De affaire-Montesi Web van zekerheden, gissingenleugens m Jordanië krijgt steun van buurlanden 1 $un J balm I Invaliditeitsuitkering blijve tot loontrekkers beperkt L Radio en T V, Interessante T.V.-demonstratie Inspecteur Kielstra r Vooronderzoek 90 folianten Rechtszaak groeide uit steeds weer nieuweonthullingen 'en hysterische publicaties in de Italiaanse pers V.j Koning Saoed op weg naar de Verenigde Staten Ook Rev. raad in Zuid-Sumatra Veel variété Vanavond Uitvaart van Toscanini Dr. Klompé pleit voor bejaarden Giro's 999 en 777 blijven open Man overleden na auto-ongeluk Brand in school te Breda Kraanmachinist verdronken ADVIES VAN DE S.E.R. Uitkeringen aangepast aan loonindex Pastoor S. Th. Visser geheim kamerheer Intentie internationale Bidweek W ereldtentoonstelling Philips-paviljoen van Le Corbusier Kardinaal Spellman draagt Requiemmis op Door kolendampvergif tiging overleden MAANDAG 21 JANUARI 1957 PAGINA In één nacht Uw handen gaaf en zacht Deken L. Nieuwenhuizen met emeritaat 22 jan. De eenheid van geloof in vereniging met de H. Stoel van alle Christenen van Amerika. Het lastige kuchen Oorspronk«li|ke politieroman door L. J. SCHMIDT Brief aan gemeenten Aanvullende ondersteuning niet te zeer verlagen (Vervolg van pagina 1) (Van onze Romeinse correspondent) Het gaat bij het „rechtsgeding van deze eeuw", de affaire Montesi, eigenlijk niet zo zeer meer om de dood van het 21-jarige Romeinse meis je. Het onderzoek zal vooral antwoord moeten geven op de vraag of erbij de eerste naspeuringen sprake is geweest van opzettelijk bedrog en van corruptie. De hele zaak heeft zich als volgt ont wikkeld: Op de morgen van 11 april 1953 werd op het strand van Tor Vaianica bezui den Ostia het lijk gevonden van dege ne, die bij latere identificatie de 21- jarige Wilma Montesi bleek te zijn. In de namiddag van 9 april had zij de ouderlijke woning te Ronr.e veralten. Uit het medisch onderzoek en getuigen verklaringen concludeerde de politie, dat Wilma 9 april naar Ostia was ge gaan om in zee een voetbad te nemen ter genezing van een ontsteking aan de hielen. Het weer was die dag slecht. Wilma zou onwel geworden zijn, bewus teloos met de stroom meegevoerd en aldus verdronken. De familie en het meisje stonden als onbesproken mensen bekend. Al leek deze reconstructie re deljjk, vooral met het oog op de verkla ringen van de familie en kennissen (waarvan men thans eerst het vermei den heeft, dat die voor een deel onjuist waren), een aantal punten bleef onop gehelderd. Toch sloot de politie spoe dig het vooronderzoek en de stukken werden doorgezonden naar het Open baar Ministerie. De jonge substituut, die aan de beurt was, ging zelf nog een aantal zaken na en hoorde de getuigen lange tijd. In december 1953 concludeer de hij eveneens tot de dood door ver drinking en de documenten werden op gelegd. Maar in het geruchtenrijke Rome gin gen verhalen, die tot in de bladen, waar onder de bona fide pers, doordrongen. Wie het eerst de naam van Piero Pic- cioni noemde, is niet meer te achterha len .Hij wérd genoemd. Piccioni dien de een aanklacht in wegens laster. De hoofdcommissaris Politio gaf deze aan de Justitie door: Piccioni had immers een perfect alibi, want hij bevond zich in de aprildagen in Milaan, waar hij aan de televisie werkte. De vervolgin gen zijn achteraf niet doorgegaan we gens een amnestie in september 1953. Intussen i was de eerste officier van Justitie dr. Sigurani zelf naar aanlei ding van artikelen, geruchten en de aanklachten opnieuw met naspeuren begonnen. Kort na de amnestie publi ceerde een Journalist Muto in zijn veertiendaags blad „Attualita" ,,De waarheid over de zaak Montesi". Hij stelde, dat Wilma vermoord was en wel na een feest in het jachthuis Capo Cotta bij Tor Vaianica. Daar werden verdovende middelen gebruikt, waar van het meisje ernstig onwel werd. In een paniek heeft toen haar bege leider (Piccioni) het bewusteloze slachtoffer in een auto naar een af gelegen plaats aan het strand ver voerd en daar achtergelaten. Tegen Muto werd eij aanklacht in gediend wegens het verspreiden van valse berichten en het zaaien van on rust. Eerst berichtte Muto het O.M. schriftelijk, dat hij een ongefundeerde stunt had willen uithalen om zijn blad meer bekendheid te geven. Maar later trok hij op raad van zfjn verdediger deze brief weer in en zeide een getuige te kunnen voor brengen, die het bewijs van het bedoelde feest op Capo Cotta en van de dood van Montesi zou kunnen leve ren. Dat was juffrouw Adriana Bisac- cia. Verder kon hij met de getuige Anna Maria Moneta Caglio bewijzen, dat per sonen het onderzoek moedwillig hadden laten „verzanden". De instructie werd voortgezet, maar de twee genoemde ge tuigen waren spoorloos. Toen de twee jonge vrouwen eindelijk door de politie achterhaald waren, wer den zij eerst gehoord door dr. Sigurani. Adriana Bisaccia ontkende alles, zij wist niets van een feest of van Montesi, zij had nooit enig verhaal aan Muto ver teld. Juffrouw Caglio. die evenmin Montesi kende, maar de vriendin was geweest van een zich markies de San Bartolomeo noemende Ugo Montagna, administrateur (oa.) van Capo Cotta, deed een boekje open over een reeks zaken, die stellig geen stof vormen voor verhalen onder de kerstboom. Dr. Sigurani. die wederom de familie, de verloofde van Wilma, een politieman, en vele andere getuigen gehoord had,, meende gegronde redenen te hebben om juffrouw Bisaccia wel te geloven, maar niet juffrouw Caglio, wier aantij gingen, zo dacht hij, voortkwamen uit wrokgevoelens tegenover de ex-aimant Montagna. Hij sloot voor de tweede maal het onderzoek af en zijn gevolg trekkingen waren ongeveer gelijkluidend met die van zijn jonge substituut: dood door verdrinking. Dit gebeurde twee dagen voor de zit tingen van de zaak Muto, die op 4 maart 1954 begonnen. Afgezien van eventuele processen wegens laster was de affaire Muto op zich een zaak van niets. De zwaarst mogelijke straf beliep drie maanden voorwaardelijk en een boete van nog geen 50.000 lire. Maar terecht werd dit rechtsgeding beschouwd als een voortzetting van de zaak Montesi. Muto zou immers vrijuit gaan, als bewezen kon worden, dat er wel degelijk „wat was" en de tot nu toe geloofde reconstructies van Wilma's dood onjuist waren. ,?Pn deze zittingen geweest, die In Italië en het buitenland enorm op zien gebaard hebben, zowel door de fantastische wendingen, als door de reeds vermelde geweldige hetze van extremistische zijde. Het bereids tot een aantal boeken uitgebreide dossier verklaart de strakke houding van het O.M. der Vierde Kamer van het Ro meinse Tribunaal, dr. Bruno en de dra matische conflicten met de verdedi ging. De strenge magistraat stelde zich op het standpunt, dat het terwille van het gevoel van rechtszekerheid nu uit moest zijn met hysterische publlkaties, bekentenissen en artikelen in de sensa tiepers van telkens nieuwe mensen, die (voor veel geld) onthullingen deden. Hij gaf geen kamp. Dit deden evenmin de handige en kundige advocaten. Adriana Bisaccia sprak zich tegen. De secretaresse van Muto getuigde, dat ztf aanwezig was geweest op het redactie- bureau, toen Bisaccia haar story aan vluto vertelde. Een ex-vriend van Biseac- cia kwam met rare en louche dingen voor de dag en ieder had het gevoel, dat hier het nodige scheef zat. Toen deed Anna Maria Caglio haar onthul lingen over een onfrisse laag der maat schappij. En zij had in de auto gezeten, toen Montagna met Piccioni naar de directeur van politie en openbare vei ligheid Pavone ging omdat „Picco- ni in de gort zat". Zij had dit toen di rect in verband met de dood van Wilma Montesi gebracht, maar Montagna had haar bedreigd. Een geheim rapport der carabinieri over Montagna kwam ter tafel en werd voorgelezen. Dit deed zo ongeveer de deur dicht. In die dagen werd juist in een blad een artikel gepubliceerd, dat de pen sionhoudster, waarbü Anna Maria in 1953 gewoond had, van haar een brief zou hebben ontvangen, waarin alle praatjes over Piccioni vuige laster wer den genoemd. Het O.M. riep de kamer verhuurster op. Deze wist van geen brief. Maar zij had eind oktober 1953 (let wel: geruime tijd vóór de sluiting van het eerste onderzoek naar de dood van Montesi!) een verzegeld docu ment van juffrouw Caglio gehad, haar „testament", dat zij naar Caglio's va der moest sturen, in het geval Anna Maria iets overkwam. Dr. Bruno eiste dit papier op. De kostjuffrouw had het juist die eigen morgen over de post naar Caglio teruggestuurd. Toen onder zocht de politie in ijltempo de daarvoor in aanmerking komende postkantoren en in de middagzitting las de presi dent van de rechtbank het stuk voor. Er stond o.m. in: „Ik ben te reli gieus om zelfmoord te plegen, maar ik weet van wat voor een soort Montagna en Piccioni zijn. Ik wil niet verdwijnen zonder een spoor .achter te laten. Ik weet, dat Montagna het hoofd is van een bende smokkelaars van verdovende middelen met annex het verdwijnen van vele vrouwen. Hij vormt de hersens van de organisatie, Piccioni is de moorde naar". Daarop vroeg de officier van Justitie schorsing van het proces en heropening der instructie. Op dat ogenblik liep het communis tisch kamerlid Giancarlo Pajetta de zaal uit om hals over kop het nieuws aan Togliatti in het parlement te brengen. Deze omhelsde hem en zei: „dit is de 25e juli (het einde) van het klerikale regime." Premier Scelba had een onderhoud met Pavone, de directeur van politie en openbare veiligheid, die daarop zijn ontslag nam. De liberale minister De Caro kreeg van het kabinet opdracht een onderzoek in te stellen naar de stand van zaken en het testament Cag lio. Pavone was een creatuur van de premierDe communisten zorgden voor tumultueuze zittingen in de Ka mer, een regeringscrisis leek mogelijk. De procureur-generaal belastte dr. Raffaele Sepe met het nieuwe onder zoek. Hjj kreeg een staf van uitgelezen carabinieri en experts tot zijn beschik king. In een half jaar tijds hoorden hij en zijn medehelpers meer dan twee Zwaaiend, met spandoeken, waarop men zijn gevoelens wel heel duidelijk tot uiting had gebracht, heeft men in New York Ingrid Bergman een allerharte lijkst welkom bereid, toen zij daar voor een kort bezoek per vliegtuig uit Parys arriveerde. De beroemde film ster bezocht voor het eerst sinds acht jaar de V. S., om daar een filmprijs in ontvangst te nemen. Advertentie duizend personen. Er kwamen vreem de dingen aan het licht. Wilma Montesi zou wel degelijk Piccioni tevoren ge kend hebben en niet helemaal de engel zijn, zoals familie en vrienden haar hadden afgeschilderd, ofschoon zij met de onderwereld niets te maken zou hebben. Piccioni's alibi van de 9e april bleek eerst toch niet Milaan te zijn ge weest, maar Amalfi, wat een goede 800 km de andere kant uit is, en later was het een ziekbed in Rome, maar ook dat ziekbed wordt aangevochten. Het verhaal van de met de Montesi's bevriende onderwijzeres, dat zij Wilma op 9 april in de trein van 17.30 naar Ostia had ontmoet, klopt niet en lijkt uit de duim gezogen. Wilma zou op 10 april in Ostia ge zien zijn. Iemand, die in Ostia ver drinkt, blijkt nooit ten zuiden van die pla. Le aan te spoelen (i.e. in Tor Vaia nica), maar door de zeestroom altijd ergens ten noorden van de havenplaats. De bedienden van Capo Cotta hebben onware verklaringen afgelegd. Juf frouw Bisaccia heeft wel degelijk Muto onthullingen gedaan, ofschoon zij waar schijnlijk niets rechtstreeks van de dood van Wilma weet. En het voorlopig einde was, dat Montagna, Piccioni en anderen een tijd werden vastgezet. Nu zal de rechtbank een requisitoir van 200 vel te verwerken krijgen en de inhoud van 90 folianten. Men zal zeker heden, waarschijnlijkheden, latere re constructies, gissingen en leugens moe ten ontwarren. En Piccioni staat te recht wegens doodslag, Montagna en hoofdcommissaris Polito wegens cor ruptie. Van Pavone hoort men. niets. De rest, het mindere grut, heeft zich te verantwoorden wegens meineed. De nog kleinere hysterici om geld; hen laat men in dit geval maar lopen. Er is genoeg te doen. In Venetië is vandaag het proces-Montesi begonnen, een zaak, die zich tot een wereldvermaarde affaire heeft ontwikkeld. Hoofdbeschuldigde in dit proces is Piero Piccioni (rechts), zoon van de voormalige minister van buitenlandse zaken, die wordt beschuldigd van manslag op Wilma Montesi, van wie men links een foto ziet, die kort voor haar dood werd gemaakt. (Van onze Haagse redactie) De SER heeft de regering geadviseerd over de herziening van de invaliditeits verzekering. De SER meent, dat de kring van verzekerden voortaan be perkt moet worden tot de loontrekken- den. Het verzekeren van zelfstandigen stuit op te grote moeilijkheden en zelfs een vrijwillige toetreding moet worden afgeraden, vanwege het gevaar dat het aantal potentiële invaliden onder de ver zekerde zelfstandigen dan te groot zou worden. Wel wil de Raad de mogelijk heid openhouden voor een vrijwillige voortzetting van de verzekering voor hen die al minstens drie jaar verze kerd waren vóór hun verzekeringsplicht ophield. De invaliditeitsverzekering moet vol gens de Raad zo verfijnd worden dat ook gedeeltelijk invaliden een uitkering kunnen ontvangen naar verhouding van de mate van hun invaliditeit. Voorlopig wil men een indeling maken naar vier klassen van invaliditeit te weten 025 pet., 2050 pet. 5075 pet. en dan uitke ringen corresponderen van resp. 75100 pet. invaliden. Met deze klassen zouden 0, 20, 45 en 75 pet. van het gederfde loon. Aan de uitkeringen is ech ter een maximum gesteld door de zo genaamde uitkerings-loongrens. Over het gedeelte van het salaris, dat boven deze grens (dezelfde grens als die welke geldt voor de ongevallenwet) uitgaat ontvangt men geen uitkering. Over dat gedeelte van het salaris betaalt men echter ook geen premie. Het premiepercentage wordt geschat op 2,5 pet. van het verzekeringsplich- tige loon. De uitkeringen zullen gelijke tred houden met de wijzigingen van de algemene loonindex, zij zullen dus waardevast zijn. De financiële opzet Tijdens het officiële afscheid van de vroegere studentenpastoor S. Th. Visser als moderator van de Utrechtse katho lieke studentenvereniging Veritas heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en beschermheer van Veritas, aan de scheidende moderator zijn be noeming medegedeeld van geheim ka merheer van Z. H. de Paus. De studenten boden mgr. Visser een geschenk aan voor zijn pastorie te Soest, waar hij sinds kort is benoemd. Mgr. Visser werd bovendien geïnstalleerd als ere-lid van het collegium studiosorum Veritas. Naar wij vernemen heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, per einde januari om gezondheidsredenen emeritaat verleend aan deken L. H. M. Nieuwenhuizen, die sedert 10 augustus 1945 deken en pastoor was van de St. Bonifaciusparochie te Alphen aan den Rijn. van de verzekering is die van het om slagstelsel. De raad wil tevens de mogelijkheid openen voor het verstrekken van ge neeskundige behandeling, omscholing en dergelijke voorzieningen, welke tot re validatie kunnen leiden. De uitkeringen zullen beëindigd wor den als in de plaats daarvan op 65-ja- rige leeftijd de uitkering van het ou derdomspensioen kan treden. Cumulatie van beide uitkeringen moet dus ver meden worden evenals cumulatie met uitkeringen krachtens ziekengeldverze kering en ongevallenwet. Bij de invoe ring van de invaliditeitsverzekering zijn overgangsmaatregelen nodig in verband met de aanspraken op invaliditeits-, weduwen- en wezenrenten welke uit de huidige invaliditeitswet verkregen zijn. Deze maatregelen zullen echter in een apart advies behandeld worden. De raad heeft zich niet uitgesproken over de loonpolitieke maatregelen wel ke voor de nieuwe premieheffing nodig zijn. De economische repercussies zul len immers geheel bepaald worden door de economische situatie ten tijde van de invoering van de verzekering. Met die invoering zou naar wij ver nemen, naar schatting minimaal drie jaar gemoeid zijn daar de wettelijke voorbereiding van deze maatregel zeer ingewikkeld zal zijn. Drie Arabische landen. Egypte, Sy rië en Saoedi-Arabië, hebben zich ver bonden hun armlastige buurland Jorda nië in de eerstkomende tien jaar zoveel financiële en economische hulp te bie- I den, dat het de Britse subsidie van twaalf miljoen pond sterling kan mis sen. President Nasser van Egypte, ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, koning Hoessein van Jordanië en de Syrische premier, Sabri el Assali, hebben zater dag in Caïro een verdrag ondertekend, waarbij Jordanië in totaal 12.5 miljoen Egyptische ponden (ongeveer 128 mil joen gulden) per jaar zal ontvangen: vijf miljoen pond van Egypte en Sa oedi-Arabië ieder en 2.5 miljoen van Sy rië. Het verdrag wordt in maart van kracht, zodat men verwacht, dat Jor danië Groot-Brittannië wel spoedig zal benaderen over beëindiging van de sub sidiëring. Jordanië zou van zijn Arabi sche buurlanden ook wapenen ontvan gen. De vier Arabische leiders hebben in Cairo voorts besloten de zgn. Eisen hower-doctrine voor het Midden-Oosten af te wijzen. Zij zijn het niet eens met de Amerikaanse opvatting, dat er in dit gebied een machtsvacuüm is ontstaan. En al was dat vacuum er wèl, dan zou het nog door de Arabieren zelf moeten worden opgevuld. Koning Saoed is on middellijk na afloop van de conferentie in Cairo per vliegtuig doorgereisd naar Napels, vanwaar hij per schip is ver trokken voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. Hij zou op zich genomen hebben het standpunt van de Arabische wereld met betrekking tot de Eisenhower-doctrine kenbaar te maken aan de Amerikaanse president. Zeer binnenkort verwacht Amerika nog een vorstelijke afgezant uit het Midden-Oosten. Kroonprins Abdoel Illah van Irak gaat via Engeland eveneens naar de Verenigde Staten. Hij treedt op als woordvoerder van de vier Moham medaanse landen, die deel uitmaken Advertentie TEGEN HOEST EN HEESHEI0 DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL in concert, kerk, schouwburg, enz., is zowel voor U als voor Uw om geving onaangenaam en hinderlijk. Gebruik bij hoestprikkel steeds Wybert. Antara meldde gisteren, dat Zuid- Sumatra het voorbeeld van Midden- Sumatra gevolgd lieeft en een revolu tionaire raad heeft opgericht, die het verkrijgen van grotere plaatselijke zelfstandigheid beoogt en verbeteringen voor het gebied wenst. Volgens Anta ra staat de nieuwe raad onder ieiding van de voormalige luitenant-kolonel Zainal Abidin. Er hebben plaatselijke notabelen, ook zakenlieden en vetera nen van de Garuda-divisie zitting in. Het plan tot oprichting van deze raad is opgevat tijdens een vorige week ge houden congres te Palembang. Daarin uitten plaatselijke autoriteiten de be dreiging, dat indien de centrale regering de wensen van Zuid-Sumatra .ignoreert, men niet langer de verantwoordelijk heid kon dragen. Naar verluidt was de militaire com mandant van Zuid-Sumatra, lt.-kol. Ber- lain, tijdens de slotzitting van het con gres aanwezig, doch men weet niet te melden of hij voor of tegen de beslui ten was. (U.P.) Op het Nederlandse terrein van de wereldtentoonstelling Brussel 1958 zal door architect Le Corbusier een inter nationaal Philips-paviljoen worden ge bouwd. De ideeën van Le Corbusier gaan in de richting van een zeer bij zondere demonstratie van de mogelijk heden van de elektrotechniek en het licht. De Eurovisie heeft ons zondagmiddag etl zeer interessant uur bezorgd met een rechtstreekse reportage uit Zwitser land. Men gaf daar een uitgebreide de monstratie van een redding in de ber gen. Het geheel was zo tot in details uitgewerkt, dat we het zeer snelle en kundige ingrijpen bij ongelukken op de voet konden volgen. Vooral de manipula ties van het vliegtuigje van Hermann Geiger waren zeer bijzonder en interes sant. De demonstratie was reeds zeer lang geleden gepland, zodat er geen enkel verband was met het tragische gebeu ren op de Mont Blanc het vorig jaar einde. Men ensceneerde nu een lawine ongeluk, waarbij een skiër bedolven werd. Zijn kameraden waarschuwden direct een hulpkolonne, Geiger vertrok met een helper en een hond per vlieg tuig. Dit vliegen van Geiger is iets won derlijks. Het schijnt dat hij vanaf zijn Aan de voet van de duinen, half verscholen achter hoog opgeschoten struikgewas en geboomte, staat het huisje van jachtopziener Scherpenhuizen. Een moestuin, enkele vruchtbomen en een veldje spich tig helmgras, dat als bleek dienst doet, liggen rond het huis. In de kennel, terzijde van het grasveld, rende een kortharige jachthond vrolijk blaffend op en neer in afwachting van zijn baas, die meestal op dit uur van de dag aan zijn eerste rondgang begon. Even later kwam Scherpenhuizen inderdaad naar buiten, bevrijdde zijn trouwe viervoeter en trok met hem de duinen in, die onder de rook van Sche- veningen liggen. Zijn dagelijkse wandelingen verveel den hem nooit en zeker deze dag, waarop een stra lende zon als met één slag de herinnering aan de gure voorzomer wegwiste, kwam hij onder de beko ring van het hem zo vertrouwde duinlandschap. Na enige tijd bereikte hij de top van een hoog duin en vandaar zag hij niet alleen de vrolijk wap perende vlag op de koepel van het Kurhaus, maar kon hij ook nog juist een streep van de zee waar nemen. Woedend geblaf beneden in de del leidde zijn aan dacht af van het vergezicht. De hond scheen iets verontrustends gevonden te hebben, daar beneden onder de struiken, maar wat het was kon Scherpen huizen van deze afstand af niet zien. Hij daalde daarom langzaam het duin af. Eerst toen hij vlak bij het bosje was gekomen, zag hij iets vreemds. een liggende figuur. De algehele bewegingloosheid, terwijl de hond toch als een dolle te keer ging, had iets verontrustends. Maar nog vreemder was het om op dit uur van de dag, waarop de zon nog slechts weinig kracht had, onder een struik te gaan liggen rusten. Als het iemand was, die de nacht in de duinen had doorgebracht, dan zou... „Maar verduiveld, het is een vrouw.... nog wel een meisje.... ze ligt op haar rug Onraad vermoedend, naderde Scherpenhuizen snel, boog zich over haar heen en keek in een paar starre gebroken ogen. „Grote God... ze is dood..." De hond werd stil, legde zich aan de voeten van zijn baas. De zon toverde lichtvlekken op de een voudige kleding van het meisje, de schaduw onder het bosje scheen zich uit te breiden tot ver in de del, de tinteling in het zonlicht was verdwenen. Scherpenhuizen maakte zich los van zijn sombere gedachten. Er moest gehandeld worden. De politie moest worden gewaarschuwd. Het was ook van be lang, dat er bewaking bij het Hjk bleef; er kon im mers van alles gebeuren! Eén ogenblik dacht hij na en besloot toen de bewaking aan de hond over te laten; hij zelf snelde naar huis, waar hij zich in ver binding stelde met de politie. Het duurde niet lang of inspecteur Kielstra, recher cheur Bruins, de politiedokter en de fotograaf waren ter plaatse. Kielstra boog zich over de rustende gestalte. „Je hebt gelijk Scherpenhuizen... ze is dood.., U zult wel niets anders dan de dood kunnen consta teren, dokter." De medicus kweet zich van zijn taak zonder het lijk van stand te veranderen en consta teerde, dat de dood ruim 24 uur geleden moest zijn ingetreden, „Ja, wat zal ik zeggen, inspecteur... ik geloof niet, dat ze een gewelddadige dood gestorven is. Ik zie geen enkel teken, dat in die richting wijst. Alleen heeft ze een schram op haar "oorhoofd, ziet u maar, even boven de wenkbrauwen, maar dat is niets, dat zal wel gekomen zijn door een takje van een doornstruik. Het is niet onmogelijk, dat zij aan hartverlamming is overleden, maar meer aanneme lijk lijkt mij, vergif. Dit laatste zal ik in het zieken huis nader onderzoeken..." De dokter stond op. Zich tot Kielstra wendend zei hij: „Ik geloof niet, dat ik hier verder van dienst kan zijn. Ik verwacht haar dus in het ziekenhuis voor nader onderzoek. Wanneer u mij verder niet nodig hebt, inspecteur, dan ga ik maar." Plotseling deed Kielstra een paar passen naar vo ren, bukte zich en raapte een stukje wit papier op, dat half verborgen onder afgevallen bladeren lag. Er stond met potlood op geschreven: „Wandelaar laat me rustig slape." Hij gaf het, zonder iets te zeggen, aan Bruins. Inspecteur Kielstra was jong, elegant en sportief. Hij had dik, blond haar, waarin de scheiding zich met moeite kon handhaven, en donkerblauwe, hel dere ogen. Hij was van zeer goeden huize, had het politievak gekozen tegen de wil van zijn vader die graag had gezien, dat hij hem te zijner tijd als direc teur van de fabriek zou zijn opgevolgd. Kielstra was evenwel bij zijn keuze gebleven en een detective van formaat geworden, bescheiden, moedig, zelfbewust en schrander. Hij was ongehuwd. Rechercheur Bruins was, wat het uiterlijk betreft, zijn tegenpool. Hij was kort en gedrongen van ge stalte, kaal, slecht gekleed en gaf de indruk dom te zijn. Kielstra wist echter wel beter. Menige boef was reeds het slachtoffer geworden van zijn idee, dat deze man totaal ongevaarlijk zou zijn. Kielstra vond Bruins een eerste klas acteur. Zo nu en dan verviel hij, tot ergernis van zijn superieur, in een hoogdra vende stadhuistaal. Toch konden beiden het uitste kend met elkaar vinden. „Wel... wat denk je van dat papiertje?" vroeg Kielstra. „Ik zou zeggen, dat het de bodem is van een doosje, waarin ze taartjes en ander snoepgoed afle veren. Uit het opschrift blijkt, dat ze Nederlandse was, maar het woordje „slape" lijkt mij niet be paald juist geschreven." Kielstra keek naar de nog jeugdige verschijning, die nu alle charme had verloren. Ze was van mid delbare lengte, slank, het kort geknipte zwarte haar vertoonde nog de sporen van een watergolf. „Zij is al een dag dood, dat maakt de zaak niet eenvoudiger. Hoe oud schat je haar Bruins?" „Ja, daar vraagt u me wat. Ik schat haar zo om en bij de 30. Ik vind het toch al moeilijk de leeftijd van een vrouw te schatten en dan onder deze om standigheden." (Wordt vervolgd) jonge jaren het vliegen van de berg- kraaien heeft bestudeerd en dat hij deze natuurkennis in de praktijk brengt. Het is zolas men het van veraf en van dicht bij op het TV-scherm kon volgen in strijd met alle theorie. Hij laat zich vallen, neemt de meest gevaarlijke wen dingen, enz. Geiger heeft overigens ver klaard dat de helikopter nóg meer mo gelijkheden heeft. De demonstratie volgde het zoeken en Vinden, het naar het viegtuig brengen van het slachtoffer en het vervoer naar het ziekenhuis op de voet. Het bijzondere van de uitzending was zeker ook het totale uitbuiten van alle TV-mo- gelijkheden. Wij kregen prachtige over zichten van de bergketens, waarop merkwaardig weinig sneeuw lag, en kon den alle verrichtingen van zeer nabij volgen. Er was een boeiend commen taar van Omer Gravet. De beide afgelopen avonden was er een variétéprogramma voor de TV, za terdagavond van de A.V.R.O. uit Neder land en zondagavond vein de Vlaamse TV. De weekendshow van Ger Lugtenburg muntte uit door een minutieuze verzor ging, zowel wat het beeld betrof als de enscenering en ook het timen van de onderdelen. De regisseur bemoeide zich in het geheel niet met de zaal, maar concentreerde zich volkomen op de optredenden. Wat bijzondere resulta ten opleverde. Verschillende van de nummers konden wij bewonderen, zoals Johnny Kraaykamp, die een knap pro gramma had voorbereid; andere von den wij minder geslaagd. Maar het Duit se deunen dreinen van Mieke Telkamp was verschrikkelijk. Het Vlaamse pro gramma hebben wij maar zeer gedeel telijk gezien. Het is ens te veel, twee avonden variété achter elkaar J. v. S. wordt voor het Franse Brussel het radiofonisch oratorium „Job" van de Nederlandse componist Ton de Leeuw uitgevoerd (484 m - 22.10 u). Voor Luxemburg speelt het grote or kest o.l.v. Henri Pensis o.m. de Tweede Symfonie van Schubert en de Mozar- tiana-Suite van Tschaikowsky (1293 m - 21.15 u). Het Symfonieorkest van de Norddeut- sche Rundfunk speelt o.l.v. Jean Mar- tinon, waarbij Roman Totenberg het Vi oolconcert van Milhaud zal spelen (309 m - 19.30 u). Voor het Derde Programma speelt het Jacques Orkest o.l.v. Reginald Jacques. Nina Milkina speelt het Pianoconcert nr. 22 KV 482 van Mozart (464 m - 21.25 u). van het Pact van Bagdad: Irak, Tuf- kije, Perzië en Pakistan. De premiers van deze vier landen hebben zich tij dens het afgelopen weekeinde in Ankara beraden over de toestand in het Midden- Oosten en over de Eisenhower-doctrine. Z.Em. Kardinaal Spellman heeft zater dagmorgen in de St.-Patrick-kathedraal te New York een plechtige requiemmis opgedragen bij de uitvaart van Arturo Toscanini. Voor de H. Mis werd de ko peren met brons beslagen kist het het stoffelijk overschot van de befaamde di rigent door acht dragers de kerk binnen gedragen. Aan de ingang werd de stoet afgehaald door mgr. Pernicone, de coad jutor van de kardinaal. Walter Toscanini, de zoon van de diri gent, en zijn beide dochters, mevrouw Wanda Horowitz en gravin Willy Cas- telbarco, begeleidden het stoffelijk over schot. Er werd een mis van Don Lorenzo Perosi gezongen. De minister van maatschappelijk werk heeft zich in een circulaire tot de ge meentebesturen gewend, omdat haar is gebleken, dat de per 1 januari j.l. in werking getreden algemene ouderdoms wet in een aantal gevallen aanleiding heeft gegeven tot vermindering van in enkele gemeenten tot volledige ver rekening met de aanvullende onder steuning, welke vele bejaarden voordien van de zijde der gemeenten ontvingen naast hun uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening. Door een overeenkomstige verlaging respectievelijk door intrekking van de voorheen genoten gemeentelijke bijsteun zou deze verhoging voor bedoelde be jaarden zonder merkbaar effect blijven, zo zegt mejuffrouw Klompé. Zij zegt het daarom op prijs te zullen stellen, indien de gemeenten aanleiding zouden kunnen vinden als algemene gedragslijn te bevorderen, dat voor die gevallen, waarbij de verlaging der aan vullende ondersteuning uitsluitend een gevolg is van de inwerkingtreding van de algemene ouderdomswet, de ver hoogde uitkering krachtens genoemde wet althans enigermate blijft doorwer ken in het bedrag, dat uiteindelijk aan de betrokken bejaarden ten goede komt. Om misverstanden te voorkomen maakt het Nederlandsche Roode Kruis bekend dat weliswaar de stand van gi ro 777 de 4.500.000,- heeft overschre den, maar dat ten aanzien van de hulp verlening aan Hongarije nog steeds grote sommen gelds worden besteed. Giro 777 blijft daarom voor dit doel opengesteld, zolang de Hongaren de steun van het Nederlandse volk nodig hebben. Op 19 januari was het bedrag dat op deze girorekening is gestort 4.578.944,-. De girorekening van het Nationaal comité voor de vluchtelingen hulp heeft de stand van 4.494.125,94 bereikt. Op de Rijksweg van Assen naar Gro ningen onder de gemeente Vries is za terdagmiddag de 61-jarige arbeider J. Z. uit Ubbena in de nabijheid van zijn woning onder een personenauto ge raakt en ernstig gewond. Hij werd on middellijk naar het Wilhelmina Zieken huis te Assen overgebracht, waar hij dezelfde avond is overleden. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een felle brand de bovenste twee verdiepingen van de gemeenteschool voor scheepswerktuigkundigen te Bre da verwoest. Naar de oorzaak wordt nog een onderzoek ingesteld. Men denkt aan kortsluiting of onvoorzichtigheid met vuur. Zaterdagavond is tot kwart over zes in het gebouw les gegeven. De schade die dx>r verzekering wordt ge dekt, wordt geschat op een ton. Vrijdagavond is de 48-jarige M. J. Veldheer, kraanmachinist bij het ha venbedrijf Vlaardingen-oost, op onver klaarbare wijze te water geraakt en verdronken. De man werd zaterdag ochtend vermist en na langdurig dreg gen is het stoffelijk overschot zater dagmiddag uit de Vulcaanhaven opge haald. De man was gehuwd. Zondagmorgen werd de 19-jarige schipper W. van Nijenhoff, die met zijn binnenschip „Wilhelmina" in de Waal haven te Rotterdam ligt, kennelijk uit een bedwelming wakker en ontdekte tot zijn schrik, dat zijn vrouw, de 19- jarige Elisabeth van Nijenhoff-Rasen- berg, geen teken van leven meer gaf. Het echtpaar was vrijdagavond in de roef ter ruste gegaan terwijl de kachel nog brandde. Vermoedelijk doordat de elleboogpijpdoor roet verstopt was, is er kolendamp de roef binnengedron gen. Daardoor is het echtpaar langer dan 24 uur bedwelmd geraakt. Doordat de kachel intussen was uitgegaan heeft de schipper het bewustzijn herkregen, maar zijn vrouw was overleden. De man is ter observatie in het Zuiderzie kenhuis opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4