Elfstedentocht: Jijden en doorbijten Demonstratie van kracht en gezondheid die in Europa haar weerga niet kent Forum over de Van Dam en Dame. PIM MULIER in 1890: „een gesoigneerde Friese schipper" Peter Lukowski skikampioen .Geen winstbejag. en schijven,.*. JÉlllf 1 if 11Pf fill RIJVERS NIET IN ORANJE SHIRT? ZATERDAG 19 JANUARI 1957 PAGINA 6 Gegadigden voor titel driebanden Zijn club wacht zware bekerwedstrijd 7 6 5 4 3 2 Damkampioenschap Toernooi geopend met remises Nederlands militair elftal ongewijzigd Koning Gustaafbeker Zweden en Frankrijk staan gelijk: 11 iMtm De afspraak van 1956. Vijf man gaan gezamenlijk over de eindstreep. Een prijs krijgen zij echter niet. Een wedstrijd blijft tot het einde toe een wedstrijd, zegt de leiding. (Van onze sportredacteur) De hoop van vele honderden is deze week, nu de winter niet blijkt door te zetten, in rook vervlogen. Want, weest er van verzekerd dat tallozen, waar ook in Nederland, de oren hebben gespitst toen de vorst werd aan- gekondigd en in de weerpraatjes het woord depressie plaats maakte voor hogedrukgebied. Het zijn de lieden die, zodra de zomermaanden achter de rug zijn, vol optimisme beginnen aan de ijstraining. Eén keer per week min stens trekken zjj op een natte najaarsavond naar de turnzaal voor de droogtraining. Zoekt achter hen landbouwers en kantoorbedienden, sluiswachters en bankiers, bollenkwekers en officieren geen eerzuchtige wedstrijdmaniakken die op eer en prijzen azen. Zij zijn louter de meest enthousiasten onder de duizenden beoefenaars van Nederlands nationale sport, het schaatsen. Zjj oefenen in het najaar om straks, als het gaat vriezen en de vorst doorzet, meteen met volle teugen van het trekken op de gladde ijzers te kunnen profiteren. Zij zullen het -legioen vormen dat Friesland binnenvalt als daar de mare is rondgegaan dat de Elfsteden tocht wordt gehouden. Want de Friese marathon op het ijs, de grootste demonstratie van kracht en gezondheid die Europa kent, heeft een aan trekkingskracht als geen ander sportief evenement. Geen wonder, dat dit fenomeen-van-de-kou een rijke historie laat schrijven. 1) Aan het kampioenschap van Neder land hoofdklasse driebanden, dat op 28 februari, 1, 2 en 3 maart a.s. in café-restaurant „Nationaal" te Arnhem gehouden wordt, zullen deelnemen: v. Dillen, Utrecht, Heinsman, Den Haag, Jacobs, Louwaard en Rehorst, allen Amsterdam, Kok, Zeddam, Van der Linden, Heemstede en Scholte, Eind hoven. Het moge dan zijn, dat in de annalen van de Friese gemeenschap staat opge tekend dat reeds in 1763 ,,alle de Elf Steeden van Frieschland op enen winter- sen dag werden bereden", wijlen Wil lem (Pim) Muiier komt de eer toe de stoot te hebben gegeven tot de indruk wekkende tocht, waarnaar nu telkenja- re door velen reikhalzend wordt uitge zien. Een jaar na de oprichting van de Nederlandse Voetbalbond daarvoor had deze veelzijdige man reeds zijn aandeel gehad in de oprichting van HFC, de Nederlandse Cricket Bond en het organiseren van de eerste atletiek wedstrijd kwam hij op de idee om al schaatsende de Friese elf steden langs te gaan. Hij. de zoon uit het echt-Friese geslacht der Haitsma Muiiers, bond op 21 december 1890 's morgens om zeven uur de schaatsen onder. In zijn beschrij ving van de tocht zegt Muiier: „Ik liet mijn rug en benen stevig met amica in wrijven, stak mij in tricot en bijbehoren en deed, om niet te veel opzien te ver wekken, over mijn trui een vest aan. Met een dikke wollen muts op kreeg ik iets van het gesoigneerde, dat de Friese schipper eigen is. Een stuk cho colade, een horloge, een paar zakdoe ken. enige guldens, een mes, touwtje, riemen en één schaats op de rug voor het breken, en precies 7 uur stond ik op het smalle grachtje." Zo startte Mu iier voor zijn tocht van ruim 213 ki lometer, waarop het, zoals hij vertelt, vinnig koud was en het ijs soms ellen dig. Dat Muiier er geen pleziertocht van heeft gemaakt, blijkt wel uit het feit dat hij ruim elf uur heeft reden en dus een gemiddelde snelheid had van 16.5 kilometer. Trouwens, ook uit zijn be schrijving van de tocht komt zulks tot uiting. Een bakker uit Bolsward, die als gids diende voor de tocht over de meren, verklaarde tenminste tijdens de tocht: ..Jou motte net so duvelse hard ride." Zelden heb ik zo'n prettige dag ge had. vertelt Muiier naderhand van zijn tocht en het is deze herinnering, die hem negentien jaar later inspireert tot de uitnodiging aan de Friese IJsbond om de organisatie van een officiële Elf stedentocht op zich te nemen. Heel wat gesprekken moesten echter nog volgen voor het bestuur van deze bond zich voor deze gedachte liet winnen. Maar op 2 januari was het zover. De Friese IJsbond organiseerde zijn eerste en te vens enige Elfstedentocht gewonnen door de theologische student Hoekstra na een verwoede strijd met de Amster damse luitenant Rooseboom die op zijn beurt weer de stoot gaf tot de op richting van de Friese Elfsteden Ver eniging. Van toen af begint de telling der officiële tochten. Altijd is er wal Er is vanaf 1912, toen eindelijk de eerste officiële Elfstedentocht kon wor den gehouden, heel wat gebeurd op het ijs van de Friese vaarten en meren. Vanaf het begin was er altijd wel een incident dat de gemoederen bezig hield. Het begon meteen in 1912. De winnaar. Coen de Koning was nauwelijks gehul digd of het bestuur moest zich al verdie pen in een protest dat door de Fries Fer- werda was ingediend. De Koning zou „opgelegd" heb ben. Maar het protest baatte niet en had bovendien tot gevolg dat bij de volgende wedstrijd, in 1917, een bijzon der geladen De Koning aan de start ver scheen. „Hij zou die Fries eens laten zien wie de sterkste was." Wel het is gebeurd. Hij spotte met alle theorieën die verkondigen dat men op zo'n mon sterrace niet straffeloos een eenzaam avontuur kan aangaan. Hij duldde nie mand in zijn omgeving, snelde van de ene stad naar de andere, had bij de finish een voorsprong van bijna een half uur op zijn naaste concurrent en was niet minder dan twee uur sneller ge weest dan Ferwerda. Dwaaltochten hebben ook een be langrijke rol gespeeld in de historie van de Elfstedentochten. In 1929 kreeg men er een voorproefje van, maar toen bleven de gevolgen ervan beperkt. Bij de volgende tocht, in 1933 waren de gevolgen fataal voor de sterksten. De kopgroep snelt op het Slotermeer de verkeerde kant op, ver dwaalt, moet een flink stuk terug rijden en is meteen kansloos voor de strijd om de overwinning. Afspraken, combines Bijzonder opvallend is echter dat men in de geschiedenis van de Elfsteden tocht telkens weer wordt geconfron teerd met wat de één een combine, de ander een afspraak of een overeen komst noemt, iets opmerkelijks dus bij een wedstrijd. Het begint al bij de eerste de beste tocht, in 1909 dus, als een van de mensen in de kopgroep voorstelt om als kameraden over de streep te gaan en te loten om de volgorde. De mannen hebben al uren de bittere kou, de sner pende wind, het ongemak van valpar tijen, honger en dorst getrotseerd. Het schijnt of een zekere lotsverbonden heid bij hen opkomt. In 1909 is het zo ver niet gekomen. Men heeft verder gestreden om de eer. In 1933 daarente gen steken de koplopers wel de hoofden bij elkaar en besluiten elkaar niet verder te bestrijden. Het zijn De Vries en Castelein, die er na veel strijd in zijn geslaagd samen onaantastbaar de lei ding te nemen. Eensgezind gaan zij verder op Leeuwarden af. Zij zullen de prijs delen. Het toeval wil echter dat De Vries bij de eindstreep voorop ligt. Hij wordt tot winnaar uitgeroepen. Ogenblikkelijk snelt hij naar de wed strijdleiders, verklaart daar dat het he lemaal zijn bedoeling niet was om al leen winnaar te zijn en krijgt het ge daan dat hij en Castelein gezamenlijk tot winnaar worden verklaard. Nog erger wordt het in 1940. Het vriest flink die dag, er waait een ijs koude wind over de Friese sneeuwwei- den en tot overmaat van ramp is er een verblindende sneeuwjacht. De wedstrijd rijders hebben het, ge begrijpt het, bij zonder zwaar gehad op het dikbesneeuw- de Ijs. Het was, zoals één hunner zei, lijden en doorbijten van het begin tot het einde. Vlak voor de finish, wordt dan, zoals het heet, „het pact van Dok- kum" gesloten. Vijf koplopers, doodmoe na een barre tocht, horen in Dokkum dat de baan naar Leeuwarden zo slecht en smal is, dat er van strijd nog nau welijks sprake kan zijn. Van passeren kon geen sprake meer zijn. Wie het eerst de baan bereikte, zou meteen win naar zjjn. Dan gaan we tegelijk over de eindstreep, besluit het vijftal in Dok- kum en evenals in 1933 zegt het bestuur in Leeuwardenallemaal de eerste prijs. En dan, ge herinnert het u wellicht nog, beleeft men in 1956 weer dat er een afspraak gemaakt wordt. Opnieuw arriveren vijf mannen tegelijk aan de eindstreep. Zij hebben de armen broe derlijk om elkaar heen geslagen en...... krijgen geen prijs. Het reglement is veranderd en zegt „een wedstrijd blijft tot de laatstp centimeters een wed strijd." Maaskant wijdt in zijn boek heel wat bladzijden aan deze historie en laat tal van lieden aan het woord. De schrij ver verdedigt tenslotte de afspraak om dat hij vindt dat de namen van hen die niet tot winnaar worden uitgeroepen spoedig zullen worden vergeten door de massa, terwijl zij met evenveel recht erkenning verdienen voor hun prestatie. „Hij is de kampioen, hij is de recordman, zegt de massa; de an deren worden vergeten," aldus Maas kant. Zo'n verdediging is, vinden wij, van een sentimentaliteit die bij het har de avontuur dat de Elfstedentocht is ze ker niet past. Voor het overige kunnen wij niet anders dan bijzonder veel waar dering hebben voor de wijze, waarop hij en Jeen van den Berg dit boek hebben samengesteld en geschreven. zetelt de controlepost in Sneek. Strobalen beschutten de con- <Mi de kaarten van de deelnemers moeten afstempelen. 1) Elfstedentocht, door Piet Maaskant en Jeen van den Berg; uitg. Oisterwijk, 's-Gravenhage. Het is zeer twijfelachtig of St. Etien- ne, de Franse profclub, zijn voorhoede speler Rjjvers zal willen afstaan voor het Nederlandse elftal dat op 30 januari a.s. te Madrid tegen Spanje speelt. Hét clubbestuur had zich hiertoe, in antwoord op een verzoek van de KN VB, in principe bereid verklaard, op voorwaarde nochtans dat zijn elftal geen al te sterke tegenstander tegenover zich zou krijgen in de wedstrijd van 3 februari in de Franse bekercompeti tie. Heden is de loting voor die beker ronde verricht en het resultaat is dat St. Etienne tegenover de F.C. Sochaux komt te staan, een cfub uit de eredivi sie die in staat is de sterkste tegenstan ders te doen sneven. Het clubbestuur heeft nog geen beslis sing genomen wat betreft het afstaan van Rijvers aan het Nederlandse elftal en zal in het begin van de volgende week een vergadering over deze kwes tie houden. Het wordt echter zeer on waarschijnlijk geacht dat Rijvers toe- Stemming zal krijgen om, enkele dagen voor de belangrijke bekerwedstrijd, in Madrid voor Nederland uit te komen. De zeventienjarige Peter Lukowski heeft, zoals mocht worden verwacht, ook in de afdalingswedstrijd voor de Nederlandse skikampioenschappen de beste prestatie geleverd. Hij werd op de 2.300 meter lange piste onbedreigd eerste en de Nederlandse skititel voor de combinatie was dus voor dit jonge skitalent uit Wassenaar. In de renklasse dames toonde Mariet Rambonnet zich weer sterker dan Olga Lukowski. Opmerkelijk was ook op de ze prachtige zonnige dag dat zij de heren van de renklasse, Minke en Qua- ring met duidelijk verschil klopte. De resultaten van de afdaling zijn: Renklasse dames: 1. Mariet Rambon net 3 min 3,9 sec., 21.63 punten. 2. Olga Lukowski 3 min 45 sec, 47.94 punten. Heren: 1. Lukowski 2 min 30.1 sec, 0 punten. 2. Minke 3 min 8.1 sec, 24.32 punten. Quaring 3 min 23,3 sec, 34.05 punten. De eindresultaten voor de combinatie luiden: dames: 1. Mariet Rambonnet 34.82 punten, 2. Olga Lukowski 71.89 punten. Heren: 1. Lukowski 0 punten, 2. Minke 43.72 punten, 3. Quaring 60.32 punten. Dat de voetbalpool de gemoederen beroert, ligt voor de hand. Men heeft de smaak te pakken gekregen bij het vernemen van de respectabele bedra gen die de laatste tijd aan de geluks vogels worden uitgekeerd. Zoiets kon dus ook in Nederland. Dat de rege ring weigert een voetbalpool mogelijk te maken, werkt ook stimulerend. Want wat is heerlijker dan iets te doen wat feitelijk, verboden is, maar waarvoor ergens toch mogelijkheden schijnen te bestaan. En, nu het er naar uitziet dat er in de nabije toe komst toch een voetbalpool zal blij ven al is die dan van bescheiden op zet, nu bovendien de kans bestaat dat er eerlang toch een nationale toto komt het communiqué van de regering vermeldt immers het woord voorlopig was er veel belangstelling voor het „forum over de voetbalpool" dat gis teravond in Amsterdam is gehouden. Er is, dat lag in de lijn der ver wachtingen, nogal fel van leer ge trokken tegen de houding die één po litieke partij, de AR, momenteel in neemt tegen de voetbalpool. Naarstig is er gespeurd of er wellicht verschillen bestaan tussen een voetbalpool en de staatsloterij of de paardentoto. Neen, vond het forum, of het moest al zijn dat er in 1948, toen de paardentoto het parlement passeerde dt A.R. niet in de -egering zat en nu wel. Het feit dat twee nisters eén heel volk de voetbalpool kunnen onthouden, werd een kwalijk exces van de democratie genoemd. Maar waarom wordt er eigenlijk zo geijverd voor een voetbalpool? Spor tief Nederland heeft geld nodig, heel veel geld. Er heerst, zo vond ook het forum, in ons land een ergerlijke achterstand. De mogelijkheden voor sport en lichamelijke opvoeding wor den ernstig geremd. Er zijn te weinig speelgeledenheden, men schreeuwt om turnhallen, overal heersen de onge zondste hygiënische toestanden. Dt overheid steunt en stimuleert de sport beoefening wei, doch op zeer besehei den wijze. Sterker nog, het kamerlid onder de leden van het forum, ver klapte dat minister Cals zich telken male ergert aan het kleine bedrag dat hij beschikbaar kan krijgen voor over heidssteun aan de sport. En hoe groot de directe nood is? Men heeft becij ferd dat in de eerstkomende drie vier jaar feitelijk bijna vijftig mil joen gulden nodig is om de allernood zakelijkste voorzieningen te kunnen treffen. En, zo redeneert men nu, als de overheid het geld niet heeft, als particulieren zo'n bedrag ook niet kunnen toucheren, waarom mag de voetbalpool er dan niet voor zorgen? Het forum vond echter wel dat de toto niet het alleenzaligmakende mid del mag worden om de sport en de li chamelijke opvoeding te brengen waar zij recht op hebben. Een voetbalpool uit winstbejag is uit den boze, zo besliste het forum ook. Alzo, geen toto die door particulieren wordt georganiseerd, maar een instel ling, waarbij de overheid een min of meer beslissende stem heeft, althans nauwgezet toezicht houdt en verder een belangrijke verantwoordelijkheid voor de vrije organisaties, de sport bonden! En dan de verdeling der gei den. De meningen waren enigszins verdeeld. Er is een plan, waarin wordt gesproken van niet onbelangrijke steun aan culturele en sociale instel lingen. Het ligt in de bureaulade van de minister van Justitie. De chirur in het gezelschap der „wijzen" was het met die verdeling echter niet eens. Er gaat te veel naar het spor tieve deel. Laat de cultuur, die toch al veel meer krijgt van de overheid dan de sportbeweging, voor de cultuur zor gen en de sport voor de sport, was zijn leuze. Zo ziet ge, terwijl er zeker in de eerste drie jaren geen gesanctioneer de nationale voetbalpool komt de heer Drees zal het leven van zijn toch al zo moeizaam tot stand geko men kabinet niet op het spel zetten door de voetbaltoto te willen redden er wordt toch al druk gesproken over de pool-van-de-toekomst. Want dat die er komt, daaraan twijfelt nie mand. Voor de toto het levenslicht zal zien, kunnen wellicht de strijd punten worden opgelost. PROBLEEM no. 6 van E. G. Miles. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kh6 Db4 Ta5 Td3 Lhl Pc4 Ph3, pionnen d5 e2 e6 g4. Zwart: Ke4 Tf2 Pf3 Pg2, pionnen d7 g5. Correspondentie. De heer G. A. v. W te N., mijn dank voor Uw tip! Correctie probleem no. 2 van C. Goldschmeding: op a4 moet een zwarte pion bijgeplaatst worden. Oplossing probleem no. 3 van G. H Goethart: 1. Kb5! In de voorstand zien we: Ddlt 2. Ld4:; Tf4:t 2. Pb4 mat. Na de typische sleutelzet dreigt Tf5 mat. Op Tf5: volgt 2. De6: mat. Oplossing probleem no. 4 van A. Akerblom: 1. Le6! Op Lg4 volgt Lg8; Lb3 2. Lf5; Lc2 2. Df7 met mat op de derde zet. Oplossing probleem no. 5 van G. Guidelli: 1. Pal! dreigt Dc2 mat. Na het wegspelen der zwarte dame om d4 vrij te maken voor de koning volgen er 3 mooie varianten: De5 2. Le6; Df6 Ld5; Dg7: 2. d4ü waarbij Probleem voor geoefende oplossers. No. 2205 van P. J. Eype te Haarlem. torens noch dame in kunnen grijpen. Onderstaande partij munt niet uit door subliem spel, maar wel door zijn kortheid, waardoor zwart niet de gelegenheid krijgt veel fouten te maken. Interessant is eigenlijk alleen de slotstelling! Wit: dr. Reinle. Zwart: N.N. 1. e4 e5; 2. f4 f5? (Dit konings- tegengambiet kan natuurlijk niet korrekt zijn). 3. ef5: e4? 4. Dh5t g6; 5. fg6: h6. Hier is ieder commentaar en iedere reddingspoging overbodig. 6. g7t Ke7; 7. De5t Kf7; 8. gh8:P mat!! PROBLEEM no. 7 van O. Stocchi. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Ka4 Dh2 Tg3 Th4 Le3 Pd3 Pel. Zwart: Kc3 Lhl Lh8 Pg2, pionnen c7 f5. Correspondentie betreffende de schaakrubriek te zenden aan A. Per- quin, Marnixkade 104 te Amster dam-C. Probleem voor beginners. No. 445 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 febr. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossing van no. 2198 van dezelfde auteur. Wit speelt naar: 25, 25-20, 41, 35-30, 14, 25, 34, 30, 38, 6 en wint. Aardig probleem met veel slag werk. Hoewel er heel wat zetten no dig zijn om tot winst te komen is de opgave toch niet zo moeilijk. Jam mer, dat niet alle stukken actief zijn. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 445 en 446 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 febr. aan bovengenoemd adres. Oplossing van no. 440 van P. J. Eype te Haarlem. 41-36, 13x35, 50-44, 35x49, 38-33, 49x46, gedw. 33x11, 6x17, 26-21, 17x26, 36-31, 26x37, 47-41 en wint. Een leuke bewerking van een oud motiefje. Het is duidelijk dat als zwart met zijn dam naar 41 slaat, wit op vrijwel dezelfde wijze wint, doch dan niet 47-41 maar 47x36 speelt. DITJES EN DATJES Allereerst dienen enkele foutjes hersteld te worden In probleem no. 2203 van G. v. d. Linde is abusievelijk een wit stuk op 25 uitgevallen; men gelieve dit als nog aan te brengen. De aandachtige oplossers zullen bemerkt hebben dat probleem no. 2202 van J. Bus zeer verrassend re mise wordt door na de slag naar 6 aldus te spelen: 16-21, 46-41, 50-11!!! 6x26, 45-50. De heer Th. v. Marls te Noord- wijkerhout ontdekte dat ook in no. 135 de winst aan twijfel onderhevig is; als zwart na de slag naar 24 12-18 speelt kan wit winnen, maar als 12-17 gespeeld wordt is er geen winst mo gelijk. Pech voor de heer G. Numan. De aandacht wordt er op gevestigd dat de termijn van inzending van de winterserie eindigt op 1 febr. a.s., en ook, dat men, al heeft men niet alle oplossingen kunnen vinden, toch ver standig doet met het gevondene in te zenden. Zelfs al heeft men maar 6 oplossingen goed dan loot men toch mede om de prijzen. EEN VERRASSENDE SLAGZET In het onlangs gespeelde toernooi om het wereldkampioenschap liep de Belg Verpoest in een heel ver rassend zetje. De stand was: zw. 10 st op 4, 11/15, 18, 19, 22, 27. Wit 10 st op 26, 30, 31. 35. 36, 37, 38, 43, 49, 50. Wit aan zet zag in 37-32 geen ge vaar en wilde wellicht naar 11-16, 32x21, 16x27 met 38-32 vervolgen, hetgeen wel sterk lijkt. Hisard dacht er echter anders over en speelde na 37-32; 18-23, 32x21, 12-17; 21x12, 2*-27, 31x22, 23-28, 22x33, 13-18, 12x23, 19x48 dam! Waard om te worden onthou den! In de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, is vrijdagavond een voetbalforum gehouden dat problemen rondom de voetbalpool behandelde. De foto toont het forum achter de groene tafel: v.l.n.r. dr. Th. W. van Veen, voorzitter van de „Amsterdamse Pers"; de heer J. C. Tetznér, voorzitter stichting Nederlandse voetbalpool; pater Beijerbergen van Henegouwen S.J., conrector van het St.-Ignatius-college; de heer S. Kruijver, lid bondsbestuur K.N.V.B.; dr. C. Spoelder, oud-rector stedelijk gymnasium te Haarlem, die het forum presideerde: mr.F a. Blaisse, lid Tweede Kamer en lid votbalpoolcommissie K.N.V.B.; de journalist# Martie Verdenius; de schrijver Piet Bakker en de radioverslaggever Jan de Troye. De Russische tennisbond heeft aan vijf Europese landen invitaties gezon den de beste tennisspelers af te vaardi gen naar een internationaal toernooi op overdekte banen, dat voor de eerste maal in Moskou zal worden gehouden. Uitgenodigd zijn; Italië, Frankrijk, Zwe den, Denemarken en Tsjeeho-Slówakije. De eerste ronde van het persoonlijk damkampioenschap van Nederland staat voor zaterdag op het programma en de tweede voor zondag. Maar aangezien drié deelnemers om principiële redenen niet op zondag spelen en een vierde uit hoofde van zijn werkzaamheden semi-prof bij een voetbalclub uit de ere-divisie de voorkeur geeft aan vrijdag, zijn gisteren reeds enkele par tijen voor de tweede ronde gespeeld. De uitslagen hiervan luiden: Van Dijk Roozenburg 1-1; Van der SluisTer- louw 1-1. Het Nederlands militair elftal, dat op 23 januari a.s. in het kader van het toernooi om het intergeallieerd voet balkampioenschap te Esch tegen de Luxemburgse militairen speelt, is als volgt samengesteld: Joel: Van Dijk; achter: Van der Veen en Van der Meer; midden: Nagetaal, Schilder en De Zwart; voor: Bosselaar, Bisschops, Oonk, Rutten en Janssen. In de ploeg, die woensdag te Brussel met 4-1 van de Belgische militairen verloor, zijn dus geen wijzigingen aan gebracht. De stand in groep I is: België Nederland Luxemburg In de finale van het tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker tussen Frankrjjk en Zweden, is het eerste en kelspel gewonnen door d Fransman Darmon, die zjjn Zweedse tegenstan der Davidson versloeg met 97, 26, 75, 86. Het tweede enkelspel lever de evenwel een Zweedse overwinning df>. Schmidt schakelde zijn tegenstander Haillet in drie sets uit: 61, 62, Twee dagen voor mj za) aantreden voor het toernooi jm het Europees kampioenseban handstoten in Gronin gen. zal het kerkelijk huwelijk van d, veelvoudige Nederlandse biljart-kampi oen Van Oosterhout met mej. Elly Bas- tiaéns ingezegend worden in de paro chiekerk Sint Pieter en Paulus te Maas tricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6