Mr. J. R. van Schaik morgen 75 jaar Staatsman van grote allure cfer HPiüe Muntten I Drie jaar in Indonesië in arrest geweest Utrechtse scholen worden met kunstwerken verfraaid -Kermisexploitanten- I •.sr* KRUISWOORDRAADSEL Kinderen uit Polen gehaald Denemarken wijst Sovjet-attaché het land uit Theeprijzen verhoogd Atoomreactors te koop in Engeland s/s.;z? Ea'i'siïn"7, Zonder enig proces Eindelijk als vrij man in Nederland aangekomen willen een Europese nnie Vrees voor massale iverkloosheid Spaak zaterdag in Den Haag ERIC DE NOORMAN WOENSDAG 30 JANUARI 1957 PAGINA - Goede verhouding met mgr. Nolens Verhouding tot mgr. Nolens Processievraagstuk Kamerleden naar de Beneluxraad en naar Suriname Moeilijkste jaren V A Opleiding voor belasting consulent 150 Hongaren naar Australië Met de „Johan van Oldenbarnevelt" In Engeland 4 nov.-demonstratie Drie weken voor stenengooiende HBS-er Overleg over Euratom en gemeenschappelijke markt Twee doden te Scheemda Zuurstofgebrek de oorzaak Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag ABDIJSIROOP/^ (Van onze parlementaire redacteur) Donderdag viert mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat, in Den Haag z(jn vijfenzeventigste verjaardag. Deze mijlpaal in zijn leven betekent het eind van zijn lidmaatschap van de Raad van State, waar hjj wordt opge volgd door prol. mr. A. L. de Block. Mr. van Schaik is een staatsman van grote allure, wiens wijsheid en breed heid van visie bijna spreekwoordelijk *ijn. Hij was al in 1917 lid van het par lement en heeft daar „de beste jaren van zijn leven" gehad, zoals hij vaak heeft gezegd. 20 fe* ruari van dat jaar Stond hij als jong afgevaardigde voor het district Rheden voor de voorzitter- stoel van mr. D. Fock, in wiens han den hij de eed op de Grondwet aflegde. De eerste die hem in de katholieke fractie verwelkomde was mgr. Nolens. Toen hij nog onder de indruk van de plechtigheid in zijn bank had plaats ge nomen, zei mgr. lachend met een blik op zijn zwaar gesteven plastron: „Doot diene bleik mèr uut, jong...." Waar schijnlijk is op dat moment het ijs ge broken, zowel tussen Van Schaik en Nolens als tussen Van Schaik en de politiek. Hij was aanvankelijk niet van plan zich daar geheel en al aan te ge ven. Hij heeft er echter naast zijn ad vocatuur toch zijn levenswerk van ge maakt. Mr. van Schaik had met mgr. Nolens gemeen, dat hij geen verkiezingsrede met het nodige vuurwerk kon afsteken. Beiden waren echter vol belangstelling voor alle mogelijke maatschappelijke problemen en dachten zeer vooruit strevend. Als jong advocaat in Arn hem vond Van Schaik gelegenheid het vrouwenkiesrecht met vuur te verdedi gen; met zoveel vuur dat Arnhemse meisjes er politiek wakker door wer den geschud. Met mgr. Ariëns werkte hij samen in een commissie voor kin derverpleging en kinderbescherming in Gelderland. Als student heeft hij Schaepman leren kennen en later ook dr. Abraham Kuyper ontmoet. Hoewel gevormd in een tijd, waarin de staatkunde zich nog nauwelijks be wust was van zijn toenemende taak op sociaal en economisch gebied „so ciale zaken" en „economische zaken" waren nog onbekende begrippen heeft hij voor de ontwikkeling in die richting alle begrip gehad. Hoewel steeds een overtuigd voor stander van een eigen katholieke par tij, waarin de katholieken zich vereni gen om sterk te staan in de verdedi ging van hun belangen, heeft hij niet geschroomd af en toe dwars tegen zijn fractie in te gaan. Dit is wel eens min der goed begrepen, zoals bleek op een congres van de Katholieke Staatspartij in 1936 te Amsterdam, waar men voor de katholieke ministers Gelissen, Dec kers en Van Schaik, die in het nieuwe kabinet-Coljjn zitting hadden genomen nadat Coljjn door de katholieken ten val was gebracht, een soort strafbankje had gereserveerd, waar zij zich in een dwaze positie hebben gevoeld. Zelfs werden er nog pogingen gedaan om de ze lichtelijk verguisde drie te straffen door hun bij de volgende Kamerverkie zingen lagere plaatsen op de kandida tenlijsten te doen toekennen, maar de kiezers dachten er anders over. Van Schaik en Deckers bleven in Gelder land en Oost-Brabant de favorieten van de kiezers, en beiden werden daarna om beurten zelfs tot voorzitter der ka tholieke fractie gekozen! Hoe goed de verhouding tussen Van Schaik en zijn grote leermeester No- lens was, bleek bij de gebeurtenissen In 1923. De leerling week bij de behan deling van de Vlootwet geheel af van het inzicht van de meester en bracht zonder blikken of blozen het kabinet- Ruijs de Beerenbrouck ten val door te gen de wet te stemmen. De dag na de dramatische Kamervergadering vroeg mgr. Nolens Van Schaik even langs te komen. Tot zijn verrassing werd hij al lerminzaamst ontvangen. Mgr. sprak met geen woord over de sensationele ontwikkelingen, waar heel Nederland pal van stond en gaf zijn fractiegenoot een verzameling postzegels mee voor. zijn oudste zoon. Het doosje staat nog in de kamer aan de Haagse Neuhuys- kade, waar Van Schaik menig dier baar souvenir aan zijn „professor in de staatkunde en de voorzichtigheid" bewaart. Wel heeft Nolens, die door het ge beurde in moeilijkheden zat, bij het af scheid in de gang een paar krachtter men laten vallen. Zij betroffen echter niet zijn gast, wiens verdediging van zijn afwijkend standpunt inzake de Vlootweg hij best had weten te waar deren, maar enkele andere leden van de fractie, die zich zonder verdere mo tivering mee in de oppositie hadden ge stort. Een onderwerp dat mr. van Schaik van het begin af aan na aan het hart heeft gelegen is het processievraag stuk. Zijn eerste rede in het parlement bij de behandeling van de begroting van Justitie in 1917, was al voor een groot deel daaraan gewijd. Hij deed een klemmend beroep op de minister van justitie om zich niet te storen aan de arresten van de Hoge Raad en zich op grond van zijn ministeriële verantwoor delijkheid op te werpen als verdediger van de grondwettelijke rechten van de katholieken. Die rechten worden door een bepaalde interpretatie van het nog steeds bestaande artikel van onze grondwet beknot, omdat zij ons niet ge heel vrij laten in het houden van pro cessies. Er worden waarachtig wel bij eenkomsten en optochten met een min der aanbevelenswaardig doel vrijgela- (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft dinsdag medege deeld, dat er voor Nederland 21 leden van de Staten-Generaal zijn aangewe zen als afgevaardigden naar de inter parlementaire Beneluxraad. De delega tie bestaat uit veertien Tweede Kamer leden en zeven leden van de Eerste Kamer. Onder hen zijn zeven K.V.P.- ers, namelijk de heren Romme, Droes- sen, De Kort, Sassen, Roebroek, Van Thiel en Mulders. Ook is medegedeeld, dat een delega tie uit de Staten-Generaal een bezoek van enige weken zal brengen aan Su riname. De leden worden nog nader aangewezen. Mr. J. R. H. van Schaik met het doosje met postzegels, dat mgr. Nolens hem gaf de dag na het debat over de Vlootwet in 1923. ten, zo redeneerde de jonge jurist uit Arnhem. Tot op de dag van heden heeft hij die strijd volgehouden. Reeds in 1918 heeft de Hoge Raad als gevolg van enige processen die door mr. van Schaik tot in hoogste instantie werden gevoerd, een iets gunstiger uitleg aan het gewraakte artikel in de grondwet gegeven. Hier door is reeds bereikt, dat de weg die een processie kiest niet dezelfde be hoeft te zijn als die welke in 1848 ge bruikelijk was, terwijl in rechte het bewijs moet worden geleverd dat in 1848 een processie in zijn gemeente niet gebruikelijk was, wil een pas toor strafbaar zijn. Er is echter nog steeds sprake van discriminatie. De moeilijkste jaren in de politiek zijn voor mr. van Schaik ongetwijfeld de laatste twaalf voor de tweede we reldoorlog geweest, waarin hij Kamer voorzitter en minister werd. Ook op 10 mei 1940, de beruchte dag waarop de Duitsers ons land verraderlijk overvie len, stond mr. van Schaik voor de Ka mer. Slechts 37 leden hadden het Bin nenhof kunnen bereiken. De minister president de Geer liet door zijn afwe zigheid achter de ministertafel een pijnlijk lege plaats open. Hij had geen gehoor willen geven aan de suggestie van de voorzitter om op dit historisch ogenblik in 's lands vergaderzaal te ko men, waar mr. van Schaik een krach tig protest uitte „uit het diepst van ons hart en met de meeste felhèid tegen de gruweldaad aan ons land en zijn inwo ners bedreven." Het voorspel van de oorlog in de der tiger jaren was bijzonder moeilijk ge weest door de grote werkloosheid en de onmacht van de regering om met de dreiging van inflatie in de rug daarte gen te vechten. Een periode, waarin de oorlog op economisch gebiec reeds op zijn hevigst woedde, nog voordat er een schot was gevallen. Mr. van Schaik had als voorzitter slechts het reglement van orde ter beschikking om de extre misten van links en rechts te bestrij den. In 1933 was de N.S.B. in de Ka mer gekomen, waarmede hij het tot de laatste dag voor de oorlog aan de stok heeft gehad. Ook de communist Lou de Visser moest hij eens door de sterke arm buiten laten zetten, iets dat in ons parlement maar hoogst zelden is voorgekomen. Mr. van Schaik vond, naar men zegt, het voorzitterschap heel wat minder boeiend dan de func tie van Kamerlid. Iedereen was het er over eens, dat hij het voortreffelijk deed, maar hij gaf verre de voorkeur aan de activiteit der leden in de wet gevende arbeid. Na de oorlog is hij nog vier jaar Ka mervoorzitter geweest. Als kabinets formateur, vice-minister-president, lid van de Raad van State en minister van Staat, heeft hij steeds toenemende in vloed gekregen, terwijl het land hem dank verschuldigd is voor zijn werk zaam aandeel als voorzitter van de in 1950 benoemde commissie tot voorbe reiding van een algemene grondwets herziening. Ook in het koninkrijk bui ten Nederland heeft men hem hooglijk gewaardeerd voor de door hem ontwor pen interim-regelingen, die aan Suri name en de Nederlandse Antillen de autonomie gaven, nog voordat het sta tuut voor het koninkrijk gereed kwam. Buiten de politiek heeft hij verschil lende belangrijke functies bekleed, waarvan wij noemen het voorzitter schap van de Mijnraad, het Centraal College voor de Reclassering, de Psy- chopatenraad en het college van toe zicht op de Ziektewet. De katholiekef universiteit van Nijmegen die hem nu reeds meer dan 25 jaar onder haar cu ratoren telt, profiteert nog steeds van zijn gaven. De Russische militaire attaché in Denemarken is dinsdag wegens spio nage het land uitgewezen. Het Deense ministerie van buitenlandse zaken heeft alleen verklaard, dat de Russische mi litair attaché, kolonel Rogov, persona non grata is verklaard en op het mi nisterie is ontboden om een verklaring dienaangaande te ontvangen. Rogov is in 1955 tot militair attaché te Kopen- hagen benoemd. Wat de omvang en de aard zijn n de door Rogov bedreven spionage is moeilijk vast te stellen. In goed inge lichte kringen wordt bericht, dat hij getracht heeft hoge Deense officieren uit te horen, en dat op door deze of ficieren verstrekte inlichtingen tot z" i uitwijzing is overgegaan. Rogov zou bijzonder veel belangstelling hebben gehad voor verdedigingswerken in De nemarken, de noordelijke schakel van de NATO. Een woordvoerder van de Russische ambassade te Kopenhagen heeft ver klaard, dat een protestnota tegen de uitwijzing van Rogov vandaag op het ministerie van buitenlandse zaken over handigd is. Het miniserie van buiten landse zaken kon de ontvangst "in dit document niet bevestigen. Het ministerie van economische zaken heeft toestemming verleend tot het ver hogen van de theeprijzen. Dientengevol ge zullen de prijzen van de goedkope en duurdere soorten met 6 cent per pakje en die der middelsoorten met 4 cent per pakje worden verhoogd. Deze prijsverhoging is noodzakelijk ge worden door de stijging van de wereld marktprijzen, welke stijging voor een belangrijk gedeelte kan worden toege schreven aan het Suez-conflict. Zodra de wereldmarktprijzen dalen zullen de theeprijzen in Nederland weer worden verlaagd. 85. Meteen rent Eric naar buiten, luid roepend om Cendrach. Hij hoopt, dat de oude man de onleesbare rode schrifttekens op het stuk berkebast kan ontcijferen. Woedend ondervraagt hij de schildwachten, maar de man nen hebben niets gezien. „Toch moet zij er vandoor zijn", snauwt Eric. Inmiddels zijn Cendrach en Svein op het nachtelijk lawaai komen aanlo pen. En terwijl de scheepsbouwer zich over het schrift op de berkebast buigt, richt aan de rand van de vlakte een tengere gestalte zich hijgend en rillend op. Ze is bangBrigit. Ze weet, dat ze groot gevaar loopt, door zich vrijwillig in handen van Mohaka te stellen, maar het is de enige manier om Eric en zijn dappere mannen te redden. Nog' éénmaal kijkt ze om, naar de burcht. En ze hoopt, dat haar vlucht onopgemerkt is gebleven. Dan sluipt ze, onhandig en vreesachtig, in de richting van het zwakke schijn sel van Mohaka's kamp. Twee krijgers spitsen de oren, ze stoten elkaar gelijktijdig aan. „Ziet gij ginds die beweging, mijn broeder?" fluistert de een. „De dwazen pogen ten tweeden male uit te breken. Kom!" En met de bogen gereed, sluipen de krijgers geluidloos in de richting, waar Brigit zich met angstig kloppend hart door het struikgewas worstelt. Een Britse firma heeft een nieuw ar tikel aan de markt gebracht, een kleine atoomreactor, die een ruimte inneemt zo groot als een tennisbaan en ongeveer twintig miljoen gulden kost. De firma, Humphreys and Glasgow, heeft de verkooprechten buiten Noord- Amerika krachtens een overeenkomst met „Alco Products of New York", die het grote Amerikaanse prototype heeft vervaardigd, dat spoedig in dienst zal worden gesteld. De Britse firma is bereid „terstond" orders te aanvaarden. De reactor werkt op een systeem van water onder druk, hetzelfde systeem als dat waarop de atoomreactor van de Amerikaanse Nau tilus berust. De reactor zou 10.600 kw elektriciteit opwekken en in twee tot drie jaar te vervaardigen zijn. Egypte De Egyptische minister van nijverheid, dr. Aziz Sidki, heeft be kendgemaakt, dat in de woestijngebie den in het Oosten van Egypte op vijf plaatsen goud is gevonden. De goud velden liggen bij Koeseir aan de Rode Zee en bevinden zich op een afstand van enkele kilometers van de goudmij nen bij het dorp Al Foakhir. Men ver wacht dat de goudvelden jaarlijks mil joenen ponden zullen opbrengen, waar door Egypte zijn industrialisatie zal kunnen bespoedigen. (AFP) zijn Britse ambtgenoot Duncan Sandys, die Wilson ontmoette. minister van defensie (links) en in het imposante Pentagon Na drie jaar in Bandoeng gevangen te ztfn geweest, zijn met de „Johaft van Oldenbarnevelt" van de Maat schappij Nederland twee Indische Ne derlanders in Amsterdam aangeko men: de 46-jarige L. A. Benenati (met vrouw en drie zoontjes van resp. 4, 10 en 12 jaar) en P. Poettger. De gezond heidstoestand van de laatste laat te wensen over. Op medisch advies werd bij hem dan ook niemand toegelaten. Gebruik makend van de mogelijkheid, anderhalf procent van de bouwsom van nieuwe scholen te besteden aan de ver fraaiing met kunstwerken, heeft men een aantal kunstenaars uit Utrecht en an dere plaatsen opdracht verleend een kunstwerk te vervaardigen. Onlangs heeft Harrie Sterk uit Utrecht de laatste hand gelegd aan een wandschildering, voorstellend een aantal spelende kin deren, bestemd voor de nieuwe katho lieke lagere school aan het Beethoven- plein. C. N. Visser maakte een versie ring van kunstsmeedwerk voor het trap penhuis van de hervormde U.L.O. aan de Makassarstraat. Voor de gerestau reerde gemeentelijke H.B.S. voor meis jes aan de Wittevrouwenkade heeft de Amsterdamse naaldkunstenares Lies Guntenaar, die verleden jaar in de Utrechtse Kring exposeerde, een wand kleed van vier bij vier meter ontworpen Wie denkt op een internationaal con gres van kermisexploitanten niets dan vertier en vermaak te vinden, komt aanvankelijk lichtelijk bedrogen uit. In Krasnapolsky te Amsterdam is dinsdagavond zo'n congres begonnen, waarop gulle organisatoren van volk se feesten uit Nederland, België, Duitsland, Zwitserland. Luxemburg en Denemarken aanwezig waren. De eerstkomende dagen bieden de aan wezigen een overvol programma waar in allerlei problemen aan de orde wor den gesteld. De kermisexploitanten zouden hun bestemming verwaarlo zen als daarbij niet voor het nodige amusement zou worden gezorgd. Zo'n congres begint met het kiezen van een bestuur en dat gaat in een internationaal gezelschap niet zo maar. Twee vrouwelijke tolken beginnen alle afgestoken verhalen onverstoorbaar opnieuw. En dat terwijl de meesten van de congresgangers, zo hebben we wel gemerkt, niet de minste moeite hebben met een of twee vreemde ta len. Een der Belgische afgevaardigden riep in drie talen de voorzitter zijn complimenten toe. Anderen zijn de tol ken vóór door hun speech bijna tegelijk in het Duits en het Frans te houden. Speechen kunnen ze ook, deze kermis- mensen. Men wordt niet overladen met sprekers-latijn van uitgeholde verontschuldigingen en cliehé-achtige wijdlopigheid. Vooral het vuur van de echte retoriek, die de routine in het enthousiasmeren van grote groe pen kermisbezoekers verraadt, blijkt bijna iedere spreker als vanzelf uit zijn overigens ernstige woorden te slaan. Maar goed, het grote probleem dat aller aandacht had is de totstandko ming van een Europese unie van ker misexploitanten. Dit is vooral moeilijk omdat in verschillende landen meer dan één organisatie is die de belan gen behartigt. In Duitsland bijvoor beeld heeft men een groep die zich behalve met kermisexploitanten ook met marktkooplieden bezig houdt en deze organisatie kan men niet zonder meer tot de Europese unie toelaten als er ook nog een andere Duitse orga nisatie van alleen maar kermisexploi tanten is. In Nederland kent men twee neutrale en een katholieke vereniging, die op geen enkele manier overkoe peld worden. Moeten nu alle drie de verenigingen in de unie? Er zijn in Nederland ongeveer 1200 aangesloten kermisexploitanten, van wie er 800 katholiek zijn. Franciscaner paters houden zich met de geestelijke belangen van de katholiek bezig, en wat er zo bijkomt. We hoorden ver tellen dat de katholieke organisatie, die aangesloten is bij de middenstands organisatie, het plan heeft een inter naat voor de kinderen van kermis exploitanten op te richten. Daartoe worden er busjes verspreid om bij dragen te verzamelen. De katholieken willen graag jen beschermheilige. Men heeft gedacht aan St. Christoffel, om dat die heilige lichtelijk als de reizende heilige bekend staat. Maar de twee Franciscaner paters zouden liever de H. Barbara gekozen zien. Zij is bij overlevering de patrones van het la waai; artilleristen en mijnwerkers^ hebben haar verkozen. voor het trappenhuis. Het kleed zal in borduur- en appliquétechniek worden vervaardigd door de leerlingen, onder leiding van de ontwerpster. W. Heesen, verbonden aan de glas fabriek Leerdam, ontwerpt in overleg met de architecten Dingemans en Wouda een aantal abstracte kleurige glasversieringen, die in het gehele in terieur van de hervormde lagere school aande Ridderlaan zullen worden aange bracht. In de hervormde lagere school aan de Lagenoord komt een tegelmoza- iek van V. H. Elenbaas uit Rotterdam. Een specimen van uitwendige school- verfraaiing zal de Utrechter Jan Boon binnenkort uitvoeren, een vijf en een halve meter hoog gevelmozaïek aan de Franz Schubertstraat, voorstellend de twaalfjarige Jesus in de tempel. Geni Peter uit Blaricum heeft ter verfraaiing van de buitenmuur van de nieuwe vleu gel van de tweede Da Costaschool aan de Waalstraat een in twee kleuren te voegen decoratie ontworpen. Tenslotte zal in het gazon van de open bare lagere school aan de Noordse Park laan een plastiek van de Amsterdammer H. J. J. Dannenburg geplaatst worden, een 1,25 meter hoog in brons gegoten danseres. Aan de Amsterdamse raad wordt voorgesteld te bepalen dat aan de op leiding voor belastingconsulent aan de gemeentelijke universiteit ook kan wor den deelgenomen door doctorandi in het Nederlands-Indisch recht mits zij voor af een aanvullend tentamen afleggen in de staathuishoudkunde als dit vak geen onderdeel van hun kandidaatsexamen is geweest. Ook kandidaat-notarissen zullen de opleiding kunnen volgen. De heer Benenati, die overigens met grote reserve over zijn ervaringen ge durende de laatste drie jaar sprak, ver telde, dat hij op 10 januari 1954 in Ban doeng van huis was gehaald en se dertdien in 15 kampen en zelfs in een krankzinnigengesticht in arrest gehou den was. Ongeveer tegelijk met hem waren nog 4 Nederlanders gevangen gezet, o.a. de heer Poettger. De Indonesische politie nam de heer Benenati niet alleen in verhoor over te gen hem zelf uitgebrachte beschuldigin gen, doch ook over de zaak Schmidt. „Ik kende Schmidt overigens niet eens, zei hij. Na 11 maanden arrest kreeg mevr. Benenati voor de eerste maai toestemming haar man een kwar tier lang te bezoeken. Inmiddels was toen reeds besloten, dat er tegen hem geen proces zou worden gevoerd, maar niettemin werd hij nog 2 jaar vast ge houden. De heer Benenati verzocht vriende lijk het antwoord schuldig te mogen blijven op de /raag hoe, waarom en door wiens ingrijpen hij tenslotte een maand geleden onder bewaking van In donesische politie samen met de heer Poettger naar de „Johan van Olden barnevelt" werd gebracht. Eerst op het dek van het schip kon hij zich vrij man noemen. Daar beleefde hij het grote moment der hereniging met zijn voltallige gezin. Een groep van 150 Hongaarse vluchte lingen zal dinsdag 12 februari aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" naar Australië vertrekken, waar deze mensen als immigranten zullen worden ontvangen. Onder auspiciën van de inter, gouvernementele commissie voor Euro pese migratie (ICEM) komen de vluchte lingen uit Oostenrijk naar Nederland om van de trein over te stappen op de boot. Zoals destijds is gemeld heeft de Neder landse regering de ICEM met het oog op de transportmoeilijkheden plaats ruimte op emigrantenschepen aangebo den voor in totaal ongeveer 1100 Hon garen, die naar Australië of Nieuw-Zee- land gaan. De groep van 150, die op 12 februari vertrekt, is de eerste. De overi gen zullen in de loop van de komende vier tot vijf maanden vertrekken. (Van onze Londense correspondent) Vandaag vindt op verzoek van het Britse Trade Union Congress een ont moeting plaats tussen vertegenwoordi gers van de Britse regering en een aantal leidende figuren uit het Britse vakverenigingsleven. Het doel van de bijeenkomst is maatregelen te bespre ken om verdere stijging van de werk loosheid te voorkomen. De Britse vak verenigingen vrezen dat enige honderd duizenden arbeiders hun ontslag zullen krijgen, als de olieschaarste voortduurt of zelfs erger wordt. De regering wordt op de besprekingen van heden verte genwoordigd door vier ministers, Lord Mills, „minister of power", Thorney- croft, kanselier van de schatkist, Mac- leod, minister van arbeid, en Watkin- son, minister van transport. De olieschaarste vormde eveneens het hoofdpunt van bespreking tijdens een kabinetszitting welke gisteren plaats vond. Volgens de mening van Lord Mills zal de produktiviteit van de Brit se industrie op het huidige peil gehand haafd kunnen blijven tot het einde van maart. Maar indien de olie-invoer uit Amerika niet toeneemt, bestaat er ge vaar dat de toestand in de Engelse in dustrie in april kritiek zal worden. De toewijzing van stookolie voor de indus trie is tot heden gehandhaafd op een peil van 90 procent van het verbruik voorafgaande aan de Suez-kanaalcrisis. Waarschijnlijk heeft men evenwel dit peil slechts kunnen handhaver door de bestaande reserves in te teren. Vol gens sommige schattingen is dientenge volge de nationale reserve aan stook olie met een derde teruggelopen. De Haagse rechtbank heeft een 17- jarige H.B.S.-er uit Den Haag, die in de avond van 4 november van vorig jaar bij een demonstratie naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Hongarije een agent van politie een steen naar het hoofd had gegooid, veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. De scholier had ontkend met een steen geworpen te hebben. Twee agenten van politie hadden als getuigen verklaard dat de jongeman, toen hij werd aangehouden, stenen in zijn broekzak had. De aangekondigde besprekingen tus sen minister Luns en zijn Belgische col lega Paul-Henri Spaak, over de verdra gen voor de Europese gemeenschappe lijke markt en de Europese gemeen schap voor de atoomenergie, zullen za terdag in Den Haag worden gehouden. Spaak zal in de eerste twee weken van februari ook naar Washington gaan om met de Amerikaanse regering over leg te plegen over het Belgisch-Ameri kaanse atoomakkoord in verband met het ontworpen Euratom-verdrag. De agenda van de ministersconferen tie van de zes landen, die na de bijeen komst van maandag in Brussel, ruim een week later in de Franse hoofdstad zal worden gehouden, zal drie punten omvattenlandbouwkundige proble men, de tarieven voor de niet-led-en van de gemeenschap en de toetreding van de overzeese gebiedsdelen tot de ge meenschappelijke markt. (A.N.P., A.F.P., U.P.) Aangenomen wordt, dat het Engelse echtpaar dat vorige week in een bad kamer te Scheemda om het leven is gekomen, gestorven is aan zuurstofge brek. Het zuurstofgebruik van de gey ser moet te groot zijn geweest. De af voer in de badruimte was goed, de aanvoer van de frisse lucht was echter te gering. Bij het branden van de gey ser vormde zich zoveel koolmonoxyde, dat de grens om nog te blijven leven in enkele minuten was bereikt. Dinsdagmiddag is het echtpaar onder grote belangstelling ter aarde besteld. 1 4 V f i 9 AO a J IV /f '9 to tl tv Ar li l* *9 3/ JA JJ JV jr M Horizontaal; 1. wintervoertuig; 3. als volgt (afk.); 5. Duits voorzetsel; 7. pers. voornaamw.; 8. laatstleden (afk.); 9. jongensnaam; 11. rekening; 13. putem- mertje; 15. Eng. telwoord;- 16. sluis; 18. op de wijze van; 19. dronk; 20. gelofte; 21. godin; 22. elektrisch geladen deeltje; 23. ik (Lat.); 26. plaats in België; 28. bep. telwoord; 29. bijwoord; 31. in orde (afk.); 33. rivier in Italië; 34. de oudere (afk.); 35. voorzetsel; 36. voorzetsel. Verticaal: 1. oosterse titel; 2. koor; 3. reeds; 4. nagerecht; 5. Verenigde Naties (afk); 6. afzichtelijk gedrocht; 9. drank; 10. spoedig; 12. kweken; 14. raam, omlijs ting; 16. sportartikel; 17. vreemde munt; 21. leeftijd (Eng.); 24. verhoogde toon; 25. ijzerhoudende aarde; 27. inhoudsmaat; 28. sluiting; 32. vogel; 33. rivier in Italië. Horizontaal: 1. slecht - egge; 2. pa trouille; 3. absent-kano; 4. R.I.-dito- sim; 5. anoniem - eh; 6. P.A.A. - sappe; 7. slab - star; 8. postelein; 9. gevaarte; 10. senaat - ijken; 11. ik - greid - kg. Verticaal: spar - P.S.V. - si; 2. labiaal - gek; 3. ets - naapen; 4. Credo - Bovag; 5. honing - Saar; 6. tutti - State; 7. oester; 8. elk - maaltijd; 9. glas - preek; 10. ge niep -E.K.; 11. omheining. Advertentie Een beginnende hoest is voor mij al het sein bm keel en luchtwegén te zuiveren met 'AKKER 'SIROOP Engeland De Londense Zoo is be reid dieren uit de dierentuin van Boe dapest op te nemen, vooropgesteld dat de Hongaarse autoriteiten hiermee in stemmen. In de Hongaarse hoofdstad is namelijk geen voedsel voor de die ren beschikbaar. De directeur van de Londense dierentuin heeft over deze kwestie contact opgenomen met het in ternationale Rode Kruis. (UP) Mevr. Beryl Wozniak, een 25-jarige voormalige schoonheidskoningin, met haar vier kinderen de tweelingen Richard en Philip, de zevenjarige Karol en de vijfjarige Christopher bij haar aankomst uit Polen met het motorschip „Bata via" in de haven van Huil. Niettegenstaande de waarschuwingen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, dat vreesde, dat het haar nimmer geluk ken zou uit Polen terug te keren naar Engeland, ging mevrouw Wozniak naar Polen, om Karol en Christopher naar Engeland te halen. De twee kinderen werden door de heer Wozniak, een Pool, naar Polen gezonden, toen mevrouw Wozniak wegens ziekte in het ziekenhuis lag. Ondanks alle moeilijkheden en risico's is de dappere vrouw thans op weg naar haar woonplaats Ilford in het graafschap Essex,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2