BOLOGNA'S SPORTPALEIS: een scarabee van aluminium en glas Italiaans Olympisch Comité besteedt 24 miljoen gulden voor dit prototype Voetbalpool van de KNVB. zal het nu wel halen Samenstelling Spaanse voetbalelftal heeft heel wat voeten in de aarde Yan Oosterhout en Vingerhoedt nog steeds ongeslagen Vingerhoedt behaalt eveneens weer maximale winst Voorbeeld voor geheel Europa Werk van andere organisaties wordt onmogelijk gemaakt Hongaars orkest in Nederland Nederland tegen Noorwegen Europees kampioenschap ZATERDAG 26 JANUARI 1957 PAGINA 8 In Melbourne: Finale Shirley Fry Althéa Gibson (Van onze Romeinse correspondent) Bologna ligt op een plein-in-aanbouw een glanzend gevaarte. Het is een reusachtige scarabee van aluminium en glas, die door vier witte blokken aan de grond wordt gehouden. Dadelijk 'zullen die rechthoeken geruisloos weg glijden en dan verheft zich het metalen ruimte schip om door de sferen zijn weg te zoeken naai de maan, Mars of Venus. Dat is de eerste impressie van het nieuwe over dekte stadion in Bologna. Voor de grote koepel, die de ellipsvormige ruimte overdekt, lijkt de zwaartekracht niet te bestaan. Hij trekt naar boven. De vier lage vleugéls, die het eigenlijke stadion omsluiten, maken zo de indruk onwrik bare ankers te zijn. Bologna is vol activiteit. Het meest opvallend is er de bouwbedrijvigheid. Hele kwartieren in het hart van de stad die door ouderdom of oorlogs geweld bouwvallig zijn geworden, worden afge broken en te zelfder tijd nieuw opgetrokken. Aan de ene kant van de straat is de sloper bezig, aan de andere zijde de aannemer. Al het nieuwe wordt aangepast aan de traditie; de door gaanderijen en kolonnades overhuifde trottoirs ontbreken bijvoor beeld nergens. En dan, tussen twee constructies doorziet men opeens het wonder: het stadion, dat vierentwintig miljoen gulden heeft gekost. Engelse finalisten in Kopenhagen Vandaag valt beslissing Robben-zwemsters ook nog naar Kenya Davis Gup-toernooi Damkampioenschap Alleen overwinning van Terlouw Concours international Pablo Casals Nog geen Hongaarse klacht bij de F.I.F.A. Coppens geschorst Nederlandse zwemsters naar Milaan C oncours-hippique ONGEVALLEN [N HANNOVER HERRIE IN DE HANDBALWERELD Bestuur in Amsterdam acht zich beledigd Nederland niet naar de Gymnastrada i De Wimbledonkampioene, de Ameri kaanse Shirley Fry en haar landgenote Althéa Gibson zullen elkaar in de eindstrijd dames enkelspel van de in ternationale tenniskampioenschappen van Australië, welke te Melbourne wor den gehouden, ontmoeten. In de halve finales won Shirley Fry met 63 64 van de Australische mej. Penrose en Althéa Gibson versloeg mej. Coghlan (Austr.) met 75 63. Althéa Gibson heeft dit jaar reeds op twee titels beslag gelegd n.l. op het kampioenschap van Nieuw Zuid Wales en op het Zuid-Australisch kampioen schap, terwijl Shirley Fry zich tot nu toe met een titel (kampioenschap van Victoria) tevreden heeft moeten stel len. Bij de heren veroverden de Austra liërs Hoad en Fraser de titel in het heren dubbelspel door in de finale over hun landgenoten Cooper en Anderson te zegevieren. De cijfers waren: 63 86 6—4. Het fonkelnieuwe overdekte sta dion van Bologna is nagenoeg klaar. Hier een beeld van het front van dit sportpaleis. Duidelijk ziet men de „scarabee" en twee van de vier hoekgebouwen, de „ankers". Ir. Gustavo Baracchi, een der archi tecten van het nieuwe sportpaleis, was zo vriendelijk ons zijn nieuwste creatie, tevens het nieuwste „stuk" van zijn stad, te laten zien. Geheel voltooid is het stadion nog niet en, zegt ir. Barac chi, dat zal nog wel even duren ook. Het gaat hier namelijk om een experi ment, het scheppen van een prototype, waarvan straks alle steden van Italië moeten kunnen profiteren. Al doende worden telkens details gewijzigd. De arena is bijvoorbeeld ai enkele maan den in gebruik, maar de bouwmeesters beschouwen alles wat daar nu ge beurt nog steeds als een proefneming. De verlichting die tijdens de avonduren gebruikt moet worden is daarom eerst sinds kort definitief geworden. Op al lerhande manieren is zij getest. Tijdens bokswedstrijden heeft men bijvoorbeeld een heel andere verlichting nodig dan bij handbal of tennis. Een groot pro bleem was bovendien de air-conditio ning. Langs de verticale glazen wand, waarover de koepel zich welft, moet de warme lucht in brede glazen kanalen naar boven worden geleid zonder dat de ruiten in de nabije omgeving beslaan. Zo waren en zijn er talloze dingen die bij de constructie aan het licht kwa men of die eerst tijdens het gebruik aan de dag zijn getreden. Geld van de wedders Vierentwintig maanden zijn er nadat de eerste steen werd gelegd, verstreken voor men kon zeggen dat het nieuwe sportpaleis nagenoeg klaar was. Twee honderdduizend mandagen gingen er mee heen. Maar nu staat er dan ook een bouwwerk dat niet alleen een zeer geslaagd voortbrengsel is van de Ita liaanse techniek en van de kunde en goede smaak der moderne Italiaanse architecten, doch als gelegenheid waar de sport binnenshuis kan worden be dreven zeer sterk de aandacht heeft ge trokken in Italië en daarbuiten. Het Italiaans Olympisch Comité kan er, even als met andere activiteiten die na de oorlog zijn ontplooid, alle eer mee inleg gen. Waar men het geld vandaan haalde? Het Italiaans Olympisch Comité is een buitenbeentje onder zijn Europese part ners. Het beschikt over benijdenswaardi ge inkomsten, o.a. uit de Toiip en de To- toewlclo, de wel beklante organisaties voor het wedden op paardenrennen en •p voetbaluitslagen. Rond vier miljard lire, dat is onge veer vierentwintig miljoen gulden, heeft het Italiaans Olympisch Comité besteed voor dit prototype. Kosten noch moeite zijn gespaard om een ide aal oord voor het beoefenen van alle mogelijke takken van sport te creë ren. Men zou het stadion een voor beeld voor alle Europese steden die dringend behoefte hebben aan een sporthal kunnen noemen. De vloer in Bologna's sportpaleis bijvoorbeeld is een warme spiegel van mahoniehout. Hjj kan bedekt worden met een rub berbekleding, die wordt opgerold naar mate de grootte van het speelveld dat voor een bepaalde tak van sport nodig is. Maar niet alleen de sport zoals tennis, handbal, korfbal, boksen, worstelen, schermen, rolhockey, rol schaatsen en atletiek kan er be oefend worden. Het stadion is even eens geschikt voor demonstraties en tentoonstellingen. De grote zaal is zelfs tevens acoustisch zó gebouwd dat zij geschikt is voor concerten. Achttien vrij stijl klimmende, rondlo pende rijen bevatten ruim vijfduizend zitplaatsen, terwijl op de bovenste om gang duizend personen een behoorlijke staanplaats vinden. Bij boks- en wor stelwedstrijden of bij concerten kunnen in de arena tweeduizend stoe len bijgezet worden. Is de toeloop erg groot dan vindt men nogAvel een gaatje voor vijfhonderd man, maar met een totaal van 8.500 toeschouwers is het dan ook op. Licht en ruimte Opvallend is, als men op klaarlichte dag door het stadion wandelt, hoeveel licht er binnenvalt. Door de glazen wan den ziet men aan alle zijden de hemel van Bologna. De indruk van gewicht loosheid, die als men buiten staat di rect opvalt, krijgt men ook binnen. Al les is wijd en helder. De wanden ge lijken glazen schotten tegen de wind. Het dak zweeft. Ir. Baracchi vertelt met trots over de maten en de technische construc ties. De 85.000 kubieke meter meten de ruimte heeft een langste diameter van 76 meter. De grootste hoogte is 25 meter, terwijl de arena een opper vlak heeft van 7.200 vierkante meter. Het geraamte van het gebouw is van gewapend beton. Daartussen is gewa pend glas aangebracht. De koepel, geconstrueerd uit 48 aluminium bui zen die rusten op evenzovele ruim vijf meter hoge stalen kolommen wel ke dan verder weer hun steun vinden in de betonnen peilers, dekt slechts de glazen buitenwand. Dit ontwerp van prof. Albenga van het Turijnse Poly- technicum rust niet op die wand. Dan zijn er vier voorgebouwen, waar van één inmiddels gereed is gekomen en de zaal voor de journalisten, com pleet met telex- en telefooncabines, herbergt. In de overige drie komen een centrum voor heilgymnastiek, de kanto ren van de administratie en van het Italiaans Olympisch Comité. In het souterrain tenslotte is naast de douche cellen, baden, kleedkamers en magazij nen een kleine fabriek ondergebracht. Daarin zijn de installaties voor het licht, voor de airconditioning en al het andere wat een modern sportpaleis no dig heeft. In de andere vleugels zijn gymnastieklokalen, een schermzaal en rond het hoofdgebouw loopt een oefen terrein van gravel. In de halve eindstrijden dames enkel spel van de internationale tenniskam pioenschappen van Scandinavië, welke te Kopenhagen worden gehouden, zijn de Engelse dames Ann Shilcock en An gela Mortimer tot de finale doorgedron gen. Ann Shilcock versloeg de Australische Thelma Long met 61, 46, 60 en Angela Mortimer zegevierde over de Frangaise Ginette Bucaille met 36, 6—2, 64. De kampioen van verleden jaar Patty plaatste zich bij de heren in de finale door de Deen Torben Ulrich in vijf sets te kloppen. Het werd de beste partij van de avond. Ulrich liet in de eerste set briljant tennis zien. Hij verloor niet temin met 86, maar won de tweede set met 3—6, de derde met 7—9. Toen kreeg hij een grote inzinking, die hij niet meer te boven kwam. Hij verloor de laatste twee sets: 62, 61. Licht en ruim is het binnen in het stadion. In het midden de piste en daar rondom heen zitten de toeschouwers. De leden van de bondsvergadering van de K.N.V.B. zijn vrijdagavond te Am sterdam in afzonderlijke vergaderingen van de secties betaald voetbal en zon- dag-amateurvoetbal bijeengeweest voor een laatste oriënterende bespreking van het bestuursvoorstel om een voetbalpool in K.N.V.B.-verband te stichten. Een be slissing over dit voorstel zal vandaag in een buitengewone vergadering wor den genomen. De algemene tendentie in beide bij eenkomsten was, dat een pool in k.N.V.B.-verband in principe zal wor den aanvaard. Er zijn ook deze week besprekingen geweest tussen de toto commissie van de K.N.V.B. en afge vaardigden van clubpoolorganisa- ties. Tijdens deze besprekingen is men op vele punten tot overeenstemming gekomen, onder meer ten aanzien van de leeftijdsgrens voor deelname (18 jaar), de technische uitvoering van het voorstel (in de K.N.V.B.-totocom- missie zullen verschillende vertegen woordigers van de poolcombinaties worden opgenomen) en ten aanzien van de streefdatum, waarop de K.N.V.B.-pool in werking dient te tre den. Deze is bepaald op 24 februari a.s. Enkele clubpoolorganisaties heb ben toegezegd, dat zij, bij aanvaar ding van het voorstel, op dezelfde da tum hun werkzaamheden zullen sta ken. Geen donateurs Ondersteunende leden van de bij de K.N.V.B. aangesloten verenigingen zul len voorlopig niet aan de K.N.V.B.-pool mogen deelnemen. De heer E. Joosten heeft dit nadrukkelijk verklaard in de bijeenkomst van de sectie betaald voet bal. „De justitie heeft medegedeeld, dat niet zal worden toegestaan, dat de wet wordt overtreden en de K.N.V.B. wil trachten een proces over de voetbalpool te vermijden", aldus de heer Joosten. Gezien het belang voor de verenigingen zal de K.N.V.B. nochtans proberen op latere datum een oplossing voor deze categorie te vinden. Eerst zal de ont wikkeling van de voorgestelde pool wor den afgewacht. Enkele leden van de bondsvergade ring, wier verenigingen zijn aangesloten bij clubpoolorganisaties, konden dit on derdeel van het voorstel niet aanvaar den. Zij zullen daarom op de algemene vergadering tegen het gehele project stemmen. Volledige overeenstemming ten aan zien van de verdeling van de inkom- De trip van de zwemsters van De Robben door Zuid-Afrika, in februari en begin maart, is uitgebreid met een bezoek aan Nairobi, de hoofdstad van Kenya. Hierdoor zal de terugkomst van de ploeg niet, zoals oorspronkelijk was vastgesteld, op 8 maart a.s. zijn, doch twee dagen later. Het ligt in de bedoe ling dat de zwemsters via Lissabon en Londen op 10 maart a.s. om kwart over drie des middags op Schiphol zullen ar riveren. sten was er evenmin. De K.N.V.B. heeft nu voorgesteld, dat 40 procent zal wor den uitgekeerd aan de prijswinnaars, 35 procent aan de verenigingen, 5 procent zal worden besteed aan bijzondere voor zieningen, 6 procent aan onkosten en 14 procent zou ten goede komen aan in stellingen, wier werkzaamheden nauw verband houden met de sport. In beide bijeenkomsten werd gevraagd de per centages t.b.v. de verenigingen hoger te maken (veertig procent werd reali seerbaar geacht). Ten aanzien van het mogelijk voort bestaan van andere voetbalpoolorgani saties gedacht werd aan de club poolorganisaties, de eventueel op te richten pooi van de N.K.S., die van „Charitas" en van het Koningin Wilhel- minafonds werd medegedeeld, dat de K.N.V.B. alle haar ter beschikking staande wettelijke middelen zal gebrui ken om het werk van deze organisaties onmogelijk te maken (bijv. door het op eisen van auteursrechten van de wed strijdprogramma's) Niet geheel duidelijk werd of de (uit gebreide) totocommissie van de K.N.V.B. bij haar werkzaamheden zal worden gebonden door een speciale op dracht. De afgevaardigden der ama teurs wensen dit wel, een aantal afge vaardigden van de semi-profclubs daar entegen niet. Met een concert In De Vereniging in Nijmegen begint het Tziganer-orkest van Toki Harvath 27 januari een tour nee door Nederland. 28 januari treden de Hongaarse musici in K. en W. in Den Haag op, 29 januari in Tivoli in Utrecht, 30 januari in het Concertge bouw in Amsterdam en 31 januari in de Rivièrahal in Rotterdam. De helft van de opbrengst der con certen wordt afgedragen asm het na tionale comité hulpverlening Hongaarse volk. Nederland speelt in de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup in de Europese zóne tegen Noorwegen. Dit vrij gunstige resultaat werd gele verd tjjdens de loting die in Melbourne is gehouden. Wint Nederland de wed strijd tegen de Noren, hetgeen niet on waarschijnlijk is, dan zal het ook in de tweede ronde op eigen grond spelen. Dan is Italië echter de tegenstander, wat wil zeggen dat onze landgenoten voor de verdere strijd worden uitge schakeld. In de eerste ronde worden voorts gespeeld: Mexico-Joegoslavië, Hongarije-Ierland, Nieuw Zeeland-Liba- non, Tsjechoslowakije-Zwitserland, Zuid Afrika-Spanje, Roemenië-Oostenrijk en Polen-Luxemburg. Zoals de reglementen voorschrijven worden 24 landen tot de Europese zóne toegelaten. Van de lijst van inschrij vingen werden geschrapt communis tisch China, Egypte, Finland, Israël, Monaco, Pakistan, Turkije en Venezue la. Tot de Amerikaanse zóne kunnen bovengenoemde landen evenwel nog worden toegelaten, hetgeen met Vene zuela reeds is gebeurd. De challenge round tussen de win naar van de interzöne finale en Austra lië, de bekerhouder, zal op 26, 27 en 28 december te Melbourne worden ge houden. Rechtstreeks in de tweede ronde zijn geplaatst Duitsland, België, Engeland, Frankrijk, Denemarken, Zweden, Chili en Italië. Vrijdagavond zijn reeds enkele par tijen uit de vierde ronde gespeeld van het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland. De uit slagen luiden: Larovsvan der Sluis; 11; Boervan Dijk 11; Kinnegem —Huisman: 11; GrootemanTerlouw: 0—2. Ter gelegenheid van de 80ste verjaar dag van Pablo Casals wordt te Parijs in Maison Gaveau van 11-14 juni voor de eerste keer het Concours Internatio nal de Violoncelle Pablo Casals gehou den. Deelnemen kunnen cellisten van elke nationaliteit, die geboren zijn tus sen 1 januari 1925 en 1 januari 1942. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het se cretariaat 46, Rue Molitor, Paris xVime. Het secretariaat van de F.I.F.A., de internationale voetbal federatie, heeft van de Braziliaanse voetbalbond een mededeling ontvangen, waarin slechts wordt verklaard dat de Braziliaanse club Flamengo een wedstrijd tegen de Hongaarse ploeg Honved heeft ge speeld ondanks het verbod, uitgevaar digd door de F.I.F.A. Het secretariaat was vrijdagmiddag nog niet in het be zit van een verzoek van de Hongaarse voetbal bond om strafmaatregelen te gen de bestuurderen van de Zuidameri- kaanse vereniging te nemen. Het bestuur van Beerschot heeft be sloten de Belgische voetballer Coppens te ontheffen van zijn functie als aan voerder van de ploeg. Voorts is Coppens als speler geschorst, „totdat hij zich in bevredigende lichamelijke en morele conditie bij het bestuur zal melden. De Milanese zwemclub „Alma Juven- tus" wil twee Nederlandse zwemsters uitnodigen, om deel te nemen aan in ternationale wedstrijden, welke in april worden gehouden. Het zijn de Nederland se kampioene op de 100 meter rugslag Lenie de Nijs (De Robben) en de we reldrecordhoudster op de 200 me ter schoolslag Ada den Haan (Gooi). Behalve Lenie de Nijs en Ada den Haan zal „Juventus" invitaties richten tot de Olympische kampioene op de rugslag, Judy Grinham (Gr. Brittanië) en Margaret Edwards (G. Br.), bronzen medailliste op de rugslag, alsmede de Olympische kampioene op de 200 meter schoolslag de Duitse Ursula Happe-Krey. Manuel Meana, de man die het Spaan se voetbalelftal moet kiezen, heeft grote moeite met de spelerslijst voor de wed strijd tegen Nederland op 30 januari. Blessures van sommige spelers en het feit dat twee van de beste Spaanse clubs begin februari wedstrijden voor de Europese voetbalbeker moeten spelen, compliceren de taak van Meana, maar verwacht wordt dat hij binnenkort zijn ploeg definitief zal opstellen. Eén ding lijkt zeker:: de in Argenti nië geboren middenvoor Alfredo di Ste- fano, een van de beste voetballers die de wereld op het ogenblik kent, zal in de Spaanse ploeg debuteren. Di Stefano werd aan het begin van dit seizoen Span jaard, opdat hij en de Franse crack Raymond Kop al beiden voor Real Ma drid konden spelen. In Spanje mag een club slechts één buitenlander opstellen. Dat Di Stefano beschikbaar is, is voor Meana een pak van het hart, maar er blijven nog moeilijkheden genoeg voor hem over. Hü moet met een ploeg uit de bus komen die niet alleen van Neder land zal winnen, een land waarvan de vooruitgang van het voetbal In Spanje erkend wordt, maar die ook zal dienen als basis voor een sterke ploeg die Span je later in dit jaar in de voorronde van het wereldkampioenschap zal vertegen woordigen tegen Zwitserland en Schot land. De Spaanse b-ploeg heeft voor een goede start gezorgd in het internatio nale voetbal van dit jaar door Italië b in Cagliari te kloppen. Men is echter van mening dat de leden van de b- ploeg niet gebruikt mogen worden in de a-wedstrijd tegen Nederland. Zjj zeg gen dat als men tot een wezenlijk sterk nationaal elftal wil komen, men begin nen moet met tegen Nederland spelers met grote internationale ervaring op te stellen. Toch zal Meana misschien een paar „b-spelers" moeten opstellen. Hij staat voor het probleem dat Bilbao Atleti- co, de club die gewoonlijk nog al wat spelers aan het nationale elftal levert op 6 februari in Manchester moet spe len en dat verscheidene spelers van deze club op de ziekenlijst staan. Doel man Carmelo, de backs Garay en Ca- nito en de halfspeler Maguregui zijn de laatste tijd allen geblesseerd ge raakt. De trainer van Bilbao spaart hen nu voor de wedstrijd tegen Man chester. Hij voelt er weinig voor ze voor de nationale ploeg af te staan. De strijd om het Europees kam pioenschap bandstoten, in „De Harmo nie" te Groningen, is ontbrand in een opwindend duel tussen de jonge Neder lander Van Oosterhout en de Belgische routinier Vingerhoedt. Nu, na twee da gen, staan zij ongeslagen aan het hoofd van de ranglijst. Van Oosterhout bezet, dank zij een bijzonder fraai gemiddelde, de eerste plaats. Geduchte concurrentie ondervindt dit tweetal echter van de Duitser Tiedtke, de onberekenbare ca- ramfc:Ieur, die in staat is tot de ver rassendste prestaties. Van Oosterhout en Vingerhoedt bleven aan de top door overwinningen op resp. Lütgehetmann en Waffiard en Wafflard en De Kleine. Ge ziet het: Wafflard eeft zijn titel nie' met succes weten te verdedigen. Van Oosterhout heeft het des middags, zelfs toen hij de 200 caramboles al had gemaakt, zwaar te verduren ge had. Lijkbleek zat hij op zijn stoel, de ogen strak gericht op de linkerbeneden hoek van het biljart, waar de Duitser Lütgehetmann in de nastoot doodkalm stond te caramboleren. De Duitser was kansloos begonnen. Hü moest nog 69 caramboles maken om een remise te bereiken en dat leek een te grote op gave. Maar na enkele stoten kreeg hij de ballen in die bewuste hoek bij elkaar De Nederlandse ruiter Ebben is vrijdag, tijdens het springnummer van het internationale concours-hippique te Hannover, gevallen en onmiddellijk per ambul nee naar een ziekenhuis over gebracht. Naar gemeld heeft hij een bovei.arm gebroken. Ebben zat op „Fleur Oranje" toen het ongeluk bij een van de hindernissen gebeurde. De wereldkampioen Raimondo d'In- zeo ontkwam ternauwernood aan ern stige verwondingen toen hij, eveneens bij het springnummer, met zijn paard „Zotty" kwam te vallen. Het paard brak zijn nek bij de val. Het ongeluk gebeurde toen „Zotty" de vierde hin dernis had genomen. D'Inzeo lag on der z'jn dode paard en liep slechts enkele schrammen op. De Duitser Hans Gunter Winkler ze gevierde in het springconcours na bar rage. Nadat acht paarden het 470 me ter lange parcours met twaalf hinder- nissei (19 sprongen) foutloos hadden afgelegd, volbracht hij in de barrage met „Fahnenjunker" de beste presta tie (0 fouten41 sec.). Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Amsterdam, onderafdeling van het district west a van het Nederlands Handbal Verbond, is het bestuur van deze afdeling afgetreden. Het bestuur kon zich namelijk niet verenigen met de inhoud van het jaar verslag van het district west a, waar in enkele beledigende zinsneden waren opgenomen. West a verweet het be stuur weinig of niet actief te zijn met de woorden „men denkt zeker dat men er al is." De druppel, die de emmer deed over lopen, was volgens voorzitter Waag- stra het gedeelte waarin de afdeling Amsterdam werd verweten in de pe riode 1955/56 niet aan zaalhandbalwed strijden in Utrecht te hebben deelgeno men. Volgens de heer Zwaagstra ver gat men er echter bij te vermelden, dat de afdeling Utrecht als eis stelde, dat ook alle topwedstrijden In Utrecht moesten worden gespeeld. De voorzitter van het Nederlands Handbal Verbond, de heer Rijkenberg, deelde ter vergadering mee, dat hij verwachtte dat het bestuur zeker zou worden gerehabiliteerd. In een vergadering van het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Gym nastiek Verbond te Rotterdam is beslo ten dat Nederland niet zal deelnemen aan de tweede Gymnastrada welke in de eerste helft van juli dit jaar te Zagreb wordt gehouden. Dit besluit is genomen in verband met de onzekere internatio nale politieke toestand en in onderling overleg met de betrokken verenigingen. John Marshall, de befaamde Austra lische zwemmer, verkeert in levensge vaar. Hij liep vrijdag bij een auto-onge luk een schedelbasisfractuur en ver scheidene hoofdwonden op. Drie belangrijke kemphanen in het toernooi om het Europees kampioen schap bandstoten. Rechts de Belg Wafflard, de titelhouder van het vorig jaar, die nu zo goed als uitgeschakeld is. Naast hem zijn landgenoot Vinger hoedt, die een lachende Van Ooster hout de hand schudt. Dit tweetal heeft ongeslagen de leiding genomen en is nu uitgesproken favoriet voor het kampioenschap. en met een gemak, alsof hij aan het trainen was, kwamen de punten. Bijna met de snelheid van de serie-ameri- caine steeg de score van 10 tot 20, 30, 40, 50 en nog altijd lag het ivoor dicht tegen de korte en de lange band. De toeschouwers volgden met intense span ning de verrichtingen van de Duitser. Bij 54 ging de positie verloren. De tweede witte bal rolde naar het boven einde van de tafel en drie stoten ver der was het gedaan. De 58e carambole kon Lütgehetmann niet meer aan, zo dat Van Oosterhout de volle winst kreeg. De Rotterdammer had het ook tot en met de 32e beurt zeer moeilijk gehad. Toen immers nog leidde Lütge hetmann (130128), maar plotseling kreeg de Nederlandse favoriet de bal len weer in bedwang en met series van 47, 14 en 11 maakte hij in de vol gende drie beurten zijn partij uit. Wafflard ondervond des avonds de kracht van Van Oosterhout aan den lijve, toen de Rotterdammer, die aan vankelijk een kleine voorsprong had (7253 in tien beurten) in de twintigste beurt een serie van 35 op de tafel leg de en op 163 kwam. Wafflard, die na een 26 in zijn derde beurt geen groots spel neer kon opbrengen, was toen reeds geslagen. De Kleine is nog niet rijp voor een dergelijk internationaal kampioenschap. Dat bleek wel toen hij met een blos op de wangen onder de indruk van de faam van zijn tegenstander aan de par tij tegen Vingerhoedt begon. De Belg bood hem in het begin kansen genoeg om tot een redelijke produktie te ko men, maar er haperde iets in de af werking van De Kleine en roemloos streek hij na 39 beurten de vlag (152— 200). Lütgehetmann heeft 's avonds re vanche genomen voor zijn nederlaag tegen Van Oosterhout. De Belg Bou- langer, tot dat ogenblik nog een serieu ze gegadigde, werd het slachtoffer. Lüt gehetmann liet meteen geen twijfel be staan over zijn bedoelingen. Hij begon zeer sterk met series van 33, 10 en 25 in de eerste drie beurten. Toen boven dien nog een reeks van 19 in de zevende beurt volgde, was Boulanger van zijn stuk gebracht. Na tien beurten leidde de Duitser met 10437. Na 24 beurten stond hij al op 171, terwijl Boulanger toen 78 caramboles had. Maar Lütge hetmann kreeg de traditionele inzinking en had nog 14 beurten nodig om de partij uit te maken en zijn eerste winst punten in de wacht te slepen. Tevoren hadden de Belgen ervoor gezorgd, dat de selectie voor de strijd om de titel nog scherper was gewor den. Vingerhoedt verdedigde zijn ei gen kansen met succes tegen zijn landgenoot, de huidige titelhouder Wafflard. Maar Vingerhoedt moest zijn gehele biljartkunde in het geweer roepen om Wafflard op de knieën te krijgen. Na 30 beurten leidde hij on bedreigd (177—87). Toen kreeg hij echter een inzinking, terwijl Wafflard pas goed los kwam. Vooral een schit terende serie van 51 in de 32e beurt bracht Wafflard op de goede weg en na 39 beurten was de voorsprong van Vingerhoedt geslonken tot 10 punten (188/178). Toen vermande de Ant werpenaar zich en met brede stoten over het gehele biljart vergaarde hij de resterende 12 punten, terwijl Waf flard miste en zijn kansen op een prolongatie van het kampioenschap daardoor nagenoeg verspeelde. Intus sen had Boulanger voor een verras sing gezorgd. Hij versloeg de toen nog op maximale winst staande Tiedt ke. In vijfendertig beurten waarbij series van 18, 25, 36 en 45 bereikte de Belg de 200 caramboles. Tiedtke flonkerde eenmaal met een serie van 24 in de 31ste beurt, maar was verder van slag. Zijn spectaculaire knallende driebanders waren wel leuk om te zien, maar zetten geen zoden aan de dijk. De Duitser bracht met één carambole in de nastoot zijn totaal op 139. Jan Sweering herhaalde zijn presta tie uit het nationale kampioenschap, door De Kleine met 200169 in 53 beur ten een beschamende nederlaag te be zorgen. 's Avonds echter wees het sco- ringbord weer een „nul" voor Sweering aan. Hij kreeg van de zich herstellende Tiedtke geen schijn van kans. De uitslagen van de tweede dag zijn: Boulanger 200 35 45 5.71 Tiedtke 139 35 24 3.97 Sweering De Kleine Van Oosterhout Lütgehetmann Vingerhoedt Wafflard 200 53 22 3.77 169 53 17 3.18 200 35 47 5.71 188 35 57 5.37 200 40 34 5.00 178 40 51 4.45 Sweering 140 36 19 Tiedtke 200 36 30 Boulanger Lütgehetmann De Kleine Vingerhoedt Van Oosterhout Wafflard 160 38 28 200 38 33 152 39 22 200 39 30 200 26 35 131 26 26 De stand luidt thans: 1. Van Oosterhout 8 55 2. Vingerhoedt 8 34 3. Tiedtke 6 55 4. Boulanger 4 45 5. Wafflard 2 51 6. Lütgehetmann 2 57 7. Sweering 2 22 8. De Kleine 0 22 3.83 5.55 4.21 4.26 3.89 5.12 7.69 5.03 6.66 5.00 4.61 4.63 5.42 4.56 3.78 3.69

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6