Mgr. Bekkers te paard Wordt suiker dit jaar nog duurder? Vliegtuigen in botsing boven Normandië RILUVVL I IA/UI LLmüUIL UUUBlMUi Fanuliedmma in Den Haag Agent van politie schiet zijn vrouw dood Dader belt na zijn daad zelf de politie op Kaganovitsj door een schot zeer zwaar gewond? Duitse medicus met spoed naar het Kremlin ontboden amn en Boelg Khroesjtsjev in voorjaar naar Finland Von Paulus overleden Gezin in Mijnsherenland van toneel gezet Twaalf doden en vijf gewonden Hel weer Schadevergoeding voor getroffenen rijverbod Lijk van echtgenoot ZEVEN PATRONEN AFGEVUURD Koningin Juliana terug uit Arosa Koning Hoessein waarschuwt voor rode infiltratie Echtpaar zet de strijd voort tfu MORRIS (le/jote jonkijf Veel bewolking Initiatief van ondernemers Het drama te Nieuw en Sint Joosland Sectie verricht Nehroe geen vreemd leger in Kasjmir Amerikaanse piloten willen staken iü» WIWTERSPORTKLEDIHG Een Westduitse medicus, die zicK keeït gespecialiseerd in bloed ziekten, prof. Hans-Joacfiim Schuiten uit Keulen, is door de Russische regering naar Moskou ontboden, waar bij ,,een hoogge plaatste autoriteit moet behandelen. Prof. Schuiten is onmiddellijk naar Moskou vertrokken en gisteravond beeft bij zijn patiënt al onderzocht. Hij verklaarde na afloop, dat bij onbekend was met de identiteit van de zieke. Volgens bet Amerikaanse blad ,,New York Daily News" meent men in kringen van de Amerikaanse geheime dienst te weten, dat bet bier gaat om de Russische vice-premier Lazar Kaganovitsj, die een zeer gevaarlijke schotwond zou hebben. Volgens bet blad zou Kaganovitsj, „een van de doorgewinterde Stalinisten in de Sovjet-hiërarchie", een poging hebben gedaan om Khroesjtsjev en Boelganin de macht te ontnemen. De laatste twee zouden in de opwinding van bet ogenblik bevel heben gegeven Kaganovitsj neer te schieten. Bij de uitvoering van bet vonnis moet toen „iets mis zijn gelopen en Boelganin en Khroesjtsjev zouden vervolgens bun mening over Kaganovitsj hebben herzien. In andere berichten wordt daarentegen melding gemaakt van een moordaan slag op Kaganovitsj, die onder Stalin de bijnaam van „ijzeren commissaris verwierf. (Van onze Haagse redactie) In een vlaag van hevige woede heeft een zesenveertigjarige agent van politie zaterdagmiddag in zijn huis aan de Puttensestraat in Den Haag zijn tweeënveertig- jarige echtgenote door middel van een aantal in het wilde weg afge vuurde pistoolschoten om het leven gebracht. Na deze daad heeft de man zijn jongste zoontje, dat vijf jaar is, naar de overburen gebracht en vanuit een alarmcel de politie opgebeld. Hij zei de adjudant van dienst dat hij zijn vrouw had doodgeschoten. De politie trof de man thuis aan. Hij werd gearresteerd. Het stof felijk overschot van de vrouw werd door de G.G.D. overge bracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Hier zou sectie worden verricht. MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 O 80ste JAARGANG No. 26822 oudste van zijn vier kinderen, een ze ventienjarig meisje, gevraagd deze zcon naar hem toe te sturen. De moe der verbood het meisje de boodschap aan de zoon over te brengen. In plaats van de jongen kwam de broer van de agent zaterdagmiddag naar het afgesproken punt. Het gesprek tussen beiden, dat hevig begon maar nader hand tot een zekere overeenstemming leidde, werd gedeeltelijk in het pension van de agent gevoerd. De agent ging rechtstreeks naar zijn vrouw. Na een opgewonden gesprek schoot de man zijn vrouw, toen zij uit de keuken naar de achterkamer kwam, in etn opwelling neer. Er werden zeven lege hulzen gevonden. Het is onwaar schijnlijk dat alle zeven kogels in het lichaam van de vrouw zijn terecht ge komen. Alleen het jongste zoontje was tijdens het gebeurde thuis. Het vertoef de m de voorkamer. De agent was niet overstuur na zijn daad. Hij toonde wel spijt tijdens zijn verhoor. ■V buren hebben van de schoten niets gehoord. Een buurvrouw ver klaarde een deur hard te hebben ho ren dichtslaan. De kinderpolitie heeft zich over de vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, ontfermd. Zij zijn bij familie ondergebracht. De agent is sinds 1945 in dienst van da Haagse politie. Daarvoor werkte hü bij e»n drukkerij. De laatste vier jaren deed hij geen uniformdienst meer. Hij werkte nu op de afdeling gevonden voor werpen. Hij heeft een goede staat van dienst. H;i zou indertijd overgeplaatst zijn omdat hij toen overspannen was en in een zenuwinrichting was geweest. Dit wilde de politie echter niet beves tigen. De man had wel een wapen op dat ntf iu noodgevallen kon worden in geschakeld. Het echtpaar was negen tien iaar getrouwd. De vrouw stond bekend als een keurige huisvrouw. Het onderzoek wordt geleid door commissa ris G. Hanke. De officier van justitie, nr. Keinper, werd op de hoogte ge bracht. (Van onze Haagse redactie) Er heerst op het ogenblik onzekerheid onder de boeren over de vraag of en hoeveel suikerbieten zij zullen inzaaien. De oogst van het afgelopen jaar is zeer tegengevallen. Door de geringe op brengst moeten wij 45 miljoen gulden aan deviezen besteden om in de binnen landse suikerbehoefte te voorzien. Het volgend jaar kan dat nog meer worden wanneer de boeren hun areaal gaan be. perken. Of dat zal gebeuren is afhanke lijk van de opbrengstprijs die de rege ring voor de komende oogst gaat vast stellen. De boeren hebben nog geen con crete eisen gesteld. Waarschijnlijk wil men hier mee wachten tot minister Mansholt de algemene landbouwplannen van de regering bekend maakt. Als dat gebeurd is, zal men spoedig een einde willen maken aan de onzekerheid. Zou de regering ingaan op de eisen en een hogere garantieprijs vaststellen dan zal de consument aan het einde van dit jaar wederom een verhoging van de suiker prijs te wachten staan. Bij Saint Ho in Normandië zijn zater dagmiddag twee Amerikaanse tankvlieg tuigen van het type KB-29 tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing ge komen en verongelukt. Twaalf van de negentien inzittenden zijn om het leven gekomen. Vijf bemanningsleden zijn ge wond naar een ziekenhuis overgebracht. De twee anderen worden nog vermist. De brandende wrakstukken zijn over een afstand van verscheidene kilometers in het open veld terechtgekomen. Vol gens ooggetuigen zijn vier mannen met valschermen uit de toestellen gespron gen. Een van hen is later dood terug gevonden. Advertentie BARTEliORISSTR HAARLEM TEL 13434 FERD. BOLSTR. 48 A DAM IEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Zacht weer met veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west Zon: 8.16-17.37. Maan: 9.49 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM - m A M*. m m HM ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mihmeter- Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 I I I V11 I1IIP II A A H rllflfll IP fl ffl 1 H O A A i^F hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. Abonnementen 20800 Postgiro 143480 KB H H BBUl I 1 A I l| I II I LIL I I I I I LI H Al I De administratie behoudt zich het recht voor Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 A| Hg I ff Blfl law g§J| JA Bm# Kg UÊÊÊ |b| H I 1 I I SV JA Afi I advertentiën eventueel zonder opgave ven Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 ffs»® H§|f| li §^g| jBB Hg I |H |Af| S fff M I H B §1 HnR redenen te weigeren. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur s avonds tel. 21544. De nieuwe coadjutor van de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, brengt op het ogenblik een korte va kantie door op de boerderij van zijn moeder in St.-Oedenrode. Van die ge legenheid heeft monseigneur gebruik gemaakt, om nog eens zijn geliefde sport: paardrijden, te beoefenen. Met vier broers en enkele vrienden heeft hij zondag een rit gemaakt van twee uur. Monseigneur (midden) bereed de stamboekmerrie Pia Bella. Een aantal Horecaondernemers heeft besloten tot oprichting van een fonds ter behartiging van de belangen der door het zondagsrjj verbod getroffen Horecaondernemers, aldus het week blad Horeca. Dit fonds zal zich tot de regering wenden met de vraag of scha de zal worden uitgekeerd, terwijl het er zich tevens over beraadt de regering voor de schade in rechte aan te spre ken. Na ingewonnen juridisch advies is het duidelijk, dat er wel degelijk kan sen zijn de staat rechtens aansprake lijk Le stellen, aldus het blad. Er zijn voldoende aanwijzingen om de vraag te stellen of dit zondagsrijverbod wel noodzakelijk is geweest. Zou op grond van de feiten aangenomen moeten wor den, dat er geen dringende noodzaak aanwezig was, dan kan gesproken wor den van een onrechtmatige overheids- daad. Doch ook wanneer de overheidsmaat regel juist zou zijn geweest, dan nog is er alle aanleiding tot aansprakelijk heidstelling voor vergoeding van de schade der direct getroffenen, volgens het blad. Op last van de justitie is zaterdag morgen te Nieuw- en Sint Joosland het stoffelijk overschot opgegraven van de in september van het vorig jaar over leden echtgenoot van de op 8 januari j.l. op zulk een mysterieuze wijze om het leven gekomen weduwe F. M. K.- R. De heer K. is gedurende vijf weken voor zijn dood in het Middelburgse gast huis in behandeling geweest voor een plotseling opgetreden hartafwijking. Op de dag van zijn thuiskomst uit het gast huis op 17 september is hjj overleden. De sectie op het stoffelijk overschot is zaterdagmorgen in het gasthuis te Mid delburg verricht door tir. J. Zelden- rust, patholoog en politiedeskundige. Over de uitslag van dit onderzoek is tot op heden niets bekend gemaakt. In het dorp Nieuw- en Sint Joosland gin gen geruchten dat de heer K. geen na tuurlijke dood zou zijn gestorven. De justitie besloot nu tot een onderzoek, omdat in deze moeilijke zaak met alle mogelijkheden rekening moet worden gehouden. Zoals bekend is op 16 janua ri j.l. een taxichauffeur uit Nieuw- en Sint Joosland gearresteerd, verdacht van verduistering van geld dat aan de omgekomen weduwe behoorde. Verle den week kwam het onderzoek tegen hem in een nieuw stadium. Hij wordt er sedertdien ook van verdacht dood slag op de weduwe te hebben ge pleegd. Premier Nehroe van Indië heeft gis teren op een verkiezingsbijeenkomst te Nieuw Delhi verklaard, dat Indië nooit de legering van vreemde legers op zijn grondgebied zal dulden. Hij zei dit in een commentaar op het voorstel van Pakistan om een politieleger van de 1 V.N. naar Kasjmir te sturen. De premiers van de Sovjet-Unie en Finland, Boelganin en Fagerholm, heb ben zaterdag in het Kremlin een com muniqué ondertekend dat is opgesteld na besprekingen van vier dagen tussen delegaties van hun landen in de Russi sche hoofdstad. In het communiqué wordt onder meer verklaard, dat premier Boelganin en de communistische partijsecretaris Khroesjtsjev in het voorjaar een be zoek aan Finland zullen brengen. Premier Boelganin verklaarde op een ontvangst die na de ondertekening werd gehouden, dat volledige overeenstem ming is bereikt over de verdere ontwik keling van de betrekkingen met Fin tend. De Russisch-Finse betrekkingen zijn een voorbeeld van vreedzame sa menleving tussen landen met verschil lende sociale stelsels, aldus Boelganin. De neutrale buitenlandse politiek van IT' "band is een bijdrage aan de vrede öe goede betrekkingen met de Sov- jet-Unie en andere landen. Die politiek Verzekert de veiligheid en onafhanke lijkheid van Finland, zei de Russische premier. Premier Fagerholm noemde het per- s°°nhjk contact tussen leiders van ver- scnuiende staten „uiterst belangrijk" y°°£i internationale betrekkingen. Hij \erKiaarde, dat de goede betrekkingen tussen Finland en de Sovjet-Unie, een aoei dat nog slechts enige jaren gele den ver af leek, bereikt zijn omdat het belang ervan door zowel Finland als de Sovjet-Unie erkend is. Fagerholm is gisteren per trein naar Leningrad vertrokken. (Reuter-A.F.P.) Behalve Kaganovitsj zijn ook nog andere namen van Sovjetleiders in ver band gebracht met het plotselinge be zoek van prof. Schuiten aan Moskou. Zo heeft men al enkele dagen oud premier Malenkov niet meer in het openbaar gezien. Maar medewerkers van Malenkov hebben verklaard, dat de oud-premier alleen maar lijdt aan een lichte verkoudheid, die hij zou hebben opgedaan tijdens een reis naar de Oeral, waar hij enkele collectieve boer derijen heeft bezocht. Men denkt, dat hij over enkele dagen weer gewoon aan het werk zal zijn. Iets dergelijks geldt voor de Russische minister van buitenlandse zaken, Sjepilov, die wegen een aanval van griep enkele dagen het bed heeft moeten houden. Het Westberlijnse blad „B.Z." verneemt uit diplomatieke krin gen in Moskou, dat de mysterieuze zieke ook nog kan zijn de plaatsvervan gende minister van defensie, maarschalk Alexander Wassilewsky. Wassilewsky is ongeveer 55 jaar oud en foto's van hem zijn zo zeldzaam, dat een buitenlander hem zeker niet zou herkennen. De Keulse specialist die naar Mos kou is gevlogen heeft meegedeeld dat zijn patiënt een man tussen de 50 en 60 jaar oud is en niet gelijkt op Sje pilov of Malenkov. Over de aard van de ziekte wilde zich dr. Schulte niet uit laten. Hij deelde slechts mee dat de patiënt er zeer ernstig aan toe is. De man wordt verpleegd in een kliniek te Moskou, waarvan de arts ook al de naam niet wist. Hare Majesteit de Koningin is zater dagmiddag vergezeld door Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Nederlan den, van haar wintersportvakantie in Arosa op Paleis Soestdijk terugge keerd. De vereniging van piloten van de Pan American World Airways, aangesloten bjj de A.F.L.-C.I.O., heeft een staking aangekondigd, die op 8 februari zal in gaan. De bond heeft gemeld, dat 1536 piloten op 8 februari in alle 58 landen, waarop de luchtlijn vliegt, het werk zouden neerleggen. ianf^r honderden autoriteiten, die zaterdagavond in het Stedelijk Museum met de nieuwe burgemeester van Amster- tnrh *ri"lJfen kennis maken, bevond zich ook de oud-burgemeester van de hoofdstad mr. A. d'Ailly, die door een reis m was tie installatie vrijdag j.l. bij te wonen. De be groeting van deze twee vrienden, die elkaar reeds lang kenr nen, verliep zeer hartelijk. Generaal-maarschalk Friedrich von Paulus is vrijdag te Dresden, in Oost- Duitsland, overleden. Von Paulus is 67 jaar oud geworden. Hij leidde in de tweede wereldoorlog de vergeefs ge bleven aanval van het zesde Duitse le ger op Stalingrad. Hij keerde eind 1953 uit Russische gevangenschap naar Duitsland terug en bleef in de oostelijke zone ofschoon zijn naaste familie in West-Duitsland woonde. Von Paulus heeft deelgenomen aan de operaties in Polen, Frankrijk en Rusland. Na de nederlaag bij Stalingrad, eind januari 1943, geraakte hij in Russische krijgsgevangenschap. Hij was ook al officier in de eerste wereld oorlog. Von Paulus heeft destijds mee gedeeld, dat hij zich na de mislukte aanslag op Hitler van 20 juli 1944 had aangesloten bij het „Nationale comité voor een vrij Duitsland" in de Sovjet- Unie. Herhaalde malen heeft hij voor radio Moskou het woord gevoerd. Veldmaarschalk werd hij enkele uren voor de capitulatie bij Stalingrad. Twee maanden tevoren -vas hij met 300.000 man door het Rode Leger afgesneden. Tegen het advies van zijn generale staf in gaf Hitier Von Paulus het be vel vol te houden. De Sovjet-minister van defensie, maarschalk Zjoekov, heeft zich te Er- nakoelam in Zuid-Indië in prijzende be woordingen over Von Paulus uitgela ten. Zjoekov noemde de man, die hij in de tweede wereldoorlog bij Stalin grad versloeg, een ,,zeer ervaren gene raal". De Sovjet-minister deed op de Duitse soldaten en officieren, die nu in het Westduitse leger worden opgeno men een beroep „zich te beraden over de gevolgen van de huidige politiek van Adenauer." (D.P.A., Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag zijn premier, Soeleiman Na- boelsi, gewaarschuwd voor het gevaar van communistische infiltratie in de Arabische wereld onder een nationalis tische dekmantel. De koning verklaarde, dat buitenland se opvattingen en „bepaalde beginselen, die in strijd zijn met de onze, begonnen zjjn in Jordanië door te dringen". Ten zij aan deze opvattingen een hait wordt toegeroepen, zullen zij 'iet bestaande imperialisme vervangen door een an dere soort, die, als zij eenmaal vast ge worteld is, niet meer verdreven zal kun nen worden. „De Arabische wereld zal nooit vergeten, dat het oostelijke kamp onze vijand (Israël) geholpen heeft een zeer dierbaar deel van onze natie (Pa lestina) te stelen", aldus de verklaring. (Reuter) De agent heeft tijdens zjjn verhoor beheerst en uiterlijk volkomen normaal de gebeurtenissen weergegeven. In de loor van de vorige week was een twist met ziin vrouw zo hoog gelopen, dat hij het huis verliet en elders in Den Haag in pension ging. Al jaren waren er moeilijkheden in het huwelijk hoewel dit naar buiten niet tot uiting kwam. De man heeft zich vreselijk opgewon den over het feit dat zijn zoon, die der tien jaar is. zaterdagmiddag niet kwam opdagen. De agent had namelijk de Het van het toneel gezette echtpaar Bol met zijn meubeltjes in de open lucht. (Van onze correspondent) Het drama-Bol in Mijnsherenland duurt voort in een veranderd decor. Toen, ingevolge de uitspraak van de rechter in het kort geding tussen de pachter van het dorpsgebouw „Irene", op het podium waarvan het gezin Bol zich metterwoon gevestigd had, en de heer Jacques Bol, de dakloze familie met al het huisraad vrijdag door een deurwaarder gedwongen werd het to neel te ontruimen, sloeg zij haar bivak op pal naast de feestzaal, op de stoep in de openlucht. De meubeltjes over trok de heer Bol met stukken zeil en samen met zijn vrouw ging hij er de wacht over houden. Ook 's nachts. Sla pen gebeurt zittend tegen de muur. Want het echtpaar wenst voet bij stuk te houden in de strijd om een mens waardige woning. Is het nu een stukje comedie dat hier ten aanschouwen van iedere voorbijgan ger wordt opgevoerd? De inwoners van Mijnsherenland, een dorp in het uitge strekte land van de Hoekse Waard, waar het geval Bol onderwerp van da gelijks gesprek is, oordelen er verschil lend over. Sommigen nemen het voor hem op en hebben niets dan kritiek op het plaatselijk beleid inzake de woning toewijzing. Maar er zijn er ook, die de heer Bol als een halsstarrige queru lant beschouwen die wat te veel noten op zijn zang heeft. Vast staat in ieder geval, dat op dit ogenblik nergens in Mijnsherenland een woning voor hem beschikbaar is, want de twee bouwval lige huizen die burgemeester mr. A. de Jong hem aangeboden heeft als tij delijk onderkomen, mogen van de Cen trale Dienst voor de Volkshuisvesting niet meer betrokken worden. Het ge zin staat nu dus letterlijk op straat. De drie kinderen Carla (8), Jannie (6) en Hannie (2) brengen beurtelings bij familieleden de nacht door. De plaatselijke dominee heeft inmiddels de familie Bol onderdak aangeboden in zijn eigen woning, maar vader Bol wenst hem die overlast niet aan te doen. Hij wil van de burgemeester een schriftelijke garantie dat hij recht kan doen gelden op een huis dat binnenkort leeg zou komen. Maar het is zeer de vraag of dit huis beschikbaar komt, en de burgemeester wil zich dus niet bin den. Er zijn in Mijnsherenland voldoende dorpsgenoten die met het lot van de fa milie Bol ten zeerste begaan zijn. Een hunner heeft een woning, waarvan hij eigenaar is en die al zes weken leeg staat, aangeboden aan het gedupeerde gezin, maar de burgemeester zou er meer voor voelen hierin een groot ge zin met 12 kinderen onder te brengen. De huidige woning van deze kinderrij ke familie, die binnenkort leeg zou ko men, is nu al door de heer Bol ge huurd in de hoop dat hij er aldus de hand op kan leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1