Yan Gend Loos brengt 385 paarden in 4 jaar naar het abattoir Kleine bestelwagens verschijnen in het stadsverkeer In 1842 werd in Wernhout eigen stoeterij gesticht de voetbalpool Prot.-christelijke fracties volstrekt afwijzend Tweede Kamer „Er is nog een bourgeois- ideologie in Rusland'' RDTERSEPT Gemotoriseerde concurrentie te machtig Staatssecretaris Höppener Leerling vlieger zet stad in de Y.S. op stelten Abdoelgani naar Hooggerechtshof Gezin moet toneel ontruimen Als U keelpijn hebt... Pravdaraadt partijleiders aan naar „de massa" te luisteren Julia ontvoert Romeo Ook als nachtcrème HAAGSE SPOED IS ALTIJD GOED Sensationele solovlucht Zijn taak verder uitgebreid Wildebras gewond Onderzoek of er voor proces aanleiding is In Mijnsheerenland Televisie-gemak dient de mens ook op oceaanstomer Voorlopig terreinverkenningen WOENSDAG 30 JANUARI 1957 PAGINA 3 sas êubomai Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid t7" an Gend Loos heeft maandag in Maastricht 1/ een tiental nieuwe bestelwagentjes - ander- half-tons Commers - in gebruik genomen en daarmee een begin gemaakt met de afschaffing van de paardentractie. Er zijn bij deze oude trans port- en expeditie-onderneming nog 385 paarden in gebruik, waarvan er dit jaar 60 zullen verdwij nen. In 1960 zullen alle paarden verdwenen zijn en zullen 160 Commers hun taak hebben overge nomen. Reeds eerder werd het aantal paarden ingekrompen - kort na de tweede wereldoorlog waren er nog bijna 600 in dienst - maar het besluit om alle paarden op te ruimen, is van recente datum. Het bericht heeft bij paarden-minnaars wel enige deining verwekt, maar de directie van het bedrijf heeft zich door deze „sentimentele kant van de zaak", zoals een der directeuren zich tegen over de pers uitdrukte, niet laten weerhouden. De moderne tijd stelt moderne eisen, waaraan de paardentractie in het drukke stadsverkeer niet meer kan voldoen. Daarom moeten de vertrouwde viervoeters uit het stadsbeeld verdwijnen. De directie wilde weliswaar de eventuele mogelijkheid openlaten, doch niet toezeggen, dat b.v. in Amster dam enige paarden curiositeitshalve gehandhaafd zullen worden. Wel werd ons de verzekering gegeven, dat het levenseinde van de paarden „humaan" zal zijnzij zullen niet verkocht worden om b.v. voor een schillenkar hun levensavond te slijten, maar gaan successievelijk naar het abattoir om als paardebiefstuk het Nederlandse volk voor de laatste keer van dienst te zijn. „Spaak gelopen 85 ct Et)EATc Bjj beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, met ingang van 1 februa ri meer in het bijzonder belast met de behartiging van de zaken, die lig gen op het terrein van de afdelingen jeugdvorming en volksontwikkeling; li chamelijke opvoeding en sport; radio, televisie en pers; oudheidkunde en na tuurbescherming van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. Sedert 12 november 1956 was staats secretaris Höppener reeds belast met de zaken, ressorterende onder de afde lingen jeugdvorming en volksontwikke ling; lichamelijke opvoeding en sport; radio, televisie en pers. Tot de afde ling oudheidkunde en natuurbescher ming, die thans mede onder zijn zor gen zal vallen, behoren de monumen tenzorg, het oudheidkundig bodemon derzoek, het museumwezen, het ar chiefwezen, diverse rijksinstellingen op (kunst)historisch gebied, de bescher ming van natuur- en landschaps- schoon, zorg voor natuurlijke recreatie gebieden en natuurreservaten en ver schillende andere daarmede verband houdende aangelegenheden. Congo Van vrijdag af wordt aan alle blanke en inlandse arbeiders in de Belgische Congo en Ruanda-Urundi de vrijheid gegeven zich te verenigen in vakorganisaties. (KNP) De geschiedenis van het paard bij Van Gend Loos is even oud en romantisch als die van het bedrijf zelf en gaat terug tot 1796, toen voerman Jan Baptist van Gend en de waardin Marie Loos te Ant werpen elkaar voor het leven trouw zweerden. Met de huwelijksband smeed den zij hun namen aaneen in de „Alge- meene Postwagen Onderneming Van Gend Loos", die spoedig goederen en passagiers vervoerde door de gehele noordelijke en zuidelijke Nederlanden. De onderneming overschreed ook de grenzen en bereisde met de diligences en huifwagens vrijwel geheel West-Europa, aansluitend op andere diensten, zelfs op lijnen naar Rusland. Om in de behoefte aan paarden te voorzien, werd in 1842 te Wernhout een eigen stoeterij gesticht en het prachtigste paardenmateriaal gefokt. De fokkerij is reeds lang uit handen gegeven, maar Van Gend Loos heeft haar goede naam bewaard. Zelfs in het zeer recente ver leden heeft men op de onderneming een beroep gedaan, o.a. voor de kronings plechtigheid van koningin Elizabeth van Engeland, toen Van Gend Loos paar den kocht en africhtte voor de kronings stoet. Door spoorwegen verdrongen Het hoogtepunt van de paardentractie was toen echter reeds lang verleden tijd. In het midden van de 19e eeuw begon het paard, bij de opkomst van de spoor wegen, terrein te verliezen, toen de onderneming zich bij de veranderende omstandigheden aanpaste en wagons ging huren voor het goederenvervoer; de diensten van de diligence werden aan die van de treinen gekoppeld. In 1885 vestigde Van Gend Loos in een groot aantal plaatsen factorijen voor de spoor wegen, waar het publiek goederen kon brengen en halen, en belastte de onder neming zich met de besteldienst voor de staatsspoorwegen. Van Gend Loos is thans een dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwegen. De paarden verdwenen successievelijk van de interlocale wegen, maar bleven dienst doen in de dorpen en steden. Na de spoorwegen kwam in de twintiger jaren echter een nieuwe concurrent op zetten, die langzaam maar zeker terrein won: de motortractie. In 1920 werden enige Dion Boutons aangeschaft en hoe wel de paarden soms de triomf beleef den, dat zij een defecte vrachtauto moesten wegslepen, werd in die jaren reeds hun lot bezegeld, dat thans zijn einde nadert. Steeds meer vrachtwagens werden ook voor de besteldiensten in de steden inge schakeld. Hoewel de toename van het vervoer de. paarden nog vele jaren op straat hield, werd het steeds duidelijker, dat de auto eenmaal de ongelijke strijd zou winnen, ook al kwam er na de laatste oorlog een opleving van de paar dentractie, voornamelijk omdat er geen deviezen beschikbaar waren voor de aanschaf van auto's. Wij noemden reeds het drukke stads verkeer als oorzaak van het verdwijnen der paarden; de trage wagens remmen vaak het overige verkeer en blokkeren de smalle straten. Opmerkelijk, doch be grijpelijk, is, dat de paarden tegenwoor dig aanzienlijk minder dan gemiddeld tien jaar, zoals vroeger, in dienst gehou den kunnen worden; hun zenuwgestel heeft merkbaar te lijden van het drukke verkeer. Maar er is meer. Het besluit tot af schaffing van de paardentractie is ook door economische motieven ingegeven. Om de rendabiliteit van de onderneming te handhaven, moet voortdurend naar kostenverlaging door efficiency- en orga nisatieverbetering gestreefd worden. Uit een wetenschappelijk onderzoek is de onderneming de laatste jaren gebleken, dat bestelauto's voordeliger zijn dan Èaardentractie, mede met het oog op de rappe arbeidsmarkt en de stijgende loonkosten, die bij een arbeidsintensief bedrijfsonderdeel als de paardentractie zwaar wegen. Men denke aan het onder houdspersoneel, aan het rijklaarmaken van de paarden en aan de langere bestel tijden. Proeven, die in 1952 te Tilburg ge nomen werden, wezen uit, dat met kleine bestelauto's - geen drietonners, waarmee Van Gend Loos reeds lan ger reed - economischer gewerkt kon worden. In 1954 werden te Hilversum kleine vrachtauto's definitief ingezet. De resultaten waren van dien aard, dat thans tot algehele vervanging van de paardentractie besloten is. Na uitgebreide proeven met vijf ver schillende kleine bestelwagens werd de Engelse Commer - mede in overleg met de chauffeurs - als meest ideale wagen gekozen. De wagen heeft een inhoud van 8,5 m3 en wordt speciaal voor Van Gend Loos geleverd met rechtse frontbestu ring, zodat de chauffeur aan de trottoir zijde kan uitstappen. Koetsiers achter het stuur Reeds werd een aantal koetsiers om geschoold tot chauffeurs. Over het alge meen, aldus de directie, is deze verande ring goed ontvangen en behoefden slechts enkele koetsiers van omscholing uitge schakeld te worden, omdat zij geen auto wilden leren rijden of hiertoe niet ge schikt bevonden werden. Alle koetsiers zullen echter - ook na het verdwijnen van de laatste paarden - in dienst blijven en hun normale loon behouden. Zij zullen eventueel voor ander werk ingeschakeld worden. Dit jaar zullen, behalve in Maastricht, ook in Arnhem, Nijmegen, Eindhoven, Tilburg, 's-Hertogenbosch, Leiden, Zwol le en Alkmaar de paarden door auto's vervangen worden. Reeds eerder waren de paarden verdwenen uit Rotterdam, Deventer en Apeldoorn. Het is nog niet bekend in welk jaar Amsterdam (93 paarden), Den Haag (56), Groningen (36) en Utrecht (18) aan de beurt zullen zijn, maar volgens de plannen in elk geval voor het einde van 1960. De 385 paarden, die thans nog in gebruik zijn, lopen in 39 plaatsen, de meeste (200) In het westen des lands. Het besluit staat dus vast. De directie zal zich door eventuele initiatiefcomité's niet laten vermurwen; de Belzen, Olden- burgers en zware Gelderse paarden gaan - met dank voor de bewezen diensten - er uit, de auto's komen er in. Tot ge ruststelling van bezorgde Amsterdam mers moge echter dienen, dat de schim mel, waarop Sint Nicolaas zijn intocht in de hoofdstad pleegt te doen, behouden zal blijven. Het paard zal binnenkort naar Utrecht overgebracht worden en, zolang het zijn heilige last kan torsen, de Am sterdammers ter beschikking staan. Maar het oude dametje aan een der Amsterdamse grachten, dat elke morgen achter het gordijn de komst van haar lievelingspaard zit af te wachten, om het een suikerklontje te geven, en die haar droefenis reeds aan de directie gemeld heeft, zal zich in het onvermijdelijke moeten schikken. Zoals Van Gend Loos zich honderd jaar geleden naar de spoorwegen schikte door de diligences op stal te zetten en zich nu als oud, maar steeds verjongd bedrijf schikt naar de eisen, die de eeuw van de auto, waarin voor het paard geen plaats meer is, onmiskenbaar duidelijk stelt. het Sovjet-volk". De „Pravda" zegt dat het internationaal imperialisme het kamp van het socialisme momenteel aanvalt en dat er onder deze invloed personen zijn die voor hun doelstellin gen de 7 oeilijkheden en tekortkomin gen willen gebruiken die nog altijd in de Sovjet-Unie bestaan. Zij verspreiden verscheidene provocerende geruchten en dekken hun activiteit met valse woor den over kritiek en zelfkritiek en leu zen over een strijd voor de democratie. (U.P.) De Indonesische procureur-generaal Soeprapto heeft meegedeeld dat de zaak Roeslan Abdoelgani, die van on wettige geld-transacties beschuldigd wordt, naar het hooggerechtshof ver wezen is. Al eerder had Abdoelgani, de Indonesische minister van buiten landse zaken, verklaard dat hij op non- actief zou gaan als zijn zaak naar de hoogste rechtbank verwezen zou wor den. Men vraagt zich nu af wie de In donesische delegatie voor het Nieuw Guinea debat in de Verenigde Naties begin februari zal moeten leiden. Het hooggerechtshof zal beslissen of er in deze zaak genoeg bewijsmateriaal aan wezig is om tot een proces over te gaan. Abdoelgani werd destijds door Moch- tar Loebis, hoofdredacteur van Indone sia Raja beschuldigd 1.5 miljoen roe- piah's als steekpenning te hebben ont vangen door het verlenen van de druk kersorder voor de verkiezingsformulie ren van de algemene verkiezingen aan een bepaalde firma. Een 22-jarige Amerikaanse leerling vlieger, Roy Soderquist, heeft de Ame rikaanse stad Des Moines (Iowa) uren lang in spanning gehouden door tijdens een eerste solovlucht, waartoe hij bo vendien geen verlof had, zeer laag bo ven de stad rondjes te draaien. De vlucht eindigde met een noodlanding, waarbij de jongeman niet ernstig ge wond werd. Soderquist gaf na de eerste taxiproe- ven zijn instructeur plotseling een brief je met de mededeling, dat hij hem met een revolver in zijn benen zou schieten als hij niet onmiddellijk uitstapte. De instructeur gaf schielijk gevolg aan dit bevel en voor hij de controletoren van het vliegveld waarschuwen kon, steeg Soderquist op. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. Het luchtverkeer boven Des Moines werd stilgelegd. De te levisie kwam in actie om de bevol king te waarschuwen. En Soderquist vloog boven de stad, vlak over de da ken en verbaasde de 200.000 inwoners met gevaarlijke acrobatische toeren op een hoogte van nog geen twintig meter. Het verkeer in de stad raak te ontwricht. Na anderhalf uur nam de wilde vlie ger radiocontact op met het vliegveld. Hij vroeg landingsinstructies, doch verbrak daarop het contact weer en zette zijn voorstelling voort. Zijn instructeur en zijn moeder smeekten hem via de ra dio te landen en zijn leven en dat van anderen niet langer in gevaar te bren gen, doch Soderquist hield het vier uur vol. (Rtr.) De werfarbeider J. Bol, die sinds 26 november van het vorige jaar op het toneel van het vereniginsgebouw Ire ne te Mijnsheerenland woont, zal vol gens een beslissing in kort geding van de president van de Dordtse rechtbank het toneel vóór donderdag met zijn ge zin moeten ontruimen. De president heeft dinsdagmiddag uitspraak gedaan in dit kort geding waarin de heer J. In de Italiaanse luxeuze oceaansto mer Cristofero Colombo is een huis-tele visie geïnstalleerd met talrijke ontvang toestellen in de salons der eerste klas se. De unieke installatie is in volle zee, halfweg de route naar de Verenigde Staten, in gebruik genomen. De huis televisie stelt de passagiers van de Cris- toforo Colombo in staat bepaalde ge beurtenissen aan boord, concerten, bals en filmvoorstellingen, binnen de beslo tenheid van hun hutten gade te slaan. De tele-lenzen zullen ook in actie zijn bij de aankomst in en het vertrek uit de tussenhavens, ten gerieve van die passagiers, die liever in bed blijven dan elkaar te verdringen aan de re ling van het schip. (U.P.) (Van onze parlementaire redactie) Verscheidene leden van de Tweede Kamer hebben dinsdag bq de behande ling van de begroting van Justitie de mogelijkheid van een Nederlandse voet balpool vrjj summier maar met nadruk besproken. De heren Berkhouwer (V.V. D.) en Van Doorn (K.V.P.) beperkten zich daarbij in eerste instantie tot het vragen van nadere inlichtingen over de ze actuele kwestie. ,,De Kamer weet officieel nog van niets", aldus mr. Berkhouwer. „Wij hebben slechts uit berichten uit de pers kunnen vernemen dat aanvankelijk was besloten, tegen de pools op te treden, dat er daarna niets is gebeurd en dat tenslotte de K.N.V.B. met een eigen algemene pool is gekomen, blijkbaar in de hoop „dat het wel zal loslopen". Hoe zit dat nu allemaal? Kan men", zo vroeg de heer Berkhouwer verder, „een pool met 250.000 aangeslotenen nog „be sloten" noemen? En wat als daar t.z.t. eventueel nog de anderhalf miljoen an dere belangstellenden bjj komen?" Mr. van Doorn, die eveneems belang stellend was naar het standpunt van de regering, wilde eerst het antwoord van de minister afwachten. Hjj behield zich het recht voor, na dit antwoord nader op de zaak in te gaan. De prot. chr. fracties stonden volstrekt afwijzend tegen de gedachte van een voetbalpool. De heer Meulink (A.R.) zei „over- Dat vurige Romeo's de respectievelijke Julia's ontvoeren, is een vrijwel alledaags beeld in Zuid-ltalië, maar nu is het eens andersom. De 23-jarige Luigi Aquino rende gisteren opgewonden het politiebu reau in Spezzano Sila binnen en vertelde, dat hij ontvoerd was door een meisje, waar hij niet mee wenste te trouwen. Luigi zei, dat de 26-jarige Rita Aquino, een ver familielid van hem, hem met behulp van een 43- jarige vriend had ontvoerd en gevangen had gehouden in haar woning. Luigi, koopman van beroep, was er tenslotte in geslaagd te ontvluchten. De politie heeft de warmbloedige Rita en haar vriend gearresteerd. (U.P.) In een door radio Moskou uitgezon den hoofdartikel heeft de „Pravda", het orgaan van de Russische communis tische partij, er vandaag bij de commu nistische leiders op aangedrongen naar nauwer contact iijet het Russische volk te streven, om te verhinderen dat „bourgeois-ideologie" vaste voet krijgt. Met name worden in het artikel de jeugd en de studenten genoemd en wordt erin opgewekt tot een intensie ver partjjpropaganda onder de arbei ders, de jeugd en studenten, speciaal onder de laatstgenoemden. Op ieder niveau moeten partijleiders naar „de massa" luisteren en aandacht schen ken aan haar kritiek en klachten. Dit is speciaal nu van belang, vervolgt de „Pravda", omdat het Russische volk zich politiek meer bewust is gewor den sedert het partijcongres van fe bruari (het congres dat de destalini satie gedecreteerd heeft). De „Pravda" zegt dat het spijtig is dat er nog steeds personen in de Sovjet-Unie zijn besmet door de bourgeois-ideologie. Weliswaar vormen deze personen slechts een kleine minderheid, zegt de „Pravda", maar als men hen uit het oog verliest onderschat men de schade die zij „onze" zaak berokkenen. De „Pravda" zegt dat geen commu nist het recht heeft „ongezonde mani festaties" te negeren. Het partijblad constateert echter dat sommige com munisten en partijleiders zich laten j meeslepen aan de „staart der gebeur tenissen" en terugvallen tot posities die tegen het belang van de partij zijn en demagogische verklaringen verdedigen. Het Sovjetvolk, vervolgt de „Pravda", wenst dagelijks en correct ingelicht te worden over gebeurtenissen zowel bin nen als buiten het land. Het blad dringt aan op een nieuwe waardering van het „politieke werk". „Wij moeten niet vergeten dat waar het politieke werk niet wordt uitge voerd door de communisten, omstandig heden gecreëerd worden voor penetra tie door vreemde bourgeois-ideologie, voor heropstanding van de overblijfse len van kapitalisme in de geest van Advertentie Dirksen, exploitant van het verenigings gebouw Irene, eiste dat voor het eind van deze week het uit vijf personen be staande gezin van de heer B. het toneel van de zaal in zjjn gebouw zal ver laten. wegende bezwaren te hebben tegen iedere uitbreiding van de loterjjwet. evenals tegen he oogluikend toestaan van overtredingen". Ook hij wierp de vraag op of de K.N.V.B.-pool nog wel besloten kan worden genoemd. „In- di ende Hoge Raad in een proefproces mocht uitmaken dat de K.N.V.B.-pool niet in strijd is met de loterjjwet, dan moet die wet worden gewijzigd. De K.N.V.B.-opzet betekende z.i. een re glementering van het kwaad. De bond moet zich niet inlaten met onze delijke geldzucht." Naar de mening van freule Wtte- waal van Stoetwegen (C.H.) is bjj de meningen in het voetbalparlement vol doende gebleken dat van prot. chr. zij de de voetbalpool volstrekt wordt afge wezen. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3