Br. Adams verstrekte narcotica aan zwaar- patiënten moedige - III LU 97 L B innl I LLITIÜwl IL UUUIIHI1I AB?sMPrsscar „Ik wens u behouden vaart Prinses Beatrix doopt Statendam in volle zee Pres. Eisenhower wenst een betere verstandhouding met Rusland Buurvrouwen redden twee kinderen van het proces Eerste fase wordt vandaag afgesloten Kan dr. ADAMS rekenen op een eerlijke behandeling? Episcopaat van Hongarije vergadert Buiklanding van straaljager Franse Dakota neergestort Debat over de doodstraf in het Comité van het gehele Huis Tass over gevaren van het toestaan van bases aan V.S. Engeland wijst Hongaarse attaché het land uit Het weer Met als gevolg van een val op de ski's, nog een verband om baar enkel beeft H.K.H. prinses Bea trix gisteravond bet nieuwe scbip van de Holland Amerika Lijn, de „Statendam'' officieel gedoopt. Op bet ogenblik van deze plech tigheid voer de Statendam met een snelheid van circa zeventien mijl op een afstand van ongeveer twee en twintig mijl uit de kust tussen IJmuiden en Den Helder. Aan boord bevonden zich vele hoge gasten uit binnen- en bui tenland onder wie de ministers mr. J. M. A. H. Luns, mr. J. M. L. Tb. Cals, H. J. Hofstra, ir. C. Staf, J. G. Suurboff en mr. dr. R. H. Pos; de gevolmachtigde minister van Suriname, alsmede de ambassadeurs van Canada, Duitsland, Italië, België, Noor wegen, Frankrijk, Chili, Brazilië en Zweden met bun echtgenotes, de ambassadeur van Denemar ken, de gezanten van Uruguay en Ierland, de zaakgelastigde van Mexico en de economische raad bij de ambassade van de Ver enigde Staten, R. W. Barnett, eveneens met hun echtgenotes. Voordat in de grote eetzaal van de ank oon„da«.".het gala-diner, waaraan Nieuwe status Negen doden President EisenKower heeft gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat hij in de vier komende jaren zal trach ten een beter begrip tussen de vrije landen van de wereld te bereiken en tot een betere ver standhouding met de Sovjet-Unie te komen. Hij zei, dat zijn nieuwe leer voor het Midden-Oosten niet bedoeld is om welk land ook in dit gebied te overheersen. Zij beoogt de landen in dit gebied. Gonservatieve partij in Zuid-Afrika ontbonden Brits socialistisch Lagerhuislid „Betrokken landen zijn zelf eerste slachtoffers" die weerstand bieden aan de com munistische agressie en ondermij ning, te helpen. Eisenhower zei dit op een vraag om commentaar op de Chinees-Russische verkla ring, die de vorige week is ge publiceerd, dat Moskou en Peking het Midden-Oosten zul len beschermen tegen de gevol gen van de leer van Eisenhower. Engelse Damesvesten 29.50 Wisselende bewolking DONDERDAG 24 JANUARI 1957 0 80ste JAARGANG No. 26813 e 380 officiële gasten aanzaten, een narA ,heeft prinses .Beatrix omstreeks kwart over acht het schip gedoopt ik doop u „Statendam" en wens u behouden vaart," zo sprak de prinses. De prinses, die gekleed was in een robe van lichtblauwe dupion-satin, werd voor de doopplechtigheid door de heren W. H. de Monchy, hoofddirecteur van de Holland Amerika Lijn, en C. J. A. van Daalen, directeur van Wilton-Fijen- oord naar een tegenover de hoofdtafel aangebrachte essenhouten verhoging begeleid, waar de doop geschiedde. Bo ven deze verhoging hing aan een davit een in brons gegoten scheepsbel, met er in gegraveerd de woorden: „Staten dam 1957". De heer van Daalen verzocht de prin ses tot de doop over te gaan. De prin ses sprak de bovenvermelde woorden uit en goot daarna champagne uit een bokaal over de scheepsbel. Prinses Beatrix nam na de doopplechtigheid een zilveren bijltje ter hand, waarvan het blad de vorm van een scheepsbel had, die bevestigd was op een steel van coromandel, en hakte een koord door tengevolge waarvan de klepel van de bronzen scheepsbel luid tegen de wand van de bel sloeg. De heer van Daalen zeide vervol gens: „Koninklijke hoogheid, heb dank voor het schenken van een nieuwe sta tus aan dit schip; de status van een gedoopt schip. Wjj allen zullen een aan gename herinnering aan deze dag be waren en wij hopen dat ook u met ge noegen aan deze tocht terugdenkt." De heer van Daalen bood de prinses na mens de werf een broche als souvernir aan. De heer de Monchy bood aan de prinses de bokaal aan waarmede zij het schip had gedoopt. Deze bokaal is naar een ontwerp van de heer W. Hee- sen voor de doop vervaardigd door de Koninklijke Nederlandse glasfabriek „Leerdam". De bokaal heeft als rand schrift: „Doop ss „Statendam" Noord zee 23-1-1957." De bokaal is gegraveerd met de initiaal van hare koninklijke hoogheid, met de koninklijke kroon. Na de doopplechtigheid hebben de heren de Monchy en van Daalen H.K.H. prinses Beatrix naar de hoofd tafel begeleid en begon het galadiner. De heer van Daalen bracht een toast uit op H.M. de Koningin, waarna de heer de Monchy een heildronk aan ae kapitein en officieren van het schip wijdde. Vervolgens heeft de directeur van Wilton Fijenoord, de heer van Daalen het schip aan de Holland Ame rika Lijn overgedragen. Tenslotte werd het woord gevoerd door de directeur van de H.A.L., de heer de Monchy en door de minister van buitenlandse za ken, mr. Luns, die sprak namens zijn ambtgenoot, minister Algera, die we gens het overlijden van zijn vader ver hinderd was aanwezig te zijn. Tijdens afwezigheid van de moeder heeft het oudste zoontje van de fami lie te Brede, gisteren kans gezien lu cifers te grijpen en daarmee een krant aan te steken. Zijn kleren geraakten daardoor echter ook in brand. In zijn verbouwereerdheid wierp het kind de brandende krant in een bedje dat in de huiskamer stond, en waarin zijn zieke broertje lag. Daarop rende het kind aan een zijde brandend de tuin in. Dit werd opgemerkt door twee buurvrouwen de dames Van der Peer en Buijnsters, die beiden toesnelden. Mevrouw Van der Peer rolde het jon gentje over de grond en hield het later onder de waterkraan, waardoor het behouden is gebleven. Het is naar het ziekenhuis gebracht maar verkeert niet in levensgevaar. Mevrouw Buijnsters drong het huis binnen, haalde het kind uit het bran dende ledikantje en wierp het bran dende beddegoed naar buiten. De brandweer hoefde hier niet meer in te grijpen. Een buiklanding die een testpiloot van de Fokkerfabriek woensdagmiddag op Schiphol maakte met zijn Gloster Meteor- straaljager, is goed afgelopen. Het toestel zeilde enige honderden meters met zijn romp over de landingsbaan. De piloot kon ongedeerd zijn toestel, waarmee hij voor een proefvlucht was opgestegen, verlaten. De piloot was tot zijn buiklanding ge dwongen doordat op het laatste moment de landingswielen door onbekende oor zaak weer inklapten. Een Dakota van de Franse lucht macht is in de Pyreneeën neergestort tijdens een vlucht van Algiers naar Toulouse. Alle negen inzittenden zijn om het le ven gekomen. Het wrak van de machi ne is door een vliegtuig van de basis Istres waargenomen op 2700 meter hoog te, enkele kilometers ten zuiden van de Spaans-Franse grens. Het toestel, dat geheel vernield en uitgebrand is, ligt in de sneeuw nabij het klooster Notre Dame de Nuria, bij het dorpje Garalp. Italië Het bestuur van de sociaal democratische partij van Saragat heeft besloten volgende maand een delegatie te sturen naar het congres dat de linkse Nenni-socialisten in Venetië hou den. H. K. H. Prinses Beatrix giet een bokaal uit over een kolossale scheepsbel en verrichtte hiermede de symbolische doop van de nieuwe „Statendam". V. I. n. r. de kapitein van de Statendam, de heer C. Haagmans, de heer C. J. A. van Daalen, directeur van Wilton Fijenoord, H. K. H. Prinses Beatrix en de directeur van de Holland Amerika Lijn, de heer W. H. de Monchy Voor de rechtbank vail Eastbourne, in Engeland, is gisteren een verklaring voorgelezen, die dr. John Bodkin Adams, verdacht van het door toe diening van verdovende middelen or het leven brengen van welgestelde pa tiënten, die hem in hun testamenten hadden bedacht, verleden jaar, na het overlijden van een dezer patiënten, de rijke verzekeringsagent Alfred Huliett, tegenover de politie van Eastbourne heeft afgelegd. Dr. Adams zegt hierin ook, dat de vijftigjarige Gertrude Hul iett na het overlijden van haar echtge noot zwaarmoedig was, dat zij meer malen met hem sprak over plannen tot zelfmoord. Zij sliep slecht en daarom gaf hij haar verdovende middelen als slaapmiddel. De behandeling van de zaak-Adams door de rechtbank te East bourne wordt waarschijnlijk vandaag afgesloten. Een patholoog in dienst van de Brit se regering, dr. Francis Camps, heeft gisteren op de terechtzitting getuigd, dat hij bepaalde organen van het lijk van mevrouw Gertrude Huliett heeft onderzocht en tot de gevolgtrekking is gekomen, dat zij is overleden aan long ontsteking als gevolg van vergiftiging met e6n bepaald verdovend middel. Volgens dr. Adams had hij mevrouw Huliett zes of zeven jaar voor haar overlijden voor het eerst ontmoet. Zij heette toen „Bobby" Tomlinson, bezat een schoolgaande dochter en zij treur de om de dood van haar eerste echt genoot. Dr. Adams behandelde haar geschokte zenuwgestel en genas haar. Alfred „Jack" Huliett, een rijke verze- De leider van de Zuidafrikaanse con servatieve partij, Becker, heeft giste ren meegedeeld, dat zijn partij is ont bonden. De partij was in 1954 officieel opgericht. In de Belgische stad Mechelen is het afgelopen. Daar zullen de verkeersagenten in het vervolg gei kou meet lijden als ze bezig zijn het verkeer te dirigeren, want ze hebben van hogerhand een oliekacheltje gekregen, een Oliekacheltje met een heuse levensgrote schoorstee, nog wel, hetgeen aan het strenge beroep een romantisch trekje verleent. Als nu de olie-aanvoer maar niet stagneert. keringsman, weduwnaar, oud en een zaam, was een andere patiënt van dr. A.dams. Alfred Huliett en „Bobby" Tomlinson kenden elkander. Zij gingen lke zaterdagavond in een voornaam otel van Eastbourne dansen. Op zeke- i dag zei Huliett tegen dr. Adams, lat hij een zeereis wilde gaan maken, doch niet wist wie hij als reisgezelschap zou vragen, „Waarom vraagt u Bobby Tomlinson niet? Zij is een vrolijk per soontje," zou dr. Adams toen hebben gezegd. Huliett vroeg Gertrude Tom linson met hem mee te reizen. Spoe dig na hun terugkeer traden zij in het huwelijk. Huliett, die toen bijna zeven tig was, had tegenover dr. Adams ver klaard zeer gelukkig te zijn, „doch mijn vrouw dreigt mij door haar aankopen van bont en juwelen te ruïneren." Na terugkeer van een bezoek aan de Ver enigde Staten klaagde Huliett over een verschrikkelijke buikpijn. Dr. Adams constateerde een gezwel, waarvan hij dacht dat het kanker zou kunnen zijn. Een specialist opereerde Huliett, doch niet met goede uitslag. Tien dagen la ter deed zich een complicatie voor, die onmiddellijk operationeel ingrijpen vergde. Dit werd volgens dr. Adams, met goed gevolg door hem en een col lega, dr. Snowball, gedaan. Toen Al fred Huliett het ziekenhuis had verla ten, had hij geregeld slaaptabletten en soms een injectie nodig, die dr. Adams hem verschafte. Mevrouw Huliett was in die dagen wanhopig bij de gedachte dat zij ook haar tweede echtgenoot zou kunnen verliezen. Om haar te kalmeren gaf dr. Adams haar dagelijks tabletten van een verdovend middel. Na de dood van Huliett voerde hij de doses op. H. M. de Koningin, die op het ogenblik haar vakantie doorbrengt in Arosa, heeft daar een wedstrijd in ski-springen bijgewoond. Men ziet Hare Majesteit hier, gewapend met een fototoestel, de verrichtingen der skiërs volgen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. In een bijeenkomst van het „Comité van het gehele Huis" heeft het Lager huis gisteren de wet tot gedeeltelijke afschaffing van de doodstraf behandeld. De kwestie ressorteert onder het mi nisterie van binnenlandse zaken, en de heer Butler, die nu deze portefeuille heeft overgenomen, met gelijktijdig be houd van zijn vorige functies van Lord Geheimzegelbewaarder en Leider van het Huis, loodste de wet door het de bat. Hoofdpunt van de gedachtenwisse- ling van gisteren was een amendement waarin werd voorgesteld de doodstraf ook te behouden voor moordenaars die hun slachtoffers vermoordden met be hulp van vergift. Het amendement werd verworpen met 346 tegen 2 stemmen. Een aantal conservatieven onthield zich van stemming. Het was bijna onvermijdelijk, ofschoon onjuist, dat tijdens het debat zou worden verwezen naar de geruchtmakende zaak van dr. Adams, die op het ogenblik terecht staat voor de politierechter van Eastbourne, beschuldigd van moord door middel van bedwelmende middelen. De heer Pagent, zelf advocaat en socialis tisch Lagerhuislid, verklaarde dat de kansen op een onjuist of onrechtvaar dig vonnis het grootst waren in geval len van vergiftiging, aangezien in der gelijke rechtszaken een oordeel moest worden uitgesproken door ondeskundige jury's over de merites van disputen tussen medische experts. Hierop ver wees hij naar het proces dat momen teel in behandeling in Eastbourne is. Hjj had gesproken over de intense voor oordelen welke worden gewekt bij het publiek in de voorbehandeling van een proces als dat van dr. Adams. „Ik weet niet," aldus de heer Pagent, „of er één Lagerhuislid is dat de illusie heeft dat dr. Adams kan rekenen op een eerlijke behandeling." Hiertegen protesteerde de Procureus- Generaal. Hij wees erop dat de zaak van dr. Adams sub judice is en dat het derhalve niet oirbaar was naar de ze zaak te verwijzen. Waar de heer Pa gent op doelde is het feit, dat bij de behandeling van een moordzaak voor de politierechter, welke laatste alleen uit te maken heeft of er voldoende aan- leid'ng en bewijsmateriaal is om de aangeklaagde naar het gerechtshof te zender. voor behandeling van de zaak in tegenwoordigheid van rechter plus jury, hevige vooroordelen kunnen wor den geschapen tegen de aangeklaagde, dank zij de enorme publiciteit in de pers. Radio Moskou heeft gisteravond een door het persbureau Tass gepubliceer de officiële verklaring omgeroepen, waarin staat, da de Verenigde Staten voorstellen Amerikaase bases in andere landen te gebruiken om ,een atoom oorlog voor te bereiden." In de ver klaring worden de regeringen van de Verenigde Staten en de betrokken lan den gewaarschuwd dat zjj de volledige consequenties van hun daden zullen moeten dragen. Voor het eerst sedert de Russische interventie in Hongarije op 4 novem ber 1956 is het Hongaarse episcopaat in de Hongaarse hoofdstad bijeen. Ra dio Boedapest meldt, dat gisteren een bijeenkomst in Boedapest, die twee da gen zal duren, is begonnen. Voorzitter is mgr. J. Grösz, bisschop van Kalocsa. Over het onderwerp van de besprekin gen heeft de radio niets gezegd. Mgr. Grösz werd in juni 1951 tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd in mei 1956 op vrije voeten gesteld en heeft sindsdien, tot de vrij lating van kardinaal Mindszenty, het voorzitterschap van het Hongaarse epis copaat bekleed. Kardinaal Mindszenty verblijft nog steeds in de gebouwen van de Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordiging te Boedapest. Volgens berichten, die vandaag We nen bereikten, is onlangs een nieuwe president van de Boedapester rechtbank Oedoen Szakacs benoemd, die als voor naamste taak heeft toezicht uit te oefe nen op de uitvoering van de wetten van de staat van beleg. Het schjjnt, dat de rechters in het land zijn afgetreden uit protest tegen de praktijken der standgerechten. In regeringsorganen wordt erover ge klaagd dat in vele gevallen de recht banken beklaagden, die gestraft dien den te worden, vrijspraken. Radio Boe dapest kondigde gisteren de arrestatie aan van een „contra-revolutionaire ben de" 'n Boedapest. Volgens de mededeling stond de groep onder leiding van Gabor Holly, een journalist. Holly zou reeds zijn veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf in 1946 wegens activiteiten tegen de staat. Hij zou plannen hebben gehad de rege- ring-Kadar omver te werpen. Holly en zijn groep distribueerden ook anti-com munistische pamfletten, aldus de radio Zij zouden zelfs jongens van tmaalf jaar hebben gebruikt, om inlichtingen voor hen te verzemelen. Holly en zijn groep zullen binnen en kele dagen door een krijgsraad worden berecht. (AFP-UP) De Amerikaanse president verklaar de voorts, dat hij werkelijk niet kon zeggen, dat de Sovjet-Unie haar hou ding tegenover de Verenigde Staten verscherpt of veranderd heeft. Op de vraag, of hij besprekingen of corres pondentie met de Sovjetleiders over woog met het oog op een vermindering van de spanning, antwoordde hij ont kennend. Hij vond dat dit op het ogen blik geen zin heeft. Eisenhower wei gerde te verklaren of hij bevel zal ge ven tot het gebruik van tactische atoomwapens, als een of ander land in het Midden-Oosten, dat het slachtoffer is van een gewapende communistische agressie, Amerika om hulp vraagt. Wel verwees hij naar zijn eerder af gelegde verklaring dat de Verenigde Staten de kleinere tactische atoomwa pens nu beschouwen als een normaal onderdeel van him bewapening. Inzake de politiek van Amerika te genover communistisch China verklaar de Eisenhower, dat hij op dit punt geen wijzigingen overweegt zolang de rege ring te Peking Amerikanen onrecht vaardig gevangen houdt. Eisenhower zei voorts dat vermin dering van de strijdkrachten in Oost en West-Europa slechts kan plaats vinden met wederzijdse goedkeu ring van de een of andere vorm van inspectie. Hij verklaarde, dat een wederzijds aanvaardbare regeling voor inspectie noodzakelijk is, voordat men kan over gaan tot besnoeiingen in de program ma's voor militair onderzoek, waaron- gé/ leide projectielen. Tot de wereld zich veilig kan voelen kon hij zich niets dwazers voorstellen dan verzwakking van de verdediging. De Amerikaanse president sprak zich verder uit tegen pogingen van Congresleden om de voorgestelde reso lutie inzake de hulp aan het Midden- Oosten te splitsen door de economische hulp apart te behandelen. De dingen, die gedaan moeten worden, kunnen niet alleen met wapens tot stand worden gebracht, aldus Eisenhower. De Ame rikanen moeten, als zü de vrede wil len bewaren, begrip tonen voor de ver langens van de bevolking in het Mid den-Oosten. De Britse regering heeft bekendge maakt, dat de Hongaarse militaire zaak gelastigde te Londen, kolonel Bela Na- gy, aanzegging heeft gekregen Groot- Brittannië te verlaten. Vorige week werd de Britse militaire zaakgelastig de te Boedapest, kolone' Cowley, door de Hongaarse regering uitgewezen op beschuldiging van samenwerking met elementen, die tegen de Hongaarse re gering optreden. In een dinsdag aan de Hongaarse re gering in Boedapest overhandigde nota ontkent Engeland pertinent, dat kolonel Cowley ooit gehandeld heeft „op een wijze die onverenigbaar is met de nor male taak van een militaire attaché". Aangenomen wordt, dat het voor naamste bezwaar een bezoek van Cowley aan kolonel Pal Maleter, minister van defensie in de regering-Nagy, is geweest, nadat Russische troepen hun tijdelijke terugtocht uit Boedapest waren begon nen. Volgens de Britse nota was Ma leter destijds minister van defensie in de wettige regering van Hongarije „en is het gewone beleefdheid, dat militaire at- taché's dergelijke bezoeken brengen". Een woordvoerder van de Hongaarse legatie heeft gezegd, dat de Britse maat regel tegen de Hongaarse attaché als niets anders dan een vergeldingsmaat regel kan worden beschouwd. Advertentie BARTEliORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht tempera turen om het vriespunt. Morgen iets kouder dan vandaag. Zon: 8.33-17.17 Maan: 4.15-12.45 i 1msM lllFliWF HAARIFNTCCHF COURANT u Mr. W. A. M. van der Kallen. U mm mam Vf&r WW MSB m mm mm mm m Voor klachten over de bezorging na 5.30 Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sevenn. uur *s avon<js tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1