Binnen enkele maanden ook huurverhoging in Engeland Mr. v. d. Mandele gereserveerd ten aanzien van Euromarkt Krentenbrood voor Gracia Kruiswoordraadsel De voorgestelde wijziging van de regels voor het geding in cassatie Einde regeringscontrole in zicht Conservatief wets- ontiverp explosief9 .„Proefalarm B.B. Amadeiro XVIII geïnstalleerd E.B JU .-tekort in januari Weer straaljager verongelukt ERIC DE NOORMAN Nadelig voor haven en scheepvaart Verzoening tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie? Voorlopig verslag op desbetreffend wetsontwerp verschenen Bevolking niet verrast Maar de troon is nog niet vakant Dekkingspercentage tot 15% verlaagd Valéry Larbaud overleden Piloot behouden sam Directeur- geneesheer O.L. Vrouwe gasthuis neemt ontslag JACOB HEGNER 75 JAAR Bouw van tanker in 11 weken DINSDAG 5 FEBRUARI 19ï>. PAGINA INDONESIË Anne Frank's dagboek ook in Japan Howard Brubaker overleden Nieuw Isotopen- laboratorium Telemann-trio naar Londen tmtscmf PRINSES MARIJKE Examens 8 9 10 11 World Press Foto 1956 Ridders Oranje«Nassau 99 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Er is bij het Lagerhuis een wetsvoor- •t in behandeling dat beoogt een eind te maken aan de regeringscontrole op de huurprijzen voor particuliere wonin gen. Het huidige wetsontwerp is slechts eer. begin, maar het is reeds duidelijk dat het voorstel stuit op grote tegen stand, niet slechts bij de Labour-oppo- sitie, maar ook bij de conservatieven. De laatstgenoemden zijn vooral gekant tegen artikel 9 van het wetsvoorstel, dat beoogt de eigenaars van woningen en flats, waarvoor een gemeentelijke belasting van meer dan 40f gld. per jaar verschuldigd is (300 gld. buiten Londen) het recht te verlenen de huren naar willekeur te verhogen ofwel de huur op te zeggen met een maximum opzeggingstermijn van zes maanden. De ongeveer 800.000 nuizen waarom het in dit geval gaat zijn alle wonin gen bewoond door personen behorend tot de maatschappelijke middengroepen, d.w.z. mensen van wie de conserva tieven terecht aannemen dat zij geneigd zijn of waren conservatief te stemmen. De conservatieven willen dat de rege ring dit artikel in het wetsontwerp zal veranderen in dier voege dat de huur ders althans een langere opzeggingster- r 'n zullen krijgen, en de wensen hier omtrent variëren van achttien maan den tot enige jaren. Het verzet tegen het wetsontwerp in zijn geheel en tegen artikel 9 in het bijzonder is zo sterk dat bij behande ling in het Comité veel te weinig vor dering is gemaakt. Dit deed de rege ring besluiten aan het Lagerhuis voor te stellen de .guillotine" te gebruiken, hetgeen betekent dat voor elk artikel van het wetsontwerp slechts een be perkte debatsduur wordt verleend. Dit voorstel tot besnoeiing van de debat ten wam gisteren voor het Lagerhuis en werd na hevige tegenstand aange nomen met een meerderheid van 54 stemmen voor de regering. Het wetsontwerp zal derhalve volgens de plannen van de regering worden af gehandeld in achttien zittingen van het Comité plus drie dagen voor behande ling in het voltallige Lagerhuis; deze laatste drie dagen dienen voor het uit brengen van het rapport en het voor legger in derde lezing. Indien het Ho gerhuis niet door andere onderwerpen wordt opgehouden, mag worden aange nomen dat het wetsontwerp in het Ho gerhuis in tweede lezing behandeld zal In een aantal gemeenten heeft de Be scherming Bevolking gistermiddag tussen twaalf uur en kwart over twaalf haar alarmsysteem geprobeerd. Een langge rekte toon, die in tijd van nood het ein de van het alarm moet aankondigen, ging vooraf aan het onderbroken alarm- geloei, dat als signaal voor onveilig be doeld is. Deze omgekeerde volgorde werd aangehouden om het publiek niet te verontrusten. Een voorzorgsmaat regel, die nauwelijks nodig was, want de meeste mensen waren er door publi- katies op voorbereid. Hier en daar zag men op straat de mensen even opkijken, waarna zij ongeïnteresseerd hun weg vervolgden. In Amsterdam was de apparatuur nog niet gereed; het eerste proefalarm wordt pas de eerste maandag van maart ge houden. Ook in Den Haag loeiden de 72 sirenes niet; twee weken geleden heeft men er een beperkt proefalarm gehouden, waarbij enige technische on volkomenheden naar voren traden, die thans verholpen worden. In Rotterdam begonnen 50 sirenes om klokslag twaalf uur te loeien; in Utrecht waren het er 33, die om kwart over twaalf hun jank- toon over de stad lieten horen. Ook in Den Bosch werd aan de proef meege daan en ook in deze stad liet het pu bliek zich door de 17 sirenes niet bijster imponeren. In Groningen was de instal latie nog niet gereed. Onze steekproef wees uit, dat de si renes ook in Leeuwarden, Assen, Zwol- Middelburg, Leiden en Helmond, geloeid hebben. Hoewel was aangekondigd dat de proef voor het gehele land gold, bleek ons echter, dat b.v. in Maastricht, Am- hem, Haarlem en Eindhoven de alarm- Installaties niet in werking zijn gesteld. Over het resultaat van de proef kan thans nog weinig gezegd worden, omdat de B.B. in de gemeenten, die hun appa ratuur in werking stelden, posten heeft uitgezet ter controle van de geluidsver deling e.d., waarvan de rapporten eerst verwerkt moeten worden. De Amsterdammers, die maandagmid dag twaalf uur de oren spitsten voor het nationale sirenegeloei, zijn teleur gesteld uitgekomen. De 90 hoofd stedelijke sirenes bleven zwijgen om dat, zo vertelde men ons aan het B.B.- hoofdkwartier, een deel nog niet is aan gesloten door het Gem. Energie Be drijf. De volgende maand hoopt de hoofdstad het voor zich zelf te pro beren. De Oeteldonkse club heeft zaterdag avond Amadeiro XVIII, de nieuwe Prins Carnaval geïnstalleerd. Op zondag 3 maart zal de prins plechtig in Oeteldonk worden ingehaald. De oude prins, Amadeiro XVII, be schouwt zich intussen nog altijd als wet tig vorst van Oeteldonk, daar hij be noemd is door wijlen zijn voorganger Amadeiro de Grote. De nieuwe prins, al dus Amadeiro XVII, is een prins van de Oeteldonkse club; ik ben prins van heel het Oeteldonkse volk. Amadeiro XVII blijft er bij, dat hij pas na net komende carnaval afstand zal doen van de Oeteldonkse troon. Doch te verwachten is. dat hij niet meer als Prins Carnaval zal optreden. Alhoewelop onze vraag waar hij de carnavalsdagen sal doorbrengen gaf hij geen antwoord. worden voor het Paasreces en dat de wet in het Hogerhuis gepasseerd zal worden voor Pinksteren. In dat geval zal d wet aan het begin van juni in de staatscourant verschijnen, en vele En gelse huurders zullen deze zomer diep ongelukkig zijn. Ondanks de ernst van het onderwerp werd er gisteren nog al gelachen in het Lagerhuis. Maar het is zeer wel mogelijk dat de heer James Griffiths, waarnemend leider van de Labour- partij, gelijk had toen hij, bij het be sluiten van het debat voor de opposi tie, verklaarde dat het wetsontwerp wel eens dynamiet zou kunnen blijken te zijn voor de conservatieven. Er heerst inderdaad grote ontevredenheid in het land, en de regering zal onge twijfeld niet over hebben durven gaan tot het indienen van het wetsontwerp, indien zij niet hoopte haar mandaat te kunnen uitdienen, hetgeen de malcon tenten twee jaren zal geven om hun wrok tegen de regering te vergeten. De Nederlandse Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen voor Nederland in de maand januari 1957 een tekort van f 15.724.400.- (4.138.000.- dollar) heeft gelaten. In december 1956 bedroeg het tekort f5.817.800.- (1.531.000.-) dollar. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 14 dezer 11.795.200.- (3.104.000.- dollar) in goud of dollars betalen, terwijl een bedrag ad 3.929.200.- (1.034.000.- dollar) op het door Neder land aan de E.B.U. verleende krediet in mindering zal worden gebracht. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in minde ring worden gebracht een bedrag van ƒ6.251.000.- (1.645.000.- dollar), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noor wegen en IJsland gesloten consolidatie- overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. ƒ407.675.400.- (107.283.000 dollar) bedragen. De Indonesische monetaire raad heeft het dekkingspercentage voor een periode van drie maanden verlaagd van 20 tot 15%. De raad heeft hievoor gebruik gemaakt van de ontsnappingsclausule in de wet op de Bank Indonesia, waarbij de regering de bevoegheid wordt ver leend om in geval van nood het per centage te verlagen. De goud- en deviezenreserves zijn maandag beneden het wettelijk voor geschreven minimum van twintig pro cent van het in omloop zijnde geld en andere verplichtingen gekomen en wel op 19,86% tegen 20,76% een week ge leden. In augustus jongstleden had het Internationale Monetaire Fonds aan In donesië een lening verstrekt van 55 mil joen Amerikaanse dollar, „om de mone taire situatie te stabiliseren," doch ook toen liep het totaal aan goud en conver- tibele valuta tot beneden het voorge schreven minimum van twintig procent terug. De financiële deskundigen noemden teruglopen van de export en het toene men tan het bedrag aan bankbiljetten in omloop, in het bijzonder na de eisen om geld van het opstandige Sumatra, de hoofdoorzaken van de tegenwoordige alarmerende financiële situatie. Na de gebeurtenissen van december heeft de centrale regering tientallen miljoenen rupiahs naar Midden- en Zuid-Suma- tra overgemaakt. Volgens de laatst bekende cijfers van de Bank Indonesia, bedragen de reserves aan goud en convertibele valuta 2.314 miljoen rupiahs, hetgeen 0.2 miljoen hoger is dan een week tevoren. Tege lijkertijd echter is het bedrag aan bank biljetten in omloop met 174 miljoen gestegen 11.471 miljoen, terwijl de voor schotten aan de regering met 1.4 miljoen zijn opgelopen tot 7.228 miljoen. „Het dagboek van Anne Frank", zal nu ook in Japan worden opgevoerd. In de week van 4 tot 10 februari worden drie voorstellingen te Tokio gegeven door de „Tokyo Amateur Dramatic Club". Een Nederlandse, Adèle van Gemert-Brugmans, vertolkt de rol van mevrouw van Daan. De Franse schrijver Val4ry Larbaud is zaterdag op 75-jarige leeftijd te Vichy overleden. Tot zijn bekendste werken behoren ,,A. O. Bamabooth" en „Fermina Marquez". Mede door zijn grote talenkennis heeft hij veel bijgedragen tot de ver spreiding van de Franse cultuur in het buitenland, terwijl hij anderzijds de werken van Amerikaanse schrijvers, zo als James Joyce, Samuel Butler en Walt Whitman in Frankrijk introduceer de. Vooral door zijn artikelen in het te Buenos Aires verschijnende blad ..La Nacion" maakte hij de Franse literatuur beter bekend in Zuid-Ameri- ka. Behalve van het Engels, Spaans en Portugees had hij ook een uitgebreide kennis van het Duits, Italiaans en Russisch. Larbaud was een van de belangrijkste medewerkers van de „Nouvelle Revue Frangaise", tezamen met Paul Val4ry en Leon-Paul Fargue. Sinds 1928 was hij tengevolge van een verlam ming niet meer in staat te schrijven. Teruggetrokken levend te Vichy dic teerde hij echter nog verscheidene wer ken. Van zijn roman „Fermina Marquez" verscheen in 1935 een Nederlandse ver taling van de hand van E. du Perron. Larbaud, die talrijke essays heeft geschreven, kreeg in 1952 de „Grand prix des lettres'" voor zijn gehele oeuvre. Gisterochtend, is door tot nu toe onbe kende oorzaak, een Gloster Meteor- straaljager van de basis Soesterberg boven het IJsselmeer verongelukt. De vlieger heeft zich met de schietstoel kunnen redden. Een helikopter heeft hem uit het IJsselmeer opgepikt. Collega-vliegers zagen de piloot, de 23- jarige reserve-sergeant-vlieger J. H Wit man uit Den Haag, aan de parachute naar beneden komen. Zij waarschuwden radiotelefonisch de vliegverkeersleiding op Soesterberg. Deze gaf de melding door aan de opsporings- en reddings dienst van de koninklijke marine. Een Catalina amfibievliegtuig steeg van Val kenburg op. Toevallig was echter op Soesterberg juist een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland geland, een S-55 van de opsporings- en reddingsdienst. De bemanning van dit toestel werd verzocht hulp te verlenen. Zij vertrok met een Nederlandse gids. Na dertig minuten vliegen werd de drenkeling ontdekt. Weinige ogenblikken later was hij bin nen boord gehesen en in wollen dekens gewikkeld. De vlieger is voor onderzoek in het hospitaal te Soesterberg opgeno men. Op 74-jarige leeftijd is te zijnen hui ze in Green Farms, Connecticut, over leden de schrijver-journalist Howard Brubaker, o.a. bekend om zijn regel matige bijdragen in „The New Yor ker". Donderdag 21 februari a.s. zal het Isotopenlaboratorium van de afdeling Biochemie van het Centrale Laborato rium voor kankerresearch van het An- toni van Leeuwenhoekhuis te Amster dam officieel worden geopend. Dit zal geschieden tijdens een bijeenkomst, waar o.m. zal worden gesproken door de voorzitter van de Vereniging „Het Nederlands Kankerinstituut" prof. dr. L. B. W. Jongkees. Het Telemann-trio, dat bestaat uti Frans Brüggen, Jaap Schroder en Jan- ny van Wering, gaat begin april naar Londen, waar het o.m. zal concerteren in de Wigmore Hall en de Int. Music Ass. Club. Ook opnamen voor de B.B.C. (Third Program) staan op het pro gramma. 2. „Ik ben benieuwd hoelang hij dat nog uithoudt", peinst Eric, terwijl hij de voortzwoegende Svein gadeslaat. Maar de reusachtige Sakser schijnt onvermoeibaar en de eerste dag gebeurt er niets. Ze slaan een kamp op langs een beek en voor zonsopgang zetten ze de reis voort. Het zweet parelt Svein op het voorhoofd en tegen de middag laat hij zich hijgend op de grond zakken. „Wacht nu toch eens even, Noorman", gromt hij. „Je geeft een mens gewoon geen tijd om op adem te komen". „Wat nu, Sveintje", zegt Eric onschuldig. „Voel je je niet goed? De anderen hebben toch ook nergens last van". „Jawel.eh.Maar die hebben niet zo'n zwaar pak als ik steunt Svein, die wel voelt waar het heen gaat. „Als ik nu even kan uitrusten, gaat het wel weer". „Niets daarvan", zegt Eric streng. „Op die manier zijn we over drie weken nog niet, waar we wezen moeten. We zullen dat pak van jou in vieren delen". „Dat is gemeen hoor, Noorman, dat valt me van je tegen", jammert de lange Sakser verongelijkt. „Dan heb ik zogezegd al die tijd voor niets met een kreukel in m'n rug gelopen". „Stel je voor dat we aangevallen worden, dan kan je niet eens meevechten", gaat Eric voort. Dit argument maakt indruk en als de Noorman zijn vriend dan lachend verzekert, dat hij zijn hele pak houden mag, geeft Svein zich ge wonnen. Langs smalle wildpaadjes zoeken zij hun weg verder en verder naar het oosten, en tegen de avond bereiken zij een kleine opening in het woud, waar zij de puinhopen van een nederzetting ontwaren. „Sjonge Noorman", mompelt Svein, „laten we hier vannacht blijven, dan kan ik eens rustig in dat puin rondscharrelen. Misschien vinden we hier nog wel meer goud". In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, in een verklaring een aantal voor het functioneren van de gemeenschappelijke markt essentiële vraagstukken de revue laten passeren. Het buitentarief, het transportwezen, de landbouw, de overzeese gebiedsdelen, het institutionele, vraagstuk moeten naar het oordeel van* de Kamer een of an dere oplossing gevonden hebben, alvo rens men een gemeenschappelijke markt kan maken. De vrees bekruipt ons, al dus spreker, dat nu het nationale en gemeenschappelijke protectionisme de boventoon dreigt te krijgen, overeen stemming ten slotte slechts mogelijk zal blijken, als met name Nederland fundamentele concessies doet. Maar het vaderlands belang verzet zich tegen grote offers zonder daarvoor in de plaats de zekerheid van een goed func- In Oosteuropese kringen in Belgrado is gisteren verklaard dat de secretaris van de Russische communistische partij Nikita Khroesjtsjev, Joegoslavië heeft voorgesteld een einde te maken aan de polemieken tussen Moskou en Belgrado. In een boodschap van Khroesjtsjev zou de suggestie zijn gedaan dat een con ferentie van Joegoslavische en Russische topfiguren ter bespreking van het herstel der samenwerking tussen beide com munistische partijen wellicht met vrucht in het voorjaar gehouden kan worden, aldus deze kringen. Het voorstel zou door de Joegoslavi sche ambassadeur in Moskou. Micu- cunovic, ter kennis zijn gebracht van het centrale comité van de Joegoslavische communistische partij. Genoemde krin gen verwachten dat Micunovic naar Mos kou zal terugkeren met een bevestigend antwoord. De Joegoslaviërs hebben in hun publi- katies niet gezinspeeld op een dergelijk Russisch initiatief. Waarnemers beschou wen echter een zin van het communiqué, dat gepubliceerd is na afloop van de vergadering van het centrale comité die de vorige week werd gehouden, veelbe tekenend. Hierin wordt gezegd dat het centrale comité „enige vraagstukken in zake de banden tussen de Joegoslavische en andere communistische partijen heeft onderzocht". (Rtr.) Dit is nu het enorme krentenbrood, dat bakker Beersma uit Uithuizen gebak ken heeft voor prinses Gracia van Mo naco. Twee K.L.M.-stewardessen tor sen hier het reuzen-gebak, waarin om en nabij 85.000 krenten zijn verwerkt. Het weegt 35 pond en is ruim 1.50 m. lang. Volgens een oude traditie wordt ieder jaar een krentenbrood aangebo den aan een jonge moeder om haar en het kind te beschermen tegen kwade geesten. Met het K.L.M.-vliegtuig „Meindert Hobbema" is het brood gister morgen naar Monaco verzonden in een fraai gebeeldhouwde kist, waarvan men rechts op de voorgrond nog even een gedeelte ziet. Dr. mr. V. van den Brekel heeft het college van regenten van het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amsterdam verzocht hem met ingang van 1 juni a.s. eervol ontslag te willen verlenen ais directeur-geneesheer van het zie kenhuis, in verband met een nieuwe positie, welke hem is aangeboden. Het college van regenten heeft het verzoek in overweging genomen. Dr. mr Van den Brekel werd 1 april 1952 bij het O.L. Vrouwegasthuis benoemd. Prinses Marijke is voor enkele dagen opgenomen in het Ooglijdersgasthuis te Utrecht voor een kleine nabehandeling. tionerende gemeenschappelijke Europe se markt te krijgen. Het werkelijk Europese belang op lange termijn acht de Kamer evenmin gediend met een verdrag, dat in hoofd zaak bestaande posities stabiliseert en niet werkelijk de stimulerende werking van de Europese en de mondiale con currentie wil toelaten. Als een verdrag tot stand zou komen dat op de aan geduide punten zou te kort schieten, zou volgens mr. van der Mandele het ogenblik kunnen zijn aangebroken om ondertekening af te wijzen. Men kan, wat het toekomstig ge meenschappelijk buitentarief aangaat een indrukwekkende lijst van goederen opstellen waarvoor door andere landen een douanerecht wordt geëist, dat veel te hoog is voor Nederland, dat arm aan grondstoffen is en een grote ver edelingsindustrie heeft met export over de gehele wereld. Een- industrie echter die een belangrijke verhoging van de prijs van zijn grondstoffen niet zal kun nen dragen. De creatie van een Gemeenschap pelijke Markt zal, aldus mr. van de Mandele, aan haven en scheepvaart in eerste aanleg meer schade dan goed doen. Het is juist van de han del met andere landen van de we reld dat onze zeescheepvaart, onze zeehavens en onze transitohandel het moeten hebben. Hij maakt thans nog altijd meer dan 60 pet. van de to tale Nederlandse handel uit In het algemeen zal onze exportpo sitie, zozeer opgebouwd op markten buiten het Europa van de zes, hebben te lijden van een duurdere grondstof- fenvoorziening, van hogere sociale las ten als de sociale harmonisatie ten volle zal hebben doorgewerkt en van de spe ciale positie van Frankrijk bij export naar derde-landen. In hoeverre com pensatie verkregen zal kunnen worden door grotere afzet binnen de gemeen schap zal moeten worden afgewacht, zeker wat onze landbouw, veeteelt en tuinbouw, een van de steunpilaren van onze export betreft. Ook voor het transportwezen op de gemeenschappelijke markt dient naar het oordeel van de Kamer het begin sel van de specialisatie te gelden om dat alleen daardoor de transportdiensten het best en het goedkoopst aan iedere Europese verlader ter beschikking ko men. DELFT, 2 febr. Prop. elektrotechnisch ing.: P H C. Broos, Eindhoven, K. v. d. Valk, Laren; kand. werktuigk. ing.: R. Gerritzen, Heemstede, V. W. Kersten, Ukkel-Brussel, W. B. Kloos, Den Dolder, T. Schippers, Maassluis; kand. vliegtuigbouwkundig ing. Rd. S. Hardjoprakoso, Delft; kand. metaal- kundig ing.: R. A. Kortmulder, Heemste de; kand. elektrotechnisch ing.: S. R. Aai- poera. Delft. J. Benedict. Enschede. T Q. Bennebroek. 's-Gravenhage. T. Boersma, •s-Gravenhage, P. B. v. d. Esch, Baarn, F. J. Frederikse, Alkmaar. A C. M. Gieles, 's-Gravenhage, P. Hanhart, Delft, L. T. M. ten Have. Silvolde, E. Isaacson, Delft, J. A. v. Kampen. Rotterdam, G. v. d. Koogh, Bovenkarspel, L. C. v. Kooten, Haarlem, J. E V. Krim, Rotterdam, Liem Tiang Gwan. Delft. F. R. den Outer, Rotterdam, A. Poot. Wieringermeer. L. H. Slotboom, Heemste de. S. Soekandar, Delft, Sukarno. Rijswijk, E. Suraatmadja, Delft, A. C. Tuinenburg, Delft, F. A. Veld, Delft, IJ. Vollers, Am sterdam, J. v. Wijk, Alphen a. d. Rijn, L. E. Zegers, Kerkrade; ingenieurs-examen elektrotechnisch ing.: A. F. Baljet, s-Gra venhage, L. H. G. M. Bauwens, Weert, D. B. Bus, Heemstede, L. T. L. Caris, Hom, J. Claus, 's-Gravenhage, L. R. B. Duykers, Dieren, H. B. Farensbach, Delft, G. Hen driks, Hellendoorn, W. Herstel, Einhoven, E. J. Hoefgeest, Bentveld, J. v. d. Hout, Baam, J. Knossen, Groningen, S. Krijgs man, Amsterdam, E. J. Nijenhuis, 's-Gra venhage, J. Reijmerink, 's-Graveland, J. Rodenburg, Delft, F. Schouten, Delft, J. G. H. Wattimena, Arnhem, H. H. Weisz, Den Haag; ing.examen scheik. ing.: J. W. Aeijelts Averink, Boekelo, W. J. v. Asselt (met lof), IJsselmuiden, J. H. Benedictus, Delft, J. Eenshustra, Rauwerd, W. v. Gelder, Delft, W. H. de Graaf, Rotterdam, J. C. Hoogeveen, Eindhoven, S. M. Joustra, Am sterdam, M. J. Kleinjan, Rotterdam, J. T. Knegtel (met lof), Oegstgeest, C. Kooij, Geldrop, G. H. Kroes, Nijmegen, J. A. C. Kroesen, 's-Gravenhage, A. J. Kruidenier, Rotterdam, W. L. Landa, Rotterdam, B. G. Linsen, 's-Gravenhage, H. J. Maat, Ensche de, H. D. Mak, Schiedam, M. R. Marcan, Naarden, G. C. ter Morshuizen, 's-Graven- hage, S. Mostert, Rotterdam, A. H. de Rooij, Delft, J. J. de Ruiter, Rotterdam, T. G. W. Stijntjes, Lonneker, W. F. v. d. Waard, Rotterdam. AMSTERDAM, 2 febr. (G. U.): Doctoraal economie K. G. Oey en J. C. van Wierst, Amsterdam, doctoraal scheikunde C. A. Bank, Wormerveer en met lof J. C. Post, Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de eco nomische wetenschappen K. G. de Groot, Jorwerd, op proefschrift getiteld: „De fi nanciering van de industrialisatie in Ne derland". AMSTERDAM, 4 febr. Doet. rech ten (vrije studierichting) mevr. E. C. M. Wittenberg-Stolle (Amsterdam). Cand. pol. en soc. wetensch. (sectie B) de heer R. A M. van Zantwijk .(Haar lem). Doet. soc. aardrijksk. K. W. v d. Veen (Overveen). Doet. psychologie G. H. Nevenzeel (Amsterdam). LEIDEN, 4 febr. Doet Ned. recht mevr. E. A. Ramaer-Boumeester te Den Haag, L. P. v.d. Sande te Bloemendaal, H. Dorpema te Den Haag en J. C. Banz te Zutphen. Engelse taal- en let- terk. mej. M. F Boersma te Leiden (cum laude). NIJMEGEN, 4 febr. Aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen is gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift getiteld: „De liturgi sche beweging onder de Nederlandse hervormden in oecumenisch perspectief" pater J. F. Lescrauwaet te Stein. Psy chologie mej. P. L. Hemelaer (Hulst). Horizontaal: 1. roofvogel - voor 2. uniform - lansier 3. vijandelijk schip bestormen - kompas streek 4. waanwijs 5. diagonaal weefsel - kledingstuk 6. kerkelijk hoogfeest - hoofdstad van Azerbeidsjan 7. liefdegod - grote vrucht 8. opening - slot 9. koddig 10. Australische vogel - van binnen 11. dictatuurstaat - landtong Verticaal: 1. autoped - tekengerei 2. nagel - legerplaats - a..sant 3. tussenver- dieping - rund 4. straat (Fr.) - avontuur C) 00 5. gooien - meisjesnaam 6. goede naam - zwak 7. huisdier - geliefd 8. borgtekening op wissel - etage (afk.) 9. meelspijs 10. afgepaste hoeveelheid - noot 11. windrichting - neiging Tijdens de zitting 1950/'51 van de Tweede Kamer heeft de toenmalige mi nister van justitie een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de regels voor het geding in cassatie. Thans is het voorlopig verslag op dit ontwerp ver schenen. De meerderheid van de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer blijkt voor het ontwerp te zijn, omdat het een afronding van de cassa tieregeling vormt door opneming van de cassatiegrond „schending van het recht", een grond waaraan men in de loop der jaren een behoefte is gaan voelen. De minderheid van de commissie, die in beginsel tegen het ontwerp is, had vooral bezwaar tegen de uitbrei ding van de mogelijkheid tot cassatie, waardoor de tijd, die met procederen gemoeid kan zijn, wordt verlengd en het kostenrisico wordt verzwaard. Een verweerder in cassatie, die in vorige instanties heeft gewonnen, moet, als hij voor de Hoge Raad verliest, niet alleen de kosten van het geding daar, maar ook de kosten van de gedingen in lagere instanties betalen. De minder heid vond dit onbillijk. Zo het ontwerp al zou worden ingevoerd, zouden deze leden het in ieder geval wenselijk vin den, dat, als de uitspraak van de Hoge Raad de uitspraken van de lagere col leges zou vernietigen, omdat de lagere rechters een fout zouden hebben ge maakt, de kosten van het geding door de staat worden gedragèn. Verscheidene andere leden vonden echter, dat deze kostenaangelegenheid niet zo somber hoeft te worden gezien, maar wel sug gereerden zij, dat in gevallen, als door de minderheid te berde gebracht, de Hoge Raad de bevoegdheid zou krij gen de kosten der cassatieprocedure ge heel of gedeeltelijk te compenseren. De leden die geen principiële bezwa ren tegen het ontwerp hebben, wensten overigens niet de omschrijving „schen ding van het recht" vervangen te zien door „schending van geschreven of on geschreven regelen van het recht," zo als de algemene raad van de orde van advocaten had voorgesteld. Verscheidene leden merkten over de inkleding van de cassatiedagvaarding op, dat het misschien eenvoudiger zou zijn te zeggen, dat in de cassatiedag vaarding onder „de omschrijving van de middelen waarop het beroep steunt" Het bestuur van de Nederlandse ver eniging van fotojournalisten heeft be sloten de in november j.l. wegens de internationale toestand uitgestelde inter nationale persfototentoonstelling „World Press Foto 1956" in de oorspronkelijke vorm te doen houden van 9 tot 24 maart a.s. in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam. De Deense ambassadeur zal de expositie openen. Bij K. B. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau; Th. G. J Groot Bruinderink. secretaris der gemeente Groenlo, en G. M. J. van Roessel, refe rendaris bij de Raad van State, te Voor burg. wordt verstaan een korte vermelding van de redenen of rechtsgronden waar om men in cassatie is gegaan. De Hoge Raad is dan niet gebonden aan nauw keurig door de eiser geformuleerde rechtsgronden en kan deze zelf ambts halve aanvullen. Voorts wordt er in het voorlopig ver slag voor gepleit om in het cassatie beroep de nadruk te leggen op een schriftelijke voorbehandeling en wor den bezwaren geuit tegen de verlenging van de cassatietermijn in kort geding van vier tot zes weken. De bekende Duitse uitgever Jakob Hegner zal op 25 februari a.s. in Luga no zijn 75ste verjaardag vieren. Hegner heeft vele werken uitgegeven van Ber- nanos, Claudel, Francis Jammes, Bru ce Marshall, Edzard Schaper, C. S. Le wis, Martin Buber en Hans Urs von Balthasar. Door zijn toedoen ook kwam in 1913 in Hellerau, waar toen Hegner's uitgeverij gevestigd was, de eerste op voering tot stand van Claudel's ,,1'An- nonce faite k Marie". Jakob Hegner heeft zelf ongeveer vijfentwintig wer ken van Bernanos, Claudel, Hello, Jammes, Bruce Marshall en Marcel Schwob in het Duits vertaald. Japan is in staat supertankers te bouwen in de helft van de tijd, die men gewoonlijk daarvoor vraagt. De nieuwe methode, die berust op het as sembleren van tevoren gebouwde stuk ken, zodat het kielleggen vervalt, zal volgende maand worden beproefd op een tanker van 28.750 ton deadweight. Men hoopt hiermee in 11 eken klaar te zijn, terwijl de beste scheepswerven er 6 tot 7 maanden voor nodig hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2