Boekhouder van spaarbank verduisterde bijna een ton aan effecten en spaargelden Veertig jaar papierhandel Ruys Bezinningsavond van het Katholiek Vrouwengilde O Haarlemse kunstenaars exposeren in Utrecht Officier van justitie eist drie jaar met aftrek K aderbijeenkomst Haarlemse K.A.B. Onze taak in het parochiële leven Kapitein Brassbounds bekering MARKTPLEIN IN HOOFDDORP WORDT VERBETERD Honderd meter lang perron voor busstation H. F. Boot 80 jaar Uit STAD Nieuw zwembad in de Lijnden HAARLEMSE RECHTBANK De Nederl. Comedie Voor Geloof en Wetenschap SIERADEN en HOCKEY PROGRAMMA DONDERDAG 31 JANUARI 1957 PAGINA 3 Films Burgerlijke Stand Haarlem A. van der Veldt over de levenshouding der voormannen HEEMSTEDE Ouderavond padvinders Burgerlijke Stand Aanrijding op Kleine Houtweg U ZOU ZE WEL allemaal willen kopen, die prachtige Voetgangersverkeer Receptie in Waaggebouw te Haarlem Basketbal n de eetzalen van het Universiteitsgebouw van de Utrechtse studenten Izijn de wanden gesierd door kunstwerken die met regelmaat verwis seld wordenbehalve door studenten worden deze collecties ook ge zien door belangstellenden omdat zij als openbare expositie aangekondigd worden. Gedurende de maand januari heeft daar werk gehangen van twee Haarlemse dames en van Hannie Mobach. Om met de laatste te beginnen: zij studeert Frans en is in haar vrije tijd een begaafd tekenares. Wij zagen van haar portrettekeningen, stu dieus geobserveerd en bekwaam gedaan. Uit haar vrije werk: aquarel, pentekening en monotype, blijkt dat zij over veel fantasie, intelligentie en een sterk compositorisch vermogen beschikt. Hoewel het doel van ons bezoek de beide uitgezwermde Haarlemsen betrof, was de onver wachte kennisname van dit werk een aangename verrassing. Kleine zege voor The White Stars Waterpoloresultaten Inbraak in kaaswinkel B. en W. van Haar lemmermeer vragen 300.000 voor de bouw BLOEMEN DAAL Benoeming raadhuis ZANDVOORT Feest pater Nolascus SANTPOORT Getosa gaat de zon tegemoet Beurs van Amsterdam Beurs van New York Tegen een 57-jarige effectenmakelaar en boekhouder uit Krommenie eiste de officier van justitie bjj de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, he denmorgen een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest wegens verduistering van bijna een ton ten nadele van de spaarbank der Ver eniging Hulpbetoon te Assendelft. De verdachte die bij deze spaarbank se dert jaren als boekhouder in dienst was, en hiervoor tevens alle effecten transacties verrichtte in zijn kwaliteit van makelaar, had obligaties ter waar de van 48.000,- die hjj voor de spaar bank in bewaring had, verduisterd. Voorts had hjj voor een bedrag van 36.000,- aan spaargelden zich toege ëigend, terwijl hem tenslotte ten laste gelegd werd, dat hij voor f 10.000,- ef fecten van particulieren had verduis terd, die hij eveneens als makelaar on der zijn berusting had. De combinatie effectenmakelaar boekhouder achtten zowel de officier van justitie als enige der getuigen- deskundigen zeer ongelukkig voor een spaarbank. De spaargelden, die in de spaarbankboekjes van de inleggers die deze zelf behielden geboekt wer den, verantwoordde de verdachte niet in de administratie van de spaarbank. Jarenlang had men het volste ver trouwen in de boekhouder gehad. Bij controles kwam men nooit op de ge dachte aan verdachte eens te vragen de effecten te tonen. Door een toeval kwamen de malversaties tenslotte aan het licht. De boekhouder-makelaar kwam tot zijn fraude door financiële moeilijkhe den, ontstaan door een navordering van de belasting ten bedrage van ongeveer 9000 wegens vermogensaanwas tijdens de oorlogsjaren. Voorts voerde hij een vrij dure huishouding. Met de verduis terde gelden trachtte hij zich uit deze moeilijkheden te redden. De als getuige gehoorde secretaris penningmeester van de spaarbank, de heer J. de Boer, bur gemeester van Assendelft, verklaarde dat verdachte geen bewaarloon ontving voor de effecten. Hij ontving slechts CINEMA PALACE: Morgen zal lk huilen, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Als Parijs ontwaakt, str. volw., 2.30, 8. LIDO: De onbekende soldaat, 18 Jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 LUXORTrapeze, a. 1., 2. 7, 9.15. REMBRANDT: Trapeze, alle leeft., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY Wereld zonder einde, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Three coins in the Fountain, 2.15, 7, 9.15, a. 1. Donderdag 31 januari Concertgebouw: Orgelconcert door de stadsorganist Piet Kee, 8 uur. Schouwburg: Toneelvoorstelling door leer lingen van het Triniteitslyceum en „Sanc- ta Maria": „Verdwijningen en verschij ningen", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Cabaret voor Haar lemse katholieke bejaarden, 7.30 u. Rembrandt: H.K.G. Filmvoorstelling „I Vi- telloni" 9.15 uur. Stedelijk Gymnasium: Bijeenkomst Ge nootschap Nederland—Frankrijk. Spreker: M. Jean Delhaye, 8 uur. Vrijdag 1 februari Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, van 11.30 12.30 uur. Concertgebouw: Interscholair jeugdtoer- nooi, 19.30 u. Schouwburg: Toneelvoorstelling door leer lingen van het Triniteitslyceum en „Sancta Maria", 8 uur. „De Leeuwerik": Demonstratie door leer lingen van Volksmuziekschool voor Haar lem e. o., 8 uur. GEBOREN: K. BolwijnWierenga, z.; N. van der WouöeVoetelink, z.; W. J. Teunissen—Huiting. x.; J. M. J. E. van Leeuwen—Gerritsen, d.A. Piersma—Klok, d.; J. A. Fictoor— Harren, d.; M. DatemaHoogkamer, d.G. M. Bierens de HaanMarkus, d.; C. E. A. PeterseWassenaar, d.; B. FreriksLefeber, d GEBOREN: J. M. van der Aar-Ma- theij, z.; F. J. A. Verhaaf-Hageman, z.; A. M. Th. Rood-Koopman, d.; C. J. Bannink-Boogaard, d.A. J. van der Sluis-van Wijk, d: E. C. Rijnbergen van Schaik, d.M. V. Oldenburger- Brakel, d.; R. M. Christoffels-van Del den, d. ONDERTROUWD: G. H. Zuidberg en C. C. A. A. Sleper: W. Loot en W. Koopman; J. G. van der Ploeg en A. Balm. ONDERTROUWD: Th N. van der Velden en W. M. E. Hurkmans; B. Bloem en B. G. Brussee; C. L. J. Jan sen en J. H. W. Stiphout; Th. L. H. B. Bertholee en M. J. C. Dobber; C. J. van Meurs en H. Th M. Cliteur; G. J. Hesseling en A. J. van der Pol; G. F. Wissink en W. G. Lambooij; J. Ozinga en H. J. de Maagd; Th. C. N. van Galen en Th. G A. Weenink; D. Melchert en M D. Brand; N. van der Meer en C. Bosma; Chr. J. A. de Kon- nigh en C. M. E. Veltman; F. de Graaf en G. Groot; J. A. de Leur en W. E. Beusenberg; J. H. van der Ham en A. H. J. Blanket: N. Bakker en E. Bei der; A. Groffen en H. A. Brands; P. Schippers en A. J. Bijster; J. J. van der Molen en M. Koppen. GEHUWD: P. C. de Vos en I. G. B. van Werven. t\ i?' A M- v'sser en A. D. M. Sijm, J. H. J. van Balen en M Zwart; P. C van Hal en A. B D m' de Beer; G. H van Kessel en L. A Scheffelaar; M. J. van Steijn en M. van der Stelt; J. H. B. Versluis en W. Rohde; A. G. Schreurs en C. Spruit: A Swanborn en F. M. N. Smit; L. J. a'. Korstjens en W. J. Brabers; B. van Maas en J. G. van Batenburg; J. Bliek en M. Chr. Schellekens: A. H. Haer en C. M. Stam; E. Roest en M. M. Huij- bens. OVERLEDEN: P. Spaanderman, 77 j., van Hogendorpstraat; P. C. Lagas, 74 j., Ipenrodestraat; Chr. van Krim pen, 67 j., Gasthuisvest; G. Bos, 62 j., Kennemerstraat; R. M. Bezem, 67 j„ Reijer Anslostraat; M. Uijtendaal 80 j., Jelgersmastraat; H. RichardsonLub- berink, 86 j.. Delistraat: E. BrittGen- til de Sully, 63 j., Timorstraat; W. Crij- nenKruitbos. 86 j., Hagestraat; J. S. Hermes, 36 j., Anslijnstraat; A. D. Kooper, 75 j., Grote Houtstraat; A. C. ZaalDor jee, 73 j., Indischestraat. OVERLEDEN: J. N. Lichtleitner, 51 jr., Westerhoutpark; P. G. Fabel, 76 jr., Begijnhof; J. A. van den Heuvel, 84 jr., Blekenbergstraat; J. de Vries, 63 jr., Garenkokerskade; G. Drinkwaard, 14 jr.. Hazepaterslaan; C. P. Hanse laar, 56 jr., Kamperlaan; P. Boot, 53 jr., Vroomstraat; M. J. Warmelink Idenburg. 66 jr., Gasthuisvest; A. J. Kroon- Apeldoorn, 51 jr., Kamperlaan; H. D. van Emmerick-Du Perron, 54 Jf-, Gasthuisvest. provisie op de coupons en op de andere door hem verrichte effenctentransac- ties. De officier van justitie wees erop, dat de controle bij de spaarbank on voldoende was. Dit hield echter volgens hem geen enkele verontschuldiging in voorde z.i. schandelijke wijze waarop verdachte het in hem gestelde vertrou wen heeft beschaamd. De raadsvrouwe, mej. mr. S. Boek man wees op de persoonlijke omstan digheden van de verdachte, die zichzelf heeft opgewerkt op de maatschappelijke ladder. Zij bepleitte clementie. Uit spraak over veertien dagen. Op een helaas matig bezochte kader bijeenkomst van de K.A.B. te Haarlem heeft de districtsbestuurder, de heer A. van der Veldt, gesproken overenige vitale punten uit de levenshouding van de voormannen in de katholieke arbei dersbeweging. Hij werd ingeleid door de voor zitter van de Haarlemse afdeling der K.A.B., de heer A. Angenent. De heer Van der Veldt stelde voorop, dat het er voor een kaderlid niet zozeer op aan komt of hij veel of weinig doet, maar of hij zowel persoonlijk als in ka- derverband de ideële doelstellingen van de K.A.B. blijft zien. Spreker bouwde zijn betoog daarna op met als leidraad de volgende vraagpunten: geloven wij zelf in de apostolische taak van de K.A. B.; beleven wij in voldoende mate de sociale gerechtigheid en de sociale lief de; durven wij voor onze eigen mening uit te komen, ook als men meepraterij van ons verwacht; zijn wij als kaderlid elkaar tot steun of praten wij over el kaar in liefdeloos geroddel; doen wij al het mogelijke om de arbeidersstand waardig te vertegenwoordigen; helpen wij elkaar door gebed en offer? Nadat de spreker op al deze vraag punten uitvoerig was ingegaan ontwik kelde zich een gedachtenwisse- ling, waarbij de vragen zowel door de spreker als door de voorzitter werdén beantwoord. Morgen bestaat de firma A. E. Ruys Co aan de Kleine Houtweg 16 te Haarlem 40 jaar. Het zal driedubbel feest zijn. De beide firmanten A. E. Ruys sr. en jr., vader en zoon, zijn na melijk op deze dag resp. 40 en 25 jaar aan het bedrijf verbonden. De papier groothandel van de heren Ruys heeft de laatste jaren een grote groei ge kend: de vervaardiging van transpa rante artikelen, na de oorlog serieus aangepakt, maakte dat de Haarlemse firma in 1952 moest uitzien naar een nieuw gebouw dat in de Spaarnestad werd gevonden. In Amsterdam, waar de fabriek meer dan 35 jaar was ge vestigd, is thans nog een bijkantoor. Dertig jaar geleden gebruikte de win kelier geen verpakkingen, hij verkocht zijn artikelen „los", uit open, houten bakken met grote koperen (later chroom) scheppen, haalde met een ge ribde houten boterspaan kleverige bo ter uit een vat en zuurtjes uit een fles. In de loop der jaren zijn alle typische geurtjes, die de winkel toch bekoorlijk maakten, verdwenen. Er is doorzichtig, smaakvol verpakkingsmateriaal geko men, dat hygiënisch is en voor de huis vrouw veel geriefelijker. Transparante verpakking, de fabrieksnaam in cello- phaan, houdt de produkten lang vers en is bij uitstek aangewezen voor het bewaren van ontbijtkoek, sigaretten, chocolade, enz. Met moderne outillage en persen hebben de firmanten Ruys een bedrijf van betekenis opgebouwd, dat in de hele wereld een aanzienlijke afzet heeft weten te verkrijgen. Het gebouw aan de Kleine Houtweg, waarin het bedrijf Ruys sinds 15 okto ber 1952 gevestigd is, was voordien een bloemenveiling en ook enige tijd een confectiebedrijf. Aan de voorkant van het gebouw bestaat nog de mogelijk- Tientallen leden van het Katholiek Vrouwengilde, afdeling Haarlem, na men gisteravond deel aan een discus sie- en bezinningsavond gehouden in een der zalen van Hotel Royal over de taak van de Christenen in het parochiële le ven, op godsdienstig, maatschappelijk, charitatief en financieel gebied. Modera tor A. Schlatmann, van het Sint Maar- tens Lyceum te Voorburg, hield een inleiding over het genoemde onderwerp, die gevolgd werd door een levendige discussie, waaraan vele dames deel namen. De presidente, mejuffrouw A. W. H. M. Bolsius, wees er in haar openings toespraak op, dat het onderwerp van deze avond zeer actueel is, en dat de spreker wel ervaringen hebbend in de zielzorg, maar er thans niet meer in parochieel verband direct bij betrok ken bij uitstek geschikt is dit te be handelen. De inleider stelde voorop, dat de pa rochie een gemeenschap is van een aan tal gelovigen, bij voorkeur niet te groot, en uiteraard in velerlei opzichten ver schillend. De kern van het parochiële leven is gelegen in het liturgische een zijn rond de Tafel des Heren. De ge meenschapsidee dient door de parochi anen bewust beleefd te worden en om deze gedachte te benadrukken is ook een stoffelijk offer van belang. Het liturgische gemeenschapsbewust- zijn der parochianen impliceert zorg en liefde voor de medemens een so ciale zorg dus, die zich veelal moet uiten in charitas. De inleider wees er op, dat onze charitatieve instelling te zakelijk geworden is .Voorop dient te staan de persoonlijke belangstelling als Christen voor een hulpbehoevende me demens, en niet het „machinale" gel delijke offer, al is dit een belangrijk onderdeel van de charitas. Een financiële zorg van de paro chianen, die maar al te vaak volko men verkeerd begrepen wordt, vormt ook het onderhouden van de priesters. Door Christus is bepaald, dat wie het altaar bedient, ook van het altaar onderhouden moet worden, dus door de gelovigen moet worden „vrijge steld". Dit betekent echter geenszins, dat het „gebruikelijke" misstipendium In het Jeugdhuis aan de Herenweg geeft de Heemsteedse padvindersgroep de Heemsteedse Trekkers op zaterdag avond 9 februari een bijeenkomst voor de ouders van .welpen en verkenners van deze groep. ONDERTROUWD: F. J. van der Meer en C. J. G. M. van der Meer; D J. Janssen en L. Ch. M. van der Meer- Th. J. Hondius en J. C. Schwartz; H. F. Kassing en C. L. Stout- ^GETROUWD: A. F. Sanders en G. Kruiderink; J. A. Schepers en L. André de la Porte; C. A. W. Huizinga en N. J. Ziere. GEBOREN: A. L. J. J- M- Fsman en G. J. M. Steeman, d.; H. Meijer en M. Vlug, d.; A. C. Goldschmeding en A. M. v. Steenwijk, z.; H. A. Ver beek en C. Oversteegen, d. OVERLEDEN: G. Dijkstra-Mooyboer, 80 jr.; G. Scheeer, 88 jr.; J. H. Wesse- ling, 73 jr.; A. Hoekstra-Leenmans, 84 jr.; J. M. de Vries, 75 jr. een „tarief" is voor het opdragen van een H. Misoffer „ten bate van de op drachtgever". Helaas menen vele het wellicht goed-bedoelende katho lieken, dat men een H. Mis kan „be stellen" en dat het hier een zakelijke transactie zou betreffen. Ook van een „bestelde" H. Mis komen de geeste lijke vruchten ten goede aan de ge meenschap der mensen. Het stipen dium is slechts een vrijwillige gift, waartoe aanleiding gegeven heeft het verzoek een H. Mis op te dragen. De ze aanleiding tot een gift aan de pries ter kan ook door andere omstandig heden veroorzaakt worden. Belangrijk is, dat deze gift vrijwillig is. Tijdens de door mejuffrouw Bolsius geleide discussie kwamen enkele kwes ties, zoals het offeren in de kerk ter sprake. De aanwezigen bleken overtuigd van de grote waarde van het huisbe zoek door de zielzorgers. Helaas wordt dit huisbezoek thans maar al te vaak bemoeilijkt door de tijdrovende advi seursschappen van de parochiegeeste lijken in allerlei verenigingen. Maar al te vaak staan verenigingsbesturen er op, dat „hun" geestelijke adviseur iede re vergadering door zijn vleselijke aan wezigheid luister bijzet, terwijl dit in vele gevallen niet nodig is. Aan het begin van deze bijeenkomst deelde mejuffrouw Bolsius mede, dat ter viering van de Vastenavond op 1 maart door het Katholiek Vrouwengil de een kienavond belegd zal worden. Op 19 maart zal de Stille Omgang door de dames gehouden worden. heid om uit te breiden, waarvan in de toekomst stellig gebruik zal worden ge maakt. Men verwacht namelijk voor de produktie van de verpakkingsmateria len in de toekomst meer werkruimte nodig te hebben. Links van het com plex ligt grond, die de firma eveneens graag in bezit zou willen hebben om er het bedrijf uit te breiden. De voorspoedige groei van de afde ling transparante verpakkingen wil niet zeggen dat de papiergroothandel min der belangrijk is geworden. De heer A. E. Ruys sr. heeft zijn branche 40 jaar lang met kennis van zaken opgebouwd, waarbij hij werd geïnspireerd door het succes van de ,,bij"-produktie. Op 1 februari zal ter gelegenheid van deze jubilea een receptie worden ge houden in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, 's middags van 35 uur. nder regie van Henk Rigters heeft de Nederlandse Comedie gister avond ook de leden an „Geloof en Wetenschap", die weer voor een volle stadsschouwburgzaal zorgden, een paar amusante uurtjes bezorgd met Shaw's „Kapitein Brassbounds Beke ring" in een vertaling van Willem Vogt. Het verhaal van een Engelse rechter, die, in gezelschap van zijn schoonzuster, in Marokko terecht komt en daar onder zonderlinge omstandigheden een neef ontmoet, die een beruchte zeepiraat heet te zijn, is niet 'sterk van composi tie. Naar de tekst is het zelden boeiend, al deelt Shaw met zijn halve waarheden, die helemaal waar schijnen te zijn, links en rechts voldoende tikken uit om zijn publiek het nodige plezier te schenken. Dat is gisteravond ook gebeurd, zij het dan vooral door het trefzekere spel van de Comedie. Bij de eerste voorstelling in Haarlem is daarop reeds gewezen, en wij mogen nog eens herhalen, dat vooral Mary Dresselhuys, als enige vrouw (maar wat voor een vrouw!) in dit gezelschap een spelletje toneel weg gaf, dat menigeen nog lang zal heugen. Zij speelde ook nu weer de excentrieke, naïeve en in haar onlogica logische schoonzuster met een verrukkelijke charme. Met haar partners, Ko van Dijk als de prachtige wildemanskapitein en Paul Huf als de waardige rechter, vormde zij een even geroutineerd als eminent trio. Van de overigen noemen wij nog de beheerste dominee van Phi lippe La Chapelle en de levendige Drinkwater van Bert van der Linden. Het geheel was gestoken in een accep tabel décor van Nic. Wijnberg. De leden van „Geloof en Wetenschap" lieten zich na afloop niet onbetuigd. Er was een fraai bouquet anjers voor Mary Dres selhuys. Bij een aanrijding met een vrachtwa gen op de Kleine Houtweg bij de Kam perlaan heeft een 23-jarige motorrijder, een banketbakker uit Naarden, gister morgen om tien voor half elf een ge compliceerde rechter beenbreuk opge lopen. De man moest remmen voor de van rechts komende vrachtwagen, waardoor zijn motor slipte. Hij kwam gedeeltelijk onder de wagen terecht en moest ter verpleging worden opgeno men in de Mariastichting. Advertentie waarvan wij in onze zaak zo'n exclusieve verschei denheid kunnen tonen. Zoekt U daarom 'n passend bijou bij Uw kleding of een waarde vol geschenk voor een familielid of een goede vriend, maakt dan rustig Uw keuze. Wij zijn overtuigd, dat U zult slagen bij j, vindt U het de kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Tel 20049 .■.S%V%V.SSSVW.V.V>".WSSS% Al geruime tijd heeft het gemeente bestuur van Haarlemmermeer het voor nemen gehad om de toestand van de wegen, rioleringen e.d. om en nabij het Marktplein te Hoofddorp te verbete ren. De afwatering geeft geregeld aan leiding tot klachten van de bewoners, het busstation wacht dringend op verbe tering en de grintverharding is ook niet ideaal. Verschillende malen is boven dien aangedrongen op de bouw van een toiletinrichting bij het busstation, ter wijl ook ten behoeve van de voetgan gers enige verbeteringen nodig zijn. Thans heeft het college van B. en W. een plan laten ontwerpen, dat al deze voorzieningen omvat en een gedeelte van het rioleringsplan voor Hoofddorp zal verwezenlijken. Gelijktijdig met de uitvoering van de rioleringswerkzaam heden kan de algehele verbetering van het Marktplein ter hand worden geno men. De totale kosten worden geraamd op 311.500. Ten behoeve van het busstation is een perron ontworpen van* 100 meter leng te, waarlangs een zestiental bussen een standplaats kan innemen. Rondom het perron zal de klinkerbestrating met het oog' op de aan- en afrijdende bussen, op een zandbed worden aangelegd met daarboven een zware fundering, waar schijnlijk van hoogovenslakken. Doordat het tegeltrottoir langs de Kruisweg op het Marktplein door een plantsoen- strook zal worden vervangen, wordt meer ruimte verkregen voor het bus station. Op het perron zullen verder over de gehele lengte nieuwe abri's worden gebouwd voor de wachtende pas sagiers. Op het Marktplein zal vervolgens parkeerruimte worden vrijgemaakt voor ongeveer 25 a 30 auto's Hiervoor zullen dezelfde betonklinkerkeien worden ge bruikt. als die, welke in 1955 voor het raadhuis zijn gelegd. Langs de te ver beteren weg rondom het polderhuis is een parkeerruimte vrijgehouden voor 10 a 15 wagens. Wanneer het tegeltrottoir langs de Kruisweg zal komen te vervallen en vervangen wordt door ec i plantsoen- strook, zal het voetgangersverkeer in veiliger banen zijn geleid. Hierdoor wordt namelijk voorkomen dat op de Marktlaan en KruiswegHoofdweg moet worden overgestoken. Ter vervanging van het tegeltrottoir langs de Kruisweg zal nu aan de oost- Vrijdag 8 februari wordt de bekende Haarlemse kunstschilder H. F. Boot tachtig jaar. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit zal op initiatief van het genootschap „Kunst zij ons Doel" op zaterdag 9 februari in het Waaggebouw aan het Spaarne, van half vier tot half zes, ter ere van de jubilaris een recep tie worden gehouden. Zoals bekend is Boot jarenlang voor zitter van Kunst zij ons Doel geweest en ongetwijfeld zullen talloze kunstbroe ders. vrienden, leerlingen en oud-leerlin gen van deze gelegenheid gebruik ma ken hem hun gelukwensen aan te bie den. In de loop der jaren heeft Boot in verscheidene kunstenaarsverenigin gen bestuursfuncties bekleed. Als schil der is hij vooral bekend door zijn stil levens, portretten, figuren en bloem stukken. Een eretentoonstelling, die een over zicht van 's meesters oeuvre zal geven, is in voorbereiding. Zij zal in het voorjaar gefiouden worden in het Mu seum „Het Huis van Looy" te Haar lem. Van Corrie van Heerden, echtgenote van de schilder Piet van Heerden, ken den wij het enkele stukje waarmee zij debuteerde als bijdrage tot de laatste tentoonstelling van K.Z.O.D.; dit hangt hier tussen een dertigtal aquarellen en houtskooltekeningen zodat wij nu een overzicht kregen van haar prestaties. Zij richt zich bijna uitsluitend op de fi guur die zij stilerend of decoratief be handeld, eenzaam in het vlak zet. Tas tend, en niet van de grond af maar vanuit de praktijk van het doen, bena dert zij haar onderwerp op een wijze die het midden houdt tussen expressio nisme en vrije expressie, de tekentrant van in dit geval een gevoelige en on geremde adolescente. Soms is er iets van poëzie in haar kinderfiguurtjes, overigens is het luchtig met een zweem humor. Het effect dat haar werk maakt is meestal wel aardig maar enerzijds is er teveel gespeel met onverschilligheid over schoonheidsfouten, anderzijds is er te veel gezwoeg als zij wat dieper op het eigenlijke beelden ingaat. Wij krijgen - de indruk dat zij beter weet hoe een schilderij er uit moet zien dan hoe het in elkaar zit. Concentratie op houtskoolstudies naar een portretmodel, zoals er twee in de collectie zijn opge nomen, lijkt ons een wijze beperking van haar openbare activiteiten. Het aandeel van Anneke Höfte in het arrangement bestaat uit enkele in steen gehouwen beeldjes en reliëfs zoals wij dat van haar kennen, schroomvallig en innig, met veel goede intentie haast fluisterend gedaan met sterke seminis- centie aan voor-gothische plastiek. Pieter Giltaij Een van de kunstenaars uit stad en omgeving die zich buiten het zo gehe ten kunstleven houden is de in Zand- voort wonende Pieter Giltaij. Destijds maakte hij deel uit van een groepje gelijkgestemde Haarlemse jongeren In de Ahoy Energiehal te Rotterdam heeft het damesteam van The White Stars een benauwde, maar verdiende 1816 overwinning behaald op het sterke Rotterdamse The Arrows. Ook nu was het begin van deze basketbal- wedstrijd voor de Stars niet bijzonder gelukkig; ondanks een lichte meerder heid slaagde The Arrows er in een gro te 92 voorsprong te nemen. Een klei ne wisseling in de Haarlemse gelede ren bleek gelukkig, want de achter stand werd geheel weggewerkt, zodat de rust met een 119 voorsprong van de Stars inging. Ook na de rust ble ven de bezoeksters een lichte veldmeer- derheid behouden, maar ofschoon de Rotterdamse dames slechts zelden ge vaarlijk waren, konden de Stars geen overtuigende voorsprong nemen. In Naarden werd in de eerste afval- ronde van de dames bekercompetitie KNZB gespeeld de wedstrijd Het Gooi 1HVGB 1. HVGB mjest het onderspit delven en werd met de uitslag 81 voor verder spelen uitgeschakeld. De herenreserves van DWT speelden in Zaandam tegen Neptunus 2 en kwa men met een 2-0 overwinning uit de strijd. Haarlem 2 ging naar Alkmaar voor een treffen met Vliegende Vissen 1, het werd een 32 overwinning voor de Haarlemmers. DWR 2 kreeg VZV 2 op bezoek en behaalde het volle pond. Voor de hockeyclubs uit Haarlem en omstreken is het volgende programma voor a.s. zondag vastgesteld: Heren: le klasse: BMHCHilversum. Overgangsklasse: BMHC 2Aeolus; AllianceHDM, Groen Geel—Straw berries. Promotieklasse: BMHC 3Asvion: ZandvoortHilversum 3: GooiEech- trop; HBSAlkmaar: BMHC 4Hilver sum 2. 2e klasse: BMHC 5Zuidwijck: Straw berries 2DEM, Amsterdam 5Allian ce 2; AdelborstenZandvoort 2; Rand- wijckHBS 2. 3e klasse: Rijswijk 2BMHC 7. Lei den 3Ever Swift; Hermes 2Eech- trop 2; BMHC 6Hilversum 4, Be Fair HBS 3. 4e klasse: Strawberries 4—Zandvoort 3; Zuidwijck 2Eechtrop 3, HBS 4 Alliance 3: Leiden 4BMHC 8. Onderbond: Eechtrop 4DEM 2; Eechtrop 5DEM 3, Strawberries 5 BMHC 9, SaxenburgersRood Wit, Zandvoort 4—Fit 3; Alliance 5Ever Swift 3, HBS 6—Ever Swift 2, HIC 6— Saxenburgers 2. Dames: le klasse: BDHCHilversum. Promotieklasse: Groen GeelStraw berries; AllianceHDM, Hurley BDHC 2. 2e klasse: LeidenBDHC 3, Rood Wit Cl. te Werve, HBSAlliance 2, DEM— Strawberries 2. 3e klasse: Leiden 2Alliance3; BDHC 4TOG 03, Ever SwiftKraaien 2; EechtropHermes 2, Amsterdam 3 Rood Wit 2, HBS 2—BDHC 5. 4e klasse: BDHC 6Zuidwjjck, HDS 2Ever Swift 2,Strawberries 3DEM 2. Eechtrop 2Ferriers, Alkmaar 2 Zandvoort. Onderbond: Alkmaar 4Strawberries 4; Alkmaar 3Eechtrop 3, HBS 3 Strawberries 5, Zandvoort 2BDHC 7, Rood Wit 3Saxenburgers, Plnoké 4 HBS 4. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft men ingebroken in een kaaswin kel aan de Keizerstraat. Een ongesloten W.C. raampje aan de achterzijde van het perceel verschafte de daders ge legenheid binnen te komen. Uit een ont sloten bureaula in de huiskamer ver dween een bedrag van 250, namelijk den spanning. Afgewogen en zuiver is 200 bankbiljetten van één gulden en 20 het spel van zwart en wit waartoe een enkelvoudig motief hem voldoende is. De menselijke figuur die hij wat meer tint geeft, is zijn minder sterke zijde omdat hij de tendenz van zijn overige werk daarin niet zo streng schijnt te kunnen onderbrengen. L. T. Wethouder D. J. A. Geluk van Haar lem zal maandagavond 4 februari in hotel Lion d'Or voor de afdeling Haar lem van de Nederlandse Toonkunste- naarsbond spreken over „Overheid en Kunst". Vrijdagavond 1 februari zal in café restaurant De Leeuwerik te Haarlem een demonstratie worden gegeven door leerlingen van de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken. Zaterdag avond 9 februari zal een soortgelijke demonstratie gegeven worden in het Mi- nervatheater te Heemstede. Beide avonden zullen om 8 uur beginnen. 28 februari wordt in een der zalen van restaurant Brinkmann op de Grote Markt een auditie gehouden in het ka der van de Nationale Talentenjacht „De zingende huisvrouw", die door een gro te Nederlandse grammofoonplaten- maatschappij wordt georganiseerd. die tot in de techniek verwant wa ren; op een gegeven moment echter heeft hij zich geïsoleerd. Uit de sfeer van zijn werk is dat wel te verkla ren. Het is stug en afgesloten, zoals ook dat van zijn geestverwanten nog een solitair karakter heeft. In het gebouw van de Utrechtse kring aan de Brigittenstraat heeft hij tot 10 februari een expositie van zijn tekeningen. In zijn afzondering heeft hij zich consequent ontwikkeld en de eerste indruk die men krijgt is die van stug, droog en weinig toegankelijk werk. In feite echter is het een raf finement van de uiterste soberheid, zo gaaf gedaan dat men het woord hygië ne op de tong voelt komen. Op basis van zijn instelling heeft hij de keuze van onderwerpen, het stren ge materiaal van rietpen of zwart krijt en de afgemeten uitvoering harmonisch op elkaar aangesloten wat zijn werk wel grote overtuigingskracht en bewijs van persoonlijkheid verleent. Zijn voor keur gaat uit naar het prozaïsche sil houet van een rij elementaire wonin gen langs een landweg, de welving van ruig duin, het massief van een dijk in een polder, een aaneengesloten rij spar ren die hij cypres-achtig ritmeert, dat alles met het weglaten van zoveel dat slechts het meest essentiële behouden blijft en de tekening trilt van opgela en zuidzijde van tegeltrottoir van rijksdaalders. Uit een la in de toonbank nam men voorts een tientje, acht rijks daalders en zes guldens weg. In totaal bedroeg «dus het ontvreemde bedrag 296. het Marktplein een 2.91 meter breedte worden aangelegd, dat via een verplich te oversteekplaats over de Hoofdweg oostzijde nabij de Gereformeerde Kerk zal aansluiten op een langs de Hoofd vaart te maken trottoir, dat leidt naar het trottoir op de brug over de Hoofd vaart. Op deze wijze wordt het voet gangersverkeer als het ware om het busstation heen geleid. De inrit van het Marktplein vanaf de Kruisweg, nabij de Marktlaan zal eventueel vernauwd worden, zulks op advies van de A.N.W.B. Tegelijk met de uitvoering van het riolerings- en bestratingswerk zal de straatver1 ichting worden verbeterd en veranderd in T.L.-verlichting. Een daartoe ontworpen nlan voorziet in het plaatsen van 15 lichtmasten op het Marktplein, één lichtmast aan de Marktlaan, één lichtmast aan de Draverslaan en acht lichtmasten aan de Oostelijke Hoofdweg. In het geheel van het Marktplein- beeld passend zal een toiletinrichting worden gebouwd bij een nog te bou wen tankstation van de firma Van Kalmthout en Van Niel. De noodzaak van het benzinestation wordt door B. en W. ingezien. Zij menen dat de vei ligheid van het doorgaande verkeer, dat uit de richting Haarlem komt, thans in gevaar wordt gebracht door het feit dat men naar links moet afbuigen om benzine te kunnen krijgen. Aan de zuid zijde van de Kruisweg bevinden de eerst volgende tankstations zich in Aalsmeer en Heemstede. Van de zijde van de A.N.W.B. is verklaard dat er uit ver keerstechnisch oogpunt geen bezwaren bestaan tegen de aanwezigheid van een station op de plaats in kwestie, dus in de groenstrook langs de Kruisweg. Het gemeentebestuur van Haarlem mermeer wil in de buurtschap de Lijn den een nieuw zwembad stichten en wel op een complex gronden gelegen langs de Raasdorperweg. Van de aldaar te bouwen inrichting kunnen zowel de be woners van Halfweg als van Zwanen burg gebruik maken en eventueel ook de inwoners van Badhoevedorp. Het zwembad komt namelijk te liggen op ongeveer twee en een halve kilometer van de kern van deze dorpen. B. en W. van Haarlemmermeer zijn met dit plan gekomen doordat het be staande zwembad aan de Verlengde Manalaan te Zwanenburg voorlopig niet te gebruiken is door het instorten van een gedeelte van de bassinwand. Men schat de kosten van de bouw van het nieuwe zwembad in de Lijnden op 300.000. Op het raadhuis is met ingang van 15 februari op de afdeling onderwijs en personeelszaken aangesteld de heer H. Zandtvoort. Hiermede wordt de vaca ture vervuld wegens het vertrek op de zelfde datum van de heer J. P. J. Bey- erbergen van Henegouwen, die een be noeming heeft aanvaard op de gemeen tesecretarie te Bergen (N.H.). Voordat de heer Zandtvoort in militaire dienst ging, was hij reeds op de afdeling be volking van de Bloemendaalse gemeen tesecretarie in Overveen werkzaam. In het bericht omtrent het aan staande zilveren priesterjubileum van pater Nolascus O.F.M.Cap., is het giro nummer van de penningmeester van het feestcomité de heer P. Geusebroek te Zandvoort onjuist vermeld. Dit nummer is: 211689. Zaterdag 2 en zondag 3 februari zal de r.k. toneelvereniging Getosa te Sant poort haar tweede uitvoering geven in dit seizoen, wederom in de zaal van Zomerlust aan de Hoofdstraat. Opge voerd zal worden „De zon tegemoet", een toneelspel van Maarten van Vught. Zondagavond zal er na afloop tevens gelegenheid zijn voor een gezellig dansje met medewerking van The Rythm Abanjos. Kaarten zijn reeds in voorverkoop verkrijgbaar bij mej. T. v.d. Kolk, Broekbergenlaan 46 en de heer A. Liefting, Voorplaats 8 A. (Niet officiële koersen) 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 3*4 Ned. 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned. 1950 3V« Ned 1954 3% Ned. 1955 1 3-3',4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert A.K.U Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Pétroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb Mij Ned. Scheebv. Unie HV.A Deli Mij. Cert. A'dam 2(4 '561 A'dam '56 11 A'dam III Claim Philips f 27.60—28,20. Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp Genera] Electric General Motors Kennecott Coppei Montgomery Waro Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: goed prijshoudend VoriB Opening slot 31/1 90 90V* 90V, 90(4 84% 85% 85(4 86% 86% 861* 91(4 91(4 85(4 169 203(4 203% 177 290 198(4 281(4 340% 343 279 249 247 158.60 158 79(4 79% 178 177% 171 171% 170% 95(4 169(4 101(4 95 10244 102% 29/1 30/1 70% 69% 179% 183% 64% 66 54% 53% 40(4 40% 112(4 111% 38(4 38'4 33% 33% 51% 52% 41% 41% 76% 77(4 44% 44% 44 >4 44% 33% 34% 63% 64%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3