Het hart op de tong Bestuurder van een zware auto drukt wielrijdsters bij nauwe ingang van Koningstraat tegen stadhuis De nieuwe dirigent van het N.Ph. Orkest Vlees hooit erbij Rotterdams Toneel speelt „De Parvenu" SPORTNIEUWS K.A.B. Bloemendaal vier de tweede lustrum WOLLEN JERSEY Hondenkampioenschap met vele winnaars Vijftig gulden boete Uit STAD Ien STREEK Voorafgegaan door „Vlmpromptu de Versailles Rus persona non grata Minister Zijlstra voor de radio Plan voor 24 woningwetwoningen op De Goede Herder HAARLEMSE KANTONRECHTER Benoeming Henri Arends zeer waarschijnlijk Films Tweede secretaris van de ambassade De benzinesituatie H.P.C. brengt Nereus nederlaag toe Drie weken gevange nisstraf wegens op lichting MAANDAG 21 JANUARI 1957 PAGINA 3 Inbraak in villa Koelhuisarbeider aangehouden NU OUDERWETSE ERWTENSOEP MET HEERLIJKE KLUIF EN WORST De voorstelling van „de Parvenu" vroeger hier bekend als „De Burger-edelman", maar door Ton Lutz opnieuw vertaald van Molière, die het Rotterdams Toneel zaterdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg heeft gegeven, had helemaal het karakter van luchtig divertissement. En zo heeft Moliè re het ongetwijfeld ook bedoeld, ook al gebruikte hij dat divertissement om allerlei soorten mensen' en toe standen over de hekel te halen. Mo lière was veel te veel een „homme de théatre" om zich met allerlei vooropgezette bedoelingen te occupe ren. Hij móést schrijven, vaak op be stelling, want zijn toneelgezelschap, waarin hijzelf de hoofdrollen speel de, moest nieuwe stukken uitbrengen om in leven te kunnen blijven. Waterpolo PERSOONLIJKE DAM- KAMPIOENSCHAPPEN Basketbal The Flamingo's verrast Antilopen J aarvergader ing K.A.B. SPECIALE VERKOOP STOFFEN Jaarlijkse wedstrijd in Haarlemse Politierechter Haarlem Waterstanden V erwarmingsmonteur aangehouden Sigarettenautomaat Woontragedie I Woontragedie II Woontragedie ill Burgerlijke Stand Haarlem „Waarom hebt u met uw trekker met oplegger door de binnenstad gereden? U had daar, zeker op een spitsuur, niets te maken." Dit merkte de officier van justitie, mr. H. Lagerwaard, hedenmor gen op in zijn requisitoir tegen een 50- jarige vrachtwagenchauffeur, die op 3 juni van het afgelopen jaar om negen uur 's morgens met zijn zware vracht wagen b\i de ingang va nde Konings straat enige meisjes, op weg naar school of kantoor, tegen het stadhuis had aan gedrukt. De chauffeur had ee^ vracht moeten uitladen bij een bedrijf aan het Sta tionsplein en moest vervolgens verder in zuidelijke richting. In de binnenstad had de man verder, naar tijdens de zitting bleek, niets meer te maken. De officier van justitie noemde het onverantwoor delijk, om met zware vrachtwagens door het Haarlemse centrum te rijden, indien daar geen aanleiding voor is. De chauffeur verklaarde niets ge merkt te hebben van de meisjes, die hij bij de zeer nauwe ingang van de Ko ningstraat tegen het stadhuins had ge drukt. „Ik heb nog in mijn spiegel ge keken," zo zei de verdachte „Daarmee maakt u de zaak nog 'maar erger,' meende de kantonrechter, mr. F. J. Ger ritsen. Enige meisjes verklaarden, hoe de vrachtauto naast een stroom fietsers, die geconcentreerd was door het stop licht in do Barteljorisstraat. had gema noeuvreerd. De chauffeur verklaarde, dat hij zo veel mogelijk aan de linkerzijde had ge reden. Een der meisjes was gevallen naar rechts. „Als je naar links geval len was, zou je verpletterd geweest zijn onder de vrachtauto", meende de kanton rechter. Het meisje had lichte verwon dingen opgelopen door haar val. De officier van justitie eiste 100 gld boete subs. 20 dagen en een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd- Er gaan op het ogenblik verschillende geruchten omtrent de benoeming van een dirigent van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest. De functie is, zoals bekend, vacant doordat Toon Ver- hey om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. Vanmiddag zou het be stuur van het orkest een beslissing ne men en zijn keuze bepalen uit de ver schillende kandidaten, die voor een be noeming in aanmerking komen Als een van de meest serieuze kandidaten wordt genoemd Henri Arends, die thans assis tent-dirigent is van het Concertge bouworkest te Amsterdam De r.-k. Woningbouwvereniging Sint Bavo, Haarlem-oost belegt vrijdag 25 januari des avonds om acht uur in het jeugdhuis, Teylerplein haar jaarverga dering, tijdens welke de bestuursverkie zing gehouden zal worden. Aftredend zijn de heren C. Vreenegoor en A. Wigman. Beiden zijn herkiesbaar. Voor belangstellenden liggen stukken op de ze vergadering betrekking hebbend ter inzage op donderdag 24 januari tussen half acht en half negen ten kantore der vereniging. Ter gelegenheid van het jubileum van mej. J. J. M. Beer zal op 24 januari in de parochiekerk van St.-Johannes de Doper om half acht des morgens een H. Mis worden opgedragen. Om kwart over vier is er een officiële re ceptie in de kleuterschool aan de Dirk Schaefferstraat, waar de jubilares om kwart voor vijf zal recipiëren voor de ouders en oud-leerlingen. De KAB-kring Oost verzorgt zondag 27 januari een grootse vastenavondvie ring in gebouw Sint Bavo. Er is een programma van cabaret en dans. De afdeling Haarlem van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen houdt woensdagavond 23 januari in ge bouw Sint Bavo een ontspanningsavond voor haar leden. De Tyroler Kapel „De Alpenjagers" onder leiding van Jos Witjes zal een vrolijk program verzor- gen. Het wedstrijdprogramma van de H.V.B. van zaterdag 19 januari wordt nu afgewerkt op zaterdag 26 januari. In het kajottersgebouw aan de Lin- gerstraat zal de K.A.B. kring noord a.s. dinsdagavond, 22 januari zijn jaarver gadering houden, terwijl op zaterdag avond a.s. om half negen de jaarver gadering van de ka jotters daar zal plaats vinden. CINEMA PALACE: High Society, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Rock, Rock, Rock, a. 1., 2.15 en 8 uur. LIDO: Dr. Vlimmen, str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: Trapeze, a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Viva Villa, volw., 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Gervaise, volw., 2.15, 7 en 9.15. MINERVA: ma. 8.15: Sous le ciel de Paris, 18 jaar. Do. 8.15: Come back, little Sheba, 18 j. Maandag 21 januari Schouwburg: R.K. Toneelver. Thalia met „We weten niet alles" (dil.), 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond winkeliers vereniging Spaarnwouderstraat, 8 uur. Dinsdag 22 januari Concertgebouw: Derde avond in de serie „Ontdek de wereld". Spreekster: Lucy Schouten over het onderwerp „Indianen in Amerika". Schouwburg: R.K. Toneelvereniging Tha lia met „We weten niet alles" (dl.), 8 u. Minerva: le Concert Tchaikowsky Cyclus N. Ph. O., o. 1. v. Henri Arends. Solist: Louis Stuurop, 8.15 u. heid voor de tijd van zes maanden. De raadsman wees erop, dat de vrachtauto een breedte had van 2.44 meter. Ver dachte kon niet meer naar links uitwij ken en had de situatie verkeerd beoor deeld. Hij achtte opzet niet aanwezig en bepleitte clementie. De kantonrechter veroordeelde de chauffeur tot 50 gld. boete subs. 10 dagen. Uit een villa aan de Linnaeuslaan te Haarlem zijn zaterdag, terwijl de bewo ners afwezig waren, gouden sieraden en een hoeveelheid tafelzilver ter waar de van enkele duizenden guldens weg genomen. De daders, van wie tot nog toe elk spoor ontbreekt, zijn door een tuimelraam aan de achterzijde van het huis binnengekomen. In de villa hebben zij alle kamers en kasten aan een gron dige inspectie onderworpen. g?:J.-x De Haarlemse recherche heeft zater dagmiddag een 44-jarige koelhuisarbei der uit Haarlem aangehouden wegens verduistering. Hij zou een radio die hij in huurkoop had gekocht, hebben doorverkocht. De man is ingesloten. Advertentie Hoe 't ook zij: Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem „Le Bourgeois-gentilhomme" is door Ton Lutz die ook de voorstelling re gisseerde vertaald onder de titel „De Parvenu" en die titelvertaling zou men tekenend kunnen noemen voor zijn re gie. Een parvenu is een moderne be naming voor iemand, die van niets tot iets geworden is dank zij zijn geld, en die de weelde daarvan niet dragen kan. Ton Lutz heeft de burger-edelman, mon sieur Jourdain, een modern tintje ge geven. Hij heeft een vertaling gemaakt, die de mensen van onze tijd onmiddel lijk aanspreekt, zoals de tekst van Mo lière zijn tijdgenoten onmiddellijk aan sprak. Daarmee heeft hij het accent minder gelegd op de schildering van het tijdsbeeld, als op de allegorische waar de die er te allen tijde schuilt in het verhaal van monsieur Jourdain, die rijk is geworden en zich inbeeldt om die reden alleen al op gelijke voet met de adel te kunnen verkeren. Zoals de meeste van Molières blijspe len, heeft „De Parvenu" nauwelijks een intrige. Hij tekent Monsieur Jourdain, haarscherp en ten voeten uit, niet bij tend van spot, maar met een zekere menselijke bewogenheid. Misschien wel, omdat Molière de gegevens voor deze rol in zichzelf heeft gevonden, omdat hij weer zoals in veel van zijn come dies voor een goed deel zelfspot be dreef. Molière laat zien wat er met zo'n „nieuwe rijke" gebeurt: de scherm,-, dans- en muzieklessen, die hij neemt om adellijk te schijnen, het bezoek van de kleermaker, die zijn ijdelheid uitbuit, de weigering om zijn dochter aan een gewone koopman te schenken, de trots wanneer hem adellijke eer bewezen wordt, ook al is het maar nep. Een reeas kleurige taferelen dus, geschre ven om een noffeest op te luisteren. De koning hield van dans, dus schreef Mo lière een comédie-ballet, een blijspel, dat telkens weer onderbroken wordt door baletten. De koning kreeg in die dagen (1670) juist bezoek van een Turk se vorst, dus' werd er een „Turkse scène" ingelast. In de hele vertoning herkende men de vaardige regisseur Ton Lutz. Ieder detail was uitgewerkt, ieder gebaar, iedere mogelijkheid van mimiek was uitgebuit. En dat alles zonder over drijving, die de comedie naar het kluchtige getrokken zou kunnen heb ben. Misschien was ieder der scènes teveel als zelfstandigheid behandeld en werd het stuk daardoor wel een beetje uit elkaar getrokken, maar een serieus bezwaar kan men dit nauwelijks noemen. De vertoning stak goed en kleurrijk in het pak, dat Ni- colaas Wijnberg met veel fantasie ontworpen had. Opmerkelijk goed in de sfeer passend was de muziek, die Ton de Leeuw had gecomponeerd en die zoals de vertaling modern was en oud klonk. Albert Mol had voor de balletten een sierlijke choreo grafie gemaakt. Als Monsieur Jourdain verscheen Bob de Lange ten tonele, pronkerig, koddig, vol komische miniatuurtjes en toch soms, aangrijpend in zijn menselijk heid. Wanneer deze acteur zich zo als zaterdagavond volledig beheerst, blijkt hij van bijzondere klasse te zijn. Prachtig stond Coba Kelling naast hem als de opgekomen madame Jourdain. Trees van der Donck als de dochter Lu- cile en Ab Abspoel als haar minnaar kwamen aan dat blijspel-niveau nog niet toe, maar deze jonge rollen zijn ook niet de meest dankbare. Ann Hasekamp als de markiezin en Eric van Ingen als de graaf speelden wel edel, maar wa ren het toch niet helemaal. Een voor treffelijk koopmansknecht vol dwaze in vallen was Pieter Lutz, en Marianne van Waveren was een kittige kamenier. Steye van Brandenburg was een peet je te kluchtig als de dansleraar, Pim Dikkers daarentegen voortreffelijk als de philosoof. John Lanting speelde de schermlersar, Peter Holland de kleer maker en ftia Vroemen een charman te schoenmakersleerling. Ton van Duin hoven voldeed als zangleraar beter dan als de Turkse Moefti. I'lmpromptu Aan de eigenlijke uitvoering ging vooraf het „Impromptu de Versailles" een stukje waarin Maitre Poquelin (de eigenlijke naam van Lolière) zijn spelers en speelsters moed inspreekt en de laatste instructies geeft voor zij voor de koning gaan optreden. Dit Impromptu hoort helemaal niet bij de „Burger-edelman" en heeft slechts historische waarde, omdat Molière daar de gelegenheid te baat neemt om de critici en de spelers van het Hotel de Bourgogne het officiële theater van het toenmalige Parijs op de hak te nemen. Het was aardig om kennis van te nemen, maar paste nauwelijks bij de „eeuwige" Molière die volgen ging. Ton Lutz speelde ove rigens voortreffelijk als Molière. J. W. v.d. V. Zestien maanden lang is in de Werk plaats tot Herstel van Antieke Textiel aan het Leidseplein te Haarlem ge werkt aan bovenstaand gobelin, „Zut- phania Turrita" geheten. In onze editie van zaterdag j.l. berichtten wij reeds over de bijeenkomst, belegd ter gele genheid van het gereed komen van dit wandtapijt, dat het eerste nieuwe stuk is, dat in de Werkplaats vervaar digd is. De heer Fr. Visser had de lei ding bij het weven en stoppen, hetgeen geschiedde in opdracht van het Wijn huisfonds te Zutphen, een stichting, die de restauratie van oude gebouwen ter plaatse wil stimuleren. Het gobelin geeft een gezicht op Zutphen en is een reconstructie van een oud fresco, dat vroeger in de Burgerzaal van het stad huis aldaar hing. Voor de nieuw in te richten Burgerzaal is dit gobelin bestemd. Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede: Vrijdag 18 januari werd de Russische ambassadeur te Den Haag medegedeeld, dat de Nederlandse rege ring zich genoodzaakt heeft gezien de tweede secretaris aan de Russische am bassade, de heer v. d. Drankov, tot persona non grata te verklaren. De heer Drankov heeft, overeenkomstig de door de Nederlandse regering gestelde eis, binnen 48 uur na deze mededeling aan de Russische ambassadeur, Nederland verlaten. Naar het A.N.P. verneemt is de maat regel tegen de heer Drankov genomen wegens handelingen, die in strijd zijn met de positie van een diplomatieke ambentaar van een vreemde mogend heid. Hij heeft getracht een ambtenaar in functie om te kopen met het doel geheime gegevens te bemachtigen, daar door de veiligheid van de Nederlandse staat in gevaar brengend. De minister van economische zaken, prof. Zijlstra, zal morgen (dinsdag) avond 8 uur over beide radiozenders spreken over de benzinesituatie. Zaterdagavond werden in het Sport- fondsenbad Haarlem drie waterpolo- wedstrjjden gespeeld. Haarlem kreeg Meeuwen op bezoek en werd met 38 geklopt. HVGB won met 42 van Dol fijn, dat met 20 voor kwam door Swjjgerhuisen. Na een doelpunt van Boon kreeg HVGB door een overtre ding van Lindhout een spelersmeerder heid die door Meulenberg werd uitge buit zodat men met de stand 22 aan de tweede helft begon. HVGB bleef daarna in de meerderheid en Boon en Dekker scoorden nog. Het duel HPC 1Nereus 1 bracht een gelijk opgaande strijd. Prins opende voor HPC de score, Gregorius maakte gelijk waarna HPC wederom door Prins het initiatief nam en Scheepsbouwer de rust met de stand 22 deed ingaan. Na de hervatting kwamen de Heemstedenaren met 42 voor te staan door doelpunten van Prins en Geurtsen. Hierna moest Verleur (HPC) de kant op en verkleinde Scheepsbouwer de Nereus achterstand tot 4—3. Het was voor HPC en HVGB de laatste wedstrijd in deze afdeling. De stand luidt: GZC 1 7 7 0 Meeuwen 1 7 5 0 HVGB 1 7 5 0 HPC 1 7 4 0 Dolfijn 1 6 3 0 DWR 1 6 10 Nereus 1 6 10 Haarlem 1 6 0 0 0 14 42 16 2 10 50 21 10 23 26 8 23 22 6 26 24 2 14 27 2 14 31 0 13 38 Voor de bekercompetities werden de laatste wedstrijden gespeeld. De uit slagen zijn: dames: Waterlelie 1-HVGB 22; Het IJ-Nereus 44. Heren: VZV 1-Vliegende Vissen 1 52; Swift 1-DWT 1 3—3. Competitie district Noord-Holland da mes eerste klasse: Nereus 1-ADZ 1 50 (reglementair). Heren derde klasse: DWA 2-Vliegende Vissen 1 1—3; DAW 3-AZ'1870 2 50 (reglementair). Competitie kring Haarlem, dames eerste klasse: DWT 4-VZV 1 06. Der de klasse: Haarlem 3-DWT 6 82; DWR 2-HVGB 3 80. Heren eerste klasse: HWV 1-HPC 3 50. Tweede klasse: HVGB 3-NVA 2 50. Vierde klasse: HVGB 5—HWV 2 2—2. Veteranen: LZC- DWR 4—8. De eerste ronde voor het persoonlijk damkampioenschap in het district is thans gespeeld. In de hoofdklasse ziet men enkele oude bekenden terug, die verscheidene jaren verstek lieten gaan en enkele nieuwe sterren, hetgeen een interessante strijd beloofd te worden. J. Hollenberg en P. Mul konden nog niet tot een beslissing komen terwijl J. Warmerdam en J. Drayer het tot de zoveelste remise tussen hen beiden brachten. H. v. Berk verraste W. v. Leuffen evenals L. Fopma J. Kroon de punten ontnam. N. Blom en A. Douma deelden de buit. De pas gepromoveerde C. Belien slaagde er in van W. Roest te winnen, hetgeen een goede prestatie genoemd mag worden. Ook W. Persoon schijnt er weer zin in te hebben en won van C. Schelfaut, terwijl H. Oudhof niet achter wilde blijven en R. Smit versloeg. De debutant J. Janus bracht het tegen H. Schuringa tot remise. In de andere afdeling van de eerste klas had J. ter Haak niet veel moeite met K. Jötten, A. v. Leuffen liet zich de punten ontnemen door H. le Noble, P. Bakker won van H. Andrea en C. Lodder van W. Gomes. Ook voor de twëede klas zagen we enige nieuwelingen welke het niet slecht deden. N. v. d. Meer won van J. Bak ker, F. Ipenburg van C. v. d. Does en P. Westerwal van G. Huigen; J. v. Rooden en Th. v. Wort kwamen remise overeen en H. Sassen zal er met A. Masteling nog een avondje aan moeten besteden om de partij uit te maken. Het herenteam van The Flamingo's heeft in de plaatselijke basketbal-ont moeting tegen Antilopen voor een grote verrassing gezorgd. Na een goed ge speelde wedstrijd moest Antilopen met een 4238 nederlaag genoegen nemen. Bij de thee hadden de Flamingo's al een 1815 voorsprong. Na de hervatting was de strijd wederom gelijk opgaand en hoewel Antilopen in de laatste mi nuten nog een fel offensief inzette, bleek dit niet voldoende om de winst te beha len. In de Haagse Houtrusthallen is het herenteam van ZBVS uit Santpoort door Vodo SC met gering verschil geklopt, waardoor de Santpoortenaren de onge slagen leiding in de heren overgangs klasse A. van de gewestelijke basket balcompetitie verspreiden. Reeds bij het begin van deze span nende strijd kwamen de ZBVS'ers in grote moeilijkheden, zodat kort na de aanvang reeds een 90 achterstand werd genoteerd. Daarna slaagden de Santpoortenaren er in het spel te ver plaatsen, waardoor de rust met een kleine 1310 voorsprong inging. Ook na de hervatting wogen de teams goed te gen elkaar op en beide ploegen namen om beurten de leiding. Met nog slechts een minuut te spelen had ZBVS nog een kleine voorsprong (2423), maar het laatste offensief van de Hagenaars had succes, waardoor ZBVS een kleine nederlaag opliep. De uitslagen waren: DAMES: IHJ 2 - RCH 18—9; HOC 4 - SC Haarlem 3 1214. HEREN: Aurora 2 - SC Haarlem 3 2223; Antilopen Flamingo's 38—42; Vodo SC - ZBVS 2524; Typhoons 2 - White Stars 2 2916. De woningbouwvereniging „St.-Bene- dictus" heeft kort geleden bij het ge meentebestuur van Bloemendaal een plan ingediend voor de bouw van vier entwintig woningwetwoningen op het terrein van „de Goede Herder" aan de Duinlust Parkweg in Bloemendaal- noord. De huurprijzen voor deze hui zen zouden tussen de 10,35 en 12,50 per week komen te liggen. Dit deelde zondagavond de heer W. M. P. Wesse- link mede, voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Arbei ders Beweging in Bloemendaal. De heer Wesselink sprak er het ope ningswoord voor de aanvang van een door het gezelschap de Dio's uit Be verwijk verzorgd bont allerlei in ho tel Vreeburg aan het Kerkplein, waar mee de K.A.B. Bloemendaal het twee de lustrum wilde vieren. Deze bijeen komst zou oospronkelijk op 11 november gehouden zijn, maar werd toen in ver band met de droevige gebeurtenissen in Hongarije uitgesteld. Het feest voor de kinderen was toen wel doorgegaan. De heer Wesselink deelde verder mee, dat op 8 april in het Mendelcol- lege de r.-k. Gemengde Toneelvereni ging „St.-Genesius" in opdracht van het bestuur van de K.A.B. Bloemendaal een Passie-avond verzorgt, waaraan te vens het parochieel zangkoor onder lei ding van de heer C. Bomewasser zal meewerken. Verder vertelde de voorzit ter van het voornemen in augustus naar de Bloedspelen in Brugge te gaan. Hij drong tevens aan op het meer activeren van de gespreksgroepen. De oorspronkelijk voor dinsdag 22 ja nuari vastgestelde jaarvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Katho lieke Arbeiders Beweging is uitgesteld en zal nu op 5 februari worden gehou den. Op 26 februari zal het lid van Pro vinciale Staten van Noord-Holland, de heer van der Veldt, spreken over „Be zitsvorming, zoals wij die zien". Advertentie 160 cm. breed (U heeft dus veel minder stof nodig) een ideale kwaliteit voor japonnen en blouses, in zwart en pasteltinten Gr. Houtstraat 54-60 Haarlem Tel. 11955 In restaurant „Dreefzicht" hield de Kynologenclub „Kennemerland" zondag onder grote belangstelling haar jaar lijkse wedstrijd, waaraan door ruim tachtig viervoeters werd deelgenomen. De voorzitter van de kynologenclub, de heer J. J. Fris, vond het verheugend dat ook zoveel jongeren hun hond had den geëxposeerd of zo rustig en met zoveel belangstelling van tien tot vijf uur de show hadden gevolgd. Voor de keurmeesters was het zeker geen een voudige taak in de groepen en tenslotte de beste hond van Kennemerland aan te wijzen. Prof. dr. A. J. H. Holmer en de heren L. P. Knapen, J. W. Koene man, G. Moolhuizen en M. van de Weijer beslisten, dat de beste hond van de gehele show de dashond Perequent's queeny was van mevrouw Brinkmann- van Wijk uit Aerdenhout. Deze teckel bleek tevens de beste jachthond te zijn. Onder het kritisch oog van de jury kwa men tachtig honden van dertig ver schillende rassen tegen elkaar in de strijd. De op één na beste hond werd de Rottweiler van de heer C. J. van de Broek uit Haarlem en daarna volgde de Cavalier King Charles spaniel van mevrouw Th. Gerth-van Heukelom uit Heemstede. In de kampioensklasse ging de eer naar een fraaie Cordon Setter van de heer E. G. Duurtsema uit Be verwijk en kwamen op de tweede en derde plaats de reeds genoemde spaniel van mevrouw Gerth en een welsh Corgi van de heer L. Derks uit Heemstede. Op deze geslaagde en sportieve wed strijdmiddag verschenen onder meer een zeer grote St.-Bernardhond, ranke Whippets, vurige Fox- en Welsh terriers, boxers, pekingezen en vertegenwoordi gers van andere rassen. Om nog een enkele andere uitslag te geven vermel den we dat de beste windhond van deze show was de whippet van de heer J. J. C. W. Koker uit Haarlem en de op een na beste windhond de greyhound Soes- ka van de heer S. Keulen uit Haarlem. Almmaaya van de heer J. H. Spanjaard uit Santpoort had de kampioen Duitse herder en de heer T. J. Slooten uit Vijf huizen een Schotse herder van formaat. De beste cocker was Stormy v.d. Sun- cock van mevrouw C. M. de Vries-Pols uit Haarlem De vijfjarige hond van mevrouw E. H. van Hoolwerf uit Ben- nebroek kwam als beste poedel uit de strijd. En de heer D. P. Brugman jr. uit Aerdenhout toonde met Liay de win naar van de keesachtigen. Maandag 21 januari Hoog water: 7.21 u. en 19.43 u. Laag water: 2.57 u. en 15.25 u. Dinsdag 22 januari Hoog water: 8.11 u. en 20.36 u. Laag water: 3.46 u. en 16.14 u. Maanstand: laatste kwart. 22.48 u. Een 54-jarige Haagse bedrijfsleider had zich vanmorgen voor de Haarlem' se politierechter te verantwoorden we gens oplichting. De man had een bij zondere gave voor oplichten, want hij wist dikwijls zonder solide legitimatie los te krijgen van mensen, die heus wel met zaken doen op de hoogte wa ren. De Hagenaar stond dan terecht omdat hij op 13 oktober van het vorig jaar 7,40 „verdiende" van een schoe- nenbedrijf in Haarlem. „Ik kom wat geld tekort en ik moet naar de betrek king van bedrijfsleider solliciteren", had hij gezegd. „Maar ik zal het geld spoedig met een postwissel restitue ren". Van terugbetalen kwam echter niets. De verdachte gaf als verklaring voor zijn foute gedrag dat hy in „over spannen toestand" was. Zijn strafblad telde elf veroordelingen wegens mis drijven na 1933 gepleegd. Thans was hy in Den Haag gedetineerd na een ver oordeling tot een jaar gevangenisstraf, ook terzake van oplichting. De officier van justitie, mr. C. W. F. van der Valk Bouman, noemde de verdachte een zware recidivist, die de kunst verstond om anderen met verzonnen verhaaltjes geld te ontfutselen. De eis luidde: drie weken gevangenisstraf. De politierech ter, mr. J. P. Petersen, hield het by tien dagen. ƒ40 boete legde de rechter op aan een 70-jarige Haarlemmer, die in een woning aan de Middenweg ruzie had gemaakt met 75-jarige benedenbewoner en hem tenslotte mishandeld zou heb ben. De dochter van de verdachte woon de boven en toen deze op 22 oktober van het vorig jaar haar vader binnen liet ontstond er een heftige discussie met de bejaarde mensen beneden. De verklaringen over het gebeurde liepen zeer uiteen. De verdachte beweerde niets gedaan te hebben en zelfs gesla gen te zyn, waardoor hij een kneuzing opliep. De bejaarde getuige weerlegde hartstochteiyk, dat hem eerst de bril was afgeslagen en dat „een smid niet harder op het aambeeld kon slaan als de verdachte deed op zijn hoofd". De offi cier achtte de mishandeling bewezen en eiste 60. De Haagse politie heeft de verwar mingsmonteur A. W. van der A. uit Haarlem aangehouden. Deze werkte in Den Haag op een bouwwerk en ging 's avonds met zijn autootje naar dit bouwwerk terug om er allerlei metalen onderdelen weg te halen. Hy verkocht deze in Haarlem. Bij een opkoopcontro le aldaar kwam de zaak aan het licht. De monteur zegt voor de door hem ge stolen voorwerpen 150, te hebben ontvangen. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Er is al zoveel te doen geweest over de sigaretten-automaten in Haarlem, dat ik u bij voorbaat dank zeg dat u mjj alsnog de gelegenheid geeft mijn ziens wijze te geven over deze kwestie. Het is voldoende bekend dat de siga renwinkeliers tegen het gebruik van automaten zyn. Echter nadat de sigarenwinkeliers op een niet te miskennen wyze, 95 pet. sprak zich uit tegen het gebruik van automaten, hebben te kennen gegeven niet van de noodzakelijkheid van siga retten-automaten overtuigd te zyn, blijkt dit niet voldoende om zonder meer het hele geval „automaten" van de baan te schuiven. Dat de sigarenwinkeliers open zijn van 's morgens 6 uur, velen zelfs van 6 uur, tot 's avonds 7 uur blükt even min voldoende te zijn. Wanneer echter niet aan de sigaren winkeliers overgelaten kan worden, uit te maken of er wel of niet automaten moeten komen, dan wil ik hen, die dit wel uit gaan maken toch attent maken op de nadrukkeiyke wens van minister zyistra om zoveel mogelpk investerings beperking te betrachten. En wist u dat investering voor auto maten voor de sigarenwinkeliers wel eens miljoen kan bijdragen? Th. J. MOLENKAMP Vrydagavond las ik in uw blad over de woningen voor de 5 Hongaarse ge zinnen en daar vlakbij over de ellende die een Haarlems echtpaar momenteel meemaakt om een paar kamers toege wezen te krijgen. Ik gun iedereen graag het beste maar dat vreemdelingen nu een heel huis krijgen en onze eigen stadgenoten in een portiek moeten slapen, vind ik ver- schrikkeiyk. Laatstgenoemden konden een woon kamer kragen van 65 per week, maar misschien verdient de man maar net 65. Overigens: wat een prijs, 65 gulden per week, mag dat zomaar? Als men iemand kan helpen, moet men helpen en wat de Hongaren mee gemaakt hebben, vind ik verschrikke lijk, maar laten w-y eerst eens kijken naar het leed om ons heen, of kunnen wij alleen nog maar helpen, als de hulp, die wfj geven, publiek wordt ge maakt? Mevr. M. E. H. Met belangstelling las ik hedenavond in uw blad „van het betrekken van 5 nieuwe woningen door Hongaarse vluch telingen." Een mooie royale geste. Na tuurlijk. Op dezelfde pagina een schrij nende tegenstelling. „Echtpaar bracht de nacht door in een portiek..*.." En nog wel Haarlemse burgers, al jaren ingeschreven voor een huis misschien? Hier klopt iets niet. In het eerste ge val is er meteen woonruimte beschik baar en in het tweede het tegenover- gestelde. Zeker," de nood der Hongaren is groot en er moet ook geholpen worden. Maar dat kan ook anders. Om maar meteen 5 nieuwe etages beschikbaar te stellen voor buitenlan ders, ten koste van eigen burgers, is voor de huidige tijd een overdreven luxe, die wij ons niet kunnen permitte ren. Ik zou het zeer op prijs stellen mdien u b.g. schrijven opnam in de ingezon den brieven aan de redactie. Met de meeste hoogachting, B. H. L. E. Lubbers, Kruistochtstraat 32, Haarlem. Als de heer van Beek van het Huis vestingsbureau zegt, het onverantwoord te vinden tegenover andere woningzoe kenden, om zijn hart te laten spreken ten opzichte van de familie van Steijn, hoe heeft hij de 5 woningen dan ver antwoord welke dezelfde dag door Hon gaarse gezinnen betrokken zijn? Is het soms gebruikelijk op bovenge noemd bureau dat er met twee maten gemeten wordt? TI Hoogachtend, W. E. Hartman, Lange Herenstraat 16 H, Haarlem. NASCHRIFT: Het is begrijpelijk, dat de gemoederen van sommige lezers in de war zyn gebracht door de in één editie verschenen berichten over res pectievelijk de toewyzing van vijf hui zen aan Hongaarse gezinnen en de woontragedie van de familie Van Steijn. Men moet de zaken echter goed uit el kaar houden. Enerzyds heeft het Huis vestingsbureau jegens de familie Van Steijn gedaan wat het kon doen en heeft het geval (één uit meerdere!) een schrynend accent gekregen door het de monstratief kamperen van de gedupeer de in een winkelportiek; anderzyds be rust de toewijzing van huizen aan Hon gaarse gezinnen op een met alge mene stemmen genomen besluit van de gemeenteraad, waarachter men redelijkerwijs aanwezig moet veronder stellen de instemming der gehele Haar lemse burgerij. (De opmerking van een der briefschrijvers, die het ene en het andere beleid aan de directeur van het huisvestingsbureau toeschrüft, is dus bepaald onjuist). Eerst wanneer men alle details en achtergronden van het geval van de fa milie Van Stefln kent, kan men oorde len. Wij hebben volstaan met de ver melding van de belangrykste actuele feiten in zoverre deze in de publieke sfeer liggen. Öbjectieve kennisneming van alles wat er aan deze tragedie vast zit zou leiden tot de conclusie, dat hier geen bepaalde „schuldigen" zün aan te wijzen, maar dat een aantal omstan digheden toevallig zo ongunstig mogelijk liggen en dat de familie Van Steun daar van de dupe is. De huisvesting van Hongaarse gezin nen mag hier niet rechtstreeks tegen over worden gesteld. Dat is iets van een andere orde .Het betreft hier van have en goed verstoken vluchtelingen, die door de Nederlandse, in casu de Haarlemse, gemeenschap liefderijk zün opgenomen, met alle consequenties van dien. Laat men zich bewust nog eens terugplaatsen in de gemoedsstemming van de vierde november om deze geste jegens de Hongaren in het juiste licht te zien. Het zou kwalijk zün als de edelmoedige gevoelens van die novem berdagen thans, enige maanden later, hun kracht zouden hebben verloren. REDACTIE. (Discussie gesloten). GEBOREN: A. J. M. van Geldorp- Bank, z.; E. Snyders-de Bruijn, z.; M. J. Snoek-Kobes, z.; A. A. E. Denijs- Klipp, z.; A. J. R. Poots-Hogen Esch, d.; M. J. Molenaar-van der Kruit, d. ONDERTROUWD: C. A. M. Visser en A. D. M. Sijm. OVERLEDEN: S. P. van Waard. 45 j., Reigerstraat; M. J. de Jong, 6 j., Merwedestraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3