„Om agressie en inmenging te vermijden Sovjet-Unie en China beloven steun aan het Midden-Oosten Ook Nehroe keurt het plan-Eisenhower af Geen reden voor hoera-stemming IEREN blazen een pasgebouwde Britse kazerne op Omvang financierings- fraude breidt zich uit als een olievlek Het begint op een miljoenen zaak te lijken Ontslag aan de Hembrug Probleem nummer een flH wHFB Verzachting van zondagsrijverbod? Geschenken voor prinses Margriet Twee kinderen uit het gebouw gered terwijl de lonten reeds brandden Prinses Beatrix al weer op Reeds vijf arrestaties verricht Wegens politieke gezindheid wmBÈÊk m Italiaans museumpersoneel staakt Het weer ZATERDAG 19 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26809 In overweging op het ministerie w mmm Na val met de shis Jongen omgekomen bij ongeluk met fiets „Koop" zonder waar Leningen Sociaal WINTERSPORTKLEDING Meer wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.39 uur 's avonds teL 21544. In een gezamenlijke verklaring heb ben de premiers Boelganin en Tsjoe En I,ai gisteravond meegedeeld dat de Sov jet-Unie en China zich zullen verzetten tegen het plan van Eisenhower voor het Midden-Oosten. Beide premiers be loven bovendien ..steun aan de volke ren van het Midden-Oosten om agres sie en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van deze volkeren te vermijden." In de verklaring wordt niet nader gepreciseerd, waaruit deze hulp zou bestaan. Zii is kennelijk bestemd voor de Arabische landen die het plan van de president van de Verenigde Sta ten niet wensen te aanvaarden. Tsjoe zei onder meer: „Het Chinese volk weet uit ervaring, dat een eeuwigdu rende vriendschap met de Sovjet-Unie ln zijn eigen belang en in dat van de gehele vooruitstrevende mensheid is. Mjjn recente bezoeken aan Hongarije en Polen hebben bevestigd, dat de een heid in het socialistische kamp, met de Sovjet-Unie aan het hoofd, gegrondvest op gelijkheid en op de beginselen van de proletarische solidariteit, de zeker ste waarborg is voor de vooruitgang en het geluk van de mensheid. Geen enkele macht ter wereld zal onze voor uitgang kunnen stuiten." De regeringen van de Sovjet-Unie en China zijn er volgens de verklaring van overtuigd dat de vestiging en ontwikkeling van betrekkingen tussen China en Japan en tussen de Sovjet-Unie en Japan voor alle drie de landen van belang is. Blij kens hun verklaring zijn Boelganin en Tsjoe van mening dat „alle besloten militaire groeperingen moeten worden vervangen door een stelsel van collec tieve vrede en veiligheid." Het Ver drag van Warschau, de NATO, de ZOAVO en het Verdrag van Bagdad zouden vervangen moeten worden door verdragen van „collectieve vrede", die Europa, Azië en het gebied van de Stille Oceaan beslaan. De Sovjet-Unie en Chi na ontkennen het bestaan van „diep gaande meningsverschillen of botsin gen van belangen" tussen de socialis- De benoeming van de heer Kolf schoten tot burgemeester van Den Haag heeft niet alleen het gemoed be wogen van dominee Lagerwey en de zijnen maar ook van een spreker voor Radio Vaticana, zoals wij donderdag hebben gemeld. De aard van beiderlei reactie bleek uiteenlopend, maar had als gemeenschappelijk uitgangspunt het feit dat de heer Kolfschoten ka tholiek is. De spreker voor Radio Vaticana toonde zich uitermate tevreden over de benoeming van een overtuigd ka tholiek tot burgemeester van de resi dentie en rekende dit tot een succes voor de Nederlandse katholieken, wier godsdienstige en maatschappe lijke levenskracht de laatste jaren aanzienlijk zou zijn gegroeid. Wij menen, dat dit vriendelijke, op timistische geluid van achter de ber gen (ultra montes), zoals men vroe ger zei, het gevaar in zich draagt om her en der misverstanden te wekken. Het is zonder meer waar, dat zulk een benoeming getuigt van de maatschap pelijke gelijkberechtiging van het ka tholieke volksdeel te meer omdat de benoeming hier in Nederland meer om politieke dan om godsdienstige re denen wordt omstreden. Van achter- gestelden zijn wij geworden tot vol waardige burgers, die, mits zij de no dige bekwaamheid bezitten en mits het politieke spel fair wordt gespeeld, in derdaad „tot elke landsbediening be noembaar zijn". Maar het is zaak, de dingen goed te blijven onderscheiden. Voor de godsdienstige belangen zelf is het van zeer onrechtstreekse betekenis of de katholieken hoge posten bezet ten; voor de persoonlijke geloofsbele ving van de zich katholiek noemen den is het zelfs van geen enkele bete kenis. De onomwonden betekenis hier van, welke misschien afwijkt van het gevoelen van veel geloofsgenoten, leidt tot de waarschuwing, de staat van het godsdienstig leven niet af te meten aan een enkel opmerkelijk te ken van maatschappelijke emancipa tie. Zulk een noodlottige verwarring van begrippen en werkelijkheden zou aanleiding geven tot een even nood lottige hoera-stemming, waarin wij, verblind door uiterlijke successen, het zicht verliezen op de meer belang rijke onzienlijke dingen. Er is ook in Nederland veel geloofs afval en geloofsverflauwing; vooral de zielzorg onder intellectuelen en arbei ders heeft met moeilijkheden te kam pen; men leest daar bij tijd en wijle zorgwekkende bijzonderheden over. E>e uit medeverantwoordelijkheid Seboren zorg hierover dient groter te zijn en te blijven dan de-vreugde over Welke burgemeestersbenoeming dan ook. tische landen. Zij verklaren dat de vriendschap en de eensgezindheid van de Sovjet-Unie en China de belangrijkste factor vormen „in de grote eenheid van socialistische staten." In de Russisch-Chinese verklaring wordt ook hulde gebracht aan „de gro te Aziatische mogendheid Indië, die een politiek van vrede en neutraliteit bljjfl voeren." Opgemerkt wordt dat ,,de so cialistische landen en andere landen die de vrede nastreven" samen sterker zijn dan „de agressieve blokken." Over het Midden-Oosten wordt ge zegd dat „de Amerikaanse imperialis ten de plaats van Engeland, Frankrijk en Israël willen innemen" en de onaf hankelijkheidsbeweging de kop in wil len drukken. Egypte moet volledig door Engeland, Frankrijk en Israël schadeloos worden gesteld. De Sovjet-Unie en China zijn tegen een internationaal beheer van het Suezkanaal. Over de vrije scheepvaart moest door de belanghebbende landen worden onderhandeld met volledige eer biediging van de Egyptische soevereini teit. Tsjoe heeft maandag in het Mauso leum op het Rode Plein twee kransen gelegd. Op de ene stond: „Aan de grote meester van de revolutie V. I. Lenin" en op de andere: „Aan de grote Marxist-Leninist J. V. Stalin." Premier Boelganin heeft volgens Tass gisteravond in het Kremlin een recep tie voor de Chinese delegatie gegeven. De Chinezen zijn daarna per vliegtuig naar hun land vertrokken. Ook de Indische premier, Nehroe, heeft zjjn afkeuring over het plan van Eisenhower uitgesproken. Gisteren heeft hij in Nieuw-Delhi gezegd, dat „be paalde grote mogendheden" kleinere mogendheden door het inboezemen van vrees tot aanvaarding van hun mili taire bescherming trachten te brengen door te verklaren dat het internationale communisme hen anders zal opslokken. Nehroe zei dit op een receptie ter ere van de Syrische president Sjoekri El Koewatli, die Indië een bezoek brengt teneinde besprekingen te voeren over vraagstukken inzake het Midden-Oos ten. Nehroe veroordeelde de theorie van de leegte, welke in het plan—Eisen hower voorkomt, maar noemde geen enkele grote mogendheid bij name. Hij zei voorts dat „deze grote mogend heden" er niet in geslaagd zjjn het sterk nationale sentiment van de Azia tische volkeren om hun vrijheid te be houden en economische vooruitgang te boeken, te begrijpen en te waarderen. President Koewatli van Syrië veroor deelde militaire verbonden in het bijzonder het Verdrag van Bagdad en verklaarde dat Syrië een onafhan kelijke politiek zal volgen zonder zich te voegen in een of ander blok van grote mogendheden. Hij sprak Westelij ke verklaringen tegen, volgens welke Syrië zich bij het Sovjet-blok heeft ge voegd. Syrië, aldus Koewatli, heeft wa pens van de Sovjet-Unie gekregen om het land en zijn vrijheid te verdedigen. Naar het A.N.P. verneemt, wordt ten departemente van Economische Zaken overwogen, of het, gezien de benzinepositie, mogelijk is het zon dagsrijverbod enigszins te verzach ten. Een beslissing hierover is nog niet genomen, doch zal waarschijn lijk in de loop van de volgende week kunnen worden verwacht. Het ligt voor de hand dat de ver zachting gezocht zal worden in het in voeren van een regeling, waarbij het verbod op bepaalde zondagen komt te vervallen ofwel een regeling, waarbij het verbod niet voor de hele zondag geldt. Intussen heeft de Ned. katholieke bond van hotel-, café-, restauranthou ders en sljjters Hocres de minister van economische zaken verzocht, zondag 3 maart (Carnavalszondag) ontheffing van het zondagsrijverbod te verlenen en het besluit daartoe op de kortst moge lijke termijn bekend te maken. gplÈi Prinses Margriet viert vandaag haar 14de verjaardag. Gisteren kwam reeds een delegatie van het Prinses Margriet-fonds geschenken aanbi-den. Op de bovenste foto ziet men H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Margriet de grammofoonplaats bekijken, die de prinses aangeboden kreeg. Op de onderste foto bewondert Prinses Margriet de enorme taart, die zij kreeg en die haar overhandigd werd door Cor Gramsma (links) en Anton Nellen, beiden zoons van omgekomen zeelieden. Ierse extremisten Iiebben gis teravond te Dungannon in Noord- Ierland een pasgebouwd kazerne gebouw van bet Engelse leger in de Iucbt laten vliegen. De aan vallers brachten twee in bet gebouw spelende kinderen in veiligheid, en waarschuwden een naderbij marcherend wacht-deta- cbement voor de ontploffing. De actie werd door zes Ieren met militaire stiptheid uitgevoerd. De extremisten waren voor een deel met stenguns gewapend. Zij brachten, kort voor zij hun explosieven plaatsten, een nachtwaker in veiligheid. De kazer ne, die kortgeleden gereedgekomen is, staat op nauwelijks 200 meter van het politiebureau in Dungannon. .De Ieren, Prinses Beatrix, die zoals wij gisteren in een groot deel van onze oplage kon den 'berichten, drie dagen geleden bij het skiën in Sankt Anton een val maak te, waardoor haar linkerenkel werd ontwricht en een pees werd gescheurd, heeft, nadat zij enkele dagen had rust gehouden, vrijdag het bed verlaten. Het lopen gaat echter nog moeilijk. Zij is van plan dinsdag naar ons land terug te keren. Vrijdagavond is de vijftienjarige Arie Kooi uit Kootwijkerbroek van zijn fiets gevallen en onder een uit de tegenover gestelde richting komende motor ge komen. De jongen is aan zijn verwon dingen overleden. die gelijk commando's hun gezichten zwart gemaakt hadden, liepen naar de vlakbij de kazerne staande woning van sergeant-majoor instructeur Mcphilemy en waarschuwden zijn vrouw dat zij in huis moest blijven. „Mijn kinderen zijn nog in de kazerne", zei de vrouw. Twee I.R.A.-mannen renden toen terug, ter wijl de lonten reeds brandden, haalden de zesjarige Barbara en haar achtjarig zusje Sylvia uit het gebouw en brach ten de kinderen bij hun moeder. Bijna tegelijkertijd naderde een de tachement reservisten van de Royal Irish Fuseliers". De soldaten, overigens niet groot in aantal, zouden de wacht betrekken bij de kazerne. „Ren voor je leven.dekken.de boel vliegt in de lucht", riepen de Ieren, en heel het wacht-detachement zocht ijlings dek king.... Twee seconden later klonken, kort na elkaar, twee explosies. Van het gebouw, dat voor 400.000 gulden op de begroting heeft gestaan, was een ruïne over. De Ieren ontsnapten over de grens, die ongeveer 18 kilometer van Dungannon af loopt. In Dublin zijn kortgeleden enkele per sonen gearresteerd van wie men denkt dat zij in de leiding van de „I.R.A." zaten. Men vond in hun bezittingen een lijst van objecten die door de I.R.A. zouden worden aangevallen. De nieuwe kazerne in Dungannon was er één van. (UP) De bewijzen van frauduleuze handelingen bij het financieringsinstitnut „Hofgeest" te Velsen, die deze week aan het licht zijn gekomen, stapelen zich op. Er zijn honderdduizenden guldens mee gemoeid en men zal er zelfs niet vreemd meer van opkijken, dat, als de zaak administratief „rond" is gemaakt, het een miljoenenzaak zal blijken te zijn. Tientallen kleine bedrijven in Noord- en Zuid-Holland maakten van de diensten van dit kan toor gebruik. Diverse garagehouders zijn er bij betrokken. In verband hiermede zijn vrijdag weer een garagehouder en zijn boekhouder uit Zaan dam gearresteerd en in Velsen ingesloten. Daarmee is het aantal arresta ties tot vijf gestegen. Onder hen bevindt zich ook een employé van het kantoor, die, toen hem geruime tijd geleden ontslag werd aangezegd, zon der meer morele chantage gepleegd zou hebben en daaruit ook nog finan ciële voordelen moet hebben getrokken. Bij een eerste gesprek, dat de re cherche heeft gehad met de directeur van het kantoor, die sedert enige weken in een zenuw-inrichting wordt verpleegd, is gebleken, dat deze man lichamelijk en geestelijk uitgeput is. Hij zal eerst wat op krachten moeten komen, voordat meer bijzonderheden bekend zullen worden. Hij bleek zelfs niet bij benadering te kunnen zeggen, tot welk bedrag zijn financiële ma nipulaties zijn opgelopen. Intussen is al wel komen vast te staan, dat zijn vrouw er financieel niet veel beter van is geworden. De man schijnt in hoofdzaak wel de bedoeling gehad te hebben zijn cliënten zoveel mogelijk behulpzaam te zijn, al heeft hij enige tijd geleden ook een periode gehad, dat hij goede sier maakte van andermans geld in Amsterdam. Daarbij is het opmerkelijk, dat de assurantie portefeuille, die per 1 januari 1957 in andere handen is overgegaan, prima in orde is. Dat deze affaire enige jaren heeft kunnen duren, voordat men er de lucht van heeft gekregen, is te verklaren uit het feit, dat het financieringskantoor van de betrokken auto-kopers ook de hieraan verbonden administratie en fi nanciële afwikkeling verzorgde. „Daar heb je maar kopzorg van en je bent er toch niet in thuis", was meestal het ar gument, waarop de betrokkenen zich graag lieten verleiden alle zaken maar over het kantoor te laten lopen. Kwam er een wissel, dan werd het couvert vaak niet eens geopend, doch zonder meer naar het kantoor „Hofgeest" door gezonden ter verdere afwikkeling. Voor het kantoor werd het echter steeds moeilijker om op tijd over de benodigde contanten te beschikken. Was er geld nodig voor een aantal betalin gen, dan gebruikte men daarvoor een krediet, dat bij een bank verkregen werd voor de aankoop van de een of andere wagen, waarvoor het geld pas zes weken later nodig was. Tegen die tijd was er dan wel weer ergens anders geld vandaan gekomen. Er zün talrijke bewijzen gevonden, dat geld werd verkregen voor de aan koop van auto's, die in het geheel niet gekocht zün. Zo was er een bedrijf in Egmond, dat voor de aankoop van een vrachtwagen plus een gefingeerde aan hangwagen een krediet zou krijgen van f 43.000. De wagen is echter ten slotte toch niet gekocht, maar het bedrag is wel door de bank gefinancierd. Men heeft ook al achterhaald, dat het be drag van dubbele verzekeringen zeker een ton bedraagt. Een andere keer werd bij de aan koop van een nieuwe wagen een oude wagen ingeleverd. Maar om „op papier' een hogere inleverwaarde te krijgen van enige duizenden guldens, werd het jaartal b.v. veranderd van 1947 in 1954. En wie weet wat de rijks-accountants- Ter gelegenheid van de terugkeer van de Russische Olympische Spelers uit Melbourne was in het Kremlin een nieuwjaarspartij georganiseerd waar ook de hoge Russische leiders en hun Chi nese gasten aanwezig waren. Op de fo to ziet men (v.l.n.r.) de plaatsvervan gende eerste minister van Rusland A. I. Mikojan, de ceremoniemeester en lste partijsecretaris Nikita Khroesjtsjev, de Russische eerste minister Nikolai Boel ganin, de Chinese eerste minister Tsjoe En Lai en de plaatsvervangend eerste minister van China Ho Loeng op het podium terwijl zij lachen om een van de „grapjes" van partijsecretaris Khroesjtsjev. dienst, die de volgende week de admi nistratie gaat controleren, allemaal nog tegenkomt. Ook is er links en rechts geld ge leend, vaak zeer grote bedragen. De vorige maand ging de directeur naar een boer in de Wieringermeer om voor een paar dagen een bedrag van f 55.000 te lenen. Na enig heen en weer ge praat kon het. Maar het geld is nog altijd niet terugbetaald. Een kruidenier in Beverwijk leende de man f 10.000, maar ook daarvan is niets meer gezien. Van een „vriend" in Haarlem kreeg de directeur een bedrag van f 100.000 te leen. Hij vroeg er .slechts" een rente voor van 1% per week. Dat wil zeg gen, dat iedere week duizend gulden rente betaald moest worden, zonder dat van de hoofdsom één cent afging. Ten aanzien van dergelijke bedragen bevat de administratie van het kantoor nog meer mysteries. Er is nog niet zo lang geleden bij elkaar een paar ton ont vangen, maar in de boeken is aan uit gaande posten tot nu toe nog slechts f 30.000 terug gevonden. Waar de rest gebleven is, nu nog een raadsel. Het is niet uitgesloten, dat zich in de komende dagen nog tal van gedupeer den bij de politie zullen melden. Voor zover op dit moment valt na te gaan, zijn bij de fraude geen garagehouders in Velsen betrokken. Wel zijn er enige gedupeerde auto-kopers. Maar als men weet, dat er enige garagehouders voor meer dan een ton bij deze zaak zijn be trokken en dat is men al gauw. want een vrachtwagen komt alras op een f 30.000 of meer dan begint het al aardig op een miljoenenzaak te lijken. De politie heeft van de eerste drie gearresteerden twee mensen weer op vrije voeten gesteld, nadat tegen hen procesverbaal was opgemaakt. De em ployé van het kantoor die zich nog in arrest bevindt, blijkt een 40-jarige ver tegenwoordiger te zijn, afkomstig uit de kop van Noord-Holland. Hij wordt ervan verdacht een belangrijk aandeel gehad te hebben in het bewerken van garagehouders om nota's te vervalsen. Aan zeven personen van het perso neel der Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug werd heden ontslag verleend wegens hun politieke gezindheid. Voor deze ontslagen heeft de Minis ter van Sociale Zaken ontheffing ver leend van het bepaalde in artikel 6, eerste lid, van het Bijzonder Besluit Arbeidsverhoudingen, waarin is bepaald, dat voor de verlening van ontslag de goedkeuring is vereist van de Direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. WmimL Een volstrekt ongehoorde gebeurtenis in de geschiedenis van de Italiaanse musea is bewaarheid geworden: alle museumpersoneel, suppoosten en conservators zijn in staking gegaan om aan hun eisen voor hogere pensioenen kracht bij te zetten. Ook het personeel werkzaam bij de archeologische vindplaatsen, en de kunstgalerijen heeft zich bij de staking aangesloten. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, die de wens had te kennen gegeven een museum te bezichtigenkon pas na veel moeite toegang worden verschaft. (UP) (Van een bijzondere medewerker) Het kaderblad van de K.A.B. „Ruim Zicht" brengt in zijn laatste num mer met extra zware kop een ar tikel getiteld: Prijsstabilisatie, pro bleem nummer een. Dit artikel is daar om zo belangrijk, omdat er in de ar beiderswereld duidelijk een zeker on rustig afwachten merkbaar is. Op de kadergespreksavonden en uit vele brie ven komt telkens de waag naar voren: wat hangt ons, en de overige econo misch minder draagkrachtigen in de loop van 1957 boven het hoofd? De da ling van het werkelijk inkomen tenge volge van het invoeren van de algeme ne ouderdomsverzekering met onge veer 1 pet, is over het algemeen rus tig en met werkelijkheidzin aanvaard. Tegenover deze premiebetaling staat immers het tastbaar goed van het recht op ouderdomspensioen. Maar het gonst momenteel van de geruchten en meer: op verschillende gebieden wor den prijsstijgingen geconstateerd. Elke prijsstijging hoe gering ook betekent een daling van het koopkrachtig inko men. Zonder er nu omheen te draaien die nen we te constateren dat een van de doelstellingen van het bestedingsbe perkingsrapport inderdaad is tijde lijke maatregelen aan te wijzen ten gevolge waarvan ook in de" consumptieve sector minder zal worden gebruikt dan in 1956. Iemand met een hoog inkomen van b.v. rond de 20.000 gulden en daar boven ondervindt beslist geen hinder wanneer de suiker een paar cent per pond duurder gaat kosten, de melk in prijs wordt verhoogd, enz. Maar zo lang dat inkomen blijft schommelen tussen 3.000 en 5.000 gulden, om over de lagere maar niet te spreken, zal el ke huisvrouw de gevolgen van een prijs stijging direct merken, en wanneer te genover deze prijsstijging geen inko menstijging plaats vindt zal de consu ment het als een offer ervaren. Nu zit ons land in moeilijkheden. Niet zó dat we op het randje van faillisement leven maar toch wel in die mate dat als geen maatregelen worden genomen we ernstig moeten vrezen voor omvangrijke werkloosheid en daarmee dus voor een zeer grote daling van onze nationale welvaart. Het is dus meer dan verstandig, het is eis van dringende noodzaak, dat veilig heidsmaatregelen worden genomen. We gaan nu niet meer in op de oor zaken van de moeilijkheden, maar be perken ons tot de maatregelen waar voor we staan. Welnu die maatregelen komen, voor wat de werknemers aan gaat, kort gezegd op twee punten neer 1) aanvaarden van enkele onvermijde lijke prijsstijgingen en 2) daartegenover geen loonsverhoging omdat dit onmid dellijk weer zou doorwerken in verdere prijsstijging. Nu gaat het om dat eerste. In het S.E.R.-advies over de bestedingsbeper king worden een zevental prijsverho gende maatregelen genoemd waaraan in de zeer nabije toekomst niet zal zijn te ontkomen en waarvan er enkele reeds zijn doorgevoerd (suiker, benzine, gedistilleerd). Op het gebied van de landbouw zullen we vervolgens reke ning hebben te houden met een verde re afschaffing van de consumentensub sidies (gevolg: prijsstijging van de melk) maar niet onwaarschijnlijk ook met het inhalen van de achterstand die de landarbeiders hebben in de loonvor ming. Geen denkend arbeider misgunt zijn collega-arbeider betere arbeids voorwaarden. De gevolgen evenwel zul len we samen moeten dragen. Vervol gens is er een aantal openbare nuts bedrijven dat op het ogenblik met ver lies werkt. Willen we de openbare mid delen met de gevolgen daarvan niet be lasten dan betekent dit onhoudbaar: prijsstijging. Vervolgens is er de inter nationale invloed op het binnenlands prijspeil. Hier hebben we met een punt te maken waar de Nederlandse onder nemers en de Nederlandse Overheid slechts een zeer verwijderde invloed kunnen oefenen. Wanneer met deze punten geen re kening wordt gehouden en de looneisen gelijke tred blijven houden met de ten gevolge van deze punten zich presen terende loonstijgingen, dan zitten we in de kortste keren in een lonen- en prij- zen-chaos met de meest fatale gevol gen. Nu doet zich nog een ander verschijn sel voor. Verklaarbaar, maar daarom nog niet aanvaardbaar. N.l. het ver schijnsel van de niet of nauwelijks ge motiveerde prijsstijging van een aan tal artikelen. Het is verklaarbaar dat een ondernemer streeft minstens naar behoud van het bestaande winstniveau, maar waar dit maar enigszins kan naar vergroting hiervan. Wanneer men nu van de arbeiders verlangt dat zij niet met looneisen zullen komen wan neer zich enkele minder omvangrijke prijsstijgingen zullen presenteren, wan neer met andere woorden van de werk nemers een offer gaat worden ge vraagd, dan dient tegelijkertüd en met hetzelfde recht van de ondernemers minstens een gelijke offerbereidheid te worden gevorderd. Daarom zegt het S.E.R.-advies nadrukkelijk op pagina 20: „dat het prijsstabilisatiebeleid van de overheid in 1957 op analoge wijze als in 1956 wordt voortgezet en dat van de ondernemersorganisatie de stellige toezegging wordt verkregen, dat van die zijde tenvoüe zal worden meege werkt aan het doen slagen van dit be leid." (Vervolg op pagina 7) Advertentie BARTEL10R1SSTRHAARLEM TEL 13439 EERD B01STR. 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond) (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvanke- lük weinig wind, later tot matig of vrü krachtig toenemende zuidweste- lijke wind. Vannacht in het binnen land temperaturen om het vriespunt, morgenmiddag temperaturen enkele graden boven het vriespunt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1