.30. Dinsdag 22 januari Minerva: le Concert Tchalkowsky Cyclus. N. Ph. O. o. 1. v. Henri Arends. Solist: Louis Stuurop, 8.15 u. Woensdag 23 januari Concertgebouw: Concert van het Neder lands Studentenorkest o. 1. v. Jan Brus- sen. Solist: George van Renesse, 8 u. Schouwburg: Opera Forum met „Rigo- letto", 8 uur. Vrijdag 18 januari Schouwburg: Toneelver. St. Genesius met „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet", 8 u. Zaterdag 19 januari Schouwburg: Het Rotterdams Toneel met „De Parvenu", 8 uur. Het bekende blij spel van Molière, vroeger ten onzent ge speeld onder de titel: „De burger-edel- man". Regie: Ton Lutz. Zondag 20 Januari Schouwburg: Het Rotterdams Toneel met „Op hoop van zegen", 8 u. Maandag 21 januari Schouwburg: R.K. Toneelver. Thalia met „We weten niet alles" (dil.)a 8 uur. Dinsdag 22 Januari Schouwburg: R.K. Toneelver. Thalia met „We weten niet alles" (dil.), 8 u. Donderdag 24 januari Schouwburg: Charlotte Kohier in „Fras- quita", 8 u. Gebouw St. Vincentiusvereniging (Zoete- straat): R.K. Commissie De Vrije Tijd. In leiding door de heer Hofwijk, 8 u. Zondag 27 januari Concertgebouw: Leids Kindertoneel. Kin dercircus, 14.30 u. Maandag 21 januari Concertgebouw: Bonte avond winkeliers vereniging Spaarnwouderstraat, 8 uur. Dinsdag 22 Januari Concertgebouw: Derde avond in de serie „Ontdek de wereld". Spreekster: Lucy Schouten over het onderwerp „Indianen in Amerika", 8 uur. Woensdag 23 januari Brinkmann: Inleiding voor de Maatschap- pil tot bevordering van de bouwkunst, 8 uur. Boekenroode (Aerdenhout)Lezing voor de ver. B. A. B. Over land en volk van Nieuw Zeeland, 8 u. Donderdag 24 januari Stedelijk Gymnasium: Bijeenkomst Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 Concertgebouw: Bonte Avond Winkeliers vereniging Amsterdamstraat, 8 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 3—5 uur. Teyiers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—15 uur. behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 13—15 uur. Huis van Looy: Tentoonstelling „Bilder- dijk 1756—1956". Geopend van 10—12.30, 13.30—17 u. Zo. 14—17 u. Van 12 jan. tot en met 30 jan. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1015 uur, zondag van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 13—16 uur. Galerie Espace: Schilderijen van Leo Nikel. Tot 21 januari. Geopend van 11—17 u. Cruquiusmuseum: Geopend van 94 uur. Maquette tijdelijk ln reparatie. De grote belangstelling, die er onder de bejaarden blijkt te bestaan voor de uitzending van warme maaltijden, heeft het noodzakelijk gemaakt, dat de ac commodatie voor het verzorgen van warme maaltijden vergroot zou wor den. Per 1 februari zullen voortaan ook in de keukens van het St. Elisabeth Gasthuis maaltijden worden bereid en de Haarlemse raad heeft daarvoor op 10 oktober 1956 al een krediet van 1200,- toegekend. Voor de aankoop van materialen voor transport en distributie als gevolg van deze uitbreiding is nu weer 1500,. no dig die niet zoals bü de eerste aan schaf uit particuliere bijdragen be kostigd kunnen worden. De Haarlemse Commissie voor Bejaardenzorg heeft de raad daarom gevraagd dit bedrag be schikbaar te willen stellen en B. en W. stellen de raad nu voor aan dit verzoek gevolg te geven. De exploitatie van de uitzending leverde ondanks de verho ging van de bijdragen der bejaarden, een verlies op van 600,- in 1956. Over 1957 wordt een exploitatieverlies van 2040,- verwacht. B. en W. stellen de raad voor een subsidie voor dit doel te willen toekennen gelijk aan het exploi tatietekort. Donderdag 24 januari zal mej. J. J. M. Beer de dag herdenken, waarop zij 25 jaar geleden in dienst trad van het onderwijs. De aanstaande jubilaresse, die thans kleuteronderwijzeres is aan de Kleine Theresiaschool aan de Ber nard Sweersstraat, is in deze functie begonnen in de kleuterschool aan de Herensingel. Enkele jaren later ging zij over naar de Kleine Theresiaschool, waar zij na een paar jaar hoofd werd. De feestviering omvat een H. Mis om acht uur in de parochiekerk van St. Jan een poppenkastvoorstelling voor de kinderen in de school en een officië le receptie om kwart over vier 's mid dags, eveneens in de school. In Dreefzicht zullen ongeveer tachtig rashonden tentoongesteld worden op zondag 20 januari. De Kynologenclub Kennemerland organiseert dit evene ment, waaraan bekroningen verbon den zijn. Er zullen zowel poedels als dashonden, Duitse herders als Cocker Spaniels te bewonderen en te horen zijn. Ook de grotere soorten, zoals Smt Ber nard, Boxer, en andere zullen acte de présence geven. Voor de hockeyclubs uit Haarlem en omstreken staan voor zondag de vol gende wedstrijden op het programma. Heren: le Klasse: HHYC-BMHC. Overgangsklasse: Strawberries—Pino- ké, HDM-BMHC 2, Aeolus-Alliance Promotieklasse: HDM 2-B MHC 3, Amsterdam 3-Zand voort, Eechtrop- HBS, Schaerweyde-BMHC 4. 2e Klasse: Cl. te Werve-BMHC 5, Dem-Amsterdam 5, Alliance 2-Straw- berries 2, Zandvoort 2-Pinoké 2, HBS 2- AMVJ. 3e klasse: BMHC 7-Leide n3, Ever Swift-Rijswijk 2, Strawberries 3-Pinoké 4, Eechtrop 2-Randwijck 2, BMHC 6- Amsterdam 6, HBS 3-Laren 4. 4e Klasse: Zandvoort 3-HBS 4, BMHC 8-Zuidwijck 2, Alliance 3-Straw- berries 4, Leiden 4-Eechtrop 3. Onderbond: Kraaien 4-Dan 2, HBS 5- Adelborsten 3, Eechtrop 5-Strawber- ries 5, Dem 3-BMHC 9, Alliance 4- Rood Wit, Zandvoort 4-Alliance 5, Fit 3-Ever Swift 3, HBS 6-HBS 7, Saxen burgers 2-Amsterdam 7. le klasse: Togo-BDHC. Promotieklasse: Strawberries—Allian ce, BDHC 2-Amersfoort. 2e Klasse: BDHC 3-HBS, Alliance 2- Leiden, Togo 2-Rood Wit, Amsterdam 2-Dem, Strawberries 2-Pinoké. 3e Klasse: Alliance 3-Siseo, BDHC 5- Hermes 2, Rood Wit 2-Ever Swift, HBS 2-Eechtrop. 4e Klasse: HDS 2-BDHC 6, Ever Swift 2-Zuidwijck, Dem 2-Hoorn, Kraaien 3- Strawberries 3, Zandvoort-Eechtrop 2. Onderbond: Strawberries 4-Eechtrop 3, Alliance 4-Strawberries 5, Zandvoort 2-Ever Swift 3, Amsterdam 5-Saxen- burgers, HBS 4-Ever Swift 4. In april 1954 vlak na zijn hu welijk betrok de heer van Steijn met zijn vrouw een wonruimte in de Hun- zestraat, waar hij aanvankelijk de be schikking had over twee kleine ka mers. Zijn vrouw deelde met de hoofd bewoner de keuken. Later werd hun een kamertje ontnomen, terwijl kort daarop hen ook het gebruik van de keuken ontzegd werd. De familie van Steijn, inmiddels uitgebreid met een jongen en een meisje, heeft tot novem ber van het afgelopen jaar zonder ver gunning in dit huis ingewoond. Volgens de heer van Steijn zou de huisvesting daarvan op de hoogte zijn geweest. Het vertrek zou het gevolg geweest zijn van een minder goede verstandhou ding tussen de familie van Steijn en de hoofdbewoners. De heer en mevrouw van Steijn, die inmiddels ziek geworden was, trokken met hun beide kinderen naar familie in de Frans Halsstraat. Enkele dagen later moest de vrouw in de Mariastichting opgenomen worden. De kinderen bleven in de Frans Hals straat, terwijl hun vader dan weer thuis dan weer bij vrienden of kennissen ging slapen. Dit zwervend leven heeft hij geleid tot 5 december vorig jaar. Op die dag kwam mevrouw van Steijn uit het ziekenhuis. Op die dag begon het twee en veertig dagen durend verblijf in het Haarlemse politiebureau aan de Smedestraat. Nog diezelfde dag stelde de heer van Steijn zich telefonisch in verbinding met de wethouder van Volkshuisvesting, de heer W. Happé, die hem naar Sociale Zaken verwees. Een onderhoud met functionarissen van deze instelling had tot resultaat, dat de familie van Steijn een pension in Bloemendaal kreeg aan gewezen, waar ze tegen betaling van vijf en zestig gulden per week een ka mer konden krijgen. Op die kamer zou de heer van Steijn slechts met zijn vrouw en een van de kinderen mogen wonen. Van dit aanbod heeft hij echter geen gebruik gemaakt. Intussen hadden hij en zijn vrouw reeds enige nachten op het politiebu reau doorgebracht. Het was aanvanke lijk de bedoeling, dat de familie slechts eenmaal gebruik zou maken van het politionele onderdak. Maar omdat zij er no gniet in geslaagd waren woon ruimte te vinden, keerden man en vrouw iedere avond terug. Twee en veertig maal zou het in totaal worden. Al die tijd verbleven hun jonge kinderen in de Frans Halsstraat. Overdag was hun moeder bij hen en des avonds za gen zij ook nog wel eens hun vader. Op de avond van de 16e januari kreeg de heer van Steijn van een functionaris van de politie te horen, dat hij en zijn vrouw niet langer op onderdak ln het bureau mochten rekenen. Zij stonden dus weer op straat. Een trieste bijzonderheid is dat een familielid, die volgens de heer Van Steijn ruim behuisd en de eerst aange wezene zou zijn om hem en zijn gezin te helpen, van inwoning niets weten wil. Inmiddels heeft de heer van Steijn een huurmachtiging ontvangen, nadat hij verschillende malen een verzoek daartoe had ingediend. Ook zou hij eni ge keren er in zijn geslaagd zelfstandig een huis te vinden, maar telkens wan neer hij om een vergunning vroeg werd hem die door het bureau van de huis vesting geweigerd. Gistermorgen heeft de heer van Steijn zich weer naar So ciale Zaken begeven, waar men hem te verstaan gaf, dat zijn vrouw voor drie gulden per nacht terecht kon in een bejaardentehuis in Heemstede. Hij zelf zou bij zijn ouders moeten gaan slapen. Ook dit voorstel heeft hij afge wezen. Naar aanleiding van deze kwestie heb- Indien de raad er mee akkoord gaat, zal het gemeentelijk subsidie voor 1957 aan het Prot. Chr. Militair Tehuis aan de Jansweg met 1.000 worden ver hoogd tot 2.000. Het protestants mili tair tehuis heeft verleden jaar enige nieuwe initiatieven ontplooid in het be lang van de in Haarlem gelegerde mili- taren. Er werden cursussen op cultu reel gebied verzorgd, er werd hulp ge geven bi) de vakopleiding in tekenloka len e.d. Daartoe was het Tehuis in staat door aankoop van het naast het Tehuis gelegen pand. Het bestuur had B. en W. verzocht om het subsidie te willen verhogen in verband met de door een en ander gestegen onderhouds- en exploitatielasten en in verband met het dit jaar te vieren 75-jarig jubileum. Dit laatste achten B. en W. echter geen grond voor subsidieverhoging. Boven dien hebben B. en W. zich laten leiden door de overweging dat de militairen tijdens hun diensttijd in Haarlem recht hebben om als volwaardige leden van de Haarlemse gemeenschap te gelden. Tijdens de lunchbijeenkomst van het departement Haarlem van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die op vrijdag 25 januari om 12 uur in de Kroonzaal van Brink mann wordt gehouden, zal Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers, een lezing houden over het onder werp „Problemen rondom Haarlem". ben wü ons gewend tot de directeur van het Huisvestingsbureau in Haar lem, de heer Th. C. van Beek, die ons mededeelde met het lot var de familie van Steijn begaan te zijn. Ofschoon de leeftijd van de kinderen van de familie daar geen enkele aanleiding toe gaf werd na een bespreking tussen wet houder Happé en de heer van Beek besloten de heer van Steijn een huur machtiging bij wijze van uitzondering te geven. Verder kan de heer van Beek niet gaan. Indien ik, aldus de di recteur van het Huisvestingsbureau, de familie van Steijn een huis zou toewij zen zouden vele woningzoekenden een zelfde handelwijze hanteren. Het poli tiebureau aan de Smedestraat zou te klein zijn om hen te herbergen. Bo vendien zou ik, zo besloot de heer van Beek het telefoongesprek, niet ver antwoord zijn tegenover andere woning zoekenden, indien ik dit geval zou han delen naar wat het hart alleen in geeft. Advertentie Warm aanbevolen voor koude dagen, deze nieuwe, practische en behaaglijk» scootercaps van zuiver wollen jersey In tal van contrasterende kleurencombina ties. Enorm voordelig voor slechts 5.90 zwart V* Waarom werd de Vestola, die Gerzon kortgeleden In Nederland Introduceerde, In één dag uitverkocht 7 Omdat de Vestola de hartewens vervult van elke elegante vrouw i de modieuze chic van een stola, de behaaglijke warmte van een vest en de attractieve prijs van slechts 1 5.7 5 Een 23-jarige Hilversumse jonge man heeft het dank zij een rijke va der wat al te gemakkelijk ln zijn leven gehad en daar de benen sterk moeten zijn om de weelde te kunnen dragen, (iep het mis toen hij in militaire dienst moest komen en hij niet meer over de inkomsten van vroeger kon beschik ken. Het slot van het trieste drama speelde zich af voor de Amsterdamse rechtbank, waar de jongeman twee jaar gevangenisstraf tegen zich hoor de eisen door de Officier van Justitie, die blijkbaar alle hoop in hem had O. H. C. Beker 2e ronde: DCO Haarlem 3a, DSSVSV 4, Renova Concordia, RCH 4DSB, Kinheim 2 Ripperda 2, DSKNw.-Vennep, DEM 3 EDO 3, TYBB 2—Hoofdd. Boys. IA: VL VogelsSpaamdam. 1B: Velsen 2—HBC 3, Stormvogels 4—Hil- legom 2, ADO 2HFC 3. 2A: DIOSAlliance, Heemstede— SVY, VVDVogelenzang. 2B: Zand- voortm. 3DCO 2, EDO 5Beverwijk 3, TYBB 3—RCH 5. 2C: DCO 3—VL Vogels 2, Velsen 3Haarlem 6, Hille- gom 3—Onze Gezellen 2, HFC 4RCH 6. 2D: DIO 2—DEM 4, HFC 5—Wijk a. Zee 2, VSV 5—EDO 6, Kennemers 4 Stormvogels 5, Bloemendaal 3Zand- voortm. 5. 3A: Haarlem 7Halfweg 2, DSK 2 EDO 7, WH 2—Schoten 4. 3B: TYBB 4EHS 2, ETO 2—Ripperda 3, NAS 3— Spaarnevogels, HFC 7Concordia 2. 3C- DSS 2—EDO 8, DSOV—Onze Ge zellen 3, BSM 2—RCH 8. 3D: DEM 5— Beverwijk 4, Kennemers 5Terrasvo gels 3, VVB 3—ADO 3. 3E: Geel Wit 2—Halfweg 3, HFC 9THB 2, Voge lenzang 2—DSS 3. 3F: VSV 6—Velsen 4 3G: DIO 3—Geel Wit 3, v. Nispen— VI. Vogels 3, SHS 2—DSB 2. 3H: Al liance 2Bloemendaal 4, TYBB 5— Onze Gezellen 4. 4A: Ripperda 4Concordia 3, BSM 4—HBC 5, Spaamestad 2—Renova 2. 4B: Spaarnevogels 2Geel Wit 4, Half weg 5Vogelenzang 3, NAS 4— Hoofdd. Boys 2. 4C: Concordia 4—HBC 6, Onze Gezellen 5THB 4, DSS 4 TZB 2. 4D: ADO 4—Wijk aan Zee 3, Terrasvogels 4—Velsen 5, VSV 7DEM 8. 4E: DSK 4—DEM 9. 4F: Geel Wit 5—TYBB 6. 4G: Hoofdd. Boys 3—EHS 6, Alliance 3—DSOV 2. 4H: DSS 5— DSB 4. Jeugd* A: EDO a—VSV a, Kenne merland a—HFC a, DSS a—DEM a. B: HBC aADO a. Junioren: IA: DIOS aHoofdd. Boys a, TZB aConcordia a, HBC bDSS b, TYBB b—NAS a. 2B: Wijk aan Zee a—DEM c, DEM b—Velsen b. 3A: Vo gelenzang aAlliance b, v. Nispen a TYBB d, HBC d—Onze Gezellen c, DSOV a—BSM b, Concordia bHBCc. 3C: DEM dRenova a. Adspiranten. IB: DSS aDEM a, HBC a—Alliance a. 2C: Concordia a— Vogelenzang a, Hoofdd. Boys aHBC b, TYBB bv. Nispen a, NAS aDSS b. 3A: Velsen bRenova a, DEM b SHS a, DEM cIEV a. 3C: Velsen c— DSS c, Alliance b—ADO b. 3F: HBC dDSOV a, Vogelenzang bTZB a, DIOS aConcordia c. 4A: Geel Wit b DEM f, DSS d—IEV b, Onze Gezellen b—Velsen d. 4D: ÖBC f—TYBB e, NAS b—HBC g, TZB b—Renova b. 4H: Renova cSHS b, TYBB gOnze Ge zellen d, DEM h—Onze Gezellen c. 4J: Alliance d—Geel Wit d, Onze Gezellen eVelsen f. Zaterdagmiddag. Kennemerland Be ker 2e ronde: Kinheim 2Kennemer land 3, J. HerculesIJmuiden 2, SVJ— ETO, VVSV—RCH. 1: EnergieIJmuiden 3. 2: Hille- gom—TYBB, VEW 2—SAC, Telefonia 2—SVJ 2. 3: WRA—Concordia, IJmui den 4Energie 2. 4A ETO 2—SVJ 3, SIZO 4SSH, Kennemerland 6Zand- voortmeeuwen 2, SVJ 4VEW 3. 4B: IJmuiden 5SIZO 5, Zandvoortmeeu- wen 3—SVJ 5, Telefonia 3—WSV 2. verloren en hem een „wegpir&at" noemde, alleen nog geschikt voor een zware straf. De jongeman was in zijn diensttijd geplaatst bij een dump op het marine vliegveld Valkenburg maar ging er met een auto vandoor. Daarvoor werd hij met 2 jaar en 4 maanden jeugdgevan genis gestraft maar hij vluchtte, zwief rond en sliep bij een boer in een hooi berg. De volgende morgen stal hij een auto, die in de schuur bij de boer stond, stal vervolgens nog enige voorwerpen uit een andere geparkeerde auto zoals een lantaarn, een sigarenkoker en auto papieren, en toen hij in het Gooi ge brek aan benzine kreeg heeft hij met een spijker een gat geslagen in de ben zinetank van een stilstaande auto en daaruit 25 liter benzine gestolen. In Blaricum liep hij een villa binnen, stal een jas uit ae gang en de auto uit de garage en reed daarmede naar Amster dam, na intussen nog vlees en vlees waren uit een Hilversumse slagerij te hebben gestolen. In Amsterdam kreeg hij weer gebrek aan benzine en stapte daarom maar „over" op een geparkeer de wagen, totdat hij door de politie werd gepakt. De officier van Justitie zeide, dat de jongeman kansen genoeg heeft gehad in zijn leven maar hg heeft die allemaal vergooid. Uitspraak 30 januari. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan het Haarlems Speeltuin- verbond rente en aflossing te garande ren van een door het verbond te sluiten lening van 18.000. Dit geld is nodig om een clubhuis te bouwen ten behoeve van het winterclubwerk bij de speeltuin „Door vrede saamgebracht" op de hoek van de Vondelweg en de Roerdomp straat. De kring-west van de Haarlemse KAB houdt vandaag, 18 januari, in de zaal van de heer Schroder aan de Raamgracht zijn jaarvergadering. Af tredende bestuursleden zijn de heren Vorstenbos, Bloem en Zevenhoven, wel ke laatste zich alleen herkiesbaar heeft gesteld. Het bestuur heeft de volgen de leden kandidaat gesteld: de heren Zevenhoven, Teeuwen en Calvelage. De afdeling Haarlem van de Neder landse Vrouwen-Elektriciteitsvereniging houdt op 19 februari, des middags om 2 uur, in een der zalen van Brink mann haar jaarvergadering. (Niet officiële 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 31,2 Ned. 1956 3>/« Ned. 1948 31/4 pCt. Ned 1950 3(4 Ned 1954 31/4 Ned. 1955 1 3-31,4 Ned 1947 3 Ned 62-64 beL fac. Lnsch Grtb. 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkei'a Patent Calvé-Delft cert. Van Geldei Kon Hoogovens cert. Unilever Cert Ned. Kabel Phillpa Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amenki Lljn Kon Ned Stoomb. Mt) Ned Scheerv Utile H VJV Deli Mt) Cert. A dam 214 .56 1 A'dam '56 Q A'dam '56 in Claims Philips f 16.90. Vorlg Opening slot 18/1 89% 88% 88% 88% 83% 8334 86b 84% 84 r. 84H 89% 89 34 87% 167% 198% 196 178 307 205 269% 351% 348ifc 267 226% 228 161.65 161.— 80% 80 181 181 170% 170ifc 170 170 95% 98 101% 94% 101% 102

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5