De Poolse kiezers spreken zich uit voor Gomulka Inspecteur Kielstra Israël trotseert de VN. Mislukte rooftocht op de ie!ame Overvallers achtervolgen hun slachtoffers 75 Ion lang Leiders van de Hongaarse opstand terechtgesteld Proces-Montesi in Venetië begonnen „Alleen een socialistisch Polen kan zijn zelfstandigheid bewaren Niet doorhalen s.v.p. NIEUW FEUILLETON. Wensen vervuld Koningin Juliana in Arosa Kanselier Raab stelt bijeenkomst van de Grote Vier voor ln 45 uur rond de aarde Atoom-Explosie in Sovjet-Unie Vijf rooie ruggen... Koelhuisboter goedkoper mycufjuy/ Het weer. A Auto tegen paal Koningin en prins naar Zweden Prins Rainier heeft het liefst een zoon Rechtsgeding van de eeuw MAANDAG 21 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26810 Verkiezingsdag zonder opwinding Polen keeft gisteren een nieuw parlement, de Sejm, gekozen. Er is de hele dag druk, zij het zonder veel geestdrift, gestemd. Patrouil les van de arbeidersmilitie, voor zien van rood-witte armbanden, zijn voortdurend op pad geweest, maar zij behoefden nergens op te treden om ordeverstoringen te voorkomen. Zo heftig en zo vol incidenten als de verkiezingscam pagne is geweest, zo kalm was de eigenlijke verkiezingsdag. Toen gisteravond om tien uur de stem lokalen dicht gingen, begonnen de „verkiezingscommissies" on middellijk aan het tellen van de stemmen. Zij zullen daar waar schijnlijk pas morgenavond mee klaar zijn en de officiële bekend making van de uitslag kan nog wel tot woensdag op zich laten wachten. Maar volgens de weste lijke correspondenten behoeft er geen twijfel aan te bestaan, dat de Gomulka-communisten een krasse overwinning hebben be haald. Hun vrees, dat zij het zouden moeten afleggen tegen de gecombineerde inspanningen van anti-communisten en Stalinisten, is ongegrond gebleken. Josef Dudas, die tijdens een later stadium van de Hongaarse opstand voorzitter was van de revolutionaire raad van Boeda pest, is zaterdagmorgen vroeg, samen met zijn vriend en mede werker Janos Szabo terechtge- steld. Volgens radio-Boedapest had een militair tribunaal in Boe dapest hen tijdens een proces, dat zes dagen heeft geduurd, ont maskerd als behorend tot „de voornaamste organisatoren van de oktoberrevolutie. Zij werden bei den ter dood veroordeeld. In Szekesfehervar heeft een militair tribunaal de 23-jarige Lajos Nagy en de 29-jarige Janis Szebeli „wegens moord ter dood veroor deeld. Zij werden volgens radio- Boedapest schuldig bevonden aan moord op een boer. Ook zij zijn terechtgesteld. De 58-jarige Veluwse eierban- delaar E. K. en zijn zonen Ge rard (24) en Jacob (22) zijn zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven, toen zij uit Amster dam bij bun boerderij in de buurtschap Dasselaar (onder Put ten, GId.) aankwamen, door twee mannen overvallen. Onder be dreiging van een revolver dwon gen de mannen de eierbandelaar uit de cabine van zijn vrachtauto te komen. Toen bij niet voort maakte loste een van de aanval lers een schot dat echter geen doel trof. K. rende de cabine uit en trachtte te vluchten. Hij viel echter in een slootje en moest zijn portefeuille afstaan aan zijn ach tervolgers. Inmiddels was de zoon Gerard uit de auto in huis ge vlucht. Hij belde de politie. De overvallers, die K. en zijn zonen vanaf de Nieuwmarkt in Amster dam met een kleine auto hadden gevolgd, werden later op de avond door de rijkspolitie inge rekend. Aanhoudend koud Officieel bezoek in mei „Discriminatie" in het protocol BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avoods tel. 21544. Voor het eerst sinds de oorlog waren er meer kandidaten (723) dan er zetels in het parlement zijn (459). Maar alle kandidaten hadden tevoren moeten ver klaren, dat zij zich konden verenigen met de principes, die door Gomulka en de zijnen als een „Pools communis me" worden samengevat. Er waren ook niet-communistische kandidaten, le den van de Verenigde Boerenpartij, de Democratische Partij, of partijlozen. Maar de communisten prijkten boven aan de lijst en als men op een van de lager geplaatste kandidaten wilde stem men, moest men de namen der com munisten doorhalen. Op de kiezers was een dringend beroep gedaan geen enke le naam op hun biljet door te halen. Het gros van de kiezers hield zich aan die eis. Zodra zij hun stembiljet hadden ontvangen, wierpen zij 't, zon der zich eerst naar de stemhokjes te begeven, in de bussen. Wie andere plannen had, wie dus wel degelijk namen wenste door te halen, begaf zich daarentegen wel naar het stem hokje en gaf daar blijk van zijn voor keuren. Maar zelfs in het zo osten tatief door hem of haar betreden stemhokje golden de regels van een geheime verkiezing niet. Zelfs daar mochten de leden van de „verkiezings commissies" hun spiedende blikken werpen. Een raadsel, dat vanmorgen nog niet was opgelost, was de plotselinge verdwij ning van kardinaal Wyszynski, primaat van Polen. Westelijke journalisten had- Jachtopziener Scherpenhuizen vindt op zijn dagelijkse inspec tietocht door de duinen bij Scheveningen het stoffelijk over schot van een jonge vrouw. De om standigheden, waaronder zij wordt gevonden, wijzen op zelfmoord, een conclusie, waartoe ook de politie- dokter komt. Inspecteur Kielstra van de Haagse recherche, die met het onderzoek wordt belast, stuit echter op enkele feiten, die hem ook met een moord rekening doen hou den. Een in de dagbladen geplaatst en door de radio omgeroepen verzoek aan lezers en luisteraars om inlich tingen te verstrekken, heeft even min resultaat als de nasporingen van de politie. Ziedaar het gegeven van het speurdersverhaal, dat wij van vandaag af als feuilleton gaan publiceren en dat getiteld is: In specteur Kielstra. Wij prijzen ons gelukkig, beslag te hebben kunnen leggen op deze oorspronkelijke Ne derlandse politieroman, die binnen kort in boekvorm zal verschijnen bij de uitgeverij Pax te 's-Graven- hage. Het is een op peil staand verhaal, boeiend geschreven door L. J. Schmidt, kolonel buiten dienst van het Nederlandse leger, die in de toekomst waarschijnlijk wel meer van zich zal doen spreken als be-- kwaam auteur van detective-ver halen. den zich al voor dag en dauw opgesteld in de buurt van het stemlokaal, waar zij de kardinaal verwachtten. Maar Zijne Eminentie verscheen niet en later werd bekend, dat hij zaterdagavond „wegens dringende zaken, die verband houden met zijn positie als primaat van Polen" de hoofdstad had verlaten. Later werd gemeld, dat de kardinaal gisteravond nog heeft gestemd, maar er werd niet bij gezegd, waar hij zijn stem had uit gebracht. De opkomst van de kiezers moet Go mulka en de zijnen gisteren wel tot vol doening hebben gestemd. Polen heeft ongeveer 27.5 miljoen inwoners en daar van zijn ruim 17 miljoen stemgerech tigd. Gomulka, die door velen wordt gezien als de enige figuur, die het land althans nog een beperkte onafhankelijk heid ten opzichte van' Rusland kan ga randeren, had behoefte aan een grote opkomst der kiezers en aan een stevige overwinning voor zijn eigen partij. Het was gisteravond duidelijk, dat beide verlangens in vervulling zijn gegaan. (AFP-Reuter-UP) Naar uit welingelichte kringen in Je ruzalem wordt vernomen, heeft de Is raëlische regering besloten haar troe pen in het gebied van Gaza en op stra tegische punten aan de Golf van Akaba te handhaven, zo lang zij geen afdoen de garanties heeft ontvangen, dat haar schepen in de toekomst een vrij en on gehinderd gebruik kunnen maken van de Straat van Tiran en de Golf van Akaba, en dat de grensstrook bij Gaza niet opnieuw door Egypte zal worden gebruikt als basis voor overvallen op Israëlisch gebied. Dit besluit van de Is raëlische regering houdt in, dat zij geen gevolg wil geven aan een resolutie, die de Algemene Vergadering der Verenig de Naties zaterdag j.l. met overweldi gende meerderheid heeft aangenomen, en waarin wordt geëist, dat Israël op korte termijn het gehele Egyptische grondgebied moet ontruimen. De reso lutie werd aangenomen met 74 tegen 2 stemmen bij 2 onthoudingen. Tegen stemden Frankrijk en Israël. Cuba en Costarica onthielden zich van stem ming, In dezelfde resolutie wordt ook aan de secretaris-generaal van de vol kerenorganisatie verzocht binnen vijf dagen aan de Assemblee verslag uit te brengen over de wijze, waarop Israël gevolg geeft aan de resolutie. De Is raëlische afgevaardigde, dr. Abba Eban, verklaarde, dat er weinig kans is dat de secretaris-generaal over vijf da gen ai veel concreets kan berichten. v.v. -v.- Koningin Juliana is in Arosa Zwitserlandaangekomen, waar zij haar vakantie zal doorbrengen. Men ziet Hare Majesteit hier met de dames van haar gevolg in de besneeuwde hoofdstraat van het stadje. WsmetèÈËËÊ i-êsSËPli Twee beelden van de non-stop-vlucht rond de aarde, die vorige week is gemaakt door drie B-52 Boeing Stratofortresses van de Amerikaanse luchtmacht. Op de bovenste foto ziet men de eerste van de drie machines na de recordvlucht neerstrijken op de Amerikaanse luchtbasis in Californië. De onderste foto geeft een overzicht van de plechtigheid op dezelfde basis, tijdens welke gene raal Curtis Lemay, de opperbevelhebber van het „Strategie Air Command" de bemanning van de drie B-52's onderscheidde. 4 I De Hongaarse regering van premier Kadar heeft de vereniging van journa listen ontbonden en wel op grond van het feit, dat de voorzitter van die ver eniging niet overeenkomstig de statuten gekozen zou zijn. De Hongaarse regering heeft zich er bij de Verenigde Naties over beklaagd, dat minderjarige Hongaarse vluchtelin gen in Oostenrijk, Engeland, Frankrijk en Noorwegen wordt belet naar hun va derland terug te keren. Kanselier Raab van Oostenrijk heeft die bewering gis teravond in een radiorede tegengespro ken. Het staat de Hongaarse vluchtelin gen volkomen vrij naar hun land terug te keren, als zij dat willen, zo zei hij. Tot dusver hebben echter nog slechts 1.773 om repatriëring verzocht. Raab stelde ook voor een conferentie van de Grote Vier te doen houden, die een eventuele neutralisering van Hon garije zou moeten overwegen. Zaterdagnacht zijn 256 Hongaren de Oostenrijkse grens overgestoken. Een groot aantal hunner behoorde tot de ver zetsstrijders, en zij deelden mee, dat de Hongaarse politie op het ogenblik een onbarmhartige campagne voert om iede re vorm van verzet te breken. In de omgeving van Nikitisch in Burgenland hebben Hongaarse militairen met auto matische wapenen het vuur geopend op een groep van twintig.vluchtelingen, die de Oostenrijkse grens al waren ge passeerd. Zij dwongen de vluchtelingen zodoende naar Hongarije terug te ke ren. Oostenrijk zal tegen het gebeurde protesteren. In de Sovjet-Unie is zaterdag opnieuw een atoomwapen tot ontploffing ge bracht, aldus de Amerikaanse Commis sie voor Atoomenergie. De voorzitter van de commissie, Lewis Strauss, ver meldde niet, of hier sprake is van een waterstof-bom of een atoombom. Het waren een 25-jarige uit Amster dam en een 36-jarige uit IJmuiden. De Amsterdammer is op 5 november 1956 uit de strafgevangenis te Scheveningen gevlucht, waar hij tot 17 januari 1959 zijn straf had moeten uitzitten voor het plegen van tal van diefstallen met braak. De K.'s hadden pas in Baarn gemerkt dat zjj werden gevolgd. Bij de boer derij, het was zeer donker en er hing een dikke mist, kwam de kleine auto plotseling met grote snelheid naderbij. De overvallers stopten hun wagen links naast de vrachtauto, sprongen naar buiten en kwamen dreigend met een revolver nader. De uitroep „je geld of je leven" werd kracht bijgezet met een snerpend schot, dat geen doel trof. De K.'s, zich bewust van hun benarde po sitie maakten aanstalten om naar bui ten te komen. De oude man ging eerst en kwam in de sloot terecht. In de portefeuille die hij afgaf zat maar 50. Regering en zuivelkringen zoeken momenteel naar een manier, om de te grote voorraad koelhuisboter (vijftien duizend ton, dat is de normale binnen landse afzet van een half jaar) weg te werken. Men mag aannemen, dat het produktschap zuivel op korte ter mijn de regering om zó grote steun uit het landbouwegalisatiefonds zal verzoeken, dat de boter in binnen- en buitenland voor 70 a. 75 cent aan de man gebracht kan worden. Die steun zal zeer aanzienlijk moeten zijn. De boeren zelf kunnen haar uit hun zuivelfonds lang niet opbrengen. De prijs van 70 tot 75 cent is afgestemd op de concurrentiemogelijkheden met Nieuw-ZeeTand, dat een preferente po sitie op de Engelse markt, ons voor naamste afzetgebied, heeft. Tegen die prijs zullen ook de margarinefabrikan ten in Nederland geen onoverkome lijke bezwaren hebben, hoewel voor een terugslag van hun afzet gevreesd moet woTden. De kwaliteit van de weg te werken roomboter is zeer goed. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSIR. 48 A DAM TEL 71716? Falcon Wollen Tweedjassen 97.50 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Zwaarbewolkt met verspreide op klaringen en in de kustprovincies mogelijk wat regen of ijzel. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.36-17.11. Maan: 0.46-11.03. Advertentie HAZETFABRIEKEN TB ZEVENBERGEN De grote poet „we dachten dat ze wel vijf rooie ruggen bij zich hadden", ver- klaaiden de mannen later aan de rijks politie, had de zoon Gerard op zak. Hp had in werkelijkheid 3000 gulden bij zich en vluchtte zijn huis in. De politie was in een ommezien ter plaatse, maar toen hadden de overval lers ai de benen genomen. Zij hadden enorme pech, want terwijl zij in de dik«e mist met de gehuurde auto snel wegreden, botsten zij tegen een telefoon paal op. De wagen was onbruikbaar en de bestuurder liep bovendien een bloe dende wond aan zijn gelaat op. Burgemeester Quarles van Ufford van Putten, die op onderzoek was uit getrokken met een wachtmeester zag de mannen in de Stationsstraat te Putten naderen. De wachtmeester legde zich in een hinderlaag en kon de mannen onder bedreiging van een revolver ar resteren. De IJmuidenaar had ook de bijzon dere belangstelling van de politie in Velsen. Nader aan de tand gevoeld heeft hij bekend samen met de Amsterdam mer en een jongeman eveneens uit Am sterdam, die zondagmiddag van zijn bed is gelicht, de hand gehad te hebben in zes inbraken in IJmuiden en een inbraak in Heemstede waarvan destijds in IJmui den een deel van de buit uit het water is opgevist. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard zullen op 21 mei een of ficieel bezoek aan Zweden brengen, dat drie dagen zal duren. Dit bezoek valt samen niet de herdenking van het feit dat de Zweedse botanicus Linnaeua 250 jaar geleden geboren werd. Lin naeus heeft in Nederland grote bekend heid gekregen en hier geruime tjjd ge studeerd. Juristen in Monaco zijn van mening, dat prins Rainier bij de vaststelling van het geboorteprotoco) wel wat al te duidelijk heeft laten blijken, dat hjj meer prijs stelt op een zoon dan op een dochter. Zij leveren kritiek op het feit, dat er bij de geboorte van een zoon 101 saluutschoten zullen worden afgevuurd (als tenminste de oude Mo negaskische kanonnen niet halverwege uit elkaar springen) en bij de geboorte van een dochter slechts 21. De rechtskundigen wijzen er op, dat een prinses, als er geen mannelijke nakomelingen zijn, troonopvolgster zal zijn en als zodanig recht heeft op even veel saluutschoten als een prins. Bij de bepalingen betreffende de kle ding van de functionarissen, die de in schrijving van het kind bijwonen, geldt een zelfde „discriminatie": als het kind een zoon is, zullen zij zich in jacquet moeten steken, terwijl men ingeval van de geboorte van een dochter met een colbertcostuum kan volstaan. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft op doorreis naar de Verenigde Staten te Cairo geconfereerd met kolonel Nasser en de Syrische premier Sabri Assali. Direct na de aankomst van de koning begaven de drie staatshoofden zich naar de Al Azhar-moskee in Caïro voor het Vrijdaggebed. Op de voorgrond ziet men Nasser met het hoofd ter aarde gebogen en zonder schoenen, achter hem de koning in zijn witte gewaad, terwijl de Syrische premier achter hem staat. In Venetië is vandaag in het proces Montesi, het „rechtsgeding van deze eeuw" begonnen. Er zijn dertien be klaagden, onder wie de zoon van de voormalige Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, de musicus Piero Pic- cioni. Hij zal zich te verdedigen hebben tegen de aanklacht, dat hü schuldig is aan de dood van het Romeinse meisje YVilma Montesi op 9 of 10 april 1953. Verder staan terecht de koopman Ugo Montagna en de Romeinse ex-hoofdcom missaris van politie Saverio Polito we gens begunstiging onder verzwarende omstandigheden en nog negen andere personen, die valse getuigenverklarin gen hebben afgelegd. Het requisitoir van de procureur-ge neraal der Republiek dr. Marcello Scar- dia bestaat uit meer dan 200 getypte vellen, de documenten der vooronder zoeken uit 90 folianten. Een grote reeks personen zal worden gehoord, onder wie als kroongetuige de Milanese Anna Ma ria Moneta Caglio. Het proces zal ver moedelijk geruime tijd duren Hiermede is de zaak rond de dood van Wilma Montesi in het vijfde en hope lijk .laatste stadium gekomen. De derde fase voor de Romeinse rechtbank, nu ruim anderhalf jaar geleden, kenmerkte zich door buitengewoon dramatische momenten. De communistische pers spe ciaal poogde toen deze zaak uit te buiten om geweldige schandalen tegen de cor ruptie der burgerlijke kringen te ont ketenen. Op ongelooflijke wijze werd gepoogd om personen, die niets met het geval Montesi te maken hadden noch met gebleken ongezonde toestanden, door het slijk te halen. Interessant ach teraf was, dat de man. die optrad .'.la hogepriester der moraal, de communis tische verdediger, hoogleraar en com missaris der provincie Rome, Sotgiu, korte tijd later, uit al zijn waardighe den ontzet, in het gevang terecht kwam wegensperverse zedenmisdrijven. Het Venetiaanse proces werd met grote spanning tegemoet gezien. De eigenlijke tragedie, de dood van Wil ma Montesi, komt daarbij in de pu blieke opinie feitelijk op de tweede plaats. Hetgeen de wereld interes seert, is ■'e vraag, of er bij het onder zoek sprake is geweest van opzette lijk bedrog en van corruptie en zo ja, of deze corruptie moreel toenmalige leidende kringen der Democrazia Cristiana toe te rekenen is, dan wel enkele losstaande en individuele per sonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1