Voetbalpool in de Tweede Kamer Minister van Justitie voor een moeilijke keus geplaatst Spoedig proefproces over K.N.V.B.-pool te wachten Militair lost dodelijk schot op jongen REGENT Vraas Antwoord Waardering voor beleid van minister Samkalden m HONVED terug in februari Geen bijzondere prijsmaatregelen voor aardolie produkten. Beperking van wetgevende arbeid terwille van het nieuwe B.W. s ■Hl Inspecteur Dooi spelbreker in Garmisch ■11 gggggg -v j JOS VAN WEL OVERLEDEN Kielstra L VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 PAGINA 7 Proefproces Telefoongesprek met Boedapest Schaakolympiade in Emmen? Dr. Euwe naar Amerika Tot twee maanden veroordeeld De juiste weg Voor de roker die zich graag verwent: REUZE BOLKNAK VOOR Kamerbewoners en huurwet Wijzigingen gevraagd Mevrouw Bouman over de processen tegen Nederlanders in Indonesië doe^méér met KAAS KAAS is voedzaam en gezond Tweede Kamer aanvaardt justitiebegroting - immm i® v-. - Ouderdomswet Konijnevel Sociale lasten Ziektewet Wie is huurder? door L. J. SCHMIDT Inwoning Voetbalpools Erfgenamen Nalatenschap (Van onze parlementaire redactie) Antwoordend op de vele opmerkin gen, die in de Tweede Kamer pro en contra de voetbaltoto zyn gemaakt, heeft minister Samkalden donderdag avond de volgende uiteenzetting gege ven: In een vroeg stadium van de kabi netsformatie is van AR-zijde medege deeld, dat als er een wetsontwerp zou worden ingediend tot verruiming van de loterijwet met het oog op de voet balpools, de AR-ministers hun porte feuilles ter beschikking zullen stellen. Dit AR-standpunt is nog steeds van kracht. Hierdoor ben ik voor een dillema geplaatst, zei de minister: enerzijds heb ik rekening te houden met het belang van handhaving van de wet, welk belang bedenkelijk in verdruk king is geraakt; aan de andere kant liggen het belang van de sport en het gevaar dat bij onderdrukking van de pools de goklust een uitweg zoekt langs minder controleerbare wegen. De minister haalde een in ander ver band door prof. Romme gesproken woord aan: Zelden werd ik voor een slechtere keuze geplaatst. Toen er over deze kwestie een in formatief gesprek is gehouden met de KNVB heb ik er geen twijfel over laten bestaan, aldus de minister, dat de kwes tie in de gegeven situatie is terugge- Het Hongaarse voetbalteam „Hon- ved", dat na de november-opstand in Hongarije vrijwillig in ballingschap ging, heeft besloten naar Europa te rug te keren. Dit is het resultaat, zo verklaarde de coach van Honved, Belo Guttman, van een telefoongesprek met de familieleden in Boedapest. Honved zal het contract met de Bra ziliaanse club Flamengo, dat in totaal zeven wedstrijden in Brazilië en Uru guay inhoudt, nakomen en half febru- atri naar Europa vertrekken. Een ge deelte van de club gaat naar Hongarije terug terwijl de rest aan deze zijde van het IJzeren Gordijn blijft. „Dit betekent het einde voor Honved als voetbalclub", aldus de coach. De verrassende mededeling werd verstrekt nadat familieleden van de spelers vanuit Boedapest hadden opge beld. Elke speler werd om de beurt aan de telefoon geroepen om de smeek beden van hun verwanten aan te horen. De Koninklijke Nederlandse Schaak bond heeft het voornemen om in de maand september te Emmen een schaakolympiade te organiseren. De plannen voor dit evenement zijn onlangs reeds op het F.I.D.E.-congres te Moskou besproken. De internationale commis sie voor dames-schaak, waarin ook on ze landgenote Fenny Heemskerk zit ting heeft, legde de voorstellen aan de F.I.D.E. voor, die er in principe mee akkoord ging. De oud-wereldkampioen schaken dr. M. Euwe is donderdagmorgen op Schiphol in het vliegtuig gestapt voor een i-is naar Amerika. Hij zal daar gedurende zes weken een studie ma ken van de praktische toepassingen van elektronische breinen, waarvan er sinds oktober 1956 een in Frankfort am Main in gebruik is. Dr. Euwe is vergezeld van zijn echtgenote. Op dinsdag 5 februari opent de gezant van Uruguay. Z. E. Don V. Sam- pognaro, een tentoonstelling van schil derijen „Kunst uit Uruguay" in het Haags Gemeentemuseum. De krijgsraad in Arnhem heeft een twintigjarige dienstplichtige soldaat uit Delft veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf. Hij werd ervan heschuldigd 19 oktober 1956 de acht jarige jongen M. J. V. bij de Menno van Coehoorn kazerne m Arnhem te hebben doodgeschoten. Wegens dood door schuld eiste de auditeur een ge vangenisstraf van drie maanden en het uitlezen van het vonnis. In zijn requisitoir merkte hij op, dat de sol daat op gevaarlijke en roekeloze wuj- ze met het geweer is omgegaan en het domweg heeft gericht op de jon gen. Bjj de reconstructie van het ongeval kwam naar voren dat de soldaat met een collega plantonwacht had tijdens het ongeval. Tegen het tijdstip van beëin diging van deze wacht haalde beklaag de het magazijn met patronen uit het geweer dat zijn collega toebehoorde. In de tijd dat beklaagde een paar bood schappen moest doen, deed zijn collega echter het magazijn met patronen weer in het geweer waarmee beklaagde la ter op een groep plagende kinderen richtte, niet wetend dat het wapen door zijn collega geladen was. Een schot ging af en had het vermelde gevolg. In zijn pleidooi zei beklaagde's raads man, mr. B. ten Kate uit Arnhem, zich af te vragen of hier wel kon worden gesproken van grove schuld die tot een strafrechterlijke veroordeling zou kun nen leiden. Hij meende van niet en bo vendien voerde hij aan dat beklaagde reeds erg is gestraft voor de ellende, die hij door deze tragische zaak heeft Oohsrt. bracht tot eenvoudiger proporties, na melijk: is de voetbalpool in strijd met de loterijwet? In hoogste instantie is beslist, dat die strijdigheid bestaat. Ze kan alleen worden voorkomen als een pool wordt gehouden in besloten kring. De rechter zal t.a.v. de KNVB-pool over wel ot geen strijdigheid met de loterij wet een uitspraak moeten doen en ik zal, zo zei de bewindsman, bevorderen, dat de rechter gelegenheid krijgt zich zo spoedig mogelijk uit te spreken. (Hier werd dus gedoeld op een proef proces). Minister Samkalden wees de bewe ring van de hand, dat hjj niet goed zou weten wat hij nu eigenlijk wil met de pool. Ik wist het wel en ik weet het ook nu, aldus spr. Het is redelijk, dat de KNVB de gelegenheid heeft gekre gen zijn plan te realiseren en dat er dan een rechterlijke beslissing valt. De bewindsman uitte zich kritisch te genover de suggestie van socialistische zijde om een staatscommissie in te stel len te- bestudering van dit onderwerp. Hij wil dit wel overwegen, maar heeft om verscheidene reden bezwaren tegen instelling van een dergelijke commis sie. Het is nog de vraag of men die weg kan opgaan zonder dat de zaak in het kabinet komt, waar men weer rekening heeft te houden met het AR- standpunt. Bovendien is te vrezen, dat gezien de bestaande bezwaren, de com missie geen brede samenstelling zal kunnen krijgen. Mr. van Doorn (KVP) zei bij de re plieken, dat naar zijn indruk men het over de totokwestie niet eens is in de P.v.d.A. en dat men daarom op instel ling van een staatscommissie aanstuurt. Laat dan echter de P.v.d.A. zelf een commissie vormen, aldus spr. De heer Van Doorn kon ook de bezwaren van hen, die de pool afwijzen als een zede lijk kwaad, niet delen, hoezeer hij er respect voor heeft. Blijft over de thans ingeslagen weg, die hij in de gegeven omstandigheden de juiste acht. Dr. Meulink (A.R.) deed nog eens uitkomen, dat de voetbalpool z.i. geen vorm van ontspanning is, die zich ver draagt met een leven in Jezus Chris tus. Hij achtte het tegengaan van de gok lust ethisch geboden. De heer Bakker (CPN) interrumpeerde bij dit betoog met de opmerking of de anti-revolutio nairen dan ook het bezoek aan de beurs wilden verbieden Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) hield bij de replieken vrij scherp vast aan de ge dachte om toch een staatscommissie in te stellen. De bewindsman antwoordde zijn politieke geestverwante heel pun tig: die staatscommissie zou er dus moeten komen om gereed te zijn met plannen voor het geval de rechter de pool onaanvaardbaar zou verklaren; maar dan vraagt men om een com missie, die gaat overwegen wat we moe ten doen in een situatie, waarvan de re gering verklaard heeft niets te zullen doen. De minister bleef derhalve bij een zeer gereserveerde houding. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Bijzondere prijsmaatregelen voor aardolieprodukten worden voorshands in verband met het reeds met de aard oliemaatschappijen bestaande overleg niet nodig geacht. Een officiële prijs- stop behoeft niet te worden overwogen omdat alle prijswijzigingen van aard olieprodukten eerst na overleg en over eenstemming met minister Zijlstra plaatsvinden. Dit heeft hij meegedeeld naar aanleiding van vragen, opmerkin gen en suggesties van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer. Minister Zijlstra deelt verder mee, dat de in Nederland werkzame onderde len van de oliemaatschappijen geen ex tra winsten zullen kunnen maken uit hoofde van de prijsstijgingen van de aardolieprodukten, omdat per verkoch te eenheid in Nederland geen grotere bate zal worden ontvangen en mede, omdat de omzetten zijn afgeremd. Ver mindering van het olieverbruik in de militaire sector zou volgens de minis ter praktisch van geen invloed zijn op de verbruiksmogelijkheden in andere sectoren. Een vermindering van de ex port van olieprodukten naar andere lan den is, in verband met de internatio nale bindingen, onder de huidige om standigheden niet mogelijk. De Ned. vereniging van kamerbewo ners en inwonendên heeft in een adres, gericht aan de minister-president en aan enkele andere ministers gevraagd een aantal bepalingen in de huurwet, die betrekking hebben op onderhuur en in woning, te herzien. In het adres wordt er o.m. de aan dacht op gevestigd, dat de mogelijk heid, langs civiel-rechtelijke weg de wettelijke huurprijs te laten vaststel len en te veel betaalde huur als onver schuldigd terug te vorderen, weinig praktisch nut heeft, omdat de samen- woningssituatie daardoor dermate ver slechtert, dat de samenwoning verder onmogelijk wordt. Daarom acht de vereniging het noodzakelijk, dat de huuradviescommissies ambtshalve moe ten kunnen optreden en de bevoegdheid krijgen een bindende huurprijsvast- stelling zelf te entameren. Mevrouw Mieke Bouman, die op het ogenblik in Amerika een serie lezingen houdt over de processen tegen Neder landers in Indonesië, heeft in een toe spraak tot de „Commonwealth Lunchon Club" in San Francisco verklaard, dat geen enkele vreemdeling, die in Azië terecht staat, een rechtvaardige behan deling kan verwachten, indien de re gering van het desbetreffende land zijn proces nodig heeft voor propagandisti sche doeleinden. De mensen, die op het ogenblik in Indonesië aan de macht zijn, aldus me vrouw Bouman, willen door de proces sen tegen Nederlanders aantonen, dat de binnenlandse onrust het gevolg is van buitenlandse interventie, dat de anti-communistische Mohammedaanse groepen samenspannen met het westen tegen de wettige regering en dat het Westerse kapitaal in Indonesië de re bellen bijstaat. (UP) ...vv.:< Advertentie Pub!. Ned, Zulvelbureau Der> H*«g Vragen voor deze rubriek moeten morden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: VragenrubriekDe beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt rich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi) de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens J* dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Plotseling ingevallen dooi was er de oorzaak van, dat het onzeker werd of de lange-afstand-skiwedstrijden van de Internatonale Ski-week te Garmisch wel zouden kunnen doorgaan. Met de hulp van Duitse Alpenjagers, die sneeuw aanvoerden (foto), konden de Noordse nummers nog worden afgewerkt, maar het blijft de vraag of de lange-afstand-wedstrijden geheel kunnen doorgaan. De sneeuwlaag is té dun geworden. (Van onze parlementaire redactie) Even voor middernacht heeft de Tweede Kamer donderdag de begro ting van justitie aanvaard met alleen de communistische stemmen tegen. De nieuwe bewindsman, prof. mr. Sam- f mT Prins Charles van Engeland leert de fijne kneepjes van het voetbalspel. Op de dagschool in Chelsea staat o.a. voet bal op het leerplan. De onderwijzer treedt er op als coach en scheidsrechter. v< v "s jjl| kalden, kreeg van vele zijden waar dering voor het beleid, dat hij in een bondig en met overtuigingskracht voorgedragen betoog ontvouwde. Bijzondere aandacht schonk de minis ter in zijn uiteenzetting aan het werk voor het nieuwe burgerlijk wetboek. Vijf van de negen boeken van het BW zijn ingediend. Het aanvankelijke sche ma kon niet worden aangehouden, maar dit behoeft ons niet de moed in de schoenen te doen zinken, aldus de spr. Een nieuw schema is thans no dig. Als het mogelijk zou zijn de boe ken 1 t.m. 4 geheel te behandelen en de boeken 5 en 6 schriftelijk voor te bereiden binnen deze parlementaire pe riode, dan zou het nieuwe BW onder de kap zijn. Men zal zich dan wel ten aanzien van andere wetgevende arbeid beperkingen moeten getroosten. De bewindsman deelde mede, dat een interdepartementale werkgroep het vraagstuk van een herziening van het vennootschapsrecht bestudeert. Binnen kort zal de politiewet in openbare be handeling komen. Aangekondigd werd, dat op het bij de Kamer aanhangige wetsontwerp inzake de rechtsbijstand voor on- en minvermogenden een wijzi ging zal worden ingediend. Gehand haafd blijft de gratis admissie; alle advocaten kunnen worden ingescha keld. Aan de orde zal voorts komen een herziening van de deurwaarderstarie ven. Binnenkort verschijnt het rapport inzake de universitaire opleiding van notarissen. Hopelijk kan in september reeds een nieuwe regeling worden in gevoerd. De minister is van oordeel dat het stelsel van de voorwaardelijke invrijheidstelling gewijzigd kan worden zonder verandering in de wet. Tenslot te sprak prof. Samkalden uit, dat hij politieke activiteiten van vreemdelin gen in ons land ongewenst acht, maar dat het spreekverbod voor de Ambone- zenleider ir. Manusama nog wel eens in nadere overweging kan worden geno men. G. M. Wij hebben bericht ont vangen dat wij voor waterverbruik 0,50 per maand meer moeten be talen. Is dit juist? Antwoord: wij raden u aan eens bij de waterleidingmaatschappij te infor meren of de huiseigenaar inderdaad een hogere prijs voor water betalen moet. Is dit zo, dan mag hij die verho ging doorberekenen; is dit niet het ge val, schakel dan de huuradviescommis sie in. Intussen werd juist dezer dagen uit Den Haag gemeld, dat de aanvragen voor ontheffing van de prijsstop voor waterta. rieven nog in onderzoek zijn bij de rege ring. J. A. D. J. Ik ben 81 jaar en mijn vrouw is nog geen 65 jaar. Als ik sterf wat krijgt mijn vrouw dan van de ouderdomswet? Antwoord: Indien de overledene een gehuwde man of een gehuwde vrouw is, wordt het bodempensioen nog tot en met de vijfde maand na die van het overlijden aan de langstlevende echt genoot uitgekeerd, terwijl een weduwe, die op het einde van deze maand nog geen 65 jaar is, deze uitkering nog met zes maanden verlengd ziet. Wordt zij tijdens die verlenging echter 65 jaar, dan houdt die uitkering op met ingang van de maand, waarin haar 65ste ver jaardag valt. In dit geval had u dus gelijk. Mej. L. T. Hoe moet men een konijnevel prepareren? Antwoord: Men make een kooksel van 120 g zout, en 125 g aluin in twee liter water opgelost. Zodra dit water koud is geworden, voegt men er een klein beetje verdund zwavelzuur bij. Het vel hierin 24 uur laten liggen. Vervolgens het vel op een houten raam spannen en alle vet en vleesdelen afkrabben en daarna in de lucht (niet in de zon) la ten drogen. Onder bestrooiing van wat talkpoeder het vel vervolgens met de onderkant over het ronde gedeelte van een tafelrand heen en weer trekken, op dat het soepel wordt. De haren inwrij ven met talkpoeder en uitborstelen. Pas op met het zwavelzuur: niet verdunnen door het toevoegen van water aan het zuur, maar van zuur aan het water! Mej. N. S. Wat moet er alzo van een salaris afgetrokken worden voor diverse sociale lasten? Antwoord: Er moet gekort worden voor Werkloosheids- en Wachtgeldwet 0,6 pet, voor het ziekenfondsenbesluit 2,1 pet., er kan worden gekort voor de ziektewet 1 pet. Verder betaalt u volgens de coördinatietabel van 1 janua ri 1957, waarbij gerekend is met een premie voor de ouderdomswet van 6,75 pet. plus de verschuldigde loonbelas ting. U geeft geen salaris op, zodat we daarvan geen inhoudingsbedrag kunnen melden. Verder betaalt de werkgever de rentezegels (Invaliditeitswet) op de rentekaart, zijn aandeel in het zieken fondsenbesluit, de ziektewet en de werk loosheids- en wachtgeldwet. Hier staat tegenover, dat ter compensatie van de alg. ouderdomsverzekering de werkge ver verplicht is een loontoeslag te ge ven van 5,6 pet. C. D. Midden februari trek ik reeds een jaar van de ziektewet, ga ik nu over naar de invaliditeits wet? Antwoord: Een werknemer, die 52 we ken ziekengeld heeft genoten en nog ongeschikt is tot werken, moet invali- diteitsrente aanvragen, als hij een ren tekaart heeft waarop minstens 150 ze gels zijn geplakt. Uw vragen over be dragen kunnen wij bij gebrek aan ge gevens niet beantwoorden, hiervoor ver. wijzen wij u naar de Raad van Arbeid. Zorgt u er voor dat u niet te laat bent met uw aanvraag? Mevr. A. v. W.Ik ben huurster van een winkelwoning, die vroeger mijn eigendom was maar na de dood van mijn man verkocht werd. Ik ben voor de 2de maal getrouwd en nu zegt de eigenaar van het huis. dat mijn man huurder is. Ook de huurkwitanties luiden op zijn naam. Moeten deze niet op mijn naam staan om evt. moeilijkheden in de toekomst te vermijden b.v. als mijn man mocht overlijden? Antwoord: Wij zouden wel graag willen (Van onze correspondent) Te Helmond is donderdag vrij plot seling overleden de heer Jos van Wel, in de leeftijd van vijfenzeventig jaar, oud-wethouder dier gemeente en op richter-voorzitter van een der eerste volkswoningbouwverenigingen in den lande. In het begin van deze eeuw nam h\) een actief aandeel in de strijd voor de emancipatie van de arbeider. Afgevaardigd naar de gemeenteraad trokken zijn begaafdheid en welspre kendheid spoedig de aandacht. Weldra kreeg hij zitting in het college van B. en W. en werd daarin ruim 25 jaar ge handhaafd. Tijdens de eerste wereld oorlog richtte hij de woningbouwver eniging „Volksbelang" op, die in de loop der jaren circa 1500 goede arbei derswoningen heeft gebouwd. Buiten Helmond verkreeg de heer van Wel n.l. bekendheid door zyn spreekbeur ten en geschriften over een anti-rente- theorie, waarvoor hij echter nimmer erkenning in wetenschappelijke kringen heeft gevonden. In de twintiger jaren heeft hij enkele jaren meegewerkt aan het r.-k. weekblad ,,De Nieuwe Eeuw en aan het dagblad „De Morgen". NIJMEGEN, 31 jan. Kand. rechten: J. J. M. Doskes (Roermond) en A. F. Gehlen (Geleen). Ze zwegen enige ogenblikken tot de melodie was uitgespeeld. Nadat het daverend applaus was geluwd, zei Kielstra: „Die Stehgeiger is enorm. Ik heb zelf viool ge speeld, maar wat die man presteert is fenomenaal; ik vraag me af of een concertviolist het hem zou kunnen verbeteren." Ook Hélène mengde zich in het gesprek, dat heel geanimeerd werd, maar waaraan Jameson geen deel nam, omdat hij daartoe niet al te best in staat was. Plotseling zei hij: Luiik zit te peinzen, dat het tpd wordt, dat we opstappenwe zijn al niet zo vroeg meer laten we ons van onze zetels verheffen en de weg inslaan dewelke ons naar Uganda voert.' Enfin," lachte Kielstra, „dat moet u hem maar „Wat zegt ie?" vroeg Kielstra aan Hélene, iet te zwaar aanrekenen, het beste paard struikelt naar Uganda, naar Afrika. „Welnee," zei ze lachend, „stel je voor, naar Oorspronkelijke politieroman 11 niet wel eens." Mannen houden elkaar altijd de hand boven het hoofd," zei Hélène, „dat is hun kracht. Wij vrou wen zijn helaas altijd verstoken van dat onuitgespro ken gevoel van saamhorigheid. In uw hart is u het er helemaal niet mee eens, dat John zich zo mis- Jameson gaf het gesprek een andere wending door aan Alice te vragen of zij in Den Haag woonde. „Neen," zei ze, „ik woon in Brussel op kamers. Ik ben alleen. Ik heb een aanbieding gekregen voor een baan hier en logeer hier nu een paar dagen, maar het hotel is me veel te duur, ik heb daarom mijn intrek genomen in een pension, dat mij was aanbevolen, maar dat me helemaal niet bevalt. Zo dra ik zekerheid heb of ik de baan kan aanne men, hoop ik van adres te veranderen." ,,U spreekt zo goed Hollands, u is toch zeker geen Belgische?" „Neen, ik ben Hollandse, mijn vader en moeder waren Hollanders, woonden in Brussel, waar mijn vader een betrekking had, beiden leven niet meer." ,,U blijft dus vermoedelijk in Den Haag?" „Als de goden met mij zijn, ja." „Wie zou tegen u kunnen zijn, vraag ik me af." „Mijn ervaringen Zijn helaas anders, maar luistert u even naar die verrukkelijke melodie, wat moet het toch heerlijk zijn, zo iets te scheppen en dan op volmaakte wijze te horen weergeven." Afrika, ik heb er méér dan schoon genoeg van, want ik heb jarenlang in de Belgische Congo moeten leven, wonen zal ik maar niet zeggen en voor geen goud ga ik er meer heen. John bedoelt de Villa Uganda." Toen ging Kielstra een licht op. Het was een villa, die jarenlang had leeggestaan, gedurende de oorlog beschadigd was en nu een paar maanden geleden was gekocht door een schatrijke Belg van Hollandse afkomst, wie, was hem onbekend. De villa zelf had hij altijd somber gevonden, want ze lag ver van de weg, verscholen tussen hoog ge boomte en uitgebreid kreupelhout. Hij herinnerde zich dat hij eens het hek binnen was gereden en het gebouw had betreden. De doodse stilte die in het verlaten gebouw heerste, de vleugelmuur, die ge deeltelijk in elkaar was gezakt en een deel van het dak in zijn val had meegesleurd, het onkruid, dat welig tierde tussen de puinhopen, hadden hem een gevoel van kille, naargeestige verlatenheid gegeven en hij was blij, toen hij het verwaarloosde terrein ver liet. Het had de nieuwe eigenaar schatten moeten kosten het weer in bewoonbare staat te laten bren gen, maar hij feliciteerde hem niet met zijn bezit. Mij te eenzaam, dacht hij. „Zoudt u ons het genoegen willen doen mee te Baan." vroeff Hélène. „We ziin nu toch met ons vieren, u kunt dan Alice begeleiden. Wat denk je er van, John?" „Een nobel idee, kerel, je zult er je uitstekend amuseren." Kielstra voerde een ogenblik een hevige strijd met zichzelf. Was hij niet inspecteur Kielstra geweest, dan zou hij de uitnodiging met beide handen hebben aangenomen, want het vooruitzicht nog langer in gezelschap van beide meisjes te blijven, lokte hem erg aan. Hij hield zich echter voor ogen, dat hij noch Jameson, noch de beide meisjes, noch de bewoner van Uganda voldoende kende. Ellendig, dacht hij, dat je overal voetangels en klemmen zoekt. Mooie vrouwen zijn voor een politieman altijd ge vaarlijk, tenzij onder normale omstandigheden, dan bestaat zelfs de kans dat het omgekeerde het geval is. Hij antwoordde: „Ik ken de eigenaar van de villa helemaal met en vind het wel heel erg onbescheiden om op dit uur, want het is al bijna tien uur, te komen aan- zetten „Ja,'maar u gaat ook niet alleen. Mijn oom woont daaren er is vanavond een bijeenkomst van een club, zodat behalve de vaste gasten iemand méér zeker welkom is." Jameson merkte op. Je hoeft je heus geen zorgen te maken. Ik sta er persoonlijkwat zeg ikpersoonlijk borg voordat ik je weer heelhuids aflever en verder doet 't er geen lor toe." Alice zag, dat Kielstra nog met tot een-besluit was gekomen en zei: „Dat is nu wat ik in Holland zo vervelend vind. Ik mag aannemen, dat u er geen enkel bezwaar tegen heeft ons te vergezellen, wat uw persoonlijke gevoelens betreft, maar hier is dateen gewoonte. Bij ons in België leven de men sen veel vlotter. Ik zou maar meegaan als ik u was." Na deze vriendelijke wenk besloot Kielstra de uit nodiging te aanvaarden. „Maar alles goed en wel," zei Hélène, „hoe ko men we er, want John is beslist niet capabel om achter het stuur plaats te nemen, we zullen een taxi nemen. John ben je met je eigen wagen gekomen?" (Wordt vervolgd) vernemen waarom de eigenaar uw tweede man als huurder beschouwt. In feite is het zo, dat uw man als wette lijk vertegenwoordiger van u werd be schouwd. Als zodanig behoeft u er geen bezwaar tegen te maken. Moeilijkheden kunnen daaruit niet ontstaan, omdat zonodig te bewijzen is, dat op u als erf gename van uw eerste man de rechten en plichten uit de huurovereenkomst zijn overgegaan. H. E. Ik bewoon een huls %-an een woningbouwvereniging en ben 76 jaar. Na de dood van mijn vrouw zijn haar dochter met haar man by my in komen wonen, doch de samenwoning verliep niet goed. Binnenkort krijgen zij echter een andere woning. Waarom moet ik er echter uit? Antwoord: Wanneer u ons het adres van die woningbouwvereniging wilt ge ven, zullen wij trachten nadere inlich tingen voor u te krpgen. Met toezending van de huurovereenkomst zijn wij reeds geholpen. Wy zien die gaarne aangete kend tegemoet. J. A. v. d. B. Ik kan my niet verenigen met uw antwoord aan mej. G. v. S. gegeven inzake voet balpools v.z.v. betreft het belasting betalen. Antwoord: Wij zullen bij uitzondering op uw commentaar eens wat uitvoerig ingaan en kunnen u als volgt van re pliek dienen. lste. Officieel toegestaan of niet. Knik keren en ganzeborden is ook niet offi cieel toegestaan. Doet er niets toe, zo lang het niet verboden is, mag het. Voetbalpools zijn noch officieel toege staan, noch officieel verboden. Wel zijn verboden: openbare kansspelen om geld. Nu verschillen de meningen over de vraag of de tegenwoordige pools, welke clubpools zijn, maar waarvan al gemeen bekend is dat daaraan ook bui tenstaanders via clubleden deelnemen, als openbare kansspelen om geld zijn te beschouwen. Waarschijnlijk zal de Justitie daarom binnenkort wel eens zo'n pool aanvallen, waarna de rechter zal uitmaken hoe e.e.a. te beschouwen is. Als u bedoelt met „officieel niet toegestaan" dat ze verboden zijn, bent u voorbarig, zolang de rechter niet heeft beslist. 2de Volledig uitbetaald of niet. Dit heeft er niets mede te maken. De staat be last in principe elk inkomen, onver schillig hoe verkregen. Alle inkomens, waarvan aan de staat ink.bel. moet worden betaald, zijn behalve wat voor heffingen als loonbelasting en dividend belasting betreft, volledig uitbetaald of verdiend. Ook de prijs van de OMO- slagzin prijsvraag van de Unilever is volledig uitbetaald. Niettemin moest de winnaar achteraf een deel aan de fis cus afstaan. De zaak is zo, dat ter berekening van de prijs de bruto-op- brengst van de pools eerst wordt ver minderd met een winstaandeel voor de organisatoren, met administratiekosten enz. Wat overblijft is de prijs of het totaal van de prijzen als er meer zijn. Moet van een pool een zakelijke belas ting worden betaald, b.v. omzetbelas ting of vermaïkelijkheidsbelasting (wat ook nog niet geheel vaststaat v.z.v. ons bekend) dan moeten die bedragen ook eerst nog van de bruto opbrengst af en dan wordt de prijs dus kleiner. De klei nere prijs wordt dan natuurlijk volledig uitbetaald. Met de vraag of daarvan inkomstenbelasting moet worden be taald, heeft dit natuurlijk niets te ma ken. Hierover loopt een proefprocedu- re en er is v.z.v. ons bekend nog niets beslist en wat u hierover zegt is dus alweer voorbarig en irrelevant. Deze hele kwestie heeft natuurlijk onze volle aandacht, doch ook wy dienen e.e.a. af te wachten, maar wij willen toch niet nalaten u er op te wijzen, dat uw com mentaar niet getuigt van hoffelijkheid, vooral niet omdat u verzuimde eerst de wet er eens op na te slaan. J. V. d. P. Als men in gemeen schap van goederen is gehuwd en er zijn geen kinderen uit dat huwe lijk geboren, dan krqgt de langst levende alles. Vroeger schünt dat anders geweest te zijn. Toen kreeg de langstlevende de helft en de an dere helft was voor de familie van de erflater. Zoudt u my hierover eens willen inlichten? De code civil, het Franse burgerlijk wetboek, dat vein 1810 tot 1838 in ons land van kracht is geweest, kent 4 klassen van erfgenamen: le descen denten; 2e ouders, broers en zusters en de afstammelingen van broeders of zusters; 3e de overige ascendenten, 4e de overige zy verwant en. Behalve deze erfgenamen roept de code verschillende personen tot de nalatenschap, waartoe oorspronkelijk behoorden: de echtgenoot, de natuurlijke bloedverwanten en de staat. De echtgenoot had pas recht op de nalatenschap, wanneer alle erfgena men ontbraken. Na de echtgenoot kwam de staat. In 1838 werden deze vier klas sen in ons burgerlek wetboek overge nomen, doch als vyfde klasse werd daaraan de echtgenoot toegevoegd. Door de wet van 17 februari 1923 werd in de orde van erfopvolging een be langrijke wijziging gebracht: het erf recht voor de echtgenoot werd verbe terd, door deze naast de kinderen tot de nalatenschap te roepen. Voor 1923 was het zo, dat de echtgenoot pas na de bloedverwant in de 12e graad tot de nalatenschap werd geroepen; het door u gegeven voorbeeld kan niet juist zyn, althans in het stelsel van de wettelijke erfopvolging, d.w.z. als geen testament is gemaakt. Een door u genoemde rege ling is by testament dus mogelijk ge weest en nog steeds mogelijk. A. S. Wy zijn gehuwd. Indien een van ons beiden komt te over lijden, kunnen dan broers of zus ters evt. aanspraken op een deel van de erfenis van de eerst-overle- dene maken of erft de langstleven de alles? Antwoord: Indien u of uw vrouw geen beschikking bij dode maakt, waarbij U of zij haar broers en-of zusters iets maakt, dan zal de enige erfgenaam de langstlevende van u beiden zijn. Wij veronderstellen hierbij dat de eerst- overledene dan geen bloedverwanten in de rechte lijn heeft; die zouden een wetteiyk erfdeel hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7