Eerste étappe afgelegd Amerikaanse van Afgevaardigden achter Eisenhower Grote meerderheid voor zijn politiek ten opzichte van het Midden-Oosten MARGARINE 3 cent DUURDER KOELHUISBOTER zal meer dan 70 cent per pakje gaan kosten Muiterij in gevangenis Scherp contrast met New York Koning Saoed in Washington met statie ontvangen Met Eisenhower arm in arm naar Foster Dulles Oliegebrek in Engeland leidt tot stijging van de werkloosheid Egypte en Israël onder druk van y.S. en Canada VLUCHTENDE HONGAREN BESCHOTEN Hardnekkige legende Werkgeversvertegenwoordigers thans in produktschap zuivel op Sicilië Demonstratie van gevangenen op dak Hartig woordje over Saoed Vloot van VS. in 1970 bijna geheel uitgerust met atoomschepen Staking in de automobiel industrie Onderscheid tussen goed en kwaad Auto door trein gegrepen PRIJSSTOP GAST4RIEVEN Het weer ZES MAANDEN MP MÉl DONDERDAG 31 JANUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26819 Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond met een overweldigende meerderheid president Eisenhower gemach tigd Amerikaanse strijdkrachten en geldmiddelen te gebruiken om een eventuele communistische agressie in het Midden-Oosten een halt toe roepen. Het Huis nam met 355 tegen 61 .stemmen een resolutie aan, waarin de president de bevoegdheden worden gege ven, waarom hij in zijn speciale boodschap aan het congres van 5 januari jongstleden had verzocht. De resolutie is nu ter goedkeuring naar de Senaat gezonden. De behandeling in de Senaat zal vertraging ondervinden door het dins dag door de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken en de strijdkrachten genomen besluit een volledig onderzoek in te stellen naar de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten in de afgelopen elf jaar. Men verwacht een stormachtig debat in de Senaat. Israël wil gebied van Gaza snel ontwikkelen (Vederom schending Oostenrijks gebied na elf jaar voorarrest Als minister Suurhoff ingaat op een desbetreffend verzoek zal de margarine 3 cent per half pond duurder worden. Het ver zoek tot prijsverhoging, dat enige dagen geleden bij het ministerie van economische za ken werd ingediend, is gegrond op een stijging \tan de grond- stoffenprijzen op de wereld markt. I De rationalisatie te Haarlem fl» Duizend cadillacs, acht en twintig paleizen Koning Saoed van Saoedi- Arabië, die gisteren uit New York in Washington is aange komen, heeft een eerste bespre king gehad met president Eisen hower. De conferentie, die meer dan een uur duurde, ging naar verluidt over vernieuwing van de pachtovereenkomst voor de Iucht- hases hij Dahran en over Ameri kaanse financiële en militaire hulp aan Saoedi-Arabië. Ook zou president Eisenhower van deze eerste gelegenheid gebruik hebben gemaakt om een open hartige uiteenzetting te geven van zijn plannen voor het Midden- Oosten. itniinininiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiHiitiiiiiiffiiiiiiMiiiiiiiimm Twee doden Aanvragen voor ontheffing ingewilligd De verjaardag van prinses Beatrix LEDEREN MOTOBKLEDING Aanhoudend zacht BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.33 uur 's avonds tel. 21544. De Verenigde Staten en Canada heb ben intensief overleg gepleegd met de andere westelijke delegaties over een resolutjg. die beoogt Israël zijn troepen Ij'L E^ypte te doen terugtrekken en Egypte de gevraagde garanties té doen geven. De Israëlische vertegenwoordi ger in de V.N., dr. Abba Eban, heeft achtereenvolgens gesproken met de Amerikaanse afgevaardigde Henry Ca bot Lodge jr., de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, en de Canadese minister van buiten landse zaken, Lester B. Pearson. Morgen zal de Algemene Vergadering het debat over het Midden-Oosten her vatten. Intussen zal Israël in het omstre den gebied van Gaza irrigatiewerken uitvoeren, aldus is gisteren van offi ciële Israëlische zijde medegedeeld. Ontwikkelingsplannen voo" dit gebied voorzien verder in verbetering van de havenfaciliteiten van Gaza, de installa tie van krachtstations en de opening van een school voor verplegend perso neel. De plannen zijn door het ministeriële comité voor zaken betreffende het ge bied van Gaza goedgekeurd. Israël wil op deze wijze demonstre ren, dat het Gaza snel wenst te ont wikkelen als integrerend deel van zijn «taatsgebied. (U.P.) Hongaarse grenswachten hebben gis teren Oostenrijks rechtsgebied geschon den, aldus is officieel te Wenen be kendgemaakt. In de omgeving van Mo- schendorf en Eisenberg openden Hon gaarse grenswachten het vuur op twee vluchtelingen op Oostenrijks gebied. Een vluchteling werd licht gewond, de ander werd niet getroffen. Uit Joegoslavië zijn gisteren 91 Hon gaarse vluchtelingen, die naar huis te rug wilden, gerepatrieerd. (Rtr) Dr. Drees heeft in de Eerste Kamer terecht de communisten het morele reeht ontzegd om te vragen, dat de bevrijdingsfeesten worden gevierd, ingezien, waar zij aan het bewind zijn, *en einde aan de vrijheid komt. Hij Zph er echter ook bij, dat hij ten volle Waardeert wat de communisten in hun erzet tijdens de oorlog hebben ge daan. Voor zover deze waardering de t'arzetsdaden van de communisten be- treft, kunnen wij daarmee instemmen, fnaar niet indien daarbij de hen bezie- lende en drijvende motieven zouden borden betrokken. De communisten, yoor zover zij niet onmiddellijk zijn ingerekend en in concentratiekampen barden opgesloten, zijn eerst actief het verzet gaan deelnemen, toen het monster-verbond tussen Hitier en Stalin werd verbroken en de Nazi troepen naar het Oosten trokken. Zij laten zich graag de legende aanleunen, dat zij goed en bloed hebben overge had voor Nederland, maar in werke lijkheid is het enkel Moskou geweest, Waarvoor zij persoonlijke offers brach ten. Het moet met deze hardnekkige legende maar eens uit zijn! Hoewel de resolutie in grote trekken is goedgekeurd in de door Eisenhower gewenste vorm, heeft het Huis enige amendementen van zijn commissie van buitenlandse zaken overgenomen. Een ervan bepaalt, dat van de machtiging om Amerikaanse troepen te gebruiken zoveel mogelijk in samenwerking met de Verenigde Naties gebruikt gemaakt moet worden. Wat de economische hulp aan het Midden-Oosten aangaat bepaalde het Huis, dat niet meer dan 30 miljoen dollar per land verstrekt mag worden. De regering dient elk half jaar, in plaats van jaarlijks, verslag aan het Congres uit te brengen. Voorts behoudt het Congres zich het recht voor om de machtiging aan de president in te trek ken. (Rtr.-UP-AFP.) Een chauffeur van de Mexicaanse posterijen, Gabriel Garces, is wegens het openmaken van een postpakket tot een half jaar gevangenisstraf en 38 dollar boete veroordeeld. Hij is onmiddellijk vrijgelaten, want hij had elf jaar in voorarrest doorge bracht (U.P.) In een grote cadillac reden koning Saoed en zijn gastheer, president Eisenhower, van het vliegveld naar Washington. Duizenden stonden langs de weg om hen te zien voorbij rijden. En het zesjarige zoontje van de koning, prins Mansjoer, wuifde vriendelijk naar al die aardige mensen. (Van onze Haagse redactie) Woensdag kon de voorzitter van het produktschap zuivel een welkomstwoord richten tot de werkgeversvertegenwoor digers, die na lange tegenstand einde lijk zitting in het schap genomen heb ben. De heer van Dam zag er geen heil in, nader in te gaan op de strijd die lange tijd rond zijn persoon is gevoerd en die, zoals uit de commentaren blijkt, over enige tijd zal worden hervat. Hij zei bereid te zijn om, de ontwikkeling der verhoudingen aan te zien. De heer Blink (werkgevers) meende, dat de voorzitter door deze ongewone toespraak de zaken moeilijker maakt dan nodig is. Hij sprak van een onjuist woord op een onjuiste plaats. Daarmee was het incident gesloten. De voorzitter gaf een kort overzicht van de situatie op de botermarkt. Er is grote vraag, vooral van de zijde der exporteurs, naar de goedkope koelhuis- boter. De eerste inschrijving stemde tot tevredenheid. Het schijnt dat bij de lagere prijzen de afzet op gang is ge komen. Deze afzet gaat echter met een aanzienlijk verlies gepaard en het is de vraag of hieruit niet een les moet wor den getrokken voor de toekomst. Prijs- concessie en exporttoeslagen in een vroegere periode zouden het aangroeien van de voorraad hebben kunnen af remmen. Nu de koelhuisboter tegen be trekkelijk gunstige prijzen afzet vindt ziet het er naar uit, dat de consumen ten in Nederland geen boter van 70 ct. per pakje zullen eten. Waarschijnlijk zal de prijs echter wel onder de 80 cent kunnen blijven. Het produktschap zal in een commissie het probleem van het melkvetoverschot in Nederland in den brede gaan bestu deren. Daarbij zal echter aan de vraag of het aanbeveling verdient het percen tage vet in de consumptiemelk te wji- zigen. Van werkgeverszijde kwam veel kri tiek op het conceptadvies over de ver- rekenprijs van melk en de afschaffing van de subsidies. Men meende, dat de v.-:-.-. Vier Israëlische soldaten, welke door de Egyptenaren waren gevangen geno men, zijn uitgeleverd tegen 250 door de Israëliërs krijgsgevangen gemaakte Egyptische soldaten. Bij Rafah vond zondag j.l. de uitwisseling plaats. werknemerscommissie welke voor het conceptadvies verantwoordelijkheid droeg, zich te veel had laten leiden door de vrees voor een te grote stijging van de melkprijs en de invloed daarvan op de loon- en prijsstabilisatie. Dus doende zou men naar bepaalde resulta ten hebben geredeneerd waarbij men principes had verwaarloosd die de werkgevers voor hun prijsbeleid als on aantastbaar beschouwen. Bovendien zou men zich te zeer vastgelegd hebben op een afschaffing van de consumenten subsidies op 1 juli van dit jaar, daarbii hopend op een compensatie door loons verhoging, welke op dat tijdstip door de huurverhoging toch aan de orde wordt gesteld. Het advies onderging on der invloed van deze bezwaren een aan zienlijke wijziging, in die zin, dat er wal meer slagen om de arm genomen wer den ten aanzien van de hoogte van de verrekenprijs en het tijdstip van de af schaffing van de subsidies. Tijdens de vergadering werd nog be sloten het ministerie van economische zaken een advies uit te brengen over een prijsmaatregel welke dit departement zich voorstelt te nemen tegen d coöpe ratieve vereniging van melkhandelaren in Haarlem. Deze coöperatie is overge gaan tot rationalisatie en het ministerie eiste op grond van de lagere kostprjj- zijn, die daardoor te verwachten zijn, dat de prijzen met een cent per liter verlaagd worden. De coöperatie verzette zich daartegen en riep de hulp van het produktschap in. Het produktschap zal het ministerie verzoeken geen maatre gelen te nemen vóór het een advies ontvangen heeft. Waarschijnlijk is men daarmee over twee weken wel klaar. Naar aanleiding van deze kwestie ontstond er een discussie over de vraag of het ministerie bevoegd is om, behal ve prijsstoppen ook prijsverlagingen op te leggen. De vertegenwoordiger van het ministerie in het produktschap zet te op weinig overtuigende wijze uiteen, dat dit inderdaad het geval is. Hij meende bovendien, dat een verzoek om uitstel van maatregelen de goodwill van de melksanering in Haarlem niet zou bevorderen. Het ministerie was was juist daarom zo fel op een verla ging van de prijs omdat de consumen ten daarmee directe resultaten van de sanering zouden bemerken. Men voer de hem van werkgeverszijde tegen, dat het niet juist is, dergelijke rèsultaten reeds in de prijs te verwerken als ze er nog niet zijn. De sanering zal wel tot goede resultaten leiden, maar dat heeft enige tijd nodig. Driehonderd gevangenen, verblijvend in de Ucciardone-gevangenis van Paler mo op Sicilië, hebben gisteravond, na oefeningen gedaan te hebben, geweigerd naar hun cellen terug te gaan. Zij over weldigden hun bewakers en klommen daarna op het dak van de gevangenis. De politie legde spoedig een kordon om de gevangenis en wierp traangasbom- men naar het dak. De gevangenen rea geerden hierop met kreten als „Weg met de directeur" en „Wij willen am nestie". Door een groot aantal andere gevangenen die in de cellen zaten aan gemoedigd, gingen de muiters op het dak te keer. Zjj staken kranten in brand om de aandacht te trekken. De gevan genen protesteren tegen de aanstelling van een nieuwe directeur, die de disci plinaire maatregelen verscherpt zou hebben. De politie heeft verklaard de si tuatie weer in haar macht te hebben. Voor het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren president Eisenhowers resolutie over het Mid den-Oosten goedkeurde, we'd er een hartig woordje gesproken over het bezoek van koning Saoed. De demo cratische senator Wayne Hay ver klaarde: „Ik ga niet akkoord met het omkopen van welke Arabische dicta tor dan ook". Volgens zijn zeggen heeft koning Saoed duizend cadillacs, waarvan er enkele verguld zijn, 28 air-conditioned paleizen en negentig broers, die uit de staatskas grote sa larissen krijgen. Hij zei, dat koning Saoed geld van Amerika wil, omdat de vorst veel meer geld heeft opge nomen, dan hij uit olieconcessies krijgt. De republikeinse senator Ful ton protesteerde tegen deze woorden en soortgelijke van andere senatoren, die hij kenschetste als „schimpredes" en „zure opmerkingen". De stafchef van de Amerikaanse vloot, Admiraal Arleigh Burke, heeft voor de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden verklaard, dat tegen 1970 de Amerikaanse vloot vrijwel geheel uit schepen met atoomaandrijving zal bestaan. Volgens het program voor dit jaar zal een begin gemaakt worden met de bouw van het eerste vliegdekschip met atoom- aandrijving van de Amerikaanse vloot. Elk jaar wil men een nieuw vliegdek schip op stapel zetten, tot de vloot over 15 moderne grote vliegdekschepen zal beschikken. Er zijn reeds twee van der gelijke schepen. Volgens admiraal Bur ke hebben de Russen sedert de tweede wereldoorlog meer oorlogsschepen ge bouwd dan alle andere landen bij el kaar (Rtr) Na de koele ontvangst in New York was de verwelkoming die men koning Saoed in Washington bereidde en in het bijzonder de tocht van het vlieg veld naar Blairhouse een van de grootst opgezette ontvangsten die ooit een staatshoofd ten deel viel. Langs de ongeveer zes km lange weg stonden speciaal uitgezochte soldaten. Politie mannen met draagbare zenders en ont vangers liepen langs de Pennsylvania Avenue, terwijl talrijke agenten van de Geheime Dienst en politiemannen in uniform op de been waren. Ver scheidene duizenden mensen keken naar beide staatslieden toen zij in een open limousine voorbijreden. Er werden 21 saluutschoten gelost. Eisenhower, die voor het eerst naar het vliegveld van Washington ging om een buitenlands staatshoofd te be groeten, heeft voor zjjn vertrek op een persconferentie verklaard dat hij elke onhoffelijkheid tegenover een officiële bezoeker van Amerika betreurt. Koning Saoed zei tegen Eisenhower dat hij hoopte op openhartige bespre kingen, die leiden tot betere betrek kingen tussen beide volkeren op basis van „vriendschap en wederzijdse belan gen." Eisenhower verwelkomde de vorst „als machtig leider van het Ara bische volk en beschermer van de ste den die voor de Islam het heiligst zijn." Eisenhower zei dat Amerika vereerd is met het bezoek van de koning en zo gelukkig is koning Saoed, evenals zijn overleden vader, tot zijn vrienden te re kenen. Hij voegde hieraan toe dat „hii verlangde naar versterking en beves tiging van deze gewaardeerde vriend schap door middel van de gelegenheid die dit bezoek biedt, voor vruchtbare besprekingen van vraagstukken die voor beide landen van belang zijn." De koning wandelde arm in arm met de Amerikaanse president naar Foster Dulles. Achter hen liep een lid van het gevolg van de koning, dat een zes-jarig zoontje van de vorst een slachtoffer tje van de kinderverlamming op de arm droeg. President Eisenhower heeft zjjn lijf arts, generaal Snyder, opdracht gege ven het kind te onderzoeken. (Reuter. U.P., A.F.P.) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De bijeenkomst van de Britse vak verenigingsleiders met een aantal mi nisters, welke gisteren plaats vond op het Britse ministerie van financiën en welke een uur en een kwartier duurde, heeft de vakverenigingen weinig wijzer gemaakt. De vier Britse ministers, die de bijeenkomst bijwoonden, name lijk die van energie, transport, financiën en arbeid, konden weinig troost bieden. Zij wisten zelf niet met enige zekerheid, wanneer de oliepositie beter zou wor den, omdat niet bekend is wanneer het Suezkanaal wederom doorvaart zal ver lenen aan althans kleinere tankschepen en of de olieproducenten van Texas be reid en in staat zullen blijken de pro- duktie en uitvoer van ruwe olie naar Europa te verhogen. De vakverenigingsleiders, die de bij eenkomst hadden bijgewoond, verklaar den na afloop, dat de Britse ministers „geen optimisme" hadden getoond. La ter op de dag sprak Lord Mills, minis ter van Energievoorziening, in een be sloten bijeenkomst de conservatieve fractie toe over de oliepositie. Hij maakte duidelijk, dat de huidige situa tie slechts gehandhaafd kan blijven dank zij het feit dat de industrie stook olie ontvangt uit de strategische re serve. De vakverenigingsleiders vrezen, dat in april de werkloosheid zal stij gen tengevolge van het olietekort in de industrie. De cijfers voor de maand januari zijn nog niet bekend, doch men vermoedt dat het aantal werk lozen met ongeveer 80.000 is gestegen tot 350.000. In vakverenigingskringen vreest men, dat dit aantal zal stijgen tot 500.000, indien de oliepositie niet weldra beter wordt. De kans op toenemende werkloosheid heeft evenwel een aanzienlijk aantal arbeiders niet weerhouden om de ar beid neer te leggen in de industrie, die behoort tot de voor de hand liggende slachtoffers van de olie- en benzine- schaarste en die reeds vóór de Suez- kanaal-affairc in moeilijkheden was tengevolge van het dalen van de afzet, de auto-industrie. Gisteren waren meer dan 16.000 ar beiders van de Fordfabrieken zonder werk, tengevolge van het feit, dat de zustermaatschappij van Ford, Briggs Motor Bodies, die de carrosserieën voor de Fordmaatschappij vervaardigt, vijf personeelsvertegenwoordigers had ge schorst, waarvan een vervolgens werd ontslagen. Ook in andere Fordfabrieken ging men over tot staking, met het ge volg dat ook voor het niet stakende ge deelte van het personeel het werk stil kwam te liggen bij gebrek aan onder delen en carrosserieën. Ook elders dreigen stakingen in de automobielindustrie, o.m. bij een firma te Birmingham, die carrosserieën bouwt voor Austin, Morris en Standard, welke laatste bedrijven weldra stil zouden ko men te liggen bij gebrek aan carrosse rieën. iiiiiiiimiiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimit De president van de Verenigde Sta ten was nogal verlegen met de hou ding van de stad New York, die geen huichelachtig eerbetoon wenst te bren gen aan koning Saoed, die de reputatie heeft van anti-semiet, anti-christelijk te zijn en (laten wij zeggen) niet al te sterk gekant tegen de slavenhandel. Zulk een rondborstig erkennen van het belang van onderscheid tussen goed en kwaad schaadt de diploma tieke betrekkingen. En men moet in deze wereld met zoveel lieden diplo matieke bet rekkingen onderhouden, die men toch in het particuliere leven niet zou verkiezen als gezelschap voor zijn dochter. Het gaat overal zo. Wij completeren dan ook heel terecht som mige betrekkingen met een contra spionagedienst, waarvan af en toe blijkt door het uitwijzen van een per sona non grata. Intussen gemeten de niet-uitgewezenen, naast ambtelijk wantrouwen, de eerbewijzen die aan hun rang toekomen en als ons het on geluk treft, dat onder hen een ambas sadeur komt te sterven, dan zal de Ko ninklijke Landmacht een erewacht bij de begrafenis moeten leveren. Dal zijn aspecten van de dienstplicht, die men gemeenlijk niet overweegt. Troos ten wij ons met de gedachte, dat onze soldaten de enige Nederlanders zijn naast de beroepsdij lomaten, die men tot zulk een eerbetoon kan opcomman deren. De andern behouden zich het onderscheid tussen goed en kwaad wel degelijk voor. Vanochtend omstreeks half tien is op de onbewaakte overweg onder de ge meente Prinsenbeek bij Breda een per sonenauto door de elektrische trein Breda-Rotterdam gegrepen. De beide inzittenden van de auto werden gedood Het waren twee assistenten van een vee arts uit Breda, n.l. de 62-jarige heer D. uit Breda en de 25-jarige heer M. uit Utrecht. De stoffelijke overschotten zijn naar de geneeskundige dienst te Breda overgebracht. De overweg is niet be veiligd door een knipperlichtinstallatie. (Van onze Haagse redacteur) Minister Zijlstra heeft in de gevallen, waarin gevraagd is om ontheffing van de op 1 februari ingaande prijsstop voor de gastarieven, besloten deze ontheffing te verlenen. In totaal gaat het hier om een kleine vijftig gevallen, waaronder de gemeenten Amsterdam en Den Haag. De aanvragen voor ontheffing van de prijsstop voor elektriciteits- en water- tarieven zijn nog in onderzoek. Voor Haarlem betekent dit dus dat de verhoging der watertarieven haar beslag nog niet kan krijgen. Zandvoort daaren tegen weet nu dat de verhoging van de gasprijs met 2 cent per m3 gehandhaafd blijft. De negentiende verjaardag van prin ses Beatrix verliep vandaag op het pa leis Soestdijk in alle stilte. De prinses was niet ten paleize aanwezig en zij zal, zoals reeds eerder werd aangekondigd, het feest eerst zaterdag in de familie kring vieren, tezamen met de verjaardag van prinses Margriet. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM IEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.23-17.29. Maan: 8.30-19.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1