I „De Tulp", Bollenstreek-Noord Tl PK WA A. J. de Witte veertig jaar bij het kantongerecht PARAPLU'S Raad voteert f 5400 als bijdrage in exploitatietekort van Minervatheater Agenda, voor Haarlem Geeft de Sovjet-Unie Spanjes goudschat terug? DE VIJFTIENDE VOORJAARS- BEURS VOOR DE VROUW Devies: Kijken, Keuren, Kiezen, Kopen Orgelconcert door Piet Kee „Papieren Museum" in „Huis van Looy" Officier van Justitie biedt koninklijke onderscheiding aan J. L. Vinken overleden H. Ketel met hoog alg. moyenne aan de leiding Nieuwe telefoon gids is uit STERCK DOOR EIGEN MERCK! JAN VAN DER PIGGE J van ouds bij Films Feestavond r.-k. Bond voor bejaarden en gepensioneerden Beëdiging kornetten Luchtdoelartillerie NAAIMACHINES VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 PAGINA 5 Exclusieve Sigarenhandel Grote Houtstr. 81, Haarlem KLINIEK-BUS VOOR LEESGESTOORDE LEERLINGEN CONCERT N.PH.O. Burgerlijke Stand Haarlem Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Friese beschuit 14 x smullen van één rol GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen J. A. Busé vandaag gehuldigd Biljartwedstrijd om lib re titel c. RENAULT 4 en RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Beurs van Amsterdam Beurs van New York York NECRINS CADEAU AAN FRANCO Kijken-Keuren-Kiezen-Kopen luidt het devies, waaronder dit jaar, van don derdag 28 februari tot en met vrijdag 8 maart in het Krelagehuis voor de 15e maal de jaarlijkse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw wordt gehouden, onder auspiciën van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. Donderdag 28 februari, 's morgens om 10 uur, zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de voorjaars beurs openen. De Voorjaarsbeurs, die dit jaar ne gen, in plaats van acht dagen duurt, staat voor de eerste keer ook onder auspiciën van de Haarlemse Midden standscentrale, naar wordt medege deeld in het maandbericht van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen. Reeds vele exposanten hebben zich aangemeld, naar dit orgaan mededeelt en er zal wederom veel nieuws te zien zijn voor de huisvrouwen en andere ge- interesseerden. Er zal een zeer modern ingerichte montagekeuken worden geëxposeerd, die ongetwijfeld vele kijksters zal trek ken. Ook zal er het nieuwste op het gebied der moderne woninginrichting te zien zijn. Naast de gebruikelijke prak tische zaken, zal er ook veel te zien zijn op het gebied van huisvlijt en kunst nijverheid. Een pottenbakker, houtbe werker, kurkensnijder en glasblazer Advertentie Let op onze fantastisch lage prij zen voor goede sigaren. Een greep uit onze collectie: TIPS (Senoritas) 8!4 cent PERFECT 11 cent CORONA ROYAL 16 cent Verpakking: dozen van 10 stuks. gevestigd Anno 1800 zullen er demonstraties geven van hun artistieke kunnen. Ook zal op de Voorjaarsbeurs te zien zijn hoe stof fen met de hand bedrukt worden en hoe kunst-knipwerk gemaakt wordt. De modeshow zal ook dit jaar weer niet ontbreken op de Voorjaarsbeurs. Ter inleiding zullen oud-Egyptische en Griekse klederdrachten vertoond wor den, die ongetwijfeld zullen contraste ren met de nieuwste maar voor de Hollandse vrouw „draagbare" crea ties, die de mannequins later te zien geven. Er zullen aanwijzingen gegeven worden hoe men de thans gangbare kle dingstukken dient te dragen en hoe men hierop kan sparen. Overdag is de modeshow gratis; 's avonds daarente gen kost een bespreekkaartje tien cent. Voorts zullen de laatste voorjaars- en zomerstoffen tentoongesteld en ver kocht worden, evenals handgeweven kleding eenvoudig, artistiek en even eens „draagbaar". Huishoudelijke artikelen in velerlei variatie zullen uiteraard niet ontbre ken. Men zal een ruime keus kunnen maken uit ovenvast glaswerk, waar van de letrouwbaarheid op spectaculai re wijze getoond zal worden. Als „nieuwtje" zullen er drinkserviezen ge toond worden, die tegen een thans „aanvaardbare" prijs voorzien kunnen worden van een familiemonogram. Tot dusver was dit blijkbaar niet mogelijk. Een fraaie collectie Oosterse tapijten zal te zien zijn, en in de „exotische sfeer" zullen ook de Braziliaanse edel- Voor de Heemsteedse Kunstkring stenen liggen, die geëxposeerd zullen spreekt vrijdagavond 8 februari in het worden. Minerva-theater ir. Henk Badings over De grote prijzen worden gehandhaafd zijn radio-opera Orestes", die via een en aangevuld met attracties voor de i bandopname ten gehore gebracht zal 15e, de 150ste, de 1.500ste, en de 15.000 worden. Deze bijeenkomst zal om kwart ste bezoeker. over acht aanvangen. n de gemeentelijke concertzaal gaf voor een vrij talrijk auditorium Piet Kee een orgelbespeling. Het was een uitgebreid en gevarieerd pro gramma, dat met smaak en élan ver tolkt werd. Het prachtige Mozartwerk: Adagio-Allegro-Adagio, deed het al is het dan misschien niet zo organistiek van karakter, uitstekend als entree. In de fuga van Schumann over de naam Bach viel het koor van zingende viool- prestanten te bewonderen, virtuoze al lures kwamen aan bod in de Sympho- nie Romane van Widor en gedeeltelijk in de Toccata en Fuga van Reger, van fijnzinnige registerkeuze getuigde de interpretatie van Pièce héroïque van Franck en de Suite Evocatrice van Tournemire. Op feestelijke wijze be sloot Piet Kee de avond met de Toc cata van Andriessen, brillant doch soms ook wat te haastig gespeeld, b.v. aan het slot, waar de majestueuze ac- coorden het gregoriaanse Te Deum lau- damus aanduiden. Onze grote bewonde ring voor deze grote organist! T. de Vr. Maandagmorgen i februari wordt be gonnen met het geven van speciaal on derwijs aan leerlingen van scholen voor gewoon lager onderwijs, die lees-moei- lijkheden hebben. De „leeskliniek" is ondergebracht in een voor dit doel ver bouwde autobus, die opgesteld is op de speelplaats van de Floraschool aan het Florapark. Van 2 tot en met 24 februari zal in het museum „Het Huis van Looy" te Haarlem de jaarlijkse tentoonstelling worden gehouden van reprodukties naar werken van klassieke moderne meesters. Hoewel deze in structieve expositie vóór alles de aan trekking beoogt van de schooljeugd, om deze in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met de belangrijkste stromingen in de moderne schilder kunst sedert het Impressionisme, is zij van even grote betekenis voor de vol wassenen. Men krijgt gelegenheid om aan de hand van verklarende teksten en bijschriften een beter inzicht te krij gen in de geestelijke achtergrond van modern scheppen. De jaarlijks weerkerende expositie wordt in onderwijskringen aangekon digd als „Het Papieren Museum", de titel zou echter ook kunnen luiden „Mu- sée imaginaire" (denkbeeldig mu seum). Van organisatorisch standpunt gezien is het namelijk nauwelijks voor stelbaar dat de getoonde werken in origineel tot één tentoonstelling zouden zijr samen te brengen. Er zij nog op gewezen dat de con frontatie met de klassieke moderne kunst in ons land behoudens het oeuvre van Vincent van Gogh en een uitermate klein getal werken van bin nen- en buitenlandse meesters in onze moderne musea alleen kan geschie den door middel van reprodukties in .boeken of van lichtbeelden. Oneindig doeltreffender wordt de confrontatie door middel van „Het Papieren Mu seum", omdat de wijze waarop deze zich voltrekt zo nauw mogelijk in over eenstemming is met de ontmoeting met de originelen: men ziet de kunstwer ken veelal in hun oorspronkelijke of weinig gereduceerde, afmetingen, m kleuren die zo nabij komen dat ze dik wijls de indruk wekken origineel te zijn, ook wat de weergave betreft van de toets en de penseelstreek. Boven dien zjjn de kunstwerken als in een „echt" museum in verband met el kaar te zien en te vergelijken, zodat men zich beweegt in de sfeer van een tijd. Dit bevordert het inzicht in die tijd en kweekt zuiver begrip voor ver wante stromingen of strikt persoonlijke visie, terwijl het isolement van de museumzaal de concentratie stimu leert. Ook dit jaar zijh nieuwe aanwinsten te melden zoals: de Guernica van Picasso en werken van Severini, Braque, Mare, Lurgat, Van Gogh en Munch. Tevens kon een uitgebreide collectie aan de verzameling worden toegevoegd van supe.be drukken naar tekeningen en gr iek van meesters als: Degas, Seu- rat, Penoir, Toulouse Lautrec, Maillol, Signac, Gromaire en anderen. Vrijdagavond 8 februari vindt h-°t 6de concert plaats in de serie V van het Noordhollandr Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Solis tische medewerking wordt verleend door de violist Jan Hesmerg en de organist Albert de Klerk. Het concert zal geopend Worden met de Militaire Symphonie van Haydn. Van dezelfde componist volgt daarop een uitvoering van het Orgel concert door Albert de Klerk. Na de £auze is Jan Hesmerg solist in het ®de Vioolconcert van Saint Saëns, waar na het concert besloten wordt met APprenti Sorcier van Paul Dukas. ONDERTROUWD: A. A. van Huët en G. A. van der Kooij. GETROUWD: J. W. van Melsen en B. M. Th. Louman; G. A. Hoogeland en E. A. Admiraal; W. H. Zevenhek en J. Beus. GEBOREN: R. B. van Tienen-Rens- Sen, z.D. J. Kromhout-Revet, z.H. M. J. Sleper-Krouwels, d.; A. C. Ger- rits-van der Vlist, d.; J. H. van der Reep-Vermeulen, d.B. Vredenduin Kerkhoven, 2 dochters. OVERLEDEN: K. Ree, 79 jr., Roc- kaertshof; H. J. van Eden, 60 jr., Wel tevredenplein; G. Max, 87 jr., Tettero destraat; A. de Boer, 79 jr., Spaarne «I t van Vuren, 74 jr., Java- straat; J. A. Bulters, 63 jr., de Genes- tetstraat; J E. van den Broek-de Kie vit, 63 jr., Julianastraat; G. M. Kelder, 68 jr., Kamperlaan; D. van den Berg- de Groot, 77 jr., Bataviastraat; C. P. de Vnes-Haegele, 57 jr., Gaelstraat. Vergadering van „DE TULP" kring bollenstreek-Noord. Donderdagmiddag kwamen onder voorzitterschap van de heer A. J. Braam de leden van de Kring Bollen streek-Noord van de Vereniging „De Tulp" in hotel Flora te Hillegom in ver gadering bijeen ter bespreking van een aantal voorstellen voor de algemene vergadering. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de leden van het hoofd bestuur Th. Hoog en Tromp, alsmede door de heer F. Limburg, directeur van de bloembollenkeuringsdiensten. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer P. A. v. Saase, Hillegom en tot ondervoorzitter de heer B. P. Heemskerk, Bennebroek. Een voorstel het 2-prijsklassensysteem voor tulpen het volgend jaar te laten vervallen en de minimumprijzen te brengen op 90 pet van de door het LEI uitgedokterde produktiekosten, werd na vrij uitvoerige discussie aanvaard met 96 tegen 23 stemmen. Een ander voorstel, behel zende prijsvaststelling voor z.g.n. 2 kwaliteit surplusgoed op 85 pet van de normale bollen èn inlevering van ab normaal leverbaar tegen nader vast te stellen prijs per kg, kwam er zonder stemming door waarbij echter de afde ling OverveenBloemendaal aanteke ning verzocht dat zij 3 stemmen tegen het eerste deel uitbracht. De vergadering sprak zich uit voor „De Huisvrouw", het maandbericht van de afdeling Haarlem en omstre ken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, is thans verschenen in een nieuw gewaad. Het formaat is kleiner en handzamer geworden en het maandblad heeft een nieuwe omslag gekregen. In de redactie is een wijzi ging gekomen, daar mevrouw Vermaat en mevrouw van Overzee hun plaatsen hebben afgestaan aan mevrouw A. E. Neurdenburg-Burgersdijk te Heemste de. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert woensdag 6 februari in café-restaurant Brinkmann een contactavond voor haar nieuwe le den. De heer J. J. Oltmans spreekt vrijdagavond 8 februari in het Concert gebouw over Land en Volk van Zweden. Notaris Tjabbes spreekt vrijdagmiddag in café-restaurant Brinkmann over De handelingsbekwaamheid van dé ge trouwde vrouw. De jaarvergadering zal worden gehouden woensdagmiddag 20 februari in de zaal der Vereniging de hoofdbestuurs-candidatuur van de he ren W. J. Segers, Lisse; J. Fit, Ven huizen en L. Hoek, 's-Gravenzande, terwijl tot afgevaardigden naar de al gemene vergadering werden benoemd de heren D. E. Nieuwenhuis, Th. de Boer en J. Dames. Bij wijze van me ningspeiling was door het hoofdbestuur de vraag voorgelegd of men de inleve ring van plantgoed a 30 ct. per kg (veevoer) gehandhaafd wenst te zien. Unaniem waren de aanwezigen van me ning dat zulks zo moet blijven, al wa ren enkele aanwezigen van oordeel dat het kleinste goed onder 6 cm moest worden uitgesloten. Bij de rondvraag merkte de heer C. Ph. Freriks, Hillegom o.m. op dat de z.g.n. vrjje organisaties het beleid van de P.B.O. moeten bepalen. Spr. achtte het daarom noodzakelijk dat zo veel mogelijk leden de vergaderingen van deze vrije organisaties bijwonen tenein de aan dit beleid zo goed mogelijk rich ting te geven, iets waarbij de voorzitter zich aansloot. Advertentie In de zittingszaal van het Haarlem se kantongerecht heeft vanmorgen de huldiging plaats gevonden van de heer A. J. de Witte, die veertig jaar werk zaam is op het parket van het kanton gerecht, sinds 1 januari gevoegd bij het arrondissementsparket. Vele spre kers uitten hun waardering voor het werk van de jubilaris, die een geziene figuur is. De officier van justitie, mr. L. H. Feitsma, was de eerste die het woord nam. Hjj bracht in herinnering, dat de heer de Witte op 1 februari 1917 al op het Haarlemse kantongerecht een func tie kreeg, namelijk die van hulpschrij ver in tüdeljjke dienst. Om aan te to nen, dat die tijd wel zeer verschilde met thans, las de officier het schrijven voor van het ministerie van justitie, waarin de „tijdelijke hulpschrijver" op een jaarsalaris van 160,- werd ge steld. ,,U hebt altijd tot grote voldoe ning van uw superieuren uw werk ver richt," aldus spreker. „Het is onvoor stelbaar hoeveel dagvaardingen reeds door uw handen zijn gegaan en zelfs hebt u uw dienstonderdeel overleefd. Dit is namelijk een maand geleden in het geheel opgenomen." Als een ken- Advertentie ALLEEN NIEUWENDIJK 180 AMSTERDAM-C. - TELEF. 46568 EIGEN REPARATIE-INRICHTING In de gistermiddag gehouden verga dering van de gemeenteraad van Heem stede heeft burgemeester mr. A. G. A. van Rappard slechts met enkele woor den het nieuwe jaar ingeluid. Dit keer bleef een traditioneel overzicht van wat er in het voorgaande jaar op ge meentelijk terrein had plaats gevonden achterwege. De heer Van Rappard meende tijdens de behandeling van de begroting, die over veertien dagen wordt gehouden, genoeg gelegenheid te vinden om op sommige punten welke in 1956 sterk de aandacht hebben getrok ken terug te komen. In zijn toespraak je herinnerde burgemeester van Rap pard aan de zware slagen, die Heemste de in 1956 zijn toegebracht, toen het wethouder H. Disselkoen, brandweer commandant J. F. Roest en twee ijveri ge werklieden verloor. De van hoger hand opgelegde bestedingsbeper king verzwaart met zoveel andere pro- Zang en Vriendschap in de Jansstraat. I blemen de verantwoordelijkheid van de CINEMA PALACE: Alibi, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 u. FRANS HALS: Een nacht van duizend angsten, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 u. Ma. tot en met do. 2.30, 8 u. LIDO: Michael Strogoff, de koerier van de tsaar, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15 u. LUXORTrapeze, a. 1., 2, 7, 9.15 u. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. MINERVA: vr. tot en met zo. Mens durf te leven, a. 1., vr. 8.15 u. Zo. 2, 4.30, 7, 9.30 u. (Za. geen voorstelling). Di. en wo. 8.15 uur: Summer Madness, 18 jaar. Do. 8.15 Sous le ciel de Paris. REMBRANDT: Carnaval in Wien, 2, 4.15, 7, 9.15 u. ROXY: tot en met zo.: Tarzan en de dui velin, 14 jaar. Ma. tot en met wo.-middag: Bengazi, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. STUDIO: Gevaarlijke ontmoetingen. Str. volw., 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Vrijdag 1 februari Schouwburg: Leerlingen van Sancta Ma- na er> Trlniteitslyceum met het toneelspel „Verdwijningen en verschijningen", 8 u. Zaterdag 2 februari Schouwburg; Toneelgroep Theater met dagboek van Anne Frank", 8 uur. Zondag 3 februari Schouwburg: Toneelgroep Theater met „Het dagboek van Anne Frank", 8 uur. (2 uur: besloten voorstelling). Maandag 4 februari Schouwburg: Nieuw Jeugdtoneel met „De reis naar Bombola" (Lagere scholen), 10.30 en 2 uur. Dinsdag 5 februari Schouwburg: Nieuw Jeugdtoneel met „De reis naar Bombola" (Lagere scholen), 10.30 en 2 uur. Woensdag 6 februari Schouwburg: Anneke Elro en haar sprook jesgezelschap met „Hans en Grietje", 2.30 uur (i.p.v. „Een bruid in de mor gen"). Donderdag 7 februari Schouwburg: Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe",' 8 uur (besloten voorstel ling). Concertgebouw: Interscholair Jeugdtoer- nooi, 19.30 uur. HoM De Leeuwerik: Demonstratie door leerlingen van de Volksmuziekschool voor Haarlem en Omstreken, 8 uur. Maandag 4 februari Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 u. tot 16.30 u. Woensdag 6 februari Concertgebouw: Pauzeconcert door de stadsorganist Piet Kee, 12.30 u. Concertgebouw: Concert en cabaret door de Haarlemse politiekapel,. 8 uur. Donderdag 7 februari Concertgebouw: Interscholair toernooi, 19.30 uur. Jeugd- Zaterdag 2 februari Minerva: Televisie-uitzending NCRV, 8.15. Zondag 3 februari Concertgebouw: Uitvoering door de gym nastiekvereniging Concordia, 2 u. Maandag 4 februari Hotel Lion d'Or: Bijeenkomst Ned. Toon- kunstenaarsbond, afdeling Haarlem. Spre ker wethouder D. J. A. Geluk over het onderwerp „Onderwijs en kunst", 8 u. Minerva: Voorstelling voor de stichting „Meer en Bosch", 8 uur. Dinsdag 5 februari Concertgebouw: Bonte avond van de KRO, 8 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Ge opend van 11—15 uur, behalve maan dag, de eerste zondag van de maand van 13—15 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1015 uur, zondag van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1318 uur. Cruquiusmuseum: Geopend van 912.30 en van 1.304 u. Maquette tijdelijk in re paratie. Galerie Espace: Tentoonstelling. Geopend dag. van 1117 uur. Huis van Looy: Reproducties naar werken van klassieke, moderne meesters. Ge opend dag. van 1012.30 en van 13.30 17 uur; zond. van 1417 uur. (Van 324 febr.). raad en het college. Aan het slot van zijn woordje hoopte de burgemeester, dat du samenwerking tussen raad en college zou leiden tot besluiten, die in het belang van het algemeen welzijn geacht mogen worden. Deze wens werd met een wederwoord door de nestor van de raad, de heer Reqnders, onder streept. Overigens gaf de agenda niet veel reden tot discussie. Het voorstel om het verzoek van de centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente en van het bestuur van de Nederlandse Protes tantenbond om het geven van gods dienstonderwijs op de openbare scholen financieel te steunen in handen van het college te stellen was voor de heer VAN BRUGGEN (P.C.) aanleiding te vragen om deze kwestie zo spoedig mo gelijk aan de orde te stellen het Kefst al over veertien dagen, bij de behan deling van de begroting. De voorzitter beloofde zijn best te zullen doen. Zon der hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het betalen van een ver goeding aan winkeliers, die muntgas- penningen verkopen. Een voorstel om met een bedrag van 5400 bij te dragen in het exploitatietekort van het Miner va-theater gaf de heer ZEGWAART (K.V.P.) gelegenheid zijn verontrusting te uiten over de voorgestelde gedrags lijn van het college. De bijdrage was vorige keer stukken minder geweest en hij vreesde, dat het streven van de directie van het Minerva-theater naar 'n sluitende exploitatie zou verflauwen, wanneer zij weet, dat de gemeent in het tekort bijdraagt. Zijn fractiegenoot, de heer VERHOEVEN zei, dat het thea ter in een behoefte voorziet en dat een van de oorzaken van het ontstane tekort gezocht moet worden in het feit, dat de directie nauwelijks de gelegenheid krijgt om nieuwe films te draaien, om dat de Haarlemse bioscopen daarvoor het eerst in aanmerking komen. De ver huurkantoren zien daarin uiteraard veel meer financieel voordeel. Het verlies van het theater zou voor Heemstede min of meer een catastrofe betekenen, aldus wethouder VAN HOUTEN (V.V.D.) die verklaarde dat de laatste tijd de ex ploitatiekosten voor de directie aanzien lijk zwaarder geworden zijn. De voordracht inzakè het treffen van voorzieningen voor de bezoldiging van het gemeentepersoneel leverde voor de he-. ZEGWAART genoeg stof tot pra ten op, terwijl wethouder VAN WIJK het allemaal zo klaar als een klontje vond. De suggestie van de K.V.P.'er om de 5.6 pet. loonsverhoging te blij ven doorberekenen na het bereiken van de 65-jarige leeftijd door ambtenaren, die nog in dienst blijven, vond geen af trek, omdat deze loonsverhoging alleen gegeven wordt ter compensatie van de premie die betaald moet worden voor de AOW. Als men 65 jaar geworden is betaalt men die premie niet meer en men heeft dus ook geen recht meer op die 5.6 pet. Als leden van de welstandscommis sie werden benoemd de heren H. W. van Kempen, H. Korringa en B. J. J. M Stevens. Tijdens de rondvraag bracht de heer Reijnders het debat over het huisvestingsbeleid in herinne ring en stelde de voorzitter de vraag of het college daarin aanleiding gevonden had de huisvestingscommissie en de betrokken ambtenaren van de huisves ting te corrigeren. Zo niet, dan wilde hij gaarne, dat van een en ander in het openbaar melding werd gemaakt. Op de eerste vraag beantwoordde de burgemeester na overleg met de wet houders ontkennend. Omtrent het ant woord op de tweede vraag zullen B. en W. nog nader overleg plegen. merkend verschil tussen de gewone ambtenaar en de heer de Witte stelde de heer Feitsma de ambitie voor het werk. Men heeft mensen die zich strikt houden aan de taak die hun is opge dragen, maar er zijn er ook( zoals u, die meer doen, die hart hebben voor hun zaken en zelfs hun vrije tijd ge bruiken om het werk te voltooien. Door uw persoonlijkheid hebt u bijge dragen tot de goede geest op dit par ket, wat zich vandaag wel weerspie gelt in de grote belangstelling bij dit feestelijk gebeuren." De heer Feitsma deelde tenslotte mee dat de jubilaris bij Koninklijk Be sluit de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau was verleend en spelde hem de daarbij behorende draagmedaille op. Namens het minis terie bood de officier van justitie een geschenk onder couvert aan. Mr. J. v. d. Oever, substituut offi cier van justitie, en tot 1 januari j.l. chef van de jubilaris, bood namens de officieren van justitie, de substituuts en het gehele personeel van het arron dissementsparket enige encyclopedieën aan.Hij mmoreerde de manier, Waar op de heer de Witte zijn taak verricht: vol concentratie en met een ambitie, die menige jongere tot voorbeeld kan strekken. De kantonrechter mr. Th. F. Raedt sprak namens de kantonrechters, het griffiepersoneel, de griffiers en de dat de jubilerende ambtenaar in de oor logsjaren eigenlijk de enige betrouw bare berichtgever was. Iedere morgen gaf hij nauwkeurig weer hoe de situa tie volgens de radio er uitzag en men kwam speciaal bij hem om de laatste berichten te horen. De griffier mr. C. de Jongh, de chef van het parket, de heer L. de Regt, de chef van de griffie, de heer H. W. van Turnhout, de heer W. Jansen namens de B.A.R.I., de heer G. J. Groenema als chef van het oude kantongerechts parket en de heer G. C. J. Reuser, bode, sloten zich in vriendelijke woor den bij de voorgaande sprekers aan. In een geestige toespraak bracht de heer de Witte tenslotte dank voor de geluk wensen en de fraaie geschenken. Van middag namen velen de gelegenheid te baat om de heer de Witte te zijnen huize te complimenteren. Tussen de buien door zij- wjj gister avond terecht gekomen in gebouw St.- Bavo aan de Smedestraat, waar enkele honderden leden van de r.k. bond voor bejaarden en gepensioneerden, afde ling Haarlem, bijeen waren om een paar prettige uurtjes te beleven. Het weer bleek niet veel af te doen aan de belangstelling, en dat was wel het beste bewijs, dat de bejaarden er zin in hadden om met elkaar wat plezier te hebben. Voorzitter Selhorst, die een uitvoerig kort openingswoord sprak, heette naar goed gebruik alle leden van harte wel kom, en herinnerde aan de 15e februari, waarop de leden weer een toneelavond te wachten staat, te verzorgen door „St.-Frans". Het programma van gisteravond werd verzorgd dóór Vermaat's Cabaret Gezelschap „De Roos", dat onder regie stond van Herman Aalders en onder de algehele leiding van Jos. van Wattingen. De conférences was in han den van de heer B. Bakker. Wij maakten kennis met een ijverig groepje, waarin enkele talenten schuil gingen, en dat in staat was een accep tabel progamma af te werken. Het ensemble „Jong en Vrij" liet zich horen en voorts had men de medewer king van „De Stuwband" onder leiding van C. de Wilde met aan de piano H. v.d. Brink. D"e beste prestaties wer den overigens geleverd door de „Li en Lé's", een goed accordeonduo, twee meisjes, die aardige liedjes zongen. Gehoord de reacties hebben de katho lieke bejaarden en gepensioneerden zich goed geamuseerd. Voor de heer J. A. Busé was het vandaag groot feest. Hij was vandaag precies veertig jaar in dienst van de PTT. Vanmorgen ontving hij in zijn feestelijk versierde woning aan de God fried van Bouillonstraat de adjunct-di recteur van het Haarlemse postdistrict, de heer L. W. M. van Beek, die de jubi laris met een waarderend woordje toe sprak. Namens het hoofdbestuur over handigde hfl de heer Busé een oorkonde en de gebruikelijke gratificatie. De heer H. Kruk, chef van de afde ling bestelling, prees de feesteling om zijn prettig karakter, terwijl de voor zitter van het jubileumfonds de heer P. Koomen de heer Busé een fraai schilderij en mevr. Busé een boeket bloemen aanbood. Van de groep voor sorteerders kreeg de jubilaris, die een verwoed lezer is, een boekenbon. Op 79-jarige leeftijd is overleden de heer J. L. Vinken te Zandvoort. Met hem is een oude Zandvoorter heenge gaan die destijds een rol van beteke nis heeft gespeeld in het katholieke verenigingsleven. Van jongs af aan was zijn belangstelling sociaal gericht. Als timmerman was hij een goed vak man, doch zijn sociale belangstelling leidde er toe dat hij in 1915 door het gemeentebestuur tot correspondent van de arbeidsbemiddeling werd benoemd. Dit was een nevenbetrekking. Toen de functie van ambtenaar van sociale za ken werd ingesteld (in 1930) werd de heer Vinken door de gemeenteraad met algemene stemmen in die betrekking benoemd. Hij was de eerste katholiek in het toen nog kleine gemeentelijke ambtenarencorps. In 1941 werd hem eervol ontslag verleend om gezond heidsredenen. Na de bevrijding was hij nog enkele jaren penningmeester van de K.V.P.-afdeIing Zandvoort. Met een algemeen gemiddelde van 11.49 en acht gave winstpunten uit vier partijen voert H. Ketel van de Heem- steedse Biljartvereniging „Groenendaal" de ranglijst aan van negen Haarlem mers, die een week lang vol animo strijden om het kampioenschap van dit district, hoofdklasse libre. Dat Ketel op eigen terrein deze sterke tegenstanders ontmoet zal hem stellig voordeel bren gen. maar dat neemt niet weg, dat hij het biljartspel konsekwent tracht te beoefenen en blijkens de resultaten er ook in slaagt. Het moyenne van de „Groenendaal"-crack ligt zo veel hoger dan dat van zijn concurrenten B. Hoek (Hof van Holland) en M. van de Vaart (Park Sociëteit), dat men wellicht kan spreken van een belang rijk verschil in speelkracht. Donderdagavond lag het wedstrijdpro gramma stil, maar woensdagavond was de spanning in ,,'t Hof van Heemstede", waar het toernobi wordt gehouden, tastbaar. De meeste belangstelling ging uit naar het treffen tussen Van de Vaart en titelpretendent Ketel, welke laatste tot op dat moment nog geen partij onder de 10 moyenne had ge speeld. Voor Van de Vaart bleek in deze partij weldra weinig winst te zitten. Met 100 caramboles achterstand boekte hij zijn eerste nederlaag. Vanavond wordt het toernooi voort gezet met zes ontmoetingen welke ver moedelijk geen grote veranderingen in de rangschikking zullen brengen. B. Bosse en C. Hoek kunnen de gelegen heid aagnrijpen om de eerste winst in de wacht te slepen. De uitslagen waren: Hoek 232 53 3.93 31 0 J. Sakkers 250 53 4.23 29 2 B. Bosse 144 21 6.85 28 0 C. Scholte 250 21 11.90 47 2 C. Scholte 250 36 6.94 47 1 J. Sakkers 250 36 6.94 26 1 H. Ketel 250 27 9.25 74 2 M. v. d. Vaart 150 27 5.55 24 0 B. Bosse 159 29 5.48 31 0 M. v. d. Vaart 250 29 8.62 45 2 B. Hoek 4 908 113 8.03 77 6 C. Hoek 224 38 5.89 27 0 De stand luidt thans: H. Ketel 4 1000 87 11.49 74 8 B. Hoek 4 908 121 7.43 45 6 M. v.d. Vaart 4 900 121 7.43 45 6 C. Scholte 4 880 110 8.00 47 5 G. Kouman 4 851 108 7.88 48 4 J. Sakkers 5 984 175 5.62 40 4 H. Oome 2 500 74 6.75 34 3 B. Bosse 4 677 95 7.12 47 0 C. Hoek 5 1085 185 5.86 48 0 Advertentie Brandstofverbruik 1 op 17. Dit is: HaarlemAmsterdam-C. en terug op 3 Liter. WAGENWEG 164—168 Op het voorplein van de Ripperda- kazeme hebben hedenmorgen twaalf kornetten bij de Luchtdoelartillerie de eed of belofte afgelegd voor reserve tweede luitenant in handen van de gar nizoenscommandant van Haarlem, de luitenant-kolonel F. van der Mei). Na de beëdiging wees deze op de plicht van de nieuwe officieren, die met ingang van 1 september benoemd wer den. De Kon. Militaire Kapel o.l.v. de adjudant onderofficier Jansen speelde vervolgens het Wilhelmus, waarna een parade volgde. Van de beëdigde officieren waren er vier uit het garnizoen Haarlem. Dit wa ren de kornetten H. W. ten Hove, H. J. Lubbers, C. P. de Vries en W. H. Kam. De overige acht beëdigde officieren wa ren van het garnizoen in Bussum af komstig: R. Adema, P. Lens, M. A. Spruit, W. C. Blok, G. J. Bosch, C. J. M. Kuiken, P. J. Deinum en H. Lodders. Paradecommandant was de majoor R. S. Th. Gerding. Reeds enkele duizenden abonnees van het telefoondistrict Haarlem hebben de nieuwe telefoongids, die in januari bij de drukker gereedgekomen is, ontvan gen. De gids, die overigens in hetzelf de jasje werd gestoken als de voorgaan de, is gedrukt in een uiterst lichte toon, die het stellen van de vraag rechtvaardigt of slecht ziende gebrui kers bijvoorbeeld bejaarden de namen wel kunnen lezen. Ook zijn voor zover wij weten voor het eerst de na men van de gemeenten buiten Haar lem cursief gedrukt, terwijl verder tus sen het eerste en tweede en tussen het derde en vierde cijfer van de nummers een kleine spatie is gelaten. De gid sen worden door de afdeling bestelling van het postdistrict Haarlem thuisbe zorgd. Drie bestellers per fiets en een per auto brengen de nieuwe gidsen rond. Men verwacht, dat ze over een dag of tien het karwei achter de rug hebben. Per dag verwerken deze vier be stellers, die men aan de normale be stelling onttrokken heeft, ongeveer twee duizend gidsen. Advertentie (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 314 Ned. 1953 3>,4 Ned. 1956 314 Ned. 1948 3% Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3% Ned. 1955 I 3-314 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert AJC.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delf t cert. Van Gelder Kon. Hoogvens cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mil Ned. Scheepv. Unie h.vjl Deli Mb. Cert. A'dam 2>4 '56 I A'dam '56II A'dam III Claim Philips f 27,70—f 28, Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Sbell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: nauw prijshouddend Vorig Opening slot 1/2 90A 90% 90 90& 84 Vr 8514 857s 86'4 86 >4 86^ 91A 91% 169 203 >4 201 177i,i 296 198(4 282 346(4 34314 278 24514 243 158.20 158.40 79(4 7914 178 175 17114 16934 169H4 16914 9514 101(4 95 103 103(4 30/1 31/1 6914 68% 183(4 181% 66 65% 53% 5314 40% 40% 111% 111% 38% 38% 3314 33% 52% 52% 41% 41% 77% 77=4 44% 44% 4414 44 34% 34% 64% 64% Er zijn mensen, die een bericht pas gaan ge loven nadat het offi cieel is tegengesproken. Een woordvoerder van de Russische ambassade te Londen heeft vorige week ontkend, dat er tussen Spanje en de Sovjet-Unie onderhandelingen gaande zouden zijn over weder zijdse diplomatieke er kenning en over teruggave door de Sovjet-Unie van een hoeveelheid Spaans goud, die een waarde zou vertegenwoordigen van omstreeks een half mil jard dollars. Dat is dus al een heel sterke aan wijzing. Het zou overi gens niet de eerste keer zijn, dat Rusland en Span je het met elkaar ergens over eens werden. In de afgelopen jaren zijn er leel wat geheime onder handelingen gevoerd in Londen en Parijs en die onderhandelingen hebben niet alleen geleid tot tal van indirecte handelscon tacten (Russische machi nes, hout en aardolie, te gen Spaanse ertsen en kurk), maar ook tot een openlijk akkoord over de terugkeer naar Spanje van meer dan duizend jonge Spanjaarden, die twintig jaar geleden als jonge ontheemden naar de Sov jet-Unie zijn gestuurd. Een groot aantal hunner is nu terug in Spanje, deels vergezeld van Rus sische vrouwen en in Rusland geboren kinderen. Ook heeft de Sovjet- Unie toegestemd in de repatriëring van 286 krijgsgevangenen van de Blauwe Divisie, de Spaan se krijgsmacht die aan Duitse zijde heeft deel genomen aan de Russi sche veldtocht in de Tweede wereldoorlog. Na dere contacten tussen Spanje en de Sovjet-Unie zijn dus niet zó ondenk baar. Bovendien heeft de Spaanse regering sinds kort de beschikking over een belangrijke troef, een erfenis notabene van Franco's Republikeinse tegenstander uit de Bur geroorlog. Op 14 november van het vorig jaar is namelijk in Parijs over leden Juan Negrin, de laatste premier van het Republikeinse Spanje. Hij was in het bezit van een officieel regu, getekend door gevolmachtigden van de Russische regering, voor de Spaanse goud- schat die in 1937 naar Moskou is gezonden. Dit papier, dat een van de kostbaarste ter wereld moet zijn, overhandigde de 73-jarige Negrin op zijn sterfbed aan zijn tweede zoon Romulo met het ver zoek om het aan Franco te geven. De Spaanse re gering zond een koerier naar Parijs, die het re- gu, samen met enkele andere officiële documen ten in ontvangst nam. En volgens de berichten zijn toen, eveneens in Parijs, onderhandelingen begon nen tussen de Spaanse diplomatieke vertegen woordiger aldaar, Jose Rojas Y Moreno graaf van Casa Rojas, en de Russische ambassadeur, Sergei Alexandrovitsj Vi nogradov. Beide heren kennen elkaar al van aangezicht uit de tijd, dat zij, gedurende de Tweede Wereldoorlog, allebei hun land vertegenwoordigden in Ankara, maar toen waren zij, zoals dat heet, niet „on speaking terms". Dat gaat nu allemaal veel beter. In oktober dachten de Spanjaarden er zelfs over diplomatieke betrek kingen met de Sovjet- Unie aan te knopen. Het feit, dat de Russen bij de stemming over de toela ting van Spanje tot de Verenigde Naties geen gebruik hadden gemaakt van hun veto, had veel weg van een officiële Russische erkenning van het Franco-regiem. Maar de gebeurtenissen in Hon garije hebben de Spaanse geestdrift enigszins doen luwen. Het feit blijft, dat bei de landen belang hebben bij een akkoord. De eco nomische toestand van Spanje biedt lang geen rooskleurig beeld. Een hoeveelheid goud van te gen de half miljard dol lars betekent dan nogal het een en ander. Aan de andere kant stelt de Sov jet-Unie zeer zeker prijs op het normaliseren van zijn betrekkingen met Spanje. Al was het al leen maar om op die ma nier in Madrid een wei- gecoördineerd centrum te krijgen, van waaruit men de spionage-activi- teit tegen de nieuwe Ame rikaanse bases in het land kan leiden. Als de Russische rege ring werkelijk tot een ak koord met de Spanjaarden zou komen, dan is het niet waarschijnlijk, dat zij de volledige goudschat zal restitueren. Zij zal in min dering brengen de prijs van de wapens, die zij in de Burgeroorlog aan de loyalisten heeft geleverd. Ondertussen zijn beide partijen nog aan tal van politieke aarzelingen on derhevig en het is daar om niet waarschijnlijk, dat de graaf van Casa Rojas en Serge Vinogra dov tot overhaaste be slissingen zullen komen. Lopen de onderhandelin gen echter mis, dan heeft Franco in ieder geval de stukken in handen, waar mee hjj de zaak v- - het Spaanse goud aanhangig kan maken voor het Inter nationale Hof. Een ander punt is, dat de geste van wijlen Juan Negrin nog lange tijd verdeeldheid en verbittering zal zaaien in de kringen van de Spaanse regering in bal lingschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5