De sporttotalisator: verwerpelijk of een absolute noodzaak Zwitsaletten USA" MORGEN ZAL IK HUILEN Ik DE ONBEKENDE SOLDAAT DE DAM, geen epos van de arbeid In Minerva Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. Interscholair jeugdtoernooi „Katholicisme in de en literatuur Boeiende film in Palace was een rebel De lokkende diepte Als Parijs ontwaakt Trap eze Welsprekende Finse oorlogsfilm deze week in Lido TAXI 19000 ESDOORN SLAAPKAMER ZATERDAG 26 JANUARI 1957 Bijeenkomst Haarlemse Sportraad „Aanvaardbaar" Betrouwbare Niet minder dan achttien koren hebben zich opgegeven Bestrijd UW PIJNEN met: Burgerlijke Stand Haarlem Jaarvergadering WBV „Sint-Bavo-oost" Katholieke arts voor leden der vereniging ERNSTIGE AAN RIJDING OP RIJKSSTRAATWEG DE VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Mej. J. J. M. Beere hartelijk gehuldigd 25 jaar onderwijzeres RENAULT 4 of RENAULT Dauphine GARAGE DEN HOUT ZANDVOORT Huisvestingsbureau wordt een secretarie-afdeling SPAARNDAM Uitbreidingsplan ligt ter visie RADIO MOORS DR. J. BROWN VOOR „G. EN W." R.-k. Damvereniging VXD. - - - - - - - - Basketbal Z.B.V.S. NOG NIET IN GEWONE DOEN WIJ ETALEREN 3-DEURS KAST 2-PERS. LEDIKANT 2 NACHTKASTJES TAFEL K7ft 2 STOELEN OlU,- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 „Het Witte Paard" BLOEMEN DAAL Jaarverslag 1956 van Tuinbouw en Plant kunde EERSTE STEEN VOOR ST.-JOSEPHSGHOOL GARAGE OOMEN Roxy Studio Frans Hals Rembrandt en Luxor Films Apotheken en dokters diensten Haarlem Bloemendaal Aerdenhout Overveen Heemslede Santpoort FILMJOURNAAL Op de eerste van een drietal bijeen komsten, welke de Haarlemse Sport raad voor dit seizoen heelt voorbereid de volgende keren komen de onder werpen „Sportongevallen" en „De plaats van de vrouw in de sport" ter sprake hebben prof. dr. I. A. Die penhorst, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, en mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer, gis teravond in het H.K.G.-gebouw hun standpunten uiteengezet over de sport- toto. Eerstgenoemde achtte de totalisa- tor verwerpelijk, omdat zij het volk stjjft in een bepaalde hebbelijkheid en in strijd is met de Christelijke levens stijl. Mr. Blaisse daarentegen belichtte de vele voordelen aan een voetbalpool verbonden en kwam tot de conclusie dat dit gokspel volstrekt aanvaardbaar is en tevens noodzakelijk om de Neder landse sport op een hoger plan te bren gen. De „pleitrede" of beter het „requi sitoir" van prof. Diepenhorst liet wei nig te raden over de gevoelens van de spreker. „Ik wijs de voetbalpool onher roepelijk af als verderfelijk voor de volksmoraal". De inleider stelde voor op. dat hem de sport geenszins koud laat. De Nederlandse sport verkeert in derdaad in een ongunstige positie en met een ruime financiële steun zou zij stellig gediend zijn. Bij de voetbalpool wordt echter een beroep gedaan op een bepaalde neiging van de mens, die het leven nog leger maakt. Als geldelijke winst op de voorgrond komt te staan, dan vallen de grenzen spoedig weg en ontaardt een onschuldig spelletje in een gokrage, zoals andere landen tot hun spijt al hebben ondervonden. Van kun de, aldus prof. Diepenhorst, is in de voetbaltoto geen sprake. Men heeft uitgerekend, dat bij 14 wedstrijden 4.766.822 oplossingen mogelijk zijn en de oplossers zijn vaak juist geen des kundigen. Spr. meende, dat hoewel het voor de hand ligt, dat de toto in ons land geen tegenstand van betekenis zal opwerpen en het dus eigenlijk „vech ten voor een verloren zaak" is, men bepaalde idealen ten aanzien van het publieke welzijn en de publieke moraal niet zonder meer mag opgeven. De tweede spreker, mr. Blaisse, zei te betreuren, dat bij de kabinetsforma tie de ministerraad een onderlinge af spraak heeft gemaakt om de eerste vier bewindsjaren niet tot het invoeren van een nationale voetbalpool te beslui ten. Ik vind het jammer, want het over grote deel van ons volk, waarvan het kabinet toch de uitvoerder dient te zijn, wenst een pool. Als belangrijk argument voerde de spreker aan, dat de sport in ons land niet normaal kan blijven voort bestaan, wanneer er niet meer geld voor is. In vergelijking met andere lan den hebben wij een grote achterstand in te halen op het gebied van de loka liteiten, velden, opleiding van sportin- structeurs, lichamelijke opvoeding enz. Slechts 15 procent van de Nederlan ders onder de 41 jaar beoefent sport. Dat is een beschamend cijfer, aldus mr. Blaisse, want een gezond lichaam is noodzakelijk voor een evenwichtige karaktervorming. Bovendien leert de sport de mens offers brengen en het Afleert «7i tw N&ssaustraat J - Haarlem - Telefoon 15220 Over enkele dagen begint in Haar lem het interscholair jeugdtoernooi. Dit keer voor de tiende achtereenvol gende maal en vanwege dit feit en ook omdat de UNESCO dit jaar haar twee de lustrum viert hebben de organisato ren van dit traditionele jeugdfestijn aan het toernooi een internationaal tintje willen geven door bijvoorbeeld de toneelminnende scholieren uit te nodi gen mee te doen met werk uit de bui tenlandse literatuur. Tot nog toe heeft zich geen enkele liefhebber gemeld, maar de sluitingsdatum voor de afde ling toneel is eerst op 2 februari a.s. Er kan dus nog van alles gebeuren. Ook dit jaar zal het wedstrijdelement aan het toernooi ontbreken. Het ontbre ken ervan heeft tot nu toe geen enkele invloed uitgeoefend op het peil van de voorstellingen in de verschillende afde lingen. De belangstelling voor de muziek is evenals andere jaren weer zeer groot. Er hebben zich ongeveer zeventig so listen aangemeld, onder wie vier orga nisten, een trompettist en een groot aantal pianisten. Vanzelfsprekend zijn er ook weer ensembles en orkestjes. Niet minder dan achttien koren, teza men tellend ongeveer 1100 leerlingen, hebben zich voor het toernooi opgege ven. De koren van sancta Maria en het Triniteitslyceum zullen gezamenlijk op treden. De deelname in de afdelingen toneel, ballet, tekenen, handwerken en fotografie is nog niet bekend. Intussen heeft de algemeen secreta ris van het Haarlems Interscholair co mité, de heer H. Elsinga, zijn werk zaamheden wegens gezondheidsrede nen moeten neerleggen. Zijn taak, die hij bijna negen jaar op voortreffelijke wijze heeft vervuld, werdt thans waar genomen door het bureau culturele za ken van de afdeling Onderwijs. Advertentie GEBOREN: C. van Kampen-Meerveld, Chr. C. Hagen-Spruijt, z; A. J. Smit- Bos, d; J. M. Ransijn-Jansen, d; P. Smit- Jacobs, d: C. M. de Koninck-van Hon- schoten. d; S. ten Hoopen-van Driel, <1 GEHUWD: C. van der Holst en T. Spit. OVERLEDEN: G. Verzijlenberg, 81 j„ Hagestraat; H. Plant, 65 j„ Maerten van Heemskerkstraat: E. Off icier-van den Bosch, 85 j., Cornelis van Noordestraat. samen werken, het streven naar een doel door gezamenlijke krachten. De heer Blaisse rekende voor dat van een goed geleide voetbalpool jaarlijks een omzet van ongeveer 100.000.000 gulden verwacht mag worden, waarvan dan alleen voor sportdoeleinden 25 miljoen zou kunnen worden uitgetrokken. Ten slotte stelde spr. zich de vraag of er werkelijk zodanige sociale en zedelijke bezwaren zijn tegen deze vorm van „gokken", dat de voetbalpool verwer pelijk moet worden geacht. Hij meende van niet, omdat het Nederlandse volk genoeg beheersing en nuchterheid heeft om zich bij dit spel een rem op te leg gen en niet meer te verspelen dan ver antwoord is. De katholieke woningbouwvereniging „Sint Bavo-oost" heeft gisteravond in het jeugdhuis aan het Teylerplein haar jaarvergadering gehouden. Voorzitter A. Rood vestigde in zijn openingstoe spraak de aandacht op het feit. dat door de sterk gestegen onderhoudskos ten de woningbouwverenigingen voor wat 1 Jtreft het oude woningbezit in een toestand van volkomen afhankelijk heid verkeren. Door zuinig beleid zal men zijn vrijheid moeten heroveren. Veen aandacht besteedde de heer Rood aan de woningnood vooral voor jong gehuwden, waarbij hij scherpe critiek liet horen op het egoïsme en de onchris telijke houding van mensen, die kunnen helpen, maar het niet doen. Ten aanzien van de nieuwbouw hebben de woningbouwverenigingen alle zelf standigheid verloren, aldus de voor zitter. Hij riep de katholieke raadsle den op er waakzaam op toe te zien, dat de katholieke bouwverenigingen het hun toekomende deel der nieuwe woningproduktie krijgen toegewezen. Hij vroeg om ruimere woningen, waarvan de huur door de arbeiders opgebracht zou kunnen worden. Een dringend be roep deed de heer Rood op de bouw vakarbeiders, die soms onverschillig en onverantwoordelijk te werk gaan en daardoor hun eigen standgenoten dupe ren. Het grote aantal katholieke bewo ners van de woningen van Sint Bavo- oost, heeft de behoefte doen gevoelen aan een katholieke arts voor de eigen bewoners. In de Hannie Schaftstraat heeft men nu een woning beschik baar kunnen stellen voor een katho lieke arts. Een voorstel om de wo ningen in de Duncklerstraat en de Bastiaanstraat te laten schilderen, is door de gemeente afgewezen. Na de ze mededelingen bracht secretaris penningmeester F. Veenings verslag uit over het verenigingsjaar 1953 1954. De heren C. Vreenegoor en A. Wigman werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen. In antwoord op vragen bij de rond vraag gesteld, werd meegedeeld, dat de kosten van de gebreken die de wo ningen in de Hannie Schaftstraat ver tonen, voor drie maanden althans nog voor rekening van de aannemer zijn. De bewoners van Bavo-woningen wer den opgeroepen lid te worden van het Steunfonds, waardoor de bewoners el kaar in moeilijke omstandigheden kun nen bijstaan. Tussen de voorzitter en een lid van de vereniging ontstond tot slot een fel debat over het vraagstuk der bezitsvorming. De meningen bleken nogal sterk uiteen te lopen. Op de Rijksstraatweg bij het punt, waar de Zaanenstraat overgaat in de Zaanenlaan, is gisteravond om tien voor elf een aanrijding gebeurd, als gevolg van de onvoorzichtigheid van een 76-jarige Haarlemmer, die geen voorrang verleende aan een twintig jarige bestuurder van een scooter. De laatste reed in noordelijke richting over de Rijksstraatweg terwijl de bejaarde wielrijder van oost naar west overstak. Door de botsing kwamen beide weg gebruikers te vallen. De wielrijder liep een hersenschudding, een gebroken sleutelbeen en een scheur in zijn oor op, de bestuurder van de scooter kreeg eveneens een hersenschudding en een scheur in zpn bovenlip. Beiden werden naar het ziekenhuis St.-Johannes de Deo overgebracht. De fiets werd totaal vernield, de scooter licht beschadigd. Advertentie DE DUIZENDPOOT. Een duizendpoot zei: ,,'t Is een schande! Waarom heb ik niet duizend hnade(n)? En dan in ied're hand zo'n mooie pen Van DANTUMA die 'k als de béste ken! - Ik zou dan vlot en binnen enk'le ure(n) Een boekwerk schrijven over massa-pedicure!" Vrijdag herdacht mejuffrouw J. J. M. Beere het feit, dat zij 25 jaar bij het kleuteronderwijs verbonden is, waarvan geruime tvjd als hoofd van de Kleine Theresiaschool. De feestviering begon met een H. Mis in de parochie kerk van St.-Jan, opgedragen door pastoor H. van Schie. Na deze kerke lijke plechtigheid namen de jubilaresse en het onderwijzend personeel deel aan een ontbijt in het parochiehuis. Des middags vermaakten de kleuters van de Theresiaschool zich met een poppenkastvoorstelling, die onder regie stond van de heer B. Jansen. De offi ciële receptie daarna werd gehouden in het gymnastieklokaal aan de Dirk Schafferstraat. Velen namen de gele genheid te baat om de sympathieke jubilaresse, die populair is door haar rustige en beminnelijke omgang, geluk te wensen en geschenken aan te bieden. Pastoor Van Schie voerde het woord en bood een geschenk onder couvert aan. Andere sprekers waren: mejuf frouw Heuvel, hoofd van de Kleine Theresiaschool aan de Bernard Zweer- straat, mejuffrouw Dekker van de kleu terschool aan de Herensingel en de broeder Overste. Van de ouders van de leerlingen kreeg mejuffrouw Beere een armband horloge overhandigd, terwijl ook de oud-leerlingen zich niet onbetuigd lie ten. Advertentie Doe de benzineprijsverhoging teniet d.m.v. Beide tot 90 km per uur 1 op 17. Bi) lagere snelheden nog lager verbruik. Prijzen vanaf f4190. Het Zandvoortse huisvestingsbureau, dat sinds zijn instelling door de gemeen te als van tijdelijke aard werd gedacht, zal binnenkort in deze vorm worden op geheven. Waar de bemoeiingen van de gemeentelijke overheid met de volks huisvesting nog geruime tijd zullen moe ten duren en men bovendien moet reke nen 'met vele jaren vergende uitvoering van saneringsplannen en krotopruiming, hébben burgemeester en wethouders be sloten voor de volkshuisvesting een af zonderlijke secretarie-afdeling te vor men welke ook zal worden belast met de toepassing van de woonruimtewet. Het huidige hoofd van het bureau huisvesting de heer J. F. Erdtsieck heeft de pensioengerechtigde leeftijd reeds overschreden maar is op verzoek van B. en W. nog in functie gebleven. Naar wij vernemen, zal deze re-orga nisatie tegen het einde van dit jaar haar beslag hebben gekregen. De grote moei lijkheid is om voor de heer Erdtsieck een goede opvolger te vinden. Diens betrekking is namelijk geen sinecure en eist van de functionaris optimisme, tact en ijver; eigenschappen welke in de heer Erdtsieck op gelukkige wijze zijn verenigd. Vanaf maandag 28 januari ligt gedu rende vier weken ter gemeente-secre tarie van Haarlemmerliede en Spaarn- woude te Halfweg ter visie de herzie ning van een ontwerp-uitbreidingsplan- in-onderdelen voor de buurt aan de Ringweg nabij Spaamdam. Belangheb benden kunnen gedurende deze termijn bezwaren indienen bij de gemeente raad. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Dr. John L. Brown, cultureel atta ché bij de Amerikaanse ambassade te Brussel sprak gisteravond in de Kroon zaal van café-restaurant Brinkmann voor vele leden van Geloof en Weten schap over „Catholicism and literature in the United States". Op boeiende wij ze vertelde dr. Brown, vaak aan de hand van persoonlijke ervaringen, over de typerende aspecten van het katho licisme in de Verenigde Staten, en over de verschilpunten hiervan met de Euro pese landen. Ook belichtte hij het ont staan van een Amerikaans-katholieke literatuur, die een gevolg is van de in tegratie van het katholicisme in de Amerikaanse maatschappij. Als een belangrijk verschilpunt met het katholicisme in Europa noemde de spreker, dat de kerk hier lange tijd in velerlei opzicht georiënteerd is geweest op de leidinggevende klassen in de maatschappij, hetgeen nooit het geval is geweest in de Verenigde Staten. Daar vormden de katholieken lange tijd een minderheid in een Engels-protes tants georiënteerde samenleving. De katholieken, die in de vorige eeuw naar Amerika emigreerden Ieren, Italia nen, Polen behoorden voor het me rendeel tot de arme en arbeidende klasse, terwijl de leidinggevende klasse in het Amerikaanse maatschappelijke leven toen protestant was. Een gevolg hiervan is, dat de katholieke kerk in Amerika steeds dicht bij de arbeiders klasse heeft gestaan. Aan het einde van de vorige eeuw begon het Amerikaniseringsproces" van de katholieken. Een belangrijke rol in deze sociale aanpassing hebben de Ieren gespeeld, die katholiek en En gelssprekend waren en derhalve het dichtst stonden bij de toenmalige „up- perclass". De Amerikaanse katholieken verto nen in velerlei opzicht een van hun Europese geloofsbroeders verschillende mentaliteit, o.m. met betrekking tot politieke problemen en de scheiding tussen kerk en staat (in Amerika als vanzelfsprekend aanvaard de katho lieken betalen zelf geheel hun eigen scholen). Het katholicisme is voor alle Amerikanen een van de drie „belang rijke godsdiensten", zodat zij meer „in terkerkelijk" denken dar. ten onzent. Als gevolg van de sociale depreciatie vielen in de 19e en het begin der 20e eeuw nog katholieke kunstenaars af van hun geloof. Dr. Brown noemde in dit verband de namen James Farell, F. Scott Fitzgerald, Jchn O'Hara, Er- nest Hemingway, Katharine Anne Por ter. Hiertegenover staan vele bekeer lingen in de laatste tijd, zoals die van Thomas Merton, Allan Tate, Willa Ca- ther, Robert Lowell. Er bloeit thans in de Verenigde Staten een katholieke li teratuur. In dit verband ging de spre ker ook uitvoerig in op de betekenis van mgr. Fulton Sheen voor de meer commerciëel gerichte katholieke letter kunde. Er is thans ook, vooral bij de leiding gevende klassen in de Amerikaanse maatschappij, een grote belangstelling en waardering voor het katholieke ge loof waarneembaar. Dientengevolge zijn er de vele bekeringen, zodat niet alleen van een bloeiende, maar ook van een groeiende kerk gesproken mag worden. Vele toehoorders maakten na afloop van de causerie gebruik van de gele genheid tot het stellen van vragen, waarbij de verschilpunten tussen as pecten van „ons katholicisme" en dat van de Amerikanen nader belicht wer den. Het bestuur van de Haarlemse r.-k. damvereniging VKD heeft besloten dit jaar weer een toernooi voor thuisdam- mers te organiseren. Bij voldoende deel name zal darana een toernooi voor onafhankelijken worden gespeeld. De inschrijving voor beide evenementen staat voor ieder open. De uitslagen in de onderlinge competitie waren de af gelopen week: FaayKramer 0-2; MulVisser 1-1; HesselmanR. Kok 1-1. De ranglijsten zien er als volgt uit; Eerste groep: 1 2 1 Mul 5 4 1 9 2 Visser 4 1 3 5 3 D. Rump 5 1 3 1 5 4 Hesselman 4 1 2 1 4 5 Hollenberg 3 1 1 1 3 6 Th. Kok 3 I 1 1 3 7 Lucas 3 2 1 2 8 H. Rump 1 1 1 9 R. Kok 2 1 1 1 10 Masteling 4 1 3 1 Tweede groep: I Kramer 11 7 1 3 15 2 v. Rooden 11 7 1 3 15 3 Faay 7 5 1 1 11 4 .Andringa 5 4 1 9 5 v. Wort 7 4 1 2 9 6 Sassen 7 2 2 3 6 7 v. d. Vorst 7 I 4 2 6 8 Duijn 5 1 1 3 3 9 Beelen 5 3 1 2 2 10 Meyer 11 1 10 2 11 v. Leeuwen 4 4 0 Het herenteam van ZBVS uit Sant poort heeft moreel waarschijnlijk een klap gekregen door de onlangs gele den derlaag tegen het Haagse Vodo S.C. De wedstrijd tegen Deco uit Den Haag gaf namelijk een ontwricht ZBVS team te zien. De Santpoortenaren zoch ten naar hun juiste vorm en de anders zo voortreffelijke combinaties bleven uit. Hadden de Hagenaars hiervan in het begin beter geprofiteerd, dan zou de uitslag wellicht nog lang onzeker zijn gebleven. Nu kregen de ZBVS'ers kans zich te herstellen en na een moei lijk begin nog ruime voorsprong te ne men. Het einde bracht de thuisclub een 41-27 zege. De belangrijke ontmoeting tussen An tilopen en H.Ö.C. (dames) had het fel le karakter van een plaatselijke strijd. Antilopen begon uitstekend, maar kon niet voorkomen dat HOC bij de rust een 147 voorsprong had. In de laat ste speelhelft sloeg HOC eerst goed toe. Dank zij vooral aanvoerster Janny Hui gen (18 pt) behaalde de ploeg een dui delijke 3216 overwinning. De uitslagen waren: Dames: Typhoons 3-HOC 4 1115; Schoten Giants-ZBVS 1120; S.C. Haar lem-Antilopen 2 26—18; Antilopen-HOC 16—32; S.C. Haarlem 3-IHJ 3 16—22; Heren: S.C. Haarlem 3-IHJ 3 1622; ZBVS-Deco 41—27. Advertentie De uitslagen van de onderlinge compe titie van de R.-K. Schaakclub „Het Witte Paard" waren: Reeuwijk-Holtkamp 0-1, Pancras-Hopman %-Vi, v. d. Velde-v. d. Spek 0-1, v. RiJnsoever-v. Emmerik v- d. Stoop-Rasing afgebr., v. d. Berg-Hoek 0-1, Faay-Joosten 1-0, Haver - kort-Huneker afgebr. De secretaris van de afdeling Bloe- mendaal van de Kon. Nederlandse Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde, mr. N. Reeling Brouwer heeft zijn jaarverslag over 1956 uitgebracht. Het ledental bedraagt thans na het be danken van drie en het toetreden van tien leden 130. In verband met een benoeming in Zaandam trad de penning meester ir. A. de Groot tussentijds af. In zijn plaats werd ir. W. van den Broek als penningmeester gekozen. Over de financiële resultaten van de afdeling wordt in het jaarverslag ge zegd, dat de inkomsten en uitgaven in evenwicht konden worden gehouden met als resultaat nog een bescheiden batig saldo bij het afsluiten der boeken. Tenslotte wordt melding gemaakt van de jaarlijkse uitreiking van Floralia planten aan de schooljeugd. Er werden 4.398 planten uitgereikt, waarvan er 3.094 of 70.35 pet. ter keuring werden terug ontvangen. Er werden 29 ere prijzen, alsmede enige honderden eer ste, tweede en derde prijzen aan de kinderen toegekend. In een korte plechtigheid heeft de pastoor van de parochie Allerheiligste Dsieëenheid in Bloemendaal, dr. A. A. Olierook, gistermorgen de eerste steen gelegd en ingewijd van de te bouwen St.-Josephschool aan de Bloemendaalse- weg. De school is thans voor een groot deel ondergebracht in enige houten nood. lokalen. Bij deze wijdingsplechtigheid waren aanwezig de kapelaans van de parochie, de heer G. J. Bartelsman, hoofd van de St.-Jozefschool, de leraren, meer dan 200 leerlingen en een groot aantal parochianen. De nieuwe St.-Josephschool, die in september van dit jaar klaar moet zijn, zal vijf klassen en een aula bevatten. De plannen ter goedkeuring voor de verde re uitbreiding van de school tot negen klassen en een gymnastieklokaal zijn in Den Haag. Het Philips' bouwbedrijf uit Haarlem zal de bouw van de school voor zijn rekening nemen, de architect is de heer H. C. van der Leur uit Nijmegen. ir Lillian Roth, zwervend door de achterbuurt, in de film van Daniel Mann. Morgen zal ik huilen" Er is al een en ander te doen ge weest over het boek en vooral de film I'll cry tomorrow, waarin Lillian Both haar dronkemansleven beschrijft en de weg die tot haar bekering heeft geleid. Het boek is nogal stumperig geschre ven en de Nederlandse vertaling is meer dan slordig. De film daarente gen is bijzonder boeiend en verbetert het boek aanzienlijk. Daniel Mann is er de regisseur van en Susan Hayward stelt Lillian Both voor en heeft daar voor het type, de houding en het mas ker. Men kan over de bekentenissen van Lillian Roth denken wat men wil. Men kan er een van die uitwassen in zien, die in Amerika mode zijn en elders wor den nageaapt in radio- of televisieuit zendingen. Dit alles doet niets af aan de verdienste van een film, die het alcoho lisme behandelt en de weg naar het in zicht wijst. Lillian dan is het slachtoffer van de bedrijvigheid van haar ongelukki ge moeder, die door haar man in armoe de achtergelaten is en er nu alles op zet om haar dochtertje beroemd te maken. De kleine Lillian moet een grote ster worden. De moeder slaagt, heeft haar kind een ongelukkige jeugd bezorgd, maar dan toch tot een cabaretster ge maakt, die ook, voor de film optreedt. Lillian acht zich een enorm fenomeen. In Califomië ontmoet zij een jeugd vriend, inmiddels advocaat geworden. Zij houden van elkaar, tegen de wensen van Ma overigens, en als de jongeman plotseling aan een hersentumor be zwijkt, is Lillian ontroostbaar. Ze slaapt niet meer. Haar vriendin geeft haar echter op een trieste avond een glas whisky te drinken. Voor het eerst slaapt Lillian ën nu is de whisky voortaan haar toevlucht. Ze komt van kwaad tot erger, raakt herhaaldelijk in een deli rium, trouwt in een dronken bui met een dronkaard; die haar na enige tijd laat zitten en komt in aanraking met een alcoholist die haar bovendien mis handelt. Ze loopt van hem weg, raakt steeds dieper in de put, komt in de goot terecht, loopt naar haar moeder die zij had weggejaagd en verlaat ook haar weer omdat zij geen drank van haar kan loskrijgen. Zij vecht herhaaldelijk maar tevergeefs tegen haar afwijking, walgt van zichzelf, loopt met zelfmoord plannen rond, bidt God om hulp en komt tenslotte in een wanhopige stem ming terecht bij de Bond van oud-alco holisten, die er hun werk van maken, alcoholisten tot een normaal leven te rug te brengen. Na veel moeite en in spanning van beide zijden raakt zij over het dieptepunt heen en kan zij zon der moeite de fles laten staan. Zij is ge nezen en ziet met een nieuw verworven verloofde een vriendelijke toekomst te gemoet. Aan het slot zal zij haar le vensverhaal voor de televisie gaan ver tellen, maar .voor het zover is, is de film gelukkig uit, zodat ons dat onsma kelijke offer aan de sensatiezucht van een onnozel publiek bespaard blijft. Het Advertentie Onder de ietwat misleidende Neder landse titel „Ik was een rebel" draait deze week in Rozy een film, die een beeld geeft van de vrij heidsstrijd, welke Texas in de vorige eeuw voerde tegen Mexico. Men krijgt een aantrekkelijk beeld van de toe standen in die dagen aldaar, waarbij het vooral opvalt, dat men zich dik wijls, gedreven door de vrijheidsdrang, in roekeloze avonturen stort. Gelukkig krijgen de inwoners van Texas bijtijds een geboren leider, die met de hem ter beschikking staande, weinige middelen in de opzet slaagt. Het geheel is opge nomen in cinemascope met technicolor. 14 jaar. Van maandag tot en met donderdag in dit theater Wereld zonder einde. 14 jaar. is al meer dan genoeg dat de omroeper de bekeerde zondares toeroept: Lillian Roth, dit is uw leven Daniel Mann windt er geen doekjes om. Hij vertelt in documentaire stijl en dus langs een veilige weg, die niet tot sentimentaliteiten leidt, rauw en op de man af zijn verhaal. Hij is verschrikke lijk zakelijk. Als er maar even een kans dreigt op sensatie of ge voeler igheid, glijdt hij over naar een ander tafreel. AI wat overbodig is, maar menig in dustrieregisseur welkom zou zijn, heeft hij overgeslagen. Hij heeft waarlijk een pakkende synthese van de hoogte- en dieptepunten uit Lillian's leven afgele verd, waaruit een volledige en mense lijke roman oprijst. Een ernstige onder neming, deze film, die geen misbruik maakt, waar het misbruik als het ware voor de hand ligt. 18 jaar. De film The deep blue sea (De lok kende diepte) is gemaakt door Anatole Litvak naar het toneel stuk van de Engelse schrijver Terence Rattigan, die ook het scenario heeft ge maakt. Tegen dit verhaal van een jon ge vrouw, eerzaam gehuwd met een rechter, die plotseling haar hoofd ver liest, verliefd wordt op een ex-RAF- piloot en van haar man scheidt, kun nen verscheidene bezwaren worden in gebracht, zowel om ethische als morele motieven. Rattigan heeft het bovendien met de logica op een akkoordje ge gooid. Daar komt nog bij, dat Litvak het drama een zwakke filmvorm heeft gegeven. Hij heeft wel een levendige verteltrant weten te bereiken door zijn hoofdpersonen in flashbacks gebeurte nissen te laten beleven die in een toneelstuk niet tot hun recht zouden ko men en daaraan dankt men fraaie opnamen in de Zwitserse bergen maar voor het overige is de film niet meer dan middelmatig. Voor volw. Ï71 en weinig fris filmpje, dat verhaalt van de nietsnutten, gokkers en -4 dieven die naar het schijnt Mont- martre bevolken. De hoofdpersoon Bob zal voor het laatst een grote kraak ple gen en de brandkasten van het casino in Deauville plunderen. Een verklikker licht de politie in en daarmee sluiten zich de boeien om Bob's polsen. De atmosfeer van de Place Pigalle is wei nig verheffend; zij krijgt zo veel aan dacht dat we de overigens niet slecht gemaakte film beslist moeten voorbe houden voor volwassenen. De film Trapeze in Rembrandt en Luxor is geprolongeerd. Iedereen kan er heen. De Finse regisseur Edvin Laine heeft een oorlogsfilm gemaakt over de strijd die zal voortleven in de herinnering van het Finse volk; de oorlog van 1939 —1940 tussen Finland en de Sovjet- Unie, de zogenaamde „winteroorlog", waarin de Russen veroveringen heb ben gemaakt, die zij hebben moeten prijsgeven, doch weer opnieuw gemaakt hebben dank zij een geweldige over macht en een onweerstaanbare tech niek. De Amerikaanse oorlogsfilms hebben ons doorgaans vechtjassen laten zien, die op een of andere manier tot helden werden gebombardeerd met dien ver stande, dat zij als oorlogssterren uit de strijd te voorschijn kwamen. Zij waren meestal symbolen van heldenmoed, soms bovendien nog grote minnaars, aangebeden krachtmensen, die voor niets stonden. Omringd door grappen makers die voor de komische noot moesten zorgen, staken zij geweldig te gen die kameraden af. Dikwijls is de Amerikaanse oorlogsfilm een anecdoti- sche aangelegenheid, fraai versierd, maar anecdote niettemin. Wat Laine ons voortovert is natuur lijk een reconstructie, maar daar denkt men bij het zien van de film geen ogen blik aan. Het lijkt allemaal op de man af genomen. De grappenmakers blijven gewone, bange mensen, die op hun tijd laf genoeg zijn om de benen te nemen, als de hel losbarst. De helden zijn al even bang, maar doen wat ze doen moe ten. Het boertje, dat in De onbekende soldaat een vrij grote rol vervult, is bovendien zozeer boer en vrije burger gebleven, dat hij overal en altijd zijn mening zegt, ook tegen de superieuren, hetgeen hem weliswaar voor de krijgs raad brengt, maar hem niet belet, de ene sterke streek na de andere uit te halen. Het geweld is oorverdovend. De bos sen gieren en trillen van het gesehut. Er is geen vierkante meter veilig. Waar paarden sterven, spreekt de waanzin van de oorlog al evenzeer als waar de gewonde soldaat in wanhoop en ellende de loop van zijn eigen geweer in de mond steekt. Er is niets verbloemd, er wordt eerlijk verteld, twee uur lang. Maar er is geen spoor van welbehagen in het vertellen van zoveel schrik en zoveel moord. Als alles gezegd is, treedt een stilte in, die een nog groter geweld schijnt in te leiden. Maar dat is het einde van de film: een vlakte met opstekende kale boomstammetjes, een vlakte waar eens een bos heeft ge staan alles vernieling, en woestenij Wij kunnen ons wel voorstellen, dat de Verenigde Staten de film hebben verboden, want na afloop bekruipt de toeschouwer een zo grote afkeer van de oorlog, dat hij er defaitisch onder zou worden. Dat gevoel verandert geleide lijk aan, want op de achtergrond wacht het beestachtig bedrijf, dat weer op nieuw zou kunnen beginnen, en dat ge keerd dient te worden. Misschien is die overweging de oorzaak van het Rus sisch verzoek destijds om de film niet La meilleure part, zo luidt de oor spronkelijke titel van de film die in ons land met de titel De Dam is gaan draaien. La meilleure part... het beste deel van het leven, dat de mannen die aan een geweldige stuw dam in Zuid-Frankrijk werken, aan hun arbeid geven. Een ingenieur heeft een zwak hart, zou zijn werk eigenlijk moe ten opgeven, maar hij gaat niet met verlof, vóór er een harde grondlaag, nodig voor de constructie, is aange boord. Een der arbeiders wordt door de silicose uitgeschakeld. Hij heeft zijn werk met zijn gezondheid moeten be kopen. Een jongen wordt wreed ver morzeld tussen een machine. Zij allen hebben het beste deel van hun leven, of zelfs hun leven zelf, ge geven voor de voltooiing van het werk dat te slecht betaald wordt, dat hen van hun vrouw vervreemdt, maar dat hen fascineert, omdat het hen deel doet heb ben aan een machtige constructieve arbeid. Marokkanen, Algerijnen, Fran sen en Italianen vormen rond de stuw dam een bonte werkgemeenschap, waar wel met een staking gedreigd wordt, maar waar het niet zo ver zal komen. Men maakt het conflict mee tussen een ingenieur en een verpleeg ster, men wordt betrokken bij een mijn- instorting, men ziet ook de toewijding, die allen bindt. De regisseur Yves Allégret heeft te recht de darn in het middelpunt ge plaatst. De eerste twintig minuten van de film glijdt de .nmera behoedzaam, haast liefkozend over het imposante werk. Slechts heel geleidelijk komt men in contact met de personen, hun idea len en hun drijfveren. Hun doen en laten wordt fragmentarisch behandeld, de dam is het centrale punt dat alles bepaalt. Een interessante werkwijze, die echter tot gevolg heeft dat het ge heel wat zwak van inhoud wordt. 18 jaar. Zaterdag en zondag in de matinees „Met volle muziek". A 1. Maandag „Als de dauw hangt komt er regen" (str. volw.) en dinsdag en woensdag „Goud van Napels". Volw. op een festival toe te laten. Zo heeft ieder zijn motieven, maar boven al die motieven uit blijft de felle indruk van de oorlog zelf, waarin mensen, en altijd weer mensen sterven of verminkt wor den naar lichaam en geest. In de on bekende soldaat zien we dan ook men sen, geen vechtnumjners. De men- lijkheid temidden van 't onmenselijke is de grote verdienste van Laine' film, die waarlijk de indruk maakt de waarheid te vertellen. Een afschuwelij ke waarheid. 18 Jaar. CINEMA PALACE: Morgen zal ik huilen, 18 jaar, 2. 4.15, 7. 9.15. FRANS HALS: Als Parijs ontwaakt, str. volw., 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15. Ma. tot en met do. 2.30, 8. LIDO: De onbekende soldaat, 18 jaar, 1, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Trapeze, a. 1., 2. 7. 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: za. en zo. 7, 9.15: De Dam, 18 jaar. Zo. 2, 4.15: Met volle muziek, alle leeft. Ma. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. Di. en wo. 8.15: Goud van Napels, volw. REMBRANDT: Trapeze, alle leeft., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en met zo.: Ik was een rebel, 14 jaar. Ma. tot en met do. Wereld zonder ein de, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. STUDIO: De lokkende diepte, volw., 2.15, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Zaterdag 26 januari Gebouw Cultura: Repetitie van de vijf muziekkorpsen, die meewerken aan de Tap toe Unique 1957; van 15.3017.30 u. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering Eer ste Haarlemse Accordeonschool, 8 uur. Schouwburg: De Nederl. Comedie met „Gysbreght van Aemstel", 8 uur. Zondag 27 januari Schouwburg: De Ned. Comedie met „Ka pitein Brassbound's bekering", 8 uur. Maandag 28 januari Schouwburg: Personeelsvereniging Conrad- Stork met „Het weerhuis" (dil.), 8 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.3016.30 uur. ApothekenMarnix-Apotheek, Marnixstr. 65, tel. 23525, fa. Loomeyer en Zn.» Bar- tiljorisstraat 11, tel. 10175, en Apotheek Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Doktersdiensten: Voor alle doktersdiensten belle men 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14147; Margriet, Turfmarkt 10 r., tel. 21400. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 22181 en Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284. Doktersdienst: S. Eenhoorn, Bloemen daalseweg 17, tel. 25589. Doktersdienst: C. Kroon. Burg. den Tex- laan 12, Aerdenhout. tel. 26073. Apotheken: Aerdenhoutse Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Doktersdienst: J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. Apotheken: Firma Schotsman, Binnenweg 206, tel. 38320. Doktersdienst: dr. A. L. C. van Lier, P. Aertzlaan 6, tel. 39875 en K. L. Kout, Joh. de Wittlaan 23, tel. 38411. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 25608410. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284 en Bloemendaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal# tel. K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2