Nehroe geschokt door de westerse resolutie Indië negeert de V eiligheidsr aad en ujft de staat Kasjmir in Herleving van de gevechten met Pakistan De eerste foto van Caroline TB DULLES zegt weer te veel Onderzoek toont aan: Radio Vrij Europa heeft de Hongaren geen pende hulp gewa beloofd Antwoord op reacties V.N.-leger naar Cyprus Sjigemitsoe overleden Echtpaar dood aangetroffen Adenauer betrapt S.P.D.-voorzitter op een inconsequentie mycuêuij! Het weer Overval op bus in Algerije li Gelukwensen voor prinses Caroline Onontplofte bom in Londense haven ontdekt Grieks voorstel o j De eerste foto van de troon opvolgster van Monaco is heden voor publikatie vrijgegeven. Zij toont een lachende prinses Gracht naast het wiegje met de huilende baby. Verzetslieden in Boven- Adige gearresteerd Opklaringen Sociaal commentaar ZATERDAG 26 JANUARI 1957 80ste JAARCANC No. 26815 Afghanis-/.'*^ CHINA ran f :Kashmir>%..,i p^- 1 INDIA PESHAWAR; I C|t*titciimuiIIUi tf n RAWALPINDI ISMAIL KHAN iSIMLA Indië heeft vannacht de uitdrukkelij ke wens van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties om de status quo van Kasjmir te bewaren, zolang de raad die kwestie in behandeling had, genegeerd en dat deel van Kasjmir, dat door Indische troepen wordt bezet, ingelijfd. De nieuwe grondwet van Kasj mir, die bi het afgelopen najaar door de Constituerende Vergadering te Sri- nagar is goedgekeurd, is te midder nacht in werking getreden, zonder dat de Indische regering maatregelen heeft genomen deze gang van zaken te stui ten. Dat betekent, dat Kasjmir is opge nomen in de Indische Unie en dat de Constituerende Vergadering wordt ver vangen door een uit twee kamers be staand parlement. De pro-Indische pre mier van Kasjmir, Baksji Ghoelam Mo hammed, verklaarde gisteravond: „On ze toekomst zal door onszelf worden bepaald, en niet door tien leden van de Veiligheidsraad. De inwoners van Kasjmir zullen zich door geen enkele buitenlandse provocatie laten weerhou den in hun land een democratische or de te vestigen". De premier van Indië, Jawaharlal Nehroe, verklaarde giste ren, dat de stemming in de Veilig heidsraad (tien leden stemden vóór handhaving van de status quo, het elf de lid, de Sovjet-Unie, onthield zich van stemming) hem had „geschokt", maar dat Indië zich daardoor niet zou laten weerhouden de „integratie" va Kasjmir te voltooien. teerd en vervangen door de huidige pre mier, Baksji Ghoelam Mohammed. In het begin van deze week heeft Pakistan, als gemeld, de Veiligheids raad 'verzocht maatregelen te treffen, opdat de inwoners van Kasjmir zich er via een volksstemming over kunnen uitspreken, of hun land bij Indië of bij Pakistan zal komen. Indië heeft hierop gereageerd met de verklaring, dat het geen volksstemming wenst en dat Kasjmir deel uitmaakt van de Indische Unie. (Reuter-UP) Nehroe noemde de resolutie van de veiligheidsraad een „westerse resolu tie" en „een buitengewoon vreemde resolutie, die is aangenomen, voordat men de andere partij had gehoord". Nehroe verklaarde, dat de ontstane si tuatie zeer ernstig is en dat hij de zaak grondig wil bestuderen. De Indische minister van staat, Krisj- na Menon, die de belangen van zijn land bij de Verenigde Naties behar tigt, schijnt inmiddels nieuwe instruc ties uit Nieuw Dehli te hebben ont vangen, maar bijzonderheden daarom trent zijn nog niet bekend. Uit Londen meldt United Press, dat men zowel in Pakistaanse als Indi sche kringen aldaar van mening is, dat een herleving van de strijd tus sen beide landen niet tot de onmoge lijkheden behoort. De 205.000 vierkante kilometer be- ■laande, in het gebied van het Himalaja- gebergte gelegen staat van Kasjmir en PANDIT NEHROE De benoeming van de Duitse luite nant-generaal H. Speidel tot opperbe velhebber van de N AT O-grondstrijd krachten in Midden-Europa als op volger van de Franse generaal Marcel Carpentier heeft in bepaalde kringen ontstemming gewekt. Niet alleen in ons land, maar ook in andere landen, die tegen Hitier en zijn nationaal-so- cialisme een wereldoorlog hebben gevoerd. Dit is te begrijpen, want de verschrikkingen van die oorlog, de bezettingstijd en de gruwelen en dwangmaatregelen van de Nazibenden, waaraan tenslotte ook een deel van het toenmalige Duitse leger heeft meege daan, zijn nog niet zózeer vergeten, dat velen deze benoeming voor deze post zonder enige zelfoverwinning kunnen aanvaarden. Deze benoeming is echter nu eenmaal de consequentie van de indertijd algemeen aanvaarde en ook noodzakelijke opname van West-Duitsland in het NATO-verband. Wanneer onze bondgenoten uit de tweede wereldoorlog een figuur ah Speidel accepteren heeft het weinig zin voor Nederland te protesteren, hoe onaangenaam het ook voor Ne derlandse militairen straks moge zijn om bevolen te worden door een man, voor wie jarenlang het „Befehl ist Befehl" heeft gegolden. In zekere zin zullen we het waarschijnlijk zelfs moe ten waarderen, dat Duitsland een mi litair bekwaam generaal heeft voorge dragen, die zijn eikenloof onder Rom mel in de Noordafrikaanse woestijnen en niet op de Europese fronten heeft SePlukt, en die na de aanslag op Hit- Ier door de achterdochtige Gestapo blijkbaar van enige medeplichtigheid •«fdacht is geworden. 500km •NAGAR GILGIT B tv o!king: 3.074.000 Mos/tms 607.000 Hindots 140.000 Andtrtn Kashmir SRlNAGAR KANGMAR JAMMU AMRITSAR LAHORE INDIA PAKISTAN RAMPlMt BIKANERE ELT «ai Djammoe is, sinds Voor-Indië in 1947 werd verdeeld in de staten Indië en Pa kistan, onafgebroken een bron van wrij ving geweest tussen je beide nieuwe lan den. Vier-vijfde gedeelte der bevolking be staat uit Mohammedanen, de twintig procent Hindoes wonen over het alge meen in Djammoe. In 1947 werd Kasjmir door een Hin doe-vorst bestuurd, die besloot zijn land tot de Indische Unie te doen toetreden. Hierop trokken Indische troepen het land binnen, naar werd aangevoerd om het te verdedigen tegen leden van stammen uit het noordwestelijke grens gebied. Pakistan erkende het besluit van de Hindoe-vorst niet en er werden gevech ten tussen Indische en Pakistaanse troepen geleverd. De Hindoe-maharadja trad af, na zijn bevoegdheden te hebben overgedragen aan een regering onder de Mohamme daan Sjeik Mohammed Abdoella. Er ontstond echter strijd tussen de nieuwe regering en het bestuur van Azad (vrij) Kasjmir, dat bestond uit Mohamme danen, die gekant waren tegen inlijving van hun land bij Indië. Pakistan zond troepen, om de regering van Azad Kasjmir te steunen. In december 1947 verzocht Indië de Verenigde Naties Pakistan als aanval ler te bestempelen. De Veiligheidsraad riep daarop een commissie voor Kasjmir in het leven en in juli 1947 werd overeenstemming bereikt over een staken van het vuren en een wapenstilstandslinie. Verschillende bemiddelaars hebben sindsdien vergeefs gepoogd het geschil op te lossen. Indië en Pakistan hebben ook via rechtstreekse onderhandelingen hetzelfde pogen te bereiken, doch dit leverde evenmin resultaten op. In 1953 werd Sjeik Abdoella gearres- Mamoroe Sjigemitsoe, de Japanse staatsman, die in 1945 de capitulatie van zijn land tekende, is gisteren in de ouderdom van 69 jaar tengevolge van een hartaanval overleden. Sjigemitsoe was minister van buiten landse zaken vóór de vorming in de cember van het kabinet-Isjibasji. Hij woonde de Suezconferentie in Londen bij. Voorts is hij ambassadeur in En geland geweest in het begin van de tweede wereldoorlog. Het prinselijk paar van Monaco heeft, ter gelegenheid van de geboorte van prinses Caroline, onder meer gelukwen sen ontvangen van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, koningin Julana en prins Bernhard van Nederland, ko ning Gustaaf van Zweden, president Coty van Frankrijk, de voormalige Britse premier, Sir Winston Churchill, ex-koningin Ena van Spanje en ex-ko ning Faroêk van Egypte. Mevrouw Odile Derutti, echtgenote van een loodgieter, is donderdagavond j.l. in een ziekenhuis van Monaco be vallen van een zoontje. Daar dit het eerste kind is, dat na de geboorte van prinses Caroline, op woensdag j.l. in Monaco het levenslicht aanschouwde, zal het van prinses Gracia een volledig stel baby-kleertjes ontvangen, terwijl prins Rainier een bankrekening op naam van de jongeborene zal openen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, heeft zich gisteren weer ln moeilijkheden gesto ken. Hij verklaarde te Washington te genover Congresleden, dat een Ameri kaanse soldaat, die in het Midden-Oos ten moet vechten, zich naar zijn mening „een stuk veiliger" zal voelen als hij geen Britse en Franse soldaten naast zich heeft. Korte tijd later moest Dulles officieel laten verklaren, dat hij niet twijfelde aan de dapperheid van de Brit ten en de Fransen, maar dat hij bedoeld had te zeggen dat zij thans in het Mid den-Oosten erg gehaat zijn. Op een vraag van de democratische senator Wayne Morse, wat volgens Dul les de houding van Groot-Brittannië en Frankrijk zal zijn ais deze landen ge vraagd wordt hun medewerking te ver lenen aan de nieuwe Amerikaanse poli tiek, antwoordde de Amerikaanse mi nister, dat de Britten hun bewapening in de hele wereld besnoeien en dat hij het daarom zeer betwijfelt, of zij bereid zullen zijn op het ogenblik uitbreiding van hun verplichtingen te overwegen. Dulles zei, dat Frankrijk de handen vol heeft in Noord-Afrika en dat Groot- Brittannië en Frankrijk zware verplich tingen tegenover de NATO hebben. Het getuigt daarom volgens hem niet van werkelijkheidszin te veronderstel len, dat Amerika in het Midden-Oosten veel militaire steun van beide landen zal krijgen. Hij verklaarde voorts, dat de Ame rikaanse zesde vloot, die in de Middel landse Zee opereert, een strategische reserve vormt die gebruikt kan worden als het nodig is. (Reuter UP) Er is in de Noorditaliaanse provin cie Boven-Adige, waar de Duits-spre kende bevolking ernstige grieven heeft tegen het Italiaanse bewind, een groep verzetslieden ontdekt. Zeventien leden van deze groep, onder wie een agent van de gemeentepolitie van Bolzano, zijn in hechtenis genomen. Leden van deze groep zijn verant woordelijk voor drie aanslagen, die on langs in dit gebied zijn gepleegd. Door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak is een Engels echtpaar, wonen de in de Stationsstraat te Eextra, ge meente Scheemda, om het leven ge komen. Zij werden vrijdagmiddag bei den levenloos in de badkamer aange troffen. Geconstateerd werd dat het bad gebruikt was, doch omtrent de toe dracht van het gebeuren tast de Rijks politie, die het onderzoek ter hand heeft genomen, nog steeds in het duister. Er viel geen gaslucht waar te nemen en volgens de plaatselijke geneesheer moet de dood donderdagavond al zijn inge treden. Het bevreemdde de directie en het personeel van de Acheson-fabriek, dat de Engelsman, die daar als ingenieur werkzaam is, vrijdagmorgen niet op zijn werk verscheen. Aanvankelijk werd hieraan geen bijzondere aandacht ge schonken, doch toen hij tegen het mid daguur nog niet aanwezig was, en men telefonisch ook geen gehoor kreeg, gin gen enkele directieleden poolshoogte ne men. Men vond toen de deuren geslo ten. De gordijnen waren toe en gecon stateerd werd dat het licht brandde terwijl men water hoorde stromen. Via de garage en een tussendeur verschafte men zich toegang tot de woning en kwam toen tot de ontstellende ontdek king. Tot nu toe staat men nog vol komen voor een raadsel omtrent de toe dracht van dit dramatische gebeuren. Het echtpaar had geen kinderen. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, zaterdagavond. Er is niets van gebleken, dat „Radio Vrij Europa" in München gedurende de dagen van de Hongaarse revolutie aan de vrijheidsstrijders gewapende hulp uit het Westen heeft beloofd en op deze manier tot voortzetting van de hopeloze strijd tegen de Russische tanks heeft aangespoord. Dit verklaarde gisteren op zijn tweewekelijkse persconferentie bondskanselier dr. Adenauer, die zeide, dat beweringen van die aard, die door de wereldpers zijn gegaan, „niet in overeenstemming me* de waarheid" zijn. Het door de bondsregering gelaste on derzoek naar de inhoud van het gespro ken woord der programma's van deze Amerikaanse zender of Westduitse bo dem voor en gedurende de Hongaarse revolutie is thans voltooid. Het heeft niets opgeleverd, op grond waarvan de bondsregering eventueel zou moeten be sluiten de zendvergunning in te trekken. Bepaalde uitlatingen, die de spre kers voor Radio Vrij Europa hadden gedaan, gaven wel aanleiding tot kri tiek, omdat zij door de toehoorders in Hongarije wellicht verkeerd kunnen zijn opgevat. Daarover zijn met de lei ding van Radio Vrr Europa bespre kingen gevoerd, die hebben geleid tot enkele personeelswijzigingen. De zaak is daarmee, wat de bonds regering betreft, uit de wereld. Radio Vrij Europa kan zijn uitzendingen voort zetten onder dezelfde voorwaarden als altijd hebben gegolden, namelijk, dat al le programma's op toonbanden moeten worden vastgelegd en gedurende dertig dagen bewaard, opdat de Westduitse re gering te allen tijde zal kunnen vast stellen of de bondsrepubliek door de uit zendingen wordt gecompromitteerd. Naar aanleiding van het donderdag j.l. door de S.P.D.-voorzitter, Erich Ol- lenhauer, aangekondigde voornemen om de algemene dienstplicht weer af te schaffen, wanneer de partij in de aan staande verkiezingen de overwinning mocht behalen, zei dr. Adenauer, dat met het beroepsleger, dat de S.P.D. daarvoor in de plaats wil stellen, West- Duitsland zijn NATO-verplichtingen niet zal kunnen nakomen. Advertentie Vier „historische" heren hebben gisteren de 20-jarige Shirley Deane uit Streathan in een draagstoel van het Savoy Hotel naar het parlement gedragen. Daar bood juffrouw Deane aan een delegatie uit het Lagerhuis een petitie met 150.000 handtekeningen aan, waarin wordt aangedrongen op verbetering van het Britse wegennet. BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Engelse Suède dames/herenjasjes Verwachting tet zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Iets minder zacht. Zondag: Zon: 8.30-17.20 Maan: 6.01-14.25 IWa a Tl fl 3 9 Zon: 8.29-17.22 Dfaan: 6.42-15.23 Tussen de ministeries van buiten landse zaken in Washington en Londen wordt op het ogenblik onderhandeld over een officieel bezoek van premier Macmillan aan Washington, aldus een mededeling van het Engelse ministerie. (U.P.) Volgens de bondskanselier hoort een beroepsleger niet in een democratische staat thuis, aangezien steeds het gevaar aanwezig is, dat het zich tot een staat in de staat zal ontwikkelen. Wat West- Duitsland betreft, geloofde de bondskan selier niet, dat het genoeg vrijwilligers kan krijgen om daaruit een beroepsle ger op te bouwen. Een beroepsleger zou het land ook zonder militaire re serves laten. De bondskanselier herinnerde er aan, dat de S.P.D.-voorzitter nog op 8 augus tus 1953 verklaarde, dat zqn partij in principe niet tegen herbewapening van West-Duitsland was ei dat deze herbe wapening uitsluitend zou moeten ge schieden op basis van een algemene dienstplicht. Dr. Adenauer zeide de frontwisseling der S.P.D. in 1957 niet te kunnen volgen. (Van een bijzondere medewerker) Dat de zaak van de bestedings beperking sterk leeft onder vrij wel alle lagen van de bevolking, blijkt niet alleen in persoonlijke contac ten. maar vooral ook uit de vele schrif telijke reacties, die op onze beschou wing van j.l. zaterdag zijn binnen ge komen. Dat in een aangelegenheid, die zo ingewikkeld is als de onderhavige, de meningen uiteenlopen, dat vele men sen de zaak vrijwel uitsluitend benade ren vanuit hun eigen standpunt, dat velen als uitgangspunt van hun redene ring ofwel het persoonlijk belang nemen ofwel dat van een groep die zij menen te moeten verdedigen, is begrijpelijk maar bergt het gevaar in zich van on juiste conclusies. Het was onze lezers, kennelijk wel duidelijk, dat er op één punt verschil van inzicht bestaat tussen de redactie en ons. OveVigens was dat inzichtsver- schil niet van principiële aard maar betreft het de mate en het tempo waar in het beginsel van persoonlijke ver- antwo -delijkheid onder bepaalde om standigheden kan en mag worden toe gepast. Zeer uitvoerig haakt hierop een iezer in, die het eerder met het inzicht dat wij hebben ver- kondigt blijkt eens te zijn, dan met de opinie van de redactie, Wij voelen ons er eerlijk gezegd een beetje tussenin zitten. Op grond van persoonlijke ervaringen waarin de gezonde eigenliefde dreigt te misgroei- en tot een ziekelijk egoïsme zou onze geachte briefschrijver zo ver willen gaan, dat hij het bepalen van de prijs welke een ondernemer mag berekenen, zou -len overlaten aan een deskundi ge commissie van niet-geïnteresseer- den. Nu moeten we met de briefschrij ver erkennen, dat in een goddank steeds verder afliggend verleden de kapitaal bezitters op een gruwelijke wijze mis bruik hebben gemaakt van hun macht. Maar het is toch wel goed om te stel len dat deze situatie om meerdere rede nen voltooid verleden tijd is. Niet alleen immers is de positie van de werkne mers en zo nodig ook van de consu menten een wezenlijk andere dan een halve eeuw geleden, maar onder de invloed van eer. zich heroriënterend christendom en van de machtsconcen tratie der werknemers is het denken van de kapitaalbezitters in een andere richting gegaan. Ze zijn heus niet lan ger de uitbuiters die ze ooit misschien geweest zijn en, wat belangrijker is, ze willen dat ook niet meer zijn. Het zelfbeschikkingsrecht, voorheen voorbe houden aan de groten der aarde, wordt ook erkend voor en in de medemens, welke functie hij ook bekleedt. Maar nn mogen we de zaak niet gaan om draaien .1 zeggen, dat de ondernemers nu practisch helemaal geen zelfbeschik kingsrecht meer zouden mogen hebben. Dit zou maatschappelijk even ongezond zijn als wanneer we het hun alleen voor het zeggen lieten. Intussen geven we van harte toe, en dat hebben we ook vorige week bedoeld, dat er omstandig heden kunnen zijn waarin men het zelf beschikkingsrecht niet, of niet geheel mag uitoefenen. We leven nu in een tijd van super-hoogconjunctuur met als gevaarlijke dreiging de ineenstorting van de welvaart tengevolge van een ongezonde bestedingsdrang. Elke niet verantwoorde prijsstijging kan nu voe ren naar de bekende en zo zeer ge vreesde jacht van de lonen achter de prijzen en van de prijzen achter de lo nen. Evenzeer zijn we het met onze inzender eens, dat rekening gehouden dient te worden met het feit dat het eigenbelang nog wel eens voorbij doet zien aan het belang van anderen. Hij onderschrijft dan ook de kanttekening van onze redactie n.l. dat de onder nemer „uiteraard bereid moet zijn om bij zijn prijsvaststelling de eisen van het algemeen belang in het oog te hou den." (Vervolg op pagina 7) De Franse generaal Jeam Massu, commandant van de Franse strijdkrachten in de stad Algiers, stelt met zijn officieren een onderzoek in bij de bus, welke op het traject van Algiers naar Kolea werd overvallen door de Fellaghas, die zeven Europeaanse inzittenden doodden en de bus in brand staken. Op de achtergrond ziet men de uitgebrande buts. Het scheepvaartverkeer in de Londense ha ven is hedenochtend korte tijd stilgelegd, om een niet-ontpiofte parachute-bom van 600 kilo te verslepen die gisteren in de Thames ten oosten van de Tower, werd ontdekt. Het projectiel moet door de Duitsers in 1940 zijn afgeworpen. •Toen de bom bij een routineonderzoek door een duiker werd ontdekt, lag het an ker van het Noorse schip Bencomo op nau welijks 20 meter afstand. Het projectiel is er een van een weinig gebruikt type en de deskundigen, die het hedenmorgen moesten verslepen, wisten niet wat de ontploffing zou kunnen veroorzaken. De gezagvoerders van schepen in de nabijheid werd gevraagd niet de schroeven aan te zetten, omdat men niet weet of het ontstekingsmechanisme op geluid reageert. (U. P.). Het Griekse parlement heeft gisteren eenparig een resolutie goedgekeurd, waarin wordt aangedrongem op het zenden van een politiemacht van de Verenigde Naties naar Cyprus. De resolutie, die naar de Verenigde Naties gezonden zal worden, houdt een protest in tegen „vandalisme" op Cy prus, dat de laatste tijd is gepleegd. De politiemacht zou wet en orde op het eiland moeten handhaven. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich bet recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avoods tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1