BOEDAPEST wijst Britse militaire attaché uit Velser tunnels boren zich een weg onder het Noordzeekanaal Tunnelbouw in data Kabinet thans compleet Macmillan benoemt twee tegenstanders van Eden V erkiezingen in Polen Foreign Office spreekt Hongaarse beschuldigingen tegen Memisa komt morgen Ontploffing in kruitfabriek te Ossendrecht Pasgeboren kind dood aangetroffen Meer vluchtelingen Teleurstelling Een dodeeen gewonde 30 mille verzwegen voor de belastingen ZATERDAG 19 JANUARI 1957 PAGINA 5 Volk krijgt niets Grammofoonplaat voor de jarige prinses Margriet Handelaar krijgt 4 maanden College van rijks bemiddelaars De Britse militaire attaché in Boedapest, kolonel James Cowley, moet Hongarije verlaten, omdat hij „een actief aandeel heeft gehad in de contra-revolutie", aldus meldt radio Boedapest. Het Hongaarse ministerie 71 /F or9en wordt ut alle parochies l/l van ons land de xrlijkie kerkdeur-collecte gehouden voor de. Medische Misr' i Actie. Een maal in het jaar doet de Mer sa een beroep op u. Uit een bescheiden ini tiatief van enkele Rotterdamse artsen is langzamerhand t nationale actie gegroeid met talrijke plaatselijke onderafdelingen, die recht de trots mag heten van Katholiek Nederland. Het Rotterdamse Med'che Thuisfront van alle Nederlandse missiën verzet een ongelooflijke hoeveelheid werk. En wat voor werk.' De emisa keurt de missionarissen op tropengeschikt- heid, leidt ieder jaar een aantal van hen op voor een medische 'rak in de missielanden, zendt jaarlijks voor meer dan f 100.000— aan medische insrumenten, genees- en verbandmid delen, stuurt ledikanten en wiegjes naar rimboeziekenhuizen en kraam klinieken, geeft mediscV voorlichting en adviezen, verstrekt medische be handeling aan zieke, g"repatrieerde missionarissen, bemiddelt bij de uit zending van artsen en verpleegsters, kortom de Memisa doet binne de mate van haar financiële mogelijk heden alles, wat op medisch terrein de missionarissen kan helpen bij hun geloofsverkondiging. De Memisa wil helpen zoveel zij kan. Maar zij kan niets zonder uw steun. En hoeveel hier nodig is kan slechts vermoeden, wie begrijpt, dat het missieprobleem in onze dagen letterlijk wereldprobleem no. 1 is ge worden. Katholiek Nederland schijnt dit te begrijpen. Vanaf lr~2 is de Memisa- collecte elk jaar met f 20.000 geste gen. Verleden jaar bedroeg de op brengst f 122.000, waarvan elke cent besteed en verantwoord is. In 1957 hoopt men twee ton te be reiken. De nood is onvoorstelbaar groot. De collecte van morgen wordt door de Nederlandse bisschoppen met klem aanbevolen En in Rotterdam wacht een geestdriftig am van art sen op de vrijgevige medewerking van hun geloofsgenoten, om zo ruim mogelijke deskundige hulp te schen ken aan de missionarissen, die zonder onze bijdrage machtelc >s staan te genover nameloos menselijk lijden. Laat niemand morgen, bij het ver laten van de kerk, achteloos aan de collectrice voorbij gaan, maar bewij zen, dat wij nog w. :n wat echte naastenliefde betekent. van Buitenlandse Zaken heeft giste ren aan de Britse ambassade in Boe dapest meegedeeld dat de kolonel „persona non grata" is verklaard. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren overi gens bekendgemaakt dat kolonel Cowley reeds in Engeland is. De Britse gezant in de Hongaarse hoofd stad heeft de beschuldigingen tegen gesproken, aldus het Foreign Office. In de Hongaarse verklaring wordt gezegd, dat de attaché de organisa toren van de opstand actief heeft ge holpen en dat hij nadat de revolte was neergeslagen een verbindings man advies heeft gegeven hoe de op standelingen hun wapens konden ver bergen. Ook zou hij volgens de ver klaring een spionagenet hebben op gezet en getracht hebben Hongaarse functionarissen om te kopen. De Hongaarse regering heeft ver scheiden? leden van het Hongaarse schrü versgenootschap, dat donderdag „tijdelijk" werd verboden, beschuldigd van misdaden tegen de geldende bij zondere wetten. In Wenen heeft de Oostenrijkse mi nister van binnenlandse zaken, Hel mer, een ernstige waarschuwing la ten horen in verband met de stagna tie in het onderbrengen der nog in Oostenrijk verblijvende vluchtelingen. Er zijn nog 70.000 Hongaren in Oos tenrijk, en de nieuwe politiek van pre mier Kadar van Hongarije doet vre zen, dat de neiging tot vluchten bij de Hongaren toe zal nemen. Het E.C.E. M., het intergouvernementele comi té voor Europese imigratie, die voor het transport der vluchtelingen naar andere landen zorgt, komt reeds 6.5 miljoen dollar tekort en Oostenrijk vreest grote ontevredenheid onder de ongelukkigen voor wie nog geen on derdak gevonden is. Het Ameri kaanse comité voor hulp aan Hon gaarse vluchtelingen zal een miljoen dollar uittrekken, aldus werd giste ren bekendgemaakt. Volgens de perschef van het Joe'go- slavische ministerie van buitenlandse zaken bevinden zich thans 7.097 Hon gaarse vluchtelingen in Joegoslavië. Hiervan zouden een kleine duizend naar het Westen en naar landen over zee willen emigreren. De perschef uitte zijn teleurstelling over het feit, dat tot dusver van deze laatste groep slechts 29 door het Westen zijn opgenomen. De Joegoslavische regering heeft reeds 3.570.000 gulden uitgegeven voor het on derhoud van de vluchtelingen, aldus de perschef. Pastoor J. de Gyarmathy van de St.- Stephanus van Hongarije-kerk in de Amerikaanse plaats St.-Louis heeft de inhoud bekendgemaakt van een brief van een katholieke Hongaarse bisschop, die bericht dat de Rode-Krui s-voor- raden, die door de wereld aan Honga rije geschonken zijn, door de regering- Kadar worden verkocht zonder dat het Hongaarse volk er iets "van krijgt. Pas toor De Gyarmathy wilde noch de naam, noch de woonplaats van de schrij ver van de uit Hongarije gesmokkelde brief bekendmaken uit angst voor re presailles. De bisschop schrijft, dat heel Hongarije een grot» markt gewor den is. Het volk, en diegenen die nog voor vrijheid strijden, verkopen hun wei nige bezittingen om eventueel door om koping zich nog een weg door de wacht posten te verschaffen en naar Oosten rijk te ontkomen. (Reuter, U.P.) Namens het Prinses Margrietfonds is de vandaag jarige prinses Margriet vrij dagmiddag een grammofoonplaat met muziek van Tschaikowski aangeboden. Met koortsachtige haast wordt er in Velsen gewerkt aan de tunnels onder het Noordzee kanaal, om deze nog dit jaar gereed te krijgen. Als men aan ir. H. Wie- rings, die de leiding over dit gigan tische werk heelt, de vraag voorlegt, of het werk dit jaar klaar zal ko men, of dit jaar auto's en treinen aan de ene kant onder het kanaal zullen verdwijnen, om er aan de an dere kant weer te voorschijn te ko men, dan blijft hij het antwoord schuldig. Zal het niet lukken? Er is eigenlijk geen enkele eden om er aan te twijfelen, dat het wel zal luk ken. Het is slechts de gebruikelijke voorzichtigheid van een man op een verantwoordelijke post. Je kunt im mers nooit weten. Maar zoals het nu gaat, gaat het goed. En al zal de afwerking nog heel wat inspan ning en tijd vergen, het jaar is ten slotte nog maar pas enkele weken oud. Na de vertraging, die de ge broken weken met feestdagen ple gen op te leveren, zit e- thans weer alle vaart in het karwei. Temeer, omdat koning winter tot nu toe zijn ijzige scepter nog in de ijskast heeft laten staan. Ook daarom moet men voorzichtig zijn met voorspellingen. Elke dag vorstverlet, die er nog kan komen, betekent, dat ook de tun nel een dag vertraging ondervindt. Zelfs meer, want stilstand betekent, dat er daarna weer een aanloop periode nodig zal zijn. En ook dat geeft tijdverlies. Er moet intussen nog heel wat gebeuren. De aan de zuidkant van het Noordzeekanaal gelegen tunnel helften zijn in 1956 in ruwbouw ge reed gekomen. De foto laat echter duidelijk zien, dat het aan denoord- kant nog lang niet zo ver is. Maar.de tunnelmoten komen al van onder het kanaal te voorschijn. In het hart van de foto is de onder bouw van het luchtverversingsge bouw noord reeds te zien. Van het zuidelijke luchtverversingsgebouw zijn op de achtergrond de torens nog juist zichtbaar. Deze week is men daar begonnen met het opstel len van de ventilatoren. De schach- 'ten van het gebouw zijn opgetrok ken van in lichte kleuren gegla zuurde metselklinkers. De zuidwesthoek van Brabant is vrij dagavond opgeschrikt door een ont ploffing in de zogenaamde kruitfabriek, de N.V. Organisch Chemische Industrie te Ossendrecht. Er is een dode en een gewonde. Bij het horen van de knal dacht ieder een aanvankelijk, dat deze werd ver oorzaakt door een vliegtuig dat omlaag stortte, ofwel de geluidsbarrière door brak. Er bleek echter een ketel in de kruitfabriek gesprongen te zijn. Er ont stond daarna een flinke brand en de brandweren der omliggende plaatsen, zo als Ossendrecht, Putte en van het vlieg veld Woensdrecht werden onverwijid gealarmeerd en verschenen spoedig ter plaatse. De bedrijfsleider Gakes is met vele brandwonden naar het ziekenhuis ver voerd. De ongeveer 34-jarige arbeider C. Veger, die aanvankelijk vermist werd, is later gevonden. Hij was reeds over leden. De man laat een vrouw en een kind achter. Tijdens de ontploffing was slechts een kleine groep personen op het bedrijf werkzaam. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. De Dordtse rechtbank heeft een Slie- drechtse handelaar in oude metalen, die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan omdat hij dertigduizend gulden voor de belastingen verzwegen had, veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd- Mr. J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen, is benoemd tot lid van het college van rijksbemiddelaars. Op alle fronten van de tunnel bouw wordt thans gewerkt. Getracht wordt zo spoedig mogelijk het gesloten gedeelte van de autotunnel en het daaraan pa rallel lopende gedeelte van de spoortunnel te voltooien. Aan het gesloten deel van de spoortunnel ontbreekt nog rond 300 meter, aan de autotunnel nog ongeveer 140 meter. De totale lengte van de spoortunnel wordt 3.224 meter, die van de autotunnel 1.644 meter. Er wordt echter niet alleen aan de tunnel zelf gebouwd. Ook het net van aan- en afvoerwegen voor het wegverkeer en de spoorbaan is onderhanden. Reeds op 1 mei 1956 werden het viaduct ove de zuide lijke open afrit van de spoortunnel en het viaduct over de nieuwe rijksweg van Haarlem naar de autotunnel in gebruik genomen. Binnenkort zal een onderdoorgang onder de toekomstige spoorbaan gereed komen, waardoor Santpoort en Driehuis een kruisingsvrije ver binding houden. De onderdoorgang te Beverwijk, die het stadsgedeelte van Beverwijk onder de spoorbaan en de nieuwe rijksweg door zal ver binden met het ten zuiden van de stad gelegen industrie-terrein, komt in het voorjaar klaar. Ten noorden van het Noordzeeka naal wordt gebouwd aan een twee tal vrijstaande viaducten, waarvan één over de open afrit van de spoortunnel en één over de nieuwe rijksweg. Zij dienen ter verbinding van de autotunnel met Velsen- noord en de aldaar aanwezige be langrijke industrieën, als de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, Breedband en Papierfabriek Van Gelder Zonen. De Nederlandse Spoorwegen zijn reeds doende met het aanbrengen van de boven bouw van de spoorbaan tussen het nieuwe station „Duin en Kruidberg" en de zuidelijke inrit van de spoor tunnel De gemeente Velsen, die met een aantal van acht toch reeds de gemeente is met het grootste getal spoorwegstations, zal er in de toe komst zelfs neger, tellen. In de spoortunnel zelf is men reeds be gonnen met het aanvoeren en de- p neren van het materiaal voor h t 29 APRIL 1952 Herbegin van de bouw, voorlopig alleen ten zuiden van hM Noordzee kanaal, in de reeds tiidens de twee de wereldoorlog gegraven bouw put. MEI 1953 Het beton voor de vloer van het eerste tunnelde?', lang 18 meter, wordt gestort. MAART 1954 Begin van de bouw "t. de Noord zijde van het Noordzeekanaal. ZOMER 1955 Het werk aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal is zover gevor derd, dat boven gereed ge maakte tunneldelen de zuidelijke helft van het ter plaatse verbrede kanaal kan worden gebaggerd. 17 OKTOBER 1955 De zuidelijke kanaal-omlegging wordt door de scheepvaart in ge bruik aenomen. 30 DECEMBV 1 1955 De -rronddammen in het oude ka naalgedeelte aan de noordkant zijn klaar en er wordt begonnen met het leegmalen van de aldus ge vormde nieuwe bouwput. 30 AUGUSTUS 1956 Z. E. minister Algera wandelt als jerste onder het Noordzeekanaal loor vanaf de zuidelijke oever tot n de bouwput ten noorden van het Voordzeekanaal. DECEMBE.i 6 Het laatste vloergedeelte van de rutotunnel wordt gestort; sinds de aanvang van de werken werden pl.m. 280.000 m3 beton gestort. Het totaal te storten k antum voor de tunnels alleen is 320.000 m3. ballastbed, waarop de rails komen. Om zo weinig mogelijk vaklieden vooral betontimmerlieden aan de werken te onttrekken, zijn be paalde onderdelen, die door hun afwijkende of ingewikkelde vorm vele man-uren zouden vereisen, zo mogelijk in voorgespannen beton en uit elders vervaardigde onder delen op de bouwplaats samenge steld. Zo worden de rijvloeren van alle viaducten uitgevoerd in voor gespannen betonbalken. Hierdoor kon omvangrijk stutwerk en veel bekisting vervallen. Uiteraard heeft men bij de bouw van de Velser tunnels rekening ge houden met de ervaringen, opge daan met de Maastunnel in Rotter dam. De wanden van de tunnels wijken naar boven iets uit, waarvan men verwacht, dat zij het geluid uit de tunnel naar het geluid-absorbe rende plafond zullen richten. De in- en uitritten van de tunnels zijn af gedekt met een rasterwerk, dat enerzijds dienst doet als steun voor de opgaande wanden, maar voorna melijk bedoeld is als lichtrooster. De automobilist zal dus niet plotsklaps de overgang van licht naar donker doormaken, doch dit zal geleidelijk gebeuren, zodat het oog gelegen heid krijgt' over te schakelen van dag- op kunstlicht. De verlichting in de tunnel wordt zo aangebracht, dat deze vóór de bestuurder uitschijnt en niet in zijn gezicht. Na de openstelling van de tun nels zullen de gronddammen in het kanaal worden opge ruimd, om plaats te maken voor de scheepvaart, die zich, zolang de tunnelbouw nu al duu.heeft moe ten behelpen met een smalle door vaart. Ter plaatse vcu de tunnels krijgt het kanaal dan echter, op de waterlijn gemeten, een breedte van 300 meter. De voltooiing van de spoortunnel zal in Velsen de spoorbrug overbo dig maken. Dit obstakel voor de scheepvaart zal dan verdwijnen. De brug zal weggevaren worden de pijlers zullen afgebroken wor den. Op die plaats kan dan ook aan het kanaal een ve—uiming aan de Noordzijde gegeven worden, waarmede de scheepvaart ten zeerste is gebaat. Een dame heeft vrijdagmiddag op een stukje braak land aan de Sport parklaan te Heemstede het stoffelijk overschot gevonden van een pasgebo ren meisje. Uit een door de politie in gesteld onderzoek kan worden afgeleid dat het kind, dat geen kleertjes droeg, donderdagavond te vondeling is gelegd. Op die dag omstreeks vijf uur 's mid dags heeft een zwarte personenauto van vrij oud model op de Sportparklaan gereden en stilgestaan. Men neemt aan dat het kindje met deze wagen, waarin twee mannen gezeten waren, is ver voerd. Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden heeft op last van de officier van jus titie in het arrondissement Haarlem een sectie op het stoffelijk overschot verricht. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat het meisje na de ge boorte heeft geleefd. De hoofdinspec teur van de Heemsteedse politie ver zoekt ieder die klaarheid in deze zaak kan brengen zich met hem in verbin ding te stellen, politiebureau Raadhuis straat 27, Heemstede, tel. 02500-38850. (Van onze Londense correspondent) Na achtereenvolgens de achttien pos ten in het kernkabinet en de tweeën twintig in de ministeriële middenran- gen te hebben bezet, benoemde Enge- lands nieuwe premier Harold Macmil lan gisteren negenentwintig ministers in de lagere regionen van zijn regering. Onder deze negenentwintig zijn er ze ven nieuwelingen. Acht behouden hun vroegere posten, en veertien zijn ver plaatst van andere posten welke zij be zetten onder Eden. Ofschoon deze nieuw-benoemde ministers behoren tot de minder belangrijke figuren in de re gering, is het in deze groep dat Mac millan de meeste oorspronkelijkheid heeft getoond, en wel door de benoe ming van Sir Edward Boyle tot Par lementair Secretaris van Onderwijs. Sir Edward Boyle is namelijk de man die uit protest tegen Eden's Egyptische po litiek ontslag nam uit de regering als Economisch Secretaris van de Schat kist. En er is geen kwestie van be rouw aan de kant van Sir Edward Boy- Ie. Hij verklaarde namelijk gisteravond dat hij geen enkel woord terugnam van zijn kritiek op de politiek van Eden. Sir Edward Bovle's positie in de nieu we regering is belangrijker dan zij op 't eerste gezicht lijkt. De minister van On derwijs, Lord Hailsham, zit namelijk in het Hogerhuis. Dit betekent dat Sir Ed ward Boyle voornaamste woordvoerder voor Onderwijs zal zijn in het Lager huis. Sir Edward Boyle is een van de meest begaafde, zo niet de knapste, van de conservatieve fractie, en men voor spelt voor hem een belangrijke politieke carrière. Om evenwel te voorkomen dat men Macmillan's benoeming van Sir Ed ward Boyle zou uitleggen als een acte van berouw over Egypte, maakte de premier duidelijk dat hiervan geen sprake is door een tweede opvallende benoeming, namelijk die van Julian Amery tot Ondersecretaris van het departement van Oorlog. Het opmerke lijke van deze benoeming is niet dat de heer Amery een schoonzoon is van de heer Harold Macmillan, maar dat hij een van de kopstukken van de Suez- rebellen is, dat wil zeggen van hen die, Indien zij enige critiek hadden op Eden's beleid, meenden dat hij niet ver genoeg ging in zijn Egyptisch beleid en dat hij het gehele Suezkanaal had moeten veroveren. Het is Amery's eerste rege ringspost. De heer Christopher Soames, die evenals de minister van Defensie, Dun can Sandys, een schoonzoon is van Churchill, en die in de vorige regering ondersecretaris van Staat was van het departement van de Luchtmacht, is be noemd tot Parlementair Secretaris van het ministerie van Marine. Er zijn slechts twee vrouwelijke mi nisters in de regering, beiden in deze derde groep namelijk mej. Pitt, die aanblijft als Parlementair Secretaresse van het ministerie van Pensioenen en De tramtarieven in Barcelona zijn ver hoogd en uit protest gaat er nu niemand met de tram naar zijn werk. Leeg rij den de wagens door de Spaanse stad, terwijl de trottoirs op de spitsuren vol voetgangers zijn. Met deze boycot wordt niet alleen tegen de verhoogde tramta rieven geprotesteerd doch ook tegen de verhoogde kosten van het levensonder houd in het algemeen. Nationale Verzekering, en mej. Horna- by-Smith, die benoemd is tot Parle mentair Onder-secretaresse van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zij was in de vorige regering Parlemen tair Secretaresse van het ministerie van Volksgezondheid. Zondag worden er in Polen verkie zingen gehouden voor de Sejm, het Poolse parlement, dat 459 le den telt. Ditmaal mogen de kiezers een keuze maken uit 700 kandidaten, maar er is maar één lijst, die van het Natio nale Front. Dit Nationale Front is sa mengesteld uit drie partijen, die alle mm of meer communistisch zijn. De voornaamste communistische partij is Gomulka's eigen Verenigde Arbeiders partij, die samenwerkt met de Boeren partij en de Democratische partij. Van werkelijk vrije verkiezingen zal ook zon- dag nog geen sprake zijn, en het electo raat kan slechts op twee manieren blijk geven niet enthousiast te zijn over het nieuwe regime: De kiezer kan zijn stem uitbrengen op kandidaten die niet de voorkeur genieten van de regering en die dan ook niet aan de top van de lijst staan; en de kiezer kan zich van stem men onthouden. De regering heeft er overigens wel voor gezorgd dat op de lijst van kandidaten geen namen voor komen van lieden die uitgesproken anti communistisch zjjn. Maar Gomulka wenst dat zijn eigen partij vooral de steun krijgt van het electoraat Voor het eerst sinds Polen een Sovjet-satel lietstaat werd, is nu de merkwaardige situatie ontstaan dat de regering in Warschau zich zorgen maakt over die uitslag der parlementsverkiezingen. Go mulka voelt zich daarbij van twee kan ten bedreigd: zijn beleid wordt afge keurd door die Polen die zich geheel van het communisme afkeren en die ook een nationaal-communistische re gering niet wensen te accepteren. Het zijn deze Polen die met ongerustheid constateren dat van een terugtrekken der Russische troepen van Pools grond gebied geen sprake kan zijn. Aan de an dere kant wordt Gomulka belaagd door de Stalinisten in de communististtfie ge lederen, die vanuit de Sovjet-Unie steun ontvangen. Er zijn de laatste tijd duide lijke symptomen van Russische activi teiten m Polen, die op de omverwerping van Gomulka's bewind gericht zijn. Aanstaande maandag, een dag na de verkiezingen, zal het precies drie maanden geleden zijn dat Gomulka tot eerste-secretaris van de Verenigde Arbeiderspartij werd geko zen. Die verkiezing betekende praktisch dat Gomulka de machtigste man in Po len werd. Maar terwijl Gomulka aan vankelijk in het hele land een geweldige populariteit genoot, omdat hij gezien werd als de man die aan de druk van Moskou had durven weerstaan, is de laatste tijd zijn prestige sterk gedaald. Aan de grote verwachtingen die men eind oktober vorig jaar in Polen van de Titoïstische partijleider koesterde, heeft Gomulka niet geheel kunnen vol doen. De betrekkelijkheid van zijn zo genaamde onafhankelijkheid van het Kremlin is intussen wel zeer duidelijk gebleken. Polen is bepaald geen twee de Joegoslavië geworden, al werd het anderzijds ook voor het lot van Hon garije gespaard. De nationaal-communist Gomulka tracht het Poolse volk nu duidelijk te maken dat slechts de door hem inge slagen koers de natie op den duur van de economische ondergang kan redden en Polen een eigen rol kan doen spelen naast die van de Sovjet-Unie. Hij heeft in het begin van deze week dan ook een dringend beroep gedaan op de Po len om hun stem uit te brengen op de Verenigde Arbeiderspartij. Maar Go mulka vreest dat het aantal niet-stem- mers, voor het eerst in de na-oorlogse Poolse parlementaire geschiedenis, wel eens zeer groot zou kunnen zijn. Vooral vreest hij een gevoelige nederlaag voor de dominerende partfl in het Nationale Front: de Verenigde Arbeiderspartij. Gomulka beseft dat een verkiezings uitslag die ongunstig uit zou vallen voor de communisten de Sovjets het voor wendsel zou kunnen geven om in Polen in te grijpen, zoals zij dat in november in Hongarije hebben gedaan. Dat gevaar is zijn grote zorg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5