Antwoord op reacties OPVOEDING IN NIEUWE BANEN Speelt u het spelletje van Möbius mee Verdediging tracht de prins van Hessen in zaak te mengen Schoolstrijd in Zuid-Afrika ontbrand Engelse pothoed XV. WERCKSTUCIC Van de Wolfvan'de Hindeende van de Buys-kool. OP fïranbctoaneertfecc&ettKiDierctomben m ÖÖ^al te famen een 2©olf een ^inöe/ enöe centöityl-feool/ Doe fat een feecher &cl)ipper/ toaer 5ijnDe/ De feltoe aenbe ander jijöe bonnen tones ren een öoo? een foo Dat norö De JBnlf m fijn ab* fentie fcfjaDe Doe aen De tuinde noch De Jtotnbe aen De 2$upi-hool i Befc queftie foo toieï nï£ De toooigaende fcDDnt Belac&dgch/ noc|jtanl iffer eenioöefubtilitept etiDe eemgfte feechere oojfaeehe 1111 om Datfe in feechere folutie befiaet/ Detueiehe ig all toolg&t i» Be &cf)ipper bjengjjt De fetnbe otoetten ttoeeöen beert ftp tteberom nae De 3©olf ende Dien,otoerbrengende neemt bp De i|inde tuederom met öera/ ten Derden/ latende be $mde aen Defe 3ijbe/ fejengöt bpooch De25upl-bool otoct ten toerden beert bp De i|mbe die Dp aen De andere $pde tyengpt: Cnbe foo Doende gbebeurtet/ batnim* mermecr de 3&olff alleen bp De ïfinbe enii nocp De $inDe alleen bp de 2&upl-hool ten 5P dan in tegen* &oo*big&tpt toan de ^Dipper* XVLWERCIC- WILL'S Wonderen met schaar en ijmpot DE AFFAIRE MQNTESI ZATERDAG 26' JANUARI 195? PAGINA 7 Eerste tomaten geveild Een aardige verrassing op het gebied van de dameshoeden mode is deze „pot" van ivit stro uit de collectie van de Engelse ontwerpster Simone Mirman. Twee donkergrijze strikjes ver lenen het geheel een levendig effect. Studiebij eenkomst bibliotheek amateurtoneel Opvoeden wil vooral zeggen: het kind gelegenheid geven zijn eigen wezen te ontwikkelen Katholieke scholen moeten deuren sluiten Oud-voorzitter Algemene Rekenkamer overleden PUZZLE-RAGE IN ONS LAND /emandt heeft 3% ellen Lakens om eenen Mantel te maecken/breedt zijnde 2% ellen: Vroge/hoc veel ellen Baey moet men hebben dat breed is 17/8 ellen? Dit vraagstuk kunt ge tegenkomen in de „Arith- metica ofte Reken-konst bestaende in Negenthien Dee- len; Waer in begrepen zijn veele Exempelen, en de door verscheyden Regulen gesolveert: Alsmede diver- sche vermaeckelijke Geometrische Questien. Bij een/ gestelt door Claes Meyndericks. Gietermaker, geboren tot Medemblik. Anno 1621". Dit 216 bladzijd en om- vattende boekwerk dateert uit 1661 en is een van de oudste Nederlandse puzzleboeken. Altijd hebben de mensen van raadsels gehouden; steeds ging men graag de sportieve strijd aan met de intelligenten bedenkers van moeilijke opgaven. Maar nooit is de animo voor het oplossen van puzz les en andere vraagstukken zo groot geweest als thans. In tal van dag- en weekbladen en tijdschriften konÜ men puzzle hoekjes tegen, de speciale puzzle-bladen (150.000 exemplaren per week) maken een ongekende bloeitijd door, het bedrijfsleven maakt in zijn reclame graag gebruik van puzzles, die soms in honderdduizen den exemplaren verspreid won Men heeft ons voorgerekend, dat er, ruw geschat, jaarlijks ongeveer twee a tweeëneenhalf miljoen gulden om gaat in het puzzle-bedrijf, het ontwer pen, de verkoop en de prijzen mee gerekend. Bij deze grote liefhebberij is er veelal sprake van goklust. Maar ook komt het aan op de verstandelijke prestatie. De outsider staat wel even versteld van de geringe „response", het „aan slaan", althans voor zover dit tot uiting komt in het zenden van oplossingen. Van de grote „gerichte" advertentie campagnes is de response we zul len dit vakwoord maar aanhouden het grootst: men bereikt een percen tage van 15 tot 25. Eén tabaksfirma die een detective-puzzle (zo in de trant van: Wie was nu de diet en waarom?) tot haar wederverkopen richtte was met een response van 22 pet zeer te vreden. Van de niet-gerichte campag nes is een response van 1 tot 1,5 pet redelijk. Dit houdt overigens soms in dat men vele tienduizenden oplossingen ontvangt. De reactie op puzzles in de dag- en weekbladen is niet veel hoger dan één procent waarbij men gerust kan aannemen, dat de helft van het aantal lezers wél de puzzle oplost, maar het daarbij laat. Zeer vele soorten Een dergelijke response is interna tionaal. Men kan toch onverkort zeg gen, dat er een puzzle-rage, een puzzle- woede heerst. Er zijn ook zóveel publi- katies op puzzle-gebied. Het Prisma- kinderpuzzleboek (25.000 exemplaren) is uitverkocht, het puzzleboek voor ouderen is haast niet meer te krijgen. Wekelijks, dagelijks is er een keus te maken uit een overdaad van puzzles en vraagstukken. Naast de verhalende puzzles, waarin op aantrekkelijke ma nier een beroep wordt gedaan op de waakzaamheid, intelligentie en het com binatievermogen, zijn er allereerst de kruiswoordraadsels, die zeer geliefd zijn en die men het meest aantreft. Wist ge overigens, dat het kruiswoord- (Vervolg van pagina 1) Of zij zulks wel doen, daaraan twij felt een andere briefschrijver (ty pische representant van een ver breide onjuiste mening), die van oordeel blijkt, dat vooral de middenstand de prijzen best kan verlagen: de prijzen die nu gebaseerd zijn op luxe verbouwing plus auto". Gaat het nu wel aan met zulke algemeenheden te wer ken? Evenals' deze briefschrijver heb ben ook wij veel contact zowel met za kenlieden als met werknemers. Er zijn inderdaad zakenlieden, die zeer goede verdiensten maken. Maar heeft dan een andere brief schrijver geen gelijk, wanneer hij zegt, dat men de prestatie van de midden stander toch niet mag afmeten aan één enkele handeling? Met name vraagt hij ook om begrip voor het feit, dat een middenstander als regel veel lan ger en veel meer intensief moet arbei den dan een werknemer in loondienst. En vervolgens mag men de verdiensten van een zakenman niet afmeten aan de verkoop van een bepaald apparaat waarin een grote verdienste zjt. Eerder genoemde briefschrijver ver telt, dat hij onlangs in een arbeiders gezin kwam waar een vader en twee zoons, behoorlijk in de verdiensten zit tende, samen hadden gespaard voor een radiotoestel met pick-up en band-recor der ter waarde van 2.000 gulden contant. De betrokken winkelier zou aan dit apparaat „zonder er iets voor te doen" 800 gulden hebben verdiend. Wij kun nen niet beoordelen of deze cijfers juist zijn. Maar we hebben er bepaaldelijk bezwaar tegen dat men stelt, dat die middenstander hier niets voor heeft hoeven te doen. De zakelijke relaties, de correspondentie, de noodzakelijke rei zen, de administratie, enz. dient men toch evenzeer te waarderen. Het kan zijn, en dat is een van de vragen die minister Zijlstra dezer da gen aan de zakenlieden heeft voorge legd, dat onder de huidige omstandig heden aan een lager winstpercentage moet worden gedacht. Bij de arbeiders worat de bestedingsbeperking gevon den door een daling van het reële in komen, bij de zakenman is een veel grotere mate van vrijwillige medewer king noodzakelijk. We nemen een voor beeld. Dezer dagen waren we bij een be vriende zakenman en wilden een veel voorkomend gebruiksvoorwerp kopen. Tot enkele weken geleden kostte dit 1 gulden per stuk, het was nu plotseling 1,25 geworden. Op onze vraag hoe dat kwam, werd ons een brief van de fa briek getoond waarin zonder opgaaf van reden de prijsverhoging tot f 1,25 was aangekondigd. „Ik vindt het niet erg," zei ons de zakenman, „ik krijg SO pet. en door deze prijsstijging ver dien ik dus 7,5 cent meer." We vragen ons af of dit nu juist is. De omzet daalt niet tengevolge van deze prijsstijging, want men kan dit voorwerp eenvoudig niet missen. Is het dan niet logisch dat men in een tijd dat van iedereen offers gevraagd wor den,' genoegen neemt met een iets la gere winstmarge, waardoor het inko men gelijk blijft en een prijsstijging be duidend minder wordt gevoeld? Het kan natuurlijk zijn dat we ons in deze redenering vergissen. Daarom hou den we ons voor reacties zowel uit zakenkringen als uit die van werkne mers aanbevolen. We hebben geen wan trouwen tegen bona-fide zakenmensen, maar het zijn de kwaadwillenden, de uitsluitend op eigen voordeel belusten, die he noodzakelijk maken dat het pu bliek meewaakt. tegen ongemotiveerde prijsstijgingen. Inmiddels dank aan al onze brief schrijvers. Vrijdag zijn de eerste Westlandse to maten van dit jaar voor het verkoop bord te Kwintsheul gekomen. Het wa ren er twee, aangevoerd door de tuin der C. M. van der Knaap, die ze met f 1 per stuk betaald zag. Vorig jaar wer den de eerste tomaten in het Westland aangevoerd op 25 februari. raadsel eerst ruim veertig jaar oud is? Het eerste verscheen in het blad The World in New York op 21 december 1913. De ontwerper was Arthur Wynne. Andere, meer ingewikkelde vormen van kruiswoordraadsels zijn: het nomina- gram, de doorloper, het spreekwoordraad sel, de anagram, diagonaal, de coin- words, verdichtogram, verteilogram, het magische vierkant, cryptogram, geo- gram, encyclopaediagram. Voorts kent men de uitgebreide series rekenkundige puzzles met vaak heel lastige opgaven. Aan variatie geen gebrek. Puzzle als beroep Er is in Nederland één man, Laurens A. Daane, die van de puzzle zijn be roep heeft gemaakt. Hp was gemeente ambtenaar en toonde in zjjn vrije uren een niet te blussen animo tot het op lossen van alle mogelijke puzzles. Ge leidelijk aan schafte hij zich een ar chief aan met boeken in het Engels, Grieks, Russisch, Deens, Zweeds en Noors, ook de oude Nederlandse boek jes, waarvan wij reeds hebben verteld. Van puzzle-oplosser werd hij puzzle- outwerper. Als hij er eens een avond voor gaat zitten kan het gebeuren dat hij tien originele puzzles ontwerpt. Waarbij zijn uitgebreid archief hem wel eens een goed idee aan de hand doet. Hij bedient thans vele nieuwsdag- en weekbladen, is adviseur van diverse grote industrieën voor hun reclamecam pagnes met een attractieve puzzle, geeft een puzzleblad uit, verzorgt de rubriek in vele personeelsorganen, kort om is zo druk bezig met ontelbaar vele, en goede puzzles voor anderen, dat hjj geen tijd heeft, zijn eigen grote puzzle, meer kantoorruimte, op te los sen. Behalve de onmisbare hulp van zijn vrouw, die de puzzles tekent, veel ad- ministratiewerk verricht, en hem in vele andere opzichten in zijn werk helpt, heeft de heer Daane de medewerking van drie tekenaars en van een aantal werkstudenten, soms zelfs negentien. Het bedrijf is namelijk niet alleen een „puzzle-fabriek" maar uitgegroeid tot het Prijsvraag Service Bureau. Het kan de totale afwerking van puzzles en prijs vragen verzorgen. Dit omvat o.m. al lereerst natuurlijk het ontwerpen, dan het opvangen van de oplossingen, de controle, overleg met de jury's over de prijswinnaars, het tellen van de inzen dingen, de administratie van de prijs vragen die diverse weken beslaan, het registreren van de bijgeplakte porti en tenslotte het maken van zeer gedetail leerde rapporten voor de opdrachtge vers. Als men weet dat eens op een prijs vraag 153.000 inzendingen binnenkwa men, dan heeft men enig idee van het werk dat al dat gepuzzel meebrengt. Vorig jaar kwamen er in totaal 2,5 miljoen inzendingen binnen. Nu reeds is men de één miljoen gepasseerd. Doch dit heeft een bijzondere oorzaak. De vroegere gemeente-ambtenaar heeft er geen spijt van, dat hij zijn baan heeft vaarwel gezegd. Het puz zelen is een onmisbaar deel van zijn leven geworden. Dat heeft hij gemeen met degenen, wier liefhebberij hun vak GERARD GROOT De puzzle van de wolf, geit en de kool in de versie van 1672. Advertentie Het is iedere morgen weer een feest voor haar om haar kindje in bad te doen, temeer, omdat het haar eerste was. Door het wassen van de luiers kreeg zij echter spoedig last van ruwe en gesprongen handen. Zij kocht toen een tube I Glycerine Cream. Fantastisch was het resultaat. Glycerine Cream Is beter, omdat alleen zij glycerine en ha- mamelisextract bevat en die werken genezend. De Nederlandse Bibliotheek voor het Amateurtoneel, een stichting van de Nederlandse Amateur Toneel Unie en van het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel, belegt 29 januari a.s. in de Norbertijner Abdij van Berne te Hees. wijk een studie-bijeenkomst voor haai leescommissies. Het is de bedoeling van deze bijeen komst, dat zij zal bijdragen tot oplos sing der problemen, die zich bij de be oordeling van toneelwerken voor ama teurs voordoen. Onder meer zal men trachten de normen vast te leggen, waaraan toneelstukken behoren te vol doen. (Van onze medische medewerker) Ouders en andere op voeders stellen wel eens de vraag om een of meer boeken te noe men waarin zjj kunnen lezen over de moeilijk heden die zij ondervin den bij de opvoeding van hun kinderen. Deze vraag is niet zo gemak kelijk te beantwoorden. Er zijn zeer veel boeken geschreven over peda gogische onderwerpen, waarvan er niet weinige zijn die geen aanbeveling verdienen of zelfs af te raden zijn, hetzij om redenen van levensbeschou welijke aard, hetzij vanwege de on deugdelijke en soms zelfs onbenullige inhoud. Koopt daarom dergelijke boe ken niet zonder voorafgaand advies te vragen aan een deskundige. Een keuze uit de waardevolle boeken is echter evenmin eenvoudig, omdat de opvoeding van kinderen slechts langs enkele gemeenschappelijke hoofdlijnen verloopt en verder in hoge mate af hankelijk is, zoals wij vorige week uiteen gezet hebben, van de specifieke aanleg van het kind, het milieu waarin het verkeert (ouders, sociale om standigheden), en tenslotte van de vraag hoe het zich met die specifieke aanleg in die bepaalde omstandighe den weet te ontwikkelen. Het is als met de sleutel van een heel ingewik keld slot waarop geen loper past, maar alleen een voor dat ene slot gemaakte sleutel. Dit neemt niet weg dat het voor elke opvoeder nuttig is om over pedago gische onderwerpen te lezen, want de moeilijkheden zijn zo veelvuldig en in teressant dat men er niet genoeg over kan lezen. Bovendien leert de erva ring dat er zelfs opvoeders zijn die ervan blijk geven de hoofdlijnen niet te kennen. Wij moeten ook durven aanvaarden dat ónze opvoeding niet volmaakt kan zijn, omdat wij mensen niet tot vol maaktheid in staat zijn. Erkenning hiervan zal ons de Opvoeding in veel opzichten vergemakkelijken. Denk niet dat uw prestige eronder lijdt als u tegenover een kind erkent dat uw be slissing, uw optreden -minder gelukkig of zelfs fout was, integendeel, het zal veeleer de band tussen ouder en kind versterken, het kind respect afdwin gen, een vertrouwvolle sfeer scheppen en het helpen zijn eigen persoonlijk heid te ontwikkelen. En daar is het u, vader en moeder, toch om begon nen, nietwaar? Tot deze gedachten kwamen wij aan het slot van de lezing van alweer een boekje over opvoed kundige zaken: De opvoeding in nieu we banen, van Dorothy Walter Ba- ruch, vertaald door A. Knoers. Uitgaande van enkele opvoedkundi genthuilen, als het boos is moeten kunnen schelden. Met alle waarde ring voor haar „nieuwe methode", gaat de schrijfster o.i. te ver als zij stelt dat een kind zich volledig in ge voelens en woorden mag laten gaan, zolang het maai geen daden stelt, die personen of zaken materiëel na deel berokkenen. Het lijkt ons over dreven de kinderlijke openhartigheid zover door te voeren dat het kind zich niet zou behoeven te beheersen en zijn negatieve gevoelens altijd zon der meer zou mogen afreageren. Zij wil ons doen geloven dat een kind, dat aanvankelijk misschien misbruik van de mogelijkheid tot vrije meningsuiting ge grondbeginselen, (o.a. tucht, disci pline, dressuur met een vraagteken; geduld, voorbeeld van de ouders) be spreekt de schrijfster aan de hand van talrijke voorbeelden moeilijkheden en moeilijkheidjes, die zich kunnen voor doen. Tot onze en uw geruststelling concludeert schrijfster aan het slot van het interessante boekje, dat het onmogelijk is om pasklare adviezen voor elke situatie en alle voorkomen de moeilijkheden te geven. Schrijfster betoogt, dat de opvoeding er vooral in moet bestaan het kind gelegenheid te geven zijn eigen wezen te ontwikkelen, dit wil dus zeg gen: op de hem gegeven aanleg een persoonlijkheidi te vestigen. Een sla gen van éen 'pogen in die richting betekent, dat het kind niet gedwongen wordt op zijn specifieke aanleg een bovenbouw te construeren, die niet bij hem past en daardoor aanleiding zou geven tot innerlijke conflicten. De nadruk legt zij vooral op de mo gelijkheden, die het kind moet hebben om zijn positieve en vooral negatieve gevoelens af te reageren. Heel sim pel: als het pijn heeft moet het mo- zal maken, vanzelf wel het juiste evenwicht zal vinden. Dit zou terecht zijn als elk kind bij de geboorte een gave aanleg mee kreeg èn de ouders in staat zijn werkelijk consequent die methode toe te passen. Het is ons trouwens niet duidelijk waarom de schrijfster de grens trekt bij de li chamelijke pijn. Het kind moet toch ook weten dat het iemand pijn kan doen met woorden alleen. Schrijfster heeft in zoverre gelijk, dat wij ons over het algemeen veel te druk ma ken over de uitlatingen van kinderen en ons geraakt voelen als waren wij bejegend door een volwassene, die ons bewust onaangenaam bejegende. Deze kritiek houdt echter niet in dat wij dit boekje niet zouden durven aanbevelen. Integendeel, het bevat een rijkdom aan wijze en verstandige raadgevingen, die getuigen van liefde volle observatie van het kind en die blijk geven van een uitgebreide ken nis en ervaring. St. „De opvoeding in nieuwe banen", door Dorothy Walther Baruch, vertaald door A. Knoers. Uitg. De Toorts, Haarlem. HEKSERIJ met een RING Het leven is eigenlijk toch wel plezierig. Jonge boompjes die dreigen krom te groeien, laten zich meestal wel weer recht bui gen, zo af en toe wordt er eens een schaap met vijf po ten geboren en soms kan men wel eens een bericht in de kranten lezen, dat ons een ogenblik genoegen verschaft. Dat laatste overkwam ons onlangs, toen wij in ons en uw aller lijfblad het bericht lazen, dat een Siciliaanse stu dent het bewijs zou gevonden hebben van een meetkundige stelling, in het jaar 1840 door de Duitse wiskundige Möbius geponeerd, een stelling die hij noch iemand na hem ooit heeft kunnen bewijzen. De student had zijn proef stuk wijselijk voorgelegd aan zijn professoren en deze schaakmat gezet in die zin, dat zij er geen speld tussen konden krijgen. Ware het dus zijn dissertatie geweest, dan zou het een saaie promotie zijn geworden. Het bewijs was dat blijkbaar niet en zo verhuisde het naar de Itali aanse Hoge Raad van Onder zoek, waar men nu zal kijken of er iets op af te dingen valt. Het plezierige voor ons hierin was, dat het ons her innerde aan enkele andere merkwaardige zaken, waar mee deze Möbius het nage slacht iets heeft gegeven om zich over te verbazen en om over na te denken. Op gevaar af, aangezien te worden voor knutselredac- teur van dit blad zullen wij er onze lezers iets van ver tellen. August Ferdinand Möbius, die leefde van 1790 tot 1868, was een Duits wis- en ster renkundige. Hij werd gebo ren in Schulpforta, waar zijn vader gedurende vijf- en-twintig jaar dansleraar was. Hij stierf toen August nog pas drie jaar was en de jongen kwam onder de hoede van zijns vaders broer, die in de dansschoe nen van de overledene trad en er voor zorgde dat de jeugd van Schulpforta voortaan niet onbekend zou moeten blijven met de edele danskunst. Doch ook deze oom kwam te overlijden en een andere oom werd zijn voogd. Op advies van die voogd liet August zich aan de universi teit inschrijven als juridisch student Hij hield dat echter slechts een half jaar uit en stak toen over naar de wis kundige faculteit, om mathe matiek en astronomie te gaan studeren. Zijn eerste avon tuur. Het tweede beleefde hij, toen een reisstipendium hem in 1813 uit zijn studeerkamer de onveilige landwegen op joeg. Op zijn reis naar Göt- tingen werd hij door straat rovers overvallen. Dat was het minste, maar dat zij zijn koffer met al zijn boeken meenamen, was erger. Maar boeken of geen boeken, drie jaar later was hij hoogleraar in de astronomie te Leipzig, Een derde avontuur? In ieder geval: hij heeft geen naam gemaakt in de sterrenkunde, maar wel in de wiskunde, de meetkunde met name. Hij is een van de grondleggers van de projectieve meetkunde en ook in dat deel van de meet kunde, dat de naam topolo gie draagt, komt men zijn naam tegen. Zo kent men daar de zgn. band van Möbius, waarvan wij u de paradoxale eigen schappen willen laten zien Wat gaan we doen? Schrikt u niet, waarde lezer, dit is geen wiskundeles maar een krantenartikel. We gaan to veren met een ring. Toveren en het is al gezegd wat knutselen. Het lijkt soms, of ook ge leerden wel eens spelen. Het zal ook wel, waarom niet, maar in ieder geval houden zij er dan spoedig mee op en dan wordt het ernst. Twee geleerden, Klein en Sommer- feld, bijvoorbeeld, konden de priktol uit him jeugd niet vergeten. Doch ze haalden er al spelend potlood en papier bij en schreven een wiskun dig standaardwerk over tol len: „Theorie des Kreisels". Ook het spelletje van Mö bius is een verrassend en leerzaam spel. Zo'n band van Möbius is een verdraaide papieren ring. Hij is gemakkelijk te ver vaardigen, door het einde van een strook papier, een halve slag omgedraaid, op het an dere uiteinde te plakken. Als uw kleine jongen, met schaar en plaksel, zo'n stukje speel goed had gemaakt, zoudt u het vermoedelijk voor een mislukte poging hebben aan gezien en bet achteloos in de prullenmand hebben gedepo neerd. Maar Möbius niet. Het ding trok zijn aandacht. Hij on derwierp de onnozele ring aan een diepgaand onderzoek. Zijn spelen werd leren en hij bracht tal van verrassen de, Ja verbijsterende merk waardigheden aan het licht! Speelt u eens mee! Veronderstel, u wilt de band kleuren. Rood aan de binnenzijde, groen van bui ten. U smeert alvast even een likje rood aan de bin nenzijde en begint dan aan de groene buitenkant. Al gauw begint dan de hekse rij. Hoe zit dat nu? Hebben wij ons vergist, toen wij meenden de binnenkant met rood te merken? Toch niet Maar we doen een ontdek king: deze wonderlijke ring bezit maar één kant. Het is een éénzijdig vlak, een medaille zonder keer zijde als het ware! Had men u z,o straks ge vraagd, of er een vlak kon onder en weer terug. Van een gewone papieren ring er twee maken, is geen heksenwerk. Wanneer wij hem in de lengte doorknip pen, valt hij in twee helften, twee smallere ringen, uiteen. En de band met Möbius, zou die ook twee banden van Möbius opleveren? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMimiiMiiii bestaan, dat maar één zijde bezat, dan zou u dit met klem ontkend hebben. Misschien zelfs met een beroep op het „gezonde mensenverstand". Maar die ring zal ons nog méér parten spelen. Let op. Ogenschijnlijk heeft de band een boven- en een on derrand. Maar schijn be driegt. Als u de bovenrand eens met de vinger volgt, komt heel gauw aan het licht, dat de band ook maar één rand heeft. Er is geen aparte boven- en onderrand. Wat eerst boven was, wordt Fig. 1 Een gewone ring, vervaardigd door de twee uitein den van een papierstrook op elkaar te plakken. Fig. 2. Een band van Möbius. Als uw kleine jongen zoiets had gemaakt, gooide u het achteloos in de prullenmand. Fig. 2a. Knip zo'n band van Möbius eens in de lengte door. Fig. 2b. De middendoor geknipte band van Möbius: deze keer levert een gehele nu eens niet twee helften. Fig. 3. En als u de band van Möbius op 1/3 doorknipt. Fig. 3adan krijgt u een schroefvormige ring en een nieuwe band van Möbius! Wie het probeert, komt voor een verrassend resul taat te staan. Hij houdt slechts één ring in han den. Maar dat is dan geen band van Möbius meer, het is een heel gewone band, met een binnen- èn een buitenkant en met twee randen. Een band. die schroefvormig, dub bel is opgewonden! Deze band blijkt dus niet één, maar twee keer verdraaid te zijn. En nóg zijn hiermee de wonderen van de fameuze band van Möbius niet aan hun eind. Want, waarom zouden wij het bij het netjes in de leng te middendoorknippen, dat we nu gedaan hebben, laten? Onze eerste stappen op het slappe koord zijn al zo ver rassend geweest, ?n zo veel belovend. Ze vragen om méér. Beginnen wij nu eens in plaats van precies in het midden de ring door te knippen op een derde van zijn breedte. En knippen wij dan net zi lang, tot wij weer bij het beginpunt terugge keerd zijn. U zult zien, dan is het resultaat schier ver bijsterend! Want wij krijgen nu twee ringen. Eén zo'n zelfde dubbel verdraaide als zoeven, en bovendien nog een ring van Möbius. En zelfs nog een derde verrassing op de koop toe: de doorgeknipte ring valt niet in zijn twee delen uiteen, maar deze twee hangen onscheidbaar met el kaar samen! Misschien mag ik, al is het dan geen wiskundeles, u toch een stukje huiswerk opgeven. Neemt u de eer ste. doorgeknipte, langer geworden en opgewonden, ring nog eens en knip die nogmaals door. En kijk eens, hoe het gaat, als u een ring maakt, waarbij het ene uiteinde van de strook vóór het plakken niet een hal ve, maar een hele slag is omgedraaid. En ook als het anderhalve slag wordt om gedraaid. „Les voor zienden" Wij zijn nog maar even aan het spelen, maar één ding is al zeker: als geleerden gaan spelen, is het voor ons toch vel de moeite waard om mee te spelen. U vindt het ongetwijfeld aardig, maar. tuk op proble men als de huidige mens nu eenmaal is, zult u zeker vra gen, of er niet iets diepers achter deze „aardigheidjes" steekt Welnu, er steekt heel veel achter. Een hele provincie van het rijk der meetkunde zelfs. En nog méér. Voor ons is het in het geheel niet moeilijk om, na even kijken, de buitenis sigheden van deze ring te begrijpen. Maar voor een blinde is dat uitermate las tig. Alles zal hem zeer raadselachtig en onver klaarbaar voorkomen. Voor iemand die het licht van zijn ogen moet missen, /.al het zeer moeilijk zijn, zich van de aard van de ring een heldere voorstelling te vormen. En dit verschaft ons enig inzicht in de geweldige moei lijkheden, waarvoor het blin- denonderricht, met aame bij blindgeborenen, soms in be trekkelijk eenvoudige geval len plotseling komt te staan. Mr. H. C. M. EDELMAN De echtgenote van de jachtopziener van het landgoed Capocotta, Palmira Ottaviani, heeft voor de rechtbank in Venetië die zich bezighoudt met de zaak-Montesi, categorisch verklaard dat er op 10 april een auto op het land goed is geweest, waarin de prins van Hessen en Wilma Montesi zaten. Op de vraag van de rechter, hoe zij dit zo zeker wist, antwoordde de getuige, dat enkele dagen na het vinden van het lijk van Wilma een der advocaten van „markies" Montagna haar had gezegd: „Op de 10de is hier een auto geweest. Het waren de prins van Hessen en Wil ma Montesi. Je moet de volle waar hei over deze geschiedenis vertellen." De openbare aanklager, Cesare Pal- minteri, heeft een brief voorgelezen, die hij ontvangen heeft van de „pro fessor in de occulte wetenschap" Enzo de Santis, die werkt onder de naam „Orio". Daarin wordt gezegd dat hij tussen februari en maart 1953, kort voordat het lijk van "Wilma Montesi werd gevonden, is geconsulteerd in Milaan door Wilma Montesi, Piero Piccioni, „markies" Ugo Montagna en Anna Maria Caglio. (Piccioni heeft verklaard dat hij Wilma Montesi nooit ontmoet heeft). De „professor" heeft de rechtbank verzocht gehoord te wor den omdat hij „ernstige dingen" wist. De verdediger van Piccioni, prof. Carnelutti, zei dat de openbare aan klager niet het recht had deze brief voor te lezen „zonder ons ervan op de hoogte te stellen." De openbare aan klager zei: „In deze rechtszaal bent u verdediger, geen professor." De ver dediger van Montagna vond, dat het horen van „zogenaamde professoren In de occulte wetenschap de waardigheid van het hof zou schaden." Er .al later worden beslist of de man zal worden gehoord of niet. Het proces is verdaagd tot 30 januari. Dan zullen familieleden en de vroegere verloofde van Wilma Montesi getuigenis afleggen. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft in het „Panorama Mesdag" te Den Haag een tentoonstelling van de schilder en graficus Henri Kley bezocht. De ten toonstelling omvat schilderijen, pastels en tekeningen, gemaakt in de bollen streek en in Noorwegen en Zweden. De prinses werd vergezeld door haar dame du palais, mevrouw H. J. de Savomin Lohman. De Zuid-Afrikaanse minister voor in heemse zaken, W. M. Eiselen, heeft gisteren aangekondigd, dat zes katho lieke scholen, waar men weigert de apartheid in te voeren, eind van dit jaar gesloten zullen worden op last van de regering. Tevens is gisteren op last van de regering al een rooms- katholieke school gesloten. Het betreft hier de missie-school van St-James, die twintig jaar geleden door de Zus- ters-Dominicanessen is opgericht, en die door 177 leerlingen werd bezocht. De sluiting werd gebaseerd op de aanbeveling van een commissie voor inheemse zaken, gedaan in 1954, vol gens hetwelk de aanwezigheid van een school van die grootte in een Europese wijk, beslist niet te rechtvaardigen was. Eiselen zeide, dat de enige wijze waarop de inheemse scholen geopend kunnen blijven is, dat zij geregistreerd worden als particuliere scholen. De di ploma's, door zulke scholen uitgereikt, worden door de regering niet erkend en geven geen recht op aanstelling in overheidsbetrekkingen. Op 71-jarige leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer M. de Bloeme, die tot 1 januari 1956 voorzitter is geweest van de Algemene Rekenkamer. De heer De Bloeme was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en drager van het oorlogsherinneringskruis mei 1940.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7