Monaco heeft een prinsesje Archivaris van Monaco is een zeer gewichtig docu ment kwijt Israëlische troepen houden strategische punten beset Zal Egypte opruimingswerk in het Suezkanaal doen staken? Kadar's terreur woedt nu in alle hevigheid Mevr. Anna Kethly mag getuigen voor commissie der VN. De Franse Kamer vóór de Europese markt Woningen voor de Hongaren Caroline Twaalf inbraken in Amsterdam gepleegd Moedige huzaar onderscheiden Het weer In strijd met V.N.-resolutie In Monaco is vanmorgen een prinsesje geboren. Prins Rainier, die bijzonder nerveus was, maak te bet nieuws via de radio bekend. Het meisje beet prinses Caro line Louise Marguerite. Prinses Gracia beviel van baar docbter om 9.27 uur; pas anderhalf uur later werd de geboorte den volke verkondigd met kanongebulder. Het eerste kanonschot weerklonk om 11.03 uur. De Monagasken telden opgewonden de schoten en toen er na het eenentwintigste schot niets meer kwam, wisten ze dat er een prinses was geboren. Zou er een prins in het paleis van prins Rainier en prinses Gracia ter wereld zijn gekomen, dan zouden de Monagasken tot 101 hebben moeten tellen. Oostenrijks protest tegen grensschending Schippersvrouw raakt met hoofd bekneld Reizigers, die gisteren uit Boe dapest in Wenen zijn aangeko men, Lebben verklaard dat dage Iijks tientallen jonge arbeiders en studenten in Hongarije worden gearresteerd teneinde alle weer stand tegen Let regime-Kadar te breken. De standgereebten zou den volgens een nieuw decreet nu terechtstellingen mogen beve len zonder dat zelfs maar een aanklacht tegen de beklaagde is opgesteld. Volgens een plaatse lijke krant te Szeged (Zui d-Hon- farije) zal een eenheid van de nilitie, die daar op 8 januari tien nensen arresteerde en mishan delde, hiervoor verantwoording moeten afleggen. Daders bekennen schuld: Minister Klompé dankt de gemeenten Indonesisch Episcopaat over dienstplichtwet I HandSChOCnCngev.metlamsvacht Later meer bewolking WOENSDAG 23 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26812 M/DOL ZEE -nu. Aviv Eiur iAWATIR: TIRAH De onderdanen van prins Rainier vie ren vandaag de geboorte als een grea ts festUn, ook al omdat zij dank zy de pas geboren prinses opnieuw voor een ge neratie zullen zijn vrijgesteld van de Franse belastingen en dienstplicht. Wanneer Rainier geen opvolger, hetzij een prins, hetzij een prinses, zou heb ben gehad, zou het vorstendom na het aftreden of overlijden van prins Rai nier namelijk bij Frankrijk worden in gelijfd. In een van de particuliere vertrek ken van prinses Gracia in het 12-eeuw- se paleis waren bij de geboorte van het Prinsesje drie dokters aanwezig, de verloskundige Emile Hervet, de direc teur van de kliniek van Monte Garlo, Charles Bernafconi, en de anestesist, Mario Donat. Voor radio Monte Carlo zei prins Rainier: „Ik maak u bekend dat op deze woensdag, 23 januari, te 9.27 uur prinses Gracia een meisje ter wereld heeft gebracht, prinses Caroli ne Louise Marguerite. Ik dank God dat alles goed is gegaan". De prins sprak in het Frans, met trillende stem. Het nieuws van de geboorte werd aanleiding tot wilde vreugdetonelen in Monaco. Mensen zoenden elkaar op straat. Flessen champagne werden in de straten ontkurkt en de drank werd verdeeld onder de voorbijgangers. Zelfs in de zalen van het casino van Monte Carlo, waar de vroege spelers, de echte gokkers, hun ogen niet van de roulettetafels kunnen afhouden, hield het spelen op bij het eerste kanon schot. Oude croupiers huilden en om armden elkaar. In de salon van het casino werd gratis champagne geschon ken. De kinderen kregen vrij van school en ook bijna alle ambtenaren gingen naar huis. Hedenmiddag is een decreet uitgegeven, dat de vrijheid schenkt aan de „kleine" gevallen in de gevangenis van Monaco. Het is er slechts één: een 23-jarige autodief, die zes maanden moet opknappen. Hij is de neef van de gevangenisbewaarder. De rood-witte vlag van Monaco en de Amerikaanse vlag zijn vanmorgen in Monaco uitgestoken, terwijl de ge hele morgen kerkklokken beierden en in de haven jachten hun sirenes lieten gillen. Het is vandaag geen mooi weer in Monaco. Aan de kust worden de golven van de Middellandse Zee door een storm hoog opgezweept en het heeft deze morgen lang en hard ge regend. Even voor om elf uur de ge boorte bekendgemaakt werd, hield het echter op met regenen. Overigens zijn de Monegasken best tevreden met deze geboorte bij slecht weer. De volksmond zegt in Monaco dat een kind dat in de regen egboren wordt welvaart brengt. Ook betekent het gezondheid en goede karaktereigenschappen voor het kind. De paleis-archivaris van Monaco ziet zich voor een lastig probleem geplaatst: hij kan namelijk het document, waarin het in 1918 gesloten verdrag met Frankrijk staat opgetekend, niet vinden. Dit verdrag waar borgt o.m. de onafhankelijkheid van Monaco. Archivaris Albert Lisimachio heeft gisteren de hele middag doorge bracht met het zoeken naar het document. Zijn onderzoek werd bemoeilijkt door het feit, dat de totale lengte van Monaco's archiefplanken ongeveer twintig kilometer is, langer dan de kustlijn van het vorstendom aan de Middellandse Zee. Albert Lisimachio deelde, nadat hij het hele archief overhoop had gehaald, aan de journalisten mede, dat „de prins het document misschien mee had genomen naar zijn privé-vertrek". Hij legde uit, dat de prins grote belangstelling voor het document heeft. Een haastig onderzoek in de prinselijke vertrekken leverde echter ook geen resultaat op. Lisimachio haastte zich de journalisten, die nieuwsgierig waren naar het document, te vertellen, dat het niet zo erg was, omdat Frankrijk in elk geval een copie van het gewichtige papier moet hebben, „dat is te zeggen", voegde hij hieraan toe, „als het niet gestolen is door de Duit sers, zoals het Verdrag van Versailles tijdens de Tweede Wereldoorlog". Als het document ook niet in Frankrijk te vinden is, zullen de Monagasken voor het eerst sinds 1918 belasting moeten betalen, terwijl de jonge mannen dienst zullen moeten nemen bij het Franse leger. Maar zover is het nog niet. (U.P.) Deze foto van prinses Gracia van Monaco (rechts), die vanmorgen aan een dochter het l-ven schonk, werd zondag gemaakt in de pa leistuin. Men ziet de prinses hier in gesprek met haar moeder, die voor de blijde gebeurtenis uit Amerika is overgekomen. Het verschil van opvatting tussen de meerderheid in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties en Israël over de ontruiming van het schiereiland Sinaï gaat zich nu toespitsen. Een woordvoerder van de V.N. in Cairo maakte gisteravond bekend, dat de Is raëliërs het gros van hun troepen thans achter de Egyptisch-Israëlische grens De 17-jarige neef van prins Rainier, Georges Festetics, en prinses Gracia's nicht, Margaret Davis, zullen resp. peter en meter van prinses Caroline zijn. Bin nen enkele dagen zal er in het kleine vorstendom aan de Middellandse Zee een Nationale Feestdag worden gehouden ter ere van de heuglijke gebeurtenis van vandaag. De moeder van prinses Gracia, mevrouw Margaret Kelly, was bij de ge boorte aanwezig. De vader van prinses Gracia, John Kelly, uitte bij het ver nemen van het nieuws zijn teleurstelling over het feit, dat zijn kleinkind een meisje is: „Ik had een kleinzoon ge wenst.... nu heb ik zes kleindochters. (Reuter, U.P.) De oudste kloosterzuster ter wereld, zuster Colombe van de Congregatie van de Goede Herder in Quebec, is dezer da gen 104 jaar geworden. (K.N.P.) hebben teruggetrokken en dat zij thans alleen nog die zones bezet houden, die zij onmisbaar achten ter verzekering van hun veiligheid en van de vrije vaart van hun schepen naar en in de Golf van Akaba. De thans nog door hen bezette zones zijn de strook vat Ga za en een 28 km lange strook langs de Golf van Akaba, van Eilath naar Sjarm al Sjeik, in de zuidelijke hoek van het schiereiland. De overgrote meerder heid van de leden der V.N. heeft zich tijdens het weekeinde uitgesproken voor een volledige en onvoorwaarde lijke ontruiming van het schiereiland door de Israëlische troepen vóór mor genavond 12 uur. Chaled Moheiddin, hoofdredacteur van het Egyptische dag blad „Al Massaa" en neef van de mi nister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in een artikel geschreven, dat Egypte het opruimen van de wrak ken in het Suezkanaal zal doen staken, als Israël zich niet „achter de bestands lijn" terugtrekt. De Iraakse afgevaar digde in de politieke commissie der Verenigde Naties, Fadhil Jamali, heeft de vraag gesteld, of het niet mogelijk is, dat troepen van het politieleger der V.N. de bescherming van het Israëli sche grondgebied op zich nemen totdat het Palestijnse probleem is opgelost. Radio-Caïro heeft in dit verband mee gedeeld, dat de Egyptische regering er geen bezwaar tegen heeft, dat de poli tiemacht der Verenigde Naties een stootkussen tussen Egypte en Israël wordt, op voorwaarde evenwel, dat de ze strijdkrachten op Israëlisch grond gebied worden gelegerd. De Amerikaanse delegatie bij de V.N. is van mening, dat er geen enkel verband moet I estaan tussen de vrij making van het Suezkanaal en de ont ruiming van Egypte door Israëlische troepen, aldus heeft een woordvoerder van de delegatie gezegd. Volgens de Britse delegatie by de V.N. hebben Israël noch Egypte te be slissen over de handhaving of de te rugtrekking van de politiemacht der V.N., noch over de wijze waarop zij gebruikt moet worden. Bij de Dorkwerdersluizen in de om geving van Aduard is de 32-jarige schip persvrouw W. BranbergenSchuitema van haar schip in het water gevallen. Ze raakte daarbij met haar hoofd be kneld tussen schip en een meerpaal. In ernstige toestand werd het slacht offer overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen, waar ze kort na aankomst is bezweken. De vrouw was moeder van twee kinderen. De vliegtrainingsschool van de Amerikaanse luchtmacht heeft een aantal Cessna T-37-straaljagers ontvangen voor de **rste vliegtraining van de leerlingvliegers. Hier ziet men de eerste vijf vliegtuigen na ontvangst in gesloten formatie een ererondje boven het vliegveld maken. Naar schatting van deze zegslieden is het percentage jonge mensen, dat in Hongarije is verdwenen, opvallend hoog: zeker tien procent van de jonge ren tussen de 15 en 30 jaar is gedepor teerd, tijdens gevechten omgekomen, gevlucht in de bossen en heuvels of naar het westen, dan wel gevangen genomen. De Oostenrijkse ministerraad hééft gisteren besloten krachtig bij de Hon gaarse regering te protesteren tegen de schending van Oostenrijks rechts gebied door een groep Hongaarse sol daten op 20 januari. De soldaten achter volgden een groep vluchtelingen. De speciale commissie van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties, die belast is met het instellen van een onderzoek naar de gebeurtenis sen in Hongarije, heeft besloten maan dag a.s. getuigenissen te horen van mevrouw Anna Kethly, oud-burgemees- ter Kovago van Boedapest en generaal Kiraly. Eerstgenoemde was lid van de laatste regering van Imre Nagy, laatst genoemde was tijdens de opstand garni zoenscommandant van Boedapest. Dinsdagmiddag zijn door de manschappen van de brandweeropleiding van da Koninklijke Luchtmacht te Deelen demonstraties gehouden voor burgerlijke en militaire autoriteiten. Een brand met zware rookontwikkeling werd be streden met een poedermist-combinatie, welke bestaat uit een z.g. lage-druk- nevel en een poeder, voor het grootste deel bestaande uit dubbelkoolzure soda. De groep v. d. W. uit Amsterdam, van E. uit IJmuiden en H. uit Amster dam, vanwie de eerste twee zaterdag na een klopjacht werden aangehouden in verband met de in Putten gepleegde roofoverval, en die gedrieën betrokken zjjn geweest bij zes inbraken in Velsen en een in Heemstede, hebben nu ook bekend twaalf inbraken in Amsterdam op hun kerfstok te hebben. Zij bezoch ten daar o.a. melkslijters, sigarenhande laren en slagers maar ook een piano leraar en een dansleraar. De totale buit van deze twaalf inbraken heeft ruim 10.000 bedragen. De recherche in Velsen heeft tenslotte nog twee nieuwe figuren aangehouden in de serie inbraken die de afgelopen maanden in deze gemeente werden ge pleegd. Het zijn twee zeelui, de 21- jarige S. uit Velsen en de 25-jarige de R. uit Beverwijk. De Franse nationale vergadering heeft de regeringspolitiek betreffende de ge meenschappelijke Europese markt ge steund. ZU keurde een motie ten gunste van het principe van een gemeenschap- pelijke markt goed met 331 tegen 210 stemmen. Alle amendementen op de be trokken motie werden met 316 tegen 266 stemmen verworpen. De uitslag van de stemming betekent, dat de meerderheid van de afgevaar digden in de nationale vergadering de regering-Mollet steunt in haar poli tiek om de onderhandelingen met West-Duitsland, Italië, Nederland, Bel gië en Luxemburg voor het organiseren van een douane-unie, te voltooien. De totstandkoming van deze unie moet ge leidelijk geschieden in een periode van twaalf tot zeventien jaar. In de desbetreffende motie wordt er ook op aangedrongen, „met vastbera denheid" de onderhandelingen voort te zetten om te komen tot de instelling van een vrije handelszone, die met name Engeland zal omvatten. De Franse premier, Guy Mollet, heeft de nationale vergadering medegedeeld, dat hij voornemens is een „top-conferen- tie" te beleggen van landen die zich wil len aansluiten bij de Europese gemeen schappelijke markt, om te beslissen op welke wijze overzeese gebiedsdelen aan het project kunnen deelnemen. Hij beloofde, dat Frankrijk het desbe treffende verdrag niet zal tekenen voor Frankryks eisen, omtrent deze gebieds delen en de Franse landbouw zyn bevre digd. Het nieuwste nieuwtje in de schoenen mode komt dit keer uit jonden: groen satijnen pumps met hakken als „kroon luchters". De hak wordt bij dit schoen tje n.l: gevormd door een metalen staafje, omringd door kristallen steen tjes. Of het gemakkelijk loopt weten we niet, apart is het zeker. Onmiddellijk na de brand van vrijdag j.l. in de manschappenbarak van leger plaats „De Boskamp" te Amersfoort is huzaar G. Koetje uit Oostwolde be vorderd tot huzaar eerste klasse. Hu zaar Koetje week niet van zijn plaats, toen hij tot taak kreeg een aan de zie dende vuurzee grenzende barak nat te houden. In de barak bevonden zich kost bare medische instrumenten. Huzaar Koetje wilde niet van aflorsen weten en liet zich door zijn dienstmakkers te gen het vuur beschermen met natte de kens, die over hem heen werden ge worpen. Zo bleef hij tot het gevaar ge weken was zijn taak als spuitgast ver vullen. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé heeft de Vereniging van Nederlandse gemeenten dank gezegd voor de bemiddeling dier vereniging bij de oplossing van het probleem der on derbrenging van de Hongaarse vluchte lingen. Op korte termijn kon de minister beschikken over een lijst van door de gemeentebesturen aangeboden woningen; hierdoor was het mogelijk om de sprei ding van de Hongaarse vluchtelingen gezinnen over ons land planmatig op ta zetten. De minister is bijzonder dankbaar ge stemd, dat zovele gemeentebesturen, ondanks het nijpend woningtekort, toch op zo'n royale wijze huizen voor de Hongaren hebben willen bestemmen. Zij geeft tenslotte uiting aan haar over tuiging dat deze geste van de gemeente besturen geheel beantwoordt aan de wens van het gehele Nederlandse volk om de vluchtelingen zoveel mogelijk tegemoet te komen, ook al zou dit moe ten gaan ten koste van de eigen zeer reële behoeften. Het is goed, dat minister Klompé nog eens zinspeelt op de spontane of ferbereidheid, welke ons volk demon streerde, toen de Hongaren op 4 no vember van het vorig jaar door df Russen werden overvallen. Inmiddels is men de c'gen zorgen weer sterker gaan voelen en hoort men in sommige gemeenten critische opmerkingen over beschikbaarstelling van woningen ten behoeve van de Hon garen. De hulpverlening aan deze vluchtelingen zou echter zonder het verschaffen van woonruimte tot op zekere hoogte een slag in de lucht zijn- Het is te betreuren, doch onvermijde lijk, dat het nationale offer, dat Nederland voor de Hongaren brengt, door de Nederlanders, die zonder be hoorlijke huisvesting zijn, als een persoonlijk offer wordt gevoeld. De Indonesische regering heeft met de bisschoppen van Indonesië overleg ge pleegd over de dienstplichtwet, die wordt voorbereid. De minister van oor log verzocht de bisschoppen hun me ning over deze wet te geven en hun wensen kenbaar te maken. In hun ant woord verzekeren de bisschoppen, dat zij de wet goedkeuren, maar dat zy van oordeel zün, dat all' priesters en leden van orden en congregaties van actieve dienstplicht dienen te worden vrygesteld. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSIR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankeiyk weinig, later meer be wolking, maar droog weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidelijke wind. Vanacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 8.34-17.15. Maan: 3.11-12.05. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte- De administratie behoudt zich bet recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1