Begrotingszitting van de Provinciale Staten Bejaarde verdachte stal in de hal van postkantoor een pakje uit de „glijbaan" Bewogenheid voor toekomst der pendelaars inspireert priesters en leken tot daden Bezinningsbijeenkomsten op zondagmorgen geven houvast I Wethouder D. J. AGeluk over Overheid en Kunst HVS kan zich in hoofdklasse West A handhaven JN" Voorstellen tot salarisverhoging H. Loerakker gehuldigd Veertig jaar hij De Spaarnestad Auto rijdt glazen wasser omver Otto van Tussen broek 75 jaar Eerste leeskliniek in gebruik VIER LAMMEREN GEBOREN Rijschoolhouder geeft slecht voorbeeld HAARLEMSE POLITIERECHTER NAAIMACHINES 14 FLATS AAN DONKERELAAN VOLLEYBAL IN HAARLEM DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 PAGINA 3 Aanrijding op Rijks straatweg Films Burgerlijke Stand Haarlem Politierechter veroor deelt chauffeur tot f 100 boete 25 JAAR MAKELAAR BEROEPSKEUZE AVOND MENDELGOLLEGE mm Sjouwers BLOEMEN DAAL HEEMSTEDE Aanrijding Problemen Beurs van Amsterdam Beurs van New Yo? Jaarfeest „St.-Deusdedit" Provinciale staten van Noord-Holland begonnen hedenmorgen met de algeme ne beschouwingen over de provinciale begroting voor de dienst van 1957. De heer de Roos (P. v.d. A.) diende twee voorstellen, ondertekend door zijn politieke vrienden, in: het eerste be helst de verhoging van de jaarwedden der leden van Ged. Staten tot 15.000. Het tweede voorstel van de heer de Roos wilde de 6 pet. salarisverhoging voor het provinciaal personeel doen in gaan op 1 juli 1956 inplaats van op 1 september, op welke datum Ged. Sta ten de verhoging hebben doen ingaan. De heer de Roos brak ook een lans voor verruiming van het subsidiërings- beleid van de provincie. .Waarom", zo vroeg hij zich af, moet het conser vatorium in Amsterdam het enige er kende in Noord-Holland b.v. het slachtoffer worden van de bevriezings methode van G.S. met betrekking tot de subsidies." De heer Schippers (K.V.P.) achtte firovinciale voortvarendheid noodzake- ijk bij vraagstukken betreffende de we genaanleg. Indien nodig moeten hier voor andere uitgaven beknot worden. Spr. meende dat Ged. Staten op het ge bied der subsidies een zeer actieve po litiek moeten gaan voeren. Dit houdt in dat zij ook jaarlijks de ontwikkelin gen van de gesubsidieerde instellingen zouden moeten volgen. Dit zou b.v. aan leiding kunnen geven tot verschuivingen ln het totale subsidiebedrag. De heer Groen (K.V.P.) juichte als Oud-lid van een fanfarecorps, de sub- Woensdag 6 februari komt de toneel groep van Anneke Elro een voorstel ling geven in de Haarlemse stads schouwburg. Opgevoerd zal worden het sprookjesspel „Hans en Grietje", dat opnieuw voor het toneel is bewerkt. Vandaag herdenkt de heer H. Loer akker de dag, waarop hij 40 jaar gele den in dienst trad van de N.V. Druk kerij De Spaarnestad te Haarlem. De jubilaris, die al jaren hoofdboekhouder is van dit bedrijf, werd vanmorgen door zijn collega"s gehuldigd in de bi bliotheekzaal, nadat hjj tevoren door de directie was ontvangen, die hem van harte complimenteerde en een porte feuille met inhoud overhandigde. In de met bloemstukken versierde bi bliotheek hield de heer G. v. Warmer- ,a'ge™fe" Procuratiehouder de tierechterr mr. J. P. Petersen terecht- feestrede. Hij herinnerde eraan, dat de vnn een nostnak- sidiëring door de provincie van harmo nie- en fanfarecorpsen toe. Met betrek king tot de woningbouw vroeg de heer Groen zich af of de woningwetbouw niet in het gedrang zou komen als gevolg van de in deze gevoerde regeringspoli- tiek. Hij bepleitte een verruiming van de mogelijkheden tot werkzaamheid in de woningbouw voor kleine aannemers. De heer Gortzak (C.P'.N.) vond dat de provincie Noord-Holland van de re gering zou moeten eisen, dat de uitga ven voor de defensie en het wegvloeien van Nederlands kapitaal zouden moeten worden verminderd. Hij achtte het on juist, dat de provincie haar activiteit moet gaan beperken. Toen spr. al te uitvoerig inging op de buitenlandse po litiek, riep de commissaris van de ko ningin, dr. M. J. Prinsen, de heer Gort zak tot de orde. Deze begon daarop nog uitvoeriger in te gaan op de niet pro vinciale aangelegenheden, waarop hem het woord werd ontnomen. De heer J. v. Delden (C.P.N.), die de vacature-Geugjes vervult, legde aan het begin der zitting gekleed in een blauwe trui de vereiste beloften als Statenlid af in handen van de commis saris der Koningin. Op het bedrijf van de heer C. Hooge- veen aan de Herenweg te Noordwijker- hout leeft een schaap vier lammer' n geworpen. Een zeldzame gebeurtenis die het bezit van de heer Hoogeveen in belangrijke mate uitbreidde. Bij verstek werd door de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, con form de eis van de officier van justitie gisteren een 41-jarige houder van een Haarlemse auto-rijschool veroordeeld tot een boete van 100.- subs, dertig dagen wegens vernieling van een auto ruit. 8 December van het vorige jaar had de rijinstructeur ten aanrijding met een limonadefabrikant, op de hoek van de Brouwersvaart en de Leidsevaart. De rijinstructeur kwam zijn wagen uit, schold de fabrikant uit voor „wegpi- raat" en tikte een autoruitje in. In zijn requisitoir wees de officier van justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, er op, dat de verdachte een van de zogenaamde rijinstructeurs is, die het verkeer met hun lesauto's ophou den en onveilig maken. Overigens was de rijschoolhouder vernieling ten las te gelegd. De officier was van mening, dat de verdachte blijk had gegeven van gemis aan zelfbeheersing en ge brek aan beschaving. Niettemin laak te hij in zijn requisitoir de „beunhaze rij" op het gebied van autorijscholen, en hij betreurde het, dat de wet hier niet in voorziet. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Korteweg reed gisteravond even voor acht uur een personenauto een bromfietser aan, die onvoorzichtig naar links uitweek om af te slaan. Bei de voertuigen gingen in noordelijke rich ting. De auto remde krachtig en zwaai de naar links, maar raakte nog net het voorwiel van de bromfiets. De bestuur der van de brommer en zijn duositter vielen, doch liepen geen verwondingen op. De automobilist raakte door zijn manoeuvres de macht over het stuur kwijt en de wagen schoot tegen een woning langs de Rijksstraatweg. De pui werd licht, de auto zwaar beschadigd. De bestuurder werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht en kon later naar huis terugkeren. heer Loerakker, die thans 58 jaar is, in 1917 bij De Spaarnestad kwam op de abonnementenafdeling van de Katholie ke Illustratie. Na zijn militaire diensttijd kreeg hij een functie bij de controle op de incasso-afdeling en vervolgens bij de controle op debiteuren. In 1927 was hij al goed thuis in de hoofdboekhouding en op het ogenblik voert hij deze praktisch geheel zelfstandig. De heer v. Warmerdam trok enige ver gelijkingen met de tijd van vroeger en nu en meende, dat er zeker een vooruit gang van betekenis is te bespeuren. Alleen al het gebouw van De Spaar nestad is thans ongeveer vijf maal zo groot als dat in 1917 en nog heeft men gebrek aan ruimte. „Het moet u vol doening schenken, dat u deze ontwik keling van het bedrijf op de voet hebt kunnen volgen en dat u zelf een be langrijke post bekleedt." Namens de jubileumvereniging verraste de heer v. Warmerdam de feesteling met een aan tal postzegelalbums. Als voorzitter van de Ondernemings raad van De Spaarnestad, waarin de heer Loerakker meer dan tien jaar zit ting heeft, sprak drs. P. Emondts. Hij prees zich gelukkig, dat men in de raad van het begin af een kracht heeft be zeten, die vol initiatieven is en van wie men zegt, dat hij het hart van de raad uitmaakt. De heer A. J. Overtoom, die alle spre kers inleidde, onthulde vervolgens een fraai getekend portret van de heer Loer akker, dat tijdens de huldiging door een doek aan het gezicht was onttrokken ge weest. Via een bandrecorder bracht de heer A. Vierhout, die wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, zijn felicitaties over. Ten slotte voerde nog het woord de heer G. Meulenbroek namens de collega's en naaste medewerkers van boekhouding en administratie. Dat de heer Loerakker zijn vitaliteit ondanks veertig jaar bureauwerk behou den heeft, werd wel gedemonstreerd door de aanbieding van een tennisracket, een geschenk van het personeel. De spr. prees de heer Loerakker als een man van veelzijdige interesse voor politiek, ge meentezaken, financiën en sport. In zijn dankwoord betrok de heer Loerakker met name de heer v. Warmer dam, die hem 35 jaar lang op het grillige pad van de boekhouding heeft geassi steerd. CINEMA PALACE: Alibi, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 u. FRANS HALS: Een nacht van duizend angsten, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15 u. Ma. tot en met do. 2.30, 8 u. LIDOMichael Strogoff, de koerier van de tsaar, a. 1., 2, 4.15, 7. 9.15 u. LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7, 9.15 u. MINERVA: di. en wo. 8.15 uur: Summer Madness, 18 jaar. Do. 8.15 Sous le ciel de Paris. REMBRANDT: Carnaval in Wien, 2, 4.15, 7, 9.15 u. Bengal, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 u. STUDIO: Gevaarlijke ontmoetingen. Str. volw., 2.15, 7, 9.15 u. Dinsdag 5 februari Concertgebouw: Bonte avond van de K.R.O., 8 uur. Woensdag 6 februari Schouwburg: Anneke Elro en haar sprook jesgezelschap met „Hans en Grietje", 2.30 u. Concertgebouw, 12.30: Pauze-concert door de stadsorganist Piet Kee; 8 uur: Concert en cabaret door de Haarlemse Politiekapel. ONDERTROUWD: L. R. Bruggeman *n A. C. van Meel; R. Wereldsma en R. Faber. GEBOREN: M. A. Raar-Goes, z.; W. M. E. S. van der Linde-van Leersum, 2.; E. C. Bosch-van Schie, z.; R. L. Kleinendorst-Blejjswijk, z.; R. Dogtrop- Smit, z.; I. de Smit-van der Vliet, z.; L. M. W. Jansen-Seelemejjer, z.; M. G. Kaersenhout-de Fuijk, z.; W. S. M. Vul- perhorst-de Heer, 2 zns.; M. Nijboer- Bolhuis, z.; J. H. Rührup-van Reeden, C. Th. Riemens-Kwast, d.; E. de Vos-Angevare, d.; Th. Brok-de Hilster, d., J. W M. Vermeijs-Paap, d.; J. C. wiwaVHenten"van <3er Leen, d.; P. Wbers-Vusma, d.; M. Schoo-de Jong, Hogeveen-Hes, d. J' c- E- Becking, 74 L v vtraat; A. Kalff, 85 jr., Wagen- P 62 jr., Prinsen Bolwerk; T ™L^y ^ort,!?r' 70 Jr., Jac. vaA LooystraaL A M. Warmerdan-Brans, E' van der Zwaan! Persyn, 74 jr.. Deckerstraat; H. C. de Jong, 64 jr., Kamperlaan. Een 76-jarige oud-grondwerker moest gistermorgen voor de Haarlemse poli- staan wegens diefstal van een postpak ketje met een paar schoenen en een paar pantoffels. De verdachte een der bejaarden, die op koude dagen warmte en gezelligheid zoeken in de hal van het postkantoor had uit de „glijbaan" voor de grotere poststukken het pakje met de reeds genoemde in houd weggenomen. „Ik had toen een glaasje gebruikt iets wat ik anders nooit doe. Drank brengt altijd ongeluk", verklaarde hij, staande vóór het ver dachtenbankje. Aan de inhoud van het gestolen pakje had de bejaarde man niets; hij kon het niet verkopen, en der halve had hij het weggeworpen. Hij vertelde ter terechtzitting, dat zijn spijt over hetgeen hij onder de in vloed van zijn kwalijk stimulerende „opkikkertje" gedaan had, nog ver groot werd, toen hij in de dagvaarding gelezen had, dat het gestolen pakje eigendom was van een weduwe, die hiermede blijkbaar iemand wilde ver rassen. „Ik raak geen drank meer aan. Die vrouw zal deze week nog haar centjes krijgen, ik wist niet waar zij woonde, maar ik zal alles goedmaken", zo beloofde hij. Toen de politierechter informeerde naar de inkomsten van de verdachte, verklaarde deze vol trots: „ik krijg staatspensioen". Dit bleek 74,27 per maand te bedragen. De oude man, sinds jaren weduwnaar, brengt zijn levensavond door in logementen,, thans in Amsterdam. De politierechter me moreerde, dat de verdachte in 1911 reeds veroordeeld is, wegens een ge- welddelict. Hij had in vroeger jaren in Grand Rapids, in de Verenigde Staten gewoond, was daar getrouw, en was, toen zijn vrouw aldaar overleden was, naar zijn geboorteland teruggekeerd. „Hier wil ik sterven, het spijt mij vre selijk, dat ik op mijn oude dag nog op deze plaats moet staan", verklaarde de Overeenkomstig de eis van de offi cier van justitie veroordeelde de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Peter sen, maandagmorgen een vrachtwa genchauffeur tot een geldboete van 100,-, subs, dertig dagen hechtenis- straf wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Op 22 oktober van het afgelopen jaar was de vrachtauto-chauffeur met zijn wagen achteruit de garage van een expeditiebedrijf in de Warmoesstraat uitgereden. Hierbij was hij met zijn vrachtwagen tegen een glazenwasser aangereden, die op zijn ladder stond, welke stond opgesteld vóór de gevel van de garage. De glazenwasser moest hierdoor van de ladder afspringen, als gevolg waarvan de man beide hielbe- nen brak. De chauffeur verklaarde, dat er geen ladder voor de gevel stond, toen hij de motor van de wagen liet warm lopen. Op het ogenblik echter, dat hij zijn wa gen achter in de garage gestart had, had de glazenwasser zijn ladder voor de gevel geplaatst. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wees er in zijn requisitoir op, dat het achteruitrijden van auto's altijd risico's met zich me de brengt. De verdachte was zijns in ziens geen weg- zelfs geen garagepi raat, maar door zijn onachtzaamheid was hu ernstig te kort geschoten. De raadsman, mr. van der Voort, wees er op, dat in de garage niemand aanwezig was om de achteruitrijdende vrachtauto's de Warmoesstraat in te loodsen, hoewel dit zeker nodig was. Hij bepleitte clementie. Zaterdag 16 februari hoopt de heer D. J. van Rijn, Zaanenlaan 31 te Haar lem, de dag te herdenken, dat hij vijf en twintig jaar als beëdigd makelaar en taxateur werkzaam is. Hij is thans reeds 74 jaar, maar doet zijn werk met veel vitaliteit. De heer van Rijn zit in het bestuur van de Haarlemse Bond van Huiseige naren en heeft voorts zitting in de ad viescommissie van het Haarlems Huis vestingsbureau. 76-jarige, die overigens een vrij gelaten bijna opgewekte indruk wekte, toen de politierechter opmerkte, dat het alleen wonen in goedkope logementen ook niet alles was. „Het kan nu eenmaal niet anders", was het commentaar van de man. Hij had twee zoons in Grand Rapids, maar hij wilde hen, naar gisteren bleek, liever niet om steun vragen. „Zij hebben hun dollars zelf nodig. Ik heb al eens gevraagd, en ik heb toen ook meteen geld gekregen, maar ziet U, het is niet zo prettig op je oude dag bij je kinderen te moeten aanklop pen, en daarom vraag in maar liever niet." De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, hield een bondig requisitoir: „twintig gulden of zes dagen". De politierechter vonnis te met tien dagen voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. „Die juffrouw krijgt deze week haar geld, en mij ziet U hier nooit weer", luidde het laatste woord, van de 76-jarige verdachte. In alle stilte heeft de heer Otto van Tussenbroek, woonachtig op huize De Landing aan de Wallandlaan te Blari- cum, vandaag zijn 75ste verjaardag herdacht. Van deze stilte was vooral z\jn gezondheidstoestand, de oorzaak. Wegens al te drukke werkzaamheden in de laatste weken laat deze momen teel te wensen over. De heer van Tussenbroek heeft zich veel verdiensten verworven in het Gooi en ver daarbuiten. Na zijn gymnasia le studies kwam hij op het Groothan delskantoor te Rotterdam. Zijn verlan gen naar de schilderkunst leidde hem in 1908 naar Laren, waar hij lid en tevens secretaris werd van de toen malige schildersvereniging De Tien. In 1916 richtte hij een atelier in te Am stelveen en begaf zich meer en meer op het gebied van de toegepaste kun sten. In 1918 volgde zijn benoeming tot directeur van het museum van Kunstnij verheid te Haarlem, dat hij geheel reor ganiseerde. De heropening in 1919 ge schiedde met een belangrijke tentoon stelling van esthetisch uitgevoerde sier en gebruiksvoorwerpen. Zijn verlangen naar meer vrijheid voor ander werk deed hem in 1924 besluiten ontslag te nemen. Hij trad daarna op voor tal van volksuniversi teiten, maakte op verschillend gebied ontwerpen voor industrieën, schreef di verse boeken, vond bü dat alles nog tijd voor medewerking aan dag-, week en maandbladen. Sedert jaren is hij lid van de commis sie voor uitreiking van .studiebeurzen der gemeente Utrecht, voorzitter van de commissie van advies voor beeldende kunsten en kunstnijverheid der ge meente Utrecht, lid van de raad van Advies van de stichting Kunst en In dustrie te Amsterdam, vice-voorzitter van de vereniging van vrienden van het Goois natuurreservaat en verder was of is hij bestuurslid van verschillende plaatselijke en gewestelijke verenigin gen, zoals het Goois Scheppend Am bacht, de Kunstkring e.a. Morgenavond, woensdag 6 februari, wordt in de foyer van het Mendel-col- lege onder leiding van de Ouderraad de vierde forumavond gehouden over de mogelijkheden, die de verschillende beroepen later voor de scholieren bie den. Aan de orde komen: boekenwezen, kunst- en nijverheid, landbouw en maat schappelijk werk. Het forum is als volgt samengesteld: drs. W. E. H. Beijers, directeur-beroepskeuze-adviseur van de r.-k. bureaus voor beroepskeuze te Rotterdam en 's-Gravenhage; dr. A. van der Boom, leraar aan het stedelijk gymnasium te Haarlem; P. G. M. Coe- bergh, boekhandelaar te Haarlem; P. L. Duynker, hoofdinspecteur Provinciale Terreinen Noord-Holland; drs. P. A. van Hoofstadt, directeur Interparochieel Sociaal-Charitatief Centrum; drs. H. W. M. van Run, hoofdredacteur Nieuwe Haarlemsche Courant; en dr. L. H. M. Uiterwaal, psychiater te Overveen. Voor de Commissie van „De Vrije Tijd" der Haarlemse Sint Vincentius- vereniging spreekt vrijdagavond 15 fe bruari in het gebouw aan de Zoete- straat pater Weezenbeek over het leven, lijden en de marteldood van pater Ti tus Brandsma. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Heutstr. 181, Tel. 14444 Gisteren is, zoals we reeds hebben gemeld, de eerste mobiele leeskliniek in Haarlem in gebruik genomen. Zes bankjes zijn daarvoor in een omgebouwde autobus geplaatst. Het ligt in de bedoeling de bus van school tot school te laten rijden. Kinderen met leesmoeilijkheden zullen er les in krijgen. edere dag opnieuw rijden de bussen door Noordhollands Nooraerkwar- tier en de streek van West-Friesland. Zij vervoeren arbeiders, die op het platteland geen of onvoldoende emplooi konden vinden, naar de grote industrieën, in de IJmond, de Zaanstreek en Amsterdam. De men sen maken lange dagen. Bij de arbeidstijd komen nog de reisuren, naar het werk, van het werk naar huis. Tussen de ene rit en de volgende staan ze in de fabriek of op de werf, tussen de volgende en de daarop volgende zijn ze thuis. Maar sinds ze werk hebben gekregen in de indus trie, sinds zij niet meer zoals vroeger de rust kennen van hun geboorte plaats, waar iedereen iedereen kent, is hun leven veranderd. Zij werken niet meer uitsluitend temidden van mensen, die hetzelfde leven en denken zoals zij. Ze hebben in hun nieuwe milieu andere meningen te aanhoren. Ze hebben er ook andere behoeften leren kennen, waar men in de beslo tenheid van de dorpen nog niet aan toe is. Onbekend als die behoeften daar zijn worden ze ook niet gemist. De verandering van leven voor de „pendelaars" is niet geleidelijk gegaan. Ze waren er niet of nauwelijks op voor bereid. Ze hebben de omschakeling als een revolutie ervaren. In de fabriek worden zij onder vuur genomen door anderen, die heel anders denken over geestelijke en zedelijke problemen. Er wordt gesproken over films en televisie. En wie niet mee kan doen is gauw „achterlijk". De honderden mannen, die de laat ste jaren door de industrie van het platteland zijn weggezogen, hebben de tijd en de gelegenheid niet gekregen om cultureel een kop groter te worden. Ze hebben niet geleerd te debatteren met andersdenkenden, omdat daaraan in hun dorp immers geen behoefte was. Ze hadden het zich zelfs nauwelijks ge realiseerd, dat er ook nog mensen op de aardbodem waren, die een andere mening hadden dan zij. Maar aan de draaibank of bij de smeltoven komt het gemakkelijk tot een gesprek. Een enkele losse opmerking is vaak voldoende om een heel bouwwerk van denkbeelden op zijn grondvesten te doen schudden. De man, die niet geleerd heeft zijn godsdienstige overtuiging en zijn kijk op de dingen zelfstandig te beredeneren, voelt zich geschokt, wanneer blijkt dat zijn vanzelfsprekende waarheden voor anderen helemaal niet vanzelfsprekend zijn en vaak niet als waarheden wor den erkend. Onlangs is in Haarlem bedrijfs- aalmoezenier Klinkenberg ten grave ge dragen. Hij is het geweest, die al enige maanden geleden samen met Joh. de Lange, districtsbestuurder van de KAB, iedere zondagmorgen op sjouw ging, „de Noord" in. Dan trommelden ze in de kleine plaatsjes de pendelaars bij el kaar, de ene zondagmorgen hier, de andere zondagmorgen daar. Nu eens een groepje van een man of negen, er gens anders soms veertig. En na de kerk werd er gepraat over de vragen, die op deze mannen afstormen en waar mee ze eigenlijk geen raad weten. Aan de noordzijde van de Donkere- laan in Bloemendaal, tegenover de huizen van de Woningbouwvereniging Bloemendaal-noord, zijn gisteren de eer ste voorbereidingen getroffen voor de bouw van 14 flats, in twee woonlagen. Deze woningen zullen worden gebouwd door de prot.-chr. Werkmansbond, naar de plannen van de Bloemendaalse ar chitect A. van Asdonck. De bouw van deze flats is, na on derhandse aanbesteding, gegund aan het Aannemersbedrijf P. Zwart te IJmui- den. De woningen, die waarschijnlijk een huur van 12.per week zullen moeten gaan opbrengen, bevatten één grote woon- en drie slaapkamers, een keuken, douchcel benevens een ruime hal. Naar wij vernemen van de zijde van de provinciale Directie van de Wederop bouw, is reeds aan het gemeentebestuur van Bloemendaal de goedbevinding van het bouwplan officieus gemeld De fo- ficiële machtiging tot gunning zal bin nenkort gegeven worden. Gistermiddag om ongeveer kwart voor één botste op de kruising Boon- steeweg-Lanckhorstlaan te Heemstede een bestuurder van een motor tegen een zandauto, waarvan de bestuurder geen voorrang had verleend. De motor rijder kreeg schaafwonden aan het lin kerbeen. De motor werd zwaar bescha digd. Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft de heer D. J. A. Geluk, wet houder van onderwijs en kunstzaken, gisteravond in hotel Lion d'Or een causerie gehouden over het onder werp „Overheid en Kunst". Causerie is wellicht een te deftig woord voor het instructief praatje, dat wethouder Geluk een niet talrijk publiek voor schotelde en waarin werd vastgesteld, dat de overheid ten opzichte van de kunst en van de kunstenaar een steu nende en stimulerende, doch niet een directe taak heeft. De uitspraak van de staatsman Thor- becke, dat de overheid zich niet met de kunst dient in te laten, moet als een voor die tijd geldende spreuk wor den beschouwd, waarin een bepaalde grond van waarheid schuilt evengoed als in het gezegde, dat kunst eerst ont staat, wanneer haar schepper in bitte re armoede leeft. Zowel tegenover de kunstenaar als ten opzichte van de kunst heeft de overheid een taak. Geen directe, geen taak, die de kunstenaar dwingt tot een bepaal de prestatie. Maar een steunen de, een prikkelende taak, die de kun stenaar in zijn eigen waarde laat. Deze taak nader omschrijvend zei de heer Geluk, dat de overheid dient te stre ven naar het scheppen van een be hoorlijk menswaardig bestaan voor de kunstenaar, dat zij slechts kunstopdrach ten mag verstrekken, waarin de kun stenaar niet te veel gebonden is, dat zij verder de kunst bereikbaar voor het publiek dient te maken en tenslotte, dat de overheid dient te bevorderen, dat het grote publiek wordt opgevoed in het genieten van kunst. Op deze verschillende facetten ging wethouder Geluk nader in. Over de ontmoeting kunst-publiek zei hij, dat er gezocht moet worden naar een vorm, die zowel voor de kunstenaar als voor het publiek de meest rijpe vruchten af werpt. De vraag welke vorm doet zich vooral gelden op het terrein van de beeldende kunsten, waartegenover het publiek over het algemeen een vrij latente houding aanneemt. Het aanko pen van kunstwerken door de overheid leek aanvankelijk een oplossing, maar blijkt thans min of meer te genereus te zijn geweest, omdat het gevolg daar van is geweest, dat de overheid op den duur niet meer wist wat met al die schilderijen en beeldhouwwerken (-jes) te doen. Het subsidiëren van aankopen door het publiek is wellicht een vorm; zij is enkele jaren geleden door het gemeentebestuur van Alkmaar in de praktijk gebracht. Verder verdient het misschien aanbeveling, aldus wethouder Geluk, een organisatie in het leven te roepen, die het publiek bij het aanko pen van kunst op een juiste wijze voor licht. De overheid zou in dat geval stimulerend kunnen optreden. Ten aanzien van het verstrekken van kunstopdrachten door de overheid ter versiering van openbare gebouwen gaf de heer Geluk te kennen voorstander te zijn van een innige samenwerking tussen de architect en de kunstenaar, aan wie de opdracht verstrekt is. Ten slotte bestempelde Haarlems wethou der de nog vrij recente ontwikkeling van het onderwijs als een der oorzaken van de in geringe mate bij ons volk levende belangstelling voor de kunst. De laatste jaren valt in die ontwikke ling gelukkig een wending ten goede te bespeuren. Ze hebben hun hart op hun tong en wat hun voor de mond komt, dat zeggen ze. Gelukkig. Ze krijgen antwoord op de vele vragen, waarmee ze rondlopen. En ze komen daarom graag. De problemen, waarmee de pende laars worstelen, zijn talrijk. De vrouw, die thuis blijft en niet anders kent dan de beslotenheid van haar dorp, begrijpt haar man minder goed, sinds hij zijn werk heeft gevonden in een andere we reld. Er komt een verwijdering, die fu nest kan zijn als ook die wouw niet tijdig een bepaalde vorming ondergaat, opdat zij haar man kan blijven begrij pen. In een kleine gespreksgroep komen de pendelaars op zondagmorgen in hun woonplaats bij elkaar. Bij een kop koffie en een sigaar komen de proble men los. Deze foto is drie weken gele den genomen in De Weere (N.H.). Achter de bestuurstafel links op de foto aalmoezenier Klinkenberg, die enige dagen later overleden is. Er zal een tijd komen, dat deze men sen pendelaar-af raken. Dat zij zich metterwoon in het industriegebied gaan vestigen. Vóór die tijd zullen zij daar geestelijk voor klaar gemaakt moeten worden, willen zij niet onder de wals van de massificatie verpletterd worden. Dat vraagt verantwoordelijkheidsbesef en daaruit voortvloeiende activiteit van degenen, die de gelegenheid hebben en in staat zijn deze mensen voor te lich ten en te vormen. En het vraagt ook bij degenen, die reeds in het industriege bied wonen, dat zij gereed staan om deze mensen, als zij komen, de morele ruggesteun te geven, waaraan zij dan meer dan ooit behoefte hebben. Aalmoezenier Klinkenberg is vorige week begraven. Zich bewust van zijn verantwoordelijkheid en begaan met het lot van de pendelaars, heeft hij *vnle» schien te hard gesjouwd. Naar men selijke maatstaven berekend, is hij veel te vroeg heen gegaan. Er ligt nog zo veel werk te doen. Hij is in het harnas gestorven. Maar hij zal in de herinne ring blijven voortleven als een lichtend voorbeeld. Zijn werk zal voortgezet wor den, zondag na zondag, als de pende laars thuis zijn. Nu eens in Tuitjenhorn, dan in Andijk, in Noordhollands Noor derkwartier, in West-Friesland. En in de reeds door de industrie overspoelde gebieden. De resultaten van de katholieke volleybalteams waren maandagavond niet bijzonder gunstig. Terwijl de Onze Gezellen-dames tegen H. V. S. een puntenverdeling konden bereiken, leed H. B. C. tegen kampioen Die Raeckse een 4—0-nederlaag. De Gezellen-dames begonnen goed, want in de eerste set bereikten zij na een verlenging de volle winst (16—14). In de volgende set kwam echter reeds de terugslag (152), waarna zelfs ook de derde set met gering verschil naar tegenstander H. V. S. ging (1512). Onze Gezellen slaagde er in de laat ste set nog in de bakens te verzetten en dank zij een 1512-setwinst een puntenverdeling te behalen. De reserve-teams van Onze Gezellen en D.S.S. deelden de punten. Bij de heren maakte H. B. C. een slechte beurt door tegenstander Ready voor niets te laten komen. De belang rijkste wedstrijd in de heren-afdeling was die tussen O.V.R.A. en Die Raeckse II. Na veel spanning en dikwijls goe- (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 3% Ned. 1953 91% 3% Ned. 1953 91% 3% Ned. 1956 91% 3% Ned. 1948 85% 3% Ned. 1950 86 3% Ned. 1954 87% 3% Ned. 19551 88% 3-3% Ned. 1947 87% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 92% Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert. 169% AJC.U. 199% Van Berkel's Patent 174% Calvé-Delft cert. 292 Van Gelder 200 Kon. Hoogvens cert Unilever Cert. 338% Ned. Kabel 270 Philips 145% Kon. Petroleum 156,50 „Amsterdam" Rubber 78% Holl. Amerika Lijn 174% Kon. Ned. Stoomb. Mil 166% Ned. Scbeepv. Unie 168% H.VA 95% Deli Mij. Cert. 100% A'dam 2% '56 I 97% A'dam '56 n 105% A'dam in 105% 5/4 90% 87% 91H 198% 338% 247 156,50 77 173 164 167 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 1/2 67 17844 66% 53% 40% 109% 38% 33 52% 40% 76% 44% 44% 34% 63% 4/2 66% 179% 66% 53% 40% 107% 38% 32% 51% 40% 76% 44% 45% 34 63% Stemming: onregelmatig de strijd eindigde zij in een gelijk spel (2—2), nadat de reserves van Die Raeckse sterker waren geweest. De Uitslagen waren: Dames: HVSOnze Gezellen 2—2, Die RaeckseHBC 40. Rapiditas '31Die Raeckse 2 22, Blinkert 2 HVS 2 31, SantpoortEclecta 04, OSSDie Raeckse 4 30, Gios 2 PSVH 0—3, OVRA 2—PWN 1—3. DSS 2Onze Gezellen 2 22, WSH 2Die Raeckse 6 40, Vesmia 2Spaarnestad 3—1. Heren: Eclecta 3WSH 04, Rapi ditas 2Santpoort 2 03. OVRADie Raeckse 2 2—2. OVRA 3—WIK 1—3. Ready—HBC 2 4—0. PWN—Blinkert 2 4—0, WIK 3Boru 2 22, SizoBom 03, Die Raeckse 3Gios 13. De sanden van de Haarlemse heren teams in de hoofdklasse zijn: Hoofdklasse West A: SOS SVV VHH SMH AMVJ Hoofdklasse West A: 13 24 US 12 13 13 12 Wilhelmina 13 HVS (Haarlem) 12 22 22 22 16 16 14 Forto Sportclub Groen-Wit Octopus Madjoe HCSC VGK 12 13 13 14 12 15 12 13 Hoofdklasse West B: Concordia 12 24 Professo- Libanon '51 13 RVC DES OVC Punch CSVD HVL 12 12 12 11 12 11 24 22 18 14 10 10 8 ren wijk 13 Die Raeckse. Haarlem 12 VPSV 12 Sleutelring 13 't Zandt 12 14 12 10 10 8 2 0 0 10 8 8 4 0 Voor hoofdklasse 1957/58 zullen de zeven best geplaatste teams uit beide hoofdklassen worden samengevoegd. De leden van „St.-Deusdedit", afde ling Haarlem hebben weer een prettige avond gehad in Gebouw Sint Bavo. De voorzitter, de heer Th. Milatz, hield een openingswoord, waarin hij de bondsvoorzitter, de heer C. van der Ploeg welkom heette. Hij huldigde daar op de jubilarissen, die veertig jaar lid waren, namelijk de heren Langeraar, van der Aar en Bamhoom. De laatste twee konden wegens ziekte helaas niet aan wezig zijn. Verschillende geschenken zetten luister bij aan die jubilea. De r.-k. Gemengde Toneelvereniging der K.A.B. uit Bennebroek kwam daar na met een blijspel voor het voetlicht, dat tot titel mee had gekregen „De man in burger". De vertolking stond op een behoorlijk peil en de aanwezi gen hebben er kennelijk van genoten. Een verloting met fraaie prijzen bleek een speciale attractie. Na afloop werd er nog gedanst onder leiding van de heer Schroder en op de muziek vein de heer J. Nibbering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3