In de knel Tuinbouwgebied in westland op lange duur naar Goeree-Flakkee Alleen noodzakelijke industrie opnemen in westen des lands Heeft Lagerhuis te lanöe tenen? DULLES beschuldigt Engeland en Frankrijk van koloniale politiek Huiscommissie akkoord met Eisenhower-leer Burgemeester en wethouder verdronken Tunnel door de Mont Blanc de langste ter wereld c4 MORRIS lêuij! IJsbrekers op Donau In 1980 zes miljoen inwoners in W est-Nederland Verstekeling op „Statendam" Atoomproeven in Nevada Capranica-college Het weer in liet Britse parlement Auto van pont af geschoten Waarom de rekening zo hoog was ZACHTER WEER (Van onze Haagse redacteur) Op de lange duur zal de tuinbouw zicb wellicbt niet in bet Westland kunnen kandbaven; dit tuinbouwgebied zou dan ver plaatst moeten worden, waarbij te denken is aan Goeree-Flakkee. Tot deze opmerkelijke uitspraak kwam prof. ir. Jac. P. Tbijsse, adviseur bij de Rijksdienst voor bet Nationale Plan in een referaat, dat donderdag werd gebouden op een voorlicbtingsdag van de Nederlandse Tuinbouwraad te Den Haag. De Tuinbouwraad stelde op deze voorlicbtingsdag de problema tiek aan de orde van de ontwikkeling van de industrie en van de landbouw in bet westen des lands; een problematiek, waarbij met name de toekomst van bet Westland in bet geding is. De opmer king over een mettertijd misschien noodzakelijke verplaatsing van de Westlandse tuinbouw ontlokte bij een der aanwezigen de reactie „dat prof. Tbijsse als planoloog bij bet passeren van de begrafenis stoet de boed af kan nemen en dan verder zijns weegs gaan, maar dat de tuinder, die in bet eerste volgrijtuig met de begrafenis mee gaat, de dood van bet Westland niet zo nucbter kan opnemen." Na de oorlog Dit voorjaar: VRIJDAG 25 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26814 Enige regen De zwaarste strijd, die Nederland momenteel heelt te voeren is die rond het behoud van de natio nale welvaart. Het S.E.R.-rapport over het Nederlands bestedingsniveau bevestigde het vermoeden, dat reeds gedurende enige tijd bij deskundi gen bestond, dat in deze strijd een stap terug moest worden ge zet. Van welke omvang deze stap moet zijn is onder de huidige omstan digheden ter beslissing aan de rege ring. Het is nodig, dat wij dit even vaststellen, omdat de laatste dagen er allerlei publikaties verschijnen, die in beginsel een andere richting uitwijzen. Wat de S.E.R. deed als toporgaan van het bedrijfsleven was feiten consta teren en daaruit adviezen aan de re gering samenstellen. Daarbij evenwel werd onvoldoende met twee zaken rekening gehouden. Vooreerst met het feit, dat het tekort op de betalingsba lans aanzienlijk groter was dan werd verondersteld en ten tweede met de situatie in de landbouw en de daar uit voortvloeiende eisen. De Tweede Kamer erkende bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken de wenselijkheid om vooral ten aan zien van de landarbeidersionen iets te doen. De regering nam vast een voor schot op de te nemen maatregelen door herstel van een oude en invoe ring van enkele nieuwe belastingen alsmede door het afschaffen van de consumentensubsidie op suiker. Het oordeel van de regering over wat er nu dient te geschieden zal zij binnen kort in een nota aan de Tweede Ka mer kenbaar maken. Nu ligt het voor de hand dat deze nota wordt voorbereid o.a. door over leg met de vertegenwoordigers van hen, die de gevolgen van de rege ringsnota zullen ervaren. En het on verwacht grote tekort op de betalings balans èn de wenselijkheden in ver band met de gezondmaking van onze landbouwsituatie noodzaken tot maat regelen, die verder gaan dan de ad viezen in het S.E.R.-rapport. Op grond daarvan heeft minister Drees op 4 januari een brief geschreven aan de Stichting van de Arbeid, waarin hij vraagt een nadere uitleg te willen ge ven aan een bepaalde passage uit het bestedingsrapport. Op de tweede plaats vraagt hij of een verdere stijging van de kosten van le vensonderhoud kan worden aanvaard zonder de noodzakelijke prijsstabilisa- tie te doorbreken. En op de derde plaats wilde hij graag weten hoe de Stichting van de Arbeid dacht over een verdere stijging met name van de vennootschapsbelasting. Nu is de Stichting Van de Arbeid een orgaan, dat op het stuk van de sociale politiek in zeer be langrijke mate adviezen kan geven. De vraag van de regering ging even wel veel verder en betrekt met name ook de economische en de belasting- politiek in het geding. Reeds op 11 januari was het duidelijk (op die da tum hebben een aantal ministers in een gesprek met vertegenwoordigers van de Stichting de brief nader toe gelicht) dat de regering van de Stich ting geen duidelijk antwoord zou krij gen. Immers de Stichting zou zich daarmee gaan bewegen op een ter rein, dat het hare niet is. Wel werd toen duidelijk dat de drie betrokken groepen, werkgevers, werknemers en de landbouw, ieder voor zich menen, dat de grens van de offerbereidheid voor de gezondmaking van de huidige situatie in het zicht is. Verdere prijs- beïnvloedende maatregelen moeten worden doorberekend, zeggen de werk gevers; prijsstijgingen, die uitgaan boven de adviezen in het bestedings rapport kunnen door de economisch zwakkeren niet worden gedragen en wanneer ze toch komen, zal aan loon eisen niet te ontkomen zijn, menen de werknemers. De landbouw raakt zo wel voor wat de ondernemers als de arbeiders betreft zodanig achterop, dat langer uitstel van maatregelen niet meer verantwoord is, aldus is het oor deel in landbouwkringen. Opnieuw ziet hiermee de regering zich geplaatst voor het nemen van een beslissing met vérstrekkende gevol gen en dus van grote verantwoorde lijkheid. Elk van de partners in het overleg heeft zich thans rechtstreeks tot de minister-president gericht om het eigen standpunt te verdedigen. De toestand is nog vrij onoverzichte lijk en het eindresultaat derhalve nog niet te voorspellen. Duidelijk is, dat we in de estafetteloop naar een gro tere welvaart het stokje hebben laten vallen en dat we daar als ploeg, dus als geheel Nederlands volk, de gevol gen van moeten dragen. Advertentie Wollen waterdichte Tweedjassen In een referaat van ir. W. L. v. Laker- veld, directeur voor industriële investe ringen bij het ministerie van Economi sche Zaken werd op deze vergadering gesteld, dat de jongste industrialisatie zich geenszins alleen in het westen vah het land heeft voltrokken, maar dat het westen toch nog steeds een krachtige groei vertoont en dit zal blijven doen omdat dit gebied nu eenmaal specifieke voordelen biedt, zeker voor bepaalde industrieën. Spreker gaf in zijn beschou wing de volgende gegevens: in 1955 be droeg het nationale inkomen tegen fac- torkosten 23,8 miljard gulden; daarin was het aandeel van de agrarische pro- duktie 11,3 procent, van de diensten verlening 34,5 procent en van de in dustriële produktie 43,3 procent. De Ne derlanders zijn voor 12 procent in de agrarische sector werkzaam, voor 46 procent in de dienstensector (daarbij gemakshalve de overheid meegerekend) en voor 42 procent in de nijverheid. Ons land behoort tot de hoogontwikkelde industriële landen. Een voortdurend pro bleem levert de tewerkstelling van 50.000 personen per jaar, van wie er afhankelijk van de goede gang der emigratie minstens 20.000 in de in dustrie moeten worden opgenomen wil er geen structuele werkloosheid ontstaan Berekend is, dat door de grotere effi- ciëncy der produktieprocessen er jaar lijks bovendien nog eens 20.000 perso nen „vrij komen". In totaal moeten er dus minstens 40.000 nieuwe arbeidsplaat sen in onze industrie worden gecreëerd. Dit zal lange jaren moeten doorgaan; gezien de sterke bevolkingsaanwas in de eerste naoorlogse jaren zal er na 1960 jaarlijks zelfs een nog groter aantal nieuwe arbeidsplaatsen in de industrie gevonden moeten worden. Na de jongste oorlog is het indus triële produktieapparaat van ons land versneld gegroeid. In de eigenlijke in dustrie waren in 1938 700.000 mensen werkzaam en in 1956 een miljoen. Er is dus ten opzichte van 1938 een stij ging van 43 procent. Wanneer dit per centage wordt vergeleken met het per centage, waarmee onze ganse bevol king ten opzichte van 1938 is gestegen namelijk 22 procent dan blijkt de relatieve toeneming van de industrie als bestaansbron voor de Nederlandse bevolking. De verhouding in werkgele genheid tussen de agrarische sector en de industriële sector ontwikkelde zich als volgt: in 1938, 2:4; in 1956, 2:7. Deze cijfers illustreren wel heel dui delijk het tempo, waarin zich de ver schuiving voltrekt. De decentralisatie van de industriële vestigingen besprekend zei de heer van Lakerveld, dat van de 247 bedrijven met tenminste tien man personeel die zich in 1953 t.m. 1955 in Nederland hebben ge vestigd daaronder begrepen de nieu we vestigingen van bestaande onderne mingen slechts een derde in de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht terecht is gekomen en twee derde in overig Nederland. Van de in deze bedrijven tewerkgestelden vond slechts 28 procent een plaats in de drie westelijke provincies, terwijl de overige 72 procent emplooi vond In de andere provincies. Men kan dus bepaald niet spreken van een trek naar het westen. De westelijke industriële concentratie zal inmiddels aanzienlijk blijven. Hierop sloot aan de opmerking van dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Ne derlandse Tuinbouwraad, die in zijn refe raat stelde, dat ook wanneer het beleid erop gericht is de industrie vooral in „overig Nederland" te ontwikkelen, er toch een aantal met name zware industrieën hun vestiging direct bp de havens moet zoeken. De lichte en ver edelingsindustrieën zullen wel overal in het land geplaatst kunnen worden zon der de tuinbouw te benadelen, maar in het westen botsen de belangen. (Vervolg op pagina 6) Een zestienjarige kantoorbediende van de H. A. L. heeft de officiële proef tocht van de Statendam als versteke ling meegemaakt. Hij was op slimme wijze aan boord gekomen en heeft met de officiële genodigden het schip op zijn gemak bezichtigd, 's Avonds om negen uur echter kreeg hij hon ger. Hij meldde zich bij de bootsman, die hem te eten gaf, maar hem te lijk, zij het in een luxe hut, opsloot. Bij de aankomst van de Statendam te Rotterdam is hij direct van boord ge haald. De Belgische graaf Everard de Lim- bourg Stirum zit met zijn jonge vrouw Helene, de dochter van de graaf van Parijs, met wie hij vorige week te Louvecienne in het huwelijk trad, aan het ontbijt in hotel Bristol te Mar seille, waar het jonge paar na de hu welijksvoltrekking per auto heen trok. De graaf en zijn vrouw maken hun huwelijksreis in een grote sportwagen. Twee ijsbrekers ploegen zich een weg door het meer dan twintig kilometer lange drijfsijsveld, dat zich op de Donau heeft gevormd voor de brug bij het plaatsje Vilshofen. 99 (Van onze Londense correspondent) Bonden, hedenmorgen. Er vond gisteren een merkwaardige en enigszins dramatische ceremonie plaats in het Lagerhuis, een ceremonie die eerder in de week door een van de conservatieve Lagerhuisleden was bestempeld als „een middeleeuwse klucht", hetgeen de Speaker hem zo kwalijk nam, dat d,e schuldige zijn woor den terugnam en de ceremonie inplaats van een klucht een middeleeuws dra ma noemde. De hoofdredacteur van de Sunday Express, de heer John Junor, had in zijn blad hevig geprotesteerd te gen de toewijzing van extra benzine aan Lagerhuisleden en hun partijorga nisaties in de kiesdistricten, niet tegen de extra toewijzing op zichzelf, maar tegen de omvang van deze toewijzing, welke in sommige kiesdistricten bijna het twintigvoudige bedraagt van een particulier benzinerantsoen. Hij schiep de indruk dat de Lagerhuisleden onre delijk royaal waren behandeld. Of het was omdat de Sunday Ex press iedere week een politieke kolom heeft die vele Lagerhuisleden, van alle drie partijen, een weinig pleegt te doen schuimbekken, is moeilijk te zeggen; maar een paar leden van het Lagerhuis voelden zich hevig in de politieke wiek geschoten en brachten de beschuldigingen van het zondags blad ter aandacht van het parlement. De zaak werd voorgelegd aan het Comité van Parlementaire Privileges, hetgeen besloot dat de hoofdredac teur van de Sunday Express voor het Lagerhuis gedaagd behoorde te wor den aangezien hij inbreuk had ge maakt op parlementaire privileges. Er waren evenwel enige protesten on der de Lagerhuisleden. De heer Baxter noemde het een middeleeuwse verto ning. Anderen vroegen wat er gebeu ren zou als meneer Junor nu eens rebels zou blijken. Zou men hem ver oordelen tot gevangenisstraf in The Tower? Maar het Lagerhuis besloot het advies van het Comité op te volgen, en gisteren na het vragenuur verscheen de heer Junor in een stampvol Lager huis aan de „bar" van het Huis, dat wil zeggen bij de telescopische stang die anders nooit gebruikt wordt, en die officieel wordt geacht de vloer van het Huis alleen te betreden door parle mentaire voeten te scheiden van het niet-wetgevende gedeelte van de Engel se aarde. Na het vragenuur gelastte de Speaker met sonore stem aan de gesabelde deurwaarder van het Huis de heer Ju nor voor te geleiden. Zulks geschiedde met grote plechtigheid. De heer Junor werd voorgeleid. Hij gedroeg zich waar dig en droeg voor deze gelegenheid een zwarte das. De Speaker herinnerde hem eraan wat aanleiding was tot zijn dagvaarding en hij verklaarde dat de heer Junor onvoldoende berouw had ge toond voor zjjn daad. Maar hij ver klaarde dat het Huis bereid was te ho ren welke verzachtende omstandighe den de heer Junor kon aanvoeren. De hoofdredacteur van de Sunday Ex press bood hierop zijn oprechte en on voorwaardelijke verontschuldigingen aan voor de door hem gepubliceerde aantijgingen en beschuldigingen. Hij had niet bedoeld onbeleefd te zijn te gen het parlement. Zijn bedoeling was alleen maar geweest de aandacht te vestigen opwat hij beschouwde als een onbillijkheid in de toewijzingen van benzine voor de politieke partijen in de kiesdistricten, en hij herhaalde dat hij meende dat een vrije pers het recht be hoorde te bezitten om commentaar te leveren op deze bijzinetoewijzingen. Hij beëindigde met te zeggen dat hij zijn lot overliet aan de beslissing van het Lagerhuis. Hierop verliet de heer Junor het Huis en minister Butler verrees om een mo tie in te dienen waarin het Huis zich eens verklaarde met het Comité van Parlementaire Privileges dat de heer Junor een ernstige inbreuk had ge maakt op de privileges van het parle ment, maar dat het de excuses van de heer Junor aanvaardde en geen verdere stappen tegen hem zou nemen. Gaitskell viel hem bij namens de oppositie, en het Huis nam de motie aan zonder stem ming. En daarmee was de interessan te ceremonie geëindigd. Het feit dat geen enkel Lagerhuislid van de gelegenheid om te stemmen te gen de motie gebruik maakte, betekent niet dat alle leden zich even gelukkig gevoelden over de griezelige plechtig heid van gisteren. Eerder in de week waren er verschillende leden die als hun mening uitspraken dat het Lager huis veel te lange tenen heeft. En zelfs de Speaker wekte eerder in de week de indruk dat hij liever had gehad dat men de zaak niet al te zeer op de spits zou drijven. De commissie van buitenlandse za ken in het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft zich met 24 tegen twee stemmen, bij een onthouding met de plannen van president Eisenhower inzake het Midden-Oosten akkoord ver klaard, zonder er belangrijke wijzigin gen in te hebben aangebracht. Van de commissie gaat het voorstel nu naar het Huis, dat het dinsdag in behande ling zal nemen. Democratische leden van de Ameri kaanse Senaat hebben ongeveer terzelf- dertijd kritiek geleverd op de nieuwe politiek, die president Eisenhower en minister Dulles ten aanzien van het Midden-Oosten willen volgen. Tijdens een gezamenlijke zitting van de Senaats commissie voor de buitenlandse betrek kingen en die voor de strijdkrachten gaf minister Dulles een uiteenzetting over de Eisenhower-doctrine. Hij ont moette verzet van de Democratische senator William Fulbright, die verklaar de, dat de nieuwe politiek „schadelijk is voor onze belangen, de invloed van de vrije wereld in het Midden-Oosten zal verzwakken, rampzalig is voor de NATO en schadelijk voor onze vriend schap met Groot-Brittannië en Frank- Donderdagavond omstreeks half elf is van het veer Rozenburg-Brielle een per sonenauto te water geraakt, waarbij de burgemeester van Rozenburg en een van de wethouders om het leven zijn geko men. De gemeentesecretaris, de heer Kui per, die de auto bestuurde, kon wor den gered. Burgemeester jhr. L. G. Just de la Paisieres was met de wethouder S. C. van Helden op terugreis van Briel- le. Zij wilden zich met de laatste pont naar Rozenburg begeven. Toen men de pont opreed bemerkte de heer Kuiper dat zijn remmen weigerden. Met een klap schoot de auto door de slagboom, die de veerpont afsluit, in het Brielse meer dat ter plaatse vrij diep is. De be stuurder slaagde er nog in het portier te openen en kon zich uit de auto be vrijden. Door de veerknecht werd hij uit het water geholpen. Eerst tegen half een slaagde men erin met behulp van het zandschip De Morgenster de auto te lichten, waarin de beide andere inzit tenden levenloos werden aangetroffen. De Verenigde Staten zullen Iaat in het voorjaar in Nevada een reeks proe ven met kleine kernwapens beginnen, zo is in Washington bekendgemaakt. De bedoeling van de proeven is „nieuwe belangrijke kennis voor de verdediging van de Verenigde Staten en de vrije wereld" te verwerven. Bestudering van de uitwerking der wapens zal ook wor den voortgezet om de militaire en bur gerverdediging tegen aanvallen met kernwapens te verbeteren. rijk." De eveneens Democratische sena tor Wayne Morse vroeg aan Dulles, waarom Amerika op zijn eigen houtje politiek moet bedrijven in het Midden- Oosten en waarom het niet kan samen werken met landen als Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië. De mi nister antwoordde: „De politiek, die de Britten en Fransen in het Midden-Oos ten hebben gevoerd, is die van koloniale mogendheden. Het Midden-Oosten kan op het ogenblik niet sterker worden gemaakt door landen, die nog ver bonden zijn aan de koloniale tijd. En het laatste, wat Amerika zou moeten doen, is de positie innemen van de kolo niale landen uit die periode." Minister Dulles vroeg de Amerikaan se senatoren er niet op aan te dringen, dat president Eisenhower van tevoren bekend maakt, hoeveel economische hulp hij aan welke landen wil verle nen. „Wij willen niet. dat de communis ten van tevoren tot op de laatste dollar weten, wat wij gaan doen," aldus de minister. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft de verklaring» van de Israë lische premier David ben Goerion. dat hij de strook van Gaza niet wenst over te dragen aan Egyptische troepen, „te leurstellend" genoemd. De officiële Amerikaanse opinie is, dat Israël wel recht heeft op vrije scheepvaart in de Golf van Akaba, maar dat het eerst onvoorwaardelijk aan de wensen van de Verenigde Naties moet voldoen. Radio-Moskou heeft gisteren gezegd, dat de Israëlische strijdkrachten „vol ledig en zonder verwijl" moeten worden teruggetrokken van Egyptisch grond gebied in het belang van de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten. De Franse Nationale Vergadering heeft met 544 tegen 32 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd waarin de aanleg van een verkeerstunnel door de Mont - 'anc wordt voorgesteld. De Na tionale Vergadering heeft tevens de gelden gevoteerd voor de financiering van de Franse bijdrage aan de uitvoe ring van het project, waarin Frankrijk, Zwitserland en Italië rechtstreekse be langhebbenden zijn. De tunnel zal een lengte hebben van 11.900 meter en een breedte van 8,15 meter. De kosten van het project werden in 1952 geraamd op negen miljard Franse frank. Het Franse aandeel in de kosten wordt thans geschat op bijna zes miljard, de Italiaanse bijdrage op 5.4 miljard lire en die van het Zwitserse kanton Genève op 700 miljoen Franse frank. Het wetsontwerp voorziet in de op richting van een Franse maatschappij aie met de bouw en de exploitatie van de tunnel wordt belast. Over het project voor de langste ver keerstunnel ter wereld is reeds onge veer vijftig jaar lang gesproken. Het wetsontwerp gaat nu naar de Franse Raad van de Republiek (Se naat). In Italië heeft de goedkeuring van het plan voor de aanleg van de Mont Blanc- tunnel levendige voldoening gewekt. Op gemerkt is dat Italië reeds enige tijd gelden beschikbaar heeft voor de tunnel bouw en dat deze gelden wellicht bij te langdurig uitstel van de uitvoering van het plan voor andere doelen bestemd zouden worden. oen mevrouw Lily Monfredi deze week een elektriciteitsre- -*■ kening van 320 gulden gepre senteerd kreeg, liep ze rood aan en zei tot haar man, dat hij de stroom maar moest laten afsnijden. „Wij vinden de weg naar bed wel bij het licht van de straatlampen", zei ze bemoedigend. Toen de hoofdschakelaar echter werd uitgedraaid, gingen in de straat ook alle 32 straatlampen uit. Men had toen snel ontdekt waar om de rekening van mevrouw Mon fredi zo hoog was. Het bleek, dat de straatlampen per ongeluk op haar kabel waren aangesloten: BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogt*. De administratie behoudt zich bet recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen zwaar bewolkt met enige regen. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Iets zachter. Zon: 8.31-17.18 Maan: 5.12-13.32 Een actieve oceaandepressie ten zui den van ijsland deed vanmorgen in Schotland de luchtdruk dalen. Deze de- ressie zal in het komende etmaal in et Noordzeegebied een zuidwestelijke ^ind doen aanwakkeren, waarmee be trekkelijk zachte oceaanlucht aange voerd wordt. Z. H. Paus Pius XII buigt zich, om de voeten te kussen van een kruisbeeld in de kapel van het 500 jaar oude Capranica-college te Rome, waar de Hei lige Vader een zestig jaar geleden zijn priesterstudie voltooide. De Paut bezocht het college ter gelegenheid van de viering van het 500-jarig bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1