V.N.-RAPPORT OVER DE ONTREDDERDE ECONOMIE IN HONGARIJE Nederlandse ruiters kunnen internationaal niet mee Matanovic en Stahlberg geven elkaar niets toe r Koorbanken voor Udenhout I c 3 kaas Lukowski en Mariet Rambon- net favoriet voor de ski-titels Radio en TV PANIEK Gebrek aan steenkool dit jaar: vijf miljoen ton Vertrouwen in minister Klompé Dormer en Kramer blijven derde Leo Baumler Brazilië vraagt toestemming AiSRé-GO LA doe^méér met Kruythof op de eerste plaats in de eerste klas Gezellig Samen zijn wint met 9-11 van IJmuiden K.N.V.B.-pool is er nog niet Bijzonder maar vervelend Voortzetting Rode Kruis-hulp bepleit Voorzitter Pasman Geen paarden en geen geld voor training HOOGOVENTOERNOOI V SPRINGRUITERS GAAN TRAINEN Honveds toernee GAAT SCHAAP BIJ ENSCHEDE SPELEN? Driebanden Vanavond VRIJDAG 18 JANUARI 1957 PAGINA 7 EERSTE KAMER J. H. DONNER Dressuurruiters richten vereniging op ResfieAe&tru LOuelf kju£f>y*'MrJ&u/lAudi *njt£ 6o tM&ui. g&u+it Bespreking met clubpools wordt voortgezet Afwijzend advies van vier hoogleraren Mr. J. R. H. van Schaik 25 jaar curator r.-k. universiteit D O O R C. BAUER De gebeurtenissen in Hongarije heb ben een zware slag toegebracht aan de economie van het land, aldus het vandaag te New York gepubliceerde verslag van het onderzoek van de com missie van de Verenigde Naties, die onder leiding van Philippe de Seynes, onder-secretaris van de wereldorganisa tie, van 4 tot 7 januari een onderzoek heeft ingesteld naar de Hongaarse eco nomie. In het verslag wordt de verde ling van goederen door het Interna- tionale en het Hongaarse Rode Kruis In Hongarije voorbeeldig genoemd. De commissie van onderzoek spreekt zich uit voor uitbreiding van deze vorm van hulpverlening en voortzetting tot 15 juli 1957. Het is moeilijk thans te zeg gen, waar de hulpverlening aan slacht offers ophoudt en het herstel van de Hongaarse economie begint, zo wordt gezegd. Voedselvoorziening op een voldoend niveau tot de volgende oogst kan slechts worden bereikt door aanzienlijke in voer van levensmiddelen. De moeilijkheid voor de industrie is het gebrek aan steenkool. Thans wordt hiervan ongeveer 45.000 ton per dag ge wonnen tegen 78.000 vóór het uitbreken van de opstand. De Sovjet-Unie heeft toegezegd (Van onze Haagse redactie) De nieuwe minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. Klompé, is in de Eerste Kamer met alle welwillend heid ontvangen. Vrijwel algemeen spreekt de Senaat in het Voorlopig ver slag op de begroting haar vertrouwen uit in het te verwachten beleid van de nieuwe bewindsvrouw. Ook de vele le den, die aanvankelijk een weinig be ducht waren voor de voortvarendheid, die mej. Klompé in vorige jaren als Kamerlid heeft tentoongespreid, waren thans gerustgesteld door haar verkla ring tijdens het debat in de Tweede Kamer: „dat het maatschappelijk werk op dit ogenblik vóór alles behoefte heeft aan tijd en bezinning om aan de groei ende inzichten een concrete vorm te geven." Het opstellen van een concrete be leidslijn komt als voornaamste wens van de Kamer naar voren. Het subsi diebeleid verdient in dit verband de volle aandacht. Hierover bleek men maar weinig te spreken te zijn, hoe wel men zich bewust is van de moei lijkheden, waarvoo de vroegere be windsman, mr. van Thiel, in de moei lijke aanvangsjaren van het nog jonge departement heeft gestaan. Vele leden betreurden vooral de tra ge gang van zaken bij het toekennen van subsidie aan de verschillende in stellingen van particulier initiatief. Ve len van deze instellingen zijn daardoor verplicht grote bedragen over meerde re jaren voor te schieten. 600.000 ton steenkool te zullen leveren, de andere communistische landen in Oost-Europa zullen in het eerste kwar taal van 1957 150.000 ton leveren. In het eerste halfjaar zal er een tekort zijn van 3.000.000 ton, in het tweede van 2.000.000 ton. Alleen door invoer kan het tekort worden opgeheven, al dus het rapport. De elektrische centrales brengen drie vierden van de normale hoeveelheid stroom voort. Centrales in Tsjechoslo- waktje leveren dagelijks 100 megawatt. De voedselindustrie werkt voor 60 pet, de lichte industrie van 45 tot 50 pet, de zware industrie van 20 tot 25 pet en de chemische industrie en de bouwnijverheid voor 10 pet. De metaal industrie werkt zo goed als helemaal niet. Volgens het rapport moeten in het eerste halfjaar van 1957 consumptie goederen ter waarde van 60.000.000 dol lar worden ingevoerd. Ongeveer 40.000 huizen zijn verwoest of beschadigd, waarvan de helft licht. Sedert 23 oktober 1956 werden 1.500 tot 2.000 vrachtauto's vernield of naar het buitenland gereden met vluchtelingen. In het rapport wordt de verwachting uitgesproken, dat in het eerste kwar taal van 1957 de uitvoer een waarde zal belopen van 600.000.000 forint, dat is een tiende van de normale uitvoer. Tenslotte wordt in het verslag goed keuring gehecht aan een program tot het zenden van steenkool voor zieken huizen en scholen, zaaizaad, mest, veevoer, graan, suiker, spek, vet, kof fie, peper, sinaasappelen en citroe nen. Dit plan zou worden uitgevoerd door tussenkomst van het Interna tionale Rode Kruis en de Internatio nale Landbouw- en Voedselorganisa- tie. (A.F.P.) Wielrenners uit negen landen bekampen elkaar op het ogenblik in de vierde ronde van Egypte. Hier ziet men de 'Marokkaan Mohamed ben Mohamed na zijn zege in de eerste etappe, waarvan de finish'was in Kena in Opper-Egypte, terwijl hij wordt toegejuicht door bewoners van het stadje. Onder voorzitterschap van de heer J. H. W. Pasman is de algemene verga dering gehouden van de Stichting Ne- derlandsche Hippische Sportbond. In zijn openingswoord kwam de op 30 no vember j.l. als voorzitter van de SNHS teruggekeerde heer Pasman nog eens terug op de reden van zijn aftreden in De zevende ronde van het Hoogoven toernooi bracht geen verandering in de positie van de beide leiders Matanovic en Stahlberg, tussen wie een geweldige wedloop is ontstaan om de eerste plaats. Matanovic won van Spanjaard. De Joegoslaaf speelde degelijk en eenvou dig. Verrassend was dat hij op een ge geven ogenblik een vol stuk kon win nen maar dit niet zag. Over het al gemeen iaat Matanovic zich een derge lijk buitenkansje niet ontglippen. In XJdenhout is een van die Brabantse gemeenten, waar geen enorme wer ken geforceerd hoe ven te worden om werkgelegenheid te' scheppen, waar het leven evenwichtig wordt geleefd en waar de cultuur bloeit; ook de cul tuur vande middeleeuwen, zoals die door pastoor Prinsen en de jonge Duitse beeldhouwer Leo Baumler in Brabant opnieuw tot bloei komt. In de Duitser, door de pastoor in 1954 op gespoord in Beie ren, is, zou men kunnen zeggen, de figuur van de rond trekkende kunste naar herleefd. Pastoor Prinsen, van de niet onwel varende St. Lamber- tusparochie, op zoek naar een kunstenaar, die de nieuwe ban ken waarmee hij zijn monumentale waterstaatskerk wilde aankleden, zou kunnen versieren met houtsnijwerk, hoorde op vakantie in Duitsland van de jonge B'dumler uit Weiden, die pas de Aleurenbergse academie verlaten had en voorlopig werkzaam was bij de architect Hans Beckers in Regensburg. Pastoor en kunstenaar waren het spoedig eens en in januari 1955 richtte Leo in een ruim lokaal van het oude parochiehuis zijn werkplaats in. Thans staan tegen een van de wanden al meer dan. honderd kunstig bewerkte zijstukken, als reusachtige speculaaspoppen, aaneengerijd. Elk stuk is een verhaal: allerlei heiligenlevens en legenden zijn in beeld gebracht, maar ook alle facetten van het XJdenhoutse leven: gilden, diverse beroepen etc., waarover de kunstenaar door de pastoor is voorgelicht, maar die hij geheel volgens zijn eigen ideeën vorm gegeven heeft. Leo Baumler vertelt, als het eerste ijs gebroken is, uitvoerig over zijn werk, dat eigenlijk zijn eerste grote opdracht is. Als boerenzoon werkte hij aanvankelijk thuis op de boerderij; daarna moest hij in militaire dienst. Pas na de oorlog kreeg hij eindelijk de kans in de leer te gaan bij een beeldhouwer, onder wiens leiding hij zich drie jaar lang kon vormen. Hij werkte daarna enige tijd bij diverse beeldhouwers in het Rijnland en ging in 1950 naar de Neurenbergse academie, waar hij in 1954 zijn studies beëindigde. Toen kreeg hij werk in Regensburg. Wat hij daar zoal gedaan had? „Meist gehungert", zegt hij lachend. Hoewel Leo Baumler diverse opdrachten in het vooruitzicht had, was hij daarom niet ongenegen, naar Nederland te gaan. „Ik voel me hier even goed thuis als elders in Europa," zegt hij met overtuiging. Zijn eigenlijke Heimat is Oberpfalz, maar geestelijk beschouwt hij heel Europa als zijn vaderland. „Het is een en dezelfde cultuur; natie-grenzen zijn voor de kunstenaar niet van betekenis." Misschien zal de Duitser zich op den duur wel ergens definitief gaan vesti gen: het voortdurend gesleep met werktuigen en materialen heeft zijn bezwaren. Waar dat eventueel zou zijn staat, echter nog helemaal niet vast en voorlopig is er ook geen sprake van: na Udenhout gaat hij naar Oirschot, waar hij communiebanken zal maken voor de St. Petruskerk. Ze zullen niet vergelijkbaar zijn met de koorbanken die deze kerk vroeger bezat, zegt Leo zelf. Hij kent die banken van foto's. Zoiets kan in onze tijd niet meer." De Udenhoutse banken spreken begrijpelijke taal. „By een dergelijk werk mag men niet abstraheren, het moet spreken tot het volk." Daarin is de kunstenaar het volledig eens met de pastoor, die de banken ziet als „biblia pauperum", zoals ook eeuwen her het geval was. Dat Baumler niettemin ook de ontwikkeling van de moderne kunst op de voet volgt, blijkt, behalve uit hetgeen hij er over vertelt, uit de tijdschriften en boeken die hij bij de hand heeft. In het vale licht van deze donkere dagen werkt Leo Baumler aan de laatste stukken. Twee d drie dagen besteedt hij aan elk zijstuk. De twee kanaries die vrij door zijn atelier vliegen, en de pastoorshond, die daar dag na dag naar komt kijken, zijn daarbij zijn vriendelijk gezelschap. En zijn trouwe bezoeker is pastoor Prinsen, van wie hij en passant een haast levende kop in klei heeft gemaakt, en die met reden verlangend uitziet naar de dag, dat de banken zijn barokke kerk nieuwe luister zullen geven. plaats daarvan won hij eenvoudig een pion. Ook dit bleek voldoende voor de winst. Stahlberg moest dus winnen van Van Scheltinga om contact met zijn voorman te behouden. Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Met een reeks combinatoire zetten won Van Scheltinga zelfs de kwaliteit. Stahlberg had echter met twee reusachtige lo- door pers en een sterke pionnenmeerderheid op de damevleugel toch de beste kan sen. Dit onderschatte Van Scheltinga kennelijk. HU bleef op winst spelen en verloor toen nog een pion. In de af gebroken stelling staat hij verloren. De derde en vierde plaats bleven voor Donner en Kramer, die beiden remise speelden. Pilnik viel af door te gen Toran te verliezen. Donner kreeg ogenschijnlijk goed spel tegen O'Kelly. Menigeen dacht dat hij achter elkaar zou winnen. De stelling van de Belg beschikte echter over voldoende re sources. Toen deze zijn stelling con solideerde, werd tot remise besloten. Bink laveerde in een door Kramer Si- ciliaans verdedigde partij zeer bekwaam. De Fries, die het loperpaar had, werd zeer gehinderd door een dubbelpion op de f-lijn. Lang werd heen en weer ge speeld tot Kramer een ernstige fout maakte waarna Bink groot positievoor deel kreeg. In de mening onmiddellijk te winnen, wikkelde hij echter ver keerd af waarop een zeer moeilijke stelling ontstond. Hier nam Bink geen risico en hield, verstandig genoeg, eeu wig schaak. Pilnik is er geheel uit. Met zwart spelend, niet goed uit de opening ge komen, stond hij Toran toe met enige forse zetten, waaronder het (schijn) offer van een paard, een vervaarlijke aanval te beginnen. De Spanjaard liet niet meer los en won overtuigend en fraai. Uitslagen van de wedstrijden voor de zevende ronde zijn: DonnerO'Kelly de Galway '4, MatanovicSpan jaard 10, BinkKramer VsV,, Stahl bergVan Scheltinga afg., ToranPil nik 1—0. De stand na de zevende ronde is: 1. Matanovic 5% p., 2. Stahlberg, 4 p. plus 1 afgebr., 3/4 Kramer en Donner 4 p., 5/6/7 Pilnik, Toran en O'Kelly, 3% p., 8. Van Scheltinga, 2 y, p. plus 1 afgebr., 9. Spanjaard 2 p., 10. Bink 1% punt. In de damesgroep verloor de Neder landse kampioene, mevrouw Fenny Heemskerk, van de Joegoslavisfche mej. Bacic, die nu met 5% p. de leiding i om het wereldkampioenschap voetbal heeft. Mevr. Heemskerk staat met 4 y, hebben Portugal en Noord Ierland met p. op de tweede plaats. 11 gelijk gespeeld. het voorjaar van 1956. De heer Pasman zei o.m., dat hjj er zich geheel voor had ingezet om in dien mogelijk te trachten een zo goed mogelijk figuur te slaan met een Neder landse equipe op de Olympische ruiter- wedstrijden te Stockholm. „Het verloop van onze voorbereidingen voor Stock holm", aldus de voorzitter, „was niet van die aard, dat wij hierover eenparig enthousiast waren. Ten aanzien van onze verdere plan nen voor Stockholm waren na gezamen lijk overleg besluiten genomen. Van be paalde zijde is toen getracht een na rijp beraad en wel overwogen bestuurs besluit te doorkruisen, hetgeen mij noop te mijn functie neer te leggen. Als voor zitter kon en wilde ik niet dulden, dat machten van buiten af invloed gingen uitoefenen op de leiding van een orga nisatie waarvan ik aan het hoofd stond". De heer Pasman bracht vervolgens enkele punten naar voren, die als richt lijnen voor de toekomst zijn bedoeld. Eén van de belangrijkste was wel de voorbereiding voor de Olympische Spe len van 1960 te Rome. „Een klein land als het onze," al dus de voótzitter, „zonder een be reden wapen, kan zich niet met kans op succes voorbereiden op een Olym pische uitzending. Dit kost te veel geld voor de aankoop van het paar- denmateriaal en het onderhoud, ter wij] Nederland niet de beschikking heeft over zoveel jongelui, waaruit een keus kan worden gemaakt van 4 of 5 ruiters, die zich met terzijde stelling van studie of werkkring ge heel aan de voorbereiding kunnen wijden." De heer Pasman voegde hieraan evenwel toe, dat de Stichting jonge rui ters, die over een eigen paard beschik ken en zich met rust en toewijding op een Olympische voorbereiding willen werpen, zal steunen. Te Utrecht is de algemene vergade ring gehouden van de onlangs opge richte nationale federatie van spring ruiters. De voorzitter, de heer J. J. fjruppelaar, gaf een uiteenzetting over het plan voor vijfdaagse trainingscur sussen ten behoeve van combinaties, die in het komende seizoen aan de springconcoursen wensen deel te ne men. Men beoogt met deze trainings cursussen, die in verschillende distric ten worden gehouden in de komende weken, het springpeil van ruiters en paarden te verhogen. Men wil hierbij ook de prof-ruiters inschakelen. Aan het eind van februari wil men een tweedaagse slottraining houden, welke als toetswedstrijd zou gelden voor het samenstellen van een equipe, die naar het internationaal concours hip- pique van Dortmund zal gaan. Donderdag is te Utrecht opgericht de vereniging van dressuurruiters in Ne derland. Het doel van deze vereniging is het behartigen van de belangen van de dressuurruiters. Men wil het daarheen leiden, dat meer belangstelling wordt gewekt bij de verenigingen van concoursen hippique voor de dressuur zodat bij deze concour sen ook meer nummers voor dressuur ruiters op het programma zullen wor den geplaatst. Voorts wil men in Combinatie met de Federatie van Nederlandse Rijscho len de instructie bezien en hoopt men door deskundige opleiding van jeugdige ruiters en amazones de dressuur in Ne derland tot een hoger peil te brengen. In de voorronde van het toernooi Het secretariaat van de FIFA heeft medegedeeld een verzoek van de Brazi liaanse voetbalbond te hebben ontvan gen om bij wijze van uitzondering wed strijden met de Hongaarse club Hon- ved toe te staan. De secretaris-generaal van de FIFA zal zich hierover in ver binding stellen met de voorzitter, de Engelsman Drewry. Van de zijde van het secretariaat wijst men er evenwel op, dat de statuten van de FIFA niet gedogen voor wedstrijden tegen Hon- ved toestemming te verlenen. Intussen wordt uit Montevideo gemeld, dat de club „National" met algemene stemmen heeft besloten tegen Honved uit te komen. Hiervoor heeft de ver eniging toestemming aan de voetbal bond van Uruguay verzocht. Een onbekende Columbiaanse zaken man heeft 100.000 Columbiaanse peso's (ongeveer 80.000 gulden) geboden om Honved naar Columbia te doen komen. Het avondblad „La Paz" meldde dat de zakenman, die niet met name ge noemd wenste te worden, het geld heeft aangeboden om de Hongaren naar Co lumbia te doen komen „om er voor een wijle te rusten, indien zij dat zouden wensen, en vervolgens de nodige stap pen doen met inbegrip van naturali satie zodat zij voor de „Universi- dad" zouden kunnen spelen". (Van onze correspondent) De kans bestaat dat de international Schaap zal' worden toegevoegd aan de „sterren"-lijst van Sportclub Enschede. Lenstra, die zeer bevriend is met Schaap, schijnt zijn zin te krijgen, hetgeen wil zeggen dat Enschede de Hilversummer van 't Gooi zou overnemen per 1 juli aanstaande. Officiële bevestiging van deze geruchten is momenteel niet te krij gen. Zowel Schaap als zijn vereniging' laten zich er niet over uit. Intussen me nen wij echter te weten dat Enschede voor Schaap een transfersom van 25.000 wil betalen. Advertentie Advertentie Ook bij de warme maaltijden Publikatie Ned. Zuivelbureau - Oen Haag Donderdag is in St. Moritz de strijd begonnen om het skikampioenschap van Nederland. Voor de slalom gebruikte men dezelfde piste als bq de wedstrijd der lage landen, echter met dit ver schil, dat de 40 poorten wat gemakke lijker waren opgesteld. Voor de toer- klasse werd dat aantal met vier ver minderd. In de renklasse voor heren waren vier deelnemers en Peter Lukowski zorgde hier voor een verrassing door tweemaal de veteraan Jan Boon te ver slaan. Het verschil bedroeg in totaal 3.2 sec. en men spitst zich daarom op een heftig duel met Lukowski bij de afdaling, welke vandaag wordt gehou den. Toen Boon echter na de slalom ging oefenen op de piste van de afda ling, botste hij na een hevige rukwind in de rug en verblind door opwaaien de sneeuw tegen een uitstekende rots punt, waardoor de punt van een van zijn ski's brak. Aan de afdaling kan hij dus niet meer deelnemen en het kampioen schap ligt derhalve in het bereik van Lukowski, die geen andere concurren ten heeft. Bij de dames nam Mariet Rambonnet een zodanige voorsprong op Olga Lu kowski, dat ook haar de titel bijna niet meer kan ontgaan. Een langlauf over 5 km leverde een In „Du Corbeau" te Den Haag is een be gin gemaakt met de wedstrijden om het eerste klasse kampioenschap van Nederland groot biljart driebanden. De uitslagen van de eerste dag luiden: Unger 35 102 7 0.343 Rubens 45 102 3 0.441 Molenaar 45 95 5 0.473 Bos 45 95 5 0.473 Scheffer 40 75 5 ®J3 Kruythof 45 75 3 0.600 Verboeket 45 61 4 0.737 Van Deursen 14 61 3 0.229 Rubens 38 95 4 0.400 Bos 45 95 4 0.473 Molenaar 37 78 5 0.474 Scheffer 45 78 3 0.576 Verboeket 31 78 5 0397 Unger 45 78 5 0.576 Kruythof 45 80 4 0.562 Van Deursen 39 80 5 0.487 De stand luidt: Kruythof 4 matchpnt, gem. 0.580; Bos 3 matchpnt., gem. 0.473; Scheffer 2 matchpnt., gem. 0.555; Verboeket 2 matchpnt.. gem. 0.546; Unger 2 matchpnt., gem. 0.444, Ru bens 2 matchpnt., gem. 0.421; Molenaar 1 matchpnt., gem. 0.473; Van Deursen 0 match- pnten, gem. 0.375. Na een heel spannende strijd kon het hoofdstedelijke „Gezellig Samen zijn" tenslotte de overwinning behalen in IJmuiden. Het heeft er echter duch tig om gespannen, want zowel kopman Keiler als zijn naaste clubconcurrent Vos werden geklopt. Een zich einde loos voortslepend dammeneindspel tus sen Postma en Herman de Jongh bracht tenslotte de beslissing. Met pijnlijke nauwgezetheid wrikte laatstgenoemde speler zijn meerderheid naar de dam- lijn. Eerst daarna kon hij met enkele machtige armzwaaien zijn verbéten tegenstander tot opgeven dwingen. De eindstand werd 911. overwinning op voor Frits Minke. Hij startte als laatste doch achterhaalde zijn twee tegenstanders en boekte een voor Nederlandse begrippen zeer rede lijke tijd van 31 min. 0,8 sec. De resultaten waren: Langlauf 5 km: 1. Minke, 31.00,8; S. Kortenoever, 34.18; 3. Schotanus, 37.09; 4. Van Rijn, 40.28. Slalom renklasse dames: 1. Mariet Rambonnet, totaaltijd 140,8 sec., pun ten 13.19; 2. Olga Lukowski, 161.6 sec., 23,95 pnt. Renklasse heren: 1. Lukowski, 115.2 sec., 0 pnt.; 2. Boon, 118.5 sec., 1.66 pnt.; 3. Minke, 152.8 sec., 19.40 pnt.; 4. Quaring, 166.1 sec., 26.27 pnt. Toerklasse: 1. Mennega, 192.2 sec., 0 pnt.; 2. Van Rijn, 193.7 sec., 0,46 pnt.; 3. Horn, 195.2 sec.. 0.62 pnt; 4. Schotanus 198.7 sec., 2.00 pnt. Gisteravond is in Utrecht een be spreking geweest tussen de toto-com missie van de KNVB en de besturen van de overkoepelende clubvoetbal pools. De delegaties zijn, zo blijkt, niet tot overeenstemming gekomen over het organiseren van één gezamenlijke voetbalpool onder leiding van de KNVB. Vóór de vergadering waarop de door het bestuur van de KNVB voor gestelde voetbalpool in behandeling komt, op zaterdag 26 januari, zal het overleg worden voortgezet Vier christelijke professoren hebben het verbond van christelijke voetbal verenigingen in Nederland geadviseerd een afwijzend standpunt in te nemen ten aanzien van het voorstel om een voetbalpool in KNVB-verband te orga niseren. Het principiële zaterdagvoetbal (niet te verwarren met de gehele categorie der zaterdagverenigingen) had de pro fessoren Schipper (Vrije Universiteit te Amsterdam), Brillenburg Wurth (Theo logische Hogeschool te Kampen), Sme- lik en Van Niftrik (beiden gemeente lijke Universiteit te Amsterdam) om het advies gevraagd, aangezien door het protestants-christelijke deel van on ze bevolking over deelname aan kans spelen zeer gevarieerd wordt gedacht. Het bestuur van het verbond vsm christelijke voetbalverenigingenen heeft zijn standpunt t.a.v. de mogelijke con sequenties, die voortvloeien uit dit ad vies, nog niet definitief bepaald. De aangesloten verenigingen zullen schrif telijk worden geraadpleegd, waarna na mens het verbond op de buitengewone algemene vergadering van de KNVB op zaterdag 26 januari a.s. een verkla ring zal worden afgelegd. Een dezer dagen heeft de president- curator van de katholieke universiteit te Nijmegen, mr. J. R. H. van Schaik, het feit herdacht, dat hij vijf en twintig jaar geleden tot curator werd benoemd. In een buitengewone vergadering van het college van curatoren heeft dr J. P. A. Hoefnagels namens curatoren de heer Van Schaik een gedenkbord aangeboden en hem dank gebracht voor de vele en gewichtige diensten, die hij aan de uni versiteit heeft bewezen. Zo boeiend en afwisselend het don derdagavondprogramma van de VARA- TV in het algemeen kan zijn, zo ver velend was het gisteravond. Men maak te de kardinale fout de reportage over de Statendam, die vrijwel iedereen met veel verwachting vervulde, doch met door kon gaan, te vervangen door re portages van bokswedstrijden. Het kan wellicht een aardige sport zijn, maar dan moet men ons vooral eens iets goeds over dat aardige vertellen. Dan moet er niet steeds gepraat worden over „dodelijk vermoeid", „bijna dit „bijna dat", terwijl wij alleen maar twee jongens in korte broekjes zien rond springen en naar elkaar zien slaan met zeer fors geschoeide handen. Beter was de verder niet aangedui de film over Saoedi-Arabië. Hè, hadden we ons nu eens al die tijd met dat ene gebied kunnen bezighouden. De film leerde ens wel dat er alleen maar iets over olie viel te vertellen, maar wi) we ten zó een stapeltje boeken aan te wi]- 67 Ze was zelfs zo op me gesteld dat ze ontslag nam bij de „Morning Post" toen Allison haar inlichtte over zijn leuke plannetje met betrekking tot mij en het breken van m'n nek. Ze begreep best dat haar ontslag Allisón er niet van zou weerhouden die ar tikelen tóch te publiceren en daarom besloot ze mij 'n handje te gaan helpen. Ze begreep óók dat ze een mooie kans maakte uitgelachen te worden als ze haar diensten was komen aanbieden en daarom was ze van plan eerst op eigen gelegenheid wal wapenfeiten te gaan verrichten. Ze herinnerde zich wat Jarrod haar verteld had over de verhoudinp tussen Andrews en Burke en in haar eentje stelde zij ongeveer dezelfde theorie op die Shane en ik ook gevormd hadden. Wij zaten dan nog met de moei lijkheid dat Patterson niet in dat schema past, maar Marjorie brak zich daar het hoo'3 niet over! Patterson kwam later wel! Ze besloot af en toe eens een kijkje te gaan nemen in het museum en als het kon wat rond te snuffelen op de kamer van Scott Andrews. Ze verdwaalde zogenaamd en kwam terecht in het sou terrain. Toen ze daar door die halfduistere gangen liep, deed ze de ontdekking van haar leven: ze vond de oorhanger van Cathy Gray. Ze stond daar nog mee in haar hand toen Sue Allen, de verloofde van Scott Andrews, haar ontmoette. Marjorie deed of zij een bezoekster van het museum was en per ongeluk in het souterrain was terecht gekomen. Sue Allen wees haar daarop de weg naar buiten. Tijdens dat gesprek liet Marjorie de oorhanger een keer vallen. Ze raapte hem snel op, maar Sue had het sieraad toch herkend. U weet wat er gebeurde: Sue was helemaal van streek en ze sprak erover met Scott Andrews. Die weigerde het te geloven; hij vond het èen beetje té fantastisch. Maar Sue bleef volhouden en na een paar dagen nam Scott An drews haar mee naar het politiebureau om mij het verhaal ook eens te vertellen. Hij deed het alleen om haar gerust te stellen, want zelf geloofde hij •?r geen steek van. Inmiddels had Marjorie zich hals over kop in het avontuur gestort. Ze wist nu dat ze op de goede weg was. Achteraf geeft ze grif toe dat ze beter met de oorhanger bij mij had kunnen komen, maar op dat moment kreeg ze het ongelofelijke idee dat ze me de hele oplossing op een presenteerblaadje zou kunnen komen aanbieden. Ze verdwaalde dus voor de tweede keer in het museum maar ditmaal had ze minder geluk. Hendricks vond haar terwijl ze bezig was z'n kamer overhoop te halen. Hij bracht haar naar Jarrod en die zag meteen z'n kans schoon. Hier was de vrouw die hij altijd had begeerd voor zjjn Marie Antoinette. De omstandigheden waaronder ze was gevonden deden sterk vermoeden dat nie mand van haar tocht naar het museum afwist. Bo vendien wist Jarrod dat Cathy tijdens haar leven naast Marjorie had gewoond. Opnieuw een verbin ding dus met de vorige gevallen en opmeuw daar mee een kans dat bij een ingrijpen van de politie ook deze verdwijning op de rekening van Andrews zou worden geschreven. Jarrod kon tevreden zijn; hij had zijn Marie Antoinette en de sensatie van deze vierde verdwijning zou hem bovendien stromen bezoekers bezorgen als hij maar zorgde dat er ook een beeld van Marjorie bij het rijtje Patterson, Bur ke, Cathy kwam te staan. Het mes sneed steeds aan twee kanten. Gelukkig voor Marjorie heeft hij haar eerst nog een paar dagen laten leven omdat hij wilde afwachten wat de reactie van de politie op die verdwijning zou zijn. Hij was er immers niet ten volle zeker van dat niemand van Marjorie's gang naar het museum afwist?'De kans was klein, maar Jarrod was nu eenmaal een voorzichtig mens. Toen ging Shane op 't oorlogspad. Zoals u weet had het hem altijd dwars gezeten dat hij in dat museum iets over het hoofd zag, zoals hij het noem de. Ik heb hem er om uitgelachen, maar ik moet nu toegeven dat hij gelijk had. Op die bewuste och tend is Shane in vermomming naar het museum ge gaan. Na urenlang zoeken kwam hij er ineens ach ter. Hij had namelijk altijd de grootste bewondering gehad voor de beelden van Cleopatra en Booth, de moordenaar van Lincoln. Hü vond ze zo sprekend lijken. Dat was hem niet uit z'n hoofd te praten, hoewel hij nóch Cleopatra nóch Booth ooit persoon lijk had ontmoet. Tijdens zijn laatste bezoek kwam hjj er plotseling achter dat daar de kortsluiting in zijn gedachtengang zat. De beelden van Booth en Cleopatra leken inderdaad sprekend, maar niet op Booth en Cleopatra! (Slot volgt) zen waar wel wat anders in staat Waarom b.v. niet eens gepeild naar de zeer grote Nederlandse invloed in net zuiden van dit enorme rjjk? Of is het vertonen van zo'n filmpje alleen maar politiek? De „Spiegel der kunsten was, als altijd een prima onderdeeL Men weet wat men wil, men durft wat. Dat is in zulke zaken heel veel. Als zo'n rubriek goed loopt, weet men ook uit heilige huisjes te treden. Zo was het een goede vondst Hella Haasse eens als Interview ster te laten optreden. Iemand met zo veel kwaliteiten en talenten, heeft meestal een natuurlijke eenvoud en aanleg voor het praten over een onder werp waarin zij geïnteresseerd is. Ver der werd er veel interessants verteld over en getoond van Femand Léger. Het cabaretprogramma aan het eind was beter dan anders. Maar men is er nog niet. Naar onze smaak dan. Doch daarover valt steeds te twisten Het verhaal echter over Karei en zijn dienstmeisje konden wij niet erg waar deren. Hieruit sprak een geest die men in de dertiger jaren bij een liberale om roep verwacht had. Nu vooral niet van een omroep die ook de ideeën van me neer Vos en meneer Hofstra meent te moeten nastreven. Of is de VARA een Janus met een heftige voorzijde en een verleidelijke achterkant? J. v. S. Voor de NCRV worden vanavond de Gurre-liederen van Arnold Schönberg uitgevoerd. Dit zijn liederen op middel eeuwse teksten die worden uitgevoerd o.m. door Richard Lewes, Ethel Sem- ser en Mell Tangeman. Verder het or kest en het koor van de nieuwe sym fonische associatie in Parijs, het geheel o.l.v. René Leibewitz. (298 m - 20.55 uur). Voor het Franse Nat. Progr. wordt uitgevoerd het lyrische drama „Wer- ther" van Jules Massenet Medewer kenden zijn de ensembles van de RTS en solisten o.l.v. Jules Gressier. (347 m. - 20 uur). Voor Paris Inter geeft de pianist M&l- euzynski een recital waarbij o.m. wordt uitgevoerd de sonate Apassionata van Beethoven. Verder werk van Brahms en Chopin. (1829 m - 21 upur). Voor het Derde Progi. speelt het BBC-symfonieorkest o.l.v. Nicolai Malko de London symfonie van Vaughan Wil liams en de Vierde symfonie van Schu mann. (464 m. - 19.45 uur).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7