Davita i Plattelandswoning kan in vijftien werkdagen gebouwd worden Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! Technische fout. bij Thunder- streaks al gevonden? Huisvestingscomité financiert drie projecten voor Hongaren ZONDAGS- RIJVERBOD DESASTREUS De salarisverbetering voor hogere ambtenaren De man die alles weet Pleegzuster Bloedwijn In een tot twee dagen onder de kap Moeilijkheden voor aalmoezeniers in Bredase strafgevangenis Niet alle machines op Eindhoven aan de grond ELF JAAR OUDE MOORDZAAK VOOR AKENSE RECHTBANK Gewezen Nederlander schoot Amerikaan neer Ruim 4V2 ton overgemaakt Schepen doen .Sur aha ja weer aan A.R. wijst op de consequenties J. H. Matla De lugubere vondst te Huizen Priesteraantal met 3000 vermeerderd FABRIEKMATIG BOUWSYSTEEM De levensbelangen van de langdurig gestraften Mgr. H. Hermens met ziekteverlof Lod. Prins naar Wereldomroep Horeca vraagt juiste tijdstip van opheffing Signalement van de vermoorde man In 1955 Vernielingen in zeven Maastrichtse kerken DONDERDAG 31 JANUARI 1937 PAGINA helpt direct en... radicaal! GROTE VERHUIZING BIJ WERELDOMROEP UITSLUITEND bij apothekers en drogisten "Tube U- Tol f 125 Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées K - b' Een 10 voer gezondheid hoge vitaminewaarde ORGANON OSS De n.v. Bouwkas Nederlandse Ge meenten heelt een woningbouwsysteem ontwikkeld, waardoor het mogelijk is geworden op een tevoren klaargemaak te, traditionele fundering in vijftien werkdagen een plattelandswoning te bo iwen. Gewerkt wordt met een pre- fabricagesysteem, waarbij men is uit gegaan van een paneelconstructie. In Peize, Borculo, Zwollerkerspel, Apel doorn, Koedijk en Nootdorp heeft men In totaal reeds een dozijn van deze woningen gebouwd. Het is de bedoeling van de Bouwkas het systeem in Ne derland in produktie te brengen en daartoe samen te gaan met de parti culiere industrie. Er zal een nieuwe, industriële vestiging nodig zijn om de plannen te verwezenlijken. Verdere uit werking van de plannen wacht nog slechts op de beslissing van één indus trieel. Deze wordt zeer binnenkort ver wacht. De Boüwkas is van zins begin vol gend jaar met de aflevering van de wo ningen te beginnen. Gedacht wordt aan een a ntal van ongeveer tweeduizend per jaar. De minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid doet de wo ningen normaal in aanmerking komen voor de rjjkspremie en de andere toe slagen. Het bouwsysteem is ook voor andere woningtypen toe te passen. De proefnemingen zijn echter tot de typi sche plattetandswoning beperkt geble ven. De Bouwkas heeft op de eerste plaats zjjn aandacht op deze woning gevestigd omdat het percentage dat de ze woningbouw op het totale aantal wo ningen uitmaakt, nog steeds zeer hoog is, en omdat de kleine aannemer mo rn entetl alleen voor een veelheid van taken staat, die soms niet uitvoerbaar is. Hel droge panelensysteem van grote maatvastheid maakt het mogelijk dat de opbouw van de woning in een of twee dagen geschiedt, zodat de verdere afbouw voor het grootste gedeelte be schut tegen de weersinvloeden plaats kar vinden. Een woning, met de bouw waarvan maandag werd begonnen, was in één dag onder de kap. Op de bouw plaats wordt gewerkt met een normale ploeg mensen. De buitenmuur is van normaal metselwerk, de binnenmuren en de binnenspouwmuur bestaan uit in de fabriek vervaardigde panelen. Het dah is bedekt met pannen. Alle wanden en plafonds zijn uitgevoerd in gipsplaat, waardoor een droge constructie en ver ticale brandveiligheid wordt verkregen. Het huis beschikt over drie slaapka mers en een woonkamer, een keuken en een bijkeuken. Alle houtwerk is op de fabriek voorbewerkt, zodat ook het schilderwerk beperkt blijft tot het af schilderen. De gehele constructie be staat un elementen, die met mankracht hanteerbaar zijn. De bouwkosten liggen niet ongunstig ten opzichte van vergelijkbare objec ten in de traditionele bouw. Het aantal manuren op de bouwplaats is onge veer evenhonderd, dat is ongeveer een derde van het gebruikelijke aantal. De Bouw'-as heeft het systeem ontwikkeld, omda' de fabriekmatige bouw van wo ningen onvermijdelijk is, wil men ko men tot een snelle leniging van de wo ningnood. Advertentie In één dag onder de kap (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van justitie in de Tweede Kamer heeft mr. van Rjjckevorsel aandacht ge vraagd voor de levensbelangen van de langdurig gestraften. Dit had betrek king op de moeilijkheden, die de aal moezeniers in de Bredase strafgevange nis ondervinden. Het penitentiaire re giem moet dringend worden aangepast, aldus de katholieke woordvoerder, die var. mening was, dat men de levens lang gestraften niet zonder enig uitzicht k' •- laten. Hu vroeg de minister van justitie zich persoonlijk eens in verbin ding te stellen met de aalmoezeniers. Van de gegrondheid van hun klachten was hij ten volle overtuigd. Mevr. Ploeg- Ploeg (PvdA) vroeg de aandacht van de minister voor de personeelsbezetting bij de gevangenissen, waarin zij de sleu- Na drie weken, De Akense rechtbank heeft een meer dan elf jaar geleden te Nieuwenhagen gepleegde moord, die tot voor kort onopgehelderd bleef, berecht. Terecht stond een 45-jarige mijnwerker uit Alsdorf, die ervan verdacht wordt 4 of 5 juli 1945 te Nieuwenhagen in de woning van zijn vrouw een Amerikaans soldaat in koelen bloede te hebben doodgescho ten. Verdachte werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, nadat vijf jaar tuchthuisstraf tegen hem was ge- eist. Verdachte ging op achttienjarige leef tijd naar Duitsland, waar hij in 1935 lid werd van de S.S. Na de oorlog lukte het hem ongehinderd naar Nederland te komen. Hier deed hij zich voor als goed vaderlander, die door de Duitsers was getransporteerd. Onder valse voor wendsels slaagde hij er zelfs in, in het Nederlandse leger dienst te nemen. In 1945 was hij als militair gestationeerd te Deurne. Samen met een militair uit Maasbree moest hij op een avond in juli per motor naar Duitsland om er auto-onderdelen te halen. Verdachte maakte van de gelegenheid gebruik, zijn vrouw te Nieuwenhagen te bezoe ken. Thuis trof hij behalve zijn vrouw ook een Amerikaans soldaat aan. Verdach te schoot de Amerikaan neer en mis handelde zijn vrouw. Voorts dwong hij zijn metgezel het stoffelijk overschot van de Amerikaan in een korenveld te verstoppen. Een dag later dwong hij zijn vrouw het te begraven. Einde februari wordt Mgr. H. Hermens S. .D. uit Helmond, apostolisch pre fect van Bali, in het land verwacht. De reden van zijn terugkeer is gelegen in het feit, dat Monseigneur een lichte ope ratie zal moeten ondergaan. Hü hoopt tot einde juli in Nederland te blijven- en tevens het traditionele bezoek ad li- mina aan Rome te brengen. Op het ogenblik verblijft Mgr. H. Hermens in het ziekenhuis te Surabaja, vanwaar hij 2 februari naar Nederland zal ver trekken. Naar wij vernemen zal de heer Lod. Prins, redacteur van het A.N.P. in Am sterdam en schaakmedewerker van het Parool, naar de Wereldomroep over gaan. Hij zal daar de functie krijgen van chef van de transcriptiedienst. Mi ire kledingstukken en identi teitspapieren van de Amerikaan wer den zorgvuldig verbrand. Hierdoor was het, toen het stoffelijk overschot gerui me tijd later werd ontdekt, onmogelijk het te identificeren. Het werd daarna opnieuw begraven. De moord werd niet ontdekt. Deze kwam pas een tweetal jaren gr'.eden bij een café-ruzie aan het licht. De politie van Nieuwenhagen steldé toen nog pogingen in het werk de resten van d^ Amerikaan op te graven. Men kon het graf echter niet meer vinden. Verdachte, die inmiddels was uitge weken naar Duitsland, werd door de Duitse politie gearresteerd. Voor de Akense rechtbank ontkende hij al hetgeen hem ten laste werd ge legd. De Amerikaan was volgens hem aan een hartverlamming overleden. Zijn vrouw, hertrouwd en thans woon achtig in Arnhem, alsmede de vroege re soldaat uit Maasbree zeiden nadruk kelijk, dat verdachte de Amerikaan had neergeschoten. (Van een verslaggever) Deskundigen van de luchtmacht ver wachten het technisch mankement in de motoren van enkele Thunderstreak- straaljagers op de vliegbasis Eindho ven, dat aanleiding is geweest om de toe stellen tijdelijk aan de grond te houden, j binnen korte tijd te kunnen opheffen, aldus wordt van officiële zijde mede gedeeld. Hieruit valt op te maken, dat de technici de fout inmiddels al ge vonden menen te hebben en dat men spoedig een modificatie in de motoren aan zal brengen. Uiteraard gebeurt dit niet zonder overleg met de Amerikaan se autoriteiten. De toestellen, die alle in de V.S. zijn gebouwd, zijn ook aan andere NATO-landen geleverd, zodat het zeer goed mogelijk is dat ook bij andere luchtn achten de modificatie noodzake lijk zal zijn. Internationaal overleg is in dit soort zaken terwille van de co ördinatie gebruikelijk. Ook het aanbrengen van modificaties is geen ongewoon verschijnsel. Zowel in de militaire als in de burgerlucht vaart worden altijd nog zeer vele con structiewijzigingen in een vliegtuig aan gebracht, nadat het reeds in gebruik is genomen. De wijziging die naar ver wacht wordt binnenkort bij de Thunder streaks zal worden aangebracht, heeft evenwel toch een ongewoon karakter De technische verbetering zal namelijk slechts voor een beperkt aantal straal jagers van dit type nodig zijn. De Thun- r' erstr°aks zijn weliswaar alle voor zien van een straalmotor van het type Wrigt J 65-W/B-3, maar de Ameri kaanse vliegtuigmotorenfabriek Wright heeft c m deel van haar produktie uit besteed aan de Buickfabriek. Alle Thunderstreaks op de vliegbasis Eindhoven zijn uitgerust met een door B. gebouwde Wright-straalmotor. ngezien er echter niet voor alle Thun derstreaks op Eindhoven een vliegver bod is afgekondigd ligt de conclusie voor de hand, dat het hier slechts om een beperki deel van de motorenserie gaat. Voorts wijst ook dit er op dat men de fout gevonden meent te hebben. Naar wij van de luchtmachtvoorlich- tingsdirnst vernemen is een bericht in Het Ned. r.-k. Huisvestingscomité heeft definitief besloten, in het kader van de hulpverlening aan de Hongaren drie projecten ter hand te nemen in Oostenrijk, n.l. de herscholing van zes tig middelbare scholieren in Sankt Aegyd, het vernieuwen en inrichten van een grote vleugel aan een onderwijs inrichting in Retz ten behoeve van 190 lagere schoolkinderen en het moderni seren van een villa in het plaatsje Prein voor een aantal intellectuelen en oude re gezinnen. Met deze activiteiten is een bedrag gemoeid van 480.000. Dit is reeds overgemaakt. Eerder had het Huisvestingscomité aan hulpverlening reeds drie a vier ton besteed, zodat van de ruim 1,6 mil joen die op het gironummer van het comité zijn gestort, nog 7 a 8 ton res teren. Daarmee zal men blijven door gaan met het verlenen van hulp m Hon garije zelf: dezer dagen vertrekken weer drie wagons met levensmiddelen en dekens totale waarde, ongeveer 45.000 naar de Oostenrijkse Caritas in Wenen, die deze goederen zodra dit mogelijk is doorzendt naar de Hongaar se bisschoppen. Reeds eerder is men erin geslaagd, op deze wijze wagonla dingen onder het Hongaarse volk te ver delen. Van de 170.000 Hongaarse vluchtelingen die sinds 4 november in Oostenrijk zijn binnengekomen, zijn er thans 100.000 geëmigreerd. Oostenrijk wil nog 40.000 Hongaren naar elders doen vertrekken; de 30.000 overigen dienen zo snel mo gelijk in het normale leven te worden opgenomen. Dat houdt in, dat de ge zinnen moeten worden gehuisvest, dat de mannen werk moeten vinden en dat de jeugd naar school moet. Deze jeugd dient daartoe allereerst de taal te leren waarin het onderwijs wordt gegeven; met name de 3.000 „Mittel- schüler" moeten met spoed worden her schoold, hetgeen naar men verwacht in één jaar tijds kan gebeuren. De zestig jongens, wier herscholing voor reke ning komt van het Huisvestingscomité, hebben hun eerste lessen al gehad, on danks het feit, dat er nog geen Hon gaars-Duitse boeken bestaan. Behalve Duitse lessen krijgt deze jeugd onder richt in godsdienst en politiek. eer va.i de ochtendbladen, waarin mel ding wordt gemaakt dat van Ameri kaanse ijde een weifelende, min of meer afwijzende houding wordt aange nomen tegenove» door Nederland voor gestelde modificaties, niet in overeen stemming met de feiten. De Ameri kaanse autoriteiten verlenen juist alle mogelijke medewerking, aldus de lucht machtvoorlichtingsdienst. De voorzitter van het bedrijfschap Horeca, de heer J. G. Meijer, heeft in een vergadering de aandacht gevestigd op de directe, schade, die de bedrijfstak door het zondagsrijverbod lijdt, een schade, die groot is. De indirecte schade noemde hij even wel neg groter. In dit verband wees hij op het bezoek van de buitenlandse toe risten in het komende seizoen aan ons land. Vele mogelijkheden dreigen ons te ontgaan, nu men weet, dat Neder land een zondagsrijverbod kent. Afspra ken voor een bezoek aan ons land en reserveringen van hotels ontgaan ons, of dreigen ons te ontgaan. Nederland is vrijwel het enige land, dat een der gelijke maatregel als het zondagsrijver- bod kent. Die maatregel noemde hü dermate desastreus, dat de vraag gesteld werd of de minister van economische zaken wel voldoende op de hoogte is van de consequenties. Het bestuur besloot de minister van economische zaken te verzoeken een duidelijke uitspraak te doen ten aanzien van het tijdstip van opheffing van het verbod. Zulks met betrekking tot de grote belangen, die er voor het vreem delingenverkeer en het hotel-restau rant- en cafébedrijf bij handhaving op het spel staan. Vandaag zijn voor het eerst sinds drie dagen weer schepen de haven van Surabaja binnengelopen. In verband met de voortdurende onwettige stakin gen, die de communistische bond van scheepvaart- en havenpersoneel orga niseerde, had de Vereniging van Scheepvaartmaatschappijen zich ge noodzaakt gezien alle schepen opdracht te geven Surabaja tot nader order niet meer aan te doen. De politie van Surabaja heeft daarop negen leden van de vakbond aangehouden en de vereniging heeft haar opdracht aan de schepen op verzoek van de Indo nesische regering ingetrokken. De vereniging van Indonesische na tionale veembedrijven heeft in een door haar uitgegeven verklaring een beroep gedaan op het havenpersoneel om het werk te hervatten en de sta kingsacties, „die hun eigen belangen in de jonge Indonesische veembedrij ven, welke nog slechts kort geleden van de buitenlandse eigenaren zijn overgenomen, zouden schaden", te be ëindigen. (ANP) tel zag van de huidige moeilijkheden bij het nog niet tot ontwikkeling gekomen nieuwe penitentiaire systeem. Mr. v. Rijckevorsel vroeg om een nieuw wetsontwerp voor de behandeling van rechtszaken voor onvermogenden, in de zin zoals de orde van advocaten heeft voorgesteld. Hij deed een beroep op de minister, die zelf de naam draagt vai St.-Ivo, de patroon van de advoca ten. Hij zou dan tevens in het belang handelen van de rechtzoekenden, die niet gebaat zijn met het systeem van de rijksbureaus zoals in een reeds in getrokken wetsontwerp was voorgesteld. Op dit punt was er meningsverschil tus sen de katholieke spreker en de socia listische r-ej. Zeelenberg. Ook bij de be oordeling van de behandeling van het nieuw burgerlijk wetboek deed zich tus sen beiden een meningsverschil voor. Mr. v. Rijckgvorsel was van oordeel, dat men niet te stellig moet verwach ten deze zware en verantwoordelijke wetgevende taak beslist in vier jaar te kunnen afhandelen. Mevr. Ploeg-Ploeg heeft een beroep gedaan op minister Samkalden om de opsporing van Anneke Beekman en haar pleegmoeder met kracht voort te zetten. Zjj sprak van een misplaatste egocen trische liefde, die misdadig wordt nu dit kind tot op haar zestiende jaar wordt s .huil gehouden. Van v rschillende zijden werd er bij minister Samkalden op aangedrongen om strengere maatregelen te nemen te gen de verkeersonveiligheid en de con ti ole op voertuigen te verscherpen. Ds Zandt bracht daarbij het ongeval te Rotterdam ter sprake, waarbij een auto bus op een aantal wielrijders is ingere den. De minister zal de Kamer vanavond antwoorden. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de pijnlijke kwestie van de salarisverhoging die de regering voor de hogere rijksambtenaren reeds gedeeltelijk heeft uitbetaald en waar voor zij zich nu achteraf voor het parle ment moet verantwoorden, is in de Tweede Kamer voortgezet met een be toog vol op- en aamerkingen van de heer Smallenbroek. Hieruit is gebleken, dat de A.K.-leden eveneens weinig be wondering hebben voor de manier waar op deze zaak is behandeld. Hun woord voerder sprak van een „zeer ongeluk kig beleid", dat staatkundig niet klopt, omdat de regering niet zomaar mag aannemen, dat de Staten-Generaal het met zo'n beslissing wel achteraf eens zullen zijn, terwijl zij voorts vergeet, dat vergelijkingen met het bedrijfsle ven, waarop zij zich beroept, niet op gaan. In welk bedrijf wordt een loons verhoging gegeven waarbij een zo om vangrijke groep werknemers over één kam wordt geschoren? Een maatregel als deze moet wel de grootste onrust verwekken. Men vraagt zich in de kringen der geïnteresseer den natuurlijk af, wat er nu gaat ge beuren met de rechterlijke macht, met de leraren, de onderwijzers, de politie en de burgemeesters. Zal, om deze laatste groep te nemen, de ene burge meester wel en de andere niet in bezol diging vooruit gaan? Bovendien komt dit besluit op een psychologisch zeer ongelukkig moment. De heer Smallenbroek vond wel dat er iets voor de overheidsdienaren moet worden gedaan en dat zij niet de sluit post mogen worden van de inderdaad noodzakelijke bestedingsbeperking. Juist misschien vanwege die beperking en de noodzaak tot meer efficiency moet men zorgen voor de allerbeste deskundigen in overheidsdienst. Zij maken het gehe le bestuursapparaat efficiënt en moeten dus ook goed betaald worden. Maar dan zonder discriminatie. De A.R.-frac- tie deed een dringend beroep op minis ter Struycken om met name ook de sa larisverbetering voor de lagere en al lerlaagste ambtenaren ten spoedigste in het Georganiseerd Overleg aan de orde te stellen. Ook ds. Zandt (St. Ger.) kon geen bewondering voor het beleid van de re gering opBrengen. Het was echter op vallend, dat deze spreker, die in het parlement gewend is het tegendeel te doen, dan een blad voor de mond te ne men, evenals zijn voorganger, de deur De ruimtenood bij de Wereldomroep heeft zodanige vormen aangenomen dal men tot vrij drastische maatregelen is moeten overgaan. Momenteel wordt een vérgaande hergroepering van alle diensten doorgevoerd, waardoor men hoopt te bereiken dat meer efficiënt gewerkt kan worden. Als gevolg hier van is men aan het verhuizen, want de verschillende diensten die bij el kaar horen zullen bij elkaar worden gegroepeerd. Zo gaan alle buitenlandse diensten naar de villa aan de 's Gravelandse- weg. De transcriptiedienst wordt samen met de technische dienst ondergebracht in de Heuvellaan. De nieuwsdienst, de discotheek, de reportagedienst en de programma-afd. gaan naar de Botha- laan. Op deze wijze hoopt men althans de ergste moeilijkheden voorlopig on der de knie te kunnen krijgen. Aavertentle versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE 1 'n Hoco product Dat is de heer J. H. Matla, de eigenaar van een enorm „papieren geheugen" en op richter-exploitant van Nederlands eni ge „jubileumfa- briek". Zijn „papie ren geheugen" .is in staat op een tiental na nauw keurig het aantal stoeptegeltjes, dat in de Amsterdamse Kalverstraat ver werkt is, op te ge ven, terwijl de schoenenmaat van ex-keizer Hirohito voor hem geen moeilijkheden ople vert. Voor de jubi- leumfabriek van de heer Matla is iede re Nederlander en alles wat in Neder land gebeurt po tentieel een jubila ris of een jubi leum. Iedere be noeming betekent voor de heer Matla dat er een kwart-eeuw later zilveren jubilarissen gehuldigd zullen wor den. De man in kwestie wordt op de benoemingsdatum plus 25 jaar opge borgen en tegelijkertijd krijgt hij in het alphabetisch archief zijn plaats. Zo kan het gebeuren dat dokter zo en zo op zekere dag de redactie van zijn lijfblad opbelt om te vragen, hoe ze aan het bericht, dat hij per zo en zo veel februari zijn 25-jarig ambtsjubileum viert als directeur van dat en dat Gasthuis na achtereenvolgens praktijk te hebben uitgeoefend te enz., zijn gekomen. Om aan zijn gegevens te komen en om „bij" te blij ven worden alle denkbare naslagwerken uitgeplozen en op systeem gebrachtDaarbij houdt een legertje medewerkers zich bezig met het lezen, verknippen en opbergen van alle Nederlandse en belangrijke bui tenlandse dagbladen en periodieken. De idee voor dit bedrijf dateert uit dc tijd, dat de heer Matla, kort na voltooiing van zijn studie, tot bibliothecaris van de r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek te Schiedam werd benoemd. Hier ontmoette hij journalisten, die gegevens moesten hebben over de meest uiteenlopende onderwerpen, gegevens, die hij altijd wel ergens vandaan wist te halen. Dit bracht hem op het idee zelf een persinformatiebureau op te richten en zo is het dan morgen dertig jaren geleden, dat de toen 25-jarige heer Matla het Haagsch Persbureau oprichtte, dat inmiddels is uitgegroeid tot het „papieren geheugen" en de „jubileumfabriek" Matla. Maandelijks komt thans op de redactiebureaus van alle kranten en bij vele bedrijven en instanties de Matla-agenda, waarin alles wat er in de komende maand te herdenken valt, is opgenomen. Voor verdere inlichtingen staat de documentatie- en inlichtingendienst klaar. Wanneer er enige twijfel bestaat aan de juistheid van een aankondiging, wordt dit begrijpelijkerwijs geverifieerd. Zo is het gebeurd, dat de gemeente archivaris van Maastricht desgevraagd ijlings in zijn archief dook om na te gaan of het juist was dat de middeleeuwse dichter Hendrik van de Veldeke 700 jaar geleden in die stad gestorven was. Inmiddels staat er een standbeeld voor deze dichter. De heer Matla is sinds 1950 voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Persbureaus. Mocht u belangstelling hebben voor de voornaam van de grootmoeder van vaderskant van Soekarno, wel vraag het Matla. op een flinke kier hield en als con clusie slechts liet horen, dat hij eerst het antwoord van de minister zou af wachten, alvorens zijn houding te bepa len. Men krijgt de indruk, dat, hoe moei lijk een en ander ook voor minister Struycken moge worden, die deze zaak vandaag moet verdedigen, de meests fracties zich toch nog wel eens drie maal willen bedenken alvorens het be sluit der regering ongedaan en zich zelf bij een groot deel van hun kiezen daardoor impopulair te maken. Advertentie Zoals reeds uitvoerig gemeld is, is in de bossen te Huizen, ongeveer 400 meter ten noorden van de Tafelberg, op een afgelegen plek, het stoffelijk overschot van een man gevonden. Identiteitsbewijzen werden niet aan getroffen. zodat niet kan worden vast gesteld, wie het slachtoffer is. Uit de gehouden sectie is gebleken, dat het slachtoffer ongeveer twee maanden geleden van het leven is beroofd. Namens de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Am sterdam maakt de corpschef van de gemeentepolitie te Huizen thans het volgende signalement bekend: Leeftijd ongeveer 30 jaar, lang 1.70 m„ slank postuur, donkerblond, vrij kort haar, in bovengebit aanwezig vier snijtanden, linker hoektand en linkeT kies, in ondergebit vier snijtanden, linker hoektand, drie linker kiezen, geen vullingen. Kleding: roodbruin lederen motor- vest met ritssluiting van boven tot on der. geen merk. brede halfwollen sjaal overdwars gestreept in kleuren rood, bruin en geel, merk tommy, katoenen fantasiebroek, kleur grauwgrijs met visgraat-streepje, lengte 93 cm, effen crèmekleurig katoenen overhemd, bruin glacé handschoenen, tricot ge voerd, maat 8, korte zwarte gevoerd* leren laarzen met ritssluiting en bo venaan gespsluiting maat 40, onder op beide hakken staat het woord cowboy, nylon sokken, z.g. ankiets met zwart witte zigzagstrepen, korte, witte inter lock onderbroek met elastieken band, interlock hemd. Aan de linker pols een blank meta len armbandhorloge, vierkant model, witte wijzerplaat met in het midden een blauw gestreept vierkant vlak, waarop in drukletters Geneva de luxe. Een ieder, die iets weet van het verdwijnen van iemand, die met het opgegeven signalement overeenkomt, of van het gepleegde misdrijf, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de corpschef van de gemeentepo litie Huizen, teL K 2952-222, of met de politie van zijn woonplaats. Het aantal priesters in de hele wereld is in de loop van het vorig jaar aan zienlijk vermeerderd, zoals blijkt uit de officiële statistieken, welke door de H. Congregatie voor de seminaries en uni versiteiten gepubliceerd zijn. Terwijl er in 1955 3.300 priesters overleden zijn, bedroeg het aantal nieuwe wijdelingen 6.200. De H. Congregatie voor de se minaries en universiteiten, aan wie het toezicht over de priesteropleiding is toevertrouwd, bezit jurisdictie over 400 groot-seminaries, waarvan het aantal aspiranten 48.000 bedraagt, over 600 klein-seminaries met bijna 90.000 leer lingen en over 160 op het seminarie voorbereidende scholen met 15.000 leer lingen. In haar streven de priesters, die ter beschikking zijn te verdelen, rekening houdend met het verspreid optredend gebrek aan priesters, heeft de Congre gatie van de seminaries uitwisseling aangemoedigd tussen het Iberisch- Schiereiland en Latijns-Amerika dat reeds 150 van origine Spaanse priesters heeft gekregen. Óm de problemen van de opleiding van de Iberisch-Afnerikaan- se clerus te bestuderen heeft de Congre gatie van de andere kant apostolische visitaties georganiseerd in Peru en Brazilië. Het Argentijnse episcopaat heeft zij aangemoedigd de eerste grondslagen voor een katholieke univer siteit te leggen. In haar zorg om de opleiding van jonge priesters veilig te stellen, heeft de H. Congregatie voor de seminaries zich genoodzaakt gezien maatregelen te nemen tegen bepaalde stromingen, met name tegen zekere zogenaamde mys tieke bewegingen. Zij heeft ingegrepen ten aanzien van de seminaries van Seo d'Urgell en van Ciudal Real in Spanje. (K.N.P.) Wederom zijn in twee Maastrichtse kerken schendingen en vernielingen ge pleegd. In de St.-Hubertuskerk werd een rochette, die zich bevond bij de doopkapel, in stukken gescheurd. Het rituaal en enkele medailles werden meegenomen. Op het aankondigings bord achterin de kerk ontdekte men lasterende opschriften. In totaal in ze ven kerken te Maastricht zijn de schen dingen en vernielingen geconstateerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5