VOOR VOOROORLOGSE WONINGEN Uit nood geboren Helft van de hogere huuropbrengst wordt geblokkeerd Geblokkeerde gelden alleen bestemd voor de verbetering van het woongerief Opstand in gevangenis van Palermo Vliegtuig stort neer op een schoolsportveld Vier kinderen gedood en een veertigtal gewond Nehroe wil strijd niet hervatten Minister Luns: Geen herstel van oude toestand in M.-Oosten R.AJ. boycot minister B.B.C. maakt brokken NA BOTSING IN DE LUCHT BOVEN CALIFORNIË Volledige vrijheid voor kardinaal Stepinac gevraagd Geen verdere druk op Israël zonder redelijke waarborgen Sovjet-leiders naar Finland weer Nieuw geleid projectie Het Een verhoging met 25 pet. van de wettelijk toegestane huren voor oude woningen, ge combineerd met een blokkering van de helft van de hogere huuropbrengst, is de volgende stap, die de regering denkt te doen in haar streven naar een gelijk huurpeil voor oude en nieuwe woningen. De plannen, waarover reeds bij de kabinetsformatie van het vorig jaar in principe overeenstemming was bereikt, zijn thans, nader uitgewerkt in een drietal wets ontwerpen, aan de Staten Generaal ter goed keuring voorgelegd. Minister Samkalden over zaak Anneke Beekman Verzoek Joegoslavisch episcopaat aan Tito Kwestie-Kasjmir Half februari Weer twee ministers uit Indonesisch kabinet VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 80sfe JAARGANG No. 26820 (Van onze Haagse redactie) Opsporing wordt voortgezet Prins gehoorzaamt onverbiddelijke agente Falcon regenjassen in kleuren Minder zacht PARAPLUIES REGENMANTELS SCHOTH BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, 12.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 1 JULI DE HUREN iimiiiiimiiiimiiiimiiiiiiiiiitiimimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De met enig ongeduld verbeide wetsvoorstellen tot verhoging van de huren der „oude" woningen met 25 procent hebben eindelijk het licht ge zien. Het blokkeringscompromis, waarvan het vaderschap aan minis ter Witte wordt toegeschreven, is daarin verwezenlijkt. Bij alle princi piële bezwaren, die wij tegen elke beknotting van de beschikkingsmacht van rechthebbenden over hun toebe horende gelden koesteren, erkennen wij gaarne, dat de regering er in is geslaagd, een samenstel van regelin gen te ontwerpen, dat in beginsel de rechten van de huiseigenaren on aangetast laat. Waarbij aanstonds moet worden aangetekend, dat al is de soep tenslotte minder heet opge diend dan gevreesd werd, het gerecht nog enkele bewerkingen behoeft om geheel verteerbaar te zijn. De helft van de hogere huurop brengst der vooroorlogse en daar mede gelijk te stellen woningen wordt geblokkeerd. Deze geblokkeerde gel den worden ingeschreven op een te stichten „grootboek woningverbete ring". De regering garandeert, dat deze gelden in ieder geval uit eindelijk zullen worden terugbetaald. Dit is aangenaam om te lezen. Min der aangenaam is echter te moeten constateren, dat de regering zich het recht wil voorbehouden, een weinig orthodoxe methode van terugbeta ling toe te passen. Zij vraagt name lijk machtiging om de uitbetaling geheel of gedeeltelijk te doen ge schieden in de vorm var verhandel bare en rentedragende schuldbewij zen ten laste van Nederland. Een goe de in dit verband belangrijke noot is weer, dat de rente op deze schuldbewijzen krachtens wettelijk voorschrift zal worden bepaald op een percentage, dat zoveel mogelijk overeenkomt met het rendement van „soortgelijke" staatsobligaties ten tijde van de uitgifte (1967?) der schuldbewijzen. Daardoor staat bij v°orbaat vast, dat geen noemens waardig koersverlies op deze papie ren zal worden geleden. Gunstig is ook, dat de plicht tot het betalen van rente over de geblok keerde gelden wordt erkend. Inconse quent achten wij het daarentegen, dat het rentepercentage over het ge hele tijdvak, lopend van 1957 tot min stens 1967, wettelijk op 3 procent zal worden vastgespijkerd. Dit is naar de huidige stand van de marktrente beslist te laag gegrepen. Wat de "toekomst zal brengen, moe ten wij uiteraard afwachten. Zou het derhalve geen aanbeveling verdie nen, het jaarlijkse percentage van rentebijschrijving te doen vaststellen bij algemene maatregel van be stuur? En tegelijk in de wet te veran keren, dat evenals ten aanzien van de „uitbetaling" in schuldbewij zen is voorgeschreven de rente zal worden bepaald op een percen tage, dat overeenkomt met het feite lijk rendement van „soortgelijk" staatspapier? Aangezien het eigen domsrecht van de huiseigenaren niet ln essentie mag worden aangetast, dient de rentevergoeding in grote lijn op en neer te gaan met de schom melingen van de marktrente. Het gaat hierbij niet om kleinigheden. De regering berekent zelf, dat het totaal van de stortingen (en rente) eind 1966 tot zevenhonderd miljoen gul den kan zijn opgelopen, een taxatie die nog al aan de veilige kant lijkt en evenals zovele andere officiële ra mingen een goede kans loopt door de werkelijkheid te worden overtrof fen. Hoe fraai, ofschoon onvolkomen dit alles ook in het wetsontwerp is gere geld, menige huiseigenaar zal toch straks met een bloedend hart de helft van de huurverhoging op het grootboek storten. Menselijkerwijs gesproken ziet hij dit geld de eerste tien jaar niet terug. Zelfs in de ergste particuliere noden, bij ziekte en gebrek, die ook hem kunnen tref fen, zal hij niet daarover kunnen be schikken. Ook niet door verpanding of belening. Dit achten wij te ver gaan. In noodgevallen moet het de minister van financiën mogelijk zijn, de terugbetaling te bevelen. Daar zal geen huis in Nederland van instor ten. Een grote leemte vertoont het wets ontwerp verder, omdat het geen de blokkeringsvoorschriften bevat. De ze zullen later bij algemene maat regel van bestuur worden afgekon digd. Als richtsnoer geldt daarbij al- leen, dat terugbetaling zal geschie den ter bestrijding van kosten, die na .iuli 1957 zijn gemaakt om verbete ringen aan woningen aan te brengen. aar nu reeds wordt duidelijk ge- e£d, (jat <je eerstkomende jaren geen gelden worden terugbetaald. Op het m°tief dat de aanwezige bouwcapa- C]teit voor de constructie van meu- e Woningen moet worden gereser veerd. Zo uitsluitend gereserveerd, dat ~)et aanbrengen van verbeteringen P enigszins omvangrijke schaal de erste jaren vrijwel uitgesloten wordt geacht. .^e juistheid van deze visie staat ™et bij voorbaat vast. De greep van de overheid op de bouwnijverheid is met zo allesomvattend en zal ook Wel niet *.o allesomvattend worden, dat talrijken niet zullen kunnen over gaan tot verbetering van het woon gerief, wanneer zij daar zin in heb- en. Deze vrijheid moet de huiseige naren worden gelaten. r or,derhoudswerken zullen geen op het grootboek ingeschreven bedragen worden terugbetaald. Soit! Maar huiseigenaren, die aantoonba- MET 25 PCT. OMHOOG De regeringsvoorstellen kunnen in het kort als volgt worden samengevat: 1) De huren van vooroorlogse wonin gen worden per 1 juli 1957 met 25 pet. verhoogd. Enkele categorieën van later gebouwde woningen zullen bij de ver hoging worden betrokken. Het betreft hier tijdens of kort na de oorlog ge bouwde panden, voorzover die ook on- dt, de vorige huurverhoging vielen. Het percentage van de huurverhoging mag echter niet worden berekend over verhogingen, welke in de huurprijs van bepaalde na-oorlogse woningen zijn be grepen zoals b.v. bij het tijdelijk ge bruik als duplex-woning. 2) Er wordt een grootboek woning verbetering ingesteld, waarop de helft van de hogere huuropbrengst moet wor den gestort. De geblokkeerde rekening hoort bij de woning en moet bij even tuele overdracht van het huis mee over gaan. Op de rekening wordt jaarlijks een rente van 3 pet. van het gestorte bedrag bijgeschreven. De verplichting tot storting geldt tot 31 december 1966. 3) De geblokkeerde gelden kunnen indien daarvoor toestemming is ge geven door de minister van volkshuis vesting worden vrijgegeven tot het bedrag, dat de eigenaar heeft besteed voor verbetering van het woongerief. Voor onderhoudskosten worden geen gelden vrij gegeven. De noodzakelijke toestemming van de minister zal eerst worden gegeven op een tijdstip, dat de ingeschreven be dragen voldoende zijn aangegroeid om verbeteringen van meer dan minimale omvang mogelijk te maken. Bovendien zal de bewindsman rekening houden met de capaciteit op de bouwmarkt om stagnatie van de nieuwbouw te voorko men. 4) Vrijgave van geblokkeerde gelden, voorzover die niet reeds voor verbete ringen zijn uitbetaald, zal geschieden o een door de minister bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen tijdstip. Ten einde zo nodig monetair ongewenste gevolgen te vermijden, is in de wet de mogelijkheid geopend de uit betaling in de vorm van schuldbewij- zei ten laste van Nederland te doen plaatsvinden, eventueel bij gedeelten op achtereenvolgende tijdstippen. 5) De verplichting tot storting op een geblokkeerde rekening geldt niet voor publiekrechtelijke lichamen en voor enkele bijzondere gevallen, zoals van huizen, die slechts „in het seizoen" worden verhuurd. 6) De belastingheffing over het ge blokkeerde gedeelte van de huurver- re verbeteringen aan woningen aan brengen, behoren de gemaakte kos ten zonder veel uitstel te kunnen te rug ontvangen. De toelichting op het wetsontwerp wekt hier en daar de indruk dat men de terugbetaling ja ren wil uitstellen om het aanbrengen der verbeteringen zelf af te rem men. Dit zou geen woningpolitiek van de goede soort zijn. De blokkering van de helft der aanstaande huurverhoging uit reser ve voor de toekomst mag in geen ge val ontaarder in een blokkering van de verbetering en modernisering van ons oud huizenbezit. Dit zou eerst recht zijn het spannen van het paard achter de wagen. hoging wordt uitgesteld, tot de be dragen zijn gedeblokkeerd. Hiervoor geldt een bijzonder tarief om te voor komen, dat de gelden, die over meer jaren verdeeld zijn binnengekomen, als extra inkomen over één jaar zouden moeten worden belast. Ook voor de heffing van rechten van overgang blijft de aan de woning verbonden in- sc'-"Living in het grootboek buiten be schouwing. 7. De bij de vorige huurverhoging geopende mogelijkheid, aan een huur- commissie ongedaanmaking van de verhoging te vragen wegens verwaar lozing van het onderhoud, blijft gecon tinueerd. (Vervolg op pagina 3) In een Brits televisieprogramma heeft een zekere juffrouw Elliot te vergeefs getracht vier drinkglazen te laten barsten door een bepaalde hoge toon aan te slaan. Verscheidene be zitters van televisietoestellen hebben de B.B.C. evenwel scherven toege zonden van glazen voorwerpen, die door het stemgeluid van de zangeres bii hen thuis zijn gebarsten. Rtr .Sra Te Palermo op het Italiaanse eiland Si cilië zijn in de gevangenis tweehonderd gevangenen in opstand gekomen, omdat de nieuwe directeur de gevangenisvoor schriften had verscherpt. Terstond na het uitbreken van de opstand werd een zwaar kordon politieagenten rond de gevangenis getrokken. De politiemannen waren voorzien van karabijnen en traan- gasbommen. Ook gepantserde wagens stonden hun ter beschikking. Op deze telefoto zi t men op de achtergrond de gevangenis met de opstandelingen op het dak, terwijl op de voorgrond een pant serwagen de wacht houdt. De zaak Anneke Beekman behande lend heeft de minister van justitie, prof. mr. Samkalden, in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij de gevoe lens deelt van hen, die teleurgesteld zijn over het feit, dat het vonnis in de ze zaak niet ten uitvoer kan worden gelegd. De pogingen tot opsporing van Anneke Beekman worden voortgezet, hoewel de omstandigheid, dat zij zich vermoedelijk buitenslands bevindt, het onderzoek zeer belemmert. In een uitvoerige nota is dezer dagen aan België uiteengezet op welke gron den, ontleend aan het Nederlands-Bel gisch uitleveringsverdrag, Nederland de Belgische weigering om de verzorg ster van Anneke Beekman, mevr. L.- v. M., uit te leveren op zijn minst be twistbaar acht. De regering heeft een nieuw verzoek om uitlevering gedaan. Het Joegoslavische episcopaat heeft de regering van maarschalk Tito ver zocht kardinaal Stepinac volledige vrij heid te geven, aldns meldt TJ.P. van zeer betrouwbare kerkelijke zijde in Bel grado vernomen te hebben. De negentien aartsbisschoppen en bis schoppen van Joegoslavië zouden het verzoek tot de regering hebben gericht na hun bijeenkomst in Zagreb, die drie weken geleden werd gehouden. De betrekkingen tussen maarschalk Tito en de katholieke kerk zouden de laatste maanden opmerkelijk verbeterd zijn. Men zou de tijd rijp achten om vol ledige bewegingsvrijheid voor de kar dinaal te verkrijgen. Een dergelijke stap van de regering zou de bevolking met instemming begroeten; ruim 6 miljoen Joegoslaven zijn katholiek. Aloysius kardinaal Stepinac werd in 1946 tot 16 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens „collaboratie" met de Duitsers. Na vier en een half jaar werd de kardinaal op vrije voeten ge steld. doch onder streng politietoezicht gehouden. (U.P.) Premier Nehroe van Indië heeft in een toespraak op een openbare bijeen komst te Madras opnieuw als voor waarde voor het houden van een volks stemming in Kasjmir de eis gesteld, dat de Pakistaanse troepen nit dit ge bied worden teruggetrokken. Hij ver klaarde dat Indië niet de bedoeling heeft om de broederstrijd om Kasjmir, die in 194" zijn land en Pakistan uit elkaar dreef, opnieuw te beginnen. Nehroe was ervan overtuigd dat uit een volksstemming, na het vertrek van de Pakistaanse troepen in een rustige sfeer georganiseerd, zal blijken dat de meerderheid van de Mohammedaanse be -olking van Kasjmir bij Indië wil behoren. Boven het dal van San Fernan do in Californië zijn gisteravond een straaljager en een viermotorig transportvliegtuig met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort. Het transportvlieg tuig, een DS-7B, kwam bij een atletiekveld van een school te- (Van onze Haagse redactie) Minister Luns is van mening, dat niet gestreefd moet worden naar her stel van de politieke toestand in het Midden-Oosten zoals die was voor de militaire actie van Israël tegen Egyp te. Volgens de minister kan zulk een streven ook niet worden afgeleid uit Dit is de TM-61B Martin Matador, een nieuw geleid projectiel voor doelen op de grond van de Amerikaanse luchtmacht. Het gevaarlijke wapen ligt ".ier op een mobiele lanceerinrichting, waarvoor een zeer moderne trekker staat. De vleugels vz.i de Matador kunnen tijdens het transport worden ingeklapt. De lanceerinrichting en de trekker zijn van modern model. Zij rijden op de z.g. „Ponton-banden", die vervoer door praktisch elk soort terrein mogelijk maken. De Matador is ruim 14 meter lang en heeft een vleugelwijdte van 7 meter. Hij wordt aangedreven door een Allison J-33-straalmotor. Het pro jectiel haalt een snelheid van meer dan 650 mijl per uur. de Nederlandse stem voor de resolu tie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waarin de se cretaris-generaal om een rapport werd gevraagd over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Ga- za-strip en uit het gebied langs de Golf van Akaba. Minister Luns acht verdergaande druk op die terugtrekking niet langer verantwoord, indien daarmee geen re delijke waarborgen gepaard gaan. Hij heeft de Nederlandse delegatie te New Vork met het oog hierop instructies ge geven. De minister heeft dit geantwoord op vragen, gesteld door het Tweede Ka merlid Goedhart (PvdA). Het is, aldus de bewindsman, steeds het Nederlandse standpunt geweest, dat het de taak van de Verenigde Naties is een nieuwe status te bevorderen, die meer waar borgen biedt voor het behoud van de vrede in het Midden-Oosten dan de si tuatie der afgelopen jaren. Met het vooruitzicht op een mogelijk voortgaan de :onstructieve ontwikkeling in deze richting heeft de minister besloten de Nederlandse steun aan de bewuste re solutie te geven. In tegenstelling tot voorgaande ja ren is de minister van Verkeer en Wa terstaat niet uitgenodigd om de ko mende RAI-tentoonstelling te openen. Het bestuur van de RAI heeft voor de expositie van bedrijfsauto's, die 7 fe bruari begint, de nieuwe burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, ver zocht de opening te willen verrichten. Op deze wijze wil het bestuur van de RAI blijk geven van zijn ontstemming over het uitblijven van de goedkeuring van de regering voor de bouw van een nieuw RAI-gebouw in Amsterdam. recht, waar ongeveer 75 leerlin gen met oefeningen bezig waren. Het toestel boorde zich door een muur die bet sportveld omgaf en een groot aantal brandende brok stukken kwam tussen de kinderen terecht. Volgens de laatste berich ten zijn 4 kinderen gedood, terwijl 40 leerlingen verwondingen op liepen. Van verscheidene van ben is de toestand ernstig. De beide vliegtuigen maakten een proef vlucht. Van de vier inzittenden van bet transportvliegtuig, invlie- gers van de Douglasfabriek, beeft men er drie dood tussen de wrak stukken terug gevonden. De vierde inzittende wordt nog ver mist. In de straaljager, een Nor throp F-89 „Scorpion zat een piloot en een radarman. Beiden hebben zij getracht zich met bun schietstoel in veiligheid te stel len de radarman is behouden op de grond gekomen, maar de piloot wordt nog vermist. De slag waarmee het transportvlieg tuig bij de school terecht kwam, werd dcor het gehele dal gehoord. Spoedig snelden van alle kanten ouders van de leei'ingen naar de plaats van de ramp, waar zich onbeschrijfelijke tonelen af speelden. Op het moment van de botsing stond het transportvliegtuig in radiocontact met een verkeerstoren. De laatste woor den, die men opving waren: „Mijn God zeg tegen mijn vrouw..." De radarman van de straaljager, die zich met zijn parachute in veiligheid bracht, werd met brandwonden naar een ziekenhuis gebracht. Hij heeft ver klaard, dat hij iets zag opdoemen aan de linkerkant van de straaljager, maar niet precies kon zeggen wat er daar na gebeurde. „Er ontstond een botsing en wij verloren het dak van de cock pit," aldus de radarman. Hjj vervolg de: „Daarna sloegen de vlammen naar binnen. Er was geen tijd om ergens aan te denken. Alles stond in brand en wij gingen in een vrille naar beneden. Ik kan mij niet voorstellen hoe de botsing gebeurde." (Rtr—U.P.) De leider van de communistische partij in de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, en premier Boelganin hebben een uit nodiging aangenomen van de Finse premier, Fagerholm, voor een bezoek aan Finland. Het bezoek zal waar schijnlijk in de lente gebracht worden. Fagerholm brengt op het ogenblik een bezoek aan Moskou. (Rtr.) Toen dezer dagen op het kruispunt Laan Copes van Cattenburch en de Koninginnegracht te Den Haag het verkeer van de Koninginnegracht moest stoppen, wilde de eerste chauf feur in de file nog een poging doen om door te rijden, doch de vrouwe lijke verkeersagent was onverbidde lijk. Als gehoorzaam verkeersdeelne mer stopte de chauffeur daarop di rect. Toen het verkeer werd vrijge geven en de chauffeur langs de agente reed, glimlachte hij en stak joviaal de hand op. De gehoorzame chauf feur bleek, naar de politie mede deelde, Z. K. H. Prins Bemhard te zijn. In een vandaag uitgegeven verklaring heeft de Indonesische christelijke party „Parkindo'' bekendgemaakt op 15 fe bruari haar twee ministers uit het kabi net te zullen terugtrekken, indien voor die tqd de regeringspartijen niet moch ten hebben besloten tot ontbinding van het kabinet-Ali Sastroamidjojo. Volgens dicht bij de partij staande kringen, heef! de Parkindo geen hoop meer, dat het huidige kabinet in staat zal zijn, de binnenlandse crisis, welke is ontstaan als gevolg van de gebeurtenissen op Su matra, op te lossen. De Parkindo is, evenals de andere par tijen die het kabinet reeds hebben ver laten, van oordeel dat de huidige rege ring haar gezag heeft verloren en daar om vervangen moet worden door een krachtig extra-parlementair kabinet, zo mogelijk onder leiding van oud-vice- president Hatta. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht op de mees te plaatsen regen, morgen van het westen uit enkele verspreide op klaringen. Overwegend krachtige, later matige wind tussen zuidwest en west. Morgen minder zacht. Zon: 8.21-17.31 Maan: 8.49-20.44 Advertentie Grote Houtstraat 47 - Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1