Karpetten MICHAEL STR0G0FF, de koerier van de tsaar Tegen over be vissing van de Noordzee Interscholair Jeugdtoemooi weer begonnen Vele prestaties konden toets der kritiek glansrijk doorstaan In het gelid Maatregelen: wijdere masen en minder intensief vissen Alibi Trap Gemeenteraads vergadering Plannen voor de bouw van 165 woningen Carnaval in Wien Mens, durf te leven Gevaarlijke ontmoetingen Tarzan en de duivelin eze O.'tft.OarCluifUi Een nacht van duizend angsten BACDADTRAPLOPERS AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Bont prentenboek van Carmine Gallone in Lido Winterhanden Cinema Palace Studio Roxy Luxor ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 PAGINA 2 De eerste muziekderr.onstratie in het kader van het Haarlems Interscholair Jeugdtoernooi die gisteravond in het bijzijn van geno digden, ouders en scholieren in de Haarlemse Concertzaal gehouden werd, heeft duidelijk aangetoond, dat er onder de opgroeiende jeugd een grote animo voor de muziek bestaat. In welke vorm deze animo tot uiting komt, is eigenlijk niet belangrijk. Het toernooi wil slechts een fase zijn op de weg naar grotere ontplooi ing van expressie-mogelijkheden en veel hangt af van de zich verant woordelijk voelende paedagoog. Dat het de overheid ernst is om de jon ge mens meer levensvreugde te be zorgen blijkt onder andere uit de aanstelling van steeds meer vakbe kwame leraren voor muziek op de scholen voor voortgezet en middel baar onderwijs. Wij hebben van dit beleid gisteravond dan ook rijkelijk de vruchten kunnen plukken, want wat ten gehore werd gebracht kon vaak de toets der kritiek glansrijk doorstaan. Orkesten Solisten BEDRIJFSCHAP BLOEMBOLLEN- HANDEL Burgerlijke Stand Haarlem M. NOORDWIJK Rondvraag Gemeente koopt huizen en grond MACH. SMYRNA HAARBOUCLE 125.— 134.75 KASHMIR 95 119 254.— 310.— BESHIR 123.— 322. 388. 20.25 24.75 KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM TELEFOON 11491 HILLEGOM Zilveren jubileum father P. C. v. d. Lans Zondagsdienst SASSENHE1M VERGADERING K.V.P. VOORHOUT Zondagsdienst Eerste klasse semi-profs Tweede klasse Derde klasse Vierde klasse NIEUW-VENNEP Inbouw- en Service Station Ruiteravond van de „Venneper Ruiters" LISSE Zondagsdienst „Het Witte Paard" Blödenvisserij Rembrandt Minerva Frans Hals Films Apotheken en dokters diensten Koren, orkesten, ensembles en solis ten hebben elkaar in bonte volgorde afgewisseld en zodoende een kalei- doscopisch overzicht gegeven van wat er in Haarlem aan actieve muziekbe oefening wordt gedaan. Om bij de ko ren te beginnen: er waren twee meis jeskoren van de HBS-A en -B, die met werkjes van César Franck (aux petits enfants) en Henry Purcell (let us wonder en sound the trompet) het bewijs leverden, dat goed zingen onder bekwame leiding vele mogelijkheden tot verdere ontwikkeling biedt. Er werd zeer muzikaal en met goede smaak gezongen. Van het meisjeskoor van de Sint Luciaschool kan hetzelfde worden gezegd. De leider van dit koor liet zijn schare zingen met groot be grip voor klank en frasering. De meis jes zongen de vier werkjes van Mo zart met veel zwier en trefzekere muzikaliteit. De Haarlemse Huishoud school kwam met enige canons en een bekend volkswijsje in goede be werking voor het voetlicht en gaf daarvan een frisse en ongekunstelde vertolking. Het koor met begelei ding van het schoolorkest van het Coornhertlyceum zong zeer -orrect twee koralen van Bach. Jammer was het, dat ze zo weinig expressief ge zongen werden. De Louise de Coligny- school kwam met „Schlummerlied" van Joh. Brahms en het bekende „Schoonste Heer Jesus" niet boven een middelmatige vertolking uit, omdat te weinig geprofiteerd werd van de mu zikale uitdrukking als element tot rij kere klankgeving. Bijzonder te waar deren was de prestatie van het Har- tenlustschool-meisjeskoor uit Bloemen- daal in twee werkjes van Schubert en C. van Rennes. CIOS uit Overveen was present met een dapper mannen- kwartet en -koor. De orkesten waren vertegenwoor digd met het drukke ensemble van de Hartenlustschool en het maar liefst uit twaalf fluitisten bestaande orkest van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem. Er werd beschaafd gemusiceerd. On der de ensembles viel op een groepje van vier jongelui, dat een kwartet van G. Ph. Telemann bijzonder knap en stijlvol vertolkte. Ook de drie gebroe ders, die Saint George's Maestoso en Allegro Moderato speelden, leverden een fraaie prestatie. De blokfluitgroep van de Rijkskweekschool liet een an der geluid horen en toonde daarmee aan, dat ook deze eenvoudige vorm van musiceren waardevol is. Solisten waren er gisteravond bij de vleet. Pianisten, organisten, een trom pettist en een zangeresje, dat met een mooi timbre een lied van Benjamin Britten zong. De orgelspelers hebben een goede ondergrond gekregen tijdens hun lessen, want heel duidelijk was hun vertolking van werken van Bach en Boëllman. De trompettist was een voudig een verrassing door zijn be heerst spel en blaastechniek in Jean Hubeau's Sarabande. Ook zijn bege leidster moeten wij een complimentje maken. Van de piano-soli releveren wij de uitvoering van Schumann's tweede fantasie (zeer muzikaal), de Slavische dans van Dvorak, Debussy's Clair de lune en een stuk van B. van den Sig- tenhorst Meyer. De jongeman, die de derde sonatine van Willem Pijper speelde, liep hiermede vooruit op de herdenking van de sterfdag van deze Nederlandse componist dit jaar. Tot slot zongen de koren gezamen lijk de canon De klokken van Haarlem en met orgelbegeleiding het eerste en derde couplet van het Wilhelmus. De avond was ingeluid met een toe spraakje door wethouder D. J. A. Ge luk, die de leden van het interscholair comité, van de commissies en de jury's en de schoolbesturen van harte dank zegde voor het werk, dat zij telken Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel komt vrijdagmiddag 15 februari, 's mid dags om twee uur in eer, openbare ver gadering bijeen in de „Bilderdijkzaal" van café-restaurant Brinkmann te Haarlem. De agenda vermeldt o.m. de vaststelling van de verordening Bijdra ge aan personeel inzake compensatie A.O.W.. de vaststelling van de verorde ning Verkoops- leverings- en betalings voorwaarden voor de bloembollenhan del, en de vaststelling van de verorde ning Administratieve- en controlevoor schriften bloembollenhandel. GEBORËN: J. M. A. de Jong-Oer- lemans, z.: H. E. Reumann-Hoogstede, z.M. C. P. Geeve-Sengers, z.; J. van Kampen-Hartog, d.: H. G. Angenent- Julsing, d.; A. G. van Halst-Klokman, d.: W. H. Smit-Koel, d. OVERLEDEN: A. van Kerkhof, 3 m„ Kamperlaan; H. Piersma. 78 jr., Jans- weg;' A. Visser, 80 jr., Oranjestraat; W. Ruijgrok-Mieog, 83 jr., Timorstraat; I. de Reus-de Frel, 80 jr., Crayenester- laan; H. A. de Ruiter, 12 jr., Esdoorn straat. jare verzetten, wanneer het jeugdtoer nooi weer in zicht is. Het speet hem, dat de heer Elsinga zijn functie als secretaris om gezondheidsredenen heeft moeten neerleggen. Donderdagavond vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. van Berekel de gemeenteraad van Noordwijk. Aan het begin van de ver gadering wenste de voorzitter de leden een gelukkig nieuwjaar toe. Dankbaar spak de burgemeester over de goede samenwerking in de raad en hoopte dat deze samenwerking in het komende jaar even vruchtbaar mocht zijn. De nieuwe nestor in de raad, de heer E. L. de Witt, antwoordde namens de raad. Bij de ingekomen stukken bevond zich een uitvoerige brief van het oud raadslid, de heer De Money, die enige jaren geleden naar Australië emigreer de. De voorzitter deelde mee, dat de heer De Money schriftelijk dank zal worden gebracht, voor de goede wen sen waarbij hij tevens uitvoerig op de hoogte zal worden gesteld van het wel en wee van Noordwijk. Op een vraag van de heer Rippen deelde de voorzitter mee, dat bij de volgende raadsvergadering een voor stel van B. en W. aan de orde gesteld zal worden naar aanleiding van een brief van de bewoners van Dalrust in verband met een pensionsprijsverho ging van 25 pet. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid de heer J. P. Passchier werden in orde bevonden. Per 1 januari eindigde de huur van het oefenterrein van de Nortghoruiters nabij de Karei Doormanstraat. Aange zien B. en W. verwachten, dat op dit terrein reeds dit jaar woningen zullen worden gebouwd, besloot de raad het perceel tot 31 december te verhuren aan de Nortghoruiters voor de prijs van 60. De raad besloot voorts enige perce len grond in het Langeveld opnieuw voor de tijd van één jaar te verhuren aan J. de Wit en hem het recht toe te kennen daarop een kampeerbedrijf te exploiteren. Een verzoek van de Chr. Besturen bond te Noordwijk tot instelling van een advies-commissie woonruimtever deling, namen B. en W. voor kennisge ving aan. Tjjdens de rondvraag sprak de heer De Witt er zijn ergernis over uit, dat de voormalige christelijke ulo-school langzamerhand in een puinhoop veran dert. Wethouder Vogelaar antwoordde, dat de gemeente vrijwel permanent over dit schoolgebouw met het bestuur van de r.k.-v.g.l.o.-school heeft onder handeld. Er moesten plannen gemaakt worden. Het eenvoudigste plan is in middels door verschillende instanties goedgekeurd en het laat zich aanzien, dat over enige weken met de restaura tie zal worden begonnen. De heer Mesker vroeg maatregelen te treffen tegen de grote baldadigheid van de jeugd, waardoor schade werd aangericht aan de in aanbouw zijnde woningen in Noordwijk-binnen. Hierna ging de raad in besloten zit ting. Donderdagavond heeft de gemeente raad zjjn goedkeuring gehecht aan nieu we plannen voor de bouw van woningen zowel in Noordwijk Zee als in Noord- wijk-Binnen. In opdracht van het ge meentebestuur heeft de architect Th. N. J. A. Geels te Leiden enkele woning typen ontworpen, waarvan B. en W. de verwachting hebben, dat zü met de woningwetfinanciering kunnen wor den gebouwd. Deze plannen omvatten de bouw van zestien etage- en acht en dertig eenge zinswoningen te Noordwijk-Binnen aan de Mortelstraat en Jan Kloosstraat, te Noordwljk-Zee zestig etage-, twee en veertig eengezinswoningen en negen be jaardenwoningen aan de Marijkestraat, Margrietstraat, Oranje Nassaustraat, Leon Senfstraat, Ludolf Berkemeyer- straat en Daniël Noteboomstraat; in to taal dus 165 woningen. B. en W. verwachten dat de plan nen nog dit jaar voor een zeer groot gedeelte zullen kunnen worden verwe zenlijkt. Met het oog op het kwartaals- gewijze beschikbaar komen van de con tingenten, welke mede bepaald worden aan de hand van het gereedkomen der thans in aanbouw zijnde woningen, is een verdeling van het totale bouwplan in verschillende complexen nodig. B. en W. verzochten de raad de volgorde van de uitvoering te bepalen. De toegangsweg tot de algemene be graafplaats aan de Oude Zeeweg te Noordwijk Iaat in zijn huidige vorm uit verkeerstechnisch oogpunt veel te wen sen over. Reeds gerumie tijd leeft bij het gemeentebestuur dan ook de ge dachte om daarin afdoende verbetering te brengen. Voorzieningen welke daar toe moeten worden getroffen zullen in de eerste plaats aan eisen van doel matigheid moeten voldoen. Het ligt dus vov de hand dat voor een juiste be oordeling van een en ander moet wor den gewacht, totdat het plan om i n toekomst aan de ingang van de begraaf plaats een aula te bouwen meer concre te vormen heeft aangenomen. De ontwerper van het plan is er van uitgegaan, dat de aula, gprojecteerd ter hoogte van de bestaande hoofdin gang, een rechtstreekse open verbin ding moet krijgen met de Oude Zeeweg, zodat het gebouw vanaf deze weg zicht baar is. Een royale toegangsweg moet het mogelijk maken dat lijkkoets en vclgr tuigen of -auto's tot voor de be graafplaats kunnen rijden en daar ook kunnen keren. Daar de parkeermogelijk- heden aan de Oude Zeeweg momenteel te beperkt zijn, zal ook daarin moeten worden voorzien. Een en ander houdt in, dat de gronden, gelegen aan de zuidoostkant van de bestaande toe gangsweg door de gemeente moeten worden aangekocht en eventueel en t.z.t. de daarop staande bebouwing ge heel of gedeeltelijk moet worden ver wijderd. Na langdurige onderhandelin gen met de desbetreffende eigenaren is het gemeentebestuur er in geslaagd met betrekking tot de koopsom over eenstemming te bereiken. Advertentie MET DOORGEWEVEN RUG IN DE WARME OOSTERSE DESSINS IN DE MODERNE DESSINS EN KLEURSTELLINGEN 280 x 200 300 x 200 Wij voeren de complete collectie van het vermaarde fabrikaat v/d Brink Campman te Laren. 180 x 125 200 x 140 300 x 200 325 x 225 180 x 125 300 x 200 325 x 225 57 BREED 70 BREED Zondag a.s. herdenkt de oud-Hille- gommer father P. C. van der Lans (Mill Hill) zijn 25-jarig priesterfeest. Dit feest wordt in Hillegom gevierd. Des morgens om 10 uur draagt de ju bilerende priester een plechtige H. Mis op in de St.-Martinuskerk. Er is des namiddags van 2 tot 3 uur receptie in hotel „Flora". De medische dienst wordt zondag waargenomen door dokter C. M. Wijk- mans, Stationsweg 74, telefoon 5771. Bij ongeluk of brand telefoon 5555. Vrijdagavond had in Sassenheim een K.V.P.-vergadering plaats. De belang stelling was zeer gering; slechts 6 be stuursleden en 5 leden waren aanwezig. Het bestuur kampt momenteel met moeilijkheden: de secretaris, de heer J. Schrama, heeft bedankt en de propa gandaleider, de heer W. Berbee, is geëmigreerd. Ook de J.O.K V.P. gaat nog niet naar wens. Tot secretaris is benoemd: A. Slijkerman, tot tweede secretaris, de heer Scholtes. De contributie zal verhoogd worden van 2.50 tot 3 per persoon. Bij de rondvraag was er zeen zeer leerzame discussie over het onderwerp Bezits vorming. Zondag wordt de dienst waargeno men door dokter H. Kwint, Sassenheim tel. 7253 en dokter A. W. Bots, Voor hout, tel. 7393. De opstellingen van een aantal voet balelftallen uit Haarlem en omgeving die morgen competitiewedstrijden spe len, luiden: (Van rechts naar links) R.C.H.Van der Voort; Schoonenberg en Van der Brink; De Jong, Jansen en N.N.; Brouwer, Kruyer, Van Braam, Biesbrouck en Hoogendoorn. V.S.V.: Geerlofs; Pieterse en Beentjes; Schoon, Spaans en Van Deursen; Plan ken, Den Oude, Belfroid, De Graaf en Van der Hijden. E.D.O.: Koelemey; Berends en Ver voort; Patterson, Boekelaar en Van Kampen; R. Peters Plaizier, Duiven voorde, Spiers en Leonhardt. Zandvoortmeeuwen: Grijmans; Stok man en Zwemmer; Koning, Kerkman en B. Water; Castien, Snoek, S. Water, Visser en Koper. Beverwijk: Raap; Marx en Lor jé; Wol- terman, J. Minneboo en Van de Pas; Springer, Rietkerk, Koopmans, Van Oost en Van Balen. V.V.B.T. van der Kuil; Van der Schans en Kil; Luitjes, Bruinzeel en Kersbergen; Both, Koppen, Verswijve- ren, Van der Linde en Luntz. Kennemers: Tijms; Lejeune en K. Min neboo; Luyt, Brethouwer en Van der Sluis; F. Mosk, Horeman, Van Soest, J. Minneboo en J. Mosk. H.B.C.: Willemse; Goossens en Van Bruggen; Stokman, Kors en Van Ber gen; J. van Bakel, A. van Bakel, Smit De Reus en De Groot. Velsen; De Graaf; Nijssen en Boon; Van de Knde, ïromp en Van Wessei- man; Wittebrood, Braam, Bakkum, Van Kaam en Koelemey. Lisse: Baak; Arrachart en K. van der Zwet; Van Diest, Van de Poel en C. van der Zwet; Boon, Wassenaar, Van Res teren, Bon en Van der Voort. ADO: Burger; De Graaf en Van Tu- nen; A. Dam, J. Dam en Van der Kout; T. Dam, N. van Tunen, Groot, G. van Tunen en De Wit. T.Y.B.B.: Bakker; De Wildt en Feye; Van der Vlugt, Veldhuizen en Weijers; Luiten, Blom, Jansen, Pebesma en De Ronde. N.A.S.: A. Blommestijn; Westerman en rijen; C. van Rooyen, Van der Tol en C. van Rooyen, Van der Tol, Fijen en Schouten, Limburg en Kesseier. S.J.C.: Lincel; Turk en Roeleveld; De Haas, Koelewijn, Van de Zalm; Alke made, Kret, Groenewoud, Vink en Ruig- rok. Teylingen: Gielen; Kapteijn en Hooi- mans; Waasdorp, Van Elk en Scholte; P. Boekei, Langelaan, Zoet, A. Boekei en Haverkort. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 1522U Gisteravond hield de landelijke rijver- eniging „Venneper Ruiters" haar derde ruiteravond in de zaal van Hotel de Gouden Leeuw te Nieuw Vennep. Na het welkomstlied opende de voorzit ter, de heer M. Immink, met een kort woord een vrolijke en gevarieerde avond. De leden van de vereniging brachten hierna een vlot blijspel op de planken, getiteld „Een grote zwarte poes". De spelers hebben zonder twijfel vlot en pittig spel geleverd. In de pauze be stond gelegenheid loten te kopen, die kans gaven op de hoofdprijs, een leven de pony. Zes vrolijke matroosjes zon gen een nog vrolijker slot aan het spel, waarbij zij iedereen voor het volgend jaar weer uitnodigden. De heer Immink sloot deze avond. De „Hartbreakers" namen met hun dansmuziek het ruiter- bal voor hun rekening. De zondagsdienst wordt dit weekein de waargenomen door dokter F. L. J. M. Haase jr., Hereweg 337, telefoon 3685. URN AAL Het is geen geringe opgave een aan vaardbare verfilming te maken van Jules Verne's overbekende verhaal; Michael Strogoff, de koerier van de tsaar. Men moet werken met een mannetjesputter, die direct na grote ontberingen manhafte staaltjes op ros en kling uithaalt. De Tartaren moe ten zorgvuldig geschminkt zijn en men moet niet op honderd meer of minder kijken. Brede rivieren, houtvlotten en stroomversnellingen zorgen voor de sensatie en voorts moet men over een uitgebreide figuratie beschikken: Rus sische officieren en manvolk en van zelfsprekend Tartaarse meisjes, die hun onvermijdelijk dansje moeten uitvoeren. Zo kan men komen tot een verhaal, kleurig en vol avontuur. Het is dat men weet, dat het is gesitueerd in Rusland; met andere grime en aankleding zou het niet veel verschillen van een wild westfilm. Wie dus vooral spanning en wat sen satie verwacht zal wel aan zijn trek ken komen. De dappere Strogoff maakt een manhafte indruk, hij weet de woes te Tartaren te verschalken, moet tal van ontberingen doorstaan, maar weet tenslotte na een avontuurlijke tocht toch te komen in Irkoetsk, het doel van zijn reis, waar hij de broer van de tsaar zijn boodschap overreikt en tevens een vuige list van de Tartaren verijdelt. Intussen zit men tegen weinig meer Advertentie HAARLEM - Mr. Cornelisstraat 33-35 - Tel. 1748Ó Filialen in Amsterdam - Zaandam - Zandvoort - Driehuis Twee visserijbiologen, drs. L. K. Boe- rema en drs. J. J. Zijlstra, hebben op de elfde visserij bijeen komst in de Volks hogeschool te Bergen (N.-H.) het pro bleem van een mogelijke overbevissing van de Noordzee en de maatregelen ter voorkoming van dit gevaar in een inte ressante inleiding aan de orde gesteld. Drs. Boerema betoogde, dat overbevissing kan worden voorkomen door met wijdere mazen te gaan vissen en daarbij tevens regelmatig een deel van de vloot uit de vaart te nemen. Wanneer men alleen met wijdere mazen gaat vissen en de intensi teit van het vissen niet minder maakt loopt men de kans, dat het probleem van de overbevissing alweer heel snel op nieuw aan de orde zal moeten worden gesteld. Wanneer men de twee maatrege len tezamen neemt, heeft men als het ware een tweesnijdend zwaard ter be schikking. Want door minder intensief te gaan vissen, krijgt de visstand de kans zich beter te herstellen. De vis wordt geleidelijk aan zwaarder, doordat er minder jonge vis wordt ge vangen. Als gevolg van dit zwaarder en ouder worden van de vis, zullen de vangsten in kilogrammen uitgedrukt groter worden dan bij een zeer inten sieve visserij het geval is. Op deze wijze zou men een rationele wijze van vissen kunnen bereiken en daardoor tevens de Advertentie Voor de onderlinge competitie van de r.-k. schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende partijen gespeeld: Pancrasv. d. Velde 01, Reeuwijk Bleekemolen 01, v. Rjjnsoeverv. d. Velde 10, PancrasHuyboom afgebr., v. d. Spek—Holtkamp v. Eg- mondHoogland 10, v. d. VeldePan cras 10, Haverkortv. Schie 10, Baasv. d. Berg 10, BankenRa sing 01, v. d. StoopHoek 01, Faay Goedemans 10. onkosten van het visserijbedrijf kunnen verminderen. Drs. Zijlstra hield zich speciaal met een mogelijke overbevissing van de ha ringstand in de Noordzee bezig. Een probleem, dat pas de laatste jaren actueel is geworden. De vangsten zijn terugge lopen. Hoewel ze echter relatief gezien nog zeer groot zijn, heeft de Internatio nale Raad voor het onderzoek van de Zee te Kopenhagen toch gemeend van haar verontrusting over de stand van zaken van de haringstand, speciaal in net zuidelijke deel van de Noordzee kenbaar te maken. Deze ongerustheid is geba seerd op de toenemende verliezen voor de haringvoorraad in dit deel van de Noordzee, enerzijds als het gevolg van natuurlijke sterfte, anderzijds vooral als gevolg van de intensieve wijze, waarop de visserij op de aldaar gelegen visgron den wordt beoefend. De Blödenvisserij (jonge haring) door de Duitsers en Denen voor industriële doeleinden in de Duitse bocht kan één van de oorzaken van de onrustbarende verliezen voor de haringstand zijn. In 1951 begon deze visserij met een totale vangst van 28.000 ton per jaar, deze totale vangst bedraagt thans reeds 108.000 ton! Hoewel men niet met zekerheid kan stel len, dat dit wegvangen van jong haring- broed grote verliezen voor de haring stand heeft veroorzaakt, is het wel zo, dat een gedeelte van deze haring was bestemd, weg te trekken naar de paai- plaatsen in het zuidelijke deel van de Noordzee. Een gunstige factor bij de haringvisserij is, dat de haring de laatste jaren srteller is gaan groeien dan nor maal het geval was. Zodat men nog niet van overbevissing kan spreken Wan neer echter de ongunstige ontwikkeling in het zuidelijke deel van de Noordzee zich voortzet, is men van overbevissing echter niet ver meer af. Vooral nu men ook heeft kunnen vaststellen, dat er alweer sprake is van een afneming van de snelle groei van de haring. Met cijfers en grafieken toonde de heer Zijlstra aan, dat in de periode van 1947 tot 1955 de daling van de haring- voorraad is toegenomen tot 60 procent, terwijl dit eerst 32 procent bedroeg. De natuurlijke sterfte van de haring be draagt gemiddeld 15 a 20 procent, zodat door andere oorzaken er 40 procent ver dwenen moet zijn. Er is daarvoor nog een derde mogelijkheid, namelijk het niet meer terugkeren van haring op oude paaiplaatsen. De heer Zijlstra helde echter over naar de mening, dat het teruglopen van de haringvoorraad moet worden geweten aan een zeer intensieve bevissing van de haringgronden. De koerier van de tsaar, ernstig mis handeld door de Tartaren, wordt ver pleegd door zijn trouwe metgezel tfadia. aan te kijken dan tegen een bont pren tenboek, waarin de gevechten nogal armelijk verbeeld zijn. De regisseur Carmine Gallone heeft wel veel werk gemaakt van de massa-scènes, doch voor het overige heeft hij het verhaal weinig overtuiging meegegeven. Er lo pen nog twee caricaturaal getekende Franse journalisten in de film rond, die voor de nogal geforceerde lach moeten zorgen. Nogmaals: een niet onaardige avon turenfilm, maar zoals uit het voor gaande wel duidelijk blijkt, verre van een hoogvlieger. Iedereen kan haar in Lido gaan zien. In de film Alibi van Weidenmann, dit ook Canaris heeft gemaakt, krij gen we een boeiend beeld te zien van de rechterlijke wereld en de we reld van de journalistiek. Een moord, gepleegd op een vrouw, is aanleiding tot een ingewikkeld drama. Niet ieder lid van de raad van gezworenen is over tuigd van de schuld. De meesten ech ter wel, en hij wordt tot tien jaar ver oordeeld. Een ervaren journalist is een van de twijfelaars. Hij gaat zich in de zaak verdiepen, maar zonder resultaat. Na de veroordeling wordt echter zijn aandacht weer gespannen. Hij gaat op on derzoek uit, weet' - de ware dader te achterhalen en kan dus, als alles achter de rug is, concluderen, dat'hij meer'is dan een routinier. De rechtszittingen zijn bijzonder span nend en goed gemaakt. De sfeer van het redactiebureau, met suggesties van journalistieke verantwoordelijkheid, is bijzonder goed getroffen, aanzienlijk be ter dan men doorgaans in de Ameri kaanse films ontmoet. Beide werelden zijn vernuftig door elkaar gemonteerd. In Cinema Palac voor boven de acht tien. Tijdens het Opernball in Wenen mo gen de heren wel eens een oogje wagen aan een charmante ge maskerde vrouw, die toevallighun vrouw of hun dienstmeisje kan zijn. In de luchtige, vrolijke sfeer van zo'n car navalsavond moet. men hier geen kwaad achter zoeken. Ook niet achter de film Carnaval in Wien, die voornamelijk be staat uit tal van verwikkelingen en ver wisselingen, die als hoogst komisch be doeld zijn, maar de toeschouwer toch heel weinig spiritueels bieden. Nogal simpel vermaak, waarin de oude be kende komieken Hans Mos er en Theo Lingen weer eens zijn komen aandra ven. In Rembrandt voor boven de veer tien. De film, waarop wij weer de aan dacht willen vestigen, is „Mens, durf te leven," welke in de komende week in Minerva draait. In een onderhou dende en dikwijls geestige film krijgt men hier de geschiedenis voorgezet van een ontmoedigd mens, die dank zjj de hulp van zijn engelbewaarder alle teleurstellingen in zijn leven weet te boven te komen en als het ware ge dwongen wordt de stelling te aanvaar den dat het leven ondanks alle narig heid nog de moeite waard is. „It's a wonderful life" noemde Frank Capra deze uitstekende film, en niet ten oprech te. Degenen, die aan de waarheid van deze woorden mochten twijfelen, raden wij aan deze film te gaan zien. Daar kunnen zij de victorie van een ontmoe digd mens aanschouwen en de over winning van de engelbewaarder, die hier op aarde zijn vleugels wist te verdienen. Alle leeftijden Dinsdag en woensdag „Summer Mad ness". Achttien jaar. De film „Gevaarlijke Ontmoetin gen", die deze week in „Studio" te zien is, behoort tot het soort waarschuwingen, dat in feite volkomen averechts werkt. Het behelst het ver haal van het meisje Cathérine dat uit de provincie komt en in Parijs pro beert te slagen. Zij doet dat samen met haar vriend. Haar vriend verdwijnt. Zij ontmoet andere vrienden en raakt langzamerhand verwikkeld in een po litiezaak. Een uitzicht biedt de film niet. Het is allemaal bijzonder triest en defaitistisch, terwijl het gevecht van jonge mensen tegen de geheime krachten van Parijs een ongelofelijk poëtisch en boeiend onderwerp zou kun nen zijn. Het leven heeft ongelofelijk veel teleurstellingen en jonge mensen kunnen in hun protest tegen het leven ongelofelijk fel en vrijmoedig reage ren. Maar dat wil nog niet zeggen, dat hun protest gerechtvaardigd is en dat het nu eenmaal zo is en toch niet anders kan. En juist dit maakt de film zo defaitistisch, zo melodramatisch als men wil. Dit effect wordt knap ver sterkt door de uitstekende fotografie en het uiterst trage tempo. Maar zoals ge zegd: deze soort waarschuwingen kan men beter nalaten, men wordt er al leen maar ziek van. Studio, strikt vol wassenen. „Tarzan en de duivelin" is een Tar- zanfilm van het bekende genre. Ditmaal moet deze „aapmens" strijd leveren tegen een aantal onverlaten, die op ivoor in het oerwoud jagen. Het ziet er aanvankelijk voor onze held niet zo goed uit, maar aan het slot van de film weet hjj met behulp van zijn vrien den in de jungle te triomferen. Voor boven de veertien in Roxy. Vanaf maandag draait de film „Ben- gazi", eveneens voor „veertien jaar'. De film „Trapeze" blijft nog een week in Luxor. Deze voortreffelijke rol prent over het circusleven, vervaar digd door Carol Reed, kan door ieder een worden gezien. Advertentie DE VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE DE MIER. 2 De Mier is het vlijtigste wezen op aarde En is, als zodanig, een voorbeeld van waarde. Ja, „Ga naar de mieren, gij luiaard en werk!'' "Wordt dikwijls gezegd, maar het lijkt me wèl sterk Dat mieren óók snel en óók goed kunnen pennen. Daar mieren geen DANTUMA-vulpennen kennen! Het is niet zo eenvoudig om zich een nacht van duizend angsten voor te stellen, maar dat men in een paar uren heel wat beproevingen kan doormaken, wordt 'n deze film wel duidelijk. Drie bandieten ontvoe ren een jonge, gelukkige huisvader, die toevallig weinig geld bij zich heeft, maar de volgende dag een bedrag zal kunnen innen. Dat is voor de „kid nappers" reden genoeg om de man vast te houden en hem steeds met de dood van hem en zijn gezin te bedreigen. Er is dan uiteraard sprake van spannin gen en angsten, maar dat zij de kykeT volledig in de ban houden, betwijfe len wij. De film heeft overigens sterke momenten, vooral tegen het einde. 18 jaar. CINEMA PALACE: Alibi, 18 jaar, 2. 4.15, 7. 9.15 u. FP.ANS HALS: Een nacht van duizend angsten, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 u. Ma. tot en met do. 2.30, 8 u. LIDO; Michael Strogoff, de koerier van de tsaar, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15 u. LUXOR: -Trapeze, a. 1.. 2, 7, 9.15 u. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. MINERVA: zo. Mens durf te leven, a. 1., 2, 4.30, 7, 9.30 u. Di. en wo. 8.15 uur: Summer Madness, 18 jaar. Do. 8.15 Sous le ciel de Paris. REMBRANDT: Carnaval in Wien, 2, 4.15, 7, 9.15 u. ROXY: tot en met zo.: Tarzan en de dui velin, 14 jaar. Ma. tot en met wo.-middag: Bengazi, 14 jaar, 2.30. 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 u. STUDIO: Gevaarlijke ontmoetingen. Str. volw., 2.15, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Zaterdag 2 februari Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Frank", 8 u. Minerva: Televisie-uitzending NCRV, 8.15 uur. Zondag 3 februari Concertgebouw: Uitvoering door de gym nastiekvereniging „Concordia", 2 uur. Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Frank", 8 uur. Maandag 4 februari Grote Kerk: Beiaardbespeling door d» stadsbeiaardier Arie Peters, van 15.30— 16.30 uur. Hotel Lion d'Or: Bijeenkomst Ned. Toon- kunstenaarsbond, afdeling Haariem. Spre ker: wethouder D. J. A. Geluk. Schouwburg: Nieuw Jeugdtoneel met „Da reis naar Bombola" (Lagere scholen), 10.30 en 2 uur. Haarlem Apotheken: Frans Hals Apotheek, Frans- Halsplein 1, tel. 11180; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Voor de doktersdiensten belle men 11990.' ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 1414; Margriet, Turfmarkt 10 r., tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: Elswoud-Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760 en Sant poort-Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. K 2560—8249. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Aerdenhout Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Heemstede Apotheken: Heemsteedse Apotheek. Bin nenweg 98. tel. 38197. Doktersdienst: J. J. van Luin, Bronstee- weg 76, tel. 3445 en A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008. Santpoort Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 2560—8310. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2