Drie weken gevangenisstraf voor ruziemakende Beverwijkers Gezonde Ba bies Z WITS AL Sint Genesius met „Jij weet... jij weet... wat ik niet weet" in de Haarlemse Stadsschouwburg Wijziging van streekplan IJinond-Noord TRAPEZE, interessante film over het circus Haarlemse werkplaats tot herstel van antiek textiel V Concert N. Ph. Orkest Uit STAD 1 en Honderd huzaren dakloos Twee inbrekers gepakt Omleggingsplangaat misschien van de baan Goed werkstuk van Carol Reed in Rembrandt en Luxor Eerste nieuw tapijt vervaardigd Moordend lood Blackboard Jungle Prolongaties Dr. Vlimmen Rock, Rock, Rock HAARLEMSE POLITIERECHTER Solist: Bernard Michelin, cello AUTO-RADIO J. Maertens Geslaagde voorstelling van een niet al te sterk blijspel SLEUTEL WEG? GARAGE DEN HOUT Roxy Lido Minerva Frans Hals NAAIMACHINES Films Apotheken en dokters diensten ZATERDAG 19 JANUARI 1957 FAGÏNA 2 Obstinaat Een geselecteerde collectie RELIGIEUZE BEELDEN BALENDONG HAARLEM Contactbijeenkomst gidsenleidsters Inbouw- en Service Station Burgerlijke Stand Haarlem De r.-k. gemengde toneelvereniging „Sint Genesius" heeft gisteravond voor haar donateurs in de Haarlemse Stadsschouwburg een vlotte opvoering gegeven van het blijspel „Jij weetjij weetwat ik niet weet" van A. van Zuylen. Het stuk is een heel groot niemendalletje met hier en daar een snufje humor, ergens een klein beetje intrige en voor de rest een lange praterij, welke niet oninteressant is, maar te weinig ge legenheid laat tot actief en boeiend toneelspelen. Onder regie van Jan Kraakman heeft de troupe van Sint Genesius zich .uitstekend van haar taak gekweten en van dit spel een vaardige voorstelling gegeven. De rol- kennis was over de hele linie uitstekend en daaraan is het ongetwijfeld te danken, dat het stuk van Van Zuylen zo vlot van het toneel liep. Onderwijszaken „DE SLEUTELSPECIALIST" Barak uitgebrand Blussing bemoeilijkt door gebrek aan water Bedriegelijke bankbreuk van 47.000 Onderlinge competitie bij V.K.D. „Het Witte Paard" Om verschillende redenen is de propaganda voor de film Trapeze bij zonder actief geweest. Eén daarvan was het feit dat de wijdvermaarde Gina er in zou optreden. Het geschrijf over haar garde-robe en haar twist met die andere wijdvermaarde, Sophie genaamd, hield plotseling op, toen de film klaar was. Het hoefde niet meer. Maar een tweede motief was de naam van de regisseur, Carol Reed, wiens werkzaamheden altijd wel aandacht verdienen. HAUTE COIFFURE Permanent Invisible RENAULT 4 en RENAULT DAUPHINE BLOEMBOLLENV ARIA FILMJOURNAAL Verzet tegen de „sterke arm" wordt nog altijd zwaarder gestraft dan strub belingen met een gewoon burger. Dat moesten vrijdag vier weerspannige lie den, uit IJmuiden, Velsen en Beverwijk voor de Haarlemse politierechter on dervinden. Vooral de twee Beverwijkers hadden zich ernstig misdragen door po litiemensen de huid vol te schelden, te gen de voordeur van het politiebureau aan de Breestraat te schoppen en om standig weerstand te bieden, toen zö naar de cel werden overgebracht. De politierechter, mr. J. P. Petersen, die in twee andere soortgelijke gevallen een geldboete oplegde, veroordeelde de Beverwijkers conform de eis tot drie weken gevangenisstraf. Het waren twee broers, een 22-jarige opperman en een 34-jarige loswerkman. De oudste was al twaalf maal veroor deeld en bevond zich in voorarrest we gens een serie inbraken bij Arnhem. Het gebeurde op de 21e juli van het vorig jaar dat in de Breestraat een grote oploop ontstond. Een paar meis jes kwamen op het politiebureau klagen dat „die jongens" hen weer lastig vie len. Nu was dat niet zo opzienbarend in een drukke straat, 's avonds om kwart over negen en bij mooi weer. De jeugdige opperman was meegelopen naar het bureau om zijn zaken zo nodig te verdedigen en valse aantijgingen te weerleggen. Zijn oudere broer, ook niet mis, hoorde dat een zijner familieleden onmin had met de politie en hij aar zelde niet om persoonlijk in te grijpen. „Wat was er met u gebeurd," vroeg de politierechter de opperman zakelijk. ,,Ik ben geslagen door de politie, maar ik geef toe zelf ook wat gedaan te heb ben." Het bleek dan uit het verbaal dat de jongste een meisje op het bureau had beledigd, dat hij later met zijn broer samen de politiemannen vele kwade op merkingen naar het hoofd had geslin gerd en dat zij tenslotte onder hevig verzet waren opgesloten. De oudste verdachte, die door de of ficier van justitie beschouwd werd als een gevaarlijk misdadiger, zei zich de juiste toedracht van het gebeuren niet meer precies te kunnen herinneren. Zijn broer bekende alles. Hij werd pas een keer eerder veroordeeld, namelijk we gens lokaalvredebreuk. De 23-jarige schildersknecht uit IJmuiden, die op 30 oktober een ver keersregelaar van de marechaussee be ledigde was niet dronken, noch opge schoten of een onverschillige vrijgezel. Integendeel, hij had een gezin met een paar kinderen en was op de bewuste dag volkomen bij zijn positieven. Toch wond hij zich buitensporig op over een geval, waaraan hij alleen schuld droeg. In de Kanaalstraat bij de Oranjestraat te Velsen gaf hij, rijdende op een bromfiets, geen voorrang aan een an der voertuig, dat er recht op had. Een wachtmeester van de marechaussee constateerde de overtreding en liet de schildersknecht afstappen. Dit zinde de aangehoudene kennelijk niet. Hij moet wel slaapdronken zijn geweest of zware hoofdpijn hebben gehad, want hij zei het volgende: .Ik heb niets met jou te ma- Advertentie bij LEIDSEV AART 142 - TEL. 17S61 Het vrijdagavond gegeven concert door het Noordhollands Philhar- monisch orkest, onder leiding van Mt-rinus Adam, bracht een verrassing in de vorm van het optreden van de Franse cellist Bernard Michelin. Of schoon het cello-concert van Schumann niet bepaald een sterk opus is, heeft Michelin er meer dan een aanvaard bare aangelegenheid van gemaakt. Het spc van deze cellist munt uit door na tuurlijkheid, ongewongen en toch prach tige toonvorming, maar bovenal door een alles beheersende muzikaliteit. Ner gens heeft men een geforceerdheid kun nen ontdekken, hetgeen overigens in dit weinig boeiende stuk zeer verklaarbaar zou zijn. Het zingende element in zijn toonvorming deed ons geboeid naar Mi chelin luisteren. Hij is onmiskenbaar 'n groot cellist, die terecht één der eer ste plaatsen onder zijn kunstbroeders mag innemen. Marinus Adam opende het program ma met de fraai gespeelde suite „Pel- léas et Mélisande" van Gabriël Fauré. Bijzonder goed verzorgd was het Ada gio voor strijkorkest van de helaas te vroeg gestorven componist Guillaume Lekeu. Dit prachtige werk bezit een muzikale intensiteit, die men nauwelijks in deze beperking van ensemble, en beknoptheid van instrumentatie mogelijk zou achten. Het spontane applaus gold zeker ook als een posthume hulde aan de reeds op 24-jarige leeftijd overleden componist. Een succesvolle herhaling van het „concert pour petit orchestre" van Roussel besloot dit interessante con cert. J. L. Morgenochtend is er een contactbijeen komst van gidsenleidsters uit het district Haarlem. De leidsters worden in uniform 's morgens om negen uur verwacht in de kapel van de zusters aan de Koningstraat. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 Geboren: H. J. DijkmanWegbrands, z.; M. de GierKorthals, z.; W. J. de Jong Vork, z.; P. M. Uitendaalde Groot, z.; T. E. HanaWelssenborn, z.; T. BonnDol- stra, z.; H. M. Lemmersvan der Lans, d.; A C. C. M. van EsBierings, d.; J. L. van der Wijkvan Dijk, d.: E. A. M Meulenbroek—Kaagman, d.; Jkvr. C. C. Wery Feith, d.; S. BakkerBlaauw, d.; I. K. van Rest—Speer. d. Overleden: C. J. van der Steenvan Ber- kel. 74 j.. Sparenbergstraat; J. van Uden Geisbers, 80 j.. Schoterweg, E. Maier, 65 jaar. Oranjestraat. ken, vent, hou jij je maar bij je sol daten, of wil je er soms een strepie bij zien te krijgen". De IJmuidenaar pro beerde daarna te ontsnappen door met zijn bromfiets tegen de marechaussee vertegenwoordiger te stoten. De officier van justitie vond het ge val ernstig genoeg om een maand ge vangenisstraf te requireren, maar de politierechter hield het bij een geldboete van 60 (subs. 18 dagen) en een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. 75 boete kreeg tenslotte een boek houder uit Velsen opgelegd, die na door een rood verkeerslicht te zijn gereden, geen gehoor had gegeven aan het be vel van een politieman om te stoppen. Het was op de Middensluisweg dat de boekhouder, die om negen uur op zijn kantoor moest zijn, het gokje waagde en in sneltreinvaart doorfietste toen de agent hem tot stoppen maande. Een tweede agent die de vluchteling achter na ging had spoedig succes. De eis van de officier luidde: 75 boete. Morgenavond 8 uur is er in 't Stoofke een dansavond voor katholieke jonge ren. De muzikale begeleiding wordt ver zorgd door „The Harlem Players". De afdeling Haarlem van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel zal op vrijdag 8 fabruari haar tienjarig bestaan vieren met een bijeenkomst in gebouw St. Bavo. Medewerking hier aan verlenen de Pompadours met een programma, dat vreugde en ontspan ning beoogt te brengen. Voor de afd. Haarlem van het Ge nootschap Nederland-Engeland zal mej. Winifred Ferrier woensdagavond 29 ja nuari in de kleine Brinkman aan het Houtplein spreken over haar familielid Kathleen Ferrier. Advertentie POEDER-ZALF ZEEP OLIE LOTION! Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten „Jij w"eetjij weetwat ik niet weet" is het verhaal van een jong suc cesvol advocaat, die na een gezellige jool-avond zijn geheugen is kwijt ge raakt. Hij weet zich van gebeurtenissen, die de afgelopen twee jaar hebben plaats gevonden, niet te herinneren. Hij is ver loofd met een rijk meisje, maar dat weet hij niet meer. Hij is deelgenoot in een flinke zaak, maar ook dat is hem ont schoten. Daags na het feestje doen zich dan allerlei vreemde verwikkelingen voor, die tenslotte resulteren in een ver breking van zijn verloving en eer her nieuwde kennismaking inet een vroeger meisje, dat hem eeuwige trouw belooft. Aan Jan Sassen had Jan Kraakman de rol van de advocaat Michel Lebon toe vertrouwd. Wij vonden zijn keuze niet helemaal geslaagd. Jan Sassen, die zich met groot gemak over het toneel be woog, miste naar onze smaak nu net de flair van de man, die zijn hart aan de liefde verslingerd heeft. Hij was niet al tijd boeiend. Niet altijd, in het laatste bedrijf echter kreeg zijn spel meer glans en werd zijn optreden veel losser en daardoor frisser. Een pluim verdient hij ongetwijfeld voor zijn „tekstvastheid" Beter uit de verf kwam de vertolking van Charles Ondit door Chris Herbers Een drukke beweeglijke jongen die ver knocht is aan zijn vriend Michel. Her bers interpreteerde die rol goed en vaak met zwier. Zijn optreden had hier en daar wat genuanceerder mogen zijn. Elly Koning speelde de huishoudster juffrouw Normand. Zij deed dat leuk en onver stoorbaar. Zij slofte over het toneel, zo als het een goede gepantoffelde huis houdster betaamt. Haar manier van spre ken was typerend, al was die soms te dik aangezet om geestig te zijn. Voor treffelijk spel liet Theo Krouwels als mijnheer Dupont zien. Hij zette een kan toorklerk op de planken, die reminis centies opriep aan pennelikkers van om streeks de eeuwwisseling. Die werkten hard, waren soliede en bescheiden en wisten meer van hun patroons dan ver ondersteld werd. Hun serviliteit was voornaam. In al deze eigenschappen heeft Theo Krouwels mijnheer Dupont laten uitblinken. Martha van Nassau was een leuke en vlotte steno-tvpiste en Ria Mekenkamp een uilerige kantoornuf met B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 31.830 beschikbaar te stel len ten behoeve van het aanschaffen van meubilair, het wijzigen van de in gang en het verbeteren van de licht installatie van de katholieke lagere school aan de Westergracht. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 606 beschikbaar te stellen voor de eerste aanschaf van leermidde len, zijnde een magnetisch verkeers bord, voor het verkeersonderwijs aan de katholieke lagere scholen aan de Ti- morstraat en de Overtonstraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 180,50 beschikbaar te stel len voor de aanschaf van magnetische verkeersborden voor de bijzondere scho len voor buitengéwoon lager onderwijs aan de Dinkelstraat en de Nicolaas van der Laanstraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 3,700,25 beschikbaar te stel len voor de aanschaf van magnetische verkeersborden van een groot aantal bij zondere lagere scholen, VGLO- en ULO- scholen. B. en W. van Haarlem vragen de raad 3.520 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van magnetische verkeers borden voor een aantal gemeentelijke lagere. VGLO- en ULO-scholen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het kerk- en schoolbestuur van de parochie Sint Joannes de Doo- per medewerking te verlenen tot de bouw van een gymnastieklokaal en een handenarbeidlokaal, te bouwen bij de te stichten katholieke lagere school bin nen het parochiegebied. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 40' ter beschikking te stel len van de Vereniging „Groen van Prinsterer" voor het aanschaffen van leermiddelen wegens het toegenomen aantal leerlingen van de lagere school aan de Muiderslotweg. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 10.000 beschikbaar te stel len voor de aanschaf van leer- en hulp middelen ten behoeve van de school voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden. overjarige sex-appeal. Corry Boonman- Smits die de rol van Armande Leclerc, de verloofde van Michel Lebon, vertolk te, wist wat een ontrouw hart toekwam. Vinnig en kribbig onderstreepte zij haar houding ten opzichte van Michel en diens compagnon Fontaine, die goed gespeeld werd door Harry van Stigt. Piet Kooi man tenslotte sloeg als de telepaath Si- monarski geen gek figuur. Zijn optreden was aanstellerig, gelijk men van dat soort lieden gewend is. Al met al mogen de donateurs van Sint Genesius terug zien op een zeer geslaagde uitvoering van een niet al te sterk blijspel. Hns Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 In de legerplaats „De Boskamp" te Amersfoort is gistermorgen een houten manschappenbarak door brand verloren gegaan. Honderd man van de huzaren van Sytzama werden dakloos en ver loren voor een deel hun persoonlijke bezittingen. Zij zijn elders onderge bracht. De brand, die om negen uur uitbrak, vermoedelijk door oververhitting van een schoorsteen, kon in het begin maar matig worden bestreden, omdat de Amersfoortse brandweer niet over vol doende water beschikte. Later kon ze meer bereiken toen ook van de Laan 1914 uit over een afstand van honderden meters water kon worden aangevoerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Om tien uur was de zaak uiterst kri tiek. Met grote moeite en in een ondraaglijke hitte konden brandweer lieden en manschappen van de leger plaats voorkomen, dat het vuur zich uitbreidde tot andere barakken. Met snelblussers en later ook met water konden de belendende gebouwen worden natgehouden. Om kwart over tien was het gevaar geweken. Wel woedde het vuur toen nog langs de grond voort. De garnizoenscommandant, overste L. A. Paling en burgemeester H. Molendijk sloegen de bestrijding van de brand gade. Twee inbrekers, die een serie inbra ken op hun geweten hebben in de Haag se vogelwijk, in het Gooi, Amsterdam en Amstelveen, en naar wie door de politie in het gehele land werd uitge keken, zijn donderdag in een pension aan de Marnixstraat gearresteerd. Zij zijn beiden zonder beroep eri zonder vas te verblijfplaats, maar goede bekenden van de Haagse politie. Verschillende inbraken hebben zij be kend: o.m. hebben zij in de Mr. Rens- dorplaan in Amstelveen een diefstal gepleegd, waarbij zij ruim tweeduizend gulden buit maakten. Terwijl de een aan de voordeur aanbelde, sloop de ander aan de achterdeur het huis bin nen om daar een geldkistje mede te nemen en snel te verdwijnen. Men on derzoekt nu waar zij nog meer hebben ingebroken. Een fietsendiefstal in Amsterdam, zo hebben zij bekend, hebben zij ook op hun geweten. De recherche vermoedt dat zij nog wel van enge andere n- braken meer weten. Dé politie van Den Haag heeft een 48-jarige smid wegens bedriegelijke bankbreuk ten bedrage van ƒ47.00 aan gehouden. Toen de man in maart 1956 failliet was gegaan, heeft hij goederen zoals kachels voor een appel en ei van de hand gedaan en zo de crediteuren benadeeld. Voorts kocht hij op naam van zijn schoonzoon een auto, een radio, en een televisietoestel enz. Van de volgende week woensdag al zal op de provinciale griffie in Haar lem en op de gemeentehuizen van Vel sen, Beverwijk en Heemskerk ter in zage worden gelegd een ontwerp tot partiële wijziging van het streekplan IJmond-Noord. Naar wij vernemen be helst de beoogde wijziging een uitspraak over een kwestie, die tot nu toe in het streekplan in het midden was gelaten en die aangeduid werd met „omleg gingsplan" of geen omleggingsplan. De provinciale planologische dienst was hier in eerste instantie niet uitgekomen en had, omdat dit wellicht pas in een verdere toekomst zou spelen, de mo gelijkheid voor beide oplossingen open willen laten. De voorgestelde wijziging komt hierop neer, dat het zogenaamde „omleggingsplan", o.a. door de ge meente Velsen en de papierfabriek Van Gelder Zonen van meet af fel bestreden, uit het streekplan wordt gelicht en dat men in grote trekken terugkeert tot het zogenaamde plan A, het eerste plan, aangevuld met een aantal verbeterin gen, die zowel Velsen als Beverwijk ten goede zullen komen. De gevolgen zullen echter wel merkbaar zijn in een groter aantal kunstwerken, dat nu voor het verkeersnet nodig zal zijn. Hoewel wij nog nader op de voor gestelde wijziging zullen terugkomen, 1-an nu reeds worden gemeld, dat bij een aanvaarden van dit voorstel de grote hap, die volgens het „omleg gingsplan" uit de Grote Hout- of Koningsweg en omgeving genomen zou worden en die een belangrijk offer zou vragen van terreinen van de papier fabriek Van Gelder Zonen te Velsen, hiermee ongedaan gemaakt wordt. Ook de insnoering van het woongebied van Velsen-noord door spoorwegen, wordt hiermede van de baan geschoven. Het is met deze zaak steeds een moeilijke materie geweest. Er is een plan A gemaakt, dat voorzag in een spoorbaan met laag-oplossing. Er is een plan B gekomen met een hoog-op- lossing, wat echter veel duurder zou komen. Men heeft toen de zaak aan een aantal financieel en bouwtechni- Deze week werden de volgende par tijen bij V.K.D. gespeeld: MulMasteling 20; MeyerFaay 02; v. RoodenKramer 20; Beelen— v. Wort 0—2; v. d. VorstDuijn 11. De uitslagen voor de onderlinge com petitie van de R.-K. Schaakvereniging Het Witte Paard" luiden: Huyboomv. Emmerik 01; ReeuwijkHopman (4 y2: Holtkamp-v. d. Velde K>Bleeke- molenv. d. Spek 01, BaasBanken 10; Hoek—Joosten 1—0; RasingHa verkort y3v. d. BergKomen 10. sche deskundigen voorgelegd om te ver nemen welke van de twee oplossingen de voorkeur zou verdienen voor de toe komst. Maar in plaats van dat toen een keuze werd gemaakt, kwam men met plan C op de proppen, het zogenaamde omleggingsplan. 'twee helden van de trapeze in de film „Trapeze" van Carol Reed. Ook in Trapeze toont Reed weer een vakmanschap, dat respect afdwingt en wel zo sterk dat men duidelijk kan waarnemen, hoezeer hjj oorzaak is van aue verrichtingen, die een oppervlakkig toeschouwer geneigd is, aan de drie sterren van de film toe te schrijven. Noch Burt Lancaster, noch Lollo, noch de jeugdige atleet Tony Curtis, die deze twee terzijde staat en zweeft, zijn de bliksems handige acrobaten die hun on mogelijke strapatsen in de nok van het circus uithalen. Toch maken zij stuk voor stuk de indruk, dat wèl te doen, hetgeen zij dan te danken hebben aan de verbluffende techniek, door Reed toe gepast, die geen enkele kans biedt om uit te maken, wie op een bepaald ogen blik door de lucht zweeft of op welk moment verschillende opnamen, die niets met elkaar te maken hebben, zo danig tot één geheel worden verbon den, dat zij alles met elkaar te maken hebben. Advertentie Wagenweg 29 Haarlem - Tel. 20518 in combinatie met DOUBLE COUPE Een ideale coiffure, bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat Ter gelegenheid van het gereedko men'van het wandtapijt „Gezicht op Zutphen", vervaardigd door de Werk plaats tot herstel van Antieke Textiel te Haarlem, en bestemd voor de in te richten Burgerzaal van de gemeente Zutphen, werd gistermiddag in een der zalen van het Frans Halsmuseum een bijeenkomst gehouden. Vele genodig den, die hierbij betrokken zijn, konden kennis nemen van dit nieuwe tapijt, ter grootte van 2.15 bij 6.75 m, waar aan in totaal zestien maanden is ge weven. Wethouder A. J. M. Angenent van Haarlem sprak in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stichting Werkplaats tot Herstel van Antiek Textiel een welkomswoord op deze bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door de burge meester van Haarlem en mevrouw Cre- mers, wethouder D. J. A. Geluk en door verschillende autoriteiten uit Zut phen. Mevrouw E. J. Kalf, estetisch leid ster van de Werkplaats, gaf een over zicht van hetgeen daar tot dusver is verricht. Het „Gezicht op Zutphen" is het eerste geheel nieuwe tapijt al het andere werk betrof uitsluitend res tauraties. De heer F. Visser, verbon den als werkmeester aan de Werkplaats, heeft de leiding gehad bij de samen stelling van het Zutphense tapijt. Hij gaf een uiteenzetting van het vele werk, dat hiervoor verricht moest worden. In 1896 was tijdens de restauratie van de Bur gerzaal van het Stadhuis van Zutphen een uit ongeveer 1542 daterend fresco verwijderd, voorstellend een gezicht op deze stad vanaf de Veluwe-zoom. Later betreurde men in Zutphen deze Advertentie Geheel automatische koppeling voor slechts 275.— extra. De oplossing voor voet- of beengebrekkigen. vernietiging en de regenten van 't Wijn huisfonds aldaar een stichting, die de instandhouding van plaatselijke mo numenten ter stede stimuleert ver leenden in 1955 opdracht aan de heer Visser een gobelin te vervaardigen op de Werkplaats tot Herstel van Antieke Textiel, dat een reconstructie moest zijn van dit oude fresco, waarvan nog slechts tekeningen bestonden. Aan de hand van alle beschikbare gegevens geschiedde dit. De kleuren blauw, zwart en donkergroen domineren, ver levendigd door grauw-geel en wat rood zijn een eigen vondst van de ont werper van het wandtapijt. Aan de bo venzijde staat in kapitale letters te le zen: ZUTPHANIA TVRRITA 1450-1591. Voorts is het gobelin gesierd met de wapens van de hoofdsteden van de vier kwartieren van het oude hertogdom Gelder: Zutphen, Roermond, Arnhem en Nijmegen. Namens het bestuur van het Wijnhuisfonds sprak jhr. mr. M. W. C. de Jonge woorden van dank tot de heer Visser en de wevers en stop pers van het tapijt. „Theorie en Praktijk", de vereni ging van oud-leerlingen der Rijkstuin bouwschool, houdt woensdag 23 janua ri a.s. in restaurant „De Nachtegaal" te Lisse een ledenvergadering. De so cioloog dr. D. Horringa zal een inlei ding houden over het onderwerp „Moei-, lljkheden en mogelijkheden in verband met personeelsvoorzieningen." De Commissie voor Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembol lencomité bericht de uitgave van een twaalftal nieuwe dahliaplanten. Ze zijn bij het CBC en in de platenhandel verkrijgbaar. Door de directie van de Coöp. bloem bollenveiling H.B.G. te Lisse is aan de fa. Veenman en Vink te Hillegom de bouw gegund van een nieuwe veiling hal. Deze hal, die ontworpen is door het architectenbureau Paardekoper- Barnhoorn, krijgt een bodemoppervlak van 2720 m2. Dit is weliswaar een montage-metho de, die in iedere film wordt toegepast, maar doorgaans wordt zij over het hoofd gezien omdat de suggestie ster ker is dan de werkelijkheid. In een film als Trapeze echter vraagt de ar geloze toeschouwer zich herhaald af „Hoe spelen ze het klaar!" waarmee dan eigenlijk maar onbewust verbazing wordt uitgedrukt over het feit dat een filmmaker zo geraffineerd manipuleren kan, dat hij ons gebeurtenissen voor tovert die er, in hnn delen ontleed, in de werkelijkheid heel anders uitzien. Nu heeft de reclame ons wel ge openbaard, dat Burt, afkomstig uit de wereld van het circus, ,heus wel een held is in de trapeze, maar de grootste „catcher" aller tijden zal hij toch wel niet zijn. Dat wordt hij pas, dank zij Reed. A fortiori wordt Gina acceptabel bij de gratie van Reed, voor zover men haar accepteren kan. Telkens als zij op de achtergrond een beetje figureren moet, ontdekt men de wel zeer betrek kelijke waarde van haar talent, dat altijd nog meer in haar heupen dan in haar hoofd schuilt, en schuilen doet het niet eens voor zover het de heupen betreft. Maar de dramatis personae zijn eigen lijk bijzaak in Trapeze. De twee man nen, die vrienden zijn, krijgen het met elkaar aan de stok wegens de juffrouw, die liefde veinst voor de een om de jaloezie van de ander op te wekken, waarna ze die ander dan ook krijgt. Deze nogal magere intrigue wordt overstroomd door de bedrijvigheid van het circus en dient alleen om déér de aandacht op te vestigen. De ver beelding van het circus mag dan ook geslaagd heten in haar geraffineerde verzorging van duizend en lén bijzon derheden. Iedereen kan de film in Rembrandt en Luxor gaan zien. De liefhebber van spannende Wild- Westfilms met bikkelharde gang sters en een schutter, die twee munten in de lucht door het hart knalt, zal aan de film „Moordend" lood veel genoegen beleven. Glenn Ford is de hoofdpersoon, die zich aanvankelijk rus tig bij zijn kruidenierszaakje in een plezierig stadje houdt, maar later het wegen met pondjes suiker en zout niet meer kan uitstaan en zich onmiddellijk tot de favoriet maakt van de bevol king. Hij, die geacht werd een saaie middenstander te zijn, bleek een voor treffelijk schutter, wiens gelijk nergens te vinden was. Maar Gier heeft zijn vrouw beloofd de whiskey en de revol ver te laten staan, zodat hij besluit de stad te verlaten om zich zonder be kendheid elders te vestigen. Dit gaat niet door, want er komt een zeldzame boef naar het gehucht, die met alle geweld wil duelleren op de revolver en na veel spannende momenten zijn trekken thuis krijgt. In dit genre een film, die men kan waarderen. 14 jaar. Van maandag tot en met donderdag draait in het theater de film „Viva Villa" volw. Bij een vorige gelegenheid hebben wij uitvoerig geschreven over de film „Blackboard Jungle", die nu tot en met zondag in Minerva draait. Het verhaal gaat over een middelbare school in een achterbuurt van New York. De leerlingen zijn volleerde gang sters, mag men wel zeggen. En zij han delen er ook naar. Mr. Dadier is echter de held, die ondanks dat hij op de rand van moedeloosheid wordt gebracht - de knapen aandurft. De film behandelt ook vrij openhartig de moeilijkheden van het rassenprobleem. „Blackboard Jungle" is een stuurse en harde film, waarvan het thema interes sant en de vorm boeiend is. Achttien jaar. In het middagprogramma van zater dag en zondag de bekende poppenfilm „Hans en Grietje." Alle leeftijden. Maandag wordt de film „Sous le ciel de Paris" gedraaid. Achttien jaar. oor de komende week zijn er in Haarlem twee films geprolon geerd. „Gervaïse" (volwassenen) blijft in Studio en in Cinema Palace kan men nog gaan kijken naar High Society (veertien jaar). Naar aanleiding van de Nederlandse roman dr. Vlimmen van mr. A. Root- haert heeft de Duitse regisseur A. M. Rabenalt een film vervaardigd. Zij is een teleurstelling geworden voor iedereen, die de roman heeft ge lezen of, afgezien daarvan, in de film belang stelt. Wat het boek van Root- heart interessant maakte, was zijn le vendige verteltrant, zijn boeiende uit beelding van het beroep van de vee arts en.... zijn woedende aanvallen op de bekrompenheid van de geestelijkheid en alle andere Roomse inwoners van het stadje waar Vlimmen woont. Wat in het boek irriteerde was de naïeve idealisering van de held Vlimmen en zijn directe omgeving en de al even naïeve zwarte schildering van Vlim- mens tegenstanders. Men proefde in het boek een machteloze rancune te gen de katholieke kerk. Welnu, de film bezit noch de voor- noch de nadelen van de roman. Zij ver telt een vrij onnozel verhaaltje, waar in Vlimmen er in slaagt, zijn echtschei ding door te zetten en zich met een andere vrouw te verloven, terwijl zijn vrienden hem redden uit een lelijk las terpraatje, dat zijn eer dreigt te be zoedelen. De bezwaren van het boek gelden dus nauwelijks voor de film en van nadrukkelijk anti-papisme is niets te merken. Maar wat Rabenalt dan tenslotte nog vertelt, komt in tamme toneelma tigheid tot ons. Er is geen spoor van filmexpressie te bespeuren; er wordt veel gepraat en het is toneelpraat, zo als we dat overigens van Rabenalt had den verwacht. Overigens speelt dit verhaal van het Brabantse land zich duidelijk waar neembaar af in een Duits stadje met Duits sprekende mensen, die Brabant se namen hebben, terwijl de handeling wordt gesitueerd na de oorlog, zoals een jeep, een scooter en enkele flarden dia loog duidelijk maken. Waarom men dat gedaan heeft, kunnen wij niet vermoe den, maar de vraag is niet interessanter dan de film zelf. De enige goede noot in het concert was de figuur van Vlimmen. Hiervoor heeft men wel een aanvaardbaar type gekozen. Voor boven de achttien in Lido. De film Rock, rock, rock!, die er blijkens de titel geen doekjes om windt, is een aaneenschakeling ve i muzieknummers in rock 'n roll- stijl, waaraan de fans hun genoegen kunnen beleven. Een oppervlakkig ver haaltje rijgt deze nummers aaneen, en de film zelf maakt een vrij tamme in druk. Het enige wat we haar kwalijk nemen, is, dat zij met al het gedraai en gewiebel, dat bij de Big Beat schijnt te behoren, de onrust in de wereld nog vergroot. Rock, rock, rock! draait deze week in Frans Hals. Toegang elke leeftijd. Advertentie Alle merken du? ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 CINEMA PALACE: High Society, 14 jaar, J, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Rock, Rock, Rock, a. 1., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma. tot en met do.: 2.15 en 8 uur. LIDO: Dr. Vlimmen, str. volw., 2, 4.15, T en 9.15. LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: Trapeze, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Moordend lood, 14 j. Ma. tot en met do.: Viva Villa, volw., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. MINERVA: za. en zo. 7 en 9.15: Blackboard Jungle, 18 jaar. Zo. 2 en 4.15: Hans en Grietje, alle leeft. Ma. 8.15: Sous le ciel de Paris, 18 jaar. Do. 8.15: Come back, little Sheba, 18 J. Zaterdag 19 januari Schouwburg: Het Rotterdams Toneel met „De Parvenu", 8 uur. Zondag 20 januari Concertgebouw: Leids Kindertoneel. Kin dercircus. 14.30 uur. Schouwburg: Het Rotterdams Toneel met „Op hoop van zegen", 8 u. Maandag 21 januari Grote Kerk: Beiaardbespeiing door d* stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30—16.30. Schouwburg: R.K. Toneelver. Thalia met „We weten niet alles" (dll.), 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond winkelieri- vereniging Spaarnwouderstraat, 8 uur. Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal-Apotheek, Gro te Houtstraat 78, tel. 10500 of 10502; Bos- en Vaart-apotheek, Bos- en Vaartstraat 28, tel. 13290. Voor de doktersdiensten belle men 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 1414; Margriet, Turfmarkt 10 r., tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: Elswout-Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760 en Sant poort-Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. K 2560-8249. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Aerdenhout Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Overveen Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Ju- lianalaan 130, tel. 10071. Heemstede Doktersdienst: L. Wijnberg, Beethoven- laan 36, tel. 35734, en J. G. M. van Wal- sem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek, Zand- voortselaan 164, A'hout, tel. 26772. Santpoort Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 155, Santpoort, K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst): SantpoortsG apotheek, Bloemendaalsestraatweg l49* Santpoort, tel. K 25608249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2